See also: TEE, Tee, teè, and têe

English edit

Pronunciation edit

Etymology 1 edit

  • From Middle English [Term?], from Old English te, from Latin te (the name of the letter T).
  • (computing): By analogy with a T-shaped pipe that sends fluids in two directions.

Noun edit

tee (plural tees)

  1. The name of the Latin-script letter T.
    • 1773 October, The Monthly Review Or Literary Journal Enlarged:
      The word length, which contains only four sounds l e ng th, is usually spell'd thus, el ee en gee tee aitch.
    • 1985, Stephen King, Paranoid: A Chant:
      They have writing samples and examine the back loops of pees and the crosses of tees.
    • 2016 CCEB, Communications Instructions Radiotelephone Procedures: ACP125 (G), p. 3-5
      ETA [is spoken] as "ee-tee-ay" instead of "I SPELL Echo Tango Alfa".
  2. Something shaped like the letter T.
    Hyponyms: tee-shirt, tee-beam, tee-frame, tee-iron, tee-headed
    angles and tees
  3. (clothing) T-shirt.
    Alternative form: T
    Brendan pulled a black pocket tee over his head.
  4. (computing) The process of redirecting output to multiple destinations.
Derived terms edit
Translations edit

Verb edit

tee (third-person singular simple present tees, present participle teeing, simple past and past participle teed)

  1. (computing) To redirect output to multiple destinations.
    • 1997, Robin Burk, David B. Horvath, UNIX Unleashed (page 615)
      [] teeing via multiple redirects (ls > file1 > file2) []

See also edit

Etymology 2 edit

First attested in the 17th century as teaz, later reanalyzed as a plural.[1] This etymology is incomplete. You can help Wiktionary by elaborating on the origins of this term.

Noun edit

 
golf tee (sense 2)

tee (plural tees)

  1. (golf) A flat area of ground from which players hit their first shots on a golf hole.
  2. (sports) A usually wooden or plastic peg from which a ball is kicked or hit.
    • 2019 November 3, Liam de Carme, “Boks, you beauties”, in Sunday Times[1]:
      Pollard, who went into the semifinals with an unsatisfactory 63% return from the kicking tee, turned it around splendidly against Wales and he continued that form despite missing his first attempt in the final.
  3. (curling) The target area of a curling rink
  4. The mark at which players aim in quoits.
Derived terms edit
Translations edit
The translations below need to be checked and inserted above into the appropriate translation tables. See instructions at Wiktionary:Entry layout § Translations.

Verb edit

tee (third-person singular simple present tees, present participle teeing, simple past and past participle teed)

  1. (golf) To place a ball on a tee
    • 1909, Walter J. Travis, Practical Golf[2]:
      If at any hole a competitor play his first stroke from outside the limits of the teeing-ground, he shall count that stroke, tee a ball, and play his second stroke from within these limits.
Synonyms edit

References edit

  1. ^ James A. H. Murray [et al.], editors (1884–1928), “Tee”, in A New English Dictionary on Historical Principles (Oxford English Dictionary), volume IX, Part 2 (Su–Th), London: Clarendon Press, →OCLC, page 139, column 1.

Etymology 3 edit

Noun edit

 
tee atop dagoba

tee (plural tees)

  1. A finial resembling an umbrella, crowning a dagoba in Indochinese countries.
References edit

See also edit

Anagrams edit

Afrikaans edit

Etymology edit

From Dutch thee.

Pronunciation edit

Noun edit

tee (uncountable)

  1. tea
    Kom ons gaan drink tee.
    Let's go drink some tea.

Derived terms edit

Estonian edit

Etymology 1 edit

From Proto-Finnic *tee. Cognate with Finnish tie.

Noun edit

tee (genitive tee, partitive teed)

  1. road, way
Declension edit
Declension of tee (ÕS type 26i/idee, no gradation)
singular plural
nominative tee teed
accusative nom.
gen. tee
genitive teede
partitive teed teid
teesid
illative teesse teedesse
teisse
inessive tees teedes
teis
elative teest teedest
teist
allative teele teedele
teile
adessive teel teedel
teil
ablative teelt teedelt
teilt
translative teeks teedeks
teiks
terminative teeni teedeni
essive teena teedena
abessive teeta teedeta
comitative teega teedega
Derived terms edit

Etymology 2 edit

From German Tee, ultimately from Min Nan ().

