See also: Oma, OMA, omã, Omã, omā, and -oma

English edit

Etymology edit

Borrowed from German Oma.

Pronunciation edit

  • IPA(key): /ˈoʊmə/
  • (file)
  • Rhymes: -oʊmə

Noun edit

oma (plural omas)

  1. (among people of German ancestry) Grandmother, grandma.

See also edit

Anagrams edit

Catalan edit

Etymology edit

From om +‎ -a.

Pronunciation edit

Noun edit

oma f (plural omes)

  1. wych elm, Scots elm

Further reading edit

Dutch edit

Etymology edit

Likely stemming from grootma, a word that young children often mispronounce. Cognate to German Oma.

Pronunciation edit

  • IPA(key): /ˈoː.maː/
  • (file)
  • Hyphenation: oma

Noun edit

oma f (plural oma's, diminutive omaatje n)

  1. grandma, granny, nan
    Synonym: grootmoeder
  2. (colloquial) Any old woman.

Descendants edit

  • Papiamentu: oma
  • Sranan Tongo: oma

Estonian edit

Etymology edit

From Proto-Finnic *oma. Cognate to Finnish oma, Livonian umm, Votic õma and Northern Sami oapmi. Compare also Udmurt умой (umoj, good, fitting, right) and Komi-Zyrian эм (em, exists). Possibly an old derivation from the copula - olema.

Adjective edit

oma (indeclinable)

  1. own
  2. (military) friendly

Declension edit

Indeclinable.

Noun edit

oma (genitive oma, partitive oma)

  1. (military, usually in the plural) a friendly

Declension edit

Declension of oma (ÕS type 17i/pesa, no gradation)
singular plural
nominative oma omad
accusative nom.
gen. oma
genitive omade
partitive oma omi
omasid
illative omma
omasse
omadesse
omisse
inessive omas omades
omis
elative omast omadest
omist
allative omale omadele
omile
adessive omal omadel
omil
ablative omalt omadelt
omilt
translative omaks omadeks
omiks
terminative omani omadeni
essive omana omadena
abessive omata omadeta
comitative omaga omadega

Finnish edit

Etymology edit

From Proto-Finnic *oma. Cognate to Estonian oma, Livonian umm, Votic õma and Northern Sami oapmi.

Pronunciation edit

  • IPA(key): /ˈomɑ/, [ˈo̞mɑ̝]
  • Rhymes: -omɑ
  • Syllabification(key): o‧ma

Adjective edit

oma (comparative omempi, superlative omin)

