Open main menu

CatalanEdit

VerbEdit

fia

  1. third-person singular present indicative form of fiar
  2. second-person singular imperative form of fiar

EsperantoEdit

EtymologyEdit

From fi- (shameful, immoral, corrupt, dissolute, dirty, slutty) +‎ -a (adjectival suffix).

PronunciationEdit

  • (file)
  • IPA(key): /ˈfia/
  • Hyphenation: fi‧a
  • Rhymes: -ia

AdjectiveEdit

fia (accusative singular fian, plural fiaj, accusative plural fiajn)

  1. shameful, ignoble
    La ekzekutisto, spite lia fia metio, estis bonkora viro.The executioner, despite his shameful trade, was a kind man.
  2. naughty
    Nudpugan pugfrapadon la fiaj knabinetoj ricevis.A bare bottom spanking [is what] the naughty little girls got.

EweEdit

PronunciationEdit

NounEdit

fia (plural fiawo)

  1. king

VerbEdit

fia

  1. to burn
  2. to demonstrate
  3. to show
  4. to teach

FrenchEdit

PronunciationEdit

VerbEdit

fia

  1. third-person singular past historic of fier

HungarianEdit

EtymologyEdit

From the fi variant of fiú (son) +‎ -a (possessive suffix).

PronunciationEdit

  • IPA(key): [ˈfiʲɒ]
  • Hyphenation: fia

NounEdit

fia

  1. third-person singular single-possession possessive of fiú
    A fia egy másik városban él.His/her son lives in another city.

Usage notesEdit

  • Fia is only used in the sense of one’s son, while one’s boyfriend is fiúja.

DeclensionEdit

Inflection (stem in long/high vowel, back harmony)
singular plural
nominative fia
accusative fiát
dative fiának
instrumental fiával
causal-final fiáért
translative fiává
terminative fiáig
essive-formal fiaként
essive-modal fiául
inessive fiában
superessive fián
adessive fiánál
illative fiába
sublative fiára
allative fiához
elative fiából
delative fiáról
ablative fiától

For the plural form (“someone’s sons”), see fiai.


IrishEdit

Alternative formsEdit

PronunciationEdit

Etymology 1Edit

From Old Irish fíad (wild animals, game, especially deer), from fid m (wood).

NounEdit

fia m (genitive singular fia, nominative plural fianna)

  1. deer
DeclensionEdit
Derived termsEdit

AdjectiveEdit

fia

  1. wild
Derived termsEdit
  • diasa fia m (corn-cockle)
  • fia- (wild; large, outsize)

Etymology 2Edit

From Old Irish fíad (uncultivated land, a waste spot; a territory, land).

NounEdit

fia m (genitive singular fia)

  1. waste, wilderness
  2. land, territory
DeclensionEdit

MutationEdit

Irish mutation
Radical Lenition Eclipsis
fia fhia bhfia
Note: Some of these forms may be hypothetical. Not every possible mutated form of every word actually occurs.

Further readingEdit


PortugueseEdit

Etymology 1Edit

Eye dialect spelling. Masculine: fio.

NounEdit

fia f (plural fias)

  1. Eye dialect spelling of filha.
    Synonym: fía

Etymology 2Edit

Non-lemma forms.

VerbEdit

fia

  1. third-person singular (ele and ela, also used with você and others) present indicative of fiar
  2. second-person singular (tu, sometimes used with você) affirmative imperative of fiar

RomanschEdit

Alternative formsEdit

  • fieu (Rumantsch Grischun)
  • fiug (Sursilvan)
  • fiac (Sutsilvan)
  • fi (Surmiran)
  • (Puter, Vallader)

EtymologyEdit

From Latin focus (hearth, fireplace).

NounEdit

fia m

  1. (Sutsilvan) fire

SamoanEdit

VerbEdit

fia

  1. want to do something

SpanishEdit

VerbEdit

fia

  1. (Latin America) Informal second-person singular (voseo) affirmative imperative form of fiar.

SwahiliEdit

VerbEdit

-fia (infinitive kufia)

