See also: sika-, šika, ŝika, sīka, siká, sīkā, siką́, and Sika

English edit

 
A Formosan sika

Pronunciation edit

  • IPA(key): /ˈsiːkə/
  • (file)
  • Rhymes: -iːkə
  • Homophone: seeker (non-rhotic accents)

Etymology 1 edit

From Japanese 鹿 (shika, deer).

Noun edit

sika (plural sikas or sika)

  1. Cervus nippon, a deer found in the forests of East Asia
    Synonym: sika deer
Alternative forms edit
Translations edit

Etymology 2 edit

This etymology is incomplete. You can help Wiktionary by elaborating on the origins of this term.

Noun edit

sika (plural sikas or sika)

  1. A traditional Bangladeshi hanging basket
    • 2003, Sirajul Islam, Banglapedia: National Encyclopedia of Bangladesh[1], volume 7, →ISBN, page 207:
      In the past sikas were made within the family and its purchase and sale was not so noticeable.
Usage notes edit
  • Often italicized as a foreign borrowing.

Further reading edit

Anagrams edit

Esperanto edit

Pronunciation edit

  • IPA(key): [ˈsika]
  • Rhymes: -ika
  • Hyphenation: si‧ka

Adjective edit

sika (accusative singular sikan, plural sikaj, accusative plural sikajn)

  1. Sikh

Related terms edit

Finnish edit

 

Etymology edit

From Proto-Finnic *cika. Cognate with Estonian siga, Livonian sigā, Võro tsiga.

Pronunciation edit

  • IPA(key): /ˈsikɑ/, [ˈs̠ikɑ̝]
  • Rhymes: -ikɑ
  • Syllabification(key): si‧ka

Noun edit

sika

  1. pig, swine
  2. Synonym of sianliha (pork)
  3. (derogatory) pig, swine (term for a person)
    Synonym: sikailija
  4. (derogatory, slang) police officer

Declension edit

Inflection of sika (Kotus type 9*D/kala, k- gradation)
nominative sika siat
genitive sian sikojen
partitive sikaa sikoja
illative sikaan sikoihin
singular plural
nominative sika siat
accusative nom. sika siat
gen. sian
genitive sian sikojen
sikainrare
partitive sikaa sikoja
inessive siassa sioissa
elative siasta sioista
illative sikaan sikoihin
adessive sialla sioilla
ablative sialta sioilta
allative sialle sioille
essive sikana sikoina
translative siaksi sioiksi
abessive siatta sioitta
instructive sioin
comitative See the possessive forms below.
Possessive forms of sika (Kotus type 9*D/kala, k- gradation)
first-person singular possessor
singular plural
nominative sikani sikani
accusative nom. sikani sikani
gen. sikani
genitive sikani sikojeni
sikainirare
partitive sikaani sikojani
inessive siassani sioissani
elative siastani sioistani
illative sikaani sikoihini
adessive siallani sioillani
ablative sialtani sioiltani
allative sialleni sioilleni
essive sikanani sikoinani
translative siakseni sioikseni
abessive siattani sioittani
instructive
comitative sikoineni
second-person singular possessor
singular plural
nominative sikasi sikasi
accusative nom. sikasi sikasi
gen. sikasi
genitive sikasi sikojesi
sikaisirare
partitive sikaasi sikojasi
inessive siassasi sioissasi
elative siastasi sioistasi
illative sikaasi sikoihisi
adessive siallasi sioillasi
ablative sialtasi sioiltasi
allative siallesi sioillesi
essive sikanasi sikoinasi
translative siaksesi sioiksesi
abessive siattasi sioittasi
instructive
comitative sikoinesi
first-person plural possessor
singular plural
nominative sikamme sikamme
accusative nom. sikamme sikamme
gen. sikamme
genitive sikamme sikojemme
sikaimmerare
partitive sikaamme sikojamme
inessive siassamme sioissamme
elative siastamme sioistamme
illative sikaamme sikoihimme
adessive siallamme sioillamme
ablative sialtamme sioiltamme
allative siallemme sioillemme
essive sikanamme sikoinamme
translative siaksemme sioiksemme
abessive siattamme sioittamme
instructive
comitative sikoinemme
second-person plural possessor
singular plural
nominative sikanne sikanne
accusative nom. sikanne sikanne
gen. sikanne
genitive sikanne sikojenne
sikainnerare
partitive sikaanne sikojanne
inessive siassanne sioissanne
elative siastanne sioistanne
illative sikaanne sikoihinne
adessive siallanne sioillanne
ablative sialtanne sioiltanne
allative siallenne sioillenne
essive sikananne sikoinanne
translative siaksenne sioiksenne
abessive siattanne sioittanne
instructive
comitative sikoinenne
third-person possessor
singular plural
nominative sikansa sikansa
accusative nom. sikansa sikansa
gen. sikansa
genitive sikansa sikojensa
sikainsarare
partitive sikaansa sikojaan
sikojansa
inessive siassaan
siassansa
sioissaan
sioissansa
elative siastaan
siastansa
sioistaan
sioistansa
illative sikaansa sikoihinsa
adessive siallaan
siallansa
sioillaan
sioillansa
ablative sialtaan
sialtansa
sioiltaan
sioiltansa
allative sialleen
siallensa
sioilleen
sioillensa
essive sikanaan
sikanansa
sikoinaan
sikoinansa
translative siakseen
siaksensa
sioikseen
sioiksensa
abessive siattaan
siattansa
sioittaan
sioittansa
instructive
comitative sikoineen
sikoinensa

