Open main menu

Wiktionary β

See also: fêla and fela-

Contents

IcelandicEdit

PronunciationEdit

VerbEdit

fela (strong verb, third-person singular past indicative fól, third-person plural past indicative fólu, supine falið) or fela (weak verb, third-person singular past indicative faldi, supine falið)

  1. (transitive, with accusative) to hide, to conceal
  2. (ditransitive) to entrust with, to charge with

Usage notesEdit

  • The verb fela may have either strong (class 6) or weak (class 1) conjugation.

SynonymsEdit

Derived termsEdit

NounEdit

fela f (genitive singular felu, nominative plural felur)

  1. hiding place

DeclensionEdit

SynonymsEdit

Derived termsEdit


KashubianEdit

NounEdit

fela f

  1. defect
  2. mistake
  3. second
  4. plain card in the deck

Old EnglishEdit

EtymologyEdit

From Proto-Germanic *felu, from Proto-Indo-European *pelu-, *pel-. Cognate with Old Saxon filo, filu, Old High German filu (German viel), Old Norse fjǫl- in compounds, Icelandic fjöl- in compounds, Gothic 𐍆𐌹𐌻𐌿 (filu). The Indo-European root is also the source of Ancient Greek πολύς (polús), Latin plus, Old Irish il (Welsh lliaws).

PronunciationEdit

AdjectiveEdit

fela (indeclinable; usually + genitive plural)

  1. much, many

PronounEdit

fela (indeclinable; usually + genitive plural)

  1. much, many

AdverbEdit

fela

  1. much, very

Derived termsEdit


SwedishEdit

NounEdit

fela c

  1. (colloquial) a fiddle, a violin

DeclensionEdit

Declension of fela 
Singular Plural
Indefinite Definite Indefinite Definite
Nominative fela felan felor felorna
Genitive felas felans felors felornas

SynonymsEdit

VerbEdit

fela (present felar, preterite felade, supine felat, imperative fela)

  1. to do wrong, to commit a fault; to err; to do what is morally wrong
  2. to be missing, to be wanting

ConjugationEdit


ZuluEdit

Etymology 1Edit

  This entry lacks etymological information. If you are familiar with the origin of this term, please add it to the page per etymology instructions. You can also discuss it at the Etymology scriptorium.

VerbEdit

-fela?

