osoittaa

FinnishEdit

EtymologyEdit

From osa +‎ -oittaa.

PronunciationEdit

  • IPA(key): /ˈosoi̯tːɑːˣ/, [ˈo̞s̠o̞i̯t̪ːɑː(ʔ)]
  • Rhymes: -osoitːɑː
  • Syllabification: o‧soit‧taa

VerbEdit

osoittaa (transitive)

  1. to show (to indicate (a fact) to be true; to demonstrate)
  2. to indicate (to show or manifest by symptoms)
    Koe osoittaa hänen käyttäneen anabolisia steroideja.
    The test indicates that he has used anabolic steroids.
  3. to point (to extend the index finger in the direction of something)
  4. to point (direct or encourage (someone) in a particular direction)
    Jos hän pyytää ruokaa, osoita hänet jääkaapille.
    If he asks for food, point him toward the refrigerator.
  5. to point out (to identify with a bodily gesture)
  6. to find (point out)
  7. to direct (to aim at)
    Hän osoitti kysymyksensä huoneelle yleisesti.
    He directed his question to the room in general.
  8. (sciences, mathematics) to prove, show (to demonstrate that something is true)
    osoittaa vääräksito falsify (to prove that something is false)
  9. to direct (a letter etc. to someone)
    Tämä kirje on osoitettu sinulle.
    This letter is to you.
    Kenelle osoitan tämän kirjeen?
    To whom shall I direct this letter?
  10. to demonstrate (to show the steps taken to create a logical argument or equation)
  11. to demonstrate, exhibit, approve
  12. to manifest (to make clear or evident, prove)

ConjugationEdit

Inflection of osoittaa (Kotus type 53*C/muistaa, tt-t gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. osoitan en osoita 1st sing. olen osoittanut en ole osoittanut
2nd sing. osoitat et osoita 2nd sing. olet osoittanut et ole osoittanut
3rd sing. osoittaa ei osoita 3rd sing. on osoittanut ei ole osoittanut
1st plur. osoitamme emme osoita 1st plur. olemme osoittaneet emme ole osoittaneet
2nd plur. osoitatte ette osoita 2nd plur. olette osoittaneet ette ole osoittaneet
3rd plur. osoittavat eivät osoita 3rd plur. ovat osoittaneet eivät ole osoittaneet
passive osoitetaan ei osoiteta passive on osoitettu ei ole osoitettu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. osoitin en osoittanut 1st sing. olin osoittanut en ollut osoittanut
2nd sing. osoitit et osoittanut 2nd sing. olit osoittanut et ollut osoittanut
3rd sing. osoitti ei osoittanut 3rd sing. oli osoittanut ei ollut osoittanut
1st plur. osoitimme emme osoittaneet 1st plur. olimme osoittaneet emme olleet osoittaneet
2nd plur. osoititte ette osoittaneet 2nd plur. olitte osoittaneet ette olleet osoittaneet
3rd plur. osoittivat eivät osoittaneet 3rd plur. olivat osoittaneet eivät olleet osoittaneet
passive osoitettiin ei osoitettu passive oli osoitettu ei ollut osoitettu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. osoittaisin en osoittaisi 1st sing. olisin osoittanut en olisi osoittanut
2nd sing. osoittaisit et osoittaisi 2nd sing. olisit osoittanut et olisi osoittanut
3rd sing. osoittaisi ei osoittaisi 3rd sing. olisi osoittanut ei olisi osoittanut
1st plur. osoittaisimme emme osoittaisi 1st plur. olisimme osoittaneet emme olisi osoittaneet
2nd plur. osoittaisitte ette osoittaisi 2nd plur. olisitte osoittaneet ette olisi osoittaneet
3rd plur. osoittaisivat eivät osoittaisi 3rd plur. olisivat osoittaneet eivät olisi osoittaneet
passive osoitettaisiin ei osoitettaisi passive olisi osoitettu ei olisi osoitettu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. osoita älä osoita 2nd sing. ole osoittanut älä ole osoittanut
3rd sing. osoittakoon älköön osoittako 3rd sing. olkoon osoittanut älköön olko osoittanut
1st plur. osoittakaamme älkäämme osoittako 1st plur. olkaamme osoittaneet älkäämme olko osoittaneet
2nd plur. osoittakaa älkää osoittako 2nd plur. olkaa osoittaneet älkää olko osoittaneet
3rd plur. osoittakoot älkööt osoittako 3rd plur. olkoot osoittaneet älkööt olko osoittaneet
passive osoitettakoon älköön osoitettako passive olkoon osoitettu älköön olko osoitettu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. osoittanen en osoittane 1st sing. lienen osoittanut en liene osoittanut
2nd sing. osoittanet et osoittane 2nd sing. lienet osoittanut et liene osoittanut
3rd sing. osoittanee ei osoittane 3rd sing. lienee osoittanut ei liene osoittanut
1st plur. osoittanemme emme osoittane 1st plur. lienemme osoittaneet emme liene osoittaneet
2nd plur. osoittanette ette osoittane 2nd plur. lienette osoittaneet ette liene osoittaneet
3rd plur. osoittanevat eivät osoittane 3rd plur. lienevät osoittaneet eivät liene osoittaneet
passive osoitettaneen ei osoitettane passive lienee osoitettu ei liene osoitettu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st osoittaa present osoittava osoitettava
long 1st2 osoittaakseen past osoittanut osoitettu
2nd inessive1 osoittaessa osoitettaessa agent1, 3 osoittama
instructive osoittaen negative osoittamaton
3rd inessive osoittamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix or the 3rd infinitives.

elative osoittamasta
illative osoittamaan
adessive osoittamalla
abessive osoittamatta
instructive osoittaman osoitettaman
4th nominative osoittaminen
partitive osoittamista
5th2 osoittamaisillaan

SynonymsEdit

Derived termsEdit

  • osoittaa mieltä(nsä) = to demonstrate (to participate in a demonstration).
Osoitan mieltä(ni) rauhan puolesta.
I'm demonstrating for peace.
  • osoittaa sanansa (+ allative) = to address sb (to direct speech to; literally: to direct one's words to sb).
Hän osoitti sanansa presidentille.
S/he addressed the president.
Galileo osoitti maakeskeisen käsityksen maailmankaikkeudesta vääräksi.
Galileo refuted the geocentric theory of the universe.

