Finnish edit

Etymology edit

elpyä +‎ -ttää; a causative verb.

Pronunciation edit

  • IPA(key): /ˈelʋytːæːˣ/, [ˈe̞lʋyt̪ːæː(ʔ)]
  • Rhymes: -elʋytːæː
  • Syllabification(key): el‧vyt‧tää

Verb edit

elvyttää

  1. (transitive) to resuscitate, revive, bring back to life, restore to life
    Ensiapukurssin käynyt nainen elvytti sydänkohtauksen saaneen vanhuksen.
    The woman, who had attended a first-aid course, resuscitated the elderly person who had got a heart attack.
  2. (transitive, figuratively) to revive, revitalize, resuscitate, infuse new life into, refresh, freshen, renew, enliven, improve, quicken
    Hallitus yrittää elvyttää taloutta.
    The government is trying to revive the economy.

Conjugation edit

Inflection of elvyttää (Kotus type 53*C/muistaa, tt-t gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. elvytän en elvytä 1st sing. olen elvyttänyt en ole elvyttänyt
2nd sing. elvytät et elvytä 2nd sing. olet elvyttänyt et ole elvyttänyt
3rd sing. elvyttää ei elvytä 3rd sing. on elvyttänyt ei ole elvyttänyt
1st plur. elvytämme emme elvytä 1st plur. olemme elvyttäneet emme ole elvyttäneet
2nd plur. elvytätte ette elvytä 2nd plur. olette elvyttäneet ette ole elvyttäneet
3rd plur. elvyttävät eivät elvytä 3rd plur. ovat elvyttäneet eivät ole elvyttäneet
passive elvytetään ei elvytetä passive on elvytetty ei ole elvytetty
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. elvytin en elvyttänyt 1st sing. olin elvyttänyt en ollut elvyttänyt
2nd sing. elvytit et elvyttänyt 2nd sing. olit elvyttänyt et ollut elvyttänyt
3rd sing. elvytti ei elvyttänyt 3rd sing. oli elvyttänyt ei ollut elvyttänyt
1st plur. elvytimme emme elvyttäneet 1st plur. olimme elvyttäneet emme olleet elvyttäneet
2nd plur. elvytitte ette elvyttäneet 2nd plur. olitte elvyttäneet ette olleet elvyttäneet
3rd plur. elvyttivät eivät elvyttäneet 3rd plur. olivat elvyttäneet eivät olleet elvyttäneet
passive elvytettiin ei elvytetty passive oli elvytetty ei ollut elvytetty
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. elvyttäisin en elvyttäisi 1st sing. olisin elvyttänyt en olisi elvyttänyt
2nd sing. elvyttäisit et elvyttäisi 2nd sing. olisit elvyttänyt et olisi elvyttänyt
3rd sing. elvyttäisi ei elvyttäisi 3rd sing. olisi elvyttänyt ei olisi elvyttänyt
1st plur. elvyttäisimme emme elvyttäisi 1st plur. olisimme elvyttäneet emme olisi elvyttäneet
2nd plur. elvyttäisitte ette elvyttäisi 2nd plur. olisitte elvyttäneet ette olisi elvyttäneet
3rd plur. elvyttäisivät eivät elvyttäisi 3rd plur. olisivat elvyttäneet eivät olisi elvyttäneet
passive elvytettäisiin ei elvytettäisi passive olisi elvytetty ei olisi elvytetty
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. elvytä älä elvytä 2nd sing.
3rd sing. elvyttäköön älköön elvyttäkö 3rd sing. olkoon elvyttänyt älköön olko elvyttänyt
1st plur. elvyttäkäämme älkäämme elvyttäkö 1st plur.
2nd plur. elvyttäkää älkää elvyttäkö 2nd plur.
3rd plur. elvyttäkööt älkööt elvyttäkö 3rd plur. olkoot elvyttäneet älkööt olko elvyttäneet
passive elvytettäköön älköön elvytettäkö passive olkoon elvytetty älköön olko elvytetty
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. elvyttänen en elvyttäne 1st sing. lienen elvyttänyt en liene elvyttänyt
2nd sing. elvyttänet et elvyttäne 2nd sing. lienet elvyttänyt et liene elvyttänyt
3rd sing. elvyttänee ei elvyttäne 3rd sing. lienee elvyttänyt ei liene elvyttänyt
1st plur. elvyttänemme emme elvyttäne 1st plur. lienemme elvyttäneet emme liene elvyttäneet
2nd plur. elvyttänette ette elvyttäne 2nd plur. lienette elvyttäneet ette liene elvyttäneet
3rd plur. elvyttänevät eivät elvyttäne 3rd plur. lienevät elvyttäneet eivät liene elvyttäneet
passive elvytettäneen ei elvytettäne passive lienee elvytetty ei liene elvytetty
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st elvyttää present elvyttävä elvytettävä
long 1st1
Possessive forms
Person sing. plur.
1st elvyttääkseni elvyttääksemme
2nd elvyttääksesi elvyttääksenne
3rd elvyttääkseen
elvyttääksensä
past elvyttänyt elvytetty
2nd inessive2 elvyttäessä elvytettäessä agent3 elvyttämä
Possessive forms
Person sing. plur.
1st elvyttäessäni elvyttäessämme
2nd elvyttäessäsi elvyttäessänne
3rd elvyttäessään
elvyttäessänsä
negative elvyttämätön
instructive elvyttäen 1) Used only with a possessive suffix.

