Bulgarian

edit

Pronunciation

edit

Pronoun

edit

му (mum or n (personal, possessive)

  1. Short form of the third-person singular masculine pronoun in the dative case, used as the indirect object of a verb; to him, for him, him.
    Дай му книгата.
    Daj mu knigata.
    Give him the book.
    Тя му написа писмо.
    Tja mu napisa pismo.
    She wrote him a letter.
    Не му се ходи на кино.
    Ne mu se hodi na kino.
    He doesn't feel like going to the cinema.
  2. Short form of the third-person singular masculine possessive pronoun; his.
    Георги и баща му.
    Georgi i bašta mu.
    George and his father.
    Очите му са сини.
    Očite mu sa sini.
    His eyes are blue.
  3. Short form of the third-person singular neuter pronoun in the dative case, used as the indirect object of a verb; to it, for it, it.
    Кучето глозгаше кокала, който му бяха дали.
    Kučeto glozgaše kokala, kojto mu bjaha dali.
    The dog was gnawing at the bone they had given it.
  4. Short form of the third-person singular neuter possessive pronoun; its.
    Кучето и опашката му.
    Kučeto i opaškata mu.
    The dog and its tail.
edit

Anagrams

edit

Dungan

edit

Etymology

edit

Cognate of Mandarin Chinese ()

Noun

edit

му (mu)

  1. mother

Evenki

edit

Etymology

edit

From Proto-Tungusic *mū. Cognate with Even мө (), Manchu ᠮᡠᡴᡝ (muke), Nanai муэ (mue).

Pronunciation

edit

Noun

edit

му (mu)

  1. water

Kalmyk

edit

Etymology

edit

From Proto-Mongolic *maγu. Cognate with Mongolian муу (muu).

Pronunciation

edit

Adjective

edit

му (mu) (Clear script spelling ᡏᡇᡇ (muu))

  1. bad

Komi-Permyak

edit

Etymology

edit

From Proto-Permic *mu, from Proto-Uralic *mëxe. Cognates include Finnish maa and Northern Mansi ма̄ ().

Pronunciation

edit
  • IPA(key): /ˈmu/, [ˈmu]
  • Hyphenation: му

Noun

edit

му (mu)

