Dungan

edit

Etymology

edit

Cognate to Mandarin Chinese ().

Pronunciation

edit

Noun

edit

ки (ki) (I)

  1. This term needs a translation to English. Please help out and add a translation, then remove the text {{rfdef}}.

Erzya

edit
 
Ки. (1.1)

Pronunciation

edit
  This entry needs an audio pronunciation. If you are a native speaker with a microphone, please record this word. The recorded pronunciation will appear here when it's ready.

Etymology 1

edit

From Proto-Finno-Permic [Finno-Volgaic] *käje. Cognate with Lule Sami kiedja.[1]

Noun

edit

ки (ki)

  1. way, road
    • 1910, Makar Evsevievich Evseviev, Gospoda nashego Iisusa Hrista Svjatoe Evangelie ot Matfeja, Marka, Luki i Ioanna na mordovskom jazyke[2], page 173:
      Кіява мольместэст ве ломань мерьсь Тензэ: Господи! ков Тон иля мольть, мон мельгат молян.
      As they were walking along the road, a man said to him, “I will follow you wherever you go.”
Declension
edit
 
Ки. (2.1)

Etymology 2

edit

From Proto-Mordvinic *kij, inherited from Proto-Finno-Permic *koje. Cognate with Finnish koi, Kildin Sami кӯйй (kūjj).[2]

Noun

edit

ки (ki)

  1. moth
Declension
edit

References

edit
  • B. A. Serebrennikov, R. N. Buzakova, M. V. Mosin (1993) “ки”, in Эрзянь-рузонь валкс [Erzya-Russian dictionary], Moscow: Русский язык, →ISBN
  1. ^ ки (ki) in Álgu-tietokanta, Kotimaisten kielten keskus
  2. ^ Keresztes, László (1986) Geschichte der mordwinischen Konsonantismus II. Etymologisches Belegmaterial[1], Szeged: Studia Uralo-Altaica 26.

Komi-Permyak

edit

Etymology

edit

From Proto-Permic *ki, from Proto-Uralic *käte. Cognates include Finnish käsi and Hungarian kéz.

 
ки

Pronunciation

edit
  • IPA(key): /ˈki/, [ˈki]
  • Hyphenation: ки

Noun

edit

ки (ki)

