Estonian edit

Etymology 1 edit

Noun edit

rajata

  1. abessive singular of rada

Etymology 2 edit

Noun edit

rajata

  1. abessive singular of raja

Finnish edit

Etymology edit

raja +‎ -ta

Pronunciation edit

  • IPA(key): /ˈrɑjɑtɑˣ/, [ˈrɑ̝jɑ̝t̪ɑ̝(ʔ)]
  • Rhymes: -ɑjɑtɑ
  • Syllabification(key): ra‧ja‧ta

Verb edit

rajata

  1. (transitive) to limit, confine
  2. (transitive) to crop (remove the outer parts of a photograph or other image)

Conjugation edit

Inflection of rajata (Kotus type 73/salata, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. rajaan en rajaa 1st sing. olen rajannut en ole rajannut
2nd sing. rajaat et rajaa 2nd sing. olet rajannut et ole rajannut
3rd sing. rajaa ei rajaa 3rd sing. on rajannut ei ole rajannut
1st plur. rajaamme emme rajaa 1st plur. olemme rajanneet emme ole rajanneet
2nd plur. rajaatte ette rajaa 2nd plur. olette rajanneet ette ole rajanneet
3rd plur. rajaavat eivät rajaa 3rd plur. ovat rajanneet eivät ole rajanneet
passive rajataan ei rajata passive on rajattu ei ole rajattu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. rajasin en rajannut 1st sing. olin rajannut en ollut rajannut
2nd sing. rajasit et rajannut 2nd sing. olit rajannut et ollut rajannut
3rd sing. rajasi ei rajannut 3rd sing. oli rajannut ei ollut rajannut
1st plur. rajasimme emme rajanneet 1st plur. olimme rajanneet emme olleet rajanneet
2nd plur. rajasitte ette rajanneet 2nd plur. olitte rajanneet ette olleet rajanneet
3rd plur. rajasivat eivät rajanneet 3rd plur. olivat rajanneet eivät olleet rajanneet
passive rajattiin ei rajattu passive oli rajattu ei ollut rajattu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. rajaisin en rajaisi 1st sing. olisin rajannut en olisi rajannut
2nd sing. rajaisit et rajaisi 2nd sing. olisit rajannut et olisi rajannut
3rd sing. rajaisi ei rajaisi 3rd sing. olisi rajannut ei olisi rajannut
1st plur. rajaisimme emme rajaisi 1st plur. olisimme rajanneet emme olisi rajanneet
2nd plur. rajaisitte ette rajaisi 2nd plur. olisitte rajanneet ette olisi rajanneet
3rd plur. rajaisivat eivät rajaisi 3rd plur. olisivat rajanneet eivät olisi rajanneet
passive rajattaisiin ei rajattaisi passive olisi rajattu ei olisi rajattu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. rajaa älä rajaa 2nd sing.
3rd sing. rajatkoon älköön rajatko 3rd sing. olkoon rajannut älköön olko rajannut
1st plur. rajatkaamme älkäämme rajatko 1st plur.
2nd plur. rajatkaa älkää rajatko 2nd plur.
3rd plur. rajatkoot älkööt rajatko 3rd plur. olkoot rajanneet älkööt olko rajanneet
passive rajattakoon älköön rajattako passive olkoon rajattu älköön olko rajattu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. rajannen en rajanne 1st sing. lienen rajannut en liene rajannut
2nd sing. rajannet et rajanne 2nd sing. lienet rajannut et liene rajannut
3rd sing. rajannee ei rajanne 3rd sing. lienee rajannut ei liene rajannut
1st plur. rajannemme emme rajanne 1st plur. lienemme rajanneet emme liene rajanneet
2nd plur. rajannette ette rajanne 2nd plur. lienette rajanneet ette liene rajanneet
3rd plur. rajannevat eivät rajanne 3rd plur. lienevät rajanneet eivät liene rajanneet
passive rajattaneen ei rajattane passive lienee rajattu ei liene rajattu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st rajata present rajaava rajattava
long 1st1
Possessive forms
Person sing. plur.
1st rajatakseni rajataksemme
2nd rajataksesi rajataksenne
3rd rajatakseen
rajataksensa
past rajannut rajattu
2nd inessive2 rajatessa rajattaessa agent3 rajaama
Possessive forms
Person sing. plur.
1st rajatessani rajatessamme
2nd rajatessasi rajatessanne
3rd rajatessaan
rajatessansa
negative rajaamaton
instructive rajaten 1) Used only with a possessive suffix.