  1. land
  2. ground
  3. field
  4. world
  5. country
  6. region

Declension

edit
Declension of му (stem: му-)
singular plural
nominative му (mu) муэз (muez)
accusative I* му (mu) муэз (muez)
II* муӧс (muös) муэзӧс (muezös)
instrumental муӧн (muön) муэзӧн (muezön)
comitative мукӧт (muköt) муэзкӧт (muezköt)
caritive мутӧг (mutög) муэзтӧг (mueztög)
consecutive мула (mula) муэзла (muezla)
genitive мулӧн (mulön) муэзлӧн (muezlön)
ablative мулісь (muliś) муэзлісь (muezliś)
dative мулӧ (mulö) муэзлӧ (muezlö)
inessive муын (muyn) муэзын (muezyn)
elative муись (muiś) муэзісь (mueziś)
illative муӧ (muö) муэзӧ (muezö)
egressive мусянь (muśań) муэзсянь (muezśań)
approximative мулань (mulań) муэзлань (muezlań)
terminative I муӧдз (muödź) муэзӧдз (muezödź)
II муви (muvi) муэзви (muezvi)
prolative муӧт (muöt) муэзӧт (muezöt)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Possessive declension of му
First person singular
singular plural
nominative муӧ (muö) муэзӧ (muezö)
accusative I* муӧ (muö) муэзӧ (muezö)
II* муӧс (muös) муэзӧс (muezös)
instrumental мунам (munam) муэзнам (mueznam)
comitative муӧкӧт (muököt) муэзӧкӧт (muezököt)
caritive муӧтӧг (muötög) муэзӧтӧг (muezötög)
consecutive муӧла (muöla) муэзӧла (muezöla)
genitive муӧлӧн (muölön) муэзӧлӧн (muezölön)
ablative муӧлісь (muöliś) муэзӧлісь (muezöliś)
dative муӧлӧ (muölö) муэзӧлӧ (muezölö)
inessive муам (muam) муэзам (muezam)
elative мусим (muśim) муэзсим (muezśim)
illative муам (muam) муэзам (muezam)
egressive муӧсянь (muöśań) муэзӧсянь (muezöśań)
approximative муӧлань (muölań) муэзӧлань (muezölań)
terminative I муӧддзам (muöddźam) муэзӧддзам (muezöddźam)
II муӧви (muövi) муэзӧви (muezövi)
prolative муӧттям (muötťam) муэзӧттям (muezötťam)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Second person singular
singular plural
nominative муыт (muyt) муэт (muet)
accusative I* муыт (muyt) муэт (muet)
II* мутӧ (mutö) муэзтӧ (mueztö)
instrumental мунат (munat) муэзнат (mueznat)
comitative муыткӧт (muytköt) муэткӧт (muetköt)
caritive муыттӧг (muyttög) муэттӧг (muettög)
consecutive муытла (muytla) муэтла (muetla)
genitive муытлӧн (muytlön) муэтлӧн (muetlön)
ablative муытлісь (muytliś) муэтлісь (muetliś)
dative муытлӧ (muytlö) муэтлӧ (muetlö)
inessive муат (muat) муэзат (muezat)
elative мусит (muśit) муэзсит (muezśit)
illative муат (muat) муэзат (muezat)
egressive муытсянь (muytśań) муэтсянь (muetśań)
approximative муытлань (muytlań) муэтлань (muetlań)
terminative I муӧддзат (muöddźat) муэзӧддзат (muezöddźat)
II муытви (muytvi) муэтви (muetvi)
prolative муӧттят (muötťat) муэзӧттят (muezötťat)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Third person singular
singular plural
nominative муыс (muys) муэс (mues)
accusative I* муыс (muys) муэс (mues)
II* мусӧ (musö) муэсӧ (muesö)
instrumental мунас (munas) муэзнас (mueznas)
comitative муыскӧт (muysköt) муэскӧт (muesköt)
caritive муыстӧг (muystög) муэстӧг (muestög)
consecutive муысла (muysla) муэсла (muesla)
genitive муыслӧн (muyslön) муэслӧн (mueslön)
ablative муыслісь (muysliś) муэслісь (muesliś)
dative муыслӧ (muyslö) муэслӧ (mueslö)
inessive муас (muas) муэзас (muezas)
elative мусис (muśis) муэзсис (muezśis)
illative муас (muas) муэзас (muezas)
egressive муыссянь (muysśań) муэссянь (muesśań)