Noun edit

tee (genitive tee, partitive teed)

  1. tea
Declension edit
Declension of tee (ÕS type 26i/idee, no gradation)
singular plural
nominative tee teed
accusative nom.
gen. tee
genitive teede
partitive teed teid
teesid
illative teesse teedesse
teisse
inessive tees teedes
teis
elative teest teedest
teist
allative teele teedele
teile
adessive teel teedel
teil
ablative teelt teedelt
teilt
translative teeks teedeks
teiks
terminative teeni teedeni
essive teena teedena
abessive teeta teedeta
comitative teega teedega
Derived terms edit

Etymology 3 edit

Noun edit

tee (genitive [please provide], partitive [please provide])

  1. The name of the Latin-script letter T.

Etymology 4 edit

Verb edit

tee

  1. Second-person singular imperative form of tegema.
  2. Present connegative form of tegema.

Finnish edit

Etymology 1 edit

 

Borrowed from Swedish te, itself from Dutch thee, from Min Nan () (Amoy dialect), from Old Chinese, ultimately from Proto-Sino-Tibetan *s-la (leaf, tea).

Pronunciation edit

  • IPA(key): /ˈteː/, [ˈt̪e̞ː]
  • Rhymes: -eː
  • Syllabification(key): tee

Noun edit

tee

  1. (uncountable) tea (dried leaves or buds of the tea plant, Camellia sinensis)
    Mene kauppaan ja osta teetä.
    Go to the supermarket and buy some tea.
  2. (uncountable) tea (drink made by infusing these dried leaves or buds in hot water)
    Synonyms: (dialectal) saikka, tsaikka, tsaikku, tsaiju, tsaju, tsaikka, tsaikku, tsaju, tsaiju (dialectal)
    Haluaisitko teetä?’’
    Would you like some tea?
  3. (countable) tea (variety of the tea plant)
    Synonym: teelaatu
    Darjeeling on intialainen tee.
    Darjeeling is a tea from India.
  4. (uncountable, by extension) tea (any drink made by infusing parts of various other plants)
    Synonym: juoma
    yrttiteeherbal tea
    kamomillateecamomile tea
    minttuteemint tea
  5. (countable) tea, cup of tea (cup of any one of these drinks)
    Synonyms: teekupillinen, kuppi teetä
Usage notes edit

As the plural forms are quite rarely used and as they, with the exception of nominative, look the same as the plural forms of tie (road), it may be advisable to substitute a synonym for the word tee in those cases.

