Open main menu

Contents

EsperantoEdit

PronunciationEdit

  • IPA(key): /ˈfika/
  • Hyphenation: fi‧ka
  • Rhymes: -ika

AdjectiveEdit

fika (accusative singular fikan, plural fikaj, accusative plural fikajn)

  1. (vulgar) fucking, fucken
    • 2000 January 16, Coffin, David J., “Neĝa Taglibro (komika)”, in soc.culture.esperanto, Usenet[1], message-ID <nEcg4.3600$Ef6.939221@news.shore.net>:
      Dek-kvin Dio-damnaj fikaj centimetroj da fika neĝo kaj fika neĝpluvo kaj fika glacio kaj neniu scias kia alia blanka fekaĵo falis lastanokte.
      15 goddamn fucking centimeters of fucking snow and fucking sleet and fucking ice and nobody-knows-what kind of other white shit fell last night.

FaroeseEdit

EtymologyEdit

From Vulgar Latin fīca (fig), from Latin fīcus (fig tree), from a pre-Indo European language, perhaps Phoenician [script needed] (pagh, ripe fig); see fig for more.

PronunciationEdit

NounEdit

fika f (genitive singular fiku, plural fikur)

  1. fig

DeclensionEdit

Declension of fika
f1 singular plural
indefinite definite indefinite definite
nominative fika fikan fikur fikurnar
accusative fiku fikuna fikur fikurnar
dative fiku fikuni fikum fikunum
genitive fiku fikunnar fika fikanna

Derived termsEdit


HungarianEdit

PronunciationEdit

  • IPA(key): [ˈfikɒ]
  • Hyphenation: fi‧ka

NounEdit

fika (plural fikák)

  1. (dialectal or informal) snot, booger (a piece of solid or semisolid mucus in or removed from a nostril)
    Synonym: takony
  2. (dialectal) little child or young student
    Synonyms: gyerek, kisgyerek, diák, kisdiák
  3. (dialectal, archaic, derogatory) common soldier
    Synonyms: baka, gyalogos, bakancsos

DeclensionEdit

Inflection (stem in long/high vowel, back harmony)
singular plural
nominative fika fikák
accusative fikát fikákat
dative fikának fikáknak
instrumental fikával fikákkal
causal-final fikáért fikákért
translative fikává fikákká
terminative fikáig fikákig
essive-formal fikaként fikákként
essive-modal
inessive fikában fikákban
superessive fikán fikákon
adessive fikánál fikáknál
illative fikába fikákba
sublative fikára fikákra
allative fikához fikákhoz
elative fikából fikákból
delative fikáról fikákról
ablative fikától fikáktól
Possessive forms of fika
possessor single possession multiple possessions
1st person sing. fikám fikáim
2nd person sing. fikád fikáid
3rd person sing. fikája fikái
1st person plural fikánk fikáink
2nd person plural fikátok fikáitok
3rd person plural fikájuk fikáik

Derived termsEdit

Further readingEdit

  • fika in Bárczi, Géza and László Országh: A magyar nyelv értelmező szótára (’The Explanatory Dictionary of the Hungarian Language’). Budapest: Akadémiai Kiadó, 1959–1962.

Norwegian NynorskEdit

NounEdit

fika f

  1. singular definite of fike

NovialEdit

VerbEdit

fika (past fikad, active participle fikant, passive participle fikat)

  1. render

ConjugationEdit


PhuthiEdit

EtymologyEdit

From Proto-Nguni *-fika, from Proto-Bantu *-pìka.

VerbEdit

-fika

  1. to arrive

InflectionEdit

This verb needs an inflection-table template.


Southern NdebeleEdit

EtymologyEdit

From Proto-Nguni *-fika, from Proto-Bantu *-pìka.

VerbEdit

-fika

  1. to arrive

InflectionEdit

This verb needs an inflection-table template.


SwahiliEdit

EtymologyEdit

From Proto-Bantu *-pìka.

VerbEdit

-fika (infinitive kufika)

