Open main menu
See also: ti'i

Contents

FinnishEdit

EtymologyEdit

English tee

PronunciationEdit

NounEdit

tii

  1. (golf) tee (peg)

DeclensionEdit

Inflection of tii (Kotus type 18/maa, no gradation)
nominative tii tiit
genitive tiin tiiden
tiitten
partitive tiitä tiitä
illative tiihin tiihin
singular plural
nominative tii tiit
accusative nom. tii tiit
gen. tiin
genitive tiin tiiden
tiitten
partitive tiitä tiitä
inessive tiissä tiissä
elative tiistä tiistä
illative tiihin tiihin
adessive tiillä tiillä
ablative tiiltä tiiltä
allative tiille tiille
essive tiinä tiinä
translative tiiksi tiiksi
instructive tiin
abessive tiittä tiittä
comitative tiineen

Derived termsEdit

AnagramsEdit


GreenlandicEdit

EtymologyEdit

Borrowed from Danish te (tea), from Dutch thee, from Min Nan (, tea), from Middle Chinese, from Old Chinese, ultimately from Proto-Sino-Tibetan *s-la (leaf, tea).

NounEdit

tii

  1. tea

InuktitutEdit

NounEdit

tii

  1. Latin spelling of (tii)

SwahiliEdit

EtymologyEdit

From Arabic طَاعَ(ṭāʿa).

NounEdit

-tii (infinitive kutii)

