Welcome!

Hello, welcome to Wiktionary, and thank you for your contributions so far.

If you are unfamiliar with wiki editing, take a look at Help:How to edit a page. It is a concise list of technical guidelines to the wiki format we use here: how to, for example, make text boldfaced or create hyperlinks. Feel free to practice in the sandbox. If you would like a slower introduction we have a short tutorial.

These links may help you familiarize yourself with Wiktionary:

  • Entry layout (EL) is a detailed policy documenting how Wiktionary pages should be formatted. All entries should conform to this standard. The easiest way to start off is to copy the contents of an existing page for a similar word, and then adapt it to fit the entry you are creating.
  • Our Criteria for inclusion (CFI) define exactly which words can be added to Wiktionary, though it may be a bit technical and longwinded. The most important part is that Wiktionary only accepts words that have been in somewhat widespread use over the course of at least a year, and citations that demonstrate usage can be asked for when there is doubt.
  • If you already have some experience with editing our sister project Wikipedia, then you may find our guide for Wikipedia users useful.
  • The FAQ aims to answer most of your remaining questions, and there are several help pages that you can browse for more information.
  • A glossary of our technical jargon, and some hints for dealing with the more common communication issues.
  • If you have anything to ask about or suggest, we have several discussion rooms. Feel free to ask any other editors in person if you have any problems or question, by posting a message on their talk page.

You are encouraged to add a BabelBox to your userpage. This shows which languages you know, so other editors know which languages you'll be working on, and what they can ask you for help with.

I hope you enjoy editing here and being a Wiktionarian! If you have any questions, bring them to the Wiktionary:Information desk, or ask me on my talk page. If you do so, please sign your posts with four tildes: ~~~~ which automatically produces your username and the current date and time.

Again, welcome! Prahlad balaji (talk) 15:34, 15 February 2022 (UTC)Reply[reply]

Resources edit

Hi, I know it's quite late, but I finally found a good resource for finding verb classes - https://dsal.uchicago.edu/dictionaries/fabricius/. You can cite it using {{R:Fabricius}}. Prahlad balaji (talk) 00:01, 7 April 2022 (UTC)Reply[reply]

Help edit

Hi, sorry to bother you, but could you add support for irregular adverbial participles (such as போய் from போ) at Module:ta-conj? Thank you so much! Prahlad balaji (talk) 21:57, 8 April 2022 (UTC)Reply[reply]

It's actually there, it should be the `inf=` parameter. See போ now and let me know if this seems right. Dragonoid76 (talk) 06:41, 12 April 2022 (UTC)Reply[reply]
Hi, I don't think it's quite right. The infinitive should be போக and the adverbial participle should be போய். Prahlad balaji (talk) 17:34, 12 April 2022 (UTC)Reply[reply]
Ahh I understand, I added support for that in the module, does போ () look right now Dragonoid76 (talk) 17:40, 12 April 2022 (UTC)Reply[reply]
Thank you, it works now. By the way, where did you learn Lua? Prahlad balaji (talk) 17:44, 12 April 2022 (UTC)Reply[reply]
Sorry to bother you, but also, can you please add support for ā and ī-stems? Both ā and ī-stem nouns have plurals ending in -க்கள் (for example, ரோஜாக்கள் instead of *ரோஜாகள்), and ī-stem nouns also attach the dative and benefactive to the lemma form (so, for example, தேனீக்கு instead of தேனீயுக்கு). Thank you so much. :) Prahlad balaji (talk) 17:59, 12 April 2022 (UTC)Reply[reply]
The template is also giving some incorrect results - it says, for example, that the accusative of பக்கம் is பக்கத்துயை when it should be பக்கத்தை. Prahlad balaji (talk) 18:09, 12 April 2022 (UTC)Reply[reply]
This issue should be fixed now. Dragonoid76 (talk) 18:29, 12 April 2022 (UTC)Reply[reply]
This should be fixed now too. Dragonoid76 (talk) 19:22, 12 April 2022 (UTC)Reply[reply]
No problem, I just kind of learned it from seeing other modules since I already knew a few programming languages :) Dragonoid76 (talk) 19:23, 12 April 2022 (UTC)Reply[reply]
I have made a list of declension patterns that I know of at User:Prahlad balaji/Tamil declension, if you are interested. Since I don't know Lua, you can use these rules to add to the declension code if you wish to. Prahlad balaji (talk) 23:34, 12 April 2022 (UTC)Reply[reply]

Plurals edit

Hi, it seems I can't specify plurals manually in mainspace - [1]. I tried to specify the plural as வாத்துக்கள் but it gave வாத்துகள். Any ideas on why this happens? Prahlad balaji (talk) 16:53, 14 April 2022 (UTC)Reply[reply]