  1. to arrive

ConjugationEdit

Conjugation of -fika
Non-finite forms
Form Positive Negative
Infinitive kufika kutofika
Simple finite forms
Positive form Singular Plural
Imperative fika fikeni
Habitual hufika
Complex finite forms
Polarity Persons Persons / Classes Classes
1st 2nd 3rd / M-wa M-mi Ma Ki-vi N U Ku Pa Mu
Sg. Pl. Sg. Pl. Sg. / 1 Pl. / 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 / 14 15 / 17 16 18
Past
Positive nilifika
nalifika
tulifika
twalifika
ulifika
walifika
mlifika
mwalifika
alifika walifika ulifika ilifika lilifika yalifika kilifika vilifika ilifika zilifika ulifika kulifika palifika mulifika
Negative sikufika hatukufika hukufika hamkufika hakufika hawakufika haukufika haikufika halikufika hayakufika hakikufika havikufika haikufika hazikufika haukufika hakukufika hapakufika hamukufika
Present
Positive ninafika
nafika
tunafika unafika mnafika anafika wanafika unafika inafika linafika yanafika kinafika vinafika inafika zinafika unafika kunafika panafika munafika
Negative sifiki hatufiki hufiki hamfiki hafiki hawafiki haufiki haifiki halifiki hayafiki hakifiki havifiki haifiki hazifiki haufiki hakufiki hapafiki hamufiki
Future
Positive nitafika tutafika utafika mtafika atafika watafika utafika itafika litafika yatafika kitafika vitafika itafika zitafika utafika kutafika patafika mutafika
Negative sitafika hatutafika hutafika hamtafika hatafika hawatafika hautafika haitafika halitafika hayatafika hakitafika havitafika haitafika hazitafika hautafika hakutafika hapatafika hamutafika
Subjunctive
Positive nifike tufike ufike mfike afike wafike ufike ifike lifike yafike kifike vifike ifike zifike ufike kufike pafike mufike
Negative nisifike tusifike usifike msifike asifike wasifike usifike isifike lisifike yasifike kisifike visifike isifike zisifike usifike kusifike pasifike musifike
Present Conditional
Positive ningefika tungefika ungefika mngefika angefika wangefika ungefika ingefika lingefika yangefika kingefika vingefika ingefika zingefika ungefika kungefika pangefika mungefika
Negative nisingefika
singefika
tusingefika
hatungefika
usingefika
hungefika
msingefika
hamngefika
asingefika
hangefika
wasingefika
hawangefika
usingefika
haungefika
isingefika
haingefika
lisingefika
halingefika
yasingefika
hayangefika
kisingefika
hakingefika
visingefika
havingefika
isingefika
haingefika
zisingefika
hazingefika
usingefika
haungefika
kusingefika
hakungefika
pasingefika
hapangefika
musingefika
hamungefika
Past Conditional
Positive ningalifika tungalifika ungalifika mngalifika angalifika wangalifika ungalifika ingalifika lingalifika yangalifika kingalifika vingalifika ingalifika zingalifika ungalifika kungalifika pangalifika mungalifika
Negative nisingalifika
singalifika
tusingalifika
hatungalifika
usingalifika
hungalifika
msingalifika
hamngalifika
asingalifika
hangalifika
wasingalifika
hawangalifika
usingalifika
haungalifika
isingalifika
haingalifika
lisingalifika
halingalifika
yasingalifika
hayangalifika
kisingalifika
hakingalifika
visingalifika
havingalifika
isingalifika
haingalifika
zisingalifika
hazingalifika
usingalifika
haungalifika
kusingalifika
hakungalifika
pasingalifika
hapangalifika
musingalifika
hamungalifika
Conditional Contrary to Fact
Positive ningelifika tungelifika ungelifika mngelifika angelifika wangelifika ungelifika ingelifika lingelifika yangelifika kingelifika vingelifika ingelifika zingelifika ungelifika kungelifika pangelifika mungelifika
Gnomic
Positive nafika twafika wafika mwafika afika wafika wafika yafika lafika yafika chafika vyafika yafika zafika wafika kwafika pafika mwafika
Perfect
Positive nimefika tumefika umefika mmefika amefika wamefika umefika imefika limefika yamefika kimefika vimefika imefika zimefika umefika kumefika pamefika mumefika
"Already"
Positive nimeshafika tumeshafika umeshafika mmeshafika ameshafika wameshafika umeshafika imeshafika limeshafika yameshafika kimeshafika vimeshafika imeshafika zimeshafika umeshafika kumeshafika pameshafika mumeshafika
"Not yet"
Negative sijafika hatujafika hujafika hamjafika hajafika hawajafika haujafika haijafika halijafika hayajafika hakijafika havijafika haijafika hazijafika haujafika hakujafika hapajafika hamujafika
"If/When"
Positive nikifika tukifika ukifika mkifika akifika wakifika ukifika ikifika likifika yakifika kikifika vikifika ikifika zikifika ukifika kukifika pakifika mukifika
"If not"
Negative nisipofika tusipofika usipofika msipofika asipofika wasipofika usipofika isipofika lisipofika yasipofika kisipofika visipofika isipofika zisipofika usipofika kusipofika pasipofika musipofika
Consecutive
Positive nikafika tukafika ukafika mkafika akafika wakafika ukafika ikafika likafika yakafika kikafika vikafika ikafika zikafika ukafika kukafika pakafika mukafika
Relative Forms
Past
1s/2s/3s/c1 naliyefika twaliyefika waliyefika mwaliyefika aliyefika waliyefika uliyefika iliyefika liliyefika yaliyefika kiliyefika viliyefika iliyefika ziliyefika uliyefika kuliyefika paliyefika muliyefika
*p/2/3/11/14 naliofika twaliofika waliofika mwaliofika aliofika waliofika uliofika iliofika liliofika yaliofika kiliofika viliofika iliofika ziliofika uliofika kuliofika paliofika muliofika
c4/c6/c9 naliyofika twaliyofika waliyofika mwaliyofika aliyofika waliyofika uliyofika iliyofika liliyofika yaliyofika kiliyofika viliyofika iliyofika ziliyofika uliyofika kuliyofika paliyofika muliyofika
c5 nalilofika twalilofika walilofika mwalilofika alilofika walilofika ulilofika ililofika lililofika yalilofika kililofika vililofika ililofika zililofika ulilofika kulilofika palilofika mulilofika
c7 nalichofika twalichofika walichofika mwalichofika alichofika walichofika ulichofika ilichofika lilichofika yalichofika kilichofika vilichofika ilichofika zilichofika ulichofika kulichofika palichofika mulichofika
c8 nalivyofika twalivyofika walivyofika mwalivyofika alivyofika walivyofika ulivyofika ilivyofika lilivyofika yalivyofika kilivyofika vilivyofika ilivyofika zilivyofika ulivyofika kulivyofika palivyofika mulivyofika
c10 nalizofika twalizofika walizofika mwalizofika alizofika walizofika ulizofika ilizofika lilizofika yalizofika kilizofika vilizofika ilizofika zilizofika ulizofika kulizofika palizofika mulizofika
c15 nalikofika twalikofika walikofika mwalikofika alikofika walikofika ulikofika ilikofika lilikofika yalikofika kilikofika vilikofika ilikofika zilikofika ulikofika kulikofika palikofika mulikofika
c16 nalipofika twalipofika walipofika mwalipofika alipofika walipofika ulipofika ilipofika lilipofika yalipofika kilipofika vilipofika ilipofika zilipofika ulipofika kulipofika palipofika mulipofika
c17 nalimofika twalimofika walimofika mwalimofika alimofika walimofika ulimofika ilimofika lilimofika yalimofika kilimofika vilimofika ilimofika zilimofika ulimofika kulimofika palimofika mulimofika
Present
1s/2s/3s/c1 nayefika tunayefika unayefika mnayefika anayefika wanayefika unayefika inayefika linayefika yanayefika kinayefika vinayefika inayefika zinayefika unayefika kunayefika panayefika munayefika
*p/2/3/11/14 naofika tunaofika unaofika mnaofika anaofika wanaofika unaofika inaofika linaofika yanaofika kinaofika vinaofika inaofika zinaofika unaofika kunaofika panaofika munaofika
c4/c6/c9 nayofika tunayofika unayofika mnayofika anayofika wanayofika unayofika inayofika linayofika yanayofika kinayofika vinayofika inayofika zinayofika unayofika kunayofika panayofika munayofika
c5 nalofika tunalofika unalofika mnalofika analofika wanalofika unalofika inalofika linalofika yanalofika kinalofika vinalofika inalofika zinalofika unalofika kunalofika panalofika munalofika
c7 nachofika tunachofika unachofika mnachofika anachofika wanachofika unachofika inachofika linachofika yanachofika kinachofika vinachofika inachofika zinachofika unachofika kunachofika panachofika munachofika
c8 navyofika tunavyofika unavyofika mnavyofika anavyofika wanavyofika unavyofika inavyofika linavyofika yanavyofika kinavyofika vinavyofika inavyofika zinavyofika unavyofika kunavyofika panavyofika munavyofika
c10 nazofika tunazofika unazofika mnazofika anazofika wanazofika unazofika inazofika linazofika yanazofika kinazofika vinazofika inazofika zinazofika unazofika kunazofika panazofika munazofika
c15 nakofika tunakofika unakofika mnakofika anakofika wanakofika unakofika inakofika linakofika yanakofika kinakofika vinakofika inakofika zinakofika unakofika kunakofika panakofika munakofika
c16 napofika tunapofika unapofika mnapofika anapofika wanapofika unapofika inapofika linapofika yanapofika kinapofika vinapofika inapofika zinapofika unapofika kunapofika panapofika munapofika
c17 namofika tunamofika unamofika mnamofika anamofika wanamofika unamofika inamofika linamofika yanamofika kinamofika vinamofika inamofika zinamofika unamofika kunamofika panamofika munamofika
Future
1s/2s/3s/c1 nitakayefika tutakayefika utakayefika mtakayefika atakayefika watakayefika utakayefika itakayefika litakayefika yatakayefika kitakayefika vitakayefika itakayefika zitakayefika utakayefika kutakayefika patakayefika mutakayefika
*p/2/3/11/14 nitakaofika tutakaofika utakaofika mtakaofika atakaofika watakaofika utakaofika itakaofika litakaofika yatakaofika kitakaofika vitakaofika itakaofika zitakaofika utakaofika kutakaofika patakaofika mutakaofika
c4/c6/c9 nitakayofika tutakayofika utakayofika mtakayofika atakayofika watakayofika utakayofika itakayofika litakayofika yatakayofika kitakayofika vitakayofika itakayofika zitakayofika utakayofika kutakayofika patakayofika mutakayofika
c5 nitakalofika tutakalofika utakalofika mtakalofika atakalofika watakalofika utakalofika itakalofika litakalofika yatakalofika kitakalofika vitakalofika itakalofika zitakalofika utakalofika kutakalofika patakalofika mutakalofika
c7 nitakachofika tutakachofika utakachofika mtakachofika atakachofika watakachofika utakachofika itakachofika litakachofika yatakachofika kitakachofika vitakachofika itakachofika zitakachofika utakachofika kutakachofika patakachofika mutakachofika
c8 nitakavyofika tutakavyofika utakavyofika mtakavyofika atakavyofika watakavyofika utakavyofika itakavyofika litakavyofika yatakavyofika kitakavyofika vitakavyofika itakavyofika zitakavyofika utakavyofika kutakavyofika patakavyofika mutakavyofika
c10 nitakazofika tutakazofika utakazofika mtakazofika atakazofika watakazofika utakazofika itakazofika litakazofika yatakazofika kitakazofika vitakazofika itakazofika zitakazofika utakazofika kutakazofika patakazofika mutakazofika
c15 nitakakofika tutakakofika utakakofika mtakakofika atakakofika watakakofika utakakofika itakakofika litakakofika yatakakofika kitakakofika vitakakofika itakakofika zitakakofika utakakofika kutakakofika patakakofika mutakakofika
c16 nitakapofika tutakapofika utakapofika mtakapofika atakapofika watakapofika utakapofika itakapofika litakapofika yatakapofika kitakapofika vitakapofika itakapofika zitakapofika utakapofika kutakapofika patakapofika mutakapofika
c17 nitakamofika tutakamofika utakamofika mtakamofika atakamofika watakamofika utakamofika itakamofika litakamofika yatakamofika kitakamofika vitakamofika itakamofika zitakamofika utakamofika kutakamofika patakamofika mutakamofika
General Positive
1s/2s/3s/c1 nifikaye tufikaye ufikaye mfikaye afikaye wafikaye ufikaye ifikaye lifikaye yafikaye kifikaye vifikaye ifikaye zifikaye ufikaye kufikaye pafikaye mufikaye
*p/2/3/11/14 nifikao tufikao ufikao mfikao afikao wafikao ufikao ifikao lifikao yafikao kifikao vifikao ifikao zifikao ufikao kufikao pafikao mufikao
c4/c6/c9 nifikayo tufikayo ufikayo mfikayo afikayo wafikayo ufikayo ifikayo lifikayo yafikayo kifikayo vifikayo ifikayo zifikayo ufikayo kufikayo pafikayo mufikayo
c5 nifikalo tufikalo ufikalo mfikalo afikalo wafikalo ufikalo ifikalo lifikalo yafikalo kifikalo vifikalo ifikalo zifikalo ufikalo kufikalo pafikalo mufikalo
c7 nifikacho tufikacho ufikacho mfikacho afikacho wafikacho ufikacho ifikacho lifikacho yafikacho kifikacho vifikacho ifikacho zifikacho ufikacho kufikacho pafikacho mufikacho
c8 nifikavyo tufikavyo ufikavyo mfikavyo afikavyo wafikavyo ufikavyo ifikavyo lifikavyo yafikavyo kifikavyo vifikavyo ifikavyo zifikavyo ufikavyo kufikavyo pafikavyo mufikavyo
c10 nifikazo tufikazo ufikazo mfikazo afikazo wafikazo ufikazo ifikazo lifikazo yafikazo kifikazo vifikazo ifikazo zifikazo ufikazo kufikazo pafikazo mufikazo
c15 nifikako tufikako ufikako mfikako afikako wafikako ufikako ifikako lifikako yafikako kifikako vifikako ifikako zifikako ufikako kufikako pafikako mufikako
c16 nifikapo tufikapo ufikapo mfikapo afikapo wafikapo ufikapo ifikapo lifikapo yafikapo kifikapo vifikapo ifikapo zifikapo ufikapo kufikapo pafikapo mufikapo
c17 nifikamo tufikamo ufikamo mfikamo afikamo wafikamo ufikamo ifikamo lifikamo yafikamo kifikamo vifikamo ifikamo zifikamo ufikamo kufikamo pafikamo mufikamo
General Negative
1s/2s/3s/c1 nisiyefika tusiyefika usiyefika msiyefika asiyefika wasiyefika usiyefika isiyefika lisiyefika yasiyefika kisiyefika visiyefika isiyefika zisiyefika usiyefika kusiyefika pasiyefika musiyefika
*p/2/3/11/14 nisiofika tusiofika usiofika msiofika asiofika wasiofika usiofika isiofika lisiofika yasiofika kisiofika visiofika isiofika zisiofika usiofika kusiofika pasiofika musiofika
c4/c6/c9 nisiyofika tusiyofika usiyofika msiyofika asiyofika wasiyofika usiyofika isiyofika lisiyofika yasiyofika kisiyofika visiyofika isiyofika zisiyofika usiyofika kusiyofika pasiyofika musiyofika
c5 nisilofika tusilofika usilofika msilofika asilofika wasilofika usilofika isilofika lisilofika yasilofika kisilofika visilofika isilofika zisilofika usilofika kusilofika pasilofika musilofika
c7 nisichofika tusichofika usichofika msichofika asichofika wasichofika usichofika isichofika lisichofika yasichofika kisichofika visichofika isichofika zisichofika usichofika kusichofika pasichofika musichofika
c8 nisivyofika tusivyofika usivyofika msivyofika asivyofika wasivyofika usivyofika isivyofika lisivyofika yasivyofika kisivyofika visivyofika isivyofika zisivyofika usivyofika kusivyofika pasivyofika musivyofika
c10 nisizofika tusizofika usizofika msizofika asizofika wasizofika usizofika isizofika lisizofika yasizofika kisizofika visizofika isizofika zisizofika usizofika kusizofika pasizofika musizofika
c15 nisikofika tusikofika usikofika msikofika asikofika wasikofika usikofika isikofika lisikofika yasikofika kisikofika visikofika isikofika zisikofika usikofika kusikofika pasikofika musikofika
c16 nisipofika tusipofika usipofika msipofika asipofika wasipofika usipofika isipofika lisipofika yasipofika kisipofika visipofika isipofika zisipofika usipofika kusipofika pasipofika musipofika
c17 nisimofika tusimofika usimofika msimofika asimofika wasimofika usimofika isimofika lisimofika yasimofika kisimofika visimofika isimofika zisimofika usimofika kusimofika pasimofika musimofika
Forms with Object Concords
Infinitives Habituals
1s kunifika hunifika
2s/2p/15/17 kukufika