approximative муыслань (muyslań) муэслань (mueslań)
terminative I муӧддзас (muöddźas) муэзӧддзас (muezöddźas)
II муысви (muysvi) муэсви (muesvi)
prolative муӧттяс (muötťas) муэзӧттяс (muezötťas)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
First person plural
singular plural
nominative муным (munym) муэзным (mueznym)
accusative I* муным (munym) муэзным (mueznym)
II* мунымӧ (munymö) муэзнымӧ (mueznymö)
instrumental мунаным (munanym) муэзнаным (mueznanym)
comitative мунымкӧт (munymköt) муэзнымкӧт (mueznymköt)
caritive мунымтӧг (munymtög) муэзнымтӧг (mueznymtög)
consecutive мунымла (munymla) муэзнымла (mueznymla)
genitive мунымлӧн (munymlön) муэзнымлӧн (mueznymlön)
ablative мунымлісь (munymliś) муэзнымлісь (mueznymliś)
dative мунымлӧ (munymlö) муэзнымлӧ (mueznymlö)
inessive муаным (muanym) муэзаным (muezanym)
elative мусиным (muśinym) муэзсиным (muezśinym)
illative муаным (muanym) муэзаным (muezanym)
egressive мунымсянь (munymśań) муэзнымсянь (mueznymśań)
approximative мунымлань (munymlań) муэзнымлань (mueznymlań)
terminative I муӧддзаным (muöddźanym) муэзӧддзаным (muezöddźanym)
II мунымви (munymvi) муэзнымви (mueznymvi)
prolative муӧттяным (muötťanym) муэзӧттяным (muezötťanym)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Second person plural
singular plural
nominative муныт (munyt) муэзныт (mueznyt)
accusative I* муныт (munyt) муэзныт (mueznyt)
II* мунытӧ (munytö) муэзнытӧ (mueznytö)
instrumental мунаныт (munanyt) муэзнаныт (mueznanyt)
comitative муныткӧт (munytköt) муэзныткӧт (mueznytköt)
caritive муныттӧг (munyttög) муэзныттӧг (mueznyttög)
consecutive мунытла (munytla) муэзнытла (mueznytla)
genitive мунытлӧн (munytlön) муэзнытлӧн (mueznytlön)
ablative мунытлісь (munytliś) муэзнытлісь (mueznytliś)
dative мунытлӧ (munytlö) муэзнытлӧ (mueznytlö)
inessive муаныт (muanyt) муэзаныт (muezanyt)
elative мусиныт (muśinyt) муэзсиныт (muezśinyt)
illative муаныт (muanyt) муэзаныт (muezanyt)
egressive мунытсянь (munytśań) муэзнытсянь (mueznytśań)
approximative мунытлань (munytlań) муэзнытлань (mueznytlań)
terminative I муӧддзаныт (muöddźanyt) муэзӧддзаныт (muezöddźanyt)
II мунытви (munytvi) муэзнытви (mueznytvi)
prolative муӧттяныт (muötťanyt) муэзӧттяныт (muezötťanyt)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Third person plural
singular plural
nominative муныс (munys) муэзныс (mueznys)
accusative I* муныс (munys) муэзныс (mueznys)
II* мунысӧ (munysö) муэзнысӧ (mueznysö)
instrumental мунаныс (munanys) муэзнаныс (mueznanys)
comitative муныскӧт (munysköt) муэзныскӧт (mueznysköt)
caritive муныстӧг (munystög) муэзныстӧг (mueznystög)
consecutive мунысла (munysla) муэзнысла (mueznysla)
genitive муныслӧн (munyslön) муэзныслӧн (mueznyslön)
ablative муныслісь (munysliś) муэзныслісь (mueznysliś)
dative муныслӧ (munyslö) муэзныслӧ (mueznyslö)
inessive муаныс (muanys) муэзаныс (muezanys)
elative мусиныс (muśinys) муэзсиныс (muezśinys)
illative муаныс (muanys) муэзаныс (muezanys)
egressive муныссянь (munysśań) муэзныссянь (mueznysśań)
approximative муныслань (munyslań) муэзныслань (mueznyslań)
terminative I муӧддзаныс (muöddźanys) муэзӧддзаныс (muezöddźanys)
II мунысви (munysvi) муэзнысви (mueznysvi)
prolative муӧттяныс (muötťanys) муэзӧттяныс (muezötťanys)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.