  1. to spit
  2. to condemn
  3. to despise
InflectionEdit
Tone H
Infinitive ukufela
Positive Negative
Infinitive ukufela ukungafeli
Imperative
Simple + object concord
Singular fela fele
Plural felani feleni
Present
Positive absolute Positive relative Positive participial Negative absolute Negative relative Negative participial
1st singular ngiyafela, ngifela engiyafela, engifela ngifela angifeli engingafeli ngingafeli
2nd singular uyafela, ufela oyafela, ofela ufela awufeli ongafeli ungafeli
1st plural siyafela, sifela esiyafela, esifela sifela asifeli esingafeli singafeli
2nd plural niyafela, nifela eniyafela, enifela nifela anifeli eningafeli ningafeli
Class 1 uyafela, ufela oyafela, ofela efela akafeli ongafeli engafeli
Class 2 bayafela, bafela abayafela, abafela befela abafeli abangafeli bengafeli
Class 3 uyafela, ufela oyafela, ofela ufela awufeli ongafeli ungafeli
Class 4 iyafela, ifela eyafela, efela ifela ayifeli engafeli ingafeli
Class 5 liyafela, lifela eliyafela, elifela lifela alifeli elingafeli lingafeli
Class 6 ayafela, afela ayafela, afela efela awafeli angafeli engafeli
Class 7 siyafela, sifela esiyafela, esifela sifela asifeli esingafeli singafeli
Class 8 ziyafela, zifela eziyafela, ezifela zifela azifeli ezingafeli zingafeli
Class 9 iyafela, ifela eyafela, efela ifela ayifeli engafeli ingafeli
Class 10 ziyafela, zifela eziyafela, ezifela zifela azifeli ezingafeli zingafeli
Class 11 luyafela, lufela oluyafela, olufela lufela alufeli olungafeli lungafeli
Class 14 buyafela, bufela obuyafela, obufela bufela abufeli obungafeli bungafeli
Class 15 kuyafela, kufela okuyafela, okufela kufela akufeli okungafeli kungafeli
Class 17 kuyafela, kufela okuyafela, okufela kufela akufeli okungafeli kungafeli
Recent past
Positive absolute Positive relative Positive participial Negative absolute Negative relative Negative participial
1st singular ngifelile, ngifelē engifelile, engifelē ngifelile, ngifelē angifelanga engingafelanga ngingafelanga
2nd singular ufelile, ufelē ofelile, ofelē ufelile, ufelē awufelanga ongafelanga ungafelanga
1st plural sifelile, sifelē esifelile, esifelē sifelile, sifelē asifelanga esingafelanga singafelanga
2nd plural nifelile, nifelē enifelile, enifelē nifelile, nifelē anifelanga eningafelanga ningafelanga
Class 1 ufelile, ufelē ofelile, ofelē efelile, efelē akafelanga ongafelanga engafelanga
Class 2 bafelile, bafelē abafelile, abafelē befelile, befelē abafelanga abangafelanga bengafelanga
Class 3 ufelile, ufelē ofelile, ofelē ufelile, ufelē awufelanga ongafelanga ungafelanga
Class 4 ifelile, ifelē efelile, efelē ifelile, ifelē ayifelanga engafelanga ingafelanga
Class 5 lifelile, lifelē elifelile, elifelē lifelile, lifelē alifelanga elingafelanga lingafelanga
Class 6 afelile, afelē afelile, afelē efelile, efelē awafelanga angafelanga engafelanga
Class 7 sifelile, sifelē esifelile, esifelē sifelile, sifelē asifelanga esingafelanga singafelanga
Class 8 zifelile, zifelē ezifelile, ezifelē zifelile, zifelē azifelanga ezingafelanga zingafelanga
Class 9 ifelile, ifelē efelile, efelē ifelile, ifelē ayifelanga engafelanga ingafelanga
Class 10 zifelile, zifelē ezifelile, ezifelē zifelile, zifelē azifelanga ezingafelanga zingafelanga
Class 11 lufelile, lufelē olufelile, olufelē lufelile, lufelē alufelanga olungafelanga lungafelanga
Class 14 bufelile, bufelē obufelile, obufelē bufelile, bufelē abufelanga obungafelanga bungafelanga
Class 15 kufelile, kufelē okufelile, okufelē kufelile, kufelē akufelanga okungafelanga kungafelanga
Class 17 kufelile, kufelē okufelile, okufelē kufelile, kufelē akufelanga okungafelanga kungafelanga
Remote past
Positive absolute Positive relative Positive participial Negative absolute Negative relative Negative participial
1st singular ngāfela engāfela ngāfela angifelanga engingafelanga ngingafelanga
2nd singular wāfela owāfela wāfela awufelanga ongafelanga ungafelanga
1st plural sāfela esāfela sāfela asifelanga esingafelanga singafelanga
2nd plural nāfela enāfela nāfela anifelanga eningafelanga ningafelanga
Class 1 wāfela owāfela āfela akafelanga ongafelanga engafelanga
Class 2 bāfela abāfela bāfela abafelanga abangafelanga bengafelanga
Class 3 wāfela owāfela wāfela awufelanga ongafelanga ungafelanga
Class 4 yāfela eyāfela yāfela ayifelanga engafelanga ingafelanga
Class 5 lāfela elāfela lāfela alifelanga elingafelanga lingafelanga
Class 6 āfela āfela āfela awafelanga angafelanga engafelanga
Class 7 sāfela esāfela sāfela asifelanga esingafelanga singafelanga
Class 8 zāfela ezāfela zāfela azifelanga ezingafelanga zingafelanga
Class 9 yāfela eyāfela yāfela ayifelanga engafelanga ingafelanga