kukufikeni
hukufika
hukufikeni
3s kumfika humfika
1p kutufika hutufika
2p/3p/c2 kuwafika
kuwafikeni
huwafika
huwafikeni
Reflexive kujifika hujifika
c3/c11/c14 kuufika huufika
c4/c9 kuifika huifika
c5 kulifika hulifika
c6 kuyafika huyafika
c7 kukifika hukifika
c8 kuvifika huvifika
c10 kuzifika huzifika
c16 kupafika hupafika
c18 kumufika humufika
Positive Past
1s nalinifika twalinifika walinifika mwalinifika alinifika walinifika ulinifika ilinifika lilinifika yalinifika kilinifika vilinifika ilinifika zilinifika ulinifika kulinifika palinifika mulinifika
2s/2p/15/17 nalikufika
nalikufikeni
twalikufika
twalikufikeni
walikufika
walikufikeni
mwalikufika
mwalikufikeni
alikufika
alikufikeni
walikufika
walikufikeni
ulikufika
ulikufikeni
ilikufika
ilikufikeni
lilikufika
lilikufikeni
yalikufika
yalikufikeni
kilikufika
kilikufikeni
vilikufika
vilikufikeni
ilikufika
ilikufikeni
zilikufika
zilikufikeni
ulikufika
ulikufikeni
kulikufika
kulikufikeni
palikufika
palikufikeni
mulikufika
mulikufikeni
3s nalimfika twalimfika walimfika mwalimfika alimfika walimfika ulimfika ilimfika lilimfika yalimfika kilimfika vilimfika ilimfika zilimfika ulimfika kulimfika palimfika mulimfika
1p nalitufika twalitufika walitufika mwalitufika alitufika walitufika ulitufika ilitufika lilitufika yalitufika kilitufika vilitufika ilitufika zilitufika ulitufika kulitufika palitufika mulitufika
2p/3p/c2 naliwafika
naliwafikeni
twaliwafika
twaliwafikeni
waliwafika
waliwafikeni
mwaliwafika
mwaliwafikeni
aliwafika
aliwafikeni
waliwafika
waliwafikeni
uliwafika
uliwafikeni
iliwafika
iliwafikeni
liliwafika
liliwafikeni
yaliwafika
yaliwafikeni
kiliwafika
kiliwafikeni
viliwafika
viliwafikeni
iliwafika
iliwafikeni
ziliwafika
ziliwafikeni
uliwafika
uliwafikeni
kuliwafika
kuliwafikeni
paliwafika
paliwafikeni
muliwafika
muliwafikeni
Reflexive nalijifika twalijifika walijifika mwalijifika alijifika walijifika ulijifika ilijifika lilijifika yalijifika kilijifika vilijifika ilijifika zilijifika ulijifika kulijifika palijifika mulijifika
c3/c11/c14 naliufika twaliufika waliufika mwaliufika aliufika waliufika uliufika iliufika liliufika yaliufika kiliufika viliufika iliufika ziliufika uliufika kuliufika paliufika muliufika
c4/c9 naliifika twaliifika waliifika mwaliifika aliifika waliifika uliifika iliifika liliifika yaliifika kiliifika viliifika iliifika ziliifika uliifika kuliifika paliifika muliifika
c5 nalilifika twalilifika walilifika mwalilifika alilifika walilifika ulilifika ililifika lililifika yalilifika kililifika vililifika ililifika zililifika ulilifika kulilifika palilifika mulilifika
c6 naliyafika twaliyafika waliyafika mwaliyafika aliyafika waliyafika uliyafika iliyafika liliyafika yaliyafika kiliyafika viliyafika iliyafika ziliyafika uliyafika kuliyafika paliyafika muliyafika
c7 nalikifika twalikifika walikifika mwalikifika alikifika walikifika ulikifika ilikifika lilikifika yalikifika kilikifika vilikifika ilikifika zilikifika ulikifika kulikifika palikifika mulikifika
c8 nalivifika twalivifika walivifika mwalivifika alivifika walivifika ulivifika ilivifika lilivifika yalivifika kilivifika vilivifika ilivifika zilivifika ulivifika kulivifika palivifika mulivifika
c10 nalizifika twalizifika walizifika mwalizifika alizifika walizifika ulizifika ilizifika lilizifika yalizifika kilizifika vilizifika ilizifika zilizifika ulizifika kulizifika palizifika mulizifika
c16 nalipafika twalipafika walipafika mwalipafika alipafika walipafika ulipafika ilipafika lilipafika yalipafika kilipafika vilipafika ilipafika zilipafika ulipafika kulipafika palipafika mulipafika
c18 nalimufika twalimufika walimufika mwalimufika alimufika walimufika ulimufika ilimufika lilimufika yalimufika kilimufika vilimufika ilimufika zilimufika ulimufika kulimufika palimufika mulimufika
Negative Past
1s sikunifika hatukunifika hukunifika hamkunifika hakunifika hawakunifika haukunifika haikunifika halikunifika hayakunifika hakikunifika havikunifika haikunifika hazikunifika haukunifika hakukunifika hapakunifika hamukunifika
2s/2p/15/17 sikukufika
sikukufikeni
hatukukufika
hatukukufikeni
hukukufika
hukukufikeni
hamkukufika
hamkukufikeni
hakukufika
hakukufikeni
hawakukufika
hawakukufikeni
haukukufika
haukukufikeni
haikukufika
haikukufikeni
halikukufika
halikukufikeni
hayakukufika
hayakukufikeni
hakikukufika
hakikukufikeni
havikukufika
havikukufikeni
haikukufika
haikukufikeni
hazikukufika
hazikukufikeni
haukukufika
haukukufikeni
hakukukufika
hakukukufikeni
hapakukufika
hapakukufikeni
hamukukufika
hamukukufikeni
3s sikumfika hatukumfika hukumfika hamkumfika hakumfika hawakumfika haukumfika haikumfika halikumfika hayakumfika hakikumfika havikumfika haikumfika hazikumfika haukumfika hakukumfika hapakumfika hamukumfika
1p sikutufika hatukutufika hukutufika hamkutufika hakutufika hawakutufika haukutufika haikutufika halikutufika hayakutufika hakikutufika havikutufika haikutufika hazikutufika haukutufika hakukutufika hapakutufika hamukutufika
2p/3p/c2 sikuwafika
sikuwafikeni
hatukuwafika
hatukuwafikeni
hukuwafika
hukuwafikeni
hamkuwafika
hamkuwafikeni
hakuwafika
hakuwafikeni
hawakuwafika
hawakuwafikeni
haukuwafika
haukuwafikeni
haikuwafika
haikuwafikeni
halikuwafika
halikuwafikeni
hayakuwafika
hayakuwafikeni
hakikuwafika
hakikuwafikeni
havikuwafika
havikuwafikeni
haikuwafika
haikuwafikeni
hazikuwafika
hazikuwafikeni
haukuwafika
haukuwafikeni
hakukuwafika
hakukuwafikeni
hapakuwafika
hapakuwafikeni
hamukuwafika
hamukuwafikeni
Reflexive sikujifika hatukujifika hukujifika hamkujifika hakujifika hawakujifika haukujifika haikujifika halikujifika hayakujifika hakikujifika havikujifika haikujifika hazikujifika haukujifika hakukujifika hapakujifika hamukujifika
c3/c11/c14 sikuufika hatukuufika hukuufika hamkuufika hakuufika hawakuufika haukuufika haikuufika halikuufika hayakuufika hakikuufika havikuufika haikuufika hazikuufika haukuufika hakukuufika hapakuufika hamukuufika
c4/c9 sikuifika hatukuifika hukuifika hamkuifika hakuifika hawakuifika haukuifika haikuifika halikuifika hayakuifika hakikuifika havikuifika haikuifika hazikuifika haukuifika hakukuifika hapakuifika hamukuifika
c5 sikulifika hatukulifika hukulifika hamkulifika hakulifika hawakulifika haukulifika haikulifika halikulifika hayakulifika hakikulifika havikulifika haikulifika hazikulifika haukulifika hakukulifika hapakulifika hamukulifika
c6 sikuyafika hatukuyafika hukuyafika hamkuyafika hakuyafika hawakuyafika haukuyafika haikuyafika halikuyafika hayakuyafika hakikuyafika havikuyafika haikuyafika hazikuyafika haukuyafika hakukuyafika hapakuyafika hamukuyafika
c7 sikukifika hatukukifika hukukifika hamkukifika hakukifika hawakukifika haukukifika haikukifika halikukifika hayakukifika hakikukifika havikukifika haikukifika hazikukifika haukukifika hakukukifika hapakukifika hamukukifika
c8 sikuvifika hatukuvifika hukuvifika hamkuvifika hakuvifika hawakuvifika haukuvifika haikuvifika halikuvifika hayakuvifika hakikuvifika havikuvifika haikuvifika hazikuvifika haukuvifika hakukuvifika hapakuvifika hamukuvifika
c10 sikuzifika hatukuzifika hukuzifika hamkuzifika hakuzifika hawakuzifika haukuzifika haikuzifika halikuzifika hayakuzifika hakikuzifika havikuzifika haikuzifika hazikuzifika haukuzifika hakukuzifika hapakuzifika hamukuzifika
c16 sikupafika hatukupafika hukupafika hamkupafika hakupafika hawakupafika haukupafika haikupafika halikupafika hayakupafika hakikupafika havikupafika haikupafika hazikupafika haukupafika hakukupafika hapakupafika hamukupafika
c18 sikumufika hatukumufika hukumufika hamkumufika hakumufika hawakumufika haukumufika haikumufika halikumufika hayakumufika hakikumufika havikumufika haikumufika hazikumufika haukumufika hakukumufika hapakumufika hamukumufika
Positive Present
1s nanifika tunanifika unanifika mnanifika ananifika wananifika unanifika inanifika linanifika yananifika kinanifika vinanifika inanifika zinanifika unanifika kunanifika pananifika munanifika
2s/2p/15/17 nakufika
nakufikeni
tunakufika
tunakufikeni
unakufika
unakufikeni
mnakufika
mnakufikeni
anakufika
anakufikeni
wanakufika
wanakufikeni
unakufika
unakufikeni
inakufika
inakufikeni
linakufika
linakufikeni
yanakufika
yanakufikeni
kinakufika
kinakufikeni
vinakufika
vinakufikeni
inakufika
inakufikeni
zinakufika
zinakufikeni
unakufika
unakufikeni
kunakufika
kunakufikeni
panakufika
panakufikeni
munakufika
munakufikeni
3s namfika tunamfika unamfika mnamfika anamfika wanamfika unamfika inamfika linamfika yanamfika kinamfika vinamfika inamfika zinamfika unamfika kunamfika panamfika munamfika
1p natufika tunatufika unatufika mnatufika anatufika wanatufika unatufika inatufika linatufika yanatufika kinatufika vinatufika inatufika zinatufika unatufika kunatufika panatufika munatufika
2p/3p/c2 nawafika
nawafikeni
tunawafika
tunawafikeni
unawafika
unawafikeni
mnawafika
mnawafikeni
anawafika
anawafikeni
wanawafika
wanawafikeni
unawafika
unawafikeni
inawafika
inawafikeni
linawafika
linawafikeni
yanawafika
yanawafikeni
kinawafika
kinawafikeni
vinawafika
vinawafikeni
inawafika
inawafikeni
zinawafika
zinawafikeni
unawafika
unawafikeni
kunawafika
kunawafikeni
panawafika
panawafikeni
munawafika
munawafikeni
Reflexive najifika tunajifika unajifika mnajifika anajifika wanajifika unajifika inajifika linajifika yanajifika kinajifika vinajifika inajifika zinajifika unajifika kunajifika panajifika munajifika
c3/c11/c14 naufika tunaufika unaufika mnaufika anaufika wanaufika unaufika inaufika linaufika yanaufika kinaufika vinaufika inaufika zinaufika unaufika kunaufika panaufika munaufika
c4/c9 naifika tunaifika unaifika mnaifika anaifika wanaifika unaifika inaifika linaifika yanaifika kinaifika vinaifika inaifika zinaifika unaifika kunaifika panaifika munaifika
c5 nalifika tunalifika unalifika mnalifika analifika wanalifika unalifika inalifika linalifika yanalifika kinalifika vinalifika inalifika zinalifika unalifika kunalifika panalifika munalifika
c6 nayafika tunayafika unayafika mnayafika anayafika wanayafika unayafika inayafika linayafika yanayafika kinayafika vinayafika inayafika zinayafika unayafika kunayafika panayafika munayafika
c7 nakifika tunakifika unakifika mnakifika anakifika wanakifika unakifika inakifika linakifika yanakifika kinakifika vinakifika inakifika zinakifika unakifika kunakifika panakifika munakifika
c8 navifika tunavifika unavifika mnavifika anavifika wanavifika unavifika inavifika linavifika yanavifika kinavifika vinavifika inavifika zinavifika unavifika kunavifika panavifika munavifika
c10 nazifika tunazifika unazifika mnazifika anazifika wanazifika unazifika inazifika linazifika yanazifika kinazifika vinazifika inazifika zinazifika unazifika kunazifika panazifika munazifika
c16 napafika tunapafika unapafika mnapafika anapafika wanapafika unapafika inapafika linapafika yanapafika kinapafika vinapafika inapafika zinapafika unapafika kunapafika panapafika munapafika
c18 namufika tunamufika unamufika mnamufika anamufika wanamufika unamufika inamufika linamufika yanamufika kinamufika vinamufika inamufika zinamufika unamufika kunamufika panamufika munamufika
Negative Present
1s sinifiki hatunifiki hunifiki hamnifiki hanifiki hawanifiki haunifiki hainifiki halinifiki hayanifiki hakinifiki havinifiki hainifiki hazinifiki haunifiki hakunifiki hapanifiki hamunifiki
2s/2p/15/17 sikufiki
sikufikini
hatukufiki
hatukufikini
hukufiki
hukufikini
hamkufiki
hamkufikini
hakufiki
hakufikini
hawakufiki
hawakufikini
haukufiki
haukufikini
haikufiki
haikufikini
halikufiki
halikufikini
hayakufiki
hayakufikini
hakikufiki
hakikufikini
havikufiki
havikufikini
haikufiki
haikufikini
hazikufiki
hazikufikini
haukufiki
haukufikini
hakukufiki
hakukufikini
hapakufiki
hapakufikini
hamukufiki
hamukufikini
3s simfiki hatumfiki humfiki hammfiki hamfiki hawamfiki haumfiki haimfiki halimfiki hayamfiki hakimfiki havimfiki haimfiki hazimfiki haumfiki hakumfiki hapamfiki hamumfiki
1p situfiki hatutufiki hutufiki hamtufiki hatufiki hawatufiki hautufiki haitufiki halitufiki hayatufiki hakitufiki havitufiki haitufiki hazitufiki hautufiki hakutufiki hapatufiki hamutufiki
2p/3p/c2 siwafiki
siwafikini
hatuwafiki
hatuwafikini
huwafiki
huwafikini
hamwafiki
hamwafikini
hawafiki
hawafikini
hawawafiki
hawawafikini
hauwafiki
hauwafikini
haiwafiki
haiwafikini
haliwafiki
haliwafikini
hayawafiki
hayawafikini
hakiwafiki
hakiwafikini
haviwafiki
haviwafikini
haiwafiki
haiwafikini
haziwafiki
haziwafikini
hauwafiki
hauwafikini
hakuwafiki
hakuwafikini
hapawafiki
hapawafikini
hamuwafiki
hamuwafikini
Reflexive sijifiki hatujifiki hujifiki hamjifiki hajifiki hawajifiki haujifiki haijifiki halijifiki hayajifiki hakijifiki havijifiki haijifiki hazijifiki haujifiki hakujifiki hapajifiki hamujifiki
c3/c11/c14 siufiki hatuufiki huufiki hamufiki haufiki hawaufiki hauufiki haiufiki haliufiki hayaufiki hakiufiki haviufiki haiufiki haziufiki hauufiki hakuufiki hapaufiki hamuufiki
c4/c9 siifiki hatuifiki huifiki hamifiki haifiki hawaifiki hauifiki haiifiki haliifiki hayaifiki hakiifiki haviifiki haiifiki haziifiki hauifiki hakuifiki hapaifiki hamuifiki
c5 silifiki hatulifiki hulifiki hamlifiki halifiki hawalifiki haulifiki hailifiki halilifiki hayalifiki hakilifiki havilifiki hailifiki hazilifiki haulifiki hakulifiki hapalifiki hamulifiki
c6 siyafiki hatuyafiki huyafiki hamyafiki hayafiki hawayafiki hauyafiki haiyafiki haliyafiki hayayafiki hakiyafiki haviyafiki haiyafiki haziyafiki hauyafiki hakuyafiki hapayafiki hamuyafiki
c7 sikifiki hatukifiki hukifiki hamkifiki hakifiki hawakifiki haukifiki haikifiki halikifiki hayakifiki hakikifiki havikifiki haikifiki hazikifiki haukifiki hakukifiki hapakifiki hamukifiki
c8 sivifiki hatuvifiki huvifiki hamvifiki havifiki hawavifiki hauvifiki haivifiki halivifiki hayavifiki hakivifiki havivifiki haivifiki hazivifiki hauvifiki hakuvifiki hapavifiki hamuvifiki
c10 sizifiki hatuzifiki huzifiki hamzifiki hazifiki hawazifiki hauzifiki haizifiki halizifiki hayazifiki hakizifiki havizifiki haizifiki hazizifiki hauzifiki hakuzifiki hapazifiki hamuzifiki
c16 sipafiki hatupafiki hupafiki hampafiki hapafiki hawapafiki haupafiki haipafiki halipafiki hayapafiki hakipafiki havipafiki haipafiki hazipafiki haupafiki hakupafiki hapapafiki hamupafiki
c18 simufiki hatumufiki humufiki hammufiki hamufiki hawamufiki haumufiki haimufiki halimufiki hayamufiki hakimufiki havimufiki haimufiki hazimufiki haumufiki hakumufiki hapamufiki hamumufiki
Positive Future
1s nitanifika tutanifika utanifika mtanifika atanifika watanifika utanifika itanifika litanifika yatanifika kitanifika vitanifika itanifika zitanifika utanifika kutanifika patanifika mutanifika
2s/2p/15/17 nitakufika
nitakufikeni
tutakufika
tutakufikeni
utakufika
utakufikeni
mtakufika
mtakufikeni
atakufika
atakufikeni
watakufika
watakufikeni
utakufika
utakufikeni
itakufika
itakufikeni
litakufika
litakufikeni
yatakufika
yatakufikeni
kitakufika
kitakufikeni
vitakufika
vitakufikeni
itakufika
itakufikeni
zitakufika
zitakufikeni
utakufika