2) Usually with a possessive suffix (active only).
3) Usually with a possessive suffix. Not used with intransitive verbs. Distinct from nouns with the -ma suffix and third infinitive forms.
4) Some uses of the verbal noun are called the 'fourth infinitive' by certain sources (more details).

3rd inessive rajaamassa
elative rajaamasta
illative rajaamaan
adessive rajaamalla
abessive rajaamatta
instructive rajaaman rajattaman
4th4 verbal noun rajaaminen
5th1
Possessive forms
Person sing. plur.
1st rajaamaisillani rajaamaisillamme
2nd rajaamaisillasi rajaamaisillanne
3rd rajaamaisillaan
rajaamaisillansa

Derived terms edit

nouns
verbs

Further reading edit

Anagrams edit

Ingrian edit

Etymology edit

From raja (border) +‎ -ta. Akin to Finnish rajata and Estonian rajada.

Pronunciation edit

Verb edit

rajata

  1. (transitive) to limit, confine (the area of a territory)

Conjugation edit

Conjugation of rajata (type 16/maata, no gradation, gemination)
Indikativa
Preesens Perfekta
positive negative positive negative
1st singular raijaan en raijaa 1st singular oon rajant, oon rajannut en oo rajant, en oo rajannut
2nd singular raijaat et raijaa 2nd singular oot rajant, oot rajannut et oo rajant, et oo rajannut
3rd singular rajajaa ei raijaa 3rd singular ono rajant, ono rajannut ei oo rajant, ei oo rajannut
1st plural raijaamma emmä raijaa 1st plural oomma rajanneet emmä oo rajanneet
2nd plural raijaatta että raijaa 2nd plural ootta rajanneet että oo rajanneet
3rd plural rajajaat1), raijaavat2), rajataa evät raijaa, ei rajata 3rd plural ovat rajanneet evät oo rajanneet, ei oo rajattu
impersonal rajataa ei rajata impersonal ono rajattu ei oo rajattu
Imperfekta Pluskvamperfekta
positive negative positive negative
1st singular rajaisin en rajant, en rajannut 1st singular olin rajant, olin rajannut en olt rajant, en olt rajannut
2nd singular rajaisit, raijaist1) et rajant, et rajannut 2nd singular olit rajant, olit rajannut et olt rajant, et olt rajannut
3rd singular rajais ei rajant, ei rajannut 3rd singular oli rajant, oli rajannut ei olt rajant, ei olt rajannut
1st plural rajaisimma emmä rajanneet 1st plural olimma rajanneet emmä olleet rajanneet
2nd plural rajaisitta että rajanneet 2nd plural olitta rajanneet että olleet rajanneet
3rd plural rajaisiit1), rajaisivat2), rajattii evät rajanneet, ei rajattu 3rd plural olivat rajanneet evät olleet rajanneet, ei olt rajattu
impersonal rajattii ei rajattu impersonal oli rajattu ei olt rajattu
Konditsionala
Preesens Perfekta
positive negative positive negative
1st singular rajajaisin en rajajais 1st singular olisin rajant, olisin rajannut en olis rajant, en olis rajannut
2nd singular rajajaisit, rajajaist1) et rajajais 2nd singular olisit rajant, olisit rajannut et olis rajant, et olis rajannut
3rd singular rajajais ei rajajais 3rd singular olis rajant, olis rajannut ei olis rajant, ei olis rajannut
1st plural rajajaisimma emmä rajajais 1st plural olisimma rajanneet emmä olis rajanneet
2nd plural rajajaisitta että rajajais 2nd plural olisitta rajanneet että olis rajanneet
3rd plural rajajaisiit1), rajajaisivat2), rajattais evät rajajais, ei rajattais 3rd plural olisivat rajanneet evät olis rajanneet, ei olis rajattu
impersonal rajattais ei rajattais impersonal olis rajattu ei olis rajattu
Imperativa
Preesens Perfekta
positive negative positive negative
1st singular 1st singular
2nd singular raijaa elä raijaa 2nd singular oo rajant, oo rajannut elä oo rajant, elä oo rajannut
3rd singular rajatkoo elköö rajatko 3rd singular olkoo rajant, olkoo rajannut elköö olko rajant, elköö olko rajannut
1st plural 1st plural
2nd plural rajatkaa elkää rajatko 2nd plural olkaa rajanneet elkää olko rajanneet
3rd plural rajatkoot elkööt rajatko, elköö rajattako 3rd plural olkoot rajanneet elkööt olko rajanneet, elköö olko rajattu
impersonal rajattakkoo elköö rajattako impersonal olkoo rajattu elköö olko rajattu
Potentsiala
Preesens
positive negative
1st singular rajannen en rajanne
2nd singular rajannet et rajanne
3rd singular rajannoo ei rajanne
1st plural rajannemma emmä rajanne
2nd plural rajannetta että rajanne
3rd plural rajannoot evät rajanne, ei rajattane
impersonal rajattannoo ei rajattane
Nominal forms
Infinitivat Partisipat
active passive
1st rajata present raijaava rajattava
2nd inessive rajatees past rajant, rajannut rajattu
instructive rajaten 1) Chiefly in the Soikkola dialect.
2) Chiefly in the Ala-Laukaa dialect.
*) For the imperative, the 2nd plural (rajatkaa) may be used for the 3rd person as well.
**) The interrogative is formed by adding the suffix -k (-ka?/-kä?) to the indicative
***) The deliberative is formed by adding the suffix -k (-ka?/-kä?) or -kse to either the indicative or the potential
****) In folk poetry, a long first infinitive can be formed by adding the suffix -kse-, followed by possessive suffixes, to the first infinitive. Note that sometimes gemination may be undone by this addition.
3rd illative raijaamaa
inessive raijaamaas
elative raijaamast
abessive raijaamata
4th nominative raijaamiin
partitive raijaamista, raijaamist