  1. own
  2. (military) friendly

Declension edit

Inflection of oma (Kotus type 10/koira, no gradation)
nominative oma omat
genitive oman omien
partitive omaa omia
illative omaan omiin
singular plural
nominative oma omat
accusative nom. oma omat
gen. oman
genitive oman omien
omainrare
partitive omaa omia
inessive omassa omissa
elative omasta omista
illative omaan omiin
adessive omalla omilla
ablative omalta omilta
allative omalle omille
essive omana omina
translative omaksi omiksi
abessive omatta omitta
instructive omin
comitative omine
Possessive forms of oma (Kotus type 10/koira, no gradation)
first-person singular possessor
singular plural
nominative omani omani
accusative nom. omani omani
gen. omani
genitive omani omieni
omainirare
partitive omaani omiani
inessive omassani omissani
elative omastani omistani
illative omaani omiini
adessive omallani omillani
ablative omaltani omiltani
allative omalleni omilleni
essive omanani ominani
translative omakseni omikseni
abessive omattani omittani
instructive
comitative omineni
second-person singular possessor
singular plural
nominative omasi omasi
accusative nom. omasi omasi
gen. omasi
genitive omasi omiesi
omaisirare
partitive omaasi omiasi
inessive omassasi omissasi
elative omastasi omistasi
illative omaasi omiisi
adessive omallasi omillasi
ablative omaltasi omiltasi
allative omallesi omillesi
essive omanasi ominasi
translative omaksesi omiksesi
abessive omattasi omittasi
instructive
comitative ominesi
first-person plural possessor
singular plural
nominative omamme omamme
accusative nom. omamme omamme
gen. omamme
genitive omamme omiemme
omaimmerare
partitive omaamme omiamme
inessive omassamme omissamme
elative omastamme omistamme
illative omaamme omiimme
adessive omallamme omillamme
ablative omaltamme omiltamme
allative omallemme omillemme
essive omanamme ominamme
translative omaksemme omiksemme
abessive omattamme omittamme
instructive
comitative ominemme
second-person plural possessor
singular plural
nominative omanne omanne
accusative nom. omanne omanne
gen. omanne
genitive omanne omienne
omainnerare
partitive omaanne omianne
inessive omassanne omissanne
elative omastanne omistanne
illative omaanne omiinne
adessive omallanne omillanne
ablative omaltanne omiltanne
allative omallenne omillenne
essive omananne ominanne
translative omaksenne omiksenne
abessive omattanne omittanne
instructive
comitative ominenne
third-person possessor
singular plural
nominative omansa omansa
accusative nom. omansa omansa
gen. omansa
genitive omansa omiensa
omainsarare
partitive omaansa omiaan
omiansa
inessive omassaan
omassansa
omissaan
omissansa
elative omastaan
omastansa
omistaan
omistansa
illative omaansa omiinsa
adessive omallaan
omallansa
omillaan
omillansa
ablative omaltaan
omaltansa
omiltaan
omiltansa
allative omalleen
omallensa
omilleen
omillensa
essive omanaan
omanansa
ominaan
ominansa
translative omakseen
omaksensa
omikseen
omiksensa
abessive omattaan
omattansa
omittaan
omittansa
instructive
comitative omineen
ominensa

Derived terms edit

Compounds edit

Noun edit

oma

  1. (military, usually in the plural) friendly (someone/s on the same side)
    Älä ammu, ne ovat omia.
    Don't shoot, they are friendlies.

Declension edit

Inflection of oma (Kotus type 10/koira, no gradation)
nominative oma omat
genitive oman omien
partitive omaa omia
illative omaan omiin
singular plural
nominative oma omat
accusative nom. oma omat
gen. oman
genitive oman omien
omainrare
partitive omaa omia
inessive omassa omissa
elative omasta omista
illative omaan omiin
adessive omalla omilla
ablative omalta omilta
allative omalle omille
essive omana omina
translative omaksi omiksi
abessive omatta omitta
instructive omin
comitative See the possessive forms below.
Possessive forms of oma (Kotus type 10/koira, no gradation)
first-person singular possessor
singular plural
nominative omani omani
accusative nom. omani omani
gen. omani
genitive omani omieni
omainirare
partitive omaani omiani
inessive omassani omissani
elative omastani omistani
illative omaani omiini
adessive omallani omillani
ablative omaltani omiltani
allative omalleni omilleni
essive omanani ominani
translative omakseni omikseni
abessive omattani omittani
instructive
comitative omineni
second-person singular possessor
singular plural
nominative omasi omasi
accusative nom. omasi omasi
gen. omasi
genitive omasi omiesi
omaisirare
partitive omaasi omiasi
inessive omassasi omissasi
elative omastasi omistasi
illative omaasi omiisi
adessive omallasi omillasi
ablative omaltasi omiltasi
allative omallesi omillesi
essive omanasi ominasi
translative omaksesi omiksesi
abessive omattasi omittasi
instructive
comitative ominesi
first-person plural possessor
singular plural
nominative omamme omamme
accusative nom. omamme omamme
gen. omamme
genitive omamme omiemme
omaimmerare
partitive omaamme omiamme
inessive omassamme omissamme
elative omastamme omistamme
illative omaamme omiimme
adessive omallamme omillamme
ablative omaltamme omiltamme
allative omallemme omillemme
essive omanamme ominamme
translative omaksemme omiksemme
abessive omattamme omittamme
instructive
comitative ominemme
second-person plural possessor
singular plural
nominative omanne omanne
accusative nom. omanne omanne
gen. omanne
genitive omanne omienne
omainnerare
partitive omaanne omianne
inessive omassanne omissanne
elative omastanne omistanne
illative omaanne omiinne
adessive omallanne omillanne
ablative omaltanne omiltanne
allative omallenne omillenne
essive omananne ominanne
translative omaksenne omiksenne
abessive omattanne omittanne
instructive
comitative ominenne
third-person possessor
singular plural
nominative omansa omansa
accusative nom. omansa omansa
gen. omansa
genitive omansa omiensa
omainsarare
partitive omaansa omiaan
omiansa
inessive omassaan
omassansa
omissaan
omissansa
elative omastaan
omastansa
omistaan
omistansa
illative omaansa omiinsa
adessive omallaan
omallansa
omillaan
omillansa
ablative omaltaan
omaltansa
omiltaan
omiltansa
allative omalleen
omallensa
omilleen
omillensa
essive omanaan
omanansa
ominaan
ominansa
translative omakseen
omaksensa
omikseen
omiksensa
abessive omattaan
omattansa
omittaan
omittansa
instructive
comitative omineen
ominensa