utakufikeni
kutakufika
kutakufikeni
patakufika
patakufikeni
mutakufika
mutakufikeni
3s nitamfika tutamfika utamfika mtamfika atamfika watamfika utamfika itamfika litamfika yatamfika kitamfika vitamfika itamfika zitamfika utamfika kutamfika patamfika mutamfika
1p nitatufika tutatufika utatufika mtatufika atatufika watatufika utatufika itatufika litatufika yatatufika kitatufika vitatufika itatufika zitatufika utatufika kutatufika patatufika mutatufika
2p/3p/c2 nitawafika
nitawafikeni
tutawafika
tutawafikeni
utawafika
utawafikeni
mtawafika
mtawafikeni
atawafika
atawafikeni
watawafika
watawafikeni
utawafika
utawafikeni
itawafika
itawafikeni
litawafika
litawafikeni
yatawafika
yatawafikeni
kitawafika
kitawafikeni
vitawafika
vitawafikeni
itawafika
itawafikeni
zitawafika
zitawafikeni
utawafika
utawafikeni
kutawafika
kutawafikeni
patawafika
patawafikeni
mutawafika
mutawafikeni
Reflexive nitajifika tutajifika utajifika mtajifika atajifika watajifika utajifika itajifika litajifika yatajifika kitajifika vitajifika itajifika zitajifika utajifika kutajifika patajifika mutajifika
c3/c11/c14 nitaufika tutaufika utaufika mtaufika ataufika wataufika utaufika itaufika litaufika yataufika kitaufika vitaufika itaufika zitaufika utaufika kutaufika pataufika mutaufika
c4/c9 nitaifika tutaifika utaifika mtaifika ataifika wataifika utaifika itaifika litaifika yataifika kitaifika vitaifika itaifika zitaifika utaifika kutaifika pataifika mutaifika
c5 nitalifika tutalifika utalifika mtalifika atalifika watalifika utalifika italifika litalifika yatalifika kitalifika vitalifika italifika zitalifika utalifika kutalifika patalifika mutalifika
c6 nitayafika tutayafika utayafika mtayafika atayafika watayafika utayafika itayafika litayafika yatayafika kitayafika vitayafika itayafika zitayafika utayafika kutayafika patayafika mutayafika
c7 nitakifika tutakifika utakifika mtakifika atakifika watakifika utakifika itakifika litakifika yatakifika kitakifika vitakifika itakifika zitakifika utakifika kutakifika patakifika mutakifika
c8 nitavifika tutavifika utavifika mtavifika atavifika watavifika utavifika itavifika litavifika yatavifika kitavifika vitavifika itavifika zitavifika utavifika kutavifika patavifika mutavifika
c10 nitazifika tutazifika utazifika mtazifika atazifika watazifika utazifika itazifika litazifika yatazifika kitazifika vitazifika itazifika zitazifika utazifika kutazifika patazifika mutazifika
c16 nitapafika tutapafika utapafika mtapafika atapafika watapafika utapafika itapafika litapafika yatapafika kitapafika vitapafika itapafika zitapafika utapafika kutapafika patapafika mutapafika
c18 nitamufika tutamufika utamufika mtamufika atamufika watamufika utamufika itamufika litamufika yatamufika kitamufika vitamufika itamufika zitamufika utamufika kutamufika patamufika mutamufika
Negative Future
1s sitanifika hatutanifika hutanifika hamtanifika hatanifika hawatanifika hautanifika haitanifika halitanifika hayatanifika hakitanifika havitanifika haitanifika hazitanifika hautanifika hakutanifika hapatanifika hamutanifika
2s/2p/15/17 sitakufika
sitakufikeni
hatutakufika
hatutakufikeni
hutakufika
hutakufikeni
hamtakufika
hamtakufikeni
hatakufika
hatakufikeni
hawatakufika
hawatakufikeni
hautakufika
hautakufikeni
haitakufika
haitakufikeni
halitakufika
halitakufikeni
hayatakufika
hayatakufikeni
hakitakufika
hakitakufikeni
havitakufika
havitakufikeni
haitakufika
haitakufikeni
hazitakufika
hazitakufikeni
hautakufika
hautakufikeni
hakutakufika
hakutakufikeni
hapatakufika
hapatakufikeni
hamutakufika
hamutakufikeni
3s sitamfika hatutamfika hutamfika hamtamfika hatamfika hawatamfika hautamfika haitamfika halitamfika hayatamfika hakitamfika havitamfika haitamfika hazitamfika hautamfika hakutamfika hapatamfika hamutamfika
1p sitatufika hatutatufika hutatufika hamtatufika hatatufika hawatatufika hautatufika haitatufika halitatufika hayatatufika hakitatufika havitatufika haitatufika hazitatufika hautatufika hakutatufika hapatatufika hamutatufika
2p/3p/c2 sitawafika
sitawafikeni
hatutawafika
hatutawafikeni
hutawafika
hutawafikeni
hamtawafika
hamtawafikeni
hatawafika
hatawafikeni
hawatawafika
hawatawafikeni
hautawafika
hautawafikeni
haitawafika
haitawafikeni
halitawafika
halitawafikeni
hayatawafika
hayatawafikeni
hakitawafika
hakitawafikeni
havitawafika
havitawafikeni
haitawafika
haitawafikeni
hazitawafika
hazitawafikeni
hautawafika
hautawafikeni
hakutawafika
hakutawafikeni
hapatawafika
hapatawafikeni
hamutawafika
hamutawafikeni
Reflexive sitajifika hatutajifika hutajifika hamtajifika hatajifika hawatajifika hautajifika haitajifika halitajifika hayatajifika hakitajifika havitajifika haitajifika hazitajifika hautajifika hakutajifika hapatajifika hamutajifika
c3/c11/c14 sitaufika hatutaufika hutaufika hamtaufika hataufika hawataufika hautaufika haitaufika halitaufika hayataufika hakitaufika havitaufika haitaufika hazitaufika hautaufika hakutaufika hapataufika hamutaufika
c4/c9 sitaifika hatutaifika hutaifika hamtaifika hataifika hawataifika hautaifika haitaifika halitaifika hayataifika hakitaifika havitaifika haitaifika hazitaifika hautaifika hakutaifika hapataifika hamutaifika
c5 sitalifika hatutalifika hutalifika hamtalifika hatalifika hawatalifika hautalifika haitalifika halitalifika hayatalifika hakitalifika havitalifika haitalifika hazitalifika hautalifika hakutalifika hapatalifika hamutalifika
c6 sitayafika hatutayafika hutayafika hamtayafika hatayafika hawatayafika hautayafika haitayafika halitayafika hayatayafika hakitayafika havitayafika haitayafika hazitayafika hautayafika hakutayafika hapatayafika hamutayafika
c7 sitakifika hatutakifika hutakifika hamtakifika hatakifika hawatakifika hautakifika haitakifika halitakifika hayatakifika hakitakifika havitakifika haitakifika hazitakifika hautakifika hakutakifika hapatakifika hamutakifika
c8 sitavifika hatutavifika hutavifika hamtavifika hatavifika hawatavifika hautavifika haitavifika halitavifika hayatavifika hakitavifika havitavifika haitavifika hazitavifika hautavifika hakutavifika hapatavifika hamutavifika
c10 sitazifika hatutazifika hutazifika hamtazifika hatazifika hawatazifika hautazifika haitazifika halitazifika hayatazifika hakitazifika havitazifika haitazifika hazitazifika hautazifika hakutazifika hapatazifika hamutazifika
c16 sitapafika hatutapafika hutapafika hamtapafika hatapafika hawatapafika hautapafika haitapafika halitapafika hayatapafika hakitapafika havitapafika haitapafika hazitapafika hautapafika hakutapafika hapatapafika hamutapafika
c18 sitamufika hatutamufika hutamufika hamtamufika hatamufika hawatamufika hautamufika haitamufika halitamufika hayatamufika hakitamufika havitamufika haitamufika hazitamufika hautamufika hakutamufika hapatamufika hamutamufika
Positive Subjunctive
1s ninifike tunifike unifike mnifike anifike wanifike unifike inifike linifike yanifike kinifike vinifike inifike zinifike unifike kunifike panifike munifike
2s/2p/15/17 nikufike
nikufikeni
tukufike
tukufikeni
ukufike
ukufikeni
mkufike
mkufikeni
akufike
akufikeni
wakufike
wakufikeni
ukufike
ukufikeni
ikufike
ikufikeni
likufike
likufikeni
yakufike
yakufikeni
kikufike
kikufikeni
vikufike
vikufikeni
ikufike
ikufikeni
zikufike
zikufikeni
ukufike
ukufikeni
kukufike
kukufikeni
pakufike
pakufikeni
mukufike
mukufikeni
3s nimfike tumfike umfike mmfike amfike wamfike umfike imfike limfike yamfike kimfike vimfike imfike zimfike umfike kumfike pamfike mumfike
1p nitufike tutufike utufike mtufike atufike watufike utufike itufike litufike yatufike kitufike vitufike itufike zitufike utufike kutufike patufike mutufike
2p/3p/c2 niwafike
niwafikeni
tuwafike
tuwafikeni
uwafike
uwafikeni
mwafike
mwafikeni
awafike
awafikeni
wawafike
wawafikeni
uwafike
uwafikeni
iwafike
iwafikeni
liwafike
liwafikeni
yawafike
yawafikeni
kiwafike
kiwafikeni
viwafike
viwafikeni
iwafike
iwafikeni
ziwafike
ziwafikeni
uwafike
uwafikeni
kuwafike
kuwafikeni
pawafike
pawafikeni
muwafike
muwafikeni
Reflexive nijifike tujifike ujifike mjifike ajifike wajifike ujifike ijifike lijifike yajifike kijifike vijifike ijifike zijifike ujifike kujifike pajifike mujifike
c3/c11/c14 niufike tuufike uufike mufike aufike waufike uufike iufike liufike yaufike kiufike viufike iufike ziufike uufike kuufike paufike muufike
c4/c9 niifike tuifike uifike mifike aifike waifike uifike iifike liifike yaifike kiifike viifike iifike ziifike uifike kuifike paifike muifike
c5 nilifike tulifike ulifike mlifike alifike walifike ulifike ilifike lilifike yalifike kilifike vilifike ilifike zilifike ulifike kulifike palifike mulifike
c6 niyafike tuyafike uyafike myafike ayafike wayafike uyafike iyafike liyafike yayafike kiyafike viyafike iyafike ziyafike uyafike kuyafike payafike muyafike
c7 nikifike tukifike ukifike mkifike akifike wakifike ukifike ikifike likifike yakifike kikifike vikifike ikifike zikifike ukifike kukifike pakifike mukifike
c8 nivifike tuvifike uvifike mvifike avifike wavifike uvifike ivifike livifike yavifike kivifike vivifike ivifike zivifike uvifike kuvifike pavifike muvifike
c10 nizifike tuzifike uzifike mzifike azifike wazifike uzifike izifike lizifike yazifike kizifike vizifike izifike zizifike uzifike kuzifike pazifike muzifike
c16 nipafike tupafike upafike mpafike apafike wapafike upafike ipafike lipafike yapafike kipafike vipafike ipafike zipafike upafike kupafike papafike mupafike
c18 nimufike tumufike umufike mmufike amufike wamufike umufike imufike limufike yamufike kimufike vimufike imufike zimufike umufike kumufike pamufike mumufike
Negative Subjunctive
1s nisinifike tusinifike usinifike msinifike asinifike wasinifike usinifike isinifike lisinifike yasinifike kisinifike visinifike isinifike zisinifike usinifike kusinifike pasinifike musinifike
2s/2p/15/17 nisikufike
nisikufikeni
tusikufike
tusikufikeni
usikufike
usikufikeni
msikufike
msikufikeni
asikufike
asikufikeni
wasikufike
wasikufikeni
usikufike
usikufikeni
isikufike
isikufikeni
lisikufike
lisikufikeni
yasikufike
yasikufikeni
kisikufike
kisikufikeni
visikufike
visikufikeni
isikufike
isikufikeni
zisikufike
zisikufikeni
usikufike
usikufikeni
kusikufike
kusikufikeni
pasikufike
pasikufikeni
musikufike
musikufikeni
3s nisimfike tusimfike usimfike msimfike asimfike wasimfike usimfike isimfike lisimfike yasimfike kisimfike visimfike isimfike zisimfike usimfike kusimfike pasimfike musimfike
1p nisitufike tusitufike usitufike msitufike asitufike wasitufike usitufike isitufike lisitufike yasitufike kisitufike visitufike isitufike zisitufike usitufike kusitufike pasitufike musitufike
2p/3p/c2 nisiwafike
nisiwafikeni
tusiwafike
tusiwafikeni
usiwafike
usiwafikeni
msiwafike
msiwafikeni
asiwafike
asiwafikeni
wasiwafike
wasiwafikeni
usiwafike
usiwafikeni
isiwafike
isiwafikeni
lisiwafike
lisiwafikeni
yasiwafike
yasiwafikeni
kisiwafike
kisiwafikeni
visiwafike
visiwafikeni
isiwafike
isiwafikeni
zisiwafike
zisiwafikeni
usiwafike
usiwafikeni
kusiwafike
kusiwafikeni
pasiwafike
pasiwafikeni
musiwafike
musiwafikeni
Reflexive nisijifike tusijifike usijifike msijifike asijifike wasijifike usijifike isijifike lisijifike yasijifike kisijifike visijifike isijifike zisijifike usijifike kusijifike pasijifike musijifike
c3/c11/c14 nisiufike tusiufike usiufike msiufike asiufike wasiufike usiufike isiufike lisiufike yasiufike kisiufike visiufike isiufike zisiufike usiufike kusiufike pasiufike musiufike
c4/c9 nisiifike tusiifike usiifike msiifike asiifike wasiifike usiifike isiifike lisiifike yasiifike kisiifike visiifike isiifike zisiifike usiifike kusiifike pasiifike musiifike
c5 nisilifike tusilifike usilifike msilifike asilifike wasilifike usilifike isilifike lisilifike yasilifike kisilifike visilifike isilifike zisilifike usilifike kusilifike pasilifike musilifike
c6 nisiyafike tusiyafike usiyafike msiyafike asiyafike wasiyafike usiyafike isiyafike lisiyafike yasiyafike kisiyafike visiyafike isiyafike zisiyafike usiyafike kusiyafike pasiyafike musiyafike
c7 nisikifike tusikifike usikifike msikifike asikifike wasikifike usikifike isikifike lisikifike yasikifike kisikifike visikifike isikifike zisikifike usikifike kusikifike pasikifike musikifike
c8 nisivifike tusivifike usivifike msivifike asivifike wasivifike usivifike isivifike lisivifike yasivifike kisivifike visivifike isivifike zisivifike usivifike kusivifike pasivifike musivifike
c10 nisizifike tusizifike usizifike msizifike asizifike wasizifike usizifike isizifike lisizifike yasizifike kisizifike visizifike isizifike zisizifike usizifike kusizifike pasizifike musizifike
c16 nisipafike tusipafike usipafike msipafike asipafike wasipafike usipafike isipafike lisipafike yasipafike kisipafike visipafike isipafike zisipafike usipafike kusipafike pasipafike musipafike
c18 nisimufike tusimufike usimufike msimufike asimufike wasimufike usimufike isimufike lisimufike yasimufike kisimufike visimufike isimufike zisimufike usimufike kusimufike pasimufike musimufike
Positive Present Conditional
1s ningenifika tungenifika ungenifika mngenifika angenifika wangenifika ungenifika ingenifika lingenifika yangenifika kingenifika vingenifika ingenifika zingenifika ungenifika kungenifika pangenifika mungenifika
2s/2p/15/17 ningekufika
ningekufikeni
tungekufika
tungekufikeni
ungekufika
ungekufikeni
mngekufika
mngekufikeni
angekufika
angekufikeni
wangekufika
wangekufikeni
ungekufika
ungekufikeni
ingekufika
ingekufikeni
lingekufika
lingekufikeni
yangekufika
yangekufikeni
kingekufika
kingekufikeni
vingekufika
vingekufikeni
ingekufika
ingekufikeni
zingekufika
zingekufikeni
ungekufika
ungekufikeni
kungekufika
kungekufikeni
pangekufika
pangekufikeni
mungekufika
mungekufikeni
3s ningemfika tungemfika ungemfika mngemfika angemfika wangemfika ungemfika ingemfika lingemfika yangemfika kingemfika vingemfika ingemfika zingemfika ungemfika kungemfika pangemfika mungemfika
1p ningetufika tungetufika ungetufika mngetufika angetufika wangetufika ungetufika ingetufika lingetufika yangetufika kingetufika vingetufika ingetufika zingetufika ungetufika kungetufika pangetufika mungetufika
2p/3p/c2 ningewafika
ningewafikeni
tungewafika
tungewafikeni
ungewafika
ungewafikeni
mngewafika
mngewafikeni
angewafika
angewafikeni
wangewafika
wangewafikeni
ungewafika
ungewafikeni
ingewafika
ingewafikeni
lingewafika
lingewafikeni
yangewafika
yangewafikeni
kingewafika
kingewafikeni
vingewafika
vingewafikeni
ingewafika
ingewafikeni
zingewafika
zingewafikeni
ungewafika
ungewafikeni
kungewafika
kungewafikeni
pangewafika
pangewafikeni
mungewafika
mungewafikeni
Reflexive ningejifika tungejifika ungejifika mngejifika angejifika wangejifika ungejifika ingejifika lingejifika yangejifika kingejifika vingejifika ingejifika zingejifika ungejifika kungejifika pangejifika mungejifika
c3/c11/c14 ningeufika tungeufika ungeufika mngeufika angeufika wangeufika ungeufika ingeufika lingeufika yangeufika kingeufika vingeufika ingeufika zingeufika ungeufika kungeufika pangeufika mungeufika