  1. Applicative form of -fa: to die (for a cause)
  2. (idiomatic) to love someone deeply

ConjugationEdit

Conjugation of -fia
Non-finite forms
Form Positive Negative
Infinitive kufia kutofia
Simple finite forms
Positive form Singular Plural
Imperative fia fieni
Habitual hufia
Complex finite forms
Polarity Persons Persons / Classes Classes
1st 2nd 3rd / M-wa M-mi Ma Ki-vi N U Ku Pa Mu
Sg. Pl. Sg. Pl. Sg. / 1 Pl. / 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 / 14 15 / 17 16 18
Past
Positive nilifia
nalifia
tulifia
twalifia
ulifia
walifia
mlifia
mwalifia
alifia walifia ulifia ilifia lilifia yalifia kilifia vilifia ilifia zilifia ulifia kulifia palifia mulifia
Negative sikufia hatukufia hukufia hamkufia hakufia hawakufia haukufia haikufia halikufia hayakufia hakikufia havikufia haikufia hazikufia haukufia hakukufia hapakufia hamukufia
Present
Positive ninafia
nafia
tunafia unafia mnafia anafia wanafia unafia inafia linafia yanafia kinafia vinafia inafia zinafia unafia kunafia panafia munafia
Negative sifii hatufii hufii hamfii hafii hawafii haufii haifii halifii hayafii hakifii havifii haifii hazifii haufii hakufii hapafii hamufii
Future
Positive nitafia tutafia utafia mtafia atafia watafia utafia itafia litafia yatafia kitafia vitafia itafia zitafia utafia kutafia patafia mutafia
Negative sitafia hatutafia hutafia hamtafia hatafia hawatafia hautafia haitafia halitafia hayatafia hakitafia havitafia haitafia hazitafia hautafia hakutafia hapatafia hamutafia
Subjunctive
Positive nifie tufie ufie mfie afie wafie ufie ifie lifie yafie kifie vifie ifie zifie ufie kufie pafie mufie
Negative nisifie tusifie usifie msifie asifie wasifie usifie isifie lisifie yasifie kisifie visifie isifie zisifie usifie kusifie pasifie musifie
Present Conditional
Positive ningefia tungefia ungefia mngefia angefia wangefia ungefia ingefia lingefia yangefia kingefia vingefia ingefia zingefia ungefia kungefia pangefia mungefia
Negative nisingefia
singefia
tusingefia
hatungefia
usingefia
hungefia
msingefia
hamngefia
asingefia
hangefia
wasingefia
hawangefia
usingefia
haungefia
isingefia
haingefia
lisingefia
halingefia
yasingefia
hayangefia
kisingefia
hakingefia
visingefia
havingefia
isingefia
haingefia
zisingefia
hazingefia
usingefia
haungefia
kusingefia
hakungefia
pasingefia
hapangefia
musingefia
hamungefia
Past Conditional
Positive ningalifia tungalifia ungalifia mngalifia angalifia wangalifia ungalifia ingalifia lingalifia yangalifia kingalifia vingalifia ingalifia zingalifia ungalifia kungalifia pangalifia mungalifia
Negative nisingalifia
singalifia
tusingalifia
hatungalifia
usingalifia
hungalifia
msingalifia
hamngalifia
asingalifia
hangalifia
wasingalifia
hawangalifia
usingalifia
haungalifia
isingalifia
haingalifia
lisingalifia
halingalifia
yasingalifia
hayangalifia
kisingalifia
hakingalifia
visingalifia
havingalifia
isingalifia
haingalifia
zisingalifia
hazingalifia
usingalifia
haungalifia
kusingalifia
hakungalifia
pasingalifia
hapangalifia
musingalifia
hamungalifia
Conditional Contrary to Fact
Positive ningelifia tungelifia ungelifia mngelifia angelifia wangelifia ungelifia ingelifia lingelifia yangelifia kingelifia vingelifia ingelifia zingelifia ungelifia kungelifia pangelifia mungelifia
Gnomic
Positive nafia twafia wafia mwafia afia wafia wafia yafia lafia yafia chafia vyafia yafia zafia wafia kwafia pafia mwafia
Perfect
Positive nimefia tumefia umefia mmefia amefia wamefia umefia imefia limefia yamefia kimefia vimefia imefia zimefia umefia kumefia pamefia mumefia
"Already"
Positive nimeshafia tumeshafia umeshafia mmeshafia ameshafia wameshafia umeshafia imeshafia limeshafia yameshafia kimeshafia vimeshafia imeshafia zimeshafia umeshafia kumeshafia pameshafia mumeshafia
"Not yet"
Negative sijafia hatujafia hujafia hamjafia hajafia hawajafia haujafia haijafia halijafia hayajafia hakijafia havijafia haijafia hazijafia haujafia hakujafia hapajafia hamujafia
"If/When"
Positive nikifia tukifia ukifia mkifia akifia wakifia ukifia ikifia likifia yakifia kikifia vikifia ikifia zikifia ukifia kukifia pakifia mukifia
"If not"
Negative nisipofia tusipofia usipofia msipofia asipofia wasipofia usipofia isipofia lisipofia yasipofia kisipofia visipofia isipofia zisipofia usipofia kusipofia pasipofia musipofia
Consecutive
Positive nikafia tukafia ukafia mkafia akafia wakafia ukafia ikafia likafia yakafia kikafia vikafia ikafia zikafia ukafia kukafia pakafia mukafia
Relative Forms
Past
1s/2s/3s/c1 naliyefia twaliyefia waliyefia mwaliyefia aliyefia waliyefia uliyefia iliyefia liliyefia yaliyefia kiliyefia viliyefia iliyefia ziliyefia uliyefia kuliyefia paliyefia muliyefia
*p/2/3/11/14 naliofia twaliofia waliofia mwaliofia aliofia waliofia uliofia iliofia liliofia yaliofia kiliofia viliofia iliofia ziliofia uliofia kuliofia paliofia muliofia
c4/c6/c9 naliyofia twaliyofia waliyofia mwaliyofia aliyofia waliyofia uliyofia iliyofia liliyofia yaliyofia kiliyofia viliyofia iliyofia ziliyofia uliyofia kuliyofia paliyofia muliyofia
c5 nalilofia twalilofia walilofia mwalilofia alilofia walilofia ulilofia ililofia lililofia yalilofia kililofia vililofia ililofia zililofia ulilofia kulilofia palilofia mulilofia
c7 nalichofia twalichofia walichofia mwalichofia alichofia walichofia ulichofia ilichofia lilichofia yalichofia kilichofia vilichofia ilichofia zilichofia ulichofia kulichofia palichofia mulichofia
c8 nalivyofia twalivyofia walivyofia mwalivyofia alivyofia walivyofia ulivyofia ilivyofia lilivyofia yalivyofia kilivyofia vilivyofia ilivyofia zilivyofia ulivyofia kulivyofia palivyofia mulivyofia