Derived terms edit

See also edit

Further reading edit

Anagrams edit

Garo edit

Verb edit

sika

  1. to sew

Gun edit

 
Síká ɖòkpó / Síká dòpó

Etymology edit

Cognates include Fon síká, Saxwe Gbe sìká, Adja shika, Ewe sika. Compare Akan sika (gold, money), Kabiyé sika, Gur Lama sɨka, Nkonya sika (gold, money), Akebu sɩka-yǝ, Ifè siká, Gikyode sika (gold, money), Tem siká, Nawdm sìká, Hanga suga

Pronunciation edit

Noun edit

síká (plural síká lɛ́ or síká lẹ́)

  1. gold

Ido edit

Etymology edit

Borrowed from Esperanto sekaFrench secItalian seccoSpanish seco, ultimately from Latin siccus, from Proto-Indo-European *seyk-. The initial e was changed to i so not to interfere with sekar.

Pronunciation edit

Adjective edit

sika

  1. dry (not wet)
    Antonyms: aquoza, humida

Ilocano edit

Etymology 1 edit

Pronunciation edit

  • IPA(key): /ˈsi.ka/
  • Hyphenation: si‧ka

Noun edit

síka (plural siksika)

  1. dysentery, diarrhea
    Synonym: buris
Conjugation edit
Derived terms edit

Etymology 2 edit

From Proto-Austronesian *si and Proto-Malayo-Polynesian *ka.

Pronunciation edit

Pronoun edit

siká

  1. Second-person singular absolutive independent pronoun; you
Derived terms edit
See also edit

Ingrian edit

 
Sika.

Etymology edit

From Proto-Finnic *cika. Cognates include Finnish sika and Estonian siga.

Pronunciation edit

Noun edit

sika

  1. pig
  2. A certain card game, where players take turns drawing cards from the deck and try to discard them.

Declension edit

Declension of sika (type 3/kana, k- gradation, gemination)
singular plural
nominative sika siat
genitive sian sikkoin
partitive sikkaa sikoja
illative sikkaa sikkoi
inessive sias siois
elative siast sioist
allative sialle sioille
adessive sial sioil
ablative sialt sioilt
translative siaks sioiks
essive sikanna, sikkaan sikoinna, sikkoin
exessive1) sikant sikoint
1) obsolete
*) the accusative corresponds with either the genitive (sg) or nominative (pl)
**) the comitative is formed by adding the suffix -ka? or -kä? to the genitive.