c4/c9 ningeifika tungeifika ungeifika mngeifika angeifika wangeifika ungeifika ingeifika lingeifika yangeifika kingeifika vingeifika ingeifika zingeifika ungeifika kungeifika pangeifika mungeifika
c5 ningelifika tungelifika ungelifika mngelifika angelifika wangelifika ungelifika ingelifika lingelifika yangelifika kingelifika vingelifika ingelifika zingelifika ungelifika kungelifika pangelifika mungelifika
c6 ningeyafika tungeyafika ungeyafika mngeyafika angeyafika wangeyafika ungeyafika ingeyafika lingeyafika yangeyafika kingeyafika vingeyafika ingeyafika zingeyafika ungeyafika kungeyafika pangeyafika mungeyafika
c7 ningekifika tungekifika ungekifika mngekifika angekifika wangekifika ungekifika ingekifika lingekifika yangekifika kingekifika vingekifika ingekifika zingekifika ungekifika kungekifika pangekifika mungekifika
c8 ningevifika tungevifika ungevifika mngevifika angevifika wangevifika ungevifika ingevifika lingevifika yangevifika kingevifika vingevifika ingevifika zingevifika ungevifika kungevifika pangevifika mungevifika
c10 ningezifika tungezifika ungezifika mngezifika angezifika wangezifika ungezifika ingezifika lingezifika yangezifika kingezifika vingezifika ingezifika zingezifika ungezifika kungezifika pangezifika mungezifika
c16 ningepafika tungepafika ungepafika mngepafika angepafika wangepafika ungepafika ingepafika lingepafika yangepafika kingepafika vingepafika ingepafika zingepafika ungepafika kungepafika pangepafika mungepafika
c18 ningemufika tungemufika ungemufika mngemufika angemufika wangemufika ungemufika ingemufika lingemufika yangemufika kingemufika vingemufika ingemufika zingemufika ungemufika kungemufika pangemufika mungemufika
Negative Present Conditional
1s singenifika hatungenifika hungenifika hamngenifika hangenifika hawangenifika haungenifika haingenifika halingenifika hayangenifika hakingenifika havingenifika haingenifika hazingenifika haungenifika hakungenifika hapangenifika hamungenifika
2s/2p/15/17 singekufika
singekufikeni
hatungekufika
hatungekufikeni
hungekufika
hungekufikeni
hamngekufika
hamngekufikeni
hangekufika
hangekufikeni
hawangekufika
hawangekufikeni
haungekufika
haungekufikeni
haingekufika
haingekufikeni
halingekufika
halingekufikeni
hayangekufika
hayangekufikeni
hakingekufika
hakingekufikeni
havingekufika
havingekufikeni
haingekufika
haingekufikeni
hazingekufika
hazingekufikeni
haungekufika
haungekufikeni
hakungekufika
hakungekufikeni
hapangekufika
hapangekufikeni
hamungekufika
hamungekufikeni
3s singemfika hatungemfika hungemfika hamngemfika hangemfika hawangemfika haungemfika haingemfika halingemfika hayangemfika hakingemfika havingemfika haingemfika hazingemfika haungemfika hakungemfika hapangemfika hamungemfika
1p singetufika hatungetufika hungetufika hamngetufika hangetufika hawangetufika haungetufika haingetufika halingetufika hayangetufika hakingetufika havingetufika haingetufika hazingetufika haungetufika hakungetufika hapangetufika hamungetufika
2p/3p/c2 singewafika
singewafikeni
hatungewafika
hatungewafikeni
hungewafika
hungewafikeni
hamngewafika
hamngewafikeni
hangewafika
hangewafikeni
hawangewafika
hawangewafikeni
haungewafika
haungewafikeni
haingewafika
haingewafikeni
halingewafika
halingewafikeni
hayangewafika
hayangewafikeni
hakingewafika
hakingewafikeni
havingewafika
havingewafikeni
haingewafika
haingewafikeni
hazingewafika
hazingewafikeni
haungewafika
haungewafikeni
hakungewafika
hakungewafikeni
hapangewafika
hapangewafikeni
hamungewafika
hamungewafikeni
Reflexive singejifika hatungejifika hungejifika hamngejifika hangejifika hawangejifika haungejifika haingejifika halingejifika hayangejifika hakingejifika havingejifika haingejifika hazingejifika haungejifika hakungejifika hapangejifika hamungejifika
c3/c11/c14 singeufika hatungeufika hungeufika hamngeufika hangeufika hawangeufika haungeufika haingeufika halingeufika hayangeufika hakingeufika havingeufika haingeufika hazingeufika haungeufika hakungeufika hapangeufika hamungeufika
c4/c9 singeifika hatungeifika hungeifika hamngeifika hangeifika hawangeifika haungeifika haingeifika halingeifika hayangeifika hakingeifika havingeifika haingeifika hazingeifika haungeifika hakungeifika hapangeifika hamungeifika
c5 singelifika hatungelifika hungelifika hamngelifika hangelifika hawangelifika haungelifika haingelifika halingelifika hayangelifika hakingelifika havingelifika haingelifika hazingelifika haungelifika hakungelifika hapangelifika hamungelifika
c6 singeyafika hatungeyafika hungeyafika hamngeyafika hangeyafika hawangeyafika haungeyafika haingeyafika halingeyafika hayangeyafika hakingeyafika havingeyafika haingeyafika hazingeyafika haungeyafika hakungeyafika hapangeyafika hamungeyafika
c7 singekifika hatungekifika hungekifika hamngekifika hangekifika hawangekifika haungekifika haingekifika halingekifika hayangekifika hakingekifika havingekifika haingekifika hazingekifika haungekifika hakungekifika hapangekifika hamungekifika
c8 singevifika hatungevifika hungevifika hamngevifika hangevifika hawangevifika haungevifika haingevifika halingevifika hayangevifika hakingevifika havingevifika haingevifika hazingevifika haungevifika hakungevifika hapangevifika hamungevifika
c10 singezifika hatungezifika hungezifika hamngezifika hangezifika hawangezifika haungezifika haingezifika halingezifika hayangezifika hakingezifika havingezifika haingezifika hazingezifika haungezifika hakungezifika hapangezifika hamungezifika
c16 singepafika hatungepafika hungepafika hamngepafika hangepafika hawangepafika haungepafika haingepafika halingepafika hayangepafika hakingepafika havingepafika haingepafika hazingepafika haungepafika hakungepafika hapangepafika hamungepafika
c18 singemufika hatungemufika hungemufika hamngemufika hangemufika hawangemufika haungemufika haingemufika halingemufika hayangemufika hakingemufika havingemufika haingemufika hazingemufika haungemufika hakungemufika hapangemufika hamungemufika
Positive Past Conditional
1s ningalinifika tungalinifika ungalinifika mngalinifika angalinifika wangalinifika ungalinifika ingalinifika lingalinifika yangalinifika kingalinifika vingalinifika ingalinifika zingalinifika ungalinifika kungalinifika pangalinifika mungalinifika
2s/2p/15/17 ningalikufika
ningalikufikeni
tungalikufika
tungalikufikeni
ungalikufika
ungalikufikeni
mngalikufika
mngalikufikeni
angalikufika
angalikufikeni
wangalikufika
wangalikufikeni
ungalikufika
ungalikufikeni
ingalikufika
ingalikufikeni
lingalikufika
lingalikufikeni
yangalikufika
yangalikufikeni
kingalikufika
kingalikufikeni
vingalikufika
vingalikufikeni
ingalikufika
ingalikufikeni
zingalikufika
zingalikufikeni
ungalikufika
ungalikufikeni
kungalikufika
kungalikufikeni
pangalikufika
pangalikufikeni
mungalikufika
mungalikufikeni
3s ningalimfika tungalimfika ungalimfika mngalimfika angalimfika wangalimfika ungalimfika ingalimfika lingalimfika yangalimfika kingalimfika vingalimfika ingalimfika zingalimfika ungalimfika kungalimfika pangalimfika mungalimfika
1p ningalitufika tungalitufika ungalitufika mngalitufika angalitufika wangalitufika ungalitufika ingalitufika lingalitufika yangalitufika kingalitufika vingalitufika ingalitufika zingalitufika ungalitufika kungalitufika pangalitufika mungalitufika
2p/3p/c2 ningaliwafika
ningaliwafikeni
tungaliwafika
tungaliwafikeni
ungaliwafika
ungaliwafikeni
mngaliwafika
mngaliwafikeni
angaliwafika
angaliwafikeni
wangaliwafika
wangaliwafikeni
ungaliwafika
ungaliwafikeni
ingaliwafika
ingaliwafikeni
lingaliwafika
lingaliwafikeni
yangaliwafika
yangaliwafikeni
kingaliwafika
kingaliwafikeni
vingaliwafika
vingaliwafikeni
ingaliwafika
ingaliwafikeni
zingaliwafika
zingaliwafikeni
ungaliwafika
ungaliwafikeni
kungaliwafika
kungaliwafikeni
pangaliwafika
pangaliwafikeni
mungaliwafika
mungaliwafikeni
Reflexive ningalijifika tungalijifika ungalijifika mngalijifika angalijifika wangalijifika ungalijifika ingalijifika lingalijifika yangalijifika kingalijifika vingalijifika ingalijifika zingalijifika ungalijifika kungalijifika pangalijifika mungalijifika
c3/c11/c14 ningaliufika tungaliufika ungaliufika mngaliufika angaliufika wangaliufika ungaliufika ingaliufika lingaliufika yangaliufika kingaliufika vingaliufika ingaliufika zingaliufika ungaliufika kungaliufika pangaliufika mungaliufika
c4/c9 ningaliifika tungaliifika ungaliifika mngaliifika angaliifika wangaliifika ungaliifika ingaliifika lingaliifika yangaliifika kingaliifika vingaliifika ingaliifika zingaliifika ungaliifika kungaliifika pangaliifika mungaliifika
c5 ningalilifika tungalilifika ungalilifika mngalilifika angalilifika wangalilifika ungalilifika ingalilifika lingalilifika yangalilifika kingalilifika vingalilifika ingalilifika zingalilifika ungalilifika kungalilifika pangalilifika mungalilifika
c6 ningaliyafika tungaliyafika ungaliyafika mngaliyafika angaliyafika wangaliyafika ungaliyafika ingaliyafika lingaliyafika yangaliyafika kingaliyafika vingaliyafika ingaliyafika zingaliyafika ungaliyafika kungaliyafika pangaliyafika mungaliyafika
c7 ningalikifika tungalikifika ungalikifika mngalikifika angalikifika wangalikifika ungalikifika ingalikifika lingalikifika yangalikifika kingalikifika vingalikifika ingalikifika zingalikifika ungalikifika kungalikifika pangalikifika mungalikifika
c8 ningalivifika tungalivifika ungalivifika mngalivifika angalivifika wangalivifika ungalivifika ingalivifika lingalivifika yangalivifika kingalivifika vingalivifika ingalivifika zingalivifika ungalivifika kungalivifika pangalivifika mungalivifika
c10 ningalizifika tungalizifika ungalizifika mngalizifika angalizifika wangalizifika ungalizifika ingalizifika lingalizifika yangalizifika kingalizifika vingalizifika ingalizifika zingalizifika ungalizifika kungalizifika pangalizifika mungalizifika
c16 ningalipafika tungalipafika ungalipafika mngalipafika angalipafika wangalipafika ungalipafika ingalipafika lingalipafika yangalipafika kingalipafika vingalipafika ingalipafika zingalipafika ungalipafika kungalipafika pangalipafika mungalipafika
c18 ningalimufika tungalimufika ungalimufika mngalimufika angalimufika wangalimufika ungalimufika ingalimufika lingalimufika yangalimufika kingalimufika vingalimufika ingalimufika zingalimufika ungalimufika kungalimufika pangalimufika mungalimufika
Negative Past Conditional
1s singalinifika hatungalinifika hungalinifika hamngalinifika hangalinifika hawangalinifika haungalinifika haingalinifika halingalinifika hayangalinifika hakingalinifika havingalinifika haingalinifika hazingalinifika haungalinifika hakungalinifika hapangalinifika hamungalinifika
2s/2p/15/17 singalikufika
singalikufikeni
hatungalikufika
hatungalikufikeni
hungalikufika
hungalikufikeni
hamngalikufika
hamngalikufikeni
hangalikufika
hangalikufikeni
hawangalikufika
hawangalikufikeni
haungalikufika
haungalikufikeni
haingalikufika
haingalikufikeni
halingalikufika
halingalikufikeni
hayangalikufika
hayangalikufikeni
hakingalikufika
hakingalikufikeni
havingalikufika
havingalikufikeni
haingalikufika
haingalikufikeni
hazingalikufika
hazingalikufikeni
haungalikufika
haungalikufikeni
hakungalikufika
hakungalikufikeni
hapangalikufika
hapangalikufikeni
hamungalikufika
hamungalikufikeni
3s singalimfika hatungalimfika hungalimfika hamngalimfika hangalimfika hawangalimfika haungalimfika haingalimfika halingalimfika hayangalimfika hakingalimfika havingalimfika haingalimfika hazingalimfika haungalimfika hakungalimfika hapangalimfika hamungalimfika
1p singalitufika hatungalitufika hungalitufika hamngalitufika hangalitufika hawangalitufika haungalitufika haingalitufika halingalitufika hayangalitufika hakingalitufika havingalitufika haingalitufika hazingalitufika haungalitufika hakungalitufika hapangalitufika hamungalitufika
2p/3p/c2 singaliwafika
singaliwafikeni
hatungaliwafika
hatungaliwafikeni
hungaliwafika
hungaliwafikeni
hamngaliwafika
hamngaliwafikeni
hangaliwafika
hangaliwafikeni
hawangaliwafika
hawangaliwafikeni
haungaliwafika
haungaliwafikeni
haingaliwafika
haingaliwafikeni
halingaliwafika
halingaliwafikeni
hayangaliwafika
hayangaliwafikeni
hakingaliwafika
hakingaliwafikeni
havingaliwafika
havingaliwafikeni
haingaliwafika
haingaliwafikeni
hazingaliwafika
hazingaliwafikeni
haungaliwafika
haungaliwafikeni
hakungaliwafika
hakungaliwafikeni
hapangaliwafika
hapangaliwafikeni
hamungaliwafika
hamungaliwafikeni
Reflexive singalijifika hatungalijifika hungalijifika hamngalijifika hangalijifika hawangalijifika haungalijifika haingalijifika halingalijifika hayangalijifika hakingalijifika havingalijifika haingalijifika hazingalijifika haungalijifika hakungalijifika hapangalijifika hamungalijifika
c3/c11/c14 singaliufika hatungaliufika hungaliufika hamngaliufika hangaliufika hawangaliufika haungaliufika haingaliufika halingaliufika hayangaliufika hakingaliufika havingaliufika haingaliufika hazingaliufika haungaliufika hakungaliufika hapangaliufika hamungaliufika
c4/c9 singaliifika hatungaliifika hungaliifika hamngaliifika hangaliifika hawangaliifika haungaliifika haingaliifika halingaliifika hayangaliifika hakingaliifika havingaliifika haingaliifika hazingaliifika haungaliifika hakungaliifika hapangaliifika hamungaliifika
c5 singalilifika hatungalilifika hungalilifika hamngalilifika hangalilifika hawangalilifika haungalilifika haingalilifika halingalilifika hayangalilifika hakingalilifika havingalilifika haingalilifika hazingalilifika haungalilifika hakungalilifika hapangalilifika hamungalilifika
c6 singaliyafika hatungaliyafika hungaliyafika hamngaliyafika hangaliyafika hawangaliyafika haungaliyafika haingaliyafika halingaliyafika hayangaliyafika hakingaliyafika havingaliyafika haingaliyafika hazingaliyafika haungaliyafika hakungaliyafika hapangaliyafika hamungaliyafika
c7 singalikifika hatungalikifika hungalikifika hamngalikifika hangalikifika hawangalikifika haungalikifika haingalikifika halingalikifika hayangalikifika hakingalikifika havingalikifika haingalikifika hazingalikifika haungalikifika hakungalikifika hapangalikifika hamungalikifika
c8 singalivifika hatungalivifika hungalivifika hamngalivifika hangalivifika hawangalivifika haungalivifika haingalivifika halingalivifika hayangalivifika hakingalivifika havingalivifika haingalivifika hazingalivifika haungalivifika hakungalivifika hapangalivifika hamungalivifika
c10 singalizifika hatungalizifika hungalizifika hamngalizifika hangalizifika hawangalizifika haungalizifika haingalizifika halingalizifika hayangalizifika hakingalizifika havingalizifika haingalizifika hazingalizifika haungalizifika hakungalizifika hapangalizifika hamungalizifika
c16 singalipafika hatungalipafika hungalipafika hamngalipafika hangalipafika hawangalipafika haungalipafika haingalipafika halingalipafika hayangalipafika hakingalipafika havingalipafika haingalipafika hazingalipafika haungalipafika hakungalipafika hapangalipafika hamungalipafika