c10 nalizofia twalizofia walizofia mwalizofia alizofia walizofia ulizofia ilizofia lilizofia yalizofia kilizofia vilizofia ilizofia zilizofia ulizofia kulizofia palizofia mulizofia
c15 nalikofia twalikofia walikofia mwalikofia alikofia walikofia ulikofia ilikofia lilikofia yalikofia kilikofia vilikofia ilikofia zilikofia ulikofia kulikofia palikofia mulikofia
c16 nalipofia twalipofia walipofia mwalipofia alipofia walipofia ulipofia ilipofia lilipofia yalipofia kilipofia vilipofia ilipofia zilipofia ulipofia kulipofia palipofia mulipofia
c17 nalimofia twalimofia walimofia mwalimofia alimofia walimofia ulimofia ilimofia lilimofia yalimofia kilimofia vilimofia ilimofia zilimofia ulimofia kulimofia palimofia mulimofia
Present
1s/2s/3s/c1 nayefia tunayefia unayefia mnayefia anayefia wanayefia unayefia inayefia linayefia yanayefia kinayefia vinayefia inayefia zinayefia unayefia kunayefia panayefia munayefia
*p/2/3/11/14 naofia tunaofia unaofia mnaofia anaofia wanaofia unaofia inaofia linaofia yanaofia kinaofia vinaofia inaofia zinaofia unaofia kunaofia panaofia munaofia
c4/c6/c9 nayofia tunayofia unayofia mnayofia anayofia wanayofia unayofia inayofia linayofia yanayofia kinayofia vinayofia inayofia zinayofia unayofia kunayofia panayofia munayofia
c5 nalofia tunalofia unalofia mnalofia analofia wanalofia unalofia inalofia linalofia yanalofia kinalofia vinalofia inalofia zinalofia unalofia kunalofia panalofia munalofia
c7 nachofia tunachofia unachofia mnachofia anachofia wanachofia unachofia inachofia linachofia yanachofia kinachofia vinachofia inachofia zinachofia unachofia kunachofia panachofia munachofia
c8 navyofia tunavyofia unavyofia mnavyofia anavyofia wanavyofia unavyofia inavyofia linavyofia yanavyofia kinavyofia vinavyofia inavyofia zinavyofia unavyofia kunavyofia panavyofia munavyofia
c10 nazofia tunazofia unazofia mnazofia anazofia wanazofia unazofia inazofia linazofia yanazofia kinazofia vinazofia inazofia zinazofia unazofia kunazofia panazofia munazofia
c15 nakofia tunakofia unakofia mnakofia anakofia wanakofia unakofia inakofia linakofia yanakofia kinakofia vinakofia inakofia zinakofia unakofia kunakofia panakofia munakofia
c16 napofia tunapofia unapofia mnapofia anapofia wanapofia unapofia inapofia linapofia yanapofia kinapofia vinapofia inapofia zinapofia unapofia kunapofia panapofia munapofia
c17 namofia tunamofia unamofia mnamofia anamofia wanamofia unamofia inamofia linamofia yanamofia kinamofia vinamofia inamofia zinamofia unamofia kunamofia panamofia munamofia
Future
1s/2s/3s/c1 nitakayefia tutakayefia utakayefia mtakayefia atakayefia watakayefia utakayefia itakayefia litakayefia yatakayefia kitakayefia vitakayefia itakayefia zitakayefia utakayefia kutakayefia patakayefia mutakayefia
*p/2/3/11/14 nitakaofia tutakaofia utakaofia mtakaofia atakaofia watakaofia utakaofia itakaofia litakaofia yatakaofia kitakaofia vitakaofia itakaofia zitakaofia utakaofia kutakaofia patakaofia mutakaofia
c4/c6/c9 nitakayofia tutakayofia utakayofia mtakayofia atakayofia watakayofia utakayofia itakayofia litakayofia yatakayofia kitakayofia vitakayofia itakayofia zitakayofia utakayofia kutakayofia patakayofia mutakayofia
c5 nitakalofia tutakalofia utakalofia mtakalofia atakalofia watakalofia utakalofia itakalofia litakalofia yatakalofia kitakalofia vitakalofia itakalofia zitakalofia utakalofia kutakalofia patakalofia mutakalofia
c7 nitakachofia tutakachofia utakachofia mtakachofia atakachofia watakachofia utakachofia itakachofia litakachofia yatakachofia kitakachofia vitakachofia itakachofia zitakachofia utakachofia kutakachofia patakachofia mutakachofia
c8 nitakavyofia tutakavyofia utakavyofia mtakavyofia atakavyofia watakavyofia utakavyofia itakavyofia litakavyofia yatakavyofia kitakavyofia vitakavyofia itakavyofia zitakavyofia utakavyofia kutakavyofia patakavyofia mutakavyofia
c10 nitakazofia tutakazofia utakazofia mtakazofia atakazofia watakazofia utakazofia itakazofia litakazofia yatakazofia kitakazofia vitakazofia itakazofia zitakazofia utakazofia kutakazofia patakazofia mutakazofia
c15 nitakakofia tutakakofia utakakofia mtakakofia atakakofia watakakofia utakakofia itakakofia litakakofia yatakakofia kitakakofia vitakakofia itakakofia zitakakofia utakakofia kutakakofia patakakofia mutakakofia
c16 nitakapofia tutakapofia utakapofia mtakapofia atakapofia watakapofia utakapofia itakapofia litakapofia yatakapofia kitakapofia vitakapofia itakapofia zitakapofia utakapofia kutakapofia patakapofia mutakapofia
c17 nitakamofia tutakamofia utakamofia mtakamofia atakamofia watakamofia utakamofia itakamofia litakamofia yatakamofia kitakamofia vitakamofia itakamofia zitakamofia utakamofia kutakamofia patakamofia mutakamofia
General Positive
1s/2s/3s/c1 nifiaye tufiaye ufiaye mfiaye afiaye wafiaye ufiaye ifiaye lifiaye yafiaye kifiaye vifiaye ifiaye zifiaye ufiaye kufiaye pafiaye mufiaye
*p/2/3/11/14 nifiao tufiao ufiao mfiao afiao wafiao ufiao ifiao lifiao yafiao kifiao vifiao ifiao zifiao ufiao kufiao pafiao mufiao
c4/c6/c9 nifiayo tufiayo ufiayo mfiayo afiayo wafiayo ufiayo ifiayo lifiayo yafiayo kifiayo vifiayo ifiayo zifiayo ufiayo kufiayo pafiayo mufiayo
c5 nifialo tufialo ufialo mfialo afialo wafialo ufialo ifialo lifialo yafialo kifialo vifialo ifialo zifialo ufialo kufialo pafialo mufialo
c7 nifiacho tufiacho ufiacho mfiacho afiacho wafiacho ufiacho ifiacho lifiacho yafiacho kifiacho vifiacho ifiacho zifiacho ufiacho kufiacho pafiacho mufiacho