  1. hand

Declension

edit
Declension of ки (stem: ки-)
singular plural
nominative ки (ki) киэз (kiez)
accusative I* ки (ki) киэз (kiez)
II* киӧс (kiös) киэзӧс (kiezös)
instrumental киӧн (kiön) киэзӧн (kiezön)
comitative кикӧт (kiköt) киэзкӧт (kiezköt)
caritive китӧг (kitög) киэзтӧг (kieztög)
consecutive кила (kila) киэзла (kiezla)
genitive килӧн (kilön) киэзлӧн (kiezlön)
ablative килісь (kiliś) киэзлісь (kiezliś)
dative килӧ (kilö) киэзлӧ (kiezlö)
inessive киын (kiyn) киэзын (kiezyn)
elative киись (kiiś) киэзісь (kieziś)
illative киӧ (kiö) киэзӧ (kiezö)
egressive кисянь (kiśań) киэзсянь (kiezśań)
approximative килань (kilań) киэзлань (kiezlań)
terminative I киӧдз (kiödź) киэзӧдз (kiezödź)
II киви (kivi) киэзви (kiezvi)
prolative киӧт (kiöt) киэзӧт (kiezöt)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Possessive declension of ки
First person singular
singular plural
nominative киӧ (kiö) киэзӧ (kiezö)
accusative I* киӧ (kiö) киэзӧ (kiezö)
II* киӧс (kiös) киэзӧс (kiezös)
instrumental кинам (kinam) киэзнам (kieznam)
comitative киӧкӧт (kiököt) киэзӧкӧт (kiezököt)
caritive киӧтӧг (kiötög) киэзӧтӧг (kiezötög)
consecutive киӧла (kiöla) киэзӧла (kiezöla)
genitive киӧлӧн (kiölön) киэзӧлӧн (kiezölön)
ablative киӧлісь (kiöliś) киэзӧлісь (kiezöliś)
dative киӧлӧ (kiölö) киэзӧлӧ (kiezölö)
inessive киам (kiam) киэзам (kiezam)
elative кисим (kiśim) киэзсим (kiezśim)
illative киам (kiam) киэзам (kiezam)
egressive киӧсянь (kiöśań) киэзӧсянь (kiezöśań)
approximative киӧлань (kiölań) киэзӧлань (kiezölań)
terminative I киӧддзам (kiöddźam) киэзӧддзам (kiezöddźam)
II киӧви (kiövi) киэзӧви (kiezövi)
prolative киӧттям (kiötťam) киэзӧттям (kiezötťam)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Second person singular
singular plural
nominative киыт (kiyt) киэт (kiet)
accusative I* киыт (kiyt) киэт (kiet)
II* китӧ (kitö) киэзтӧ (kieztö)
instrumental кинат (kinat) киэзнат (kieznat)
comitative киыткӧт (kiytköt) киэткӧт (kietköt)
caritive киыттӧг (kiyttög) киэттӧг (kiettög)
consecutive киытла (kiytla) киэтла (kietla)
genitive киытлӧн (kiytlön) киэтлӧн (kietlön)
ablative киытлісь (kiytliś) киэтлісь (kietliś)
dative киытлӧ (kiytlö) киэтлӧ (kietlö)
inessive киат (kiat) киэзат (kiezat)
elative кисит (kiśit) киэзсит (kiezśit)
illative киат (kiat) киэзат (kiezat)
egressive киытсянь (kiytśań) киэтсянь (kietśań)
approximative киытлань (kiytlań) киэтлань (kietlań)
terminative I киӧддзат (kiöddźat) киэзӧддзат (kiezöddźat)
II киытви (kiytvi) киэтви (kietvi)
prolative киӧттят (kiötťat) киэзӧттят (kiezötťat)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Third person singular
singular plural
nominative киыс (kiys) киэс (kies)
accusative I* киыс (kiys) киэс (kies)
II* кисӧ (kisö) киэсӧ (kiesö)
instrumental кинас (kinas) киэзнас (kieznas)
comitative киыскӧт (kiysköt) киэскӧт (kiesköt)
caritive киыстӧг (kiystög) киэстӧг (kiestög)
consecutive киысла (kiysla) киэсла (kiesla)
genitive киыслӧн (kiyslön) киэслӧн (kieslön)
ablative киыслісь (kiysliś) киэслісь (kiesliś)
dative киыслӧ (kiyslö) киэслӧ (kieslö)
inessive киас (kias) киэзас (kiezas)
elative кисис (kiśis) киэзсис (kiezśis)
illative киас (kias) киэзас (kiezas)
egressive киыссянь (kiysśań) киэссянь (kiesśań)
approximative киыслань (kiyslań) киэслань (kieslań)