Class 10 zāfela ezāfela zāfela azifelanga ezingafelanga zingafelanga
Class 11 lwāfela olwāfela lwāfela alufelanga olungafelanga lungafelanga
Class 14 bāfela obāfela bāfela abufelanga obungafelanga bungafelanga
Class 15 kwāfela okwāfela kwāfela akufelanga okungafelanga kungafelanga
Class 17 kwāfela okwāfela kwāfela akufelanga okungafelanga kungafelanga
Potential
Positive absolute Positive relative Positive participial Negative absolute Negative relative Negative participial
1st singular ngingafela ngingafela ngingefele ngingefele
2nd singular ungafela ungafela ungefele ungefele
1st plural singafela singafela singefele singefele
2nd plural ningafela ningafela ningefele ningefele
Class 1 angafela engafela angefele engefele
Class 2 bangafela bengafela bangefele bengefele
Class 3 ungafela ungafela ungefele ungefele
Class 4 ingafela ingafela ingefele ingefele
Class 5 lingafela lingafela lingefele lingefele
Class 6 angafela engafela angefele engefele
Class 7 singafela singafela singefele singefele
Class 8 zingafela zingafela zingefele zingefele
Class 9 ingafela ingafela ingefele ingefele
Class 10 zingafela zingafela zingefele zingefele
Class 11 lungafela lungafela lungefele lungefele
Class 14 bungafela bungafela bungefele bungefele
Class 15 kungafela kungafela kungefele kungefele
Class 17 kungafela kungafela kungefele kungefele
Immediate future
Positive absolute Positive relative Positive participial Negative absolute Negative relative Negative participial
1st singular ngizofela engizofela ngizofela angizufela ngingezufela
2nd singular uzofela ozofela uzofela awuzufela ungezufela
1st plural sizofela esizofela sizofela asizufela singezufela
2nd plural nizofela enizofela nizofela anizufela ningezufela
Class 1 uzofela ozofela ezofela akazufela engezufela
Class 2 bazofela abazofela bezofela abazufela bengezufela
Class 3 uzofela ozofela uzofela awuzufela ungezufela
Class 4 izofela ezofela izofela ayizufela ingezufela
Class 5 lizofela elizofela lizofela alizufela lingezufela
Class 6 azofela azofela ezofela awazufela engezufela
Class 7 sizofela esizofela sizofela asizufela singezufela
Class 8 zizofela ezizofela zizofela azizufela zingezufela
Class 9 izofela ezofela izofela ayizufela ingezufela
Class 10 zizofela ezizofela zizofela azizufela zingezufela
Class 11 luzofela oluzofela luzofela aluzufela lungezufela
Class 14 buzofela obuzofela buzofela abuzufela bungezufela
Class 15 kuzofela okuzofela kuzofela akuzufela kungezufela
Class 17 kuzofela okuzofela kuzofela akuzufela kungezufela
Remote future
Positive absolute Positive relative Positive participial Negative absolute Negative relative Negative participial
1st singular ngiyofela engiyofela ngiyofela angiyufela ngingeyufela
2nd singular uyofela oyofela uyofela awuyufela ungeyufela
1st plural siyofela esiyofela siyofela asiyufela singeyufela
2nd plural niyofela eniyofela niyofela aniyufela ningeyufela
Class 1 uyofela oyofela eyofela akayufela engeyufela
Class 2 bayofela abayofela beyofela abayufela bengeyufela
Class 3 uyofela oyofela uyofela awuyufela ungeyufela
Class 4 iyofela eyofela iyofela ayiyufela ingeyufela
Class 5 liyofela eliyofela liyofela aliyufela lingeyufela
Class 6 ayofela ayofela eyofela awayufela engeyufela
Class 7 siyofela esiyofela siyofela asiyufela singeyufela
Class 8 ziyofela eziyofela ziyofela aziyufela zingeyufela
Class 9 iyofela eyofela iyofela ayiyufela ingeyufela
Class 10 ziyofela eziyofela ziyofela aziyufela zingeyufela
Class 11 luyofela oluyofela luyofela aluyufela lungeyufela
Class 14 buyofela obuyofela buyofela abuyufela bungeyufela
Class 15 kuyofela okuyofela kuyofela akuyufela kungeyufela
Class 17 kuyofela okuyofela kuyofela akuyufela kungeyufela
Present subjunctive
Positive Negative
1st singular ngifele ngingafeli
2nd singular ufele ungafeli
1st plural sifele singafeli
2nd plural nifele ningafeli
Class 1 afele angafeli
Class 2 bafele bangafeli
Class 3 ufele ungafeli
Class 4 ifele ingafeli
Class 5 lifele lingafeli
Class 6 afele angafeli
Class 7 sifele singafeli
Class 8 zifele zingafeli
Class 9 ifele ingafeli
Class 10 zifele zingafeli
Class 11 lufele lungafeli
Class 14 bufele bungafeli
Class 15 kufele kungafeli
Class 17 kufele kungafeli
Past subjunctive
Positive Negative
1st singular ngafela angifela
2nd singular wafela awufela
1st plural safela asifela
2nd plural nafela anifela
Class 1 wafela akafela
Class 2 bafela abafela
Class 3 wafela awufela
Class 4 yafela ayifela
Class 5 lafela alifela
Class 6 afela awafela
Class 7 safela asifela
Class 8 zafela azifela
Class 9 yafela ayifela
Class 10 zafela azifela
Class 11 lwafela alufela
Class 14 bafela abufela
Class 15 kwafela akufela
Class 17 kwafela akufela