c8 nifiavyo tufiavyo ufiavyo mfiavyo afiavyo wafiavyo ufiavyo ifiavyo lifiavyo yafiavyo kifiavyo vifiavyo ifiavyo zifiavyo ufiavyo kufiavyo pafiavyo mufiavyo
c10 nifiazo tufiazo ufiazo mfiazo afiazo wafiazo ufiazo ifiazo lifiazo yafiazo kifiazo vifiazo ifiazo zifiazo ufiazo kufiazo pafiazo mufiazo
c15 nifiako tufiako ufiako mfiako afiako wafiako ufiako ifiako lifiako yafiako kifiako vifiako ifiako zifiako ufiako kufiako pafiako mufiako
c16 nifiapo tufiapo ufiapo mfiapo afiapo wafiapo ufiapo ifiapo lifiapo yafiapo kifiapo vifiapo ifiapo zifiapo ufiapo kufiapo pafiapo mufiapo
c17 nifiamo tufiamo ufiamo mfiamo afiamo wafiamo ufiamo ifiamo lifiamo yafiamo kifiamo vifiamo ifiamo zifiamo ufiamo kufiamo pafiamo mufiamo
General Negative
1s/2s/3s/c1 nisiyefia tusiyefia usiyefia msiyefia asiyefia wasiyefia usiyefia isiyefia lisiyefia yasiyefia kisiyefia visiyefia isiyefia zisiyefia usiyefia kusiyefia pasiyefia musiyefia
*p/2/3/11/14 nisiofia tusiofia usiofia msiofia asiofia wasiofia usiofia isiofia lisiofia yasiofia kisiofia visiofia isiofia zisiofia usiofia kusiofia pasiofia musiofia
c4/c6/c9 nisiyofia tusiyofia usiyofia msiyofia asiyofia wasiyofia usiyofia isiyofia lisiyofia yasiyofia kisiyofia visiyofia isiyofia zisiyofia usiyofia kusiyofia pasiyofia musiyofia
c5 nisilofia tusilofia usilofia msilofia asilofia wasilofia usilofia isilofia lisilofia yasilofia kisilofia visilofia isilofia zisilofia usilofia kusilofia pasilofia musilofia
c7 nisichofia tusichofia usichofia msichofia asichofia wasichofia usichofia isichofia lisichofia yasichofia kisichofia visichofia isichofia zisichofia usichofia kusichofia pasichofia musichofia
c8 nisivyofia tusivyofia usivyofia msivyofia asivyofia wasivyofia usivyofia isivyofia lisivyofia yasivyofia kisivyofia visivyofia isivyofia zisivyofia usivyofia kusivyofia pasivyofia musivyofia
c10 nisizofia tusizofia usizofia msizofia asizofia wasizofia usizofia isizofia lisizofia yasizofia kisizofia visizofia isizofia zisizofia usizofia kusizofia pasizofia musizofia
c15 nisikofia tusikofia usikofia msikofia asikofia wasikofia usikofia isikofia lisikofia yasikofia kisikofia visikofia isikofia zisikofia usikofia kusikofia pasikofia musikofia
c16 nisipofia tusipofia usipofia msipofia asipofia wasipofia usipofia isipofia lisipofia yasipofia kisipofia visipofia isipofia zisipofia usipofia kusipofia pasipofia musipofia
c17 nisimofia tusimofia usimofia msimofia asimofia wasimofia usimofia isimofia lisimofia yasimofia kisimofia visimofia isimofia zisimofia usimofia kusimofia pasimofia musimofia
Forms with Object Concords
Infinitives Habituals
1s kunifia hunifia
2s/2p/15/17 kukufia
kukufieni
hukufia
hukufieni
3s kumfia humfia
1p kutufia hutufia
2p/3p/c2 kuwafia
kuwafieni
huwafia
huwafieni
Reflexive kujifia hujifia
c3/c11/c14 kuufia huufia
c4/c9 kuifia huifia
c5 kulifia hulifia
c6 kuyafia huyafia
c7 kukifia hukifia
c8 kuvifia huvifia
c10 kuzifia huzifia
c16 kupafia hupafia
c18 kumufia humufia
Positive Past
1s nalinifia twalinifia walinifia mwalinifia alinifia walinifia ulinifia ilinifia lilinifia yalinifia kilinifia vilinifia ilinifia zilinifia ulinifia kulinifia palinifia mulinifia
2s/2p/15/17 nalikufia
nalikufieni
twalikufia
twalikufieni
walikufia
walikufieni
mwalikufia
mwalikufieni
alikufia
alikufieni
walikufia
walikufieni
ulikufia
ulikufieni
ilikufia
ilikufieni
lilikufia
lilikufieni
yalikufia
yalikufieni
kilikufia
kilikufieni
vilikufia
vilikufieni
ilikufia
ilikufieni
zilikufia
zilikufieni
ulikufia
ulikufieni
kulikufia
kulikufieni
palikufia
palikufieni
mulikufia
mulikufieni
3s nalimfia twalimfia walimfia mwalimfia alimfia walimfia ulimfia ilimfia lilimfia yalimfia kilimfia vilimfia ilimfia zilimfia ulimfia kulimfia palimfia mulimfia
1p nalitufia twalitufia walitufia mwalitufia alitufia walitufia ulitufia ilitufia lilitufia yalitufia kilitufia vilitufia ilitufia zilitufia ulitufia kulitufia palitufia mulitufia
2p/3p/c2 naliwafia
naliwafieni
twaliwafia
twaliwafieni
waliwafia
waliwafieni
mwaliwafia
mwaliwafieni
aliwafia
aliwafieni
waliwafia
waliwafieni
uliwafia
uliwafieni
iliwafia
iliwafieni
liliwafia
liliwafieni
yaliwafia
yaliwafieni
kiliwafia
kiliwafieni
viliwafia
viliwafieni
iliwafia
iliwafieni
ziliwafia
ziliwafieni
uliwafia
uliwafieni
kuliwafia
kuliwafieni
paliwafia
paliwafieni
muliwafia
muliwafieni
Reflexive nalijifia twalijifia walijifia mwalijifia alijifia walijifia ulijifia ilijifia lilijifia yalijifia kilijifia vilijifia ilijifia zilijifia ulijifia kulijifia palijifia mulijifia
c3/c11/c14 naliufia twaliufia waliufia mwaliufia aliufia waliufia uliufia iliufia liliufia yaliufia kiliufia viliufia iliufia ziliufia uliufia kuliufia paliufia muliufia
c4/c9 naliifia twaliifia waliifia mwaliifia aliifia waliifia uliifia iliifia liliifia yaliifia kiliifia viliifia iliifia ziliifia uliifia kuliifia paliifia muliifia
c5 nalilifia twalilifia walilifia mwalilifia alilifia walilifia ulilifia ililifia lililifia yalilifia kililifia vililifia ililifia zililifia ulilifia kulilifia palilifia mulilifia
c6 naliyafia twaliyafia waliyafia mwaliyafia aliyafia waliyafia uliyafia iliyafia liliyafia yaliyafia kiliyafia viliyafia iliyafia ziliyafia uliyafia kuliyafia paliyafia muliyafia
c7 nalikifia twalikifia walikifia mwalikifia alikifia walikifia ulikifia ilikifia lilikifia yalikifia kilikifia vilikifia ilikifia zilikifia ulikifia kulikifia palikifia mulikifia
c8 nalivifia twalivifia walivifia mwalivifia alivifia walivifia ulivifia ilivifia lilivifia yalivifia kilivifia vilivifia ilivifia zilivifia ulivifia kulivifia palivifia mulivifia