2) Usually with a possessive suffix (active only).
3) Usually with a possessive suffix. Not used with intransitive verbs. Distinct from nouns with the -ma suffix and third infinitive forms.
4) Some uses of the verbal noun are called the 'fourth infinitive' by certain sources (more details).
* The third-person singular indicative form elvyttää does not exhibit final gemination,
unlike the first infinitive (the lemma form), even though they are spelled identically.

3rd inessive elvyttämässä
elative elvyttämästä
illative elvyttämään
adessive elvyttämällä
abessive elvyttämättä
instructive elvyttämän elvytettämän
4th4 verbal noun elvyttäminen
5th1
Possessive forms
Person sing. plur.
1st elvyttämäisilläni elvyttämäisillämme
2nd elvyttämäisilläsi elvyttämäisillänne
3rd elvyttämäisillään
elvyttämäisillänsä

Derived terms edit

nouns

Further reading edit

Anagrams edit

Ingrian edit

Etymology edit

From elpyä (to recover) +‎ -ttää. Akin to Finnish elvyttää.

Pronunciation edit

Verb edit

elvyttää

  1. (transitive) to revive

Conjugation edit

Conjugation of elvyttää (type 2/kirjuttaa, tt-t gradation)
Indikativa
Preesens Perfekta
positive negative positive negative
1st singular elvytän en elvytä 1st singular oon elvyttänt, oon elvyttänyt en oo elvyttänt, en oo elvyttänyt
2nd singular elvytät et elvytä 2nd singular oot elvyttänt, oot elvyttänyt et oo elvyttänt, et oo elvyttänyt
3rd singular elvyttää ei elvytä 3rd singular ono elvyttänt, ono elvyttänyt ei oo elvyttänt, ei oo elvyttänyt
1st plural elvytämmä emmä elvytä 1st plural oomma elvyttänneet emmä oo elvyttänneet
2nd plural elvytättä että elvytä 2nd plural ootta elvyttänneet että oo elvyttänneet
3rd plural elvyttäät1), elvyttävät2), elvytettää evät elvytä, ei elvytetä 3rd plural ovat elvyttänneet evät oo elvyttänneet, ei oo elvytetty
impersonal elvytettää ei elvytetä impersonal ono elvytetty ei oo elvytetty
Imperfekta Pluskvamperfekta
positive negative positive negative
1st singular elvytin en elvyttänt, en elvyttänyt 1st singular olin elvyttänt, olin elvyttänyt en olt elvyttänt, en olt elvyttänyt
2nd singular elvytit et elvyttänt, et elvyttänyt 2nd singular olit elvyttänt, olit elvyttänyt et olt elvyttänt, et olt elvyttänyt
3rd singular elvytti ei elvyttänt, ei elvyttänyt 3rd singular oli elvyttänt, oli elvyttänyt ei olt elvyttänt, ei olt elvyttänyt
1st plural elvytimmä emmä elvyttänneet 1st plural olimma elvyttänneet emmä olleet elvyttänneet
2nd plural elvytittä että elvyttänneet 2nd plural olitta elvyttänneet että olleet elvyttänneet
3rd plural elvyttiit1), elvyttivät2), elvytettii evät elvyttänneet, ei elvytetty 3rd plural olivat elvyttänneet evät olleet elvyttänneet, ei olt elvytetty
impersonal elvytettii ei elvytetty impersonal oli elvytetty ei olt elvytetty
Konditsionala
Preesens Perfekta
positive negative positive negative