Derived terms edit

References edit

  • V. I. Junus (1936) Iƶoran Keelen Grammatikka[3], Leningrad: Riikin Ucebno-pedagogiceskoi Izdateljstva, page 59
  • Ruben E. Nirvi (1971) Inkeroismurteiden Sanakirja, Helsinki: Suomalais-Ugrilainen Seura, page 523
  • Olga I. Konkova, Nikita A. Dyachkov (2014) Inkeroin Keel: Пособие по Ижорскому Языку[4], →ISBN, page 82

Kituba edit

Noun edit

sika

  1. place, locality

Lingala edit

Adverb edit

sika

  1. now, current

Miskito edit

Noun edit

sika

  1. medicine

Northern Ndebele edit

Verb edit

-sika?

  1. to cut

Inflection edit

This verb needs an inflection-table template.

Norwegian Nynorsk edit

Verb edit

sika (present tense sik or sikar or siker, past tense seik or sika or sikt, supine sike or sika or sikt, past participle siken or sika or sikt, present participle sikande, imperative sik)

  1. alternative form of sike

Noun edit

sika

  1. definite singular of sik f
  2. definite plural of sik n

Polish edit

Pronunciation edit

  • IPA(key): /ˈɕi.ka/
  • Rhymes: -ika
  • Syllabification: si‧ka

Verb edit

sika

  1. third-person singular present of sikać

Votic edit

Etymology edit

From Proto-Finnic *cika. Cognate with Finnish sika, Estonian siga, Võro tsiga.

Pronunciation edit

  • (Luutsa, Liivtšülä) IPA(key): /ˈsikɑ/, [ˈsʲikɑ]
  • Rhymes: -ikɑ
  • Hyphenation: si‧ka

Noun edit

sika

  1. pig

Inflection edit

Declension of sika (type III/jalkõ, k-g gradation)
singular plural
nominative sika sigad
genitive siga sikojõ, sikoi
partitive sikka sikoitõ, sikoi
illative sikkasõ, sikka sikoisõ
inessive sigaz sikoiz
elative sigassõ sikoissõ
allative sigalõ sikoilõ
adessive sigallõ sikoillõ
ablative sigaltõ sikoiltõ
translative sigassi sikoissi
*) the accusative corresponds with either the genitive (sg) or nominative (pl)
**) the terminative is formed by adding the suffix -ssaa to the short illative (sg) or the genitive.
***) the comitative is formed by adding the suffix -ka to the genitive.

References edit

  • Hallap, V., Adler, E., Grünberg, S., Leppik, M. (2012) Vadja keele sõnaraamat [A dictionary of the Votic language], 2nd edition, Tallinn

Xhosa edit

Etymology edit

(This etymology is missing or incomplete. Please add to it, or discuss it at the Etymology scriptorium.)

Verb edit

-síka

  1. (transitive) to cut

Inflection edit

This verb needs an inflection-table template.

Zulu edit

Etymology edit

(This etymology is missing or incomplete. Please add to it, or discuss it at the Etymology scriptorium.)

Verb edit

-síka

  1. (transitive) to cut
  2. (transitive) to imitate, to mimic
    Synonym: -lingisa