Etymology 2Edit

From -fa +‎ -ela.

VerbEdit

-fela?

  1. to die for, to die at
  2. to long for, to yearn for
InflectionEdit
Tone H
Infinitive ukufela
Positive Negative
Infinitive ukufela ukungafeli
Imperative
Simple + object concord
Singular fela fele
Plural felani feleni
Present
Positive absolute Positive relative Positive participial Negative absolute Negative relative Negative participial
1st singular ngiyafela, ngifela engiyafela, engifela ngifela angifeli engingafeli ngingafeli
2nd singular uyafela, ufela oyafela, ofela ufela awufeli ongafeli ungafeli
1st plural siyafela, sifela esiyafela, esifela sifela asifeli esingafeli singafeli
2nd plural niyafela, nifela eniyafela, enifela nifela anifeli eningafeli ningafeli
Class 1 uyafela, ufela oyafela, ofela efela akafeli ongafeli engafeli
Class 2 bayafela, bafela abayafela, abafela befela abafeli abangafeli bengafeli
Class 3 uyafela, ufela oyafela, ofela ufela awufeli ongafeli ungafeli
Class 4 iyafela, ifela eyafela, efela ifela ayifeli engafeli ingafeli
Class 5 liyafela, lifela eliyafela, elifela lifela alifeli elingafeli lingafeli
Class 6 ayafela, afela ayafela, afela efela awafeli angafeli engafeli
Class 7 siyafela, sifela esiyafela, esifela sifela asifeli esingafeli singafeli
Class 8 ziyafela, zifela eziyafela, ezifela zifela azifeli ezingafeli zingafeli
Class 9 iyafela, ifela eyafela, efela ifela ayifeli engafeli ingafeli
Class 10 ziyafela, zifela eziyafela, ezifela zifela azifeli ezingafeli zingafeli
Class 11 luyafela, lufela oluyafela, olufela lufela alufeli olungafeli lungafeli
Class 14 buyafela, bufela obuyafela, obufela bufela abufeli obungafeli bungafeli
Class 15 kuyafela, kufela okuyafela, okufela kufela akufeli okungafeli kungafeli
Class 17 kuyafela, kufela okuyafela, okufela kufela akufeli okungafeli kungafeli
Recent past
Positive absolute Positive relative Positive participial Negative absolute Negative relative Negative participial
1st singular ngifelile, ngifelē engifelile, engifelē ngifelile, ngifelē angifelanga engingafelanga ngingafelanga
2nd singular ufelile, ufelē ofelile, ofelē ufelile, ufelē awufelanga ongafelanga ungafelanga
1st plural sifelile, sifelē esifelile, esifelē sifelile, sifelē asifelanga esingafelanga singafelanga
2nd plural nifelile, nifelē enifelile, enifelē nifelile, nifelē anifelanga eningafelanga ningafelanga
Class 1 ufelile, ufelē ofelile, ofelē efelile, efelē akafelanga ongafelanga engafelanga
Class 2 bafelile, bafelē abafelile, abafelē befelile, befelē abafelanga abangafelanga bengafelanga
Class 3 ufelile, ufelē ofelile, ofelē ufelile, ufelē awufelanga ongafelanga ungafelanga
Class 4 ifelile, ifelē efelile, efelē ifelile, ifelē ayifelanga engafelanga ingafelanga
Class 5 lifelile, lifelē elifelile, elifelē lifelile, lifelē alifelanga elingafelanga lingafelanga
Class 6 afelile, afelē afelile, afelē efelile, efelē awafelanga angafelanga engafelanga
Class 7 sifelile, sifelē esifelile, esifelē sifelile, sifelē asifelanga esingafelanga singafelanga
Class 8 zifelile, zifelē ezifelile, ezifelē zifelile, zifelē azifelanga ezingafelanga zingafelanga