terminative I киӧддзас (kiöddźas) киэзӧддзас (kiezöddźas)
II киысви (kiysvi) киэсви (kiesvi)
prolative киӧттяс (kiötťas) киэзӧттяс (kiezötťas)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
First person plural
singular plural
nominative киным (kinym) киэзным (kieznym)
accusative I* киным (kinym) киэзным (kieznym)
II* кинымӧ (kinymö) киэзнымӧ (kieznymö)
instrumental кинаным (kinanym) киэзнаным (kieznanym)
comitative кинымкӧт (kinymköt) киэзнымкӧт (kieznymköt)
caritive кинымтӧг (kinymtög) киэзнымтӧг (kieznymtög)
consecutive кинымла (kinymla) киэзнымла (kieznymla)
genitive кинымлӧн (kinymlön) киэзнымлӧн (kieznymlön)
ablative кинымлісь (kinymliś) киэзнымлісь (kieznymliś)
dative кинымлӧ (kinymlö) киэзнымлӧ (kieznymlö)
inessive кианым (kianym) киэзаным (kiezanym)
elative кисиным (kiśinym) киэзсиным (kiezśinym)
illative кианым (kianym) киэзаным (kiezanym)
egressive кинымсянь (kinymśań) киэзнымсянь (kieznymśań)
approximative кинымлань (kinymlań) киэзнымлань (kieznymlań)
terminative I киӧддзаным (kiöddźanym) киэзӧддзаным (kiezöddźanym)
II кинымви (kinymvi) киэзнымви (kieznymvi)
prolative киӧттяным (kiötťanym) киэзӧттяным (kiezötťanym)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Second person plural
singular plural
nominative киныт (kinyt) киэзныт (kieznyt)
accusative I* киныт (kinyt) киэзныт (kieznyt)
II* кинытӧ (kinytö) киэзнытӧ (kieznytö)
instrumental кинаныт (kinanyt) киэзнаныт (kieznanyt)
comitative киныткӧт (kinytköt) киэзныткӧт (kieznytköt)
caritive киныттӧг (kinyttög) киэзныттӧг (kieznyttög)
consecutive кинытла (kinytla) киэзнытла (kieznytla)
genitive кинытлӧн (kinytlön) киэзнытлӧн (kieznytlön)
ablative кинытлісь (kinytliś) киэзнытлісь (kieznytliś)
dative кинытлӧ (kinytlö) киэзнытлӧ (kieznytlö)
inessive кианыт (kianyt) киэзаныт (kiezanyt)
elative кисиныт (kiśinyt) киэзсиныт (kiezśinyt)
illative кианыт (kianyt) киэзаныт (kiezanyt)
egressive кинытсянь (kinytśań) киэзнытсянь (kieznytśań)
approximative кинытлань (kinytlań) киэзнытлань (kieznytlań)
terminative I киӧддзаныт (kiöddźanyt) киэзӧддзаныт (kiezöddźanyt)
II кинытви (kinytvi) киэзнытви (kieznytvi)
prolative киӧттяныт (kiötťanyt) киэзӧттяныт (kiezötťanyt)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Third person plural
singular plural
nominative киныс (kinys) киэзныс (kieznys)
accusative I* киныс (kinys) киэзныс (kieznys)
II* кинысӧ (kinysö) киэзнысӧ (kieznysö)
instrumental кинаныс (kinanys) киэзнаныс (kieznanys)
comitative киныскӧт (kinysköt) киэзныскӧт (kieznysköt)
caritive киныстӧг (kinystög) киэзныстӧг (kieznystög)
consecutive кинысла (kinysla) киэзнысла (kieznysla)
genitive киныслӧн (kinyslön) киэзныслӧн (kieznyslön)
ablative киныслісь (kinysliś) киэзныслісь (kieznysliś)
dative киныслӧ (kinyslö) киэзныслӧ (kieznyslö)
inessive кианыс (kianys) киэзаныс (kiezanys)
elative кисиныс (kiśinys) киэзсиныс (kiezśinys)
illative кианыс (kianys) киэзаныс (kiezanys)
egressive киныссянь (kinysśań) киэзныссянь (kieznysśań)
approximative киныслань (kinyslań) киэзныслань (kieznyslań)
terminative I киӧддзаныс (kiöddźanys) киэзӧддзаныс (kiezöddźanys)
II кинысви (kinysvi) киэзнысви (kieznysvi)
prolative киӧттяныс (kiötťanys) киэзӧттяныс (kiezötťanys)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.