c10 nalizifia twalizifia walizifia mwalizifia alizifia walizifia ulizifia ilizifia lilizifia yalizifia kilizifia vilizifia ilizifia zilizifia ulizifia kulizifia palizifia mulizifia
c16 nalipafia twalipafia walipafia mwalipafia alipafia walipafia ulipafia ilipafia lilipafia yalipafia kilipafia vilipafia ilipafia zilipafia ulipafia kulipafia palipafia mulipafia
c18 nalimufia twalimufia walimufia mwalimufia alimufia walimufia ulimufia ilimufia lilimufia yalimufia kilimufia vilimufia ilimufia zilimufia ulimufia kulimufia palimufia mulimufia
Negative Past
1s sikunifia hatukunifia hukunifia hamkunifia hakunifia hawakunifia haukunifia haikunifia halikunifia hayakunifia hakikunifia havikunifia haikunifia hazikunifia haukunifia hakukunifia hapakunifia hamukunifia
2s/2p/15/17 sikukufia
sikukufieni
hatukukufia
hatukukufieni
hukukufia
hukukufieni
hamkukufia
hamkukufieni
hakukufia
hakukufieni
hawakukufia
hawakukufieni
haukukufia
haukukufieni
haikukufia
haikukufieni
halikukufia
halikukufieni
hayakukufia
hayakukufieni
hakikukufia
hakikukufieni
havikukufia
havikukufieni
haikukufia
haikukufieni
hazikukufia
hazikukufieni
haukukufia
haukukufieni
hakukukufia
hakukukufieni
hapakukufia
hapakukufieni
hamukukufia
hamukukufieni
3s sikumfia hatukumfia hukumfia hamkumfia hakumfia hawakumfia haukumfia haikumfia halikumfia hayakumfia hakikumfia havikumfia haikumfia hazikumfia haukumfia hakukumfia hapakumfia hamukumfia
1p sikutufia hatukutufia hukutufia hamkutufia hakutufia hawakutufia haukutufia haikutufia halikutufia hayakutufia hakikutufia havikutufia haikutufia hazikutufia haukutufia hakukutufia hapakutufia hamukutufia
2p/3p/c2 sikuwafia
sikuwafieni
hatukuwafia
hatukuwafieni
hukuwafia
hukuwafieni
hamkuwafia
hamkuwafieni
hakuwafia
hakuwafieni
hawakuwafia
hawakuwafieni
haukuwafia
haukuwafieni
haikuwafia
haikuwafieni
halikuwafia
halikuwafieni
hayakuwafia
hayakuwafieni
hakikuwafia
hakikuwafieni
havikuwafia
havikuwafieni
haikuwafia
haikuwafieni
hazikuwafia
hazikuwafieni
haukuwafia
haukuwafieni
hakukuwafia
hakukuwafieni
hapakuwafia
hapakuwafieni
hamukuwafia
hamukuwafieni
Reflexive sikujifia hatukujifia hukujifia hamkujifia hakujifia hawakujifia haukujifia haikujifia halikujifia hayakujifia hakikujifia havikujifia haikujifia hazikujifia haukujifia hakukujifia hapakujifia hamukujifia
c3/c11/c14 sikuufia hatukuufia hukuufia hamkuufia hakuufia hawakuufia haukuufia haikuufia halikuufia hayakuufia hakikuufia havikuufia haikuufia hazikuufia haukuufia hakukuufia hapakuufia hamukuufia
c4/c9 sikuifia hatukuifia hukuifia hamkuifia hakuifia hawakuifia haukuifia haikuifia halikuifia hayakuifia hakikuifia havikuifia haikuifia hazikuifia haukuifia hakukuifia hapakuifia hamukuifia
c5 sikulifia hatukulifia hukulifia hamkulifia hakulifia hawakulifia haukulifia haikulifia halikulifia hayakulifia hakikulifia havikulifia haikulifia hazikulifia haukulifia hakukulifia hapakulifia hamukulifia
c6 sikuyafia hatukuyafia hukuyafia hamkuyafia hakuyafia hawakuyafia haukuyafia haikuyafia halikuyafia hayakuyafia hakikuyafia havikuyafia haikuyafia hazikuyafia haukuyafia hakukuyafia hapakuyafia hamukuyafia
c7 sikukifia hatukukifia hukukifia hamkukifia hakukifia hawakukifia haukukifia haikukifia halikukifia hayakukifia hakikukifia havikukifia haikukifia hazikukifia haukukifia hakukukifia hapakukifia hamukukifia
c8 sikuvifia hatukuvifia hukuvifia hamkuvifia hakuvifia hawakuvifia haukuvifia haikuvifia halikuvifia hayakuvifia hakikuvifia havikuvifia haikuvifia hazikuvifia haukuvifia hakukuvifia hapakuvifia hamukuvifia
c10 sikuzifia hatukuzifia hukuzifia hamkuzifia hakuzifia hawakuzifia haukuzifia haikuzifia halikuzifia hayakuzifia hakikuzifia havikuzifia haikuzifia hazikuzifia haukuzifia hakukuzifia hapakuzifia hamukuzifia
c16 sikupafia hatukupafia hukupafia hamkupafia hakupafia hawakupafia haukupafia haikupafia halikupafia hayakupafia hakikupafia havikupafia haikupafia hazikupafia haukupafia hakukupafia hapakupafia hamukupafia
c18 sikumufia hatukumufia hukumufia hamkumufia hakumufia hawakumufia haukumufia haikumufia halikumufia hayakumufia hakikumufia havikumufia haikumufia hazikumufia haukumufia hakukumufia hapakumufia hamukumufia
Positive Present
1s nanifia tunanifia unanifia mnanifia ananifia wananifia unanifia inanifia linanifia yananifia kinanifia vinanifia inanifia zinanifia unanifia kunanifia pananifia munanifia
2s/2p/15/17 nakufia
nakufieni
tunakufia
tunakufieni
unakufia
unakufieni
mnakufia
mnakufieni
anakufia
anakufieni
wanakufia
wanakufieni
unakufia
unakufieni
inakufia
inakufieni
linakufia
linakufieni
yanakufia
yanakufieni
kinakufia
kinakufieni
vinakufia
vinakufieni
inakufia
inakufieni
zinakufia
zinakufieni
unakufia
unakufieni
kunakufia
kunakufieni
panakufia
panakufieni
munakufia
munakufieni
3s namfia tunamfia unamfia mnamfia anamfia wanamfia unamfia inamfia linamfia yanamfia kinamfia vinamfia inamfia zinamfia unamfia kunamfia panamfia munamfia
1p natufia tunatufia unatufia mnatufia anatufia wanatufia unatufia inatufia linatufia yanatufia kinatufia vinatufia inatufia zinatufia unatufia kunatufia panatufia munatufia
2p/3p/c2 nawafia
nawafieni
tunawafia
tunawafieni
unawafia
unawafieni
mnawafia
mnawafieni
anawafia
anawafieni
wanawafia
wanawafieni
unawafia
unawafieni
inawafia
inawafieni
linawafia
linawafieni
yanawafia
yanawafieni
kinawafia
kinawafieni
vinawafia
vinawafieni
inawafia
inawafieni
zinawafia
zinawafieni
unawafia
unawafieni
kunawafia
kunawafieni
panawafia
panawafieni
munawafia
munawafieni