Class 9 ifelile, ifelē efelile, efelē ifelile, ifelē ayifelanga engafelanga ingafelanga
Class 10 zifelile, zifelē ezifelile, ezifelē zifelile, zifelē azifelanga ezingafelanga zingafelanga
Class 11 lufelile, lufelē olufelile, olufelē lufelile, lufelē alufelanga olungafelanga lungafelanga
Class 14 bufelile, bufelē obufelile, obufelē bufelile, bufelē abufelanga obungafelanga bungafelanga
Class 15 kufelile, kufelē okufelile, okufelē kufelile, kufelē akufelanga okungafelanga kungafelanga
Class 17 kufelile, kufelē okufelile, okufelē kufelile, kufelē akufelanga okungafelanga kungafelanga
Remote past
Positive absolute Positive relative Positive participial Negative absolute Negative relative Negative participial
1st singular ngāfela engāfela ngāfela angifelanga engingafelanga ngingafelanga
2nd singular wāfela owāfela wāfela awufelanga ongafelanga ungafelanga
1st plural sāfela esāfela sāfela asifelanga esingafelanga singafelanga
2nd plural nāfela enāfela nāfela anifelanga eningafelanga ningafelanga
Class 1 wāfela owāfela āfela akafelanga ongafelanga engafelanga
Class 2 bāfela abāfela bāfela abafelanga abangafelanga bengafelanga
Class 3 wāfela owāfela wāfela awufelanga ongafelanga ungafelanga
Class 4 yāfela eyāfela yāfela ayifelanga engafelanga ingafelanga
Class 5 lāfela elāfela lāfela alifelanga elingafelanga lingafelanga
Class 6 āfela āfela āfela awafelanga angafelanga engafelanga
Class 7 sāfela esāfela sāfela asifelanga esingafelanga singafelanga
Class 8 zāfela ezāfela zāfela azifelanga ezingafelanga zingafelanga
Class 9 yāfela eyāfela yāfela ayifelanga engafelanga ingafelanga
Class 10 zāfela ezāfela zāfela azifelanga ezingafelanga zingafelanga
Class 11 lwāfela olwāfela lwāfela alufelanga olungafelanga lungafelanga
Class 14 bāfela obāfela bāfela abufelanga obungafelanga bungafelanga
Class 15 kwāfela okwāfela kwāfela akufelanga okungafelanga kungafelanga
Class 17 kwāfela okwāfela kwāfela akufelanga okungafelanga kungafelanga
Potential
Positive absolute Positive relative Positive participial Negative absolute Negative relative Negative participial
1st singular ngingafela ngingafela ngingefele ngingefele
2nd singular ungafela ungafela ungefele ungefele
1st plural singafela singafela singefele singefele
2nd plural ningafela ningafela ningefele ningefele
Class 1 angafela engafela angefele engefele
Class 2 bangafela bengafela bangefele bengefele
Class 3 ungafela ungafela ungefele ungefele
Class 4 ingafela ingafela ingefele ingefele
Class 5 lingafela lingafela lingefele lingefele
Class 6 angafela engafela angefele engefele
Class 7 singafela singafela singefele singefele
Class 8 zingafela zingafela zingefele zingefele
Class 9 ingafela ingafela ingefele ingefele
Class 10 zingafela zingafela zingefele zingefele
Class 11 lungafela lungafela lungefele lungefele
Class 14 bungafela bungafela bungefele bungefele
Class 15 kungafela kungafela kungefele kungefele
Class 17 kungafela kungafela kungefele kungefele
Immediate future
Positive absolute Positive relative Positive participial Negative absolute Negative relative Negative participial
1st singular ngizofela engizofela ngizofela angizufela ngingezufela