  1. to obey

ConjugationEdit

Conjugation of -tii
Non-finite forms
Form Positive Negative
Infinitive kutii kutotii
Simple finite forms
Positive form Singular Plural
Imperative tii tiini
Habitual hutii
Complex finite forms
Polarity Persons Persons / Classes Classes
1st 2nd 3rd / M-wa M-mi Ma Ki-vi N U Ku Pa Mu
Sg. Pl. Sg. Pl. Sg. / 1 Pl. / 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 / 14 15 / 17 16 18
Past
Positive nilitii
nalitii
tulitii
twalitii
ulitii
walitii
mlitii
mwalitii
alitii walitii ulitii ilitii lilitii yalitii kilitii vilitii ilitii zilitii ulitii kulitii palitii mulitii
Negative sikutii hatukutii hukutii hamkutii hakutii hawakutii haukutii haikutii halikutii hayakutii hakikutii havikutii haikutii hazikutii haukutii hakukutii hapakutii hamukutii
Present
Positive ninatii
natii
tunatii unatii mnatii anatii wanatii unatii inatii linatii yanatii kinatii vinatii inatii zinatii unatii kunatii panatii munatii
Negative sitii hatutii hutii hamtii hatii hawatii hautii haitii halitii hayatii hakitii havitii haitii hazitii hautii hakutii hapatii hamutii
Future
Positive nitatii tutatii utatii mtatii atatii watatii utatii itatii litatii yatatii kitatii vitatii itatii zitatii utatii kutatii patatii mutatii
Negative sitatii hatutatii hutatii hamtatii hatatii hawatatii hautatii haitatii halitatii hayatatii hakitatii havitatii haitatii hazitatii hautatii hakutatii hapatatii hamutatii
Subjunctive
Positive nitii tutii utii mtii atii watii utii itii litii yatii kitii vitii itii zitii utii kutii patii mutii
Negative nisitii tusitii usitii msitii asitii wasitii usitii isitii lisitii yasitii kisitii visitii isitii zisitii usitii kusitii pasitii musitii
Present Conditional
Positive ningetii tungetii ungetii mngetii angetii wangetii ungetii ingetii lingetii yangetii kingetii vingetii ingetii zingetii ungetii kungetii pangetii mungetii
Negative nisingetii
singetii
tusingetii
hatungetii
usingetii
hungetii
msingetii
hamngetii
asingetii
hangetii
wasingetii
hawangetii
usingetii
haungetii
isingetii
haingetii
lisingetii
halingetii
yasingetii
hayangetii
kisingetii
hakingetii
visingetii
havingetii
isingetii
haingetii
zisingetii
hazingetii
usingetii
haungetii
kusingetii
hakungetii
pasingetii
hapangetii
musingetii
hamungetii
Past Conditional
Positive ningalitii tungalitii ungalitii mngalitii angalitii wangalitii ungalitii ingalitii lingalitii yangalitii kingalitii vingalitii ingalitii zingalitii ungalitii kungalitii pangalitii mungalitii
Negative nisingalitii
singalitii
tusingalitii
hatungalitii
usingalitii
hungalitii
msingalitii
hamngalitii
asingalitii
hangalitii
wasingalitii
hawangalitii
usingalitii
haungalitii
isingalitii
haingalitii
lisingalitii
halingalitii
yasingalitii
hayangalitii
kisingalitii
hakingalitii
visingalitii
havingalitii
isingalitii
haingalitii
zisingalitii
hazingalitii
usingalitii
haungalitii
kusingalitii
hakungalitii
pasingalitii
hapangalitii
musingalitii
hamungalitii
Conditional Contrary to Fact
Positive ningelitii tungelitii ungelitii mngelitii angelitii wangelitii ungelitii ingelitii lingelitii yangelitii kingelitii vingelitii ingelitii zingelitii ungelitii kungelitii pangelitii mungelitii
Gnomic
Positive natii twatii watii mwatii atii watii watii yatii latii yatii chatii vyatii yatii zatii watii kwatii patii mwatii
Perfect
Positive nimetii tumetii umetii mmetii ametii wametii umetii imetii limetii yametii kimetii vimetii imetii zimetii umetii kumetii pametii mumetii
"Already"
Positive nimeshatii tumeshatii umeshatii mmeshatii ameshatii wameshatii umeshatii imeshatii limeshatii yameshatii kimeshatii vimeshatii imeshatii zimeshatii umeshatii kumeshatii pameshatii mumeshatii
"Not yet"
Negative sijatii hatujatii hujatii hamjatii hajatii hawajatii haujatii haijatii halijatii hayajatii hakijatii havijatii haijatii hazijatii haujatii hakujatii hapajatii hamujatii
"If/When"
Positive nikitii tukitii ukitii mkitii akitii wakitii ukitii ikitii likitii yakitii kikitii vikitii ikitii zikitii ukitii kukitii pakitii mukitii
"If not"
Negative nisipotii tusipotii usipotii msipotii asipotii wasipotii usipotii isipotii lisipotii yasipotii kisipotii visipotii isipotii zisipotii usipotii kusipotii pasipotii musipotii
Consecutive
Positive nikatii tukatii ukatii mkatii akatii wakatii ukatii ikatii likatii yakatii kikatii vikatii ikatii zikatii ukatii kukatii pakatii mukatii
Relative Forms
Past