References

edit
  • R. M. Batalova, A. S. Krivoshchekova-Gantman (1985) Коми-пермяцко-русский словарь [Komi-Permyak-Russian dictionary]‎[3], Moscow: Русский язык

Komi-Zyrian

edit
 
Ки.

Etymology

edit

From Proto-Permic *ki, from Proto-Uralic *käte. Cognates include Finnish käsi and Hungarian kéz.

Pronunciation

edit
  • IPA(key): /ˈki/
  • Hyphenation: ки

Noun

edit

ки (ki)

  1. arm, hand

Declension

edit
Declension of ки (stem: ки-)
singular plural
nominative ки (ki) кияс (kijas)
accusative I* ки (ki) кияс (kijas)
II* киӧс (kiös) киясӧс (kijasös)
instrumental киӧн (kiön) киясӧн (kijasön)
comitative кикӧд (kiköd) кияскӧд (kijasköd)
caritive китӧг (kitög) киястӧг (kijastög)
consecutive кила (kila) киясла (kijasla)
genitive килӧн (kilön) кияслӧн (kijaslön)
ablative килысь (kilyś) кияслысь (kijaslyś)
dative килы (kily) кияслы (kijasly)
inessive киын (kiyn) киясын (kijasyn)
elative киысь (kiyś) киясысь (kijasyś)
illative киӧ (kiö) киясӧ (kijasö)
egressive кисянь (kiśań) кияссянь (kijasśań)
approximative килань (kilań) кияслань (kijaslań)
terminative киӧдз (kiödź) киясӧдз (kijasödź)
prolative I киӧд (kiöd) киясӧд (kijasöd)
II киті (kiti) киясті (kijasti)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Possessive declension of ки
First person singular
singular plural
nominative киӧй (kiöj) киясӧй (kijasöj)
accusative I* киӧй (kiöj) киясӧй (kijasöj)
II* киӧс (kiös) киясӧс (kijasös)
instrumental кинам (kinam) кияснам (kijasnam)
comitative киӧйкӧд (kiöjköd) киясӧйкӧд (kijasöjköd)
caritive китӧгым (kitögym) киястӧгым (kijastögym)
consecutive киӧйла (kiöjla) киясӧйла (kijasöjla)
genitive киӧйлӧн (kiöjlön) киясӧйлӧн (kijasöjlön)
ablative киӧйлысь (kiöjlyś) киясӧйлысь (kijasöjlyś)
dative киӧйлы (kiöjly) киясӧйлы (kijasöjly)
inessive киам (kiam) киясам (kijasam)
elative кисьым (kiśym) кияссьым (kijasśym)
illative киам (kiam) киясам (kijasam)
egressive кисяньым (kiśańym) кияссяньым (kijasśańym)
approximative киланьым (kilańym) киясланьым (kijaslańym)
terminative киӧдзым (kiödźym) киясӧдзым (kijasödźym)
prolative I киӧдым (kiödym) киясӧдым (kijasödym)
II китіым (kitiym) киястіым (kijastiym)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Second person singular
singular plural
nominative киыд (kiyd) киясыд (kijasyd)
accusative I* киыд (kiyd) киясыд (kijasyd)
II* китӧ (kitö) киястӧ (kijastö)
instrumental кинад (kinad) кияснад (kijasnad)
comitative киыдкӧд (kiydköd) киясыдкӧд (kijasydköd)
caritive китӧгыд (kitögyd) киястӧгыд (kijastögyd)
consecutive киыдла (kiydla) киясыдла (kijasydla)
genitive киыдлӧн (kiydlön) киясыдлӧн (kijasydlön)
ablative киыдлысь (kiydlyś) киясыдлысь (kijasydlyś)
dative киыдлы (kiydly) киясыдлы (kijasydly)
inessive киад (kiad) киясад (kijasad)
elative кисьыд (kiśyd) кияссьыд (kijasśyd)
illative киад (kiad) киясад (kijasad)
egressive кисяньыд (kiśańyd) кияссяньыд (kijasśańyd)
approximative киланьыд (kilańyd) киясланьыд (kijaslańyd)
terminative киӧдзыд (kiödźyd) киясӧдзыд (kijasödźyd)
prolative I киӧдыд (kiödyd) киясӧдыд (kijasödyd)
II китіыд (kitiyd) киястіыд (kijastiyd)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Third person singular
singular plural
nominative киыс (kiys) киясыс (kijasys)
accusative I* киыс (kiys) киясыс (kijasys)
II* кисӧ (kisö) кияссӧ (kijassö)
instrumental кинас (kinas) кияснас (kijasnas)
comitative киыскӧд (kiysköd) киясыскӧд (kijasysköd)
caritive китӧгыс (kitögys) киястӧгыс (kijastögys)
consecutive киысла (kiysla) киясысла (kijasysla)
genitive киыслӧн (kiyslön) киясыслӧн (kijasyslön)
ablative киыслысь (kiyslyś) киясыслысь (kijasyslyś)