1st singular elvyttäisin en elvyttäis 1st singular olisin elvyttänt, olisin elvyttänyt en olis elvyttänt, en olis elvyttänyt
2nd singular elvyttäisit, elvyttäist1) et elvyttäis 2nd singular olisit elvyttänt, olisit elvyttänyt et olis elvyttänt, et olis elvyttänyt
3rd singular elvyttäis ei elvyttäis 3rd singular olis elvyttänt, olis elvyttänyt ei olis elvyttänt, ei olis elvyttänyt
1st plural elvyttäisimmä emmä elvyttäis 1st plural olisimma elvyttänneet emmä olis elvyttänneet
2nd plural elvyttäisittä että elvyttäis 2nd plural olisitta elvyttänneet että olis elvyttänneet
3rd plural elvyttäisiit1), elvyttäisivät2), elvytettäis evät elvyttäis, ei elvytettäis 3rd plural olisivat elvyttänneet evät olis elvyttänneet, ei olis elvytetty
impersonal elvytettäis ei elvytettäis impersonal olis elvytetty ei olis elvytetty
Imperativa
Preesens Perfekta
positive negative positive negative
1st singular 1st singular
2nd singular elvytä elä elvytä 2nd singular oo elvyttänt, oo elvyttänyt elä oo elvyttänt, elä oo elvyttänyt
3rd singular elvyttäkköö elköö elvyttäkö 3rd singular olkoo elvyttänt, olkoo elvyttänyt elköö olko elvyttänt, elköö olko elvyttänyt
1st plural 1st plural
2nd plural elvyttäkkää elkää elvyttäkö 2nd plural olkaa elvyttänneet elkää olko elvyttänneet
3rd plural elvyttäkkööt elkööt elvyttäkö, elköö elvytettäkö 3rd plural olkoot elvyttänneet elkööt olko elvyttänneet, elköö olko elvytetty
impersonal elvytettäköö elköö elvytettäkö impersonal olkoo elvytetty elköö olko elvytetty
Potentsiala
Preesens
positive negative
1st singular elvyttänen en elvyttäne
2nd singular elvyttänet et elvyttäne
3rd singular elvyttännöö ei elvyttäne
1st plural elvyttänemmä emmä elvyttäne
2nd plural elvyttänettä että elvyttäne
3rd plural elvyttännööt evät elvyttäne, ei elvytettäne
impersonal elvytettänöö ei elvytettäne
Nominal forms
Infinitivat Partisipat
active passive
1st elvyttää present elvyttävä elvytettävä
2nd inessive elvyttäes past elvyttänt, elvyttänyt elvytetty
instructive elvyttäen 1) Chiefly in the Soikkola dialect.
2) Chiefly in the Ala-Laukaa dialect.
*) For the imperative, the 2nd plural (elvyttäkkää) may be used for the 3rd person as well.
**) The interrogative is formed by adding the suffix -k (-ka?/-kä?) to the indicative
***) The deliberative is formed by adding the suffix -k (-ka?/-kä?) or -kse to either the indicative or the potential
****) In folk poetry, a long first infinitive can be formed by adding the suffix -kse-, followed by possessive suffixes, to the first infinitive. Note that sometimes gemination may be undone by this addition.
3rd illative elvyttämmää
inessive elvyttämäs
elative elvyttämäst
abessive elvyttämätä
4th nominative elvyttämiin
partitive elvyttämistä, elvyttämist

References edit

  • Ruben E. Nirvi (1971) Inkeroismurteiden Sanakirja, Helsinki: Suomalais-Ugrilainen Seura, page 31