ye naliyetii twaliyetii waliyetii mwaliyetii aliyetii waliyetii uliyetii iliyetii liliyetii yaliyetii kiliyetii viliyetii iliyetii ziliyetii uliyetii kuliyetii paliyetii muliyetii
o naliotii twaliotii waliotii mwaliotii aliotii waliotii uliotii iliotii liliotii yaliotii kiliotii viliotii iliotii ziliotii uliotii kuliotii paliotii muliotii
yo naliyotii twaliyotii waliyotii mwaliyotii aliyotii waliyotii uliyotii iliyotii liliyotii yaliyotii kiliyotii viliyotii iliyotii ziliyotii uliyotii kuliyotii paliyotii muliyotii
lo nalilotii twalilotii walilotii mwalilotii alilotii walilotii ulilotii ililotii lililotii yalilotii kililotii vililotii ililotii zililotii ulilotii kulilotii palilotii mulilotii
cho nalichotii twalichotii walichotii mwalichotii alichotii walichotii ulichotii ilichotii lilichotii yalichotii kilichotii vilichotii ilichotii zilichotii ulichotii kulichotii palichotii mulichotii
vyo nalivyotii twalivyotii walivyotii mwalivyotii alivyotii walivyotii ulivyotii ilivyotii lilivyotii yalivyotii kilivyotii vilivyotii ilivyotii zilivyotii ulivyotii kulivyotii palivyotii mulivyotii
zo nalizotii twalizotii walizotii mwalizotii alizotii walizotii ulizotii ilizotii lilizotii yalizotii kilizotii vilizotii ilizotii zilizotii ulizotii kulizotii palizotii mulizotii
ko nalikotii twalikotii walikotii mwalikotii alikotii walikotii ulikotii ilikotii lilikotii yalikotii kilikotii vilikotii ilikotii zilikotii ulikotii kulikotii palikotii mulikotii
po nalipotii twalipotii walipotii mwalipotii alipotii walipotii ulipotii ilipotii lilipotii yalipotii kilipotii vilipotii ilipotii zilipotii ulipotii kulipotii palipotii mulipotii
mo nalimotii twalimotii walimotii mwalimotii alimotii walimotii ulimotii ilimotii lilimotii yalimotii kilimotii vilimotii ilimotii zilimotii ulimotii kulimotii palimotii mulimotii
Present
ye nayetii tunayetii unayetii mnayetii anayetii wanayetii unayetii inayetii linayetii yanayetii kinayetii vinayetii inayetii zinayetii unayetii kunayetii panayetii munayetii
o naotii tunaotii unaotii mnaotii anaotii wanaotii unaotii inaotii linaotii yanaotii kinaotii vinaotii inaotii zinaotii unaotii kunaotii panaotii munaotii
yo nayotii tunayotii unayotii mnayotii anayotii wanayotii unayotii inayotii linayotii yanayotii kinayotii vinayotii inayotii zinayotii unayotii kunayotii panayotii munayotii
lo nalotii tunalotii unalotii mnalotii analotii wanalotii unalotii inalotii linalotii yanalotii kinalotii vinalotii inalotii zinalotii unalotii kunalotii panalotii munalotii
cho nachotii tunachotii unachotii mnachotii anachotii wanachotii unachotii inachotii linachotii yanachotii kinachotii vinachotii inachotii zinachotii unachotii kunachotii panachotii munachotii
vyo navyotii tunavyotii unavyotii mnavyotii anavyotii wanavyotii unavyotii inavyotii linavyotii yanavyotii kinavyotii vinavyotii inavyotii zinavyotii unavyotii kunavyotii panavyotii munavyotii
zo nazotii tunazotii unazotii mnazotii anazotii wanazotii unazotii inazotii linazotii yanazotii kinazotii vinazotii inazotii zinazotii unazotii kunazotii panazotii munazotii
ko nakotii tunakotii unakotii mnakotii anakotii wanakotii unakotii inakotii linakotii yanakotii kinakotii vinakotii inakotii zinakotii unakotii kunakotii panakotii munakotii
po napotii tunapotii unapotii mnapotii anapotii wanapotii unapotii inapotii linapotii yanapotii kinapotii vinapotii inapotii zinapotii unapotii kunapotii panapotii munapotii
mo namotii tunamotii unamotii mnamotii anamotii wanamotii unamotii inamotii linamotii yanamotii kinamotii vinamotii inamotii zinamotii unamotii kunamotii panamotii munamotii
Future
ye nitakayetii tutakayetii utakayetii mtakayetii atakayetii watakayetii utakayetii itakayetii litakayetii yatakayetii kitakayetii vitakayetii itakayetii zitakayetii utakayetii kutakayetii patakayetii mutakayetii
o nitakaotii tutakaotii utakaotii mtakaotii atakaotii watakaotii utakaotii itakaotii litakaotii yatakaotii kitakaotii vitakaotii itakaotii zitakaotii utakaotii kutakaotii patakaotii mutakaotii
yo nitakayotii tutakayotii utakayotii mtakayotii atakayotii watakayotii utakayotii itakayotii litakayotii yatakayotii kitakayotii vitakayotii itakayotii zitakayotii utakayotii kutakayotii patakayotii mutakayotii
lo nitakalotii tutakalotii utakalotii mtakalotii atakalotii watakalotii utakalotii itakalotii litakalotii yatakalotii kitakalotii vitakalotii itakalotii zitakalotii utakalotii kutakalotii patakalotii mutakalotii
