Finnish edit

Etymology edit

kehitä +‎ -ttää. Originally "to unravel, unwind"; sense "to develop (advance)" coined by Finnish physician and author Samuel Roos in 1863, whence the other senses.

Pronunciation edit

  • IPA(key): /ˈkehitːæːˣ/, [ˈk̟e̞ɦit̪ːæː(ʔ)]
  • Rhymes: -ehitːæː
  • Syllabification(key): ke‧hit‧tää

Verb edit

kehittää (transitive)

  1. to develop, advance, improve
    Synonym: parantaa
  2. to train, educate, cultivate
    Synonyms: kouluttaa, sivistää
  3. (photography) to develop (a photograph from film)
  4. (physics) to develop, generate
    Synonym: tuottaa
  5. (figuratively) to engender, breed, develop
    Synonym: synnyttää
  6. (dated) to unravel, unwind
    Synonyms: keriä auki, purkaa, päästää, liestää

Conjugation edit

Inflection of kehittää (Kotus type 53*C/muistaa, tt-t gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kehitän en kehitä 1st sing. olen kehittänyt en ole kehittänyt
2nd sing. kehität et kehitä 2nd sing. olet kehittänyt et ole kehittänyt
3rd sing. kehittää ei kehitä 3rd sing. on kehittänyt ei ole kehittänyt
1st plur. kehitämme emme kehitä 1st plur. olemme kehittäneet emme ole kehittäneet
2nd plur. kehitätte ette kehitä 2nd plur. olette kehittäneet ette ole kehittäneet
3rd plur. kehittävät eivät kehitä 3rd plur. ovat kehittäneet eivät ole kehittäneet
passive kehitetään ei kehitetä passive on kehitetty ei ole kehitetty
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kehitin en kehittänyt 1st sing. olin kehittänyt en ollut kehittänyt
2nd sing. kehitit et kehittänyt 2nd sing. olit kehittänyt et ollut kehittänyt
3rd sing. kehitti ei kehittänyt 3rd sing. oli kehittänyt ei ollut kehittänyt
1st plur. kehitimme emme kehittäneet 1st plur. olimme kehittäneet emme olleet kehittäneet
2nd plur. kehititte ette kehittäneet 2nd plur. olitte kehittäneet ette olleet kehittäneet
3rd plur. kehittivät eivät kehittäneet 3rd plur. olivat kehittäneet eivät olleet kehittäneet
passive kehitettiin ei kehitetty passive oli kehitetty ei ollut kehitetty
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kehittäisin en kehittäisi 1st sing. olisin kehittänyt en olisi kehittänyt
2nd sing. kehittäisit et kehittäisi 2nd sing. olisit kehittänyt et olisi kehittänyt
3rd sing. kehittäisi ei kehittäisi 3rd sing. olisi kehittänyt ei olisi kehittänyt
1st plur. kehittäisimme emme kehittäisi 1st plur. olisimme kehittäneet emme olisi kehittäneet
2nd plur. kehittäisitte ette kehittäisi 2nd plur. olisitte kehittäneet ette olisi kehittäneet
3rd plur. kehittäisivät eivät kehittäisi 3rd plur. olisivat kehittäneet eivät olisi kehittäneet
passive kehitettäisiin ei kehitettäisi passive olisi kehitetty ei olisi kehitetty
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. kehitä älä kehitä 2nd sing.
3rd sing. kehittäköön älköön kehittäkö 3rd sing. olkoon kehittänyt älköön olko kehittänyt
1st plur. kehittäkäämme älkäämme kehittäkö 1st plur.
2nd plur. kehittäkää älkää kehittäkö 2nd plur.
3rd plur. kehittäkööt älkööt kehittäkö 3rd plur. olkoot kehittäneet älkööt olko kehittäneet
passive kehitettäköön älköön kehitettäkö passive olkoon kehitetty älköön olko kehitetty
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kehittänen en kehittäne 1st sing. lienen kehittänyt en liene kehittänyt
2nd sing. kehittänet et kehittäne 2nd sing. lienet kehittänyt et liene kehittänyt
3rd sing. kehittänee ei kehittäne 3rd sing. lienee kehittänyt ei liene kehittänyt
1st plur. kehittänemme emme kehittäne 1st plur. lienemme kehittäneet emme liene kehittäneet
2nd plur. kehittänette ette kehittäne 2nd plur. lienette kehittäneet ette liene kehittäneet
3rd plur. kehittänevät eivät kehittäne 3rd plur. lienevät kehittäneet eivät liene kehittäneet
passive kehitettäneen ei kehitettäne passive lienee kehitetty ei liene kehitetty
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st kehittää present kehittävä kehitettävä
long 1st1
Possessive forms
Person sing. plur.
1st kehittääkseni kehittääksemme
2nd kehittääksesi kehittääksenne
3rd kehittääkseen
kehittääksensä
past kehittänyt kehitetty
2nd inessive2 kehittäessä kehitettäessä agent3 kehittämä
Possessive forms
Person sing. plur.
1st kehittäessäni kehittäessämme
2nd kehittäessäsi kehittäessänne
3rd kehittäessään
kehittäessänsä
negative kehittämätön
instructive kehittäen 1) Used only with a possessive suffix.

