Finnish edit

Etymology 1 edit

From Proto-Finnic *uskodak, probably borrowed from Proto-Germanic *wunskijaną.

Pronunciation edit

  • IPA(key): /ˈuskoɑˣ/, [ˈus̠ko̞ɑ̝(ʔ)]
  • Rhymes: -uskoɑ
  • Syllabification(key): us‧ko‧a

Verb edit

uskoa

  1. (intransitive) to believe, have faith (in = illative) (someone's abilities, chances etc.; someone's existence; the power, value etc. of something; the existence of something)
    Antonym: epäillä
    Uskotko häneen?Do you believe/have faith in her?
    Uskotko kuriin?Do you believe in discipline? / Are you a believer in discipline?
    Uskotko enkeleihin?Do you believe in angels?
    Uskotko pystyväsi siihen? / Uskotko, että pystyt siihen?Do you believe you can do it?
  2. (transitive, usually atelic) to believe (someone, in something someone says/does), trust
    Uskon sinua tässä asiassa.I trust you in this matter.
    En usko sinua.I don't believe you.
    Ethän sinä minua usko, mutta kerronpa silti...I know you're not going to believe me, but I'll tell you anyway...
  3. (transitive) to believe (something to be true)
    Uskon sen.I believe it.
    En usko sitä.I don't believe it.
  4. (transitive) to entrust, to confide (to = allative)
    Synonym: luottaa
    Uskon nämä avaimet sinulle.I entrust these keys to you.
    Voinko uskoa sinulle salaisuuksiani?Can I confide my secrets to you?
Conjugation edit
Inflection of uskoa (Kotus type 52/sanoa, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. uskon en usko 1st sing. olen uskonut en ole uskonut
2nd sing. uskot et usko 2nd sing. olet uskonut et ole uskonut
3rd sing. uskoo ei usko 3rd sing. on uskonut ei ole uskonut
1st plur. uskomme emme usko 1st plur. olemme uskoneet emme ole uskoneet
2nd plur. uskotte ette usko 2nd plur. olette uskoneet ette ole uskoneet
3rd plur. uskovat eivät usko 3rd plur. ovat uskoneet eivät ole uskoneet
passive uskotaan ei uskota passive on uskottu ei ole uskottu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. uskoin en uskonut 1st sing. olin uskonut en ollut uskonut
2nd sing. uskoit et uskonut 2nd sing. olit uskonut et ollut uskonut
3rd sing. uskoi ei uskonut 3rd sing. oli uskonut ei ollut uskonut
1st plur. uskoimme emme uskoneet 1st plur. olimme uskoneet emme olleet uskoneet
2nd plur. uskoitte ette uskoneet 2nd plur. olitte uskoneet ette olleet uskoneet
3rd plur. uskoivat eivät uskoneet 3rd plur. olivat uskoneet eivät olleet uskoneet
passive uskottiin ei uskottu passive oli uskottu ei ollut uskottu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. uskoisin en uskoisi 1st sing. olisin uskonut en olisi uskonut
2nd sing. uskoisit et uskoisi 2nd sing. olisit uskonut et olisi uskonut
3rd sing. uskoisi ei uskoisi 3rd sing. olisi uskonut ei olisi uskonut
1st plur. uskoisimme emme uskoisi 1st plur. olisimme uskoneet emme olisi uskoneet
2nd plur. uskoisitte ette uskoisi 2nd plur. olisitte uskoneet ette olisi uskoneet
3rd plur. uskoisivat eivät uskoisi 3rd plur. olisivat uskoneet eivät olisi uskoneet
passive uskottaisiin ei uskottaisi passive olisi uskottu ei olisi uskottu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. usko älä usko 2nd sing.
3rd sing. uskokoon älköön uskoko 3rd sing. olkoon uskonut älköön olko uskonut
1st plur. uskokaamme älkäämme uskoko 1st plur.
2nd plur. uskokaa älkää uskoko 2nd plur.
3rd plur. uskokoot älkööt uskoko 3rd plur. olkoot uskoneet älkööt olko uskoneet
passive uskottakoon älköön uskottako passive olkoon uskottu älköön olko uskottu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. uskonen en uskone 1st sing. lienen uskonut en liene uskonut
2nd sing. uskonet et uskone 2nd sing. lienet uskonut et liene uskonut
3rd sing. uskonee ei uskone 3rd sing. lienee uskonut ei liene uskonut
1st plur. uskonemme emme uskone 1st plur. lienemme uskoneet emme liene uskoneet
2nd plur. uskonette ette uskone 2nd plur. lienette uskoneet ette liene uskoneet
3rd plur. uskonevat eivät uskone 3rd plur. lienevät uskoneet eivät liene uskoneet
passive uskottaneen ei uskottane passive lienee uskottu ei liene uskottu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st uskoa present uskova uskottava
long 1st1
Possessive forms
Person sing. plur.
1st uskoakseni uskoaksemme
2nd uskoaksesi uskoaksenne
3rd uskoakseen
uskoaksensa
past uskonut uskottu
2nd inessive2 uskoessa uskottaessa agent3 uskoma
Possessive forms
Person sing. plur.
1st uskoessani uskoessamme
2nd uskoessasi uskoessanne
3rd uskoessaan
uskoessansa
negative uskomaton
instructive uskoen 1) Used only with a possessive suffix.