cho nitakachotii tutakachotii utakachotii mtakachotii atakachotii watakachotii utakachotii itakachotii litakachotii yatakachotii kitakachotii vitakachotii itakachotii zitakachotii utakachotii kutakachotii patakachotii mutakachotii
vyo nitakavyotii tutakavyotii utakavyotii mtakavyotii atakavyotii watakavyotii utakavyotii itakavyotii litakavyotii yatakavyotii kitakavyotii vitakavyotii itakavyotii zitakavyotii utakavyotii kutakavyotii patakavyotii mutakavyotii
zo nitakazotii tutakazotii utakazotii mtakazotii atakazotii watakazotii utakazotii itakazotii litakazotii yatakazotii kitakazotii vitakazotii itakazotii zitakazotii utakazotii kutakazotii patakazotii mutakazotii
ko nitakakotii tutakakotii utakakotii mtakakotii atakakotii watakakotii utakakotii itakakotii litakakotii yatakakotii kitakakotii vitakakotii itakakotii zitakakotii utakakotii kutakakotii patakakotii mutakakotii
po nitakapotii tutakapotii utakapotii mtakapotii atakapotii watakapotii utakapotii itakapotii litakapotii yatakapotii kitakapotii vitakapotii itakapotii zitakapotii utakapotii kutakapotii patakapotii mutakapotii
mo nitakamotii tutakamotii utakamotii mtakamotii atakamotii watakamotii utakamotii itakamotii litakamotii yatakamotii kitakamotii vitakamotii itakamotii zitakamotii utakamotii kutakamotii patakamotii mutakamotii
General Positive
ye nitii tutii utii mtii atii watii utii itii litii yatii kitii vitii itii zitii utii kutii patii mutii
o nitii tutii utii mtii atii watii utii itii litii yatii kitii vitii itii zitii utii kutii patii mutii
yo nitii tutii utii mtii atii watii utii itii litii yatii kitii vitii itii zitii utii kutii patii mutii
lo nitii tutii utii mtii atii watii utii itii litii yatii kitii vitii itii zitii utii kutii patii mutii
cho nitii tutii utii mtii atii watii utii itii litii yatii kitii vitii itii zitii utii kutii patii mutii
vyo nitii tutii utii mtii atii watii utii itii litii yatii kitii vitii itii zitii utii kutii patii mutii
zo nitii tutii utii mtii atii watii utii itii litii yatii kitii vitii itii zitii utii kutii patii mutii
ko nitii tutii utii mtii atii watii utii itii litii yatii kitii vitii itii zitii utii kutii patii mutii
po nitii tutii utii mtii atii watii utii itii litii yatii kitii vitii itii zitii utii kutii patii mutii
mo nitii tutii utii mtii atii watii utii itii litii yatii kitii vitii itii zitii utii kutii patii mutii
General Negative
ye nisiyetii tusiyetii usiyetii msiyetii asiyetii wasiyetii usiyetii isiyetii lisiyetii yasiyetii kisiyetii visiyetii isiyetii zisiyetii usiyetii kusiyetii pasiyetii musiyetii
o nisiotii tusiotii usiotii msiotii asiotii wasiotii usiotii isiotii lisiotii yasiotii kisiotii visiotii isiotii zisiotii usiotii kusiotii pasiotii musiotii
yo nisiyotii tusiyotii usiyotii msiyotii asiyotii wasiyotii usiyotii isiyotii lisiyotii yasiyotii kisiyotii visiyotii isiyotii zisiyotii usiyotii kusiyotii pasiyotii musiyotii
lo nisilotii tusilotii usilotii msilotii asilotii wasilotii usilotii isilotii lisilotii yasilotii kisilotii visilotii isilotii zisilotii usilotii kusilotii pasilotii musilotii
cho nisichotii tusichotii usichotii msichotii asichotii wasichotii usichotii isichotii lisichotii yasichotii kisichotii visichotii isichotii zisichotii usichotii kusichotii pasichotii musichotii
vyo nisivyotii tusivyotii usivyotii msivyotii asivyotii wasivyotii usivyotii isivyotii lisivyotii yasivyotii kisivyotii visivyotii isivyotii zisivyotii usivyotii kusivyotii pasivyotii musivyotii
zo nisizotii tusizotii usizotii msizotii asizotii wasizotii usizotii isizotii lisizotii yasizotii kisizotii visizotii isizotii zisizotii usizotii kusizotii pasizotii musizotii
ko nisikotii tusikotii usikotii msikotii asikotii wasikotii usikotii isikotii lisikotii yasikotii kisikotii visikotii isikotii zisikotii usikotii kusikotii pasikotii musikotii
po nisipotii tusipotii usipotii msipotii asipotii wasipotii usipotii isipotii lisipotii yasipotii kisipotii visipotii isipotii zisipotii usipotii kusipotii pasipotii musipotii
mo nisimotii tusimotii usimotii msimotii asimotii wasimotii usimotii isimotii lisimotii yasimotii kisimotii visimotii isimotii zisimotii usimotii kusimotii pasimotii musimotii
Not all possible forms are listed in the table. Transitive verbs can take object concords and many other forms not commonly seen in modern Standard Swahili are absent from the table. See Appendix:Swahili verbs for more information.

VõroEdit

EtymologyEdit

From Proto-Finnic *tee.

NounEdit

tii (genitive tii, partitive tiid)

  1. way, road, path
  2. trip, journey

InflectionEdit