2) Usually with a possessive suffix (active only).
3) Usually with a possessive suffix. Not used with intransitive verbs. Distinct from nouns with the -ma suffix and third infinitive forms.
4) Some uses of the verbal noun are called the 'fourth infinitive' by certain sources (more details).
* The third-person singular indicative form kehittää does not exhibit final gemination,
unlike the first infinitive (the lemma form), even though they are spelled identically.

3rd inessive kehittämässä
elative kehittämästä
illative kehittämään
adessive kehittämällä
abessive kehittämättä
instructive kehittämän kehitettämän
4th4 verbal noun kehittäminen
5th1
Possessive forms
Person sing. plur.
1st kehittämäisilläni kehittämäisillämme
2nd kehittämäisilläsi kehittämäisillänne
3rd kehittämäisillään
kehittämäisillänsä

Derived terms edit

adverbs
nouns
verbs

Further reading edit

Ingrian edit

Etymology edit

From Proto-Finnic [Term?]. Cognates include Finnish kehittää and Estonian kehitada.

Pronunciation edit

Verb edit

kehittää

  1. (transitive) to develop, nurture
    • 1937, N. Iljin, Iƶoran Keelen Programma Alkușkoulua vart[2], Leningrad: Riikin Ucebno-pedagogiceskoi Izdateljstva, page 4:
      Ensimäisist päivist jo pittää kehittää lapsiin interesaa kirjoihe.
      From the first day it's already necessary to develop children's interest in books.