See also edit

Further reading edit

Anagrams edit

Haitian Creole edit

Pronunciation edit

Noun edit

oma

  1. lobster

Ingrian edit

Etymology edit

From Proto-Finnic *oma. Cognates include Finnish oma and Estonian oma.

Pronunciation edit

Adjective edit

oma (not comparable)

  1. own
    • 1936, V. I. Junus, Iƶoran Keelen Grammatikka[2], Leningrad: Riikin Ucebno-pedagogiceskoi Izdateljstva, page 3:
      Territorialisest, oman elopaikan poolest, iƶorat ollaa soomalaisiin, venäläisiin, virolaisiin ja vadjalaisiin naapurinna.
      Territorially, according to [their] own place of residence, Ingrians are neighbours to Finns, Russians, Estonians and Votes.
    • (Can we date this quote?), “Omal maal”, performed by Arvo Survo:
      Omal maal, omal maal, omal kotimaal. Kual rauhan saan syämehein miä sinne kaihoon ain!
      In [my] own country, in [my] own country, in [my] own homeland. Where I'll get peace in my heart I will always long [to be] there!
    • 2021, Kati Kallio, Riho Grünthal, Lasi Saressalo, quoting Olga Filatova, Inkerikot, setot ja vatjalaiset (overall work in Finnish), →ISBN, page 40:
      Ennee sottaa mittää sitä vennään keeltä meil ei olt - kaik oli oma keeli!
      Before the war we didn't have any Russian language - everything was our own language!

Declension edit

Declension of oma (type 3/koira, no gradation, gemination)
singular plural
nominative oma omat
genitive oman ommiin
partitive ommaa ommia
illative ommaa ommii
inessive omas omis
elative omast omist
allative omalle omille
adessive omal omil
ablative omalt omilt
translative omaks omiks
essive omanna, ommaan ominna, ommiin
exessive1) omant omint
1) obsolete
*) the accusative corresponds with either the genitive (sg) or nominative (pl)
**) the comitative is formed by adding the suffix -ka? or -kä? to the genitive.

Derived terms edit

References edit

  • Ruben E. Nirvi (1971) Inkeroismurteiden Sanakirja, Helsinki: Suomalais-Ugrilainen Seura, page 362

Karao edit

Etymology edit

From Proto-Malayo-Polynesian *quma.

Noun edit

oma

  1. mountainside garden

Karelian edit

Adjective edit

oma

  1. own

Kari'na edit

Etymology edit

From Proto-Cariban *ôtema; compare Apalaí osema, Trió ëema, Wayana ësema, Waiwai esama, Akawaio e'ma, Macushi ema, Pemon ema, Ye'kwana ööma.