dative киыслы (kiysly) киясыслы (kijasysly)
inessive киас (kias) киясас (kijasas)
elative кисьыс (kiśys) кияссьыс (kijasśys)
illative киас (kias) киясас (kijasas)
egressive кисяньыс (kiśańys) кияссяньыс (kijasśańys)
approximative киланьыс (kilańys) киясланьыс (kijaslańys)
terminative киӧдзыс (kiödźys) киясӧдзыс (kijasödźys)
prolative I киӧдыс (kiödys) киясӧдыс (kijasödys)
II китіыс (kitiys) киястіыс (kijastiys)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
First person plural
singular plural
nominative киным (kinym) киясным (kijasnym)
accusative I* киным (kinym) киясным (kijasnym)
II* кинымӧ (kinymö) кияснымӧ (kijasnymö)
instrumental кинаным (kinanym) кияснаным (kijasnanym)
comitative кинымкӧд (kinymköd) кияснымкӧд (kijasnymköd)
caritive китӧгным (kitögnym) киястӧгным (kijastögnym)
consecutive кинымла (kinymla) кияснымла (kijasnymla)
genitive кинымлӧн (kinymlön) кияснымлӧн (kijasnymlön)
ablative кинымлысь (kinymlyś) кияснымлысь (kijasnymlyś)
dative кинымлы (kinymly) кияснымлы (kijasnymly)
inessive кианым (kianym) киясаным (kijasanym)
elative кисьыным (kiśynym) кияссьыным (kijasśynym)
illative кианым (kianym) киясаным (kijasanym)
egressive кисяньным (kiśańnym) кияссяньным (kijasśańnym)
approximative киланьным (kilańnym) киясланьным (kijaslańnym)
terminative киӧдзным (kiödźnym) киясӧдзным (kijasödźnym)
prolative I киӧдным (kiödnym) киясӧдным (kijasödnym)
II китіным (kitinym) киястіным (kijastinym)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Second person plural
singular plural
nominative киныд (kinyd) киясныд (kijasnyd)
accusative I* киныд (kinyd) киясныд (kijasnyd)
II* кинытӧ (kinytö) кияснытӧ (kijasnytö)
instrumental кинаныд (kinanyd) кияснаныд (kijasnanyd)
comitative киныдкӧд (kinydköd) киясныдкӧд (kijasnydköd)
caritive китӧгныд (kitögnyd) киястӧгныд (kijastögnyd)
consecutive киныдла (kinydla) киясныдла (kijasnydla)
genitive киныдлӧн (kinydlön) киясныдлӧн (kijasnydlön)
ablative киныдлысь (kinydlyś) киясныдлысь (kijasnydlyś)
dative киныдлы (kinydly) киясныдлы (kijasnydly)
inessive кианыд (kianyd) киясаныд (kijasanyd)
elative кисьыныд (kiśynyd) кияссьыныд (kijasśynyd)
illative кианыд (kianyd) киясаныд (kijasanyd)
egressive кисяньныд (kiśańnyd) кияссяньныд (kijasśańnyd)
approximative киланьныд (kilańnyd) киясланьныд (kijaslańnyd)
terminative киӧдзныд (kiödźnyd) киясӧдзныд (kijasödźnyd)
prolative I киӧдныд (kiödnyd) киясӧдныд (kijasödnyd)
II китіныд (kitinyd) киястіныд (kijastinyd)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Third person plural
singular plural
nominative киныс (kinys) киясныс (kijasnys)
accusative I* киныс (kinys) киясныс (kijasnys)
II* кинысӧ (kinysö) кияснысӧ (kijasnysö)
instrumental кинаныс (kinanys) кияснаныс (kijasnanys)
comitative кинымкӧс (kinymkös) кияснымкӧс (kijasnymkös)
caritive китӧгныс (kitögnys) киястӧгныс (kijastögnys)
consecutive кинысла (kinysla) кияснысла (kijasnysla)
genitive киныслӧн (kinyslön) киясныслӧн (kijasnyslön)
ablative киныслысь (kinyslyś) киясныслысь (kijasnyslyś)
dative киныслы (kinysly) киясныслы (kijasnysly)
inessive кианыс (kianys) киясаныс (kijasanys)
elative кисьыныс (kiśynys) кияссьыныс (kijasśynys)
illative кианыс (kianys) киясаныс (kijasanys)
egressive кисяньныс (kiśańnys) кияссяньныс (kijasśańnys)
approximative киланьныс (kilańnys) киясланьныс (kijaslańnys)
terminative киӧдзныс (kiödźnys) киясӧдзныс (kijasödźnys)
prolative I киӧдныс (kiödnys) киясӧдныс (kijasödnys)
II китіныс (kitinys) киястіныс (kijastinys)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.

