Dibabawon ManoboEdit

PronounEdit

antaa

  1. (interrogative) who

FinnishEdit

EtymologyEdit

From Proto-Finnic *antadak, from Proto-Uralic *ëmta-, cognate with Estonian andma, Northern Sami vuovdit (to sell), Erzya андомс (andoms, to feed), Komi-Zyrian уд (ud) and Hungarian ad.

PronunciationEdit

  • IPA(key): /ˈɑntɑːˣ/, [ˈɑn̪t̪ɑː(ʔ)]
  • Rhymes: -ɑntɑː
  • Syllabification(key): an‧taa

VerbEdit

antaa

  1. (transitive) to give; to allow; to present, donate
    Annoin Liisalle kukat.
    I gave Liisa flowers.
    Anna minulle mahdollisuus.
    Give me a chance.
  2. (auxiliary + genitive + first infinitive) to let, allow, permit
    Anna hänen mennä.
    Let him go.
  3. (transitive) to issue (announce a legal statute; deliver by authority)
    Valtioneuvosto antoi asetuksen.
    The Cabinet issued a decree. (in Finland)
    antaa käskyto issue an order
  4. (transitive) to distribute, hand/pass out
  5. (transitive) to grant, confer
    Synonym: myöntää
  6. (transitive) to give, yield, produce, bring
    Huono pelto antaa pienen sadon.
    A bad field yields a poor harvest.
    Antaakohan se tänään ahvenia?
    I wonder whether I will catch any perch today? (lit. "whether it will give some perch (to me)")
  7. (transitive) to submit, leave, offer (often with a translative to represent action)
    Synonym: jättää
    antaa myytäväksito offer for sale
  8. (intransitive + illative or allative) to face, point (towards)
    Ikkuna antaa itään.
    The window faces east.
  9. (colloquial) to consent to have sex (with = allative), put out (to/for = allative)
  10. (auxiliary + genitive + first infinitive) to have (do) (used as a causative or curative auxiliary verb)
    antaa tehdäto have (something) done

Usage notesEdit

  • (to give): The indirect object (that who or which is given to) is in allative case.
  • (to issue): The passive past participle of this verb is also used when the name of an Act of the Finnish Parliament consisting of laki and an elative qualifier needs inflecting. In other words, in the nominative case the act No. 684/2015 is known as laki eräistä asbestipurkutyötä koskevista vaatimuksista (The Act on Certain Requirements Concerning Asbestos Removal Work). In the inessive case, the name is pronounced in legislative texts as eräistä asbestipurkutyötä koskevista vaatimuksista annetussa laissa (in the Act (issued) on Certain Requirements Concerning Asbestos Removal Work).
  • (to consent to have sex): This usage means very often that the person consenting to have sex is the submissive party, not necessarily enjoying the activity that much.

ConjugationEdit

Inflection of antaa (Kotus type 56*J/kaivaa, nt-nn gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. annan en anna 1st sing. olen antanut en ole antanut
2nd sing. annat et anna 2nd sing. olet antanut et ole antanut
3rd sing. antaa ei anna 3rd sing. on antanut ei ole antanut
1st plur. annamme emme anna 1st plur. olemme antaneet emme ole antaneet
2nd plur. annatte ette anna 2nd plur. olette antaneet ette ole antaneet
3rd plur. antavat eivät anna 3rd plur. ovat antaneet eivät ole antaneet
passive annetaan ei anneta passive on annettu ei ole annettu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. annoin en antanut 1st sing. olin antanut en ollut antanut
2nd sing. annoit et antanut 2nd sing. olit antanut et ollut antanut
3rd sing. antoi ei antanut 3rd sing. oli antanut ei ollut antanut
1st plur. annoimme emme antaneet 1st plur. olimme antaneet emme olleet antaneet
2nd plur. annoitte ette antaneet 2nd plur. olitte antaneet ette olleet antaneet
3rd plur. antoivat eivät antaneet 3rd plur. olivat antaneet eivät olleet antaneet
passive annettiin ei annettu passive oli annettu ei ollut annettu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. antaisin en antaisi 1st sing. olisin antanut en olisi antanut
2nd sing. antaisit et antaisi 2nd sing. olisit antanut et olisi antanut
3rd sing. antaisi ei antaisi 3rd sing. olisi antanut ei olisi antanut
1st plur. antaisimme emme antaisi 1st plur. olisimme antaneet emme olisi antaneet
2nd plur. antaisitte ette antaisi 2nd plur. olisitte antaneet ette olisi antaneet
3rd plur. antaisivat eivät antaisi 3rd plur. olisivat antaneet eivät olisi antaneet
passive annettaisiin ei annettaisi passive olisi annettu ei olisi annettu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. anna älä anna 2nd sing. ole antanut älä ole antanut
3rd sing. antakoon älköön antako 3rd sing. olkoon antanut älköön olko antanut
1st plur. antakaamme älkäämme antako 1st plur. olkaamme antaneet älkäämme olko antaneet
2nd plur. antakaa älkää antako 2nd plur. olkaa antaneet älkää olko antaneet
3rd plur. antakoot älkööt antako 3rd plur. olkoot antaneet älkööt olko antaneet
passive annettakoon älköön annettako passive olkoon annettu älköön olko annettu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. antanen en antane 1st sing. lienen antanut en liene antanut
2nd sing. antanet et antane 2nd sing. lienet antanut et liene antanut
3rd sing. antanee ei antane 3rd sing. lienee antanut ei liene antanut
1st plur. antanemme emme antane 1st plur. lienemme antaneet emme liene antaneet
2nd plur. antanette ette antane 2nd plur. lienette antaneet ette liene antaneet
3rd plur. antanevat eivät antane 3rd plur. lienevät antaneet eivät liene antaneet
passive annettaneen ei annettane passive lienee annettu ei liene annettu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st antaa present antava annettava
long 1st2 antaakseen past antanut annettu
2nd inessive1 antaessa annettaessa agent1, 3 antama
instructive antaen negative antamaton
3rd inessive antamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix or the 3rd infinitives.

elative antamasta
illative antamaan
adessive antamalla
abessive antamatta
instructive antaman annettaman
4th nominative antaminen
partitive antamista
5th2 antamaisillaan

SynonymsEdit

AntonymsEdit

Derived termsEdit

IngrianEdit

EtymologyEdit

From Proto-Finnic *antadak, from Proto-Uralic *ëmta-. Cognates include Finnish antaa and Estonian andma.

PronunciationEdit

VerbEdit

antaa

  1. (ditransitive) to give
    • 1936, N. A. Iljin and V. I. Junus, Bukvari iƶoroin șkouluja vart, Leningrad: Riikin Ucebno-pedagogiceskoi Izdateljstva, page 59:
      Lumiukko laahittii - kättee metla annettii,
      A snowman was made - a broom was given into his hand,
  2. (ditransitive) to allow, let
    • 1937, V. A. Tetjurev, N. I. Molotsova, transl., Loonnontiito (ensimäin osa): oppikirja alkușkoulun kolmatta klaassaa vart, Leningrad: Riikin Ucebno-Pedagogiceskoi Izdateljstva, page 7:
      Perrää senen annamma șommelan veen stokanaas seisahtaissa.
      After this we'll let the cloudy water in the glass settle down.

Usage notesEdit

  • In the sense "to give", the direct object (that which is given) is set in the usual object cases, whereas the indirect object (he whom it is given) is set in the allative case:
    Anna miulle vettä!Give me some water!
  • In the sense "to allow", the direct object (that which is allowed) is usually the 1st infinitive, whereas the indirect object (he whom it is allowed) is set in the usual object cases:
    Anna miä joovva!Let me drink!

ConjugationEdit

Conjugation of antaa (type 4/antaa, nt-nn gradation)
Indikativa
Preesens Perfekta
positive negative positive negative
1st singular annan en anna 1st singular oon antant, oon antanut en oo antant, en oo antanut
2nd singular annat et anna 2nd singular oot antant, oot antanut et oo antant, et oo antanut
3rd singular antaa ei anna 3rd singular ono antant, ono antanut ei oo antant, ei oo antanut
1st plural annamma emmä anna 1st plural oomma antanneet emmä oo antanneet
2nd plural annatta että anna 2nd plural ootta antanneet että oo antanneet
3rd plural antaat1), antavat2), annetaa evät anna 3rd plural ovat antanneet evät oo antanneet
impersonal annetaa ei anneta impersonal ono annettu ei oo annettu
Imperfekta Pluskvamperfekta
positive negative positive negative
1st singular annoin en antant, en antanut 1st singular olin antant, olin antanut en olt antant, en olt antanut
2nd singular annoit et antant, et antanut 2nd singular olit antant, olit antanut et olt antant, et olt antanut
3rd singular antoi ei antant, ei antanut 3rd singular oli antant, oli antanut ei olt antant, ei olt antanut
1st plural annoimma emmä antanneet 1st plural olimma antanneet emmä olleet antanneet
2nd plural annoitta että antanneet 2nd plural olitta antanneet että olleet antanneet
3rd plural antoit1), antoivat2), annettii evät antanneet 3rd plural olivat antanneet evät olleet antanneet
impersonal annettii ei annettu impersonal oli annettu ei olt annettu
Konditsionala
Preesens Perfekta
positive negative positive negative
1st singular antaisin en antais 1st singular olisin antant, olisin antanut en olis antant, en olis antanut
2nd singular antaisit, antaist1) et antais 2nd singular olisit antant, olisit antanut et olis antant, et olis antanut
3rd singular antais ei antais 3rd singular olis antant, olis antanut ei olis antant, ei olis antanut
1st plural antaisimma emmä antais 1st plural olisimma antanneet emmä olis antanneet
2nd plural antaisitta että antais 2nd plural olisitta antanneet että olis antanneet
3rd plural antaisiit1), antaisivat2), annettais evät antais 3rd plural olisivat antanneet evät olis antanneet
impersonal annettais ei annettais impersonal olis annettu ei olis annettu
Imperativa
Preesens Perfekta
positive negative positive negative
1st singular 1st singular
2nd singular anna elä anna 2nd singular oo antant, oo antanut elä oo antant, elä oo antanut
3rd singular antakoo elköö antako 3rd singular olkoo antant, olkoo antanut elköö olko antant, elköö olko antanut
1st plural 1st plural
2nd plural antakaa elkää antako 2nd plural olkaa antanneet elkää olko antanneet
3rd plural antakoot elkööt antako 3rd plural olkoot antanneet elkööt olko antanneet
impersonal annettakkoo elköö annettako impersonal olkoo annettu elköö olko annettu
Potentsiala
Preesens
positive negative
1st singular antanen en antane
2nd singular antanet et antane
3rd singular antanoo ei antane
1st plural antanemma emmä antane
2nd plural antanetta että antane
3rd plural antanoot evät antane
impersonal annettannoo ei annettane
Nominal forms
Infinitivat Partisipat
active passive
1st antaa present antava annettava
2nd inessive antajees past antant, antanut annettu
instructive antaen 1) Chiefly in the Soikkola dialect.
2) Chiefly in the Ala-Laukaa dialect.
*) For the imperative, the 2nd plural (antakaa) may be used for the 3rd person as well.
**) The interrogative is formed by adding the suffix -k (-ka?/-kä?) to the indicative, or -kse to the potential.
***) In folk poetry, a long first infinitive can be formed by adding the suffix -kse, followed by possessive suffixes, to the first infinitive. Note that sometimes gemination may be undone by this addition.
3rd illative antamaa
inessive antamaas
elative antamast
abessive antamata
4th nominative antamiin
partitive antamista, antamist

Derived termsEdit

ReferencesEdit

  • V. I. Junus (1936) Iƶoran Keelen Grammatikka[1], Leningrad: Riikin Ucebno-pedagogiceskoi Izdateljstva, page 111
  • Ruben E. Nirvi (1971) Inkeroismurteiden Sanakirja, Helsinki: Suomalais-Ugrilainen Seura, page 16