Inflection edit

Tone H
Infinitive ukusika
Positive Negative
Infinitive ukusika ukungasiki
Imperative
Simple + object concord
Singular sika -sike
Plural sikani -sikeni
Present
Positive absolute Positive relative Positive participial Negative absolute Negative relative Negative participial
1st singular ngiyasika, ngisika engisikayo, engisika ngisika angisiki engingasiki ngingasiki
2nd singular uyasika, usika osikayo, osika usika awusiki ongasiki ungasiki
1st plural siyasika, sisika esisikayo, esisika sisika asisiki esingasiki singasiki
2nd plural niyasika, nisika enisikayo, enisika nisika anisiki eningasiki ningasiki
Class 1 uyasika, usika osikayo, osika esika akasiki ongasiki engasiki
Class 2 bayasika, basika abasikayo, abasika besika abasiki abangasiki bengasiki
Class 3 uyasika, usika osikayo, osika usika awusiki ongasiki ungasiki
Class 4 iyasika, isika esikayo, esika isika ayisiki engasiki ingasiki
Class 5 liyasika, lisika elisikayo, elisika lisika alisiki elingasiki lingasiki
Class 6 ayasika, asika asikayo, asika esika awasiki angasiki engasiki
Class 7 siyasika, sisika esisikayo, esisika sisika asisiki esingasiki singasiki
Class 8 ziyasika, zisika ezisikayo, ezisika zisika azisiki ezingasiki zingasiki
Class 9 iyasika, isika esikayo, esika isika ayisiki engasiki ingasiki
Class 10 ziyasika, zisika ezisikayo, ezisika zisika azisiki ezingasiki zingasiki
Class 11 luyasika, lusika olusikayo, olusika lusika alusiki olungasiki lungasiki
Class 14 buyasika, busika obusikayo, obusika busika abusiki obungasiki bungasiki
Class 15 kuyasika, kusika okusikayo, okusika kusika akusiki okungasiki kungasiki
Class 17 kuyasika, kusika okusikayo, okusika kusika akusiki okungasiki kungasiki
Recent past
Positive absolute Positive relative Positive participial Negative absolute Negative relative Negative participial
1st singular ngisikile, ngisikē engisikile, engisikē ngisikile, ngisikē angisikanga engingasikanga ngingasikanga
2nd singular usikile, usikē osikile, osikē usikile, usikē awusikanga ongasikanga ungasikanga
1st plural sisikile, sisikē esisikile, esisikē sisikile, sisikē asisikanga esingasikanga singasikanga
2nd plural nisikile, nisikē enisikile, enisikē nisikile, nisikē anisikanga eningasikanga ningasikanga
Class 1 usikile, usikē osikile, osikē esikile, esikē akasikanga ongasikanga engasikanga
Class 2 basikile, basikē abasikile, abasikē besikile, besikē abasikanga abangasikanga bengasikanga
Class 3 usikile, usikē osikile, osikē usikile, usikē awusikanga ongasikanga ungasikanga
Class 4 isikile, isikē esikile, esikē isikile, isikē ayisikanga engasikanga ingasikanga
Class 5 lisikile, lisikē elisikile, elisikē lisikile, lisikē alisikanga elingasikanga lingasikanga
Class 6 asikile, asikē asikile, asikē esikile, esikē awasikanga angasikanga engasikanga
Class 7 sisikile, sisikē esisikile, esisikē sisikile, sisikē asisikanga esingasikanga singasikanga
Class 8 zisikile, zisikē ezisikile, ezisikē zisikile, zisikē azisikanga ezingasikanga zingasikanga
Class 9 isikile, isikē esikile, esikē isikile, isikē ayisikanga engasikanga ingasikanga
Class 10 zisikile, zisikē ezisikile, ezisikē zisikile, zisikē azisikanga ezingasikanga zingasikanga
Class 11 lusikile, lusikē olusikile, olusikē lusikile, lusikē alusikanga olungasikanga lungasikanga
Class 14 busikile, busikē obusikile, obusikē busikile, busikē abusikanga obungasikanga bungasikanga