Coordinate terms

edit

References

edit
  • A. I. Podorova, editor (1948), Коми-русский словарь [Komi-Russian dictionary], Syktyvkar: Коми Государственное Издательство, page 92
  • N. D. Manova (1994) Учимся говорить по-коми [Learning to speak Komi] (in Russian), Syktyvkar, →ISBN, page 6
  • L. M. Beznosikova, E. A. Ajbabina, R. I. Kosnyreva (2000) Коми-русский словарь [Komi-Russian dictionary], →ISBN, page 266

Mariupol Greek

edit

Etymology

edit

From Ancient Greek καί (kaí). Cognates include Greek και (kai).

Pronunciation

edit
  • IPA(key): [cɪ]
  • Hyphenation: ки

Conjunction

edit

ки (ki)

  1. and

References

edit
  • T. N. Chernysheva, editor (1859), “ке, ки”, in Греческий глосарий Ф. А. Хартахая [The Greek glossary of F. A. Xartaxay], published 1959
  • A. A. Diamantopulo-Rionis with D. L. Demerdzhi, A. M. Davydova-Diamantopulo, A. A. Shapurma, R. S. Kharabadot, and D. K. Patricha (2006) Румейско-русский и русско-румейский словарь пяти диалектов греков Приазовья, Mariupol, →ISBN, page 99
  • G. A. Animica, M. P. Galikbarova (2013) Румеку глоса[4], Donetsk, page 4

Moksha

edit

Etymology

edit

Cognate with Erzya ки (ki). This term is to be linked with Eastern Mari кыша (kyša, footprint), Finnish keino (way (of doing something)). Veršinin thinks that the origin could be the old pronoun *ki (this), a correspondence k-/t- then would explain Estonian tee (road), Finnish tie (id.), Komi туй (tuj, road; footprints; direction).[1]

Pronunciation

edit

IPA(key): /ki/

  This entry needs an audio pronunciation. If you are a native speaker with a microphone, please record this word. The recorded pronunciation will appear here when it's ready.

Noun

edit

ки (ki)

  1. road, way
    • Fenno-Ugrica
      Кантк кить малас и мрдак, Ермил Ерофеич!
      Kantk kiť malas i mrdak, Jermil Jerofejič!
      Carry towards the road and return, Jermil Jerofeič!
  2. track, footprints

Usage notes

edit

See usage notes at ши (ši).

Declension

edit

References

edit
  1. ^ Veršinin, V. I. (2004–2005) Этимологический словарь мордовских (эрзянского и мокшанского) языков [Etymological dictionary of Mordvinic (Erzya and Moksha) languages] (in Russian), Joškar Ola, page 142

Udmurt

edit

Etymology

edit

From Proto-Permic *ki, from Proto-Uralic *käte. Cognates include Eastern Mari кид (kid) and Finnish käsi.

Permic cognates include Komi-Zyrian ки (ki) and Komi-Permyak ки (ki).

Pronunciation

edit
  • IPA(key): [ˈki]
  • Rhymes: -i
  • Hyphenation: ки

Noun

edit

ки (ki)

  1. (anatomy) hand
  2. handwriting

Declension

edit

References

edit
  • L. E. Kirillova, L. L. Karpova, editors (2008), “ки”, in Удмурт-ӟуч кыллюкам [Udmurt-Russian dictionary], Izhevsk: Удмуртский институт истории, языка и литературы УрО РАН, →ISBN, page 298
  • Yrjö Wichmann, Toivo Emil Uotila (1987) Mikko Korhonen, editor, Wotjakischer Wortschatz [Votyak Vocabulary] (Lexica Societatis Fenno-Ugricae; Volume 21) (overall work in German), Helsinki: Suomalais-ugrilainen Seura, →ISBN, →ISSN, page 104