References edit

  • Ruben E. Nirvi (1971) Inkeroismurteiden Sanakirja, Helsinki: Suomalais-Ugrilainen Seura, page 463

Veps edit

Etymology edit

(This etymology is missing or incomplete. Please add to it, or discuss it at the Etymology scriptorium.)

Verb edit

rajata

  1. to drive out, to drive away
  2. to spend
  3. to waste, to squander

Inflection edit

Inflection of rajata (inflection type 9/kogota)
1st infinitive rajata
present indic. rajadab
past indic. rajazi
present
indicative
past
indicative
imperative
1st singular rajadan rajazin
2nd singular rajadad rajazid rajada
3rd singular rajadab rajazi rajakaha
1st plural rajadam rajazim rajakam
2nd plural rajadat rajazit rajakat
3rd plural rajatas
rajadaba
rajaziba rajakaha
sing. conneg.1 rajada rajadand rajada
plur. conneg. rajakoi rajanugoi rajakoi
present
conditional
past
conditional
potential
1st singular rajadaižin rajanuižin rajadanen
2nd singular rajadaižid rajanuižid rajadaned
3rd singular rajadaiži rajanuiži rajadaneb
1st plural rajadaižim rajanuižim rajadanem
2nd plural rajadaižit rajanuižit rajadanet
3rd plural rajadaižiba rajanuižiba rajadaneba
connegative rajadaiži rajanuiži rajadane
non-finite forms
1st infinitive rajata
2nd infinitive 3rd infinitive
inessive rajates inessive rajadamas
instructive rajaten illative rajadamaha
participles elative rajadamaspäi
present active rajadai adessive rajadamal
past active rajanu abessive rajadamat
past passive rajatud
1 In imperative: used only in the second-person singular. The plural form is used with other persons.

References edit