Contents

EsperantoEdit

AdjectiveEdit

fika (accusative singular fikan, plural fikaj, accusative plural fikajn)

  1. (vulgar) fucking, fucken
    • 2000 January 16, Coffin, David J., “Neĝa Taglibro (komika)”, in soc.culture.esperanto, Usenet[1], message-ID <nEcg4.3600$Ef6.939221@news.shore.net>:
      Dek-kvin Dio-damnaj fikaj centimetroj da fika neĝo kaj fika neĝpluvo kaj fika glacio kaj neniu scias kia alia blanka fekaĵo falis lastanokte.
      15 goddamn fucking centimeters of fucking snow and fucking sleet and fucking ice and nobody-knows-what kind of other white shit fell last night.

FaroeseEdit

EtymologyEdit

From Vulgar Latin fīca (fig), from Latin fīcus (fig tree), from a pre-Indo European language, perhaps Phoenician [script needed] (pagh, ripe fig); see fig for more.

PronunciationEdit

NounEdit

fika f (genitive singular fiku, plural fikur)

  1. fig

DeclensionEdit

Declension of fika
f1 singular plural
indefinite definite indefinite definite
nominative fika fikan fikur fikurnar
accusative fiku fikuna fikur fikurnar
dative fiku fikuni fikum fikunum
genitive fiku fikunnar fika fikanna

Derived termsEdit


NovialEdit

VerbEdit

fika (past fikad, active participle fikant, passive participle fikat)

  1. render

ConjugationEdit



SwaziEdit

EtymologyEdit

  This entry lacks etymological information. If you are familiar with the origin of this term, please add it to the page per etymology instructions. You can also discuss it at the Etymology scriptorium.

VerbEdit

-fika

  1. to arrive

InflectionEdit

This verb needs an inflection-table template.


SwedishEdit

PronunciationEdit

Etymology 1Edit

Attested in writing from 1910 according to Nationalencyklopedins ordbok. Formed by metathesis of the syllables in the dialectal word kaffi ("coffee").

NounEdit

fika c

  1. The enjoyment of coffee (or tea) as a social activity.
  2. A break from work or other activities, usually with coffee or tea.
  3. A light informal snack or meal in mid-morning or mid-afternoon similar to the English concept of afternoon tea.
DeclensionEdit
Inflection of fika 
Singular Plural
Indefinite Definite Indefinite Definite
Nominative fika fikan fikor fikorna
Genitive fikas fikans fikors fikornas

VerbEdit

fika

  1. to have fika (in all senses)
ConjugationEdit

Related termsEdit

Etymology 2Edit

Attested in writing from 1527. From Old Swedish fikia ("to hurry; to eagerly strive for"). Related to Danish fige, Norwegian fikia (dialectal) and Icelandic fíkjask. According to Svenska Akademiens ordbok, it might be related to the Norwegian verb fika ("to eagerly move ones arms back and forth) and German ficken ("to rub").[1]

VerbEdit

  1. (archaic) to strive for, to work hard; to desire, often with the preposition 'efter
    Att fika efter makt
    To desire/strive for power
  2. (archaic) to hurry

See alsoEdit

ReferencesEdit


ZuluEdit

EtymologyEdit

  This entry lacks etymological information. If you are familiar with the origin of this term, please add it to the page per etymology instructions. You can also discuss it at the Etymology scriptorium.

VerbEdit

-fika?

  1. (intransitive) to arrive [+locative]