Declension edit
Inflection of tee (Kotus type 18/maa, no gradation)
nominative tee (teet)
genitive teen (teiden)
(teitten)
partitive teetä (teitä)
illative teehen (teihin)
singular plural
nominative tee (teet)
accusative nom. tee (teet)
gen. teen
genitive teen (teiden)
(teitten)
partitive teetä (teitä)
inessive teessä (teissä)
elative teestä (teistä)
illative teehen (teihin)
adessive teellä (teillä)
ablative teeltä (teiltä)
allative teelle (teille)
essive teenä (teinä)
translative teeksi (teiksi)
abessive teettä (teittä)
instructive (tein)
comitative See the possessive forms below.
Plural forms of this word are not commonly used, but might be found in figurative uses, in some set phrases or in colloquial language.
Possessive forms of tee (Kotus type 18/maa, no gradation)
first-person singular possessor
singular plural
nominative teeni (teeni)
accusative nom. teeni (teeni)
gen. teeni
genitive teeni (teideni)
(teitteni)
partitive teetäni (teitäni)
inessive teessäni (teissäni)
elative teestäni (teistäni)
illative teeheni (teihini)
adessive teelläni (teilläni)
ablative teeltäni (teiltäni)
allative teelleni (teilleni)
essive teenäni (teinäni)
translative teekseni (teikseni)
abessive teettäni (teittäni)
instructive
comitative (teineni)
Plural forms of this word are not commonly used, but might be found in figurative uses, in some set phrases or in colloquial language.
second-person singular possessor
singular plural
nominative teesi (teesi)
accusative nom. teesi (teesi)
gen. teesi
genitive teesi (teidesi)
(teittesi)
partitive teetäsi (teitäsi)
inessive teessäsi (teissäsi)
elative teestäsi (teistäsi)
illative teehesi (teihisi)
adessive teelläsi (teilläsi)
ablative teeltäsi (teiltäsi)
allative teellesi (teillesi)
essive teenäsi (teinäsi)
translative teeksesi (teiksesi)
abessive teettäsi (teittäsi)
instructive
comitative (teinesi)
Plural forms of this word are not commonly used, but might be found in figurative uses, in some set phrases or in colloquial language.
first-person plural possessor
singular plural
nominative teemme (teemme)
accusative nom. teemme (teemme)
gen. teemme
genitive teemme (teidemme)
(teittemme)
partitive teetämme (teitämme)
inessive teessämme (teissämme)
elative teestämme (teistämme)
illative teehemme (teihimme)
adessive teellämme (teillämme)
ablative teeltämme (teiltämme)
allative teellemme (teillemme)
essive teenämme (teinämme)
translative teeksemme (teiksemme)
abessive teettämme (teittämme)
instructive
comitative (teinemme)
Plural forms of this word are not commonly used, but might be found in figurative uses, in some set phrases or in colloquial language.
second-person plural possessor
singular plural
nominative teenne (teenne)
accusative nom. teenne (teenne)
gen. teenne
genitive teenne (teidenne)
(teittenne)
partitive teetänne (teitänne)
inessive teessänne (teissänne)
elative teestänne (teistänne)
illative teehenne (teihinne)
adessive teellänne (teillänne)
ablative teeltänne (teiltänne)
allative teellenne (teillenne)
essive teenänne (teinänne)
translative teeksenne (teiksenne)
abessive teettänne (teittänne)
instructive
comitative (teinenne)
Plural forms of this word are not commonly used, but might be found in figurative uses, in some set phrases or in colloquial language.
third-person possessor
singular plural
nominative teensä (teensä)
accusative nom. teensä (teensä)
gen. teensä
genitive teensä (teidensä)
(teittensä)
partitive teetään
teetänsä
(teitään)
(teitänsä)
inessive teessään
teessänsä
(teissään)
(teissänsä)
elative teestään
teestänsä
(teistään)
(teistänsä)
illative teehensä (teihinsä)
adessive teellään
teellänsä
(teillään)
(teillänsä)
ablative teeltään
teeltänsä
(teiltään)
(teiltänsä)
allative teelleen
teellensä
(teilleen)
(teillensä)
essive teenään
teenänsä
(teinään)
(teinänsä)
translative teekseen
teeksensä
(teikseen)
(teiksensä)
abessive teettään
teettänsä
(teittään)
(teittänsä)
instructive
comitative (teineen)
(teinensä)
Plural forms of this word are not commonly used, but might be found in figurative uses, in some set phrases or in colloquial language.
Derived terms edit

Further reading edit

Etymology 2 edit

From Latin .

