See also: рана

Bikol CentralEdit

Etymology 1Edit

PronunciationEdit

  • Hyphenation: pa‧ha
  • IPA(key): /ˈpahaʔ/

AdjectiveEdit

pahà

  1. thirsty

Derived termsEdit

See alsoEdit

Etymology 2Edit

Borrowed from Spanish paja (straw).

PronunciationEdit

  • Hyphenation: pa‧ha
  • IPA(key): /ˈpaha/

NounEdit

páha

  1. belt
    Synonyms: hagkos, sinturon
  2. sash
    Synonym: abay

EstonianEdit

EtymologyEdit

From Proto-Finnic *paha, borrowed from Proto-Norse [script needed] (*bāga-), from Proto-Germanic *bēgaz.

AdjectiveEdit

paha (genitive paha, partitive paha, comparative pahem, superlative kõige pahem)

  1. bad
  2. evil

DeclensionEdit


FinnishEdit

EtymologyEdit

From Proto-Finnic *paha.

PronunciationEdit

  • IPA(key): /ˈpɑhɑ/, [ˈpɑɦɑ]
  • Rhymes: -ɑhɑ
  • Syllabification(key): pa‧ha

AdjectiveEdit

paha (comparative pahempi, superlative pahin)

  1. bad, evil, ill
    Synonyms: häijy, ilkeä
    Antonyms: hyvä, kiltti
  2. bad, unsuitable, unfitting, unhealthy
    Synonym: huono
    Antonym: hyvä
  3. bad, difficult, serious, severe, urgent
    Synonym: vakava
  4. difficult, hard, tricky
    paha kysymysa tricky question
    Synonym: vaikea
    Antonym: helppo
  5. (chiefly in expressions) bad, sorry
    Minulla on paha mieli.I feel sad / offended. (literally, “I have a bad mind.”)

DeclensionEdit

Inflection of paha (Kotus type 9/kala, no gradation)
nominative paha pahat
genitive pahan pahojen
partitive pahaa pahoja
illative pahaan pahoihin
singular plural
nominative paha pahat
accusative nom. paha pahat
gen. pahan
genitive pahan pahojen
pahainrare
partitive pahaa pahoja
inessive pahassa pahoissa
elative pahasta pahoista
illative pahaan pahoihin
adessive pahalla pahoilla
ablative pahalta pahoilta
allative pahalle pahoille
essive pahana pahoina
translative pahaksi pahoiksi
instructive pahoin
abessive pahatta pahoitta
comitative pahoine
Possessive forms of paha (type kala)
Rare. Only used with substantive adjectives.
possessor singular plural
1st person pahani pahamme
2nd person pahasi pahanne
3rd person pahansa

Derived termsEdit

adverbs
nouns
verbs
  • pahasti
  • pahuus
  • NounEdit

    paha

    1. the evil
      Synonym: pahuus
      Antonyms: hyvä, hyvyys

    DeclensionEdit

    Inflection of paha (Kotus type 9/kala, no gradation)
    nominative paha
    genitive pahan
    partitive pahaa
    illative pahaan
    singular plural
    nominative paha
    accusative nom. paha
    gen. pahan
    genitive pahan
    partitive pahaa
    inessive pahassa
    elative pahasta
    illative pahaan
    adessive pahalla
    ablative pahalta
    allative pahalle
    essive pahana
    translative pahaksi
    instructive
    abessive pahatta
    comitative
    Possessive forms of paha (type kala)
    possessor singular plural
    1st person pahani pahamme
    2nd person pahasi pahanne
    3rd person pahansa

    Derived termsEdit


    HawaiianEdit

    EtymologyEdit

    (This etymology is missing or incomplete. Please add to it, or discuss it at the Etymology scriptorium.)

    ParticleEdit

    paha

    1. Used to indicate the conditional mood, expressed in English as perhaps, might, possibly

    Usage notesEdit

    Follows the word it modifies.

    ConjunctionEdit

    ā ... paha

    1. or

    Usage notesEdit

    The verb (and its modifying particles) go between ā and paha.


    IndonesianEdit

    EtymologyEdit

    From Malay paha, from Proto-Malayic *paha, from Proto-Malayo-Polynesian *paqa, from Proto-Austronesian *paqa.