Reflexive najifia tunajifia unajifia mnajifia anajifia wanajifia unajifia inajifia linajifia yanajifia kinajifia vinajifia inajifia zinajifia unajifia kunajifia panajifia munajifia
c3/c11/c14 naufia tunaufia unaufia mnaufia anaufia wanaufia unaufia inaufia linaufia yanaufia kinaufia vinaufia inaufia zinaufia unaufia kunaufia panaufia munaufia
c4/c9 naifia tunaifia unaifia mnaifia anaifia wanaifia unaifia inaifia linaifia yanaifia kinaifia vinaifia inaifia zinaifia unaifia kunaifia panaifia munaifia
c5 nalifia tunalifia unalifia mnalifia analifia wanalifia unalifia inalifia linalifia yanalifia kinalifia vinalifia inalifia zinalifia unalifia kunalifia panalifia munalifia
c6 nayafia tunayafia unayafia mnayafia anayafia wanayafia unayafia inayafia linayafia yanayafia kinayafia vinayafia inayafia zinayafia unayafia kunayafia panayafia munayafia
c7 nakifia tunakifia unakifia mnakifia anakifia wanakifia unakifia inakifia linakifia yanakifia kinakifia vinakifia inakifia zinakifia unakifia kunakifia panakifia munakifia
c8 navifia tunavifia unavifia mnavifia anavifia wanavifia unavifia inavifia linavifia yanavifia kinavifia vinavifia inavifia zinavifia unavifia kunavifia panavifia munavifia
c10 nazifia tunazifia unazifia mnazifia anazifia wanazifia unazifia inazifia linazifia yanazifia kinazifia vinazifia inazifia zinazifia unazifia kunazifia panazifia munazifia
c16 napafia tunapafia unapafia mnapafia anapafia wanapafia unapafia inapafia linapafia yanapafia kinapafia vinapafia inapafia zinapafia unapafia kunapafia panapafia munapafia
c18 namufia tunamufia unamufia mnamufia anamufia wanamufia unamufia inamufia linamufia yanamufia kinamufia vinamufia inamufia zinamufia unamufia kunamufia panamufia munamufia
Negative Present
1s sinifii hatunifii hunifii hamnifii hanifii hawanifii haunifii hainifii halinifii hayanifii hakinifii havinifii hainifii hazinifii haunifii hakunifii hapanifii hamunifii
2s/2p/15/17 sikufii
sikufiini
hatukufii
hatukufiini
hukufii
hukufiini
hamkufii
hamkufiini
hakufii
hakufiini
hawakufii
hawakufiini
haukufii
haukufiini
haikufii
haikufiini
halikufii
halikufiini
hayakufii
hayakufiini
hakikufii
hakikufiini
havikufii
havikufiini
haikufii
haikufiini
hazikufii
hazikufiini
haukufii
haukufiini
hakukufii
hakukufiini
hapakufii
hapakufiini
hamukufii
hamukufiini
3s simfii hatumfii humfii hammfii hamfii hawamfii haumfii haimfii halimfii hayamfii hakimfii havimfii haimfii hazimfii haumfii hakumfii hapamfii hamumfii
1p situfii hatutufii hutufii hamtufii hatufii hawatufii hautufii haitufii halitufii hayatufii hakitufii havitufii haitufii hazitufii hautufii hakutufii hapatufii hamutufii
2p/3p/c2 siwafii
siwafiini
hatuwafii
hatuwafiini
huwafii
huwafiini
hamwafii
hamwafiini
hawafii
hawafiini
hawawafii
hawawafiini
hauwafii
hauwafiini
haiwafii
haiwafiini
haliwafii
haliwafiini
hayawafii
hayawafiini
hakiwafii
hakiwafiini
haviwafii
haviwafiini
haiwafii
haiwafiini
haziwafii
haziwafiini
hauwafii
hauwafiini
hakuwafii
hakuwafiini
hapawafii
hapawafiini
hamuwafii
hamuwafiini
Reflexive sijifii hatujifii hujifii hamjifii hajifii hawajifii haujifii haijifii halijifii hayajifii hakijifii havijifii haijifii hazijifii haujifii hakujifii hapajifii hamujifii
c3/c11/c14 siufii hatuufii huufii hamufii haufii hawaufii hauufii haiufii haliufii hayaufii hakiufii haviufii haiufii haziufii hauufii hakuufii hapaufii hamuufii
c4/c9 siifii hatuifii huifii hamifii haifii hawaifii hauifii haiifii haliifii hayaifii hakiifii haviifii haiifii haziifii hauifii hakuifii hapaifii hamuifii
c5 silifii hatulifii hulifii hamlifii halifii hawalifii haulifii hailifii halilifii hayalifii hakilifii havilifii hailifii hazilifii haulifii hakulifii hapalifii hamulifii
c6 siyafii hatuyafii huyafii hamyafii hayafii hawayafii hauyafii haiyafii haliyafii hayayafii hakiyafii haviyafii haiyafii haziyafii hauyafii hakuyafii hapayafii hamuyafii
c7 sikifii hatukifii hukifii hamkifii hakifii hawakifii haukifii haikifii halikifii hayakifii hakikifii havikifii haikifii hazikifii haukifii hakukifii hapakifii hamukifii
c8 sivifii hatuvifii huvifii hamvifii havifii hawavifii hauvifii haivifii halivifii hayavifii hakivifii havivifii haivifii hazivifii hauvifii hakuvifii hapavifii hamuvifii
c10 sizifii hatuzifii huzifii hamzifii hazifii hawazifii hauzifii haizifii halizifii hayazifii hakizifii havizifii haizifii hazizifii hauzifii hakuzifii hapazifii hamuzifii
c16 sipafii hatupafii hupafii hampafii hapafii hawapafii haupafii haipafii halipafii hayapafii hakipafii havipafii haipafii hazipafii haupafii hakupafii hapapafii hamupafii
c18 simufii hatumufii humufii hammufii hamufii hawamufii haumufii haimufii halimufii hayamufii hakimufii havimufii haimufii hazimufii haumufii hakumufii hapamufii hamumufii
Positive Future
1s nitanifia tutanifia utanifia mtanifia atanifia watanifia utanifia itanifia litanifia yatanifia kitanifia vitanifia itanifia zitanifia utanifia kutanifia patanifia mutanifia
2s/2p/15/17 nitakufia
nitakufieni
tutakufia
tutakufieni
utakufia
utakufieni
mtakufia
mtakufieni
atakufia
atakufieni
watakufia
watakufieni
utakufia
utakufieni
itakufia
itakufieni
litakufia
litakufieni
yatakufia
yatakufieni
kitakufia
kitakufieni
vitakufia
vitakufieni
itakufia
itakufieni
zitakufia
zitakufieni
utakufia
utakufieni
kutakufia
kutakufieni
patakufia
patakufieni
mutakufia
mutakufieni
3s nitamfia tutamfia utamfia mtamfia atamfia watamfia utamfia itamfia litamfia yatamfia kitamfia vitamfia itamfia zitamfia utamfia kutamfia patamfia mutamfia