c18 singalimufika hatungalimufika hungalimufika hamngalimufika hangalimufika hawangalimufika haungalimufika haingalimufika halingalimufika hayangalimufika hakingalimufika havingalimufika haingalimufika hazingalimufika haungalimufika hakungalimufika hapangalimufika hamungalimufika
Conditional Contrary to Fact
1s ningelinifika tungelinifika ungelinifika mngelinifika angelinifika wangelinifika ungelinifika ingelinifika lingelinifika yangelinifika kingelinifika vingelinifika ingelinifika zingelinifika ungelinifika kungelinifika pangelinifika mungelinifika
2s/2p/15/17 ningelikufika
ningelikufikeni
tungelikufika
tungelikufikeni
ungelikufika
ungelikufikeni
mngelikufika
mngelikufikeni
angelikufika
angelikufikeni
wangelikufika
wangelikufikeni
ungelikufika
ungelikufikeni
ingelikufika
ingelikufikeni
lingelikufika
lingelikufikeni
yangelikufika
yangelikufikeni
kingelikufika
kingelikufikeni
vingelikufika
vingelikufikeni
ingelikufika
ingelikufikeni
zingelikufika
zingelikufikeni
ungelikufika
ungelikufikeni
kungelikufika
kungelikufikeni
pangelikufika
pangelikufikeni
mungelikufika
mungelikufikeni
3s ningelimfika tungelimfika ungelimfika mngelimfika angelimfika wangelimfika ungelimfika ingelimfika lingelimfika yangelimfika kingelimfika vingelimfika ingelimfika zingelimfika ungelimfika kungelimfika pangelimfika mungelimfika
1p ningelitufika tungelitufika ungelitufika mngelitufika angelitufika wangelitufika ungelitufika ingelitufika lingelitufika yangelitufika kingelitufika vingelitufika ingelitufika zingelitufika ungelitufika kungelitufika pangelitufika mungelitufika
2p/3p/c2 ningeliwafika
ningeliwafikeni
tungeliwafika
tungeliwafikeni
ungeliwafika
ungeliwafikeni
mngeliwafika
mngeliwafikeni
angeliwafika
angeliwafikeni
wangeliwafika
wangeliwafikeni
ungeliwafika
ungeliwafikeni
ingeliwafika
ingeliwafikeni
lingeliwafika
lingeliwafikeni
yangeliwafika
yangeliwafikeni
kingeliwafika
kingeliwafikeni
vingeliwafika
vingeliwafikeni
ingeliwafika
ingeliwafikeni
zingeliwafika
zingeliwafikeni
ungeliwafika
ungeliwafikeni
kungeliwafika
kungeliwafikeni
pangeliwafika
pangeliwafikeni
mungeliwafika
mungeliwafikeni
Reflexive ningelijifika tungelijifika ungelijifika mngelijifika angelijifika wangelijifika ungelijifika ingelijifika lingelijifika yangelijifika kingelijifika vingelijifika ingelijifika zingelijifika ungelijifika kungelijifika pangelijifika mungelijifika
c3/c11/c14 ningeliufika tungeliufika ungeliufika mngeliufika angeliufika wangeliufika ungeliufika ingeliufika lingeliufika yangeliufika kingeliufika vingeliufika ingeliufika zingeliufika ungeliufika kungeliufika pangeliufika mungeliufika
c4/c9 ningeliifika tungeliifika ungeliifika mngeliifika angeliifika wangeliifika ungeliifika ingeliifika lingeliifika yangeliifika kingeliifika vingeliifika ingeliifika zingeliifika ungeliifika kungeliifika pangeliifika mungeliifika
c5 ningelilifika tungelilifika ungelilifika mngelilifika angelilifika wangelilifika ungelilifika ingelilifika lingelilifika yangelilifika kingelilifika vingelilifika ingelilifika zingelilifika ungelilifika kungelilifika pangelilifika mungelilifika
c6 ningeliyafika tungeliyafika ungeliyafika mngeliyafika angeliyafika wangeliyafika ungeliyafika ingeliyafika lingeliyafika yangeliyafika kingeliyafika vingeliyafika ingeliyafika zingeliyafika ungeliyafika kungeliyafika pangeliyafika mungeliyafika
c7 ningelikifika tungelikifika ungelikifika mngelikifika angelikifika wangelikifika ungelikifika ingelikifika lingelikifika yangelikifika kingelikifika vingelikifika ingelikifika zingelikifika ungelikifika kungelikifika pangelikifika mungelikifika
c8 ningelivifika tungelivifika ungelivifika mngelivifika angelivifika wangelivifika ungelivifika ingelivifika lingelivifika yangelivifika kingelivifika vingelivifika ingelivifika zingelivifika ungelivifika kungelivifika pangelivifika mungelivifika
c10 ningelizifika tungelizifika ungelizifika mngelizifika angelizifika wangelizifika ungelizifika ingelizifika lingelizifika yangelizifika kingelizifika vingelizifika ingelizifika zingelizifika ungelizifika kungelizifika pangelizifika mungelizifika
c16 ningelipafika tungelipafika ungelipafika mngelipafika angelipafika wangelipafika ungelipafika ingelipafika lingelipafika yangelipafika kingelipafika vingelipafika ingelipafika zingelipafika ungelipafika kungelipafika pangelipafika mungelipafika
c18 ningelimufika tungelimufika ungelimufika mngelimufika angelimufika wangelimufika ungelimufika ingelimufika lingelimufika yangelimufika kingelimufika vingelimufika ingelimufika zingelimufika ungelimufika kungelimufika pangelimufika mungelimufika
Gnomic
1s nanifika twanifika wanifika mwanifika anifika wanifika wanifika yanifika lanifika yanifika chanifika vyanifika yanifika zanifika wanifika kwanifika panifika mwanifika
2s/2p/15/17 nakufika
nakufikeni
twakufika
twakufikeni
wakufika
wakufikeni
mwakufika
mwakufikeni
akufika
akufikeni
wakufika
wakufikeni
wakufika
wakufikeni
yakufika
yakufikeni
lakufika
lakufikeni
yakufika
yakufikeni
chakufika
chakufikeni
vyakufika
vyakufikeni
yakufika
yakufikeni
zakufika
zakufikeni
wakufika
wakufikeni
kwakufika
kwakufikeni
pakufika
pakufikeni
mwakufika
mwakufikeni
3s namfika twamfika wamfika mwamfika amfika wamfika wamfika yamfika lamfika yamfika chamfika vyamfika yamfika zamfika wamfika kwamfika pamfika mwamfika
1p natufika twatufika watufika mwatufika atufika watufika watufika yatufika latufika yatufika chatufika vyatufika yatufika zatufika watufika kwatufika patufika mwatufika
2p/3p/c2 nawafika
nawafikeni
twawafika
twawafikeni
wawafika
wawafikeni
mwawafika
mwawafikeni
awafika
awafikeni
wawafika
wawafikeni
wawafika
wawafikeni
yawafika
yawafikeni
lawafika
lawafikeni
yawafika
yawafikeni
chawafika
chawafikeni
vyawafika
vyawafikeni
yawafika
yawafikeni
zawafika
zawafikeni
wawafika
wawafikeni
kwawafika
kwawafikeni
pawafika
pawafikeni
mwawafika
mwawafikeni
Reflexive najifika twajifika wajifika mwajifika ajifika wajifika wajifika yajifika lajifika yajifika chajifika vyajifika yajifika zajifika wajifika kwajifika pajifika mwajifika
c3/c11/c14 naufika twaufika waufika mwaufika aufika waufika waufika yaufika laufika yaufika chaufika vyaufika yaufika zaufika waufika kwaufika paufika mwaufika
c4/c9 naifika twaifika waifika mwaifika aifika waifika waifika yaifika laifika yaifika chaifika vyaifika yaifika zaifika waifika kwaifika paifika mwaifika
c5 nalifika twalifika walifika mwalifika alifika walifika walifika yalifika lalifika yalifika chalifika vyalifika yalifika zalifika walifika kwalifika palifika mwalifika
c6 nayafika twayafika wayafika mwayafika ayafika wayafika wayafika yayafika layafika yayafika chayafika vyayafika yayafika zayafika wayafika kwayafika payafika mwayafika
c7 nakifika twakifika wakifika mwakifika akifika wakifika wakifika yakifika lakifika yakifika chakifika vyakifika yakifika zakifika wakifika kwakifika pakifika mwakifika
c8 navifika twavifika wavifika mwavifika avifika wavifika wavifika yavifika lavifika yavifika chavifika vyavifika yavifika zavifika wavifika kwavifika pavifika mwavifika
c10 nazifika twazifika wazifika mwazifika azifika wazifika wazifika yazifika lazifika yazifika chazifika vyazifika yazifika zazifika wazifika kwazifika pazifika mwazifika
c16 napafika twapafika wapafika mwapafika apafika wapafika wapafika yapafika lapafika yapafika chapafika vyapafika yapafika zapafika wapafika kwapafika papafika mwapafika
c18 namufika twamufika wamufika mwamufika amufika wamufika wamufika yamufika lamufika yamufika chamufika vyamufika yamufika zamufika wamufika kwamufika pamufika mwamufika
Perfect
1s nimenifika tumenifika umenifika mmenifika amenifika wamenifika umenifika imenifika limenifika yamenifika kimenifika vimenifika imenifika zimenifika umenifika kumenifika pamenifika mumenifika
2s/2p/15/17 nimekufika
nimekufikeni
tumekufika
tumekufikeni
umekufika
umekufikeni
mmekufika
mmekufikeni
amekufika
amekufikeni
wamekufika
wamekufikeni
umekufika
umekufikeni
imekufika
imekufikeni
limekufika
limekufikeni
yamekufika
yamekufikeni
kimekufika
kimekufikeni
vimekufika
vimekufikeni
imekufika
imekufikeni
zimekufika
zimekufikeni
umekufika
umekufikeni
kumekufika
kumekufikeni
pamekufika
pamekufikeni
mumekufika
mumekufikeni
3s nimemfika tumemfika umemfika mmemfika amemfika wamemfika umemfika imemfika limemfika yamemfika kimemfika vimemfika imemfika zimemfika umemfika kumemfika pamemfika mumemfika
1p nimetufika tumetufika umetufika mmetufika ametufika wametufika umetufika imetufika limetufika yametufika kimetufika vimetufika imetufika zimetufika umetufika kumetufika pametufika mumetufika
2p/3p/c2 nimewafika
nimewafikeni
tumewafika
tumewafikeni
umewafika
umewafikeni
mmewafika
mmewafikeni
amewafika
amewafikeni
wamewafika
wamewafikeni
umewafika
umewafikeni
imewafika
imewafikeni
limewafika
limewafikeni
yamewafika
yamewafikeni
kimewafika
kimewafikeni
vimewafika
vimewafikeni
imewafika
imewafikeni
zimewafika
zimewafikeni
umewafika
umewafikeni
kumewafika
kumewafikeni
pamewafika
pamewafikeni
mumewafika
mumewafikeni
Reflexive nimejifika tumejifika umejifika mmejifika amejifika wamejifika umejifika imejifika limejifika yamejifika kimejifika vimejifika imejifika zimejifika umejifika kumejifika pamejifika mumejifika
c3/c11/c14 nimeufika tumeufika umeufika mmeufika ameufika wameufika umeufika imeufika limeufika yameufika kimeufika vimeufika imeufika zimeufika umeufika kumeufika pameufika mumeufika
c4/c9 nimeifika tumeifika umeifika mmeifika ameifika wameifika umeifika imeifika limeifika yameifika kimeifika vimeifika imeifika zimeifika umeifika kumeifika pameifika mumeifika
c5 nimelifika tumelifika umelifika mmelifika amelifika wamelifika umelifika imelifika limelifika yamelifika kimelifika vimelifika imelifika zimelifika umelifika kumelifika pamelifika mumelifika
c6 nimeyafika tumeyafika umeyafika mmeyafika ameyafika wameyafika umeyafika imeyafika limeyafika yameyafika kimeyafika vimeyafika imeyafika zimeyafika umeyafika kumeyafika pameyafika mumeyafika
c7 nimekifika tumekifika umekifika mmekifika amekifika wamekifika umekifika imekifika limekifika yamekifika kimekifika vimekifika imekifika zimekifika umekifika kumekifika pamekifika mumekifika
c8 nimevifika tumevifika umevifika mmevifika amevifika wamevifika umevifika imevifika limevifika yamevifika kimevifika vimevifika imevifika zimevifika umevifika kumevifika pamevifika mumevifika
c10 nimezifika tumezifika umezifika mmezifika amezifika wamezifika umezifika imezifika limezifika yamezifika kimezifika vimezifika imezifika zimezifika umezifika kumezifika pamezifika mumezifika
c16 nimepafika tumepafika umepafika mmepafika amepafika wamepafika umepafika imepafika limepafika yamepafika kimepafika vimepafika imepafika zimepafika umepafika kumepafika pamepafika mumepafika
c18 nimemufika tumemufika umemufika mmemufika amemufika wamemufika umemufika imemufika limemufika yamemufika kimemufika vimemufika imemufika zimemufika umemufika kumemufika pamemufika mumemufika
"Already"
1s nimeshanifika tumeshanifika umeshanifika mmeshanifika ameshanifika wameshanifika umeshanifika imeshanifika limeshanifika yameshanifika kimeshanifika vimeshanifika imeshanifika zimeshanifika umeshanifika kumeshanifika pameshanifika mumeshanifika
2s/2p/15/17 nimeshakufika
nimeshakufikeni
tumeshakufika
tumeshakufikeni
umeshakufika
umeshakufikeni
mmeshakufika
mmeshakufikeni
ameshakufika
ameshakufikeni
wameshakufika
wameshakufikeni
umeshakufika
umeshakufikeni
imeshakufika
imeshakufikeni
limeshakufika
limeshakufikeni
yameshakufika
yameshakufikeni
kimeshakufika
kimeshakufikeni
vimeshakufika
vimeshakufikeni
imeshakufika
imeshakufikeni
zimeshakufika
zimeshakufikeni
umeshakufika
umeshakufikeni
kumeshakufika
kumeshakufikeni
pameshakufika
pameshakufikeni
mumeshakufika
mumeshakufikeni
3s nimeshamfika tumeshamfika umeshamfika mmeshamfika ameshamfika wameshamfika umeshamfika imeshamfika limeshamfika yameshamfika kimeshamfika vimeshamfika imeshamfika zimeshamfika umeshamfika kumeshamfika pameshamfika mumeshamfika
1p nimeshatufika tumeshatufika umeshatufika mmeshatufika ameshatufika wameshatufika umeshatufika imeshatufika limeshatufika yameshatufika kimeshatufika vimeshatufika imeshatufika zimeshatufika umeshatufika kumeshatufika pameshatufika mumeshatufika
2p/3p/c2 nimeshawafika
nimeshawafikeni
tumeshawafika
tumeshawafikeni
umeshawafika
umeshawafikeni
mmeshawafika
mmeshawafikeni
ameshawafika
ameshawafikeni
wameshawafika
wameshawafikeni
umeshawafika
umeshawafikeni
imeshawafika
imeshawafikeni
limeshawafika
limeshawafikeni
yameshawafika
yameshawafikeni
kimeshawafika
kimeshawafikeni
vimeshawafika
vimeshawafikeni
imeshawafika
imeshawafikeni
zimeshawafika
zimeshawafikeni
umeshawafika
umeshawafikeni
kumeshawafika
kumeshawafikeni
pameshawafika
pameshawafikeni
mumeshawafika
mumeshawafikeni
Reflexive nimeshajifika tumeshajifika umeshajifika mmeshajifika ameshajifika wameshajifika umeshajifika imeshajifika limeshajifika yameshajifika kimeshajifika vimeshajifika imeshajifika zimeshajifika umeshajifika kumeshajifika pameshajifika mumeshajifika
c3/c11/c14 nimeshaufika tumeshaufika umeshaufika mmeshaufika ameshaufika wameshaufika umeshaufika imeshaufika limeshaufika yameshaufika kimeshaufika vimeshaufika imeshaufika zimeshaufika umeshaufika kumeshaufika pameshaufika mumeshaufika
c4/c9 nimeshaifika tumeshaifika umeshaifika mmeshaifika ameshaifika wameshaifika umeshaifika imeshaifika limeshaifika yameshaifika kimeshaifika vimeshaifika imeshaifika zimeshaifika umeshaifika kumeshaifika pameshaifika mumeshaifika
c5 nimeshalifika tumeshalifika umeshalifika mmeshalifika ameshalifika wameshalifika umeshalifika imeshalifika limeshalifika yameshalifika kimeshalifika vimeshalifika imeshalifika zimeshalifika umeshalifika kumeshalifika pameshalifika mumeshalifika
c6 nimeshayafika tumeshayafika umeshayafika mmeshayafika ameshayafika wameshayafika umeshayafika imeshayafika limeshayafika yameshayafika kimeshayafika vimeshayafika imeshayafika zimeshayafika umeshayafika kumeshayafika pameshayafika mumeshayafika
c7 nimeshakifika tumeshakifika umeshakifika mmeshakifika ameshakifika wameshakifika umeshakifika imeshakifika limeshakifika yameshakifika kimeshakifika vimeshakifika imeshakifika zimeshakifika umeshakifika kumeshakifika pameshakifika mumeshakifika
c8 nimeshavifika tumeshavifika umeshavifika mmeshavifika ameshavifika wameshavifika umeshavifika imeshavifika limeshavifika yameshavifika kimeshavifika vimeshavifika imeshavifika zimeshavifika umeshavifika kumeshavifika pameshavifika mumeshavifika
c10 nimeshazifika tumeshazifika umeshazifika mmeshazifika ameshazifika wameshazifika umeshazifika imeshazifika limeshazifika yameshazifika kimeshazifika vimeshazifika imeshazifika zimeshazifika umeshazifika kumeshazifika pameshazifika mumeshazifika
c16 nimeshapafika tumeshapafika umeshapafika mmeshapafika ameshapafika wameshapafika umeshapafika imeshapafika limeshapafika yameshapafika kimeshapafika vimeshapafika imeshapafika zimeshapafika umeshapafika kumeshapafika pameshapafika mumeshapafika