    PronunciationEdit

    • IPA(key): /ˈpaha/
    • Hyphenation: pa‧ha
    • Rhymes: -ha, -a

    NounEdit

    paha (first-person possessive pahaku, second-person possessive pahamu, third-person possessive pahanya)

    1. (anatomy) thigh (upper leg)

    Derived termsEdit

    Further readingEdit


    IngrianEdit

    EtymologyEdit

    From Proto-Finnic *paha. Cognates include Finnish paha and Estonian paha.

    PronunciationEdit

    AdjectiveEdit

    paha (comparative pahemp)

    1. bad

    DeclensionEdit

    Declension of paha (type 3/kana, no gradation, gemination)
    singular plural
    nominative paha pahat
    genitive pahan pahhoin
    partitive pahhaa pahhoja
    illative pahhaa pahhoi
    inessive pahas pahois
    elative pahast pahoist
    allative pahalle pahoille
    adessive pahal pahoil
    ablative pahalt pahoilt
    translative pahaks pahoiks
    essive pahanna, pahhaan pahoinna, pahhoin
    exessive1) pahant pahoint
    1) obsolete
    *) the accusative corresponds with either the genitive (sg) or nominative (pl)
    **) the comitative is formed by adding the suffix -ka? or -kä? to the genitive.

    AntonymsEdit

    Derived termsEdit

    ReferencesEdit

    • Ruben E. Nirvi (1971) Inkeroismurteiden Sanakirja, Helsinki: Suomalais-Ugrilainen Seura, page 371

    KarelianEdit

    EtymologyEdit

    From Proto-Finnic *paha. Cognates include Finnish paha and Estonian paha.

    PronunciationEdit

    • IPA(key): /ˈpɑhɑ/
    • Hyphenation: pa‧ha

    AdjectiveEdit

    paha (genitive pahan, partitive pahua)

    1. bad

    ReferencesEdit

    • P. Zaykov; L. Rugoyeva (1999), “paha”, in Карельско-Русский словарь (Северно-Карельские диалекты) [Karelian-Russian dictionary (North Karelian dialects)], Petrozavodsk, →ISBN, page 125

    LivviEdit

    EtymologyEdit

    From Proto-Finnic *paha. Cognates include Finnish paha and Estonian paha.

    PronunciationEdit

    AdjectiveEdit

    paha (genitive pahan, partitive pahua, comparative pahembi, superlative pahin)

    1. bad
    2. wicked

    NounEdit

    paha (genitive pahan, partitive pahua)

    1. grief
    2. evil

    DeclensionEdit

    Declension of paha (Type 1/griba, no gradation)
    singular plural
    nominative paha pahat
    genitive pahan pahoin
    partitive pahua pahoi
    illative pahah pahoih
    inessive pahas pahois
    elative pahaspäi pahoispäi
    allative pahale pahoile
    adessive pahal pahoil
    ablative pahalpäi pahoilpäi
    translative pahakse pahoikse
    essive pahannu pahoinnu
    abessive pahattah pahoittah
    comitative pahanke pahoinke
    instructive pahoin
    prolative pahači

    ReferencesEdit

    • Tatjana Boiko (2019), “paha”, in Suuri Karjal-Venʹalaine Sanakniigu (livvin murreh) [The Big Karelian-Russian dictionary (Livvi dialect)], 2nd edition, →ISBN, page 198

    MalayEdit

    Alternative formsEdit

    • peha (common misspelling)

    PronunciationEdit

    Etymology 1Edit

    From Proto-Malayic *paha, from Proto-Malayo-Polynesian *paqa, from Proto-Austronesian *paqa. Cognate with Tagalog paa (foot).

    NounEdit

    paha (Jawi spelling ڤها‎, plural paha-paha, informal 1st possessive pahaku, 2nd possessive pahamu, 3rd possessive pahanya)

    1. thigh (upper leg)
      Paha ayam
      Chicken thigh
      Paha manusia
      Human thigh
    DescendantsEdit
    • Indonesian: paha

    Etymology 2Edit

    NounEdit

    paha (Jawi spelling ڤها‎, plural paha-paha, informal 1st possessive pahaku, 2nd possessive pahamu, 3rd possessive pahanya)

    1. (archaic, mathematics) a fourth, a quarter
      Synonyms: perempat, suku

    Etymology 3Edit

    NounEdit

    paha (Jawi spelling ڤها‎, plural paha-paha, informal 1st possessive pahaku, 2nd possessive pahamu, 3rd possessive pahanya)

    1. a type of bird; Dicrurus aeneus malayensis

    Further readingEdit


    TurkishEdit

    EtymologyEdit

    From Ottoman Turkish بها(baha, paha), from Persian بها‎.

