English

edit
 
English Wikipedia has an article on:
Wikipedia
 
Koi.

Etymology

edit

From Japanese (koi).

Pronunciation

edit

Noun

edit

koi (plural koi)

  1. Ornamental domesticated varieties of the Amur carp (Cyprinus rubrofuscus), of Japan and eastern Asia with red-gold or white coloring.
    • 1985 September 2, Joe Klein, quoting Douglas S. Cramer, “The Real Star of ‘Dynasty’”, in New York, page 34:
      We sense that while it might be wonderful for Krystle and Alexis to have a catfight in a koi pond, it would be inappropriate for Joan to smack Linda with a koi.

Synonyms

edit

Translations

edit

Anagrams

edit

Choctaw

edit

Etymology

edit

From English cougar.

Noun

edit

koi

  1. cougar
  2. mountain lion
  3. puma.

Estonian

edit

Etymology 1

edit

From Proto-Finnic *koi, from Proto-Uralic *käjä. Cognate with Finnish koi.

Noun

edit

koi (genitive koi, partitive koid)

  1. (insects) clothes moth (Tineola)
  2. some other species of moth, such as the apple fruit moth (Argyresthia conjugella, õunakoi)
Declension
edit
Declension of koi (ÕS type 26/koi, no gradation)
singular plural
nominative koi koid
accusative nom.
gen. koi
genitive koide
partitive koid koisid
illative koisse koidesse
inessive kois koides
elative koist koidest
allative koile koidele
adessive koil koidel
ablative koilt koidelt
translative koiks koideks
terminative koini koideni
essive koina koidena
abessive koita koideta
comitative koiga koidega
Synonyms
edit
Derived terms
edit
See also
edit

Etymology 2

edit

From Low German koje (tight room, bed on a ship).

Noun

edit

koi (genitive koi, partitive koid)

  1. berth (a bed on a ship or boat), bunk bed
Declension
edit
Declension of koi (ÕS type 26/koi, no gradation)
singular plural
nominative koi koid
accusative nom.
gen. koi
genitive koide
partitive koid koisid
illative koisse koidesse
inessive kois koides
elative koist koidest
allative koile koidele
adessive koil koidel
ablative koilt koidelt
translative koiks koideks
terminative koini koideni
essive koina koidena
abessive koita koideta
comitative koiga koidega
See also
edit

Finnish

edit

Pronunciation

edit
  • IPA(key): /ˈkoi̯/, [ˈko̞i̯]
  • Rhymes: -oi
  • Syllabification(key): koi

Etymology 1

edit

From Proto-Finnic *koi, from Proto-Finno-Ugric *käjä. Cognate with Estonian koi, Erzya ки (ki).[1]

Noun

edit

koi

  1. (insects) moth: common clothes moth, Tineola bisselliella
    Synonyms: vaatekoi (more specific), koiperhonen
  2. (insects) any of the moths in the family Tineidae
  3. (pathology, archaic) cancer
    Synonym: syöpä
Declension
edit
Inflection of koi (Kotus type 18/maa, no gradation)
nominative koi koit
genitive koin koiden
koitten
partitive koita koita
illative koihin koihin
singular plural
nominative koi koit
accusative nom. koi koit
gen. koin
genitive koin koiden
koitten
partitive koita koita
inessive koissa koissa
elative koista koista
illative koihin koihin
adessive koilla koilla
ablative koilta koilta
allative koille koille
essive koina koina
translative koiksi koiksi
abessive koitta koitta
instructive koin
comitative See the possessive forms below.
Possessive forms of koi (Kotus type 18/maa, no gradation)
first-person singular possessor
singular plural
nominative koini koini
accusative nom. koini koini
gen. koini
genitive koini koideni
koitteni
partitive koitani koitani
inessive koissani koissani
elative koistani koistani
illative koihini koihini
adessive koillani koillani
ablative koiltani koiltani
allative koilleni koilleni
essive koinani koinani
translative koikseni koikseni
abessive koittani koittani
instructive
comitative koineni
second-person singular possessor
singular plural
nominative koisi koisi
accusative nom. koisi koisi
gen. koisi
genitive koisi koidesi
koittesi
partitive koitasi koitasi
inessive koissasi koissasi
elative koistasi koistasi
illative koihisi koihisi
adessive koillasi koillasi
ablative koiltasi koiltasi
allative koillesi koillesi
essive koinasi koinasi
translative koiksesi koiksesi
abessive koittasi koittasi
instructive
comitative koinesi
first-person plural possessor
singular plural
nominative koimme koimme
accusative nom. koimme koimme
gen. koimme
genitive koimme koidemme
koittemme
partitive koitamme koitamme
inessive koissamme koissamme
elative koistamme koistamme
illative koihimme koihimme
adessive koillamme koillamme
ablative koiltamme koiltamme
allative koillemme koillemme
essive koinamme koinamme
translative koiksemme koiksemme
abessive koittamme koittamme
instructive
comitative koinemme
second-person plural possessor
singular plural
nominative koinne koinne
accusative nom. koinne koinne
gen. koinne
genitive koinne koidenne
koittenne
partitive koitanne koitanne
inessive koissanne koissanne
elative koistanne koistanne
illative koihinne koihinne
adessive koillanne koillanne
ablative koiltanne koiltanne
allative koillenne koillenne
essive koinanne koinanne
translative koiksenne koiksenne
abessive koittanne koittanne
instructive
comitative koinenne
third-person possessor
singular plural
nominative koinsa koinsa
accusative nom. koinsa koinsa
gen. koinsa
genitive koinsa koidensa
koittensa
partitive koitaan
koitansa
koitaan
koitansa
inessive koissaan
koissansa
koissaan
koissansa
elative koistaan
koistansa
koistaan
koistansa
illative koihinsa koihinsa
adessive koillaan
koillansa
koillaan
koillansa
ablative koiltaan
koiltansa
koiltaan
koiltansa
allative koilleen
koillensa
koilleen
koillensa
essive koinaan
koinansa
koinaan
koinansa
translative koikseen
koiksensa
koikseen
koiksensa
abessive koittaan
koittansa
koittaan
koittansa
instructive
comitative koineen
koinensa
Derived terms
edit
compounds
See also
edit