{{ta-decl|வாத்து|வாத்துக்கள்|வாத்தே|வாத்து}}} this seems to work as intended? You have to provide all 4 arguments for this method to work. Dragonoid76 (talk) 17:02, 14 April 2022 (UTC)Reply[reply]
Thank you so much. You are a great help. :) Prahlad balaji (talk) 17:03, 14 April 2022 (UTC)Reply[reply]
It works great, but when I enter these arguments there are some extraneous parentheses showing up, like so: () Prahlad balaji (talk) 17:05, 14 April 2022 (UTC)Reply[reply]
{{ta-decl|வாத்து|வாத்துக்கள்|வாத்தே|வாத்து|type=none}} this is fixed now, thanks. Dragonoid76 (talk) 17:26, 14 April 2022 (UTC)Reply[reply]
You can provide a type even to templates that you've added the four forms for and it'll display it (like specifying "type=u" or "type=ṭu" or "type=root"), or you can say "type=none" to display nothing at all. Dragonoid76 (talk) 17:27, 14 April 2022 (UTC)Reply[reply]
Thank you. Another issue (sorry if I keep bothering you): It says the locative 2 plural of most nouns has a doubled ள் when it actually shouldn't, e.g. *வாத்துக்கள்ளிடம் (*vāttukkaḷḷiṭam) when it's actually வாத்துக்களிடம் (vāttukkaḷiṭam). Could you please fix that? Thanks! Prahlad balaji (talk) 17:39, 14 April 2022 (UTC)Reply[reply]
This was a typo and is now fixed, thanks. Dragonoid76 (talk) 00:26, 15 April 2022 (UTC)Reply[reply]
Thank you so much. I have added one final class to User:Prahlad balaji/Tamil declension; please do check that out and update the module if you wish. I also highly recommend reading this if anything is unclear (chapters 2 and 3). Best, Prahlad balaji (talk) 02:00, 15 April 2022 (UTC)Reply[reply]
I also found some errors in Template:ta-conj-auto that I have listed at the bottom of User:Prahlad balaji/Tamil declension. It is supposed to be for Tamil declension but I figured putting some other issues I found at the bottom wouldn't hurt. Sorry for bothering you -- Prahlad balaji (talk) 20:40, 18 April 2022 (UTC)Reply[reply]
The gerunds and non-finite forms in general need a lot of work; they should basically resemble this. Thanks for letting me know about this one, though. The table in general needs a thorough refresh, and I'll tend to it soon, if nobody else does first, when I have some time! Dragonoid76 (talk) 07:15, 19 April 2022 (UTC)Reply[reply]
Thanks, I have also listed the errors at the documentation of the ta-conj module so that more people can see it. I've also replied to your message on my talk page, about Tamil inflection. Thank you for your work, it is truly amazing what you've done. :) Prahlad balaji (talk) 16:29, 30 April 2022 (UTC)Reply[reply]
By the way, I fixed the gerunds issue. You can now use the parameter gerund_2 to specify manually. The Tamil noun module still needs to be updated, though - see User:Prahlad balaji/Tamil declension and my response on my talk page. Prahlad balaji (talk) 15:57, 4 May 2022 (UTC)Reply[reply]

Sanskrit verbs edit

Here are some links that you may find useful: https://sanskrit.inria.fr/DICO/grammar.html#roots and https://archive.org/details/practicalgrammar00moni. I too have been designing a module for Sanskrit verbs but it seems you have also been wanting to do so, so here you go. Good luck on your Sanskrit project ! -- Prahlad balaji 2 (talk) 06:18, 30 May 2022 (UTC)Reply[reply]

Thank you for your work on the Sanskrit verbs. I am glad someone has continued the project! —*i̯óh₁n̥C[5] 08:21, 30 March 2023 (UTC)Reply[reply]

ददाति edit

You've provided parts from the wrong verb for the non-finite forms! Possibly an interrupted edit. --RichardW57m (talk) 10:06, 21 June 2023 (UTC)Reply[reply]

Fixedǃ Thanks Dragonoid76 (talk) 20:35, 21 June 2023 (UTC)Reply[reply]
why are so many sanskrit verbs only having past, imperfective and present now? i swear there were more earlier, did you do this? Cement Licker (talk) 11:37, 26 September 2023 (UTC)Reply[reply]
@Cement Licker Wiktionary:Beer parlour/2023/August#Sanskrit Lemmas. They exist, but they're now considered derivations from the root and not the present tense verb since they're often formed completely different from the root than the present tense (e.g. अभूत् (abhūt) is its own page now rather than showing up in भवति (bhavati), they both linked to in भू (bhū)) Dragonoid76 (talk) 23:03, 26 September 2023 (UTC)Reply[reply]
thankyou:D Cement Licker (talk) 15:35, 27 September 2023 (UTC)Reply[reply]

Module Errors edit

Whenever you work on a module that has transclusions, always check CAT:E for a few days afterwards and take care of any module errors either by fixing the entry or fixing the module. The errors in the entry may not be your fault, but the people who made them won't know about the module errors, and those of us that check CAT:E don't know how to fix things- so they're your responsibility. Chuck Entz (talk) 21:40, 23 November 2022 (UTC)Reply[reply]

Hi, thanks for the notice, I've taken care of all the affected pages and updated the documentation. Can you remove Template:sa-conj from that page now? Dragonoid76 (talk) 23:49, 23 November 2022 (UTC)Reply[reply]
CAT:E is populated automatically. No one can remove anything from the category except by fixing the errors. When there are multiple steps in the transclusion it may take a while for edits to the module to make their way into the entries, though one can speed things up by doing null edits. At any rate, CAT:E is clear now. Thanks! Chuck Entz (talk) 00:28, 24 November 2022 (UTC)Reply[reply]

Could you check CAT:E again? Thanks. 98.170.164.88 02:42, 7 December 2022 (UTC)Reply[reply]

See ईष्टे, कषति and प्रुष्णोति for failed aorist conjugation that started when you last edited Module:sa-verb/data Chuck Entz (talk) 15:57, 17 September 2023 (UTC)Reply[reply]