    NounEdit

    paha (definite accusative pahayı, plural pahalar)

    1. price

    DeclensionEdit

    Inflection
    Nominative paha
    Definite accusative pahayı
    Singular Plural
    Nominative paha pahalar
    Definite accusative pahayı pahaları
    Dative pahaya pahalara
    Locative pahada pahalarda
    Ablative pahadan pahalardan
    Genitive pahanın pahaların
    Possessive forms
    Nominative
    Singular Plural
    1st singular paham pahalarım
    2nd singular pahan pahaların
    3rd singular pahası pahaları
    1st plural pahamız pahalarımız
    2nd plural pahanız pahalarınız
    3rd plural pahaları pahaları
    Definite accusative
    Singular Plural
    1st singular pahamı pahalarımı
    2nd singular pahanı pahalarını
    3rd singular pahasını pahalarını
    1st plural pahamızı pahalarımızı
    2nd plural pahanızı pahalarınızı
    3rd plural pahalarını pahalarını
    Dative
    Singular Plural
    1st singular pahama pahalarıma
    2nd singular pahana pahalarına
    3rd singular pahasına pahalarına
    1st plural pahamıza pahalarımıza
    2nd plural pahanıza pahalarınıza
    3rd plural pahalarına pahalarına
    Locative
    Singular Plural
    1st singular pahamda pahalarımda
    2nd singular pahanda pahalarında
    3rd singular pahasında pahalarında
    1st plural pahamızda pahalarımızda
    2nd plural pahanızda pahalarınızda
    3rd plural pahalarında pahalarında
    Ablative
    Singular Plural
    1st singular pahamdan pahalarımdan
    2nd singular pahandan pahalarından
    3rd singular pahasından pahalarından
    1st plural pahamızdan pahalarımızdan
    2nd plural pahanızdan pahalarınızdan
    3rd plural pahalarından pahalarından
    Genitive
    Singular Plural
    1st singular pahamın pahalarımın
    2nd singular pahanın pahalarının
    3rd singular pahasının pahalarının
    1st plural pahamızın pahalarımızın
    2nd plural pahanızın pahalarınızın
    3rd plural pahalarının pahalarının
    Predicative forms
    Singular Plural
    1st singular pahayım pahalarım
    2nd singular pahasın pahalarsın
    3rd singular paha
    pahadır
    pahalar
    pahalardır
    1st plural pahayız pahalarız
    2nd plural pahasınız pahalarsınız
    3rd plural pahalar pahalardır

    VepsEdit

    EtymologyEdit

    From Proto-Finnic *paha. Cognates include Finnish paha.

    AdjectiveEdit

    paha

    1. bad
    2. unkind
    3. disgusting, distasteful
    4. harmful

    InflectionEdit

    Inflection of paha
    nominative sing. paha
    genitive sing. pahan
    partitive sing. pahad
    partitive plur. pahoid
    singular plural
    nominative paha pahad
    accusative pahan pahad
    genitive pahan pahoiden
    partitive pahad pahoid
    essive-instructive pahan pahoin
    translative pahaks pahoikš
    inessive pahas pahoiš
    elative pahaspäi pahoišpäi
    illative ? pahoiže
    adessive pahal pahoil
    ablative pahalpäi pahoilpäi
    allative pahale pahoile
    abessive pahata pahoita
    comitative pahanke pahoidenke
    prolative pahadme pahoidme
    approximative I pahanno pahoidenno
    approximative II pahannoks pahoidennoks
    egressive pahannopäi pahoidennopäi
    terminative I ? pahoižesai
    terminative II pahalesai pahoilesai
    terminative III pahassai
    additive I ? pahoižepäi
    additive II pahalepäi pahoilepäi

    Derived termsEdit

    ReferencesEdit