c18 nimeshamufika tumeshamufika umeshamufika mmeshamufika ameshamufika wameshamufika umeshamufika imeshamufika limeshamufika yameshamufika kimeshamufika vimeshamufika imeshamufika zimeshamufika umeshamufika kumeshamufika pameshamufika mumeshamufika
"Not yet"
1s sijanifika hatujanifika hujanifika hamjanifika hajanifika hawajanifika haujanifika haijanifika halijanifika hayajanifika hakijanifika havijanifika haijanifika hazijanifika haujanifika hakujanifika hapajanifika hamujanifika
2s/2p/15/17 sijakufika
sijakufikeni
hatujakufika
hatujakufikeni
hujakufika
hujakufikeni
hamjakufika
hamjakufikeni
hajakufika
hajakufikeni
hawajakufika
hawajakufikeni
haujakufika
haujakufikeni
haijakufika
haijakufikeni
halijakufika
halijakufikeni
hayajakufika
hayajakufikeni
hakijakufika
hakijakufikeni
havijakufika
havijakufikeni
haijakufika
haijakufikeni
hazijakufika
hazijakufikeni
haujakufika
haujakufikeni
hakujakufika
hakujakufikeni
hapajakufika
hapajakufikeni
hamujakufika
hamujakufikeni
3s sijamfika hatujamfika hujamfika hamjamfika hajamfika hawajamfika haujamfika haijamfika halijamfika hayajamfika hakijamfika havijamfika haijamfika hazijamfika haujamfika hakujamfika hapajamfika hamujamfika
1p sijatufika hatujatufika hujatufika hamjatufika hajatufika hawajatufika haujatufika haijatufika halijatufika hayajatufika hakijatufika havijatufika haijatufika hazijatufika haujatufika hakujatufika hapajatufika hamujatufika
2p/3p/c2 sijawafika
sijawafikeni
hatujawafika
hatujawafikeni
hujawafika
hujawafikeni
hamjawafika
hamjawafikeni
hajawafika
hajawafikeni
hawajawafika
hawajawafikeni
haujawafika
haujawafikeni
haijawafika
haijawafikeni
halijawafika
halijawafikeni
hayajawafika
hayajawafikeni
hakijawafika
hakijawafikeni
havijawafika
havijawafikeni
haijawafika
haijawafikeni
hazijawafika
hazijawafikeni
haujawafika
haujawafikeni
hakujawafika
hakujawafikeni
hapajawafika
hapajawafikeni
hamujawafika
hamujawafikeni
Reflexive sijajifika hatujajifika hujajifika hamjajifika hajajifika hawajajifika haujajifika haijajifika halijajifika hayajajifika hakijajifika havijajifika haijajifika hazijajifika haujajifika hakujajifika hapajajifika hamujajifika
c3/c11/c14 sijaufika hatujaufika hujaufika hamjaufika hajaufika hawajaufika haujaufika haijaufika halijaufika hayajaufika hakijaufika havijaufika haijaufika hazijaufika haujaufika hakujaufika hapajaufika hamujaufika
c4/c9 sijaifika hatujaifika hujaifika hamjaifika hajaifika hawajaifika haujaifika haijaifika halijaifika hayajaifika hakijaifika havijaifika haijaifika hazijaifika haujaifika hakujaifika hapajaifika hamujaifika
c5 sijalifika hatujalifika hujalifika hamjalifika hajalifika hawajalifika haujalifika haijalifika halijalifika hayajalifika hakijalifika havijalifika haijalifika hazijalifika haujalifika hakujalifika hapajalifika hamujalifika
c6 sijayafika hatujayafika hujayafika hamjayafika hajayafika hawajayafika haujayafika haijayafika halijayafika hayajayafika hakijayafika havijayafika haijayafika hazijayafika haujayafika hakujayafika hapajayafika hamujayafika
c7 sijakifika hatujakifika hujakifika hamjakifika hajakifika hawajakifika haujakifika haijakifika halijakifika hayajakifika hakijakifika havijakifika haijakifika hazijakifika haujakifika hakujakifika hapajakifika hamujakifika
c8 sijavifika hatujavifika hujavifika hamjavifika hajavifika hawajavifika haujavifika haijavifika halijavifika hayajavifika hakijavifika havijavifika haijavifika hazijavifika haujavifika hakujavifika hapajavifika hamujavifika
c10 sijazifika hatujazifika hujazifika hamjazifika hajazifika hawajazifika haujazifika haijazifika halijazifika hayajazifika hakijazifika havijazifika haijazifika hazijazifika haujazifika hakujazifika hapajazifika hamujazifika
c16 sijapafika hatujapafika hujapafika hamjapafika hajapafika hawajapafika haujapafika haijapafika halijapafika hayajapafika hakijapafika havijapafika haijapafika hazijapafika haujapafika hakujapafika hapajapafika hamujapafika
c18 sijamufika hatujamufika hujamufika hamjamufika hajamufika hawajamufika haujamufika haijamufika halijamufika hayajamufika hakijamufika havijamufika haijamufika hazijamufika haujamufika hakujamufika hapajamufika hamujamufika
"If/When"
1s nikinifika tukinifika ukinifika mkinifika akinifika wakinifika ukinifika ikinifika likinifika yakinifika kikinifika vikinifika ikinifika zikinifika ukinifika kukinifika pakinifika mukinifika
2s/2p/15/17 nikikufika
nikikufikeni
tukikufika
tukikufikeni
ukikufika
ukikufikeni
mkikufika
mkikufikeni
akikufika
akikufikeni
wakikufika
wakikufikeni
ukikufika
ukikufikeni
ikikufika
ikikufikeni
likikufika
likikufikeni
yakikufika
yakikufikeni
kikikufika
kikikufikeni
vikikufika
vikikufikeni
ikikufika
ikikufikeni
zikikufika
zikikufikeni
ukikufika
ukikufikeni
kukikufika
kukikufikeni
pakikufika
pakikufikeni
mukikufika
mukikufikeni
3s nikimfika tukimfika ukimfika mkimfika akimfika wakimfika ukimfika ikimfika likimfika yakimfika kikimfika vikimfika ikimfika zikimfika ukimfika kukimfika pakimfika mukimfika
1p nikitufika tukitufika ukitufika mkitufika akitufika wakitufika ukitufika ikitufika likitufika yakitufika kikitufika vikitufika ikitufika zikitufika ukitufika kukitufika pakitufika mukitufika
2p/3p/c2 nikiwafika
nikiwafikeni
tukiwafika
tukiwafikeni
ukiwafika
ukiwafikeni
mkiwafika
mkiwafikeni
akiwafika
akiwafikeni
wakiwafika
wakiwafikeni
ukiwafika
ukiwafikeni
ikiwafika
ikiwafikeni
likiwafika
likiwafikeni
yakiwafika
yakiwafikeni
kikiwafika
kikiwafikeni
vikiwafika
vikiwafikeni
ikiwafika
ikiwafikeni
zikiwafika
zikiwafikeni
ukiwafika
ukiwafikeni
kukiwafika
kukiwafikeni
pakiwafika
pakiwafikeni
mukiwafika
mukiwafikeni
Reflexive nikijifika tukijifika ukijifika mkijifika akijifika wakijifika ukijifika ikijifika likijifika yakijifika kikijifika vikijifika ikijifika zikijifika ukijifika kukijifika pakijifika mukijifika
c3/c11/c14 nikiufika tukiufika ukiufika mkiufika akiufika wakiufika ukiufika ikiufika likiufika yakiufika kikiufika vikiufika ikiufika zikiufika ukiufika kukiufika pakiufika mukiufika
c4/c9 nikiifika tukiifika ukiifika mkiifika akiifika wakiifika ukiifika ikiifika likiifika yakiifika kikiifika vikiifika ikiifika zikiifika ukiifika kukiifika pakiifika mukiifika
c5 nikilifika tukilifika ukilifika mkilifika akilifika wakilifika ukilifika ikilifika likilifika yakilifika kikilifika vikilifika ikilifika zikilifika ukilifika kukilifika pakilifika mukilifika
c6 nikiyafika tukiyafika ukiyafika mkiyafika akiyafika wakiyafika ukiyafika ikiyafika likiyafika yakiyafika kikiyafika vikiyafika ikiyafika zikiyafika ukiyafika kukiyafika pakiyafika mukiyafika
c7 nikikifika tukikifika ukikifika mkikifika akikifika wakikifika ukikifika ikikifika likikifika yakikifika kikikifika vikikifika ikikifika zikikifika ukikifika kukikifika pakikifika mukikifika
c8 nikivifika tukivifika ukivifika mkivifika akivifika wakivifika ukivifika ikivifika likivifika yakivifika kikivifika vikivifika ikivifika zikivifika ukivifika kukivifika pakivifika mukivifika
c10 nikizifika tukizifika ukizifika mkizifika akizifika wakizifika ukizifika ikizifika likizifika yakizifika kikizifika vikizifika ikizifika zikizifika ukizifika kukizifika pakizifika mukizifika
c16 nikipafika tukipafika ukipafika mkipafika akipafika wakipafika ukipafika ikipafika likipafika yakipafika kikipafika vikipafika ikipafika zikipafika ukipafika kukipafika pakipafika mukipafika
c18 nikimufika tukimufika ukimufika mkimufika akimufika wakimufika ukimufika ikimufika likimufika yakimufika kikimufika vikimufika ikimufika zikimufika ukimufika kukimufika pakimufika mukimufika
"If not"
1s nisiponifika tusiponifika usiponifika msiponifika asiponifika wasiponifika usiponifika isiponifika lisiponifika yasiponifika kisiponifika visiponifika isiponifika zisiponifika usiponifika kusiponifika pasiponifika musiponifika
2s/2p/15/17 nisipokufika
nisipokufikeni
tusipokufika
tusipokufikeni
usipokufika
usipokufikeni
msipokufika
msipokufikeni
asipokufika
asipokufikeni
wasipokufika
wasipokufikeni
usipokufika
usipokufikeni
isipokufika
isipokufikeni
lisipokufika
lisipokufikeni
yasipokufika
yasipokufikeni
kisipokufika
kisipokufikeni
visipokufika
visipokufikeni
isipokufika
isipokufikeni
zisipokufika
zisipokufikeni
usipokufika
usipokufikeni
kusipokufika
kusipokufikeni
pasipokufika
pasipokufikeni
musipokufika
musipokufikeni
3s nisipomfika tusipomfika usipomfika msipomfika asipomfika wasipomfika usipomfika isipomfika lisipomfika yasipomfika kisipomfika visipomfika isipomfika zisipomfika usipomfika kusipomfika pasipomfika musipomfika
1p nisipotufika tusipotufika usipotufika msipotufika asipotufika wasipotufika usipotufika isipotufika lisipotufika yasipotufika kisipotufika visipotufika isipotufika zisipotufika usipotufika kusipotufika pasipotufika musipotufika
2p/3p/c2 nisipowafika
nisipowafikeni
tusipowafika
tusipowafikeni
usipowafika
usipowafikeni
msipowafika
msipowafikeni
asipowafika
asipowafikeni
wasipowafika
wasipowafikeni
usipowafika
usipowafikeni
isipowafika
isipowafikeni
lisipowafika
lisipowafikeni
yasipowafika
yasipowafikeni
kisipowafika
kisipowafikeni
visipowafika
visipowafikeni
isipowafika
isipowafikeni
zisipowafika
zisipowafikeni
usipowafika
usipowafikeni
kusipowafika
kusipowafikeni
pasipowafika
pasipowafikeni
musipowafika
musipowafikeni
Reflexive nisipojifika tusipojifika usipojifika msipojifika asipojifika wasipojifika usipojifika isipojifika lisipojifika yasipojifika kisipojifika visipojifika isipojifika zisipojifika usipojifika kusipojifika pasipojifika musipojifika
c3/c11/c14 nisipoufika tusipoufika usipoufika msipoufika asipoufika wasipoufika usipoufika isipoufika lisipoufika yasipoufika kisipoufika visipoufika isipoufika zisipoufika usipoufika kusipoufika pasipoufika musipoufika
c4/c9 nisipoifika tusipoifika usipoifika msipoifika asipoifika wasipoifika usipoifika isipoifika lisipoifika yasipoifika kisipoifika visipoifika isipoifika zisipoifika usipoifika kusipoifika pasipoifika musipoifika
c5 nisipolifika tusipolifika usipolifika msipolifika asipolifika wasipolifika usipolifika isipolifika lisipolifika yasipolifika kisipolifika visipolifika isipolifika zisipolifika usipolifika kusipolifika pasipolifika musipolifika
c6 nisipoyafika tusipoyafika usipoyafika msipoyafika asipoyafika wasipoyafika usipoyafika isipoyafika lisipoyafika yasipoyafika kisipoyafika visipoyafika isipoyafika zisipoyafika usipoyafika kusipoyafika pasipoyafika musipoyafika
c7 nisipokifika tusipokifika usipokifika msipokifika asipokifika wasipokifika usipokifika isipokifika lisipokifika yasipokifika kisipokifika visipokifika isipokifika zisipokifika usipokifika kusipokifika pasipokifika musipokifika
c8 nisipovifika tusipovifika usipovifika msipovifika asipovifika wasipovifika usipovifika isipovifika lisipovifika yasipovifika kisipovifika visipovifika isipovifika zisipovifika usipovifika kusipovifika pasipovifika musipovifika
c10 nisipozifika tusipozifika usipozifika msipozifika asipozifika wasipozifika usipozifika isipozifika lisipozifika yasipozifika kisipozifika visipozifika isipozifika zisipozifika usipozifika kusipozifika pasipozifika musipozifika
c16 nisipopafika tusipopafika usipopafika msipopafika asipopafika wasipopafika usipopafika isipopafika lisipopafika yasipopafika kisipopafika visipopafika isipopafika zisipopafika usipopafika kusipopafika pasipopafika musipopafika
c18 nisipomufika tusipomufika usipomufika msipomufika asipomufika wasipomufika usipomufika isipomufika lisipomufika yasipomufika kisipomufika visipomufika isipomufika zisipomufika usipomufika kusipomufika pasipomufika musipomufika
Consecutive
1s nikanifika tukanifika ukanifika mkanifika akanifika wakanifika ukanifika ikanifika likanifika yakanifika kikanifika vikanifika ikanifika zikanifika ukanifika kukanifika pakanifika mukanifika
2s/2p/15/17 nikakufika
nikakufikeni
tukakufika
tukakufikeni
ukakufika
ukakufikeni
mkakufika
mkakufikeni
akakufika
akakufikeni
wakakufika
wakakufikeni
ukakufika
ukakufikeni
ikakufika
ikakufikeni
likakufika
likakufikeni
yakakufika
yakakufikeni
kikakufika
kikakufikeni
vikakufika
vikakufikeni
ikakufika
ikakufikeni
zikakufika
zikakufikeni
ukakufika
ukakufikeni
kukakufika
kukakufikeni
pakakufika
pakakufikeni
mukakufika
mukakufikeni
3s nikamfika tukamfika ukamfika mkamfika akamfika wakamfika ukamfika ikamfika likamfika yakamfika kikamfika vikamfika ikamfika zikamfika ukamfika kukamfika pakamfika mukamfika
1p nikatufika tukatufika ukatufika mkatufika akatufika wakatufika ukatufika ikatufika likatufika yakatufika kikatufika vikatufika ikatufika zikatufika ukatufika kukatufika pakatufika mukatufika
2p/3p/c2 nikawafika
nikawafikeni
tukawafika
tukawafikeni
ukawafika
ukawafikeni
mkawafika
mkawafikeni
akawafika
akawafikeni
wakawafika
wakawafikeni
ukawafika
ukawafikeni
ikawafika
ikawafikeni
likawafika
likawafikeni
yakawafika
yakawafikeni
kikawafika
kikawafikeni
vikawafika
vikawafikeni
ikawafika
ikawafikeni
zikawafika
zikawafikeni
ukawafika
ukawafikeni
kukawafika
kukawafikeni
pakawafika
pakawafikeni
mukawafika
mukawafikeni
Reflexive nikajifika tukajifika ukajifika mkajifika akajifika wakajifika ukajifika ikajifika likajifika yakajifika kikajifika vikajifika ikajifika zikajifika ukajifika kukajifika pakajifika mukajifika
c3/c11/c14 nikaufika tukaufika ukaufika mkaufika akaufika wakaufika ukaufika ikaufika likaufika yakaufika kikaufika vikaufika ikaufika zikaufika ukaufika kukaufika pakaufika mukaufika
c4/c9 nikaifika tukaifika ukaifika mkaifika akaifika wakaifika ukaifika ikaifika likaifika yakaifika kikaifika vikaifika ikaifika zikaifika ukaifika kukaifika pakaifika mukaifika
c5 nikalifika tukalifika ukalifika mkalifika akalifika wakalifika ukalifika ikalifika likalifika yakalifika kikalifika vikalifika ikalifika zikalifika ukalifika kukalifika pakalifika mukalifika
c6 nikayafika tukayafika ukayafika mkayafika akayafika wakayafika ukayafika ikayafika likayafika yakayafika kikayafika vikayafika ikayafika zikayafika ukayafika kukayafika pakayafika mukayafika
c7 nikakifika tukakifika ukakifika mkakifika akakifika wakakifika ukakifika ikakifika likakifika yakakifika kikakifika vikakifika ikakifika zikakifika ukakifika kukakifika pakakifika mukakifika
c8 nikavifika tukavifika ukavifika mkavifika akavifika wakavifika ukavifika ikavifika likavifika yakavifika kikavifika vikavifika ikavifika zikavifika ukavifika kukavifika pakavifika mukavifika
c10 nikazifika tukazifika ukazifika mkazifika akazifika wakazifika ukazifika ikazifika likazifika yakazifika kikazifika vikazifika ikazifika zikazifika ukazifika kukazifika pakazifika mukazifika
c16 nikapafika tukapafika ukapafika mkapafika akapafika wakapafika ukapafika ikapafika likapafika yakapafika kikapafika vikapafika ikapafika zikapafika ukapafika kukapafika pakapafika mukapafika
c18 nikamufika tukamufika ukamufika mkamufika akamufika wakamufika ukamufika ikamufika likamufika yakamufika kikamufika vikamufika ikamufika zikamufika ukamufika kukamufika pakamufika mukamufika
Some forms not commonly seen in modern Standard Swahili are absent from the table. See Appendix:Swahili verbs for more information.