References

edit
  1. ^ Keresztes, László (1986) Geschichte der mordwinischen Konsonantismus II. Etymologisches Belegmaterial[1], Szeged: Studia Uralo-Altaica 26.

Further reading

edit

Etymology 2

edit

From Proto-Finnic *koi, from Proto-Uralic *koje.

Noun

edit

koi (archaic)

  1. dawn
Declension
edit
Inflection of koi (Kotus type 18/maa, no gradation)
nominative koi koit
genitive koin koiden
koitten
partitive koita koita
illative koihin koihin
singular plural
nominative koi koit
accusative nom. koi koit
gen. koin
genitive koin koiden
koitten
partitive koita koita
inessive koissa koissa
elative koista koista
illative koihin koihin
adessive koilla koilla
ablative koilta koilta
allative koille koille
essive koina koina
translative koiksi koiksi
abessive koitta koitta
instructive koin
comitative See the possessive forms below.
Possessive forms of koi (Kotus type 18/maa, no gradation)
first-person singular possessor
singular plural
nominative koini koini
accusative nom. koini koini
gen. koini
genitive koini koideni
koitteni
partitive koitani koitani
inessive koissani koissani
elative koistani koistani
illative koihini koihini
adessive koillani koillani
ablative koiltani koiltani
allative koilleni koilleni
essive koinani koinani
translative koikseni koikseni
abessive koittani koittani
instructive
comitative koineni
second-person singular possessor
singular plural
nominative koisi koisi
accusative nom. koisi koisi
gen. koisi
genitive koisi koidesi
koittesi
partitive koitasi koitasi
inessive koissasi koissasi
elative koistasi koistasi
illative koihisi koihisi
adessive koillasi koillasi
ablative koiltasi koiltasi
allative koillesi koillesi
essive koinasi koinasi
translative koiksesi koiksesi
abessive koittasi koittasi
instructive
comitative koinesi
first-person plural possessor
singular plural
nominative koimme koimme
accusative nom. koimme koimme
gen. koimme
genitive koimme koidemme
koittemme
partitive koitamme koitamme
inessive koissamme koissamme
elative koistamme koistamme
illative koihimme koihimme
adessive koillamme koillamme
ablative koiltamme koiltamme
allative koillemme koillemme
essive koinamme koinamme
translative koiksemme koiksemme
abessive koittamme koittamme
instructive
comitative koinemme
second-person plural possessor
singular plural
nominative koinne koinne
accusative nom. koinne koinne
gen. koinne
genitive koinne koidenne
koittenne
partitive koitanne koitanne
inessive koissanne koissanne
elative koistanne koistanne
illative koihinne koihinne
adessive koillanne koillanne
ablative koiltanne koiltanne
allative koillenne koillenne
essive koinanne koinanne
translative koiksenne koiksenne
abessive koittanne koittanne
instructive
comitative koinenne
third-person possessor
singular plural
nominative koinsa koinsa
accusative nom. koinsa koinsa
gen. koinsa
genitive koinsa koidensa
koittensa
partitive koitaan
koitansa
koitaan
koitansa
inessive koissaan
koissansa
koissaan
koissansa
elative koistaan
koistansa
koistaan
koistansa
illative koihinsa koihinsa
adessive koillaan
koillansa
koillaan
koillansa
ablative koiltaan
koiltansa
koiltaan
koiltansa
allative koilleen
koillensa
koilleen
koillensa
essive koinaan
koinansa
koinaan
koinansa
translative koikseen
koiksensa
koikseen
koiksensa
abessive koittaan
koittansa
koittaan
koittansa
instructive
comitative koineen
koinensa
Synonyms
edit
Derived terms
edit
compounds