Pronunciation edit

Noun edit

óma (possessed omary)

  1. road, path
  2. line

References edit

  • Courtz, Hendrik (2008) A Carib grammar and dictionary[3], Toronto: Magoria Books, →ISBN, page 328
  • Ahlbrinck, Willem (1931), “oma”, in Encyclopaedie der Karaïben, Amsterdam: Koninklijke Akademie van Wetenschappen, page 335; republished as Willem Ahlbrinck, ; Doude van Herwijnen, transl., L'Encyclopédie des Caraïbes[4], Paris, 1956, page 328

Kirikiri edit

Noun edit

oma

  1. (Faia) tongue

Synonyms edit

Further reading edit

Laboya edit

Etymology edit

From Proto-Malayo-Polynesian *quma.

Noun edit

oma

  1. garden

References edit

  • Rina, A. Dj.; Kabba, John Lado B. (2011), “oma”, in Kamus Bahasa Lamboya, Kabupaten Sumba Bakat [Dictionary of Lamboya Language, West Sumba Regency], Waikabubak: Dinas Kebudayaan dan Pariwisata, Kabupaten Sumba Bakat, page 75

Ladin edit

Noun edit

oma f (plural omans)

  1. mother

Lala (South Africa) edit

Etymology edit

From Proto-Bantu *-jʊ́ma.

Verb edit

-óma

  1. to become dry

Latvian edit

Etymology edit

Borrowed from Old East Slavic умъ (umŭ, mind, intellect) (cf. Russian ум (um, mind, intellect, wit)), cognate with Lithuanian aumuõ (understanding, notion, intellect), genitive aumeñs. This word was borrowed into Latvian before the 13th century, while Old East Slavic у was still close to [o] in pronunciation. It conserved its original meaning (“mind,” “understanding”) well into the 19th century; the modern sense was an innovation introduced by Atis Kronvalds.[1]

Pronunciation edit

  This entry needs an audio pronunciation. If you are a native speaker with a microphone, please record this word. The recorded pronunciation will appear here when it's ready.

Noun edit

oma f (4th declension)

  1. mood (mental or emotional state)
    būt labā omāto be in a good mood
    būt priecīgā omāto be in a cheerful mood
    viņš šodien ir sliktā omāhe is in a bad mood today

Declension edit

Derived terms edit

References edit

  1. ^ Karulis, Konstantīns (1992), “oma”, in Latviešu Etimoloģijas Vārdnīca (in Latvian), Rīga: AVOTS, →ISBN

Ludian edit

Adjective edit

oma

  1. own

Maori edit

Verb edit

oma

  1. run, race, flee, escape, move quickly, run away

Maranao edit

Etymology 1 edit

From Proto-Malayo-Polynesian *quma.

Noun edit

oma

  1. farm

Etymology 2 edit

From Western Bukidnon Manobo uma.

Verb edit

oma

  1. to arrive

Murui Huitoto edit

Pronunciation edit

  • IPA(key): [ˈɔma]
  • Hyphenation: o‧ma

Etymology 1 edit

oma
Root Classifier
oo- -ma

Cognates include Minica Huitoto oma and Nüpode Huitoto oma.

Noun edit

oma

  1. brother-in-law (to a female)
Declension edit

Etymology 2 edit

(This etymology is missing or incomplete. Please add to it, or discuss it at the Etymology scriptorium.)

Root edit

oma

  1. tail
Derived terms edit

References edit

  • Shirley Burtch (1983) Diccionario Huitoto Murui (Tomo I) (Linguistica Peruana No. 20)‎[5] (in Spanish), Yarinacocha, Peru: Instituto Lingüístico de Verano, page 53
  • Katarzyna Izabela Wojtylak (2017) A grammar of Murui (Bue): a Witotoan language of Northwest Amazonia.[6], Townsville: James Cook University press (PhD thesis), page 41

Northern Ndebele edit

Etymology edit

From Proto-Bantu *-jʊ́ma.

Verb edit

-óma

  1. to become dry

Inflection edit

This verb needs an inflection-table template.