2nd singular uzofela ozofela uzofela awuzufela ungezufela
1st plural sizofela esizofela sizofela asizufela singezufela
2nd plural nizofela enizofela nizofela anizufela ningezufela
Class 1 uzofela ozofela ezofela akazufela engezufela
Class 2 bazofela abazofela bezofela abazufela bengezufela
Class 3 uzofela ozofela uzofela awuzufela ungezufela
Class 4 izofela ezofela izofela ayizufela ingezufela
Class 5 lizofela elizofela lizofela alizufela lingezufela
Class 6 azofela azofela ezofela awazufela engezufela
Class 7 sizofela esizofela sizofela asizufela singezufela
Class 8 zizofela ezizofela zizofela azizufela zingezufela
Class 9 izofela ezofela izofela ayizufela ingezufela
Class 10 zizofela ezizofela zizofela azizufela zingezufela
Class 11 luzofela oluzofela luzofela aluzufela lungezufela
Class 14 buzofela obuzofela buzofela abuzufela bungezufela
Class 15 kuzofela okuzofela kuzofela akuzufela kungezufela
Class 17 kuzofela okuzofela kuzofela akuzufela kungezufela
Remote future
Positive absolute Positive relative Positive participial Negative absolute Negative relative Negative participial
1st singular ngiyofela engiyofela ngiyofela angiyufela ngingeyufela
2nd singular uyofela oyofela uyofela awuyufela ungeyufela
1st plural siyofela esiyofela siyofela asiyufela singeyufela
2nd plural niyofela eniyofela niyofela aniyufela ningeyufela
Class 1 uyofela oyofela eyofela akayufela engeyufela
Class 2 bayofela abayofela beyofela abayufela bengeyufela
Class 3 uyofela oyofela uyofela awuyufela ungeyufela
Class 4 iyofela eyofela iyofela ayiyufela ingeyufela
Class 5 liyofela eliyofela liyofela aliyufela lingeyufela
Class 6 ayofela ayofela eyofela awayufela engeyufela
Class 7 siyofela esiyofela siyofela asiyufela singeyufela
Class 8 ziyofela eziyofela ziyofela aziyufela zingeyufela
Class 9 iyofela eyofela iyofela ayiyufela ingeyufela
Class 10 ziyofela eziyofela ziyofela aziyufela zingeyufela
Class 11 luyofela oluyofela luyofela aluyufela lungeyufela
Class 14 buyofela obuyofela buyofela abuyufela bungeyufela
Class 15 kuyofela okuyofela kuyofela akuyufela kungeyufela
Class 17 kuyofela okuyofela kuyofela akuyufela kungeyufela
Present subjunctive
Positive Negative
1st singular ngifele ngingafeli
2nd singular ufele ungafeli
1st plural sifele singafeli
2nd plural nifele ningafeli
Class 1 afele angafeli
Class 2 bafele bangafeli
Class 3 ufele ungafeli
Class 4 ifele ingafeli
Class 5 lifele lingafeli
Class 6 afele angafeli
Class 7 sifele singafeli
Class 8 zifele zingafeli
Class 9 ifele ingafeli
Class 10 zifele zingafeli
Class 11 lufele lungafeli
Class 14 bufele bungafeli
Class 15 kufele kungafeli
Class 17 kufele kungafeli
Past subjunctive
Positive Negative
1st singular ngafela angifela
2nd singular wafela awufela
1st plural safela asifela
2nd plural nafela anifela
Class 1 wafela akafela
Class 2 bafela abafela
Class 3 wafela awufela
Class 4 yafela ayifela
Class 5 lafela alifela
Class 6 afela awafela
Class 7 safela asifela
Class 8 zafela azifela
Class 9 yafela ayifela
Class 10 zafela azifela
Class 11 lwafela alufela
Class 14 bafela abufela
Class 15 kwafela akufela
Class 17 kwafela akufela
Derived termsEdit

ReferencesEdit