Further reading

edit

Etymology 3

edit

Ultimately from Japanese (koi).

Noun

edit

koi

  1. koi carp
Declension
edit
Inflection of koi (Kotus type 18/maa, no gradation)
nominative koi koit
genitive koin koiden
koitten
partitive koita koita
illative koihin koihin
singular plural
nominative koi koit
accusative nom. koi koit
gen. koin
genitive koin koiden
koitten
partitive koita koita
inessive koissa koissa
elative koista koista
illative koihin koihin
adessive koilla koilla
ablative koilta koilta
allative koille koille
essive koina koina
translative koiksi koiksi
abessive koitta koitta
instructive koin
comitative See the possessive forms below.
Possessive forms of koi (Kotus type 18/maa, no gradation)
first-person singular possessor
singular plural
nominative koini koini
accusative nom. koini koini
gen. koini
genitive koini koideni
koitteni
partitive koitani koitani
inessive koissani koissani
elative koistani koistani
illative koihini koihini
adessive koillani koillani
ablative koiltani koiltani
allative koilleni koilleni
essive koinani koinani
translative koikseni koikseni
abessive koittani koittani
instructive
comitative koineni
second-person singular possessor
singular plural
nominative koisi koisi
accusative nom. koisi koisi
gen. koisi
genitive koisi koidesi
koittesi
partitive koitasi koitasi
inessive koissasi koissasi
elative koistasi koistasi
illative koihisi koihisi
adessive koillasi koillasi
ablative koiltasi koiltasi
allative koillesi koillesi
essive koinasi koinasi
translative koiksesi koiksesi
abessive koittasi koittasi
instructive
comitative koinesi
first-person plural possessor
singular plural
nominative koimme koimme
accusative nom. koimme koimme
gen. koimme
genitive koimme koidemme
koittemme
partitive koitamme koitamme
inessive koissamme koissamme
elative koistamme koistamme
illative koihimme koihimme
adessive koillamme koillamme
ablative koiltamme koiltamme
allative koillemme koillemme
essive koinamme koinamme
translative koiksemme koiksemme
abessive koittamme koittamme
instructive
comitative koinemme
second-person plural possessor
singular plural
nominative koinne koinne
accusative nom. koinne koinne
gen. koinne
genitive koinne koidenne
koittenne
partitive koitanne koitanne
inessive koissanne koissanne
elative koistanne koistanne
illative koihinne koihinne
adessive koillanne koillanne
ablative koiltanne koiltanne
allative koillenne koillenne
essive koinanne koinanne
translative koiksenne koiksenne
abessive koittanne koittanne
instructive
comitative koinenne
third-person possessor
singular plural
nominative koinsa koinsa
accusative nom. koinsa koinsa
gen. koinsa
genitive koinsa koidensa
koittensa
partitive koitaan
koitansa
koitaan
koitansa
inessive koissaan
koissansa
koissaan
koissansa
elative koistaan
koistansa
koistaan
koistansa
illative koihinsa koihinsa
adessive koillaan
koillansa
koillaan
koillansa
ablative koiltaan
koiltansa
koiltaan
koiltansa
allative koilleen
koillensa
koilleen
koillensa
essive koinaan
koinansa
koinaan
koinansa
translative koikseen
koiksensa
koikseen
koiksensa
abessive koittaan
koittansa
koittaan
koittansa
instructive
comitative koineen
koinensa
Synonyms
edit
Derived terms
edit
compounds

References

edit
  • Häkkinen, Kaisa (2004) Nykysuomen etymologinen sanakirja [Modern Finnish Etymological Dictionary] (in Finnish), Juva: WSOY, →ISBN

Anagrams

edit

French

edit

Pronoun

edit

koi

  1. (Internet slang, text messaging) Alternative spelling of quoi

Hawaiian

edit

Pronunciation

edit

Verb

edit

koi

  1. to urge

Derived terms

edit

Ingrian

edit
 
Koi.