Northern Sotho edit

Etymology edit

From Proto-Bantu *-jʊ́ma.

Verb edit

oma

  1. to be dry

Portuguese edit

Etymology edit

From German Oma (grandma).

Pronunciation edit

 

  • Hyphenation: o‧ma

Noun edit

oma f (plural omas)

  1. (South Brazil, familiar) grandma
    Synonym: avó
    Antonym: opa

Further reading edit

  • oma” in Dicionário inFormal.

Sotho edit

Etymology edit

From Proto-Bantu *-jʊ́ma.

Verb edit

oma

  1. to be dry

Southern Ndebele edit

Etymology edit

From Proto-Bantu *-jʊ́ma.

Verb edit

-ôma

  1. to become dry

Inflection edit

This verb needs an inflection-table template.

Sranan Tongo edit

Etymology edit

Borrowed from Dutch oma.

Noun edit

oma

  1. grandmother

References edit

Swazi edit

Etymology edit

From Proto-Bantu *-jʊ́ma.

Verb edit

-oma

  1. to become dry

Inflection edit

This verb needs an inflection-table template.

Tswana edit

Etymology edit

From Proto-Bantu *-jʊ́ma.

Verb edit

oma

  1. to be dry

Volapük edit

Pronoun edit

oma

  1. (genitive singular of om) "his"

Synonyms edit

West Makian edit

Pronunciation edit

Noun edit

oma

  1. a child

References edit

  • Clemens Voorhoeve (1982) The Makian languages and their neighbours[7], Pacific linguistics

Xhosa edit

Etymology edit

From Proto-Bantu *-jʊ́ma.

Verb edit

-ôma

  1. to become dry

Inflection edit

This verb needs an inflection-table template.

Zulu edit

Etymology edit

From Proto-Bantu *-jʊ́ma.