2) Usually with a possessive suffix (active only).
3) Usually with a possessive suffix. Not used with intransitive verbs. Distinct from nouns with the -ma suffix and third infinitive forms.
4) Some uses of the verbal noun are called the 'fourth infinitive' by certain sources (more details).

3rd inessive uskomassa
elative uskomasta
illative uskomaan
adessive uskomalla
abessive uskomatta
instructive uskoman uskottaman
4th4 verbal noun uskominen
5th1
Possessive forms
Person sing. plur.
1st uskomaisillani uskomaisillamme
2nd uskomaisillasi uskomaisillanne
3rd uskomaisillaan
uskomaisillansa
Derived terms edit
adjectives
nouns
verbs

Further reading edit

Etymology 2 edit

Pronunciation edit

  • IPA(key): /ˈuskoɑ/, [ˈus̠ko̞ɑ̝]
  • Rhymes: -uskoɑ
  • Syllabification(key): us‧ko‧a

Noun edit

uskoa

  1. partitive singular of usko

Anagrams edit

Ingrian edit

Etymology 1 edit

From Proto-Finnic *uskodak (to believe). Cognates include Finnish uskoa and Estonian uskuda.

Pronunciation edit

Verb edit

uskoa

  1. (intransitive) to believe
  2. (transitive) to entrust
Conjugation edit
Conjugation of uskoa (type 1/ampua, k- gradation)
Indikativa
Preesens Perfekta
positive negative positive negative
1st singular uson en uso 1st singular oon uskont, oon uskonut en oo uskont, en oo uskonut
2nd singular usot et uso 2nd singular oot uskont, oot uskonut et oo uskont, et oo uskonut
3rd singular uskoo ei uso 3rd singular ono uskont, ono uskonut ei oo uskont, ei oo uskonut
1st plural usomma emmä uso 1st plural oomma uskoneet emmä oo uskoneet
2nd plural usotta että uso 2nd plural ootta uskoneet että oo uskoneet
3rd plural uskoot1), uskovat2), usotaa evät uso, ei usota 3rd plural ovat uskoneet evät oo uskoneet, ei oo usottu
impersonal usotaa ei usota impersonal ono usottu ei oo usottu
Imperfekta Pluskvamperfekta
positive negative positive negative
1st singular usoin en uskont, en uskonut 1st singular olin uskont, olin uskonut en olt uskont, en olt uskonut
2nd singular usoit et uskont, et uskonut 2nd singular olit uskont, olit uskonut et olt uskont, et olt uskonut
3rd singular uskoi ei uskont, ei uskonut 3rd singular oli uskont, oli uskonut ei olt uskont, ei olt uskonut
1st plural usoimma emmä uskoneet 1st plural olimma uskoneet emmä olleet uskoneet
2nd plural usoitta että uskoneet 2nd plural olitta uskoneet että olleet uskoneet
3rd plural uskoit1), uskoivat2), usottii evät uskoneet, ei usottu 3rd plural olivat uskoneet evät olleet uskoneet, ei olt usottu
impersonal usottii ei usottu impersonal oli usottu ei olt usottu
Konditsionala
Preesens Perfekta
positive negative positive negative
1st singular uskoisin en uskois 1st singular olisin uskont, olisin uskonut en olis uskont, en olis uskonut
2nd singular uskoisit, uskoist1) et uskois 2nd singular olisit uskont, olisit uskonut et olis uskont, et olis uskonut
3rd singular uskois ei uskois 3rd singular olis uskont, olis uskonut ei olis uskont, ei olis uskonut
1st plural uskoisimma emmä uskois 1st plural olisimma uskoneet emmä olis uskoneet
2nd plural uskoisitta että uskois 2nd plural olisitta uskoneet että olis uskoneet
3rd plural uskoisiit1), uskoisivat2), usottais evät uskois, ei usottais 3rd plural olisivat uskoneet evät olis uskoneet, ei olis usottu
impersonal usottais ei usottais impersonal olis usottu ei olis usottu
Imperativa
Preesens Perfekta
positive negative positive negative
1st singular 1st singular
2nd singular uso elä uso 2nd singular oo uskont, oo uskonut elä oo uskont, elä oo uskonut
3rd singular uskokoo elköö uskoko 3rd singular olkoo uskont, olkoo uskonut elköö olko uskont, elköö olko uskonut
1st plural 1st plural
2nd plural uskokaa elkää uskoko 2nd plural olkaa uskoneet elkää olko uskoneet
3rd plural uskokoot elkööt uskoko, elköö usottako 3rd plural olkoot uskoneet elkööt olko uskoneet, elköö olko usottu
impersonal usottakkoo elköö usottako impersonal olkoo usottu elköö olko usottu
Potentsiala
Preesens
positive negative
1st singular uskonen en uskone
2nd singular uskonet et uskone
3rd singular uskonoo ei uskone
1st plural uskonemma emmä uskone
2nd plural uskonetta että uskone
3rd plural uskonoot evät uskone, ei usottane
impersonal usottannoo ei usottane
Nominal forms
Infinitivat Partisipat
active passive
1st uskoa present uskova usottava
2nd inessive uskojees past uskont, uskonut usottu
instructive uskoen 1) Chiefly in the Soikkola dialect.
2) Chiefly in the Ala-Laukaa dialect.
*) For the imperative, the 2nd plural (uskokaa) may be used for the 3rd person as well.
**) The interrogative is formed by adding the suffix -k (-ka?/-kä?) to the indicative
***) The deliberative is formed by adding the suffix -k (-ka?/-kä?) or -kse to either the indicative or the potential
****) In folk poetry, a long first infinitive can be formed by adding the suffix -kse-, followed by possessive suffixes, to the first infinitive. Note that sometimes gemination may be undone by this addition.
3rd illative uskomaa
inessive uskomaas
elative uskomast
abessive uskomata
4th nominative uskomiin
partitive uskomista, uskomist
Derived terms edit