Conjugation edit

Conjugation of kehittää (type 2/kirjuttaa, tt-t gradation)
Indikativa
Preesens Perfekta
positive negative positive negative
1st singular kehitän en kehitä 1st singular oon kehittänt, oon kehittänyt en oo kehittänt, en oo kehittänyt
2nd singular kehität et kehitä 2nd singular oot kehittänt, oot kehittänyt et oo kehittänt, et oo kehittänyt
3rd singular kehittää ei kehitä 3rd singular ono kehittänt, ono kehittänyt ei oo kehittänt, ei oo kehittänyt
1st plural kehitämmä emmä kehitä 1st plural oomma kehittänneet emmä oo kehittänneet
2nd plural kehitättä että kehitä 2nd plural ootta kehittänneet että oo kehittänneet
3rd plural kehittäät1), kehittävät2), kehitettää evät kehitä, ei kehitetä 3rd plural ovat kehittänneet evät oo kehittänneet, ei oo kehitetty
impersonal kehitettää ei kehitetä impersonal ono kehitetty ei oo kehitetty
Imperfekta Pluskvamperfekta
positive negative positive negative
1st singular kehitin en kehittänt, en kehittänyt 1st singular olin kehittänt, olin kehittänyt en olt kehittänt, en olt kehittänyt
2nd singular kehitit et kehittänt, et kehittänyt 2nd singular olit kehittänt, olit kehittänyt et olt kehittänt, et olt kehittänyt
3rd singular kehitti ei kehittänt, ei kehittänyt 3rd singular oli kehittänt, oli kehittänyt ei olt kehittänt, ei olt kehittänyt
1st plural kehitimmä emmä kehittänneet 1st plural olimma kehittänneet emmä olleet kehittänneet
2nd plural kehitittä että kehittänneet 2nd plural olitta kehittänneet että olleet kehittänneet
3rd plural kehittiit1), kehittivät2), kehitettii evät kehittänneet, ei kehitetty 3rd plural olivat kehittänneet evät olleet kehittänneet, ei olt kehitetty
impersonal kehitettii ei kehitetty impersonal oli kehitetty ei olt kehitetty
Konditsionala
Preesens Perfekta
positive negative positive negative
1st singular kehittäisin en kehittäis 1st singular olisin kehittänt, olisin kehittänyt en olis kehittänt, en olis kehittänyt
2nd singular kehittäisit, kehittäist1) et kehittäis 2nd singular olisit kehittänt, olisit kehittänyt et olis kehittänt, et olis kehittänyt
3rd singular kehittäis ei kehittäis 3rd singular olis kehittänt, olis kehittänyt ei olis kehittänt, ei olis kehittänyt
1st plural kehittäisimmä emmä kehittäis 1st plural olisimma kehittänneet emmä olis kehittänneet
2nd plural kehittäisittä että kehittäis 2nd plural olisitta kehittänneet että olis kehittänneet
3rd plural kehittäisiit1), kehittäisivät2), kehitettäis evät kehittäis, ei kehitettäis 3rd plural olisivat kehittänneet evät olis kehittänneet, ei olis kehitetty
impersonal kehitettäis ei kehitettäis impersonal olis kehitetty ei olis kehitetty
Imperativa
Preesens Perfekta
positive negative positive negative
1st singular 1st singular
2nd singular kehitä elä kehitä 2nd singular oo kehittänt, oo kehittänyt elä oo kehittänt, elä oo kehittänyt
3rd singular kehittäkköö elköö kehittäkö 3rd singular olkoo kehittänt, olkoo kehittänyt elköö olko kehittänt, elköö olko kehittänyt
1st plural 1st plural
2nd plural kehittäkkää elkää kehittäkö 2nd plural olkaa kehittänneet elkää olko kehittänneet
3rd plural kehittäkkööt elkööt kehittäkö, elköö kehitettäkö 3rd plural olkoot kehittänneet elkööt olko kehittänneet, elköö olko kehitetty
impersonal kehitettäköö elköö kehitettäkö impersonal olkoo kehitetty elköö olko kehitetty
Potentsiala
Preesens
positive negative
1st singular kehittänen en kehittäne
2nd singular kehittänet et kehittäne
3rd singular kehittännöö ei kehittäne
1st plural kehittänemmä emmä kehittäne
2nd plural kehittänettä että kehittäne
3rd plural kehittännööt evät kehittäne, ei kehitettäne
impersonal kehitettänöö ei kehitettäne
Nominal forms
Infinitivat Partisipat
active passive
1st kehittää present kehittävä kehitettävä
2nd inessive kehittäes past kehittänt, kehittänyt kehitetty
instructive kehittäen 1) Chiefly in the Soikkola dialect.
2) Chiefly in the Ala-Laukaa dialect.
*) For the imperative, the 2nd plural (kehittäkkää) may be used for the 3rd person as well.
**) The interrogative is formed by adding the suffix -k (-ka?/-kä?) to the indicative
***) The deliberative is formed by adding the suffix -k (-ka?/-kä?) or -kse to either the indicative or the potential
****) In folk poetry, a long first infinitive can be formed by adding the suffix -kse-, followed by possessive suffixes, to the first infinitive. Note that sometimes gemination may be undone by this addition.
3rd illative kehittämmää
inessive kehittämäs
elative kehittämäst
abessive kehittämätä
4th nominative kehittämiin
partitive kehittämistä, kehittämist

Derived terms edit