Class 15 kusikile, kusikē okusikile, okusikē kusikile, kusikē akusikanga okungasikanga kungasikanga
Class 17 kusikile, kusikē okusikile, okusikē kusikile, kusikē akusikanga okungasikanga kungasikanga
Remote past
Positive absolute Positive relative Positive participial Negative absolute Negative relative Negative participial
1st singular ngāsika engāsika ngāsika angisikanga engingasikanga ngingasikanga
2nd singular wāsika owāsika wāsika awusikanga ongasikanga ungasikanga
1st plural sāsika esāsika sāsika asisikanga esingasikanga singasikanga
2nd plural nāsika enāsika nāsika anisikanga eningasikanga ningasikanga
Class 1 wāsika owāsika āsika akasikanga ongasikanga engasikanga
Class 2 bāsika abāsika bāsika abasikanga abangasikanga bengasikanga
Class 3 wāsika owāsika wāsika awusikanga ongasikanga ungasikanga
Class 4 yāsika eyāsika yāsika ayisikanga engasikanga ingasikanga
Class 5 lāsika elāsika lāsika alisikanga elingasikanga lingasikanga
Class 6 āsika āsika āsika awasikanga angasikanga engasikanga
Class 7 sāsika esāsika sāsika asisikanga esingasikanga singasikanga
Class 8 zāsika ezāsika zāsika azisikanga ezingasikanga zingasikanga
Class 9 yāsika eyāsika yāsika ayisikanga engasikanga ingasikanga
Class 10 zāsika ezāsika zāsika azisikanga ezingasikanga zingasikanga
Class 11 lwāsika olwāsika lwāsika alusikanga olungasikanga lungasikanga
Class 14 bāsika obāsika bāsika abusikanga obungasikanga bungasikanga
Class 15 kwāsika okwāsika kwāsika akusikanga okungasikanga kungasikanga
Class 17 kwāsika okwāsika kwāsika akusikanga okungasikanga kungasikanga
Potential
Positive absolute Positive relative Positive participial Negative absolute Negative relative Negative participial
1st singular ngingasika ngingasika ngingesike ngingesike
2nd singular ungasika ungasika ungesike ungesike
1st plural singasika singasika singesike singesike
2nd plural ningasika ningasika ningesike ningesike
Class 1 angasika engasika angesike engesike
Class 2 bangasika bengasika bangesike bengesike
Class 3 ungasika ungasika ungesike ungesike
Class 4 ingasika ingasika ingesike ingesike
Class 5 lingasika lingasika lingesike lingesike
Class 6 angasika engasika angesike engesike
Class 7 singasika singasika singesike singesike
Class 8 zingasika zingasika zingesike zingesike
Class 9 ingasika ingasika ingesike ingesike
Class 10 zingasika zingasika zingesike zingesike
Class 11 lungasika lungasika lungesike lungesike
Class 14 bungasika bungasika bungesike bungesike
Class 15 kungasika kungasika kungesike kungesike
Class 17 kungasika kungasika kungesike kungesike
Immediate future
Positive absolute Positive relative Positive participial Negative absolute Negative relative Negative participial
1st singular ngizosika engizosika ngizosika angizusika engingezusika ngingezusika
2nd singular uzosika ozosika uzosika awuzusika ongezusika ungezusika
1st plural sizosika esizosika sizosika asizusika esingezusika singezusika
2nd plural nizosika enizosika nizosika anizusika eningezusika ningezusika
Class 1 uzosika ozosika ezosika akazusika ongezusika engezusika
Class 2 bazosika abazosika bezosika abazusika abangezusika bengezusika
Class 3 uzosika ozosika uzosika awuzusika ongezusika ungezusika
Class 4 izosika ezosika izosika ayizusika engezusika ingezusika
Class 5 lizosika elizosika lizosika alizusika elingezusika lingezusika
Class 6 azosika azosika ezosika awazusika angezusika engezusika