Etymology 2 edit

See the etymology of the corresponding lemma form.

Pronunciation edit

Noun edit

uskoa

  1. partitive singular of usko

References edit

  • Ruben E. Nirvi (1971) Inkeroismurteiden Sanakirja, Helsinki: Suomalais-Ugrilainen Seura, page 626

Votic edit

Pronunciation edit

  • (Luutsa, Liivtšülä) IPA(key): /ˈuskoɑ̯/, [ˈuskoɑ̯]
  • Rhymes: -uskoɑ̯
  • Hyphenation: us‧koa

Etymology 1 edit

From Proto-Finnic *uskodak.

Verb edit

uskoa

  1. (transitive, usually atelic) to believe
  2. to trust, have faith in
Inflection edit
Conjugation of uskoa (type II-1/kuttsua, sk-zg gradation)
Indicative
Present Perfect
positive negative positive negative
1st singular uzgon en uzgo 1st singular õõn uskonnu en õõ uskonnu
2nd singular uzgod ed uzgo 2nd singular õõd uskonnu ed õõ uskonnu
3rd singular uzgob eb uzgo 3rd singular on uskonnu eb õõ uskonnu
1st plural uzgommõ emmä uzgo 1st plural öõmmõ uskonnu emmä õõ uskonnu
2nd plural uzgottõ että uzgo 2nd plural õõttõ uskonnu että õõ uskonnu
3rd plural uzgota eväd uzgo 3rd plural õlla uzgottu eväd õõ uzgottu
impersonal uzgota eväd uzgo impersonal õlla uzgottu eväd õõ uzgottu
Imperfect Pluperfect
positive negative positive negative
1st singular uskozin en uskonnu 1st singular õlin uskonnu
2nd singular uskozid ed uskonnu 2nd singular õlid uskonnu
3rd singular usko eb uskonnu 3rd singular õli uskonnu
1st plural uskozimmõ emmä uskonnu 1st plural õlimmõ uskonnu
2nd plural uskozittõ että uskonnu 2nd plural õlittõ uskonnu
3rd plural uzgotti eväd uzgottu 3rd plural õlti uzgottu
impersonal uzgotti eväd uzgottu impersonal õlti uzgottu
Conditional
Present Perfect
positive negative positive negative
1st singular uskoizin en uskoizʹ 1st singular õllõizin uskonnu en õllõizʹ uskonnu
2nd singular uskoizid ed uskoizʹ 2nd singular õllõizid uskonnu ed õllõizʹ uskonnu
3rd singular uskoizʹ eb uskoizʹ 3rd singular õllõizʹ uskonnu eb õllõizʹ uskonnu
1st plural uskoizimmõ emmä uskoizʹ 1st plural õllõizimmõ uskonnu emmä õllõizʹ uskonnu
2nd plural uskoizittõ että uskoizʹ 2nd plural õllõizittõ uskonnu että õllõizʹ uskonnu
3rd plural uzgottaizʹ eväd uzgottaizʹ 3rd plural õltaizʹ uzgottu eväd õltaizʹ uzgottu
impersonal uzgottaizʹ eväd uzgottaizʹ impersonal õltaizʹ uzgottu eväd õltaizʹ uzgottu
Imperative
Present
positive negative
1st singular
2nd singular uzgo elä uzgo
3rd singular uskogo elko uskogo
1st plural
2nd plural uskoga elka uskoga
3rd plural uskogod
impersonal
Nominal forms
Infinitives Participles
active passive
1st uskoa present uskojõ1)
2nd illative uskoma past uskonnu uzgottu
inessive uskomõz 1) also used as the agent noun
elative uskomassõ
abessive uskomattõ

References edit

  • Hallap, V.; Adler, E.; Grünberg, S.; Leppik, M. (2012), “uskoa”, in Vadja keele sõnaraamat [A dictionary of the Votic language], 2nd edition, Tallinn

Etymology 2 edit

See the etymology of the corresponding lemma form.

Noun edit

uskoa

  1. partitive singular of usko