Verb edit

-ôma

  1. to become dry
  2. to become thirsty

Inflection edit

Tone HH
Infinitive ukoma
Positive Negative
Infinitive ukoma ukungomi
Imperative
Simple + object concord
Singular yoma -ome
Plural yomani -omeni
Stative
Positive absolute Positive relative Positive participial Negative absolute Negative relative Negative participial
1st singular ngomile, ngomē engomile, engomē ngomile, ngomē angomile, angomē engingomile, engingomē ngingomile, ngingomē
2nd singular womile, womē owomile, owomē womile, womē awomile, awomē ongomile, ongomē ungomile, ungomē
1st plural somile, somē esomile, esomē somile, somē asomile, asomē esingomile, esingomē singomile, singomē
2nd plural nomile, nomē enomile, enomē nomile, nomē anomile, anomē eningomile, eningomē ningomile, ningomē
Class 1 womile, womē owomile, owomē omile, omē akomile, akomē ongomile, ongomē engomile, engomē
Class 2 bomile, bomē abomile, abomē bomile, bomē abomile, abomē abangomile, abangomē bengomile, bengomē
Class 3 womile, womē owomile, owomē womile, womē awomile, awomē ongomile, ongomē ungomile, ungomē
Class 4 yomile, yomē eyomile, eyomē yomile, yomē ayomile, ayomē engomile, engomē ingomile, ingomē
Class 5 lomile, lomē elomile, elomē lomile, lomē alomile, alomē elingomile, elingomē lingomile, lingomē
Class 6 omile, omē omile, omē omile, omē awomile, awomē angomile, angomē engomile, engomē
Class 7 somile, somē esomile, esomē somile, somē asomile, asomē esingomile, esingomē singomile, singomē
Class 8 zomile, zomē ezomile, ezomē zomile, zomē azomile, azomē ezingomile, ezingomē zingomile, zingomē
Class 9 yomile, yomē eyomile, eyomē yomile, yomē ayomile, ayomē engomile, engomē ingomile, ingomē
Class 10 zomile, zomē ezomile, ezomē zomile, zomē azomile, azomē ezingomile, ezingomē zingomile, zingomē
Class 11 lomile, lomē olomile, olomē lomile, lomē alomile, alomē olungomile, olungomē lungomile, lungomē
Class 14 bomile, bomē obomile, obomē bomile, bomē abomile, abomē obungomile, obungomē bungomile, bungomē
Class 15 komile, komē okomile, okomē komile, komē akomile, akomē okungomile, okungomē kungomile, kungomē
Class 17 komile, komē okomile, okomē komile, komē akomile, akomē okungomile, okungomē kungomile, kungomē
Present
Positive absolute Positive relative Positive participial Negative absolute Negative relative Negative participial
1st singular ngiyoma, ngoma engomayo, engoma ngoma angomi engingomi ngingomi
2nd singular uyoma, woma owomayo, owoma woma awomi ongomi ungomi
1st plural siyoma, soma esomayo, esoma soma asomi esingomi singomi
2nd plural niyoma, noma enomayo, enoma noma anomi eningomi ningomi
Class 1 uyoma, woma owomayo, owoma oma akomi ongomi engomi
Class 2 bayoma, boma abomayo, aboma boma abomi abangomi bengomi
Class 3 uyoma, woma owomayo, owoma woma awomi ongomi ungomi
Class 4 iyoma, yoma eyomayo, eyoma yoma ayomi engomi ingomi
Class 5 liyoma, loma elomayo, eloma loma alomi elingomi lingomi
Class 6 ayoma, oma omayo, oma oma awomi angomi engomi
Class 7 siyoma, soma esomayo, esoma soma asomi esingomi singomi
Class 8 ziyoma, zoma ezomayo, ezoma zoma azomi ezingomi zingomi
Class 9 iyoma, yoma eyomayo, eyoma yoma ayomi engomi ingomi
Class 10 ziyoma, zoma ezomayo, ezoma zoma azomi ezingomi zingomi
Class 11 luyoma, loma olomayo, oloma loma alomi olungomi lungomi
Class 14 buyoma, boma obomayo, oboma boma abomi obungomi bungomi
Class 15 kuyoma, koma okomayo, okoma koma akomi okungomi kungomi
Class 17 kuyoma, koma okomayo, okoma koma akomi okungomi kungomi
Recent past
Positive absolute Positive relative Positive participial Negative absolute Negative relative Negative participial
1st singular ngomile, ngomē engomile, engomē ngomile, ngomē angomanga engingomanga ngingomanga