1p nitatufia tutatufia utatufia mtatufia atatufia watatufia utatufia itatufia litatufia yatatufia kitatufia vitatufia itatufia zitatufia utatufia kutatufia patatufia mutatufia
2p/3p/c2 nitawafia
nitawafieni
tutawafia
tutawafieni
utawafia
utawafieni
mtawafia
mtawafieni
atawafia
atawafieni
watawafia
watawafieni
utawafia
utawafieni
itawafia
itawafieni
litawafia
litawafieni
yatawafia
yatawafieni
kitawafia
kitawafieni
vitawafia
vitawafieni
itawafia
itawafieni
zitawafia
zitawafieni
utawafia
utawafieni
kutawafia
kutawafieni
patawafia
patawafieni
mutawafia
mutawafieni
Reflexive nitajifia tutajifia utajifia mtajifia atajifia watajifia utajifia itajifia litajifia yatajifia kitajifia vitajifia itajifia zitajifia utajifia kutajifia patajifia mutajifia
c3/c11/c14 nitaufia tutaufia utaufia mtaufia ataufia wataufia utaufia itaufia litaufia yataufia kitaufia vitaufia itaufia zitaufia utaufia kutaufia pataufia mutaufia
c4/c9 nitaifia tutaifia utaifia mtaifia ataifia wataifia utaifia itaifia litaifia yataifia kitaifia vitaifia itaifia zitaifia utaifia kutaifia pataifia mutaifia
c5 nitalifia tutalifia utalifia mtalifia atalifia watalifia utalifia italifia litalifia yatalifia kitalifia vitalifia italifia zitalifia utalifia kutalifia patalifia mutalifia
c6 nitayafia tutayafia utayafia mtayafia atayafia watayafia utayafia itayafia litayafia yatayafia kitayafia vitayafia itayafia zitayafia utayafia kutayafia patayafia mutayafia
c7 nitakifia tutakifia utakifia mtakifia atakifia watakifia utakifia itakifia litakifia yatakifia kitakifia vitakifia itakifia zitakifia utakifia kutakifia patakifia mutakifia
c8 nitavifia tutavifia utavifia mtavifia atavifia watavifia utavifia itavifia litavifia yatavifia kitavifia vitavifia itavifia zitavifia utavifia kutavifia patavifia mutavifia
c10 nitazifia tutazifia utazifia mtazifia atazifia watazifia utazifia itazifia litazifia yatazifia kitazifia vitazifia itazifia zitazifia utazifia kutazifia patazifia mutazifia
c16 nitapafia tutapafia utapafia mtapafia atapafia watapafia utapafia itapafia litapafia yatapafia kitapafia vitapafia itapafia zitapafia utapafia kutapafia patapafia mutapafia
c18 nitamufia tutamufia utamufia mtamufia atamufia watamufia utamufia itamufia litamufia yatamufia kitamufia vitamufia itamufia zitamufia utamufia kutamufia patamufia mutamufia
Negative Future
1s sitanifia hatutanifia hutanifia hamtanifia hatanifia hawatanifia hautanifia haitanifia halitanifia hayatanifia hakitanifia havitanifia haitanifia hazitanifia hautanifia hakutanifia hapatanifia hamutanifia
2s/2p/15/17 sitakufia
sitakufieni
hatutakufia
hatutakufieni
hutakufia
hutakufieni
hamtakufia
hamtakufieni
hatakufia
hatakufieni
hawatakufia
hawatakufieni
hautakufia
hautakufieni
haitakufia
haitakufieni
halitakufia
halitakufieni
hayatakufia
hayatakufieni
hakitakufia
hakitakufieni
havitakufia
havitakufieni
haitakufia
haitakufieni
hazitakufia
hazitakufieni
hautakufia
hautakufieni
hakutakufia
hakutakufieni
hapatakufia
hapatakufieni
hamutakufia
hamutakufieni
3s sitamfia hatutamfia hutamfia hamtamfia hatamfia hawatamfia hautamfia haitamfia halitamfia hayatamfia hakitamfia havitamfia haitamfia hazitamfia hautamfia hakutamfia hapatamfia hamutamfia
1p sitatufia hatutatufia hutatufia hamtatufia hatatufia hawatatufia hautatufia haitatufia halitatufia hayatatufia hakitatufia havitatufia haitatufia hazitatufia hautatufia hakutatufia hapatatufia hamutatufia
2p/3p/c2 sitawafia
sitawafieni
hatutawafia
hatutawafieni
hutawafia
hutawafieni
hamtawafia
hamtawafieni
hatawafia
hatawafieni
hawatawafia
hawatawafieni
hautawafia
hautawafieni
haitawafia
haitawafieni
halitawafia
halitawafieni
hayatawafia
hayatawafieni
hakitawafia
hakitawafieni
havitawafia
havitawafieni
haitawafia
haitawafieni
hazitawafia
hazitawafieni
hautawafia
hautawafieni
hakutawafia
hakutawafieni
hapatawafia
hapatawafieni
hamutawafia
hamutawafieni
Reflexive sitajifia hatutajifia hutajifia hamtajifia hatajifia hawatajifia hautajifia haitajifia halitajifia hayatajifia hakitajifia havitajifia haitajifia hazitajifia hautajifia hakutajifia hapatajifia hamutajifia
c3/c11/c14 sitaufia hatutaufia hutaufia hamtaufia hataufia hawataufia hautaufia haitaufia halitaufia hayataufia hakitaufia havitaufia haitaufia hazitaufia hautaufia hakutaufia hapataufia hamutaufia
c4/c9 sitaifia hatutaifia hutaifia hamtaifia hataifia hawataifia hautaifia haitaifia halitaifia hayataifia hakitaifia havitaifia haitaifia hazitaifia hautaifia hakutaifia hapataifia hamutaifia
c5 sitalifia hatutalifia hutalifia hamtalifia hatalifia hawatalifia hautalifia haitalifia halitalifia hayatalifia hakitalifia havitalifia haitalifia hazitalifia hautalifia hakutalifia hapatalifia hamutalifia
c6 sitayafia hatutayafia hutayafia hamtayafia hatayafia hawatayafia hautayafia haitayafia halitayafia hayatayafia hakitayafia havitayafia haitayafia hazitayafia hautayafia hakutayafia hapatayafia hamutayafia
c7 sitakifia hatutakifia hutakifia hamtakifia hatakifia hawatakifia hautakifia haitakifia halitakifia hayatakifia hakitakifia havitakifia haitakifia hazitakifia hautakifia hakutakifia hapatakifia hamutakifia
c8 sitavifia hatutavifia hutavifia hamtavifia hatavifia hawatavifia hautavifia haitavifia halitavifia hayatavifia hakitavifia havitavifia haitavifia hazitavifia hautavifia hakutavifia hapatavifia hamutavifia
c10 sitazifia hatutazifia hutazifia hamtazifia hatazifia hawatazifia hautazifia haitazifia halitazifia hayatazifia hakitazifia havitazifia haitazifia hazitazifia hautazifia hakutazifia hapatazifia hamutazifia