References

edit
  • R. M. Batalova, A. S. Krivoshchekova-Gantman (1985) Коми-пермяцко-русский словарь [Komi-Permyak-Russian dictionary]‎[1], Moscow: Русский язык

Komi-Zyrian

edit

Etymology

edit

From Proto-Permic *mu, from Proto-Uralic *mëxe. Cognates include Finnish maa and Northern Mansi ма̄ ().

Pronunciation

edit
  • IPA(key): /ˈmu/, [ˈmu]
  • Hyphenation: му

Noun

edit

му (mu)

  1. earth
  2. land
  3. ground
  4. soil
  5. country

Declension

edit
Declension of му (stem: му-)
singular plural
nominative му (mu) муяс (mujas)
accusative I* му (mu) муяс (mujas)
II* муӧс (muös) муясӧс (mujasös)
instrumental муӧн (muön) муясӧн (mujasön)
comitative мукӧд (muköd) муяскӧд (mujasköd)
caritive мутӧг (mutög) муястӧг (mujastög)
consecutive мула (mula) муясла (mujasla)
genitive мулӧн (mulön) муяслӧн (mujaslön)
ablative мулысь (mulyś) муяслысь (mujaslyś)
dative мулы (muly) муяслы (mujasly)
inessive муын (muyn) муясын (mujasyn)
elative муысь (muyś) муясысь (mujasyś)
illative муӧ (muö) муясӧ (mujasö)
egressive мусянь (muśań) муяссянь (mujasśań)
approximative мулань (mulań) муяслань (mujaslań)
terminative муӧдз (muödź) муясӧдз (mujasödź)
prolative I муӧд (muöd) муясӧд (mujasöd)
II муті (muti) муясті (mujasti)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Possessive declension of му
First person singular
singular plural
nominative муӧй (muöj) муясӧй (mujasöj)
accusative I* муӧй (muöj) муясӧй (mujasöj)
II* муӧс (muös) муясӧс (mujasös)
instrumental мунам (munam) муяснам (mujasnam)
comitative муӧйкӧд (muöjköd) муясӧйкӧд (mujasöjköd)
caritive мутӧгым (mutögym) муястӧгым (mujastögym)
consecutive муӧйла (muöjla) муясӧйла (mujasöjla)
genitive муӧйлӧн (muöjlön) муясӧйлӧн (mujasöjlön)
ablative муӧйлысь (muöjlyś) муясӧйлысь (mujasöjlyś)
dative муӧйлы (muöjly) муясӧйлы (mujasöjly)
inessive муам (muam) муясам (mujasam)
elative мусьым (muśym) муяссьым (mujasśym)
illative муам (muam) муясам (mujasam)
egressive мусяньым (muśańym) муяссяньым (mujasśańym)
approximative муланьым (mulańym) муясланьым (mujaslańym)
terminative муӧдзым (muödźym) муясӧдзым (mujasödźym)
prolative I муӧдым (muödym) муясӧдым (mujasödym)
II мутіым (mutiym) муястіым (mujastiym)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Second person singular
singular plural
nominative муыд (muyd) муясыд (mujasyd)
accusative I* муыд (muyd) муясыд (mujasyd)
II* мутӧ (mutö) муястӧ (mujastö)
instrumental мунад (munad) муяснад (mujasnad)
comitative муыдкӧд (muydköd) муясыдкӧд (mujasydköd)
caritive мутӧгыд (mutögyd) муястӧгыд (mujastögyd)
consecutive муыдла (muydla) муясыдла (mujasydla)
genitive муыдлӧн (muydlön) муясыдлӧн (mujasydlön)
ablative муыдлысь (muydlyś) муясыдлысь (mujasydlyś)
dative муыдлы (muydly) муясыдлы (mujasydly)
inessive муад (muad) муясад (mujasad)
elative мусьыд (muśyd) муяссьыд (mujasśyd)
illative муад (muad) муясад (mujasad)
egressive мусяньыд (muśańyd) муяссяньыд (mujasśańyd)
approximative муланьыд (mulańyd) муясланьыд (mujaslańyd)
terminative муӧдзыд (muödźyd) муясӧдзыд (mujasödźyd)
prolative I муӧдыд (muödyd) муясӧдыд (mujasödyd)
II мутіыд (mutiyd) муястіыд (mujastiyd)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Third person singular
singular plural
nominative муыс (muys) муясыс (mujasys)
accusative I* муыс (muys) муясыс (mujasys)
II* мусӧ (musö) муяссӧ (mujassö)
instrumental мунас (munas) муяснас (mujasnas)
comitative муыскӧд (muysköd) муясыскӧд (mujasysköd)
caritive мутӧгыс (mutögys) муястӧгыс (mujastögys)
consecutive муысла (muysla) муясысла (mujasysla)
genitive муыслӧн (muyslön) муясыслӧн (mujasyslön)
ablative муыслысь (muyslyś) муясыслысь (mujasyslyś)
dative муыслы (muysly) муясыслы (mujasysly)
inessive муас (muas) муясас (mujasas)
elative мусьыс (muśys) муяссьыс (mujasśys)
illative муас (muas) муясас (mujasas)
egressive мусяньыс (muśańys) муяссяньыс (mujasśańys)
approximative муланьыс (mulańys) муясланьыс (mujaslańys)
terminative муӧдзыс (muödźys) муясӧдзыс (mujasödźys)
prolative I муӧдыс (muödys) муясӧдыс (mujasödys)
II мутіыс (mutiys) муястіыс (mujastiys)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
First person plural
singular plural
nominative муным (munym) муясным (mujasnym)
accusative I* муным (munym) муясным (mujasnym)
II* мунымӧ (munymö) муяснымӧ (mujasnymö)
instrumental мунаным (munanym) муяснаным (mujasnanym)
comitative мунымкӧд (munymköd) муяснымкӧд (mujasnymköd)
caritive мутӧгным (mutögnym) муястӧгным (mujastögnym)
consecutive мунымла (munymla) муяснымла (mujasnymla)
genitive мунымлӧн (munymlön) муяснымлӧн (mujasnymlön)
ablative мунымлысь (munymlyś) муяснымлысь (mujasnymlyś)
dative мунымлы (munymly) муяснымлы (mujasnymly)
inessive муаным (muanym) муясаным (mujasanym)
elative мусьыным (muśynym) муяссьыным (mujasśynym)
illative муаным (muanym) муясаным (mujasanym)
egressive мусяньным (muśańnym) муяссяньным (mujasśańnym)
approximative муланьным (mulańnym) муясланьным (mujaslańnym)
terminative муӧдзным (muödźnym) муясӧдзным (mujasödźnym)
prolative I муӧдным (muödnym) муясӧдным (mujasödnym)
II мутіным (mutinym) муястіным (mujastinym)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Second person plural
singular plural
nominative муныд (munyd) муясныд (mujasnyd)
accusative I* муныд (munyd) муясныд (mujasnyd)
II* мунытӧ (munytö) муяснытӧ (mujasnytö)
instrumental мунаныд (munanyd) муяснаныд (mujasnanyd)
comitative муныдкӧд (munydköd) муясныдкӧд (mujasnydköd)
caritive мутӧгныд (mutögnyd) муястӧгныд (mujastögnyd)
consecutive муныдла (munydla) муясныдла (mujasnydla)
genitive муныдлӧн (munydlön) муясныдлӧн (mujasnydlön)
ablative муныдлысь (munydlyś) муясныдлысь (mujasnydlyś)
dative муныдлы (munydly) муясныдлы (mujasnydly)
inessive муаныд (muanyd) муясаныд (mujasanyd)
elative мусьыныд (muśynyd) муяссьыныд (mujasśynyd)
illative муаныд (muanyd) муясаныд (mujasanyd)
egressive мусяньныд (muśańnyd) муяссяньныд (mujasśańnyd)
approximative муланьныд (mulańnyd) муясланьныд (mujaslańnyd)
terminative муӧдзныд (muödźnyd) муясӧдзныд (mujasödźnyd)
prolative I муӧдныд (muödnyd) муясӧдныд (mujasödnyd)
II мутіныд (mutinyd) муястіныд (mujastinyd)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Third person plural
singular plural
nominative муныс (munys) муясныс (mujasnys)
accusative I* муныс (munys) муясныс (mujasnys)
II* мунысӧ (munysö) муяснысӧ (mujasnysö)
instrumental мунаныс (munanys) муяснаныс (mujasnanys)
comitative мунымкӧс (munymkös) муяснымкӧс (mujasnymkös)
caritive мутӧгныс (mutögnys) муястӧгныс (mujastögnys)
consecutive мунысла (munysla) муяснысла (mujasnysla)
genitive муныслӧн (munyslön) муясныслӧн (mujasnyslön)
ablative муныслысь (munyslyś) муясныслысь (mujasnyslyś)
dative муныслы (munysly) муясныслы (mujasnysly)
inessive муаныс (muanys) муясаныс (mujasanys)
elative мусьыныс (muśynys) муяссьыныс (mujasśynys)
illative муаныс (muanys) муясаныс (mujasanys)
egressive мусяньныс (muśańnys) муяссяньныс (mujasśańnys)
approximative муланьныс (mulańnys) муясланьныс (mujaslańnys)
terminative муӧдзныс (muödźnys) муясӧдзныс (mujasödźnys)
prolative I муӧдныс (muödnys) муясӧдныс (mujasödnys)
II мутіныс (mutinys) муястіныс (mujastinys)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.

Derived terms

edit

References

edit
  • Bubrikh, Dmitry V. (1949) Грамматика литературного коми языка [Grammar of the literary Komi language] (in Russian), Leningrad: Zhdanov Leningrad State University, page 38
  • L. M. Beznosikova, E. A. Ajbabina, R. I. Kosnyreva (2000) Коми-русский словарь [Komi-Russian dictionary], →ISBN, page 399

Macedonian

edit

Pronunciation

edit

Interjection

edit

му (mu)

  1. moo

Pronoun

edit

му (mu)

  1. Short indirect object form of тој (toj).

Nivkh

edit
 
a Nivkh canoe

Noun

edit

му (mu)

  1. boat

Russian

edit

Pronunciation

edit

Interjection

edit

му (mu)

  1. (imitative) moo (sound a cow makes)
    коро́ва мычи́тkoróva myčíta cow moos

Serbo-Croatian

edit

Pronoun

edit

му (Latin spelling mu)

  1. to him (clitic dative singular of о̑н (he))
  2. to it (clitic dative singular of о̀но (it))

Declension

edit

Udmurt

edit

Pronunciation

edit
  • IPA(key): [ˈmu]
  • Rhymes: -u
  • Hyphenation: му

Etymology 1

edit
 
Му. (1.4.)

From Proto-Permic *mu, from Proto-Uralic *mëxe. Cognates include Finnish maa and Northern Mansi ма̄ ().

Permic cognates include Komi-Zyrian му (mu) and Komi-Permyak му (mu).

Noun

edit

му (mu)

  1. earth
  2. land
  3. ground, soil
  4. piece of land
Declension
edit
Derived terms 1
edit

Etymology 2

edit
 
Му. (2.1.)

From Proto-Permic *må, from Proto-Uralic *mete, borrowed from an Indo-European language, ultimately from Proto-Indo-European *médʰu (compare Russian мёд (mjod) and English mead). Cognates include Western Mari мӱ () and Hungarian méz.

Permic cognates include Komi-Zyrian ма (ma) and Komi-Permyak ма (ma).

Noun

edit

му (mu)

  1. honey
Declension
edit
Synonyms
edit
Derived terms 2
edit

References

edit
  • L. E. Kirillova, L. L. Karpova, editors (2008), “му”, in Удмурт-ӟуч кыллюкам [Udmurt-Russian dictionary], Izhevsk: Удмуртский институт истории, языка и литературы УрО РАН, →ISBN, page 439
  • T. V. Voronova, T. A. Poyarkova, editor (2012), Удмурт-ӟуч, ӟуч-удмурт кыллюкам [Udmurt-Russian, Russian-Udmurt dictionary] (overall work in Russian), Izhevsk: Книжное издательство «Удмуртия», →ISBN, page 48
  • Yrjö Wichmann, Toivo Emil Uotila (1987) Mikko Korhonen, editor, Wotjakischer Wortschatz [Votyak Vocabulary] (Lexica Societatis Fenno-Ugricae; Volume 21) (overall work in German), Helsinki: Suomalais-ugrilainen Seura, →ISBN, →ISSN, page 164