2nd singular womile, womē owomile, owomē womile, womē awomanga ongomanga ungomanga
1st plural somile, somē esomile, esomē somile, somē asomanga esingomanga singomanga
2nd plural nomile, nomē enomile, enomē nomile, nomē anomanga eningomanga ningomanga
Class 1 womile, womē owomile, owomē omile, omē akomanga ongomanga engomanga
Class 2 bomile, bomē abomile, abomē bomile, bomē abomanga abangomanga bengomanga
Class 3 womile, womē owomile, owomē womile, womē awomanga ongomanga ungomanga
Class 4 yomile, yomē eyomile, eyomē yomile, yomē ayomanga engomanga ingomanga
Class 5 lomile, lomē elomile, elomē lomile, lomē alomanga elingomanga lingomanga
Class 6 omile, omē omile, omē omile, omē awomanga angomanga engomanga
Class 7 somile, somē esomile, esomē somile, somē asomanga esingomanga singomanga
Class 8 zomile, zomē ezomile, ezomē zomile, zomē azomanga ezingomanga zingomanga
Class 9 yomile, yomē eyomile, eyomē yomile, yomē ayomanga engomanga ingomanga
Class 10 zomile, zomē ezomile, ezomē zomile, zomē azomanga ezingomanga zingomanga
Class 11 lomile, lomē olomile, olomē lomile, lomē alomanga olungomanga lungomanga
Class 14 bomile, bomē obomile, obomē bomile, bomē abomanga obungomanga bungomanga
Class 15 komile, komē okomile, okomē komile, komē akomanga okungomanga kungomanga
Class 17 komile, komē okomile, okomē komile, komē akomanga okungomanga kungomanga
Remote past
Positive absolute Positive relative Positive participial Negative absolute Negative relative Negative participial
1st singular ngōma engōma ngōma angomanga engingomanga ngingomanga
2nd singular wōma owōma wōma awomanga ongomanga ungomanga
1st plural sōma esōma sōma asomanga esingomanga singomanga
2nd plural nōma enōma nōma anomanga eningomanga ningomanga
Class 1 wōma owōma ōma akomanga ongomanga engomanga
Class 2 bōma abōma bōma abomanga abangomanga bengomanga
Class 3 wōma owōma wōma awomanga ongomanga ungomanga
Class 4 yōma eyōma yōma ayomanga engomanga ingomanga
Class 5 lōma elōma lōma alomanga elingomanga lingomanga
Class 6 ōma ōma ōma awomanga angomanga engomanga
Class 7 sōma esōma sōma asomanga esingomanga singomanga
Class 8 zōma ezōma zōma azomanga ezingomanga zingomanga
Class 9 yōma eyōma yōma ayomanga engomanga ingomanga
Class 10 zōma ezōma zōma azomanga ezingomanga zingomanga
Class 11 lōma olōma lōma alomanga olungomanga lungomanga
Class 14 bōma obōma bōma abomanga obungomanga bungomanga
Class 15 kōma okōma kōma akomanga okungomanga kungomanga
Class 17 kōma okōma kōma akomanga okungomanga kungomanga
Potential
Positive absolute Positive relative Positive participial Negative absolute Negative relative Negative participial
1st singular ngingoma ngingoma ngingome ngingome
2nd singular ungoma ungoma ungome ungome
1st plural singoma singoma singome singome
2nd plural ningoma ningoma ningome ningome
Class 1 angoma engoma angome engome
Class 2 bangoma bengoma bangome bengome
Class 3 ungoma ungoma ungome ungome
Class 4 ingoma ingoma ingome ingome
Class 5 lingoma lingoma lingome lingome
Class 6 angoma engoma angome engome
Class 7 singoma singoma singome singome
Class 8 zingoma zingoma zingome zingome
Class 9 ingoma ingoma ingome ingome
Class 10 zingoma zingoma zingome zingome
Class 11 lungoma lungoma lungome lungome
Class 14 bungoma bungoma bungome bungome
Class 15 kungoma kungoma kungome kungome
Class 17 kungoma kungoma kungome kungome
Immediate future
Positive absolute Positive relative Positive participial Negative absolute Negative relative Negative participial
1st singular ngizokoma engizokoma ngizokoma angizukoma engingezukoma ngingezukoma
2nd singular uzokoma ozokoma uzokoma awuzukoma ongezukoma ungezukoma
1st plural sizokoma esizokoma sizokoma asizukoma esingezukoma singezukoma
2nd plural nizokoma enizokoma nizokoma anizukoma eningezukoma ningezukoma
Class 1 uzokoma ozokoma ezokoma akazukoma ongezukoma engezukoma
Class 2 bazokoma abazokoma bezokoma abazukoma abangezukoma bengezukoma
Class 3 uzokoma ozokoma uzokoma awuzukoma ongezukoma ungezukoma
Class 4 izokoma ezokoma izokoma ayizukoma engezukoma ingezukoma
Class 5 lizokoma elizokoma lizokoma alizukoma elingezukoma lingezukoma
Class 6 azokoma azokoma ezokoma awazukoma angezukoma engezukoma
Class 7 sizokoma esizokoma sizokoma asizukoma esingezukoma singezukoma
Class 8 zizokoma ezizokoma zizokoma azizukoma ezingezukoma zingezukoma
Class 9 izokoma ezokoma izokoma ayizukoma engezukoma ingezukoma
Class 10 zizokoma ezizokoma zizokoma azizukoma ezingezukoma zingezukoma
Class 11 luzokoma oluzokoma luzokoma aluzukoma olungezukoma lungezukoma
Class 14 buzokoma obuzokoma buzokoma abuzukoma obungezukoma bungezukoma
Class 15 kuzokoma okuzokoma kuzokoma akuzukoma okungezukoma kungezukoma
Class 17 kuzokoma okuzokoma kuzokoma akuzukoma okungezukoma kungezukoma
Remote future
Positive absolute Positive relative Positive participial Negative absolute Negative relative Negative participial
1st singular ngiyokoma engiyokoma ngiyokoma angiyukoma engingeyukoma ngingeyukoma
2nd singular uyokoma oyokoma uyokoma awuyukoma ongeyukoma ungeyukoma
1st plural siyokoma esiyokoma siyokoma asiyukoma esingeyukoma singeyukoma
2nd plural niyokoma eniyokoma niyokoma aniyukoma eningeyukoma ningeyukoma
Class 1 uyokoma oyokoma eyokoma akayukoma ongeyukoma engeyukoma
Class 2 bayokoma abayokoma beyokoma abayukoma abangeyukoma bengeyukoma
Class 3 uyokoma oyokoma uyokoma awuyukoma ongeyukoma ungeyukoma
Class 4 iyokoma eyokoma iyokoma ayiyukoma engeyukoma ingeyukoma
Class 5 liyokoma eliyokoma liyokoma aliyukoma elingeyukoma lingeyukoma
Class 6 ayokoma ayokoma eyokoma awayukoma angeyukoma engeyukoma
Class 7 siyokoma esiyokoma siyokoma asiyukoma esingeyukoma singeyukoma
Class 8 ziyokoma eziyokoma ziyokoma aziyukoma ezingeyukoma zingeyukoma
Class 9 iyokoma eyokoma iyokoma ayiyukoma engeyukoma ingeyukoma
Class 10 ziyokoma eziyokoma ziyokoma aziyukoma ezingeyukoma zingeyukoma
Class 11 luyokoma oluyokoma luyokoma aluyukoma olungeyukoma lungeyukoma
Class 14 buyokoma obuyokoma buyokoma abuyukoma obungeyukoma bungeyukoma
Class 15 kuyokoma okuyokoma kuyokoma akuyukoma okungeyukoma kungeyukoma
Class 17 kuyokoma okuyokoma kuyokoma akuyukoma okungeyukoma kungeyukoma
Present subjunctive
Positive Negative
1st singular ngome ngingomi
2nd singular wome ungomi
1st plural some singomi
2nd plural nome ningomi
Class 1 ome angomi
Class 2 bome bangomi
Class 3 wome ungomi
Class 4 yome ingomi
Class 5 lome lingomi
Class 6 ome angomi
Class 7 some singomi
Class 8 zome zingomi
Class 9 yome ingomi
Class 10 zome zingomi
Class 11 lome lungomi
Class 14 bome bungomi
Class 15 kome kungomi
Class 17 kome kungomi
Past subjunctive
Positive Negative
1st singular ngoma ngangoma, angoma, angangoma
2nd singular woma wangoma, awoma, awangoma
1st plural soma sangoma, asoma, asangoma
2nd plural noma nangoma, anoma, anangoma
Class 1 woma wangoma, akoma, akangoma
Class 2 boma bangoma, aboma, abangoma
Class 3 woma wangoma, awoma, awangoma
Class 4 yoma yangoma, ayoma, ayangoma
Class 5 loma langoma, aloma, alangoma
Class 6 oma angoma, awoma, awangoma
Class 7 soma sangoma, asoma, asangoma
Class 8 zoma zangoma, azoma, azangoma
Class 9 yoma yangoma, ayoma, ayangoma
Class 10 zoma zangoma, azoma, azangoma
Class 11 loma lwangoma, aloma, alwangoma
Class 14 boma bangoma, aboma, abangoma
Class 15 koma kwangoma, akoma, akwangoma
Class 17 koma kwangoma, akoma, akwangoma

References edit