Derived termsEdit


SwaziEdit

EtymologyEdit

From Proto-Nguni *-fika, from Proto-Bantu *-pìka.

VerbEdit

-fika

  1. to arrive

InflectionEdit

This verb needs an inflection-table template.


SwedishEdit

PronunciationEdit

  • IPA(key): /²fiːka/
  • (file)

Etymology 1Edit

Attested in writing from 1910.[1] Formed by metathesis of the syllables in the dialectal word kaffi (coffee).

NounEdit

fika c or n

  1. the enjoyment of coffee (or tea) as a social activity
  2. a break from work or other activities, usually with coffee or tea
  3. a light informal snack or meal in mid-morning or mid-afternoon similar to the English concept of afternoon tea
    • 1991, Lars Pålsson Syll, Samhälleliga val, värde och exploatering. En ekonomisk-filosofisk kritik, page 90.
      Om Nils är koffeinist, kommer han att föredra fikan med mest kaffe, oberoende av hur många kakor som kan ingå i alternativen.
      If Nils is a caffeinist, he'll prefer the fika with the most coffee, independent of how many biscuits that may be included in the alternatives.
DeclensionEdit
Declension of fika 
Singular Plural
Indefinite Definite Indefinite Definite
Nominative fika fikan fikor fikorna
Genitive fikas fikans fikors fikornas
Declension of fika 
Singular Plural
Indefinite Definite Indefinite Definite
Nominative fika fikat fikor fikorna
Genitive fikas fikats fikors fikornas

Derived termsEdit

VerbEdit

fika

  1. to have fika (all senses)
    • 2000, Arne Dahl, Upp till toppen av berget.
      Det var strax efter lunchtid, och man fikade för tredje gången denna torsdag.
      It was right after lunchtime, and one had fika for the third time this thursday.
    De är det fikande folket.
    They are the people that enjoy fika.
ConjugationEdit

Related termsEdit

ReferencesEdit

  1. ^ fika in Nationalencyklopedin (needs an authorization fee).

Etymology 2Edit

Attested in writing from 1527. From Old Swedish fikia (to hurry, to eagerly strive for). Related to Danish fige, dialectal Norwegian fikia, Icelandic fíkjask. According to Svenska Akademiens ordbok, it might be related to the Norwegian verb fika (to eagerly move ones arms back and forth) and German ficken (to rub).[1]

VerbEdit

fika

  1. (archaic) to strive for, to work hard; to desire, often with the preposition efter
    • 1917, “Ordspråksboken 28:20 [Book of Proverbs 28:20]”, in 1917 års kyrkobibel [Church Bible of 1917]:
      En redlig man får mycken välsignelse; men den som fikar efter att varda rik, kan bliver icke ostraffad.
      An honorable man get much blessing; but the one who strives to get rich, may not remain unpunished.
    att fika efter maktto desire/strive for power
  2. (archaic) to hurry

Derived termsEdit

ReferencesEdit


XhosaEdit

EtymologyEdit

From Proto-Nguni *-fika, from Proto-Bantu *-pìka.

VerbEdit

-fika

  1. to arrive
  2. to come to

InflectionEdit

This verb needs an inflection-table template.


ZuluEdit

EtymologyEdit

From Proto-Nguni *-fika, from Proto-Bantu *-pìka.

VerbEdit

-fika

  1. (intransitive) to arrive, to reach [+locative]

InflectionEdit

Tone L
Infinitive ukufika
Positive Negative
Infinitive ukufika ukungafiki
Imperative
Simple + object concord
Singular fika -fike
Plural fikani -fikeni
Present
Positive absolute Positive relative Positive participial Negative absolute Negative relative Negative participial
1st singular ngiyafika, ngifika engifikayo, engifika ngifika angifiki engingafiki ngingafiki
2nd singular uyafika, ufika ofikayo, ofika ufika awufiki ongafiki ungafiki
1st plural siyafika, sifika esifikayo, esifika sifika asifiki esingafiki singafiki
2nd plural niyafika, nifika enifikayo, enifika nifika anifiki eningafiki ningafiki
Class 1 uyafika, ufika ofikayo, ofika efika akafiki ongafiki engafiki
Class 2 bayafika, bafika abafikayo, abafika befika abafiki abangafiki bengafiki
Class 3 uyafika, ufika ofikayo, ofika ufika awufiki ongafiki ungafiki
Class 4 iyafika, ifika efikayo, efika ifika ayifiki engafiki ingafiki
Class 5 liyafika, lifika elifikayo, elifika lifika alifiki elingafiki lingafiki
Class 6 ayafika, afika afikayo, afika efika awafiki angafiki engafiki
Class 7 siyafika, sifika esifikayo, esifika sifika asifiki esingafiki singafiki
Class 8 ziyafika, zifika ezifikayo, ezifika zifika azifiki ezingafiki zingafiki
Class 9 iyafika, ifika efikayo, efika ifika ayifiki engafiki ingafiki
Class 10 ziyafika, zifika ezifikayo, ezifika zifika azifiki ezingafiki zingafiki
Class 11 luyafika, lufika olufikayo, olufika lufika alufiki olungafiki lungafiki
Class 14 buyafika, bufika obufikayo, obufika bufika abufiki obungafiki bungafiki
Class 15 kuyafika, kufika okufikayo, okufika kufika akufiki okungafiki kungafiki
Class 17 kuyafika, kufika okufikayo, okufika kufika akufiki okungafiki kungafiki
Recent past
Positive absolute Positive relative Positive participial Negative absolute Negative relative Negative participial
1st singular ngifikile, ngifikē engifikile, engifikē ngifikile, ngifikē angifikanga engingafikanga ngingafikanga
2nd singular ufikile, ufikē ofikile, ofikē ufikile, ufikē awufikanga ongafikanga ungafikanga
1st plural sifikile, sifikē esifikile, esifikē sifikile, sifikē asifikanga esingafikanga singafikanga
2nd plural nifikile, nifikē enifikile, enifikē nifikile, nifikē anifikanga eningafikanga ningafikanga
Class 1 ufikile, ufikē ofikile, ofikē efikile, efikē akafikanga ongafikanga engafikanga
Class 2 bafikile, bafikē abafikile, abafikē befikile, befikē abafikanga abangafikanga bengafikanga
Class 3 ufikile, ufikē ofikile, ofikē ufikile, ufikē awufikanga ongafikanga ungafikanga
Class 4 ifikile, ifikē efikile, efikē ifikile, ifikē ayifikanga engafikanga ingafikanga
Class 5 lifikile, lifikē elifikile, elifikē lifikile, lifikē alifikanga elingafikanga lingafikanga
Class 6 afikile, afikē afikile, afikē efikile, efikē awafikanga angafikanga engafikanga
Class 7 sifikile, sifikē esifikile, esifikē sifikile, sifikē asifikanga esingafikanga singafikanga
Class 8 zifikile, zifikē ezifikile, ezifikē zifikile, zifikē azifikanga ezingafikanga zingafikanga
Class 9 ifikile, ifikē efikile, efikē ifikile, ifikē ayifikanga engafikanga ingafikanga
Class 10 zifikile, zifikē ezifikile, ezifikē zifikile, zifikē azifikanga ezingafikanga zingafikanga
Class 11 lufikile, lufikē olufikile, olufikē lufikile, lufikē alufikanga olungafikanga lungafikanga
Class 14 bufikile, bufikē obufikile, obufikē bufikile, bufikē abufikanga obungafikanga bungafikanga
Class 15 kufikile, kufikē okufikile, okufikē kufikile, kufikē akufikanga okungafikanga kungafikanga
Class 17 kufikile, kufikē okufikile, okufikē kufikile, kufikē akufikanga okungafikanga kungafikanga
Remote past
Positive absolute Positive relative Positive participial Negative absolute Negative relative Negative participial
1st singular ngāfika engāfika ngāfika angifikanga engingafikanga ngingafikanga
2nd singular wāfika owāfika wāfika awufikanga ongafikanga ungafikanga
1st plural sāfika esāfika sāfika asifikanga esingafikanga singafikanga
2nd plural nāfika enāfika nāfika anifikanga eningafikanga ningafikanga
Class 1 wāfika owāfika āfika akafikanga ongafikanga engafikanga
Class 2 bāfika abāfika bāfika abafikanga abangafikanga bengafikanga
Class 3 wāfika owāfika wāfika awufikanga ongafikanga ungafikanga
Class 4 yāfika eyāfika yāfika ayifikanga engafikanga ingafikanga
Class 5 lāfika elāfika lāfika alifikanga elingafikanga lingafikanga
Class 6 āfika āfika āfika awafikanga angafikanga engafikanga
Class 7 sāfika esāfika sāfika asifikanga esingafikanga singafikanga
Class 8 zāfika ezāfika zāfika azifikanga ezingafikanga zingafikanga
Class 9 yāfika eyāfika yāfika ayifikanga engafikanga ingafikanga
Class 10 zāfika ezāfika zāfika azifikanga ezingafikanga zingafikanga
Class 11 lwāfika olwāfika lwāfika alufikanga olungafikanga lungafikanga
Class 14 bāfika obāfika bāfika abufikanga obungafikanga bungafikanga
Class 15 kwāfika okwāfika kwāfika akufikanga okungafikanga kungafikanga
Class 17 kwāfika okwāfika kwāfika akufikanga okungafikanga kungafikanga
Potential
Positive absolute Positive relative Positive participial Negative absolute Negative relative Negative participial
1st singular ngingafika ngingafika ngingefike ngingefike
2nd singular ungafika ungafika ungefike ungefike
1st plural singafika singafika singefike singefike
2nd plural ningafika ningafika ningefike ningefike
Class 1 angafika engafika angefike engefike
Class 2 bangafika bengafika bangefike bengefike
Class 3 ungafika ungafika ungefike ungefike
Class 4 ingafika ingafika ingefike ingefike
Class 5 lingafika lingafika lingefike lingefike
Class 6 angafika engafika angefike engefike
Class 7 singafika singafika singefike singefike
Class 8 zingafika zingafika zingefike zingefike
Class 9 ingafika ingafika ingefike ingefike
Class 10 zingafika zingafika zingefike zingefike
Class 11 lungafika lungafika lungefike lungefike
Class 14 bungafika bungafika bungefike bungefike
Class 15 kungafika kungafika kungefike kungefike
Class 17 kungafika kungafika kungefike kungefike
Immediate future
Positive absolute Positive relative Positive participial Negative absolute Negative relative Negative participial
1st singular ngizofika engizofika ngizofika angizufika engingezufika ngingezufika
2nd singular uzofika ozofika uzofika awuzufika ongezufika ungezufika
1st plural sizofika esizofika sizofika asizufika esingezufika singezufika
2nd plural nizofika enizofika nizofika anizufika eningezufika ningezufika
Class 1 uzofika ozofika ezofika akazufika ongezufika engezufika
Class 2 bazofika abazofika bezofika abazufika abangezufika bengezufika
Class 3 uzofika ozofika uzofika awuzufika ongezufika ungezufika
Class 4 izofika ezofika izofika ayizufika engezufika ingezufika
Class 5 lizofika elizofika lizofika alizufika elingezufika lingezufika
Class 6 azofika azofika ezofika awazufika angezufika engezufika
Class 7 sizofika esizofika sizofika asizufika esingezufika singezufika
Class 8 zizofika ezizofika zizofika azizufika ezingezufika zingezufika
Class 9 izofika ezofika izofika ayizufika engezufika ingezufika
Class 10 zizofika ezizofika zizofika azizufika ezingezufika zingezufika
Class 11 luzofika oluzofika luzofika aluzufika olungezufika lungezufika
Class 14 buzofika obuzofika buzofika abuzufika obungezufika bungezufika
Class 15 kuzofika okuzofika kuzofika akuzufika okungezufika kungezufika
Class 17 kuzofika okuzofika kuzofika akuzufika okungezufika kungezufika
Remote future
Positive absolute Positive relative Positive participial Negative absolute Negative relative Negative participial
1st singular ngiyofika engiyofika ngiyofika angiyufika engingeyufika ngingeyufika
2nd singular uyofika oyofika uyofika awuyufika ongeyufika ungeyufika
1st plural siyofika esiyofika siyofika asiyufika esingeyufika singeyufika
2nd plural niyofika eniyofika niyofika aniyufika eningeyufika ningeyufika
Class 1 uyofika oyofika eyofika akayufika ongeyufika engeyufika
Class 2 bayofika abayofika beyofika abayufika abangeyufika bengeyufika
Class 3 uyofika oyofika uyofika awuyufika ongeyufika ungeyufika
Class 4 iyofika eyofika iyofika ayiyufika engeyufika ingeyufika
Class 5 liyofika eliyofika liyofika aliyufika elingeyufika lingeyufika
Class 6 ayofika ayofika eyofika awayufika angeyufika engeyufika
Class 7 siyofika esiyofika siyofika asiyufika esingeyufika singeyufika
Class 8 ziyofika eziyofika ziyofika aziyufika ezingeyufika zingeyufika
Class 9 iyofika eyofika iyofika ayiyufika engeyufika ingeyufika
Class 10 ziyofika eziyofika ziyofika aziyufika ezingeyufika zingeyufika
Class 11 luyofika oluyofika luyofika aluyufika olungeyufika lungeyufika
Class 14 buyofika obuyofika buyofika abuyufika obungeyufika bungeyufika
Class 15 kuyofika okuyofika kuyofika akuyufika okungeyufika kungeyufika
Class 17 kuyofika okuyofika kuyofika akuyufika okungeyufika kungeyufika
Present subjunctive
Positive Negative
1st singular ngifike ngingafiki
2nd singular ufike ungafiki
1st plural sifike singafiki
2nd plural nifike ningafiki
Class 1 afike angafiki
Class 2 bafike bangafiki
Class 3 ufike ungafiki
Class 4 ifike ingafiki
Class 5 lifike lingafiki
Class 6 afike angafiki
Class 7 sifike singafiki
Class 8 zifike zingafiki
Class 9 ifike ingafiki
Class 10 zifike zingafiki
Class 11 lufike lungafiki
Class 14 bufike bungafiki
Class 15 kufike kungafiki
Class 17 kufike kungafiki
Past subjunctive
Positive Negative
1st singular ngafika ngangafika, angafika, angangafika
2nd singular wafika wangafika, awafika, awangafika
1st plural safika sangafika, asafika, asangafika
2nd plural nafika nangafika, anafika, anangafika
Class 1 wafika wangafika, akafika, akangafika
Class 2 bafika bangafika, abafika, abangafika
Class 3 wafika wangafika, awafika, awangafika
Class 4 yafika yangafika, ayafika, ayangafika
Class 5 lafika langafika, alafika, alangafika
Class 6 afika angafika, awafika, awangafika
Class 7 safika sangafika, asafika, asangafika
Class 8 zafika zangafika, azafika, azangafika
Class 9 yafika yangafika, ayafika, ayangafika
Class 10 zafika zangafika, azafika, azangafika
Class 11 lwafika lwangafika, alwafika, alwangafika
Class 14 bafika bangafika, abafika, abangafika
Class 15 kwafika kwangafika, akwafika, akwangafika
Class 17 kwafika kwangafika, akwafika, akwangafika

Derived termsEdit

ReferencesEdit