c16 sitapafia hatutapafia hutapafia hamtapafia hatapafia hawatapafia hautapafia haitapafia halitapafia hayatapafia hakitapafia havitapafia haitapafia hazitapafia hautapafia hakutapafia hapatapafia hamutapafia
c18 sitamufia hatutamufia hutamufia hamtamufia hatamufia hawatamufia hautamufia haitamufia halitamufia hayatamufia hakitamufia havitamufia haitamufia hazitamufia hautamufia hakutamufia hapatamufia hamutamufia
Positive Subjunctive
1s ninifie tunifie unifie mnifie anifie wanifie unifie inifie linifie yanifie kinifie vinifie inifie zinifie unifie kunifie panifie munifie
2s/2p/15/17 nikufie
nikufieni
tukufie
tukufieni
ukufie
ukufieni
mkufie
mkufieni
akufie
akufieni
wakufie
wakufieni
ukufie
ukufieni
ikufie
ikufieni
likufie
likufieni
yakufie
yakufieni
kikufie
kikufieni
vikufie
vikufieni
ikufie
ikufieni
zikufie
zikufieni
ukufie
ukufieni
kukufie
kukufieni
pakufie
pakufieni
mukufie
mukufieni
3s nimfie tumfie umfie mmfie amfie wamfie umfie imfie limfie yamfie kimfie vimfie imfie zimfie umfie kumfie pamfie mumfie
1p nitufie tutufie utufie mtufie atufie watufie utufie itufie litufie yatufie kitufie vitufie itufie zitufie utufie kutufie patufie mutufie
2p/3p/c2 niwafie
niwafieni
tuwafie
tuwafieni
uwafie
uwafieni
mwafie
mwafieni
awafie
awafieni
wawafie
wawafieni
uwafie
uwafieni
iwafie
iwafieni
liwafie
liwafieni
yawafie
yawafieni
kiwafie
kiwafieni
viwafie
viwafieni
iwafie
iwafieni
ziwafie
ziwafieni
uwafie
uwafieni
kuwafie
kuwafieni
pawafie
pawafieni
muwafie
muwafieni
Reflexive nijifie tujifie ujifie mjifie ajifie wajifie ujifie ijifie lijifie yajifie kijifie vijifie ijifie zijifie ujifie kujifie pajifie mujifie
c3/c11/c14 niufie tuufie uufie mufie aufie waufie uufie iufie liufie yaufie kiufie viufie iufie ziufie uufie kuufie paufie muufie
c4/c9 niifie tuifie uifie mifie aifie waifie uifie iifie liifie yaifie kiifie viifie iifie ziifie uifie kuifie paifie muifie
c5 nilifie tulifie ulifie mlifie alifie walifie ulifie ilifie lilifie yalifie kilifie vilifie ilifie zilifie ulifie kulifie palifie mulifie
c6 niyafie tuyafie uyafie myafie ayafie wayafie uyafie iyafie liyafie yayafie kiyafie viyafie iyafie ziyafie uyafie kuyafie payafie muyafie
c7 nikifie tukifie ukifie mkifie akifie wakifie ukifie ikifie likifie yakifie kikifie vikifie ikifie zikifie ukifie kukifie pakifie mukifie
c8 nivifie tuvifie uvifie mvifie avifie wavifie uvifie ivifie livifie yavifie kivifie vivifie ivifie zivifie uvifie kuvifie pavifie muvifie
c10 nizifie tuzifie uzifie mzifie azifie wazifie uzifie izifie lizifie yazifie kizifie vizifie izifie zizifie uzifie kuzifie pazifie muzifie
c16 nipafie tupafie upafie mpafie apafie wapafie upafie ipafie lipafie yapafie kipafie vipafie ipafie zipafie upafie kupafie papafie mupafie
c18 nimufie tumufie umufie mmufie amufie wamufie umufie imufie limufie yamufie kimufie vimufie imufie zimufie umufie kumufie pamufie mumufie
Negative Subjunctive
1s nisinifie tusinifie usinifie msinifie asinifie wasinifie usinifie isinifie lisinifie yasinifie kisinifie visinifie isinifie zisinifie usinifie kusinifie pasinifie musinifie
2s/2p/15/17 nisikufie
nisikufieni
tusikufie
tusikufieni
usikufie
usikufieni
msikufie
msikufieni
asikufie
asikufieni
wasikufie
wasikufieni
usikufie
usikufieni
isikufie
isikufieni
lisikufie
lisikufieni
yasikufie
yasikufieni
kisikufie
kisikufieni
visikufie
visikufieni
isikufie
isikufieni
zisikufie
zisikufieni
usikufie
usikufieni
kusikufie
kusikufieni
pasikufie
pasikufieni
musikufie
musikufieni
3s nisimfie tusimfie usimfie msimfie asimfie wasimfie usimfie isimfie lisimfie yasimfie kisimfie visimfie isimfie zisimfie usimfie kusimfie pasimfie musimfie
1p nisitufie tusitufie usitufie msitufie asitufie wasitufie usitufie isitufie lisitufie yasitufie kisitufie visitufie isitufie zisitufie usitufie kusitufie pasitufie musitufie
2p/3p/c2 nisiwafie
nisiwafieni
tusiwafie
tusiwafieni
usiwafie
usiwafieni
msiwafie
msiwafieni
asiwafie
asiwafieni
wasiwafie
wasiwafieni
usiwafie
usiwafieni
isiwafie
isiwafieni
lisiwafie
lisiwafieni
yasiwafie
yasiwafieni
kisiwafie
kisiwafieni
visiwafie
visiwafieni
isiwafie
isiwafieni
zisiwafie
zisiwafieni
usiwafie
usiwafieni
kusiwafie
kusiwafieni
pasiwafie
pasiwafieni
musiwafie
musiwafieni
Reflexive nisijifie tusijifie usijifie msijifie asijifie wasijifie usijifie isijifie lisijifie yasijifie kisijifie visijifie isijifie zisijifie usijifie kusijifie pasijifie musijifie
c3/c11/c14 nisiufie tusiufie usiufie msiufie asiufie wasiufie usiufie isiufie lisiufie yasiufie kisiufie visiufie isiufie zisiufie usiufie kusiufie pasiufie musiufie
c4/c9 nisiifie tusiifie usiifie msiifie asiifie wasiifie usiifie isiifie lisiifie yasiifie kisiifie visiifie isiifie zisiifie usiifie kusiifie pasiifie musiifie
c5 nisilifie tusilifie usilifie msilifie asilifie wasilifie usilifie isilifie lisilifie yasilifie kisilifie visilifie isilifie zisilifie usilifie kusilifie pasilifie musilifie
c6 nisiyafie tusiyafie usiyafie msiyafie asiyafie wasiyafie usiyafie isiyafie lisiyafie yasiyafie kisiyafie visiyafie isiyafie zisiyafie usiyafie kusiyafie pasiyafie musiyafie
c7 nisikifie tusikifie usikifie msikifie asikifie wasikifie usikifie isikifie lisikifie yasikifie kisikifie visikifie isikifie zisikifie usikifie kusikifie pasikifie musikifie
c8 nisivifie tusivifie usivifie msivifie asivifie wasivifie usivifie isivifie lisivifie yasivifie kisivifie visivifie isivifie zisivifie usivifie kusivifie pasivifie musivifie
c10 nisizifie tusizifie usizifie msizifie asizifie wasizifie usizifie isizifie lisizifie yasizifie kisizifie visizifie isizifie zisizