ArchiEdit

NounEdit

би (bi)

  1. blood

AvarEdit

EtymologyEdit

Akin to Udi пӏи (ṗi).

PronunciationEdit

NounEdit

би (bi) II/III (ergative биялъ/бидуца); second/third declension.

  1. blood

DeclensionEdit

Second- or third-declension noun.

Case Singularis Pluralis
Nominative/absolutive би биял
Ergative биялъ
бидуца
бияз
Genitive биялъул
бидул
биязул
Dative биялъе
бидуе
биязе
Locative I биялда
бидуда
биязда
II биялъухъ
бидухъ
биязухъ
III биялъулъ
бидулъ
биязулъ
IV биялъукь
бидукь
биязукь
V
Allative I биялде
бидуде
биязде
II биялъухъе
бидухъе
биязухъе
III биялъулъе
бидулъе
биязулъе
IV биялъукье
бидукье
биязукье
V
Ablative I биялдаса
бидудаса
бияздаса
II биялъухъа
бидухъа
биязухъа
III биялъулъа
бидулъа
биязулъа
IV биялъукьа
бидукьа
биязукьа
V
Translative I биялдасан
бидудасан
бияздасан
II биялъухъан
бидухъан
биязухъан
III биялъулъан
бидулъан
биязулъан
IV биялъукьан
бидукьан
биязукьан
V

BulgarianEdit

PronunciationEdit

Etymology 1Edit

VerbEdit

би (bi)

  1. second-person singular aorist indicative of бъ́да (bǎ́da)
  2. third-person singular aorist indicative of бъ́да (bǎ́da)

Etymology 2Edit

VerbEdit

би (bi)

  1. second-person singular aorist indicative of би́я (bíja)
  2. third-person singular aorist indicative of би́я (bíja)

BuryatEdit

EtymologyEdit

From Proto-Mongolic *b-i (*b- for first person and *-i for singularity). Cognate with Khamnigan Mongol би (bi), Kalmyk би (bi), Mongolian би (bi), etc.

PronunciationEdit

PronounEdit

би (bi)

  1. (first-person singular) I

Derived termsEdit

See alsoEdit


EvenEdit

EtymologyEdit

  1. From Proto-Tungusic *bi, compare Udihe би (bi) and Manchu ᠪᡳ (bi).
  2. Compare also Mongolian би (bi), from Proto-Mongolic *bi.

PronounEdit

би (ʙi)

  1. I

EvenkiEdit

PronounEdit

би (bi)

  1. I (personal pronoun)

Forest EnetsEdit

NounEdit

би

  1. water

ReferencesEdit

  • И. П Сорокина, Д. С Болина, Энецкие тексты (2005), page 225

KalmykEdit

EtymologyEdit

From Written Oirat ᡋᡅ (bi), from Proto-Mongolic *b-i (*b- for first person and *-i for singularity). Cognate with Mongolian би (bi), Buryat би (bi), etc.

PronounEdit

би (bi)

  1. (first-person singular) I

See alsoEdit


Khamnigan MongolEdit

EtymologyEdit

From Proto-Mongolic *b-i (*b- for first person and *-i for singularity). Cognate with Buryat би (bi), Mongolian би (bi), Kalmyk би (bi), etc.

PronounEdit

би (bi)

  1. (first-person singular) I

Komi-PermyakEdit

EtymologyEdit

From Proto-Permic *bi.

PronunciationEdit

  • IPA(key): /ˈbi/, [ˈbi]
  • Hyphenation: би

NounEdit

би (bi)

  1. fire

DeclensionEdit

Declension of би (stem: би-)
singular plural
nominative би (bi) биэз (biez)
accusative I* би (bi) биэз (biez)
II* биӧс (biös) биэзӧс (biezös)
instrumental биӧн (biön) биэзӧн (biezön)
comitative бикӧт (biköt) биэзкӧт (biezköt)
caritive битӧг (bitög) биэзтӧг (bieztög)
consecutive била (bila) биэзла (biezla)
genitive билӧн (bilön) биэзлӧн (biezlön)
ablative билісь (bilïsʹ) биэзлісь (biezlïsʹ)
dative билӧ (bilö) биэзлӧ (biezlö)
inessive биын (biyn) биэзын (biezyn)
elative биісь (biïsʹ) биэзісь (biezïsʹ)
illative биӧ (biö) биэзӧ (biezö)
egressive бисянь (bisjanʹ) биэзсянь (biezsjanʹ)
approximative билань (bilanʹ) биэзлань (biezlanʹ)
terminative I биӧдз (biödz) биэзӧдз (biezödz)
II биви (bivi) биэзви (biezvi)
prolative биӧт (biöt) биэзӧт (biezöt)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Possessive declension of би
First person singular
singular plural
nominative биӧ (biö) биэзӧ (biezö)
accusative I* биӧ (biö) биэзӧ (biezö)
II* биӧс (biös) биэзӧс (biezös)
instrumental бинам (binam) биэзнам (bieznam)
comitative биӧкӧт (biököt) биэзӧкӧт (biezököt)
caritive биӧтӧг (biötög) биэзӧтӧг (biezötög)
consecutive биӧла (biöla) биэзӧла (biezöla)
genitive биӧлӧн (biölön) биэзӧлӧн (biezölön)
ablative биӧлісь (biölïsʹ) биэзӧлісь (biezölïsʹ)
dative биӧлӧ (biölö) биэзӧлӧ (biezölö)
inessive биам (biam) биэзам (biezam)
elative бисим (bisim) биэзсим (biezsim)
illative биам (biam) биэзам (biezam)
egressive биӧсянь (biösjanʹ) биэзӧсянь (biezösjanʹ)
approximative биӧлань (biölanʹ) биэзӧлань (biezölanʹ)
terminative I биӧддзам (biöddzam) биэзӧддзам (biezöddzam)
II биӧви (biövi) биэзӧви (biezövi)
prolative биӧттям (biöttjam) биэзӧттям (biezöttjam)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Second person singular
singular plural
nominative биыт (biyt) биэзыт (biezyt)
accusative I* биыт (biyt) биэзыт (biezyt)
II* битӧ (bitö) биэзтӧ (bieztö)
instrumental бинат (binat) биэзнат (bieznat)
comitative биыткӧт (biytköt) биэзыткӧт (biezytköt)
caritive биыттӧг (biyttög) биэзыттӧг (biezyttög)
consecutive биытла (biytla) биэзытла (biezytla)
genitive биытлӧн (biytlön) биэзытлӧн (biezytlön)
ablative биытлісь (biytlïsʹ) биэзытлісь (biezytlïsʹ)
dative биытлӧ (biytlö) биэзытлӧ (biezytlö)
inessive биат (biat) биэзат (biezat)
elative бисит (bisit) биэзсит (biezsit)
illative биат (biat) биэзат (biezat)
egressive биытсянь (biytsjanʹ) биэзытсянь (biezytsjanʹ)
approximative биытлань (biytlanʹ) биэзытлань (biezytlanʹ)
terminative I биӧддзат (biöddzat) биэзӧддзат (biezöddzat)
II биытви (biytvi) биэзытви (biezytvi)
prolative биӧттят (biöttjat) биэзӧттят (biezöttjat)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Third person singular
singular plural
nominative биыс (biys) биэзыс (biezys)
accusative I* биыс (biys) биэзыс (biezys)
II* бисӧ (bisö) биэзсӧ (biezsö)
instrumental бинас (binas) биэзнас (bieznas)
comitative биыскӧт (biysköt) биэзыскӧт (biezysköt)
caritive биыстӧг (biystög) биэзыстӧг (biezystög)
consecutive биысла (biysla) биэзысла (biezysla)
genitive биыслӧн (biyslön) биэзыслӧн (biezyslön)
ablative биыслісь (biyslïsʹ) биэзыслісь (biezyslïsʹ)
dative биыслӧ (biyslö) биэзыслӧ (biezyslö)
inessive биас (bias) биэзас (biezas)
elative бисис (bisis) биэзсис (biezsis)
illative биас (bias) биэзас (biezas)
egressive биыссянь (biyssjanʹ) биэзыссянь (biezyssjanʹ)
approximative биыслань (biyslanʹ) биэзыслань (biezyslanʹ)
terminative I биӧддзас (biöddzas) биэзӧддзас (biezöddzas)
II биысви (biysvi) биэзысви (biezysvi)
prolative биӧттяс (biöttjas) биэзӧттяс (biezöttjas)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
First person plural
singular plural
nominative биным (binym) биэзным (bieznym)
accusative I* биным (binym) биэзным (bieznym)
II* бинымӧс (binymös) биэзнымӧс (bieznymös)
instrumental бинаным (binanym) биэзнаным (bieznanym)
comitative бинымкӧт (binymköt) биэзнымкӧт (bieznymköt)
caritive бинымтӧг (binymtög) биэзнымтӧг (bieznymtög)
consecutive бинымла (binymla) биэзнымла (bieznymla)
genitive бинымлӧн (binymlön) биэзнымлӧн (bieznymlön)
ablative бинымлісь (binymlïsʹ) биэзнымлісь (bieznymlïsʹ)
dative бинымлӧ (binymlö) биэзнымлӧ (bieznymlö)
inessive бианым (bianym) биэзаным (biezanym)
elative бисиным (bisinym) биэзсиным (biezsinym)
illative бианым (bianym) биэзаным (biezanym)
egressive бинымсянь (binymsjanʹ) биэзнымсянь (bieznymsjanʹ)
approximative бинымлань (binymlanʹ) биэзнымлань (bieznymlanʹ)
terminative I биӧддзаным (biöddzanym) биэзӧддзаным (biezöddzanym)
II бинымви (binymvi) биэзнымви (bieznymvi)
prolative биӧттяным (biöttjanym) биэзӧттяным (biezöttjanym)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Second person plural
singular plural
nominative биныт (binyt) биэзныт (bieznyt)
accusative I* биныт (binyt) биэзныт (bieznyt)
II* бинытӧс (binytös) биэзнытӧс (bieznytös)
instrumental бинаныт (binanyt) биэзнаныт (bieznanyt)
comitative биныткӧт (binytköt) биэзныткӧт (bieznytköt)
caritive биныттӧг (binyttög) биэзныттӧг (bieznyttög)
consecutive бинытла (binytla) биэзнытла (bieznytla)
genitive бинытлӧн (binytlön) биэзнытлӧн (bieznytlön)
ablative бинытлісь (binytlïsʹ) биэзнытлісь (bieznytlïsʹ)
dative бинытлӧ (binytlö) биэзнытлӧ (bieznytlö)
inessive бианыт (bianyt) биэзаныт (biezanyt)
elative бисиныт (bisinyt) биэзсиныт (biezsinyt)
illative бианыт (bianyt) биэзаныт (biezanyt)
egressive бинытсянь (binytsjanʹ) биэзнытсянь (bieznytsjanʹ)
approximative бинытлань (binytlanʹ) биэзнытлань (bieznytlanʹ)
terminative I биӧддзаныт (biöddzanyt) биэзӧддзаныт (biezöddzanyt)
II бинытви (binytvi) биэзнытви (bieznytvi)
prolative биӧттяныт (biöttjanyt) биэзӧттяныт (biezöttjanyt)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Third person plural
singular plural
nominative биныс (binys) биэзныс (bieznys)
accusative I* биныс (binys) биэзныс (bieznys)
II* бинысӧс (binysös) биэзнысӧс (bieznysös)
instrumental бинаныс (binanys) биэзнаныс (bieznanys)
comitative биныскӧт (binysköt) биэзныскӧт (bieznysköt)
caritive биныстӧг (binystög) биэзныстӧг (bieznystög)
consecutive бинысла (binysla) биэзнысла (bieznysla)
genitive биныслӧн (binyslön) биэзныслӧн (bieznyslön)
ablative биныслісь (binyslïsʹ) биэзныслісь (bieznyslïsʹ)
dative биныслӧ (binyslö) биэзныслӧ (bieznyslö)
inessive бианыс (bianys) биэзаныс (biezanys)
elative бисиныс (bisinys) биэзсиныс (biezsinys)
illative бианыс (bianys) биэзаныс (biezanys)
egressive биныссянь (binyssjanʹ) биэзныссянь (bieznyssjanʹ)
approximative биныслань (binyslanʹ) биэзныслань (bieznyslanʹ)
terminative I биӧддзаныс (biöddzanys) биэзӧддзаныс (biezöddzanys)
II бинысви (binysvi) биэзнысви (bieznysvi)
prolative биӧттяныс (biöttjanys) биэзӧттяныс (biezöttjanys)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.

ReferencesEdit

  • P. S. Kuznecov; A. M. Sporova (1946), “огонь”, in Русско-Коми-Пермяцкӧй словарь, Kudymkar: Комипермгиз

MacedonianEdit

EtymologyEdit

(This etymology is missing or incomplete. Please add to it, or discuss it at the Etymology scriptorium.)

PronunciationEdit

  • IPA(key): [bi]
  • (file)

ParticleEdit

би (bi)

  1. A verbal particle used to render the conditional mood.
    Тие би јаделе.
    Tie bi jadele.
    They would eat.

MongolianEdit

EtymologyEdit

From Classical Mongolian ᠪᠢ (bi), from Middle Mongol ᠪᠢ (bi), from Proto-Mongolic *b-i (*b- for first person and *-i for singularity). Cognate with Buryat би (bi), Kalmyk би (bi), Dongxiang bi, etc.

Possibly related somehow with Proto-Turkic *ben and Proto-Tungusic *bi; compare Turkish ben, Evenki би (bi).

PronunciationEdit

PronounEdit

би (bi) (Mongolian spelling ᠪᠢ (bi))

  1. (first-person singular) I

DeclensionEdit

See alsoEdit


Old Church SlavonicEdit

Alternative formsEdit

EtymologyEdit

From Proto-Slavic *bi.

VerbEdit

би (bi)

  1. second-person singular conditional of бꙑти (byti)
    Synonym: бꙑ (by)
    • ⰱⰹ (line 18, leaf 65.5)”, in Psalterium Sinaiticum [Cod. Sin. slav. 38/O] (in Old Church Slavonic), Saint Catherine Monastery, 1050±50, page ps. 50:18
      Ⱑⰽⱁ ⰰⱋⰵ ⰱⰹ ⰲⱐⱄⱈⱁⱅⱑⰾⱏ ⰶⱃⱏⱅⰲⱑ ⰴⰰⰾⱏ ⰱⰹⰿⱏ ⱆⰱⱁ
      Ěko ašte bi vĭsxotělŭ žrŭtvě dalŭ bimŭ ubo
      (please add an English translation of this quote)
  2. third-person singular conditional of бꙑти (byti)
    Synonym: бꙑ (by)
    • ⰱⰻ (line 12, leaf 124)”, in Psalterium Sinaiticum [Cod. Sin. slav. 38/O] (in Old Church Slavonic), Saint Catherine Monastery, 1050±50, page ps. 93:17
      Ⱑⰽⱁ ⰰⱎⱅⰵ ⱀⰵ ⰱⰹ ⰳ꙯ⱐ ⱂⱁⰿⱁⰳⰾⱏ ⰿⱀⱑ㇃⠉ ⰲⱏⰿⰰⰾⱑ ⰲⱏⱄⰵⰾⰹⰾⰰ ⱄⱗ ⰱⰻ ⰲⱏ ⰰⰴⱏ ⰴ꙯ⱎⰰ ⰿⱁⱑ㇃⠉
      Ěko ašte ne bi g꙯ĭ pomoglŭ mně㇃⠉ vŭmalě vŭselila sję bi vŭ adŭ d꙯ša moě㇃⠉
      (please add an English translation of this quote)
    • Сава, editor (1050±50), “би (line -1, leaf 61)”, in Sava's book (in Old Church Slavonic), page Lk:12:39
      ꙗко аще би вѣдѣлъ гн꙯ъ храминѣ
      jako ašte bi vědělŭ gn꙯ŭ xramině
      (please add an English translation of this quote)

Usage notesEdit

ReferencesEdit

  1. ^ Antoine Meillet (1902), “VII. Participe en -lo-”, in Études sur l'étymologie & le vocabulaire du vieux slave (in French), Paris: Librairie Émile Bouillon, page 95
  2. ^ Karl Meyer (1935), “би”, in Altkirchenslavisch-griechisches Wörterbuch des Codex Suprasliensis (in German), Glückstadt, Hamburg: Verlag J. J. Augustin, page 22
  3. ^ Koch, Christoph (1990), “§ 66 Konj. I.1b, 24)”, in Das morphologische System des altkirchenslavischen Verbums (in German), Munich: Wilhelm Fink Verlag, page 719

RussianEdit

PronunciationEdit

Etymology 1Edit

Borrowed from English B.

NounEdit

би (bin inan (indeclinable)

  1. (English letter) B, b

Etymology 2Edit

Clipping of бисексуа́л (bisɛksuál) or бисексуа́лка (bisɛksuálka).

NounEdit

би (bim anim or f anim (indeclinable)

  1. (colloquial) a bi person (someone who is bisexual)
    Вы гетеро? — Я би!Vy getero? — Ja bi!Are you hetero? — I'm bi!

UdiheEdit

PronunciationEdit

PronounEdit

би (bi)

  1. I (personal pronoun)

UkrainianEdit

PronunciationEdit

ParticleEdit

би (by)

  1. would, expresses a conditional statement (following a consonant)

See alsoEdit


UlchEdit

PronunciationEdit

  This entry needs pronunciation information. If you are familiar with the IPA then please add some!

PronounEdit

би (bi)

  1. I (personal pronoun)