InflectionEdit

Tone L
Infinitive ukufika
Positive Negative
Infinitive ukufika ukungafiki
Imperative
Simple + object concord
Singular fika fike
Plural fikani fikeni
Present
Positive absolute Positive relative Positive participial Negative absolute Negative relative Negative participial
1st singular ngiyafika, ngifika engiyafika, engifika ngifika angifiki engingafiki ngingafiki
2nd singular uyafika, ufika oyafika, ofika ufika awufiki ongafiki ungafiki
1st plural siyafika, sifika esiyafika, esifika sifika asifiki esingafiki singafiki
2nd plural niyafika, nifika eniyafika, enifika nifika anifiki eningafiki ningafiki
Class 1 uyafika, ufika oyafika, ofika efika akafiki ongafiki engafiki
Class 2 bayafika, bafika abayafika, abafika befika abafiki abangafiki bengafiki
Class 3 uyafika, ufika oyafika, ofika ufika awufiki ongafiki ungafiki
Class 4 iyafika, ifika eyafika, efika ifika ayifiki engafiki ingafiki
Class 5 liyafika, lifika eliyafika, elifika lifika alifiki elingafiki lingafiki
Class 6 ayafika, afika ayafika, afika efika awafiki angafiki engafiki
Class 7 siyafika, sifika esiyafika, esifika sifika asifiki esingafiki singafiki
Class 8 ziyafika, zifika eziyafika, ezifika zifika azifiki ezingafiki zingafiki
Class 9 iyafika, ifika eyafika, efika ifika ayifiki engafiki ingafiki
Class 10 ziyafika, zifika eziyafika, ezifika zifika azifiki ezingafiki zingafiki
Class 11 luyafika, lufika oluyafika, olufika lufika alufiki olungafiki lungafiki
Class 14 buyafika, bufika obuyafika, obufika bufika abufiki obungafiki bungafiki
Class 15 kuyafika, kufika okuyafika, okufika kufika akufiki okungafiki kungafiki
Class 17 kuyafika, kufika okuyafika, okufika kufika akufiki okungafiki kungafiki
Recent past
Positive absolute Positive relative Positive participial Negative absolute Negative relative Negative participial
1st singular ngifikile, ngifikē engifikile, engifikē ngifikile, ngifikē angifikanga engingafikanga ngingafikanga
2nd singular ufikile, ufikē ofikile, ofikē ufikile, ufikē awufikanga ongafikanga ungafikanga
1st plural sifikile, sifikē esifikile, esifikē sifikile, sifikē asifikanga esingafikanga singafikanga
2nd plural nifikile, nifikē enifikile, enifikē nifikile, nifikē anifikanga eningafikanga ningafikanga
Class 1 ufikile, ufikē ofikile, ofikē efikile, efikē akafikanga ongafikanga engafikanga
Class 2 bafikile, bafikē abafikile, abafikē befikile, befikē abafikanga abangafikanga bengafikanga
Class 3 ufikile, ufikē ofikile, ofikē ufikile, ufikē awufikanga ongafikanga ungafikanga
Class 4 ifikile, ifikē efikile, efikē ifikile, ifikē ayifikanga engafikanga ingafikanga
Class 5 lifikile, lifikē elifikile, elifikē lifikile, lifikē alifikanga elingafikanga lingafikanga
Class 6 afikile, afikē afikile, afikē efikile, efikē awafikanga angafikanga engafikanga
Class 7 sifikile, sifikē esifikile, esifikē sifikile, sifikē asifikanga esingafikanga singafikanga
Class 8 zifikile, zifikē ezifikile, ezifikē zifikile, zifikē azifikanga ezingafikanga zingafikanga
Class 9 ifikile, ifikē efikile, efikē ifikile, ifikē ayifikanga engafikanga ingafikanga
Class 10 zifikile, zifikē ezifikile, ezifikē zifikile, zifikē azifikanga ezingafikanga zingafikanga
Class 11 lufikile, lufikē olufikile, olufikē lufikile, lufikē alufikanga olungafikanga lungafikanga
Class 14 bufikile, bufikē obufikile, obufikē bufikile, bufikē abufikanga obungafikanga bungafikanga
Class 15 kufikile, kufikē okufikile, okufikē kufikile, kufikē akufikanga okungafikanga kungafikanga
Class 17 kufikile, kufikē okufikile, okufikē kufikile, kufikē akufikanga okungafikanga kungafikanga
Remote past
Positive absolute Positive relative Positive participial Negative absolute Negative relative Negative participial
1st singular ngāfika engāfika ngāfika angifikanga engingafikanga ngingafikanga
2nd singular wāfika owāfika wāfika awufikanga ongafikanga ungafikanga
1st plural sāfika esāfika sāfika asifikanga esingafikanga singafikanga
2nd plural nāfika enāfika nāfika anifikanga eningafikanga ningafikanga
Class 1 wāfika owāfika āfika akafikanga ongafikanga engafikanga
Class 2 bāfika abāfika bāfika abafikanga abangafikanga bengafikanga
Class 3 wāfika owāfika wāfika awufikanga ongafikanga ungafikanga
Class 4 yāfika eyāfika yāfika ayifikanga engafikanga ingafikanga
Class 5 lāfika elāfika lāfika alifikanga elingafikanga lingafikanga
Class 6 āfika āfika āfika awafikanga angafikanga engafikanga
Class 7 sāfika esāfika sāfika asifikanga esingafikanga singafikanga
Class 8 zāfika ezāfika zāfika azifikanga ezingafikanga zingafikanga
Class 9 yāfika eyāfika yāfika ayifikanga engafikanga ingafikanga
Class 10 zāfika ezāfika zāfika azifikanga ezingafikanga zingafikanga