Pronunciation edit

  • IPA(key): /ˈteː/, [ˈt̪e̞ː]
  • Rhymes: -eː
  • Syllabification(key): tee

Noun edit

tee

  1. The name of the Latin-script letter T.
Declension edit
Inflection of tee (Kotus type 18/maa, no gradation)
nominative tee teet
genitive teen teiden
teitten
partitive teetä teitä
illative teehen teihin
singular plural
nominative tee teet
accusative nom. tee teet
gen. teen
genitive teen teiden
teitten
partitive teetä teitä
inessive teessä teissä
elative teestä teistä
illative teehen teihin
adessive teellä teillä
ablative teeltä teiltä
allative teelle teille
essive teenä teinä
translative teeksi teiksi
abessive teettä teittä
instructive tein
comitative See the possessive forms below.
Possessive forms of tee (Kotus type 18/maa, no gradation)
first-person singular possessor
singular plural
nominative teeni teeni
accusative nom. teeni teeni
gen. teeni
genitive teeni teideni
teitteni
partitive teetäni teitäni
inessive teessäni teissäni
elative teestäni teistäni
illative teeheni teihini
adessive teelläni teilläni
ablative teeltäni teiltäni
allative teelleni teilleni
essive teenäni teinäni
translative teekseni teikseni
abessive teettäni teittäni
instructive
comitative teineni
second-person singular possessor
singular plural
nominative teesi teesi
accusative nom. teesi teesi
gen. teesi
genitive teesi teidesi
teittesi
partitive teetäsi teitäsi
inessive teessäsi teissäsi
elative teestäsi teistäsi
illative teehesi teihisi
adessive teelläsi teilläsi
ablative teeltäsi teiltäsi
allative teellesi teillesi
essive teenäsi teinäsi
translative teeksesi teiksesi
abessive teettäsi teittäsi
instructive
comitative teinesi
first-person plural possessor
singular plural
nominative teemme teemme
accusative nom. teemme teemme
gen. teemme
genitive teemme teidemme
teittemme
partitive teetämme teitämme
inessive teessämme teissämme
elative teestämme teistämme
illative teehemme teihimme
adessive teellämme teillämme
ablative teeltämme teiltämme
allative teellemme teillemme
essive teenämme teinämme
translative teeksemme teiksemme
abessive teettämme teittämme
instructive
comitative teinemme
second-person plural possessor
singular plural
nominative teenne teenne
accusative nom. teenne teenne
gen. teenne
genitive teenne teidenne
teittenne
partitive teetänne teitänne
inessive teessänne teissänne
elative teestänne teistänne
illative teehenne teihinne
adessive teellänne teillänne
ablative teeltänne teiltänne
allative teellenne teillenne
essive teenänne teinänne
translative teeksenne teiksenne
abessive teettänne teittänne
instructive
comitative teinenne
third-person possessor
singular plural
nominative teensä teensä
accusative nom. teensä teensä
gen. teensä
genitive teensä teidensä
teittensä
partitive teetään
teetänsä
teitään
teitänsä
inessive teessään
teessänsä
teissään
teissänsä
elative teestään
teestänsä
teistään
teistänsä
illative teehensä teihinsä
adessive teellään
teellänsä
teillään
teillänsä
ablative teeltään
teeltänsä
teiltään
teiltänsä
allative teelleen
teellensä
teilleen
teillensä
essive teenään
teenänsä
teinään
teinänsä
translative teekseen
teeksensä
teikseen
teiksensä
abessive teettään
teettänsä
teittään
teittänsä
instructive
comitative teineen
teinensä

Etymology 3 edit

Pronunciation edit

  • IPA(key): /ˈteːˣ/, [ˈt̪e̞ː(ʔ)]
  • Rhymes: -eː
  • Syllabification(key): tee

Verb edit

tee

  1. inflection of tehdä:
    1. present indicative connegative
    2. second-person singular present imperative
    3. second-person singular present imperative connegative

Anagrams edit

French edit

Pronunciation edit

Noun edit

tee m (plural tees)

  1. (sports) tee

Further reading edit

Ingrian edit

Etymology 1 edit

From Proto-Finnic *tee, from Proto-Finno-Permic *teje. Cognates include Finnish tie and Estonian tee.

Pronunciation edit

Noun edit

tee

  1. street
    • 1936, D. I. Efimov, Lukukirja: Inkeroisia alkușkouluja vart (ensimäine osa), Leningrad: Riikin Ucebno-pedagogiceskoi Izdateljstva, page 6:
      Harkkaisin teen päälle, jää puuttui jalan alle.
      I stepped onto the street, ice got under my feet.
  2. way, path
    • 1936, L. G. Terehova, V. G. Erdeli, translated by Mihailov and P. I. Maksimov, Geografia: oppikirja iƶoroin alkușkoulun kolmatta klaassaa vart (ensimäine osa), Leningrad: Riikin Ucebno-Pedagogiceskoi Izdateljstva, page 5:
      Tiijussimma teen ja läksimmä.
      We recognised the way and we went.
Declension edit
Declension of tee (type 8/maa, no gradation)
singular plural
nominative tee teet
genitive teen teijen
partitive teetä teitä
illative teehe teihe
inessive tees teis
elative teest teist
allative teelle teille
adessive teel teil
ablative teelt teilt
translative teeks teiks
essive teennä, teen teinnä, tein
exessive1) teent teint
1) obsolete
*) the accusative corresponds with either the genitive (sg) or nominative (pl)
**) the comitative is formed by adding the suffix -ka? or -kä? to the genitive.
Synonyms edit
Derived terms edit

Etymology 2 edit

See the etymology of the corresponding lemma form.