IngrianEdit

EtymologyEdit

From osa (part) +‎ -oittaa. Akin to Finnish osoittaa (to indicate).

PronunciationEdit

VerbEdit

osoittaa

  1. (intransitive) to direct
  2. (intransitive) to advise

ConjugationEdit

Conjugation of osoittaa (type 1/kirjuttaa, tt-t gradation)
Indikativa
Preesens Perfekta
positive negative positive negative
1st singular osoitan en osoita 1st singular oon osoittant en oo osoittant
2nd singular osoitat et osoita 2nd singular oot osoittant et oo osoittant
3rd singular osoittaa ei osoita 3rd singular ono osoittant ei oo osoittant
1st plural osoitamma emmä osoita 1st plural oomma osoittanneet emmä oo osoittanneet
2nd plural osoitatta että osoita 2nd plural ootta osoittanneet että oo osoittanneet
3rd plural osoitetaa,
osoittaat1),
osoittavat2)
evät osoita 3rd plural ovat osoittanneet evät oo osoittanneet
impersonal osoitetaa ei osoitetan impersonal ono osoitettu ei oo osoitettu
Imperfekta Pluskvamperfekta
positive negative positive negative
1st singular osoitin en osoittant 1st singular olin osoittant en olt osoittant
2nd singular osoitit et osoittant 2nd singular olit osoittant et olt osoittant
3rd singular osoitti ei osoittant 3rd singular oli osoittant ei olt osoittant
1st plural osoitimma emmä osoittanneet 1st plural olimma osoittanneet emmä olleet osoittanneet
2nd plural osoititta että osoittanneet 2nd plural olitta osoittanneet että olleet osoittanneet
3rd plural osoitettii,
osoittiit1),
osoittivat2)
evät osoittanneet 3rd plural olivat osoittanneet evät olleet osoittanneet
impersonal osoitettii ei osoitettu impersonal oli osoitettu ei olt osoitettu
Konditsionala
Preesens Perfekta
positive negative positive negative
1st singular osoittaisin en osoittais 1st singular olisin osoittant en olis osoittant
2nd singular osoittaisit,
osoittaist
et osoittais 2nd singular olisit osoittant et olis osoittant
3rd singular osoittais ei osoittais 3rd singular olis osoittant ei olis osoittant
1st plural osoittaisimma emmä osoittais 1st plural olisimma osoittanneet emmä olis osoittanneet
2nd plural osoittaisitta että osoittais 2nd plural olisitta osoittanneet että olis osoittanneet
3rd plural osoitettais,
osoittaisiit1),
osoittaisivat2)
evät osoittais 3rd plural olisivat osoittanneet evät olis osoittanneet
impersonal osoitettais ei osoitettais impersonal olis osoitettu ei olis osoitettu
Imperativa
Preesens Perfekta
positive negative positive negative
1st singular 1st singular
2nd singular osoita elä osoita 2nd singular oo osoittant elä oo osoittant
3rd singular osoittakkoo elköö osoittako 3rd singular olkoo osoittant elköö olko osoittant
1st plural 1st plural
2nd plural osoittakkaa elkää osoittako 2nd plural olkaa osoittanneet elkää olko osoittanneet
3rd plural osoittakkoot elkööt osoittako 3rd plural olkoot osoittanneet elkööt olko osoittanneet
impersonal osoitettakkoo elköö osoitettako impersonal olkoo osoitettu elköö olko osoitettu
Potentsiala
Preesens Perfekta
positive negative positive negative
1st singular osoittanen en osoittane 1st singular leenen osoittant en leene osoittant
2nd singular osoittanet et osoittane 2nd singular leenet osoittant et leene osoittant
3rd singular osoittanoo ei osoittane 3rd singular leenöö osoittant ei leene osoittant
1st plural osoittanemma emmä osoittane 1st plural leenemmä osoittanneet emmä leene osoittanneet
2nd plural osoittanetta että osoittane 2nd plural leenettä osoittanneet että leene osoittanneet
3rd plural osoittanoot evät osoittane 3rd plural leenööt osoittanneet evät leene osoittanneet
impersonal osoitettanoo ei osoitettako impersonal leenöö osoitettu ei leene osoitettu
Nominal forms
Infinitivat Partisipat
active passive
1st osoittaa present osoittava osoitettava
2nd inessive osoittaes past osoittant osoitettu
instructive osoittaen 1) Chiefly in the Soikkola dialect.
2) Chiefly in the Ala-Laukaa dialect.
*) For the imperative, the 2nd plural (osoittakkaa) may be used for the 3rd person as well.
**) The interrogative is formed by adding the suffix -k (-ka?/-kä?) to the indicative, or -kse to the potential.
3rd illative osoittamaa
inessive osoittamas
elative osoittamast
abessive osoittamatta
4th nominative osoittamiin
partitive osoittamista, osoittamist

Derived termsEdit

ReferencesEdit

  • Ruben E. Nirvi (1971) Inkeroismurteiden Sanakirja, Helsinki: Suomalais-Ugrilainen Seura, page 366