Etymology

edit

From Proto-Finnic *koi. Cognates include Finnish koi and Estonian koi.

Pronunciation

edit

Noun

edit

koi

  1. moth

Declension

edit
Declension of koi (type 8/maa, no gradation)
singular plural
nominative koi koit
genitive koin koijen
partitive koita koita
illative koihe koihe
inessive kois kois
elative koist koist
allative koille koille
adessive koil koil
ablative koilt koilt
translative koiks koiks
essive koinna, koin koinna, koin
exessive1) koint koint
1) obsolete
*) the accusative corresponds with either the genitive (sg) or nominative (pl)
**) the comitative is formed by adding the suffix -ka? or -kä? to the genitive.

References

edit
  • Ruben E. Nirvi (1971) Inkeroismurteiden Sanakirja, Helsinki: Suomalais-Ugrilainen Seura, page 183

Iu Mien

edit

Etymology

edit

From Chinese (kāi). Related to nqoi.

Verb

edit

koi 

  1. (transitive) to open

Japanese

edit

Romanization

edit

koi

  1. Rōmaji transcription of こい

Karelian

edit

Noun

edit

koi

  1. moth

Lindu

edit

Noun

edit

koi

  1. bed

Malay

edit

Pronunciation

edit
  • (Temerloh, Pahang) IPA(key): /koi̯/

Pronoun

edit

koi

  1. me, I

See also

edit

Maori

edit

Adjective

edit

koi

  1. sharp

Noun

edit

koi

  1. spike

Palauan

edit

Etymology

edit

Borrowed from Japanese 濃い (koi, dark).

Noun

edit

koi

  1. gray, darkish color

See also

edit
Colors in Palauan · bedengel, chiro (layout · text)
     becheleleu      koi (?)      chedelekelek
             bekerkard, rirch; bungungau              bibrurek, berorou; cheriich, bedengel a chutem              bibrurek, mellil, merir
             bedengel a biib (?)              bedengel a biib, bedengel a chudel             
             mellemau              mellemau, bedengel a eanged              mellemau, bedengel a daob
             ulalk              ulalk             

Polish

edit

Pronunciation

edit
  • IPA(key): /ˈkɔ.i/
  • Audio:(file)
  • Rhymes: -ɔi
  • Syllabification: ko‧i

Verb

edit

koi

  1. third-person singular present of koić

Primitive Irish

edit

Romanization

edit

koi

  1. Romanization of ᚕᚑᚔ

Sahu

edit

Etymology

edit

From Ternate koi (banana).

Pronunciation

edit

Noun

edit

koi

  1. banana
    Synonym: bele

References

edit
  • Leontine Visser, Clemens Voorhoeve (1987) Sahu-Indonesian-English Dictionary, Brill

Ternate

edit

Etymology

edit

Possibly related to Tabaru koyu (banana), synonym of the more common Tabaru term bole.

Pronunciation

edit

Noun

edit

koi (Jawi کوي)

  1. banana

References

edit
  • Frederik Sigismund Alexander de Clercq (1890) Bijdragen tot de kennis der Residentie Ternate, E.J. Brill
  • Rika Hayami-Allen (2001) A descriptive study of the language of Ternate, the northern Moluccas, Indonesia, University of Pittsburgh

Tetum

edit

Etymology

edit

From *kori, from Proto-Malayo-Polynesian *kerit. Compare Yogad kerrit.

Verb

edit

koi

  1. to scratch

Tuvaluan

edit

Particle

edit

koi

  1. continuous action marker, inserted immediately before the relevant verb

Votic

edit

Etymology

edit

From Proto-Finnic *koi.

Pronunciation

edit
  • (Luutsa, Liivtšülä) IPA(key): /ˈkoi̯/, [ˈkoi̯]
  • Rhymes: -oi̯
  • Hyphenation: koi

Noun

edit

koi

  1. moth, clothes moth

Inflection

edit
Declension of koi (type I/maa, no gradation)
singular plural
nominative koi koid
genitive koi koijõ
partitive koitõ koitõ
illative koihi, koihisõ koisõ
inessive koiz koiz
elative koissõ koissõ
allative koilõ koilõ
adessive koillõ koillõ
ablative koiltõ koiltõ
translative koissi koissi
*) the accusative corresponds with either the genitive (sg) or nominative (pl)
**) the terminative is formed by adding the suffix -ssaa to the short illative (sg) or the genitive.
***) the comitative is formed by adding the suffix -ka to the genitive.

References

edit
  • Hallap, V., Adler, E., Grünberg, S., Leppik, M. (2012) “koi”, in Vadja keele sõnaraamat [A dictionary of the Votic language], 2nd edition, Tallinn