Class 7 sizosika esizosika sizosika asizusika esingezusika singezusika
Class 8 zizosika ezizosika zizosika azizusika ezingezusika zingezusika
Class 9 izosika ezosika izosika ayizusika engezusika ingezusika
Class 10 zizosika ezizosika zizosika azizusika ezingezusika zingezusika
Class 11 luzosika oluzosika luzosika aluzusika olungezusika lungezusika
Class 14 buzosika obuzosika buzosika abuzusika obungezusika bungezusika
Class 15 kuzosika okuzosika kuzosika akuzusika okungezusika kungezusika
Class 17 kuzosika okuzosika kuzosika akuzusika okungezusika kungezusika
Remote future
Positive absolute Positive relative Positive participial Negative absolute Negative relative Negative participial
1st singular ngiyosika engiyosika ngiyosika angiyusika engingeyusika ngingeyusika
2nd singular uyosika oyosika uyosika awuyusika ongeyusika ungeyusika
1st plural siyosika esiyosika siyosika asiyusika esingeyusika singeyusika
2nd plural niyosika eniyosika niyosika aniyusika eningeyusika ningeyusika
Class 1 uyosika oyosika eyosika akayusika ongeyusika engeyusika
Class 2 bayosika abayosika beyosika abayusika abangeyusika bengeyusika
Class 3 uyosika oyosika uyosika awuyusika ongeyusika ungeyusika
Class 4 iyosika eyosika iyosika ayiyusika engeyusika ingeyusika
Class 5 liyosika eliyosika liyosika aliyusika elingeyusika lingeyusika
Class 6 ayosika ayosika eyosika awayusika angeyusika engeyusika
Class 7 siyosika esiyosika siyosika asiyusika esingeyusika singeyusika
Class 8 ziyosika eziyosika ziyosika aziyusika ezingeyusika zingeyusika
Class 9 iyosika eyosika iyosika ayiyusika engeyusika ingeyusika
Class 10 ziyosika eziyosika ziyosika aziyusika ezingeyusika zingeyusika
Class 11 luyosika oluyosika luyosika aluyusika olungeyusika lungeyusika
Class 14 buyosika obuyosika buyosika abuyusika obungeyusika bungeyusika
Class 15 kuyosika okuyosika kuyosika akuyusika okungeyusika kungeyusika
Class 17 kuyosika okuyosika kuyosika akuyusika okungeyusika kungeyusika
Present subjunctive
Positive Negative
1st singular ngisike ngingasiki
2nd singular usike ungasiki
1st plural sisike singasiki
2nd plural nisike ningasiki
Class 1 asike angasiki
Class 2 basike bangasiki
Class 3 usike ungasiki
Class 4 isike ingasiki
Class 5 lisike lingasiki
Class 6 asike angasiki
Class 7 sisike singasiki
Class 8 zisike zingasiki
Class 9 isike ingasiki
Class 10 zisike zingasiki
Class 11 lusike lungasiki
Class 14 busike bungasiki
Class 15 kusike kungasiki
Class 17 kusike kungasiki
Past subjunctive
Positive Negative
1st singular ngasika ngangasika, angasika, angangasika
2nd singular wasika wangasika, awasika, awangasika
1st plural sasika sangasika, asasika, asangasika
2nd plural nasika nangasika, anasika, anangasika
Class 1 wasika wangasika, akasika, akangasika
Class 2 basika bangasika, abasika, abangasika
Class 3 wasika wangasika, awasika, awangasika
Class 4 yasika yangasika, ayasika, ayangasika
Class 5 lasika langasika, alasika, alangasika
Class 6 asika angasika, awasika, awangasika
Class 7 sasika sangasika, asasika, asangasika
Class 8 zasika zangasika, azasika, azangasika
Class 9 yasika yangasika, ayasika, ayangasika
Class 10 zasika zangasika, azasika, azangasika
Class 11 lwasika lwangasika, alwasika, alwangasika
Class 14 basika bangasika, abasika, abangasika
Class 15 kwasika kwangasika, akwasika, akwangasika
Class 17 kwasika kwangasika, akwasika, akwangasika

References edit