Pronunciation edit

Verb edit

tee

  1. inflection of tehä:
    1. present indicative connegative
    2. second-person singular imperative
    3. second-person singular imperative connegative

References edit

  • V. I. Junus (1936) Iƶoran Keelen Grammatikka[4], Leningrad: Riikin Ucebno-pedagogiceskoi Izdateljstva, page 66
  • Ruben E. Nirvi (1971) Inkeroismurteiden Sanakirja, Helsinki: Suomalais-Ugrilainen Seura, page 583

Middle Dutch edit

Etymology edit

From Old Dutch *tēa, from Proto-Germanic *taihwǭ.

Noun edit

têe f

  1. toe

Inflection edit

This noun needs an inflection-table template.

Descendants edit

  • Dutch: teen (plural reanalysed as singular)
  • Limburgish: tieën (plural reanalysed as singular)

Further reading edit

  • tee”, in Vroegmiddelnederlands Woordenboek, 2000
  • Verwijs, E.; Verdam, J. (1885–1929), “tee”, in Middelnederlandsch Woordenboek, The Hague: Martinus Nijhoff, →ISBN

Nafaanra edit

Noun edit

tee

  1. termite mound

Norwegian Bokmål edit

Etymology edit

From English tee.

Pronunciation edit

Noun edit

tee m (definite singular tee-en, indefinite plural tee-er, definite plural tee-ene)

  1. (golf) tee
  2. (golf) peg

References edit

Norwegian Nynorsk edit

Etymology edit

From English tee.

Pronunciation edit

Noun edit

tee m (definite singular tee-en, indefinite plural tee-ar, definite plural tee-ane)

  1. (golf) tee
  2. (golf) peg

References edit

Anagrams edit

Old Irish edit

Adjective edit

teë

  1. Alternative spelling of

Mutation edit

Old Irish mutation
Radical Lenition Nasalization
teë theë teë
pronounced with /d(ʲ)-/
Note: Some of these forms may be hypothetical. Not every
possible mutated form of every word actually occurs.

Swedish edit

 
Swedish Wikipedia has an article on:
Wikipedia sv

Etymology edit

Borrowed from English tee.

Noun edit

tee c or n

  1. (golf) tee, teeing ground (area from which the first shot on a hole is hit)
    Synonym: utslagsplats
  2. (curling) tee (center of a curling target)

Usage notes edit

Uninflected.

See also edit

References edit

Ternate edit

Etymology edit

Likely from Malay teh, from Min Nan () (Amoy dialect)

Pronunciation edit

Noun edit

tee

  1. tea

References edit

  • Rika Hayami-Allen (2001) A descriptive study of the language of Ternate, the northern Moluccas, Indonesia, University of Pittsburgh

Tetum edit

Etymology edit

See the Tetum noun teen.

Verb edit

tee

  1. to defecate, to excrete

Tiri edit

Noun edit

tee

  1. tea

References edit

  • Midori Osumi, Tinrin Grammar

Võro edit

Noun edit

tee (genitive [please provide], partitive [please provide])

  1. The name of the Latin-script letter T.

Inflection edit

This noun needs an inflection-table template.

Votic edit

Etymology edit

From Proto-Finnic *tee.

Pronunciation edit

  • (Luutsa, Liivtšülä) IPA(key): /ˈteː/, [ˈteː]
  • Rhymes: -eː
  • Hyphenation: tee

Noun edit

tee

  1. way, road

Inflection edit

Declension of tee (type I/maa, no gradation)
singular plural
nominative tee teed
genitive tee teije
partitive teete teite
illative tehhe, teheese teise
inessive teez teiz
elative teesse teisse
allative teele teile
adessive teelle teille
ablative teelte teilte
translative teessi teissi
*) the accusative corresponds with either the genitive (sg) or nominative (pl)
**) the terminative is formed by adding the suffix -ssaa to the short illative (sg) or the genitive.
***) the comitative is formed by adding the suffix -ka to the genitive.

References edit

  • Hallap, V.; Adler, E.; Grünberg, S.; Leppik, M. (2012) Vadja keele sõnaraamat [A dictionary of the Votic language]‎[5], 2nd edition, Tallinn

West Frisian edit

Etymology edit

Borrowing from Dutch thee, from Malay teh, from Min Nan ().

Pronunciation edit

Noun edit

tee c (no plural)

  1. tea

Further reading edit

  • tee”, in Wurdboek fan de Fryske taal (in Dutch), 2011