Class 11 lwāfika olwāfika lwāfika alufikanga olungafikanga lungafikanga
Class 14 bāfika obāfika bāfika abufikanga obungafikanga bungafikanga
Class 15 kwāfika okwāfika kwāfika akufikanga okungafikanga kungafikanga
Class 17 kwāfika okwāfika kwāfika akufikanga okungafikanga kungafikanga
Potential
Positive absolute Positive relative Positive participial Negative absolute Negative relative Negative participial
1st singular ngingafika ngingafika ngingefike ngingefike
2nd singular ungafika ungafika ungefike ungefike
1st plural singafika singafika singefike singefike
2nd plural ningafika ningafika ningefike ningefike
Class 1 angafika engafika angefike engefike
Class 2 bangafika bengafika bangefike bengefike
Class 3 ungafika ungafika ungefike ungefike
Class 4 ingafika ingafika ingefike ingefike
Class 5 lingafika lingafika lingefike lingefike
Class 6 angafika engafika angefike engefike
Class 7 singafika singafika singefike singefike
Class 8 zingafika zingafika zingefike zingefike
Class 9 ingafika ingafika ingefike ingefike
Class 10 zingafika zingafika zingefike zingefike
Class 11 lungafika lungafika lungefike lungefike
Class 14 bungafika bungafika bungefike bungefike
Class 15 kungafika kungafika kungefike kungefike
Class 17 kungafika kungafika kungefike kungefike
Immediate future
Positive absolute Positive relative Positive participial Negative absolute Negative relative Negative participial
1st singular ngizofika engizofika ngizofika angizufika ngingezufika
2nd singular uzofika ozofika uzofika awuzufika ungezufika
1st plural sizofika esizofika sizofika asizufika singezufika
2nd plural nizofika enizofika nizofika anizufika ningezufika
Class 1 uzofika ozofika ezofika akazufika engezufika
Class 2 bazofika abazofika bezofika abazufika bengezufika
Class 3 uzofika ozofika uzofika awuzufika ungezufika
Class 4 izofika ezofika izofika ayizufika ingezufika
Class 5 lizofika elizofika lizofika alizufika lingezufika
Class 6 azofika azofika ezofika awazufika engezufika
Class 7 sizofika esizofika sizofika asizufika singezufika
Class 8 zizofika ezizofika zizofika azizufika zingezufika
Class 9 izofika ezofika izofika ayizufika ingezufika
Class 10 zizofika ezizofika zizofika azizufika zingezufika
Class 11 luzofika oluzofika luzofika aluzufika lungezufika
Class 14 buzofika obuzofika buzofika abuzufika bungezufika
Class 15 kuzofika okuzofika kuzofika akuzufika kungezufika
Class 17 kuzofika okuzofika kuzofika akuzufika kungezufika
Remote future
Positive absolute Positive relative Positive participial Negative absolute Negative relative Negative participial
1st singular ngiyofika engiyofika ngiyofika angiyufika ngingeyufika
2nd singular uyofika oyofika uyofika awuyufika ungeyufika
1st plural siyofika esiyofika siyofika asiyufika singeyufika
2nd plural niyofika eniyofika niyofika aniyufika ningeyufika
Class 1 uyofika oyofika eyofika akayufika engeyufika
Class 2 bayofika abayofika beyofika abayufika bengeyufika
Class 3 uyofika oyofika uyofika awuyufika ungeyufika
Class 4 iyofika eyofika iyofika ayiyufika ingeyufika
Class 5 liyofika eliyofika liyofika aliyufika lingeyufika
Class 6 ayofika ayofika eyofika awayufika engeyufika
Class 7 siyofika esiyofika siyofika asiyufika singeyufika
Class 8 ziyofika eziyofika ziyofika aziyufika zingeyufika
Class 9 iyofika eyofika iyofika ayiyufika ingeyufika
Class 10 ziyofika eziyofika ziyofika aziyufika zingeyufika
Class 11 luyofika oluyofika luyofika aluyufika lungeyufika
Class 14 buyofika obuyofika buyofika abuyufika bungeyufika
Class 15 kuyofika okuyofika kuyofika akuyufika kungeyufika
Class 17 kuyofika okuyofika kuyofika akuyufika kungeyufika
Present subjunctive
Positive Negative
1st singular ngifike ngingafiki
2nd singular ufike ungafiki
1st plural sifike singafiki
2nd plural nifike ningafiki
Class 1 afike angafiki
Class 2 bafike bangafiki
Class 3 ufike ungafiki
Class 4 ifike ingafiki
Class 5 lifike lingafiki
Class 6 afike angafiki
Class 7 sifike singafiki
Class 8 zifike zingafiki
Class 9 ifike ingafiki
Class 10 zifike zingafiki
Class 11 lufike lungafiki
Class 14 bufike bungafiki
Class 15 kufike kungafiki
Class 17 kufike kungafiki
Past subjunctive
Positive Negative
1st singular ngafika angifika
2nd singular wafika awufika
1st plural safika asifika
2nd plural nafika anifika
Class 1 wafika akafika
Class 2 bafika abafika
Class 3 wafika awufika
Class 4 yafika ayifika
Class 5 lafika alifika
Class 6 afika awafika
Class 7 safika asifika
Class 8 zafika azifika
Class 9 yafika ayifika
Class 10 zafika azifika
Class 11 lwafika alufika
Class 14 bafika abufika
Class 15 kwafika akufika
Class 17 kwafika akufika

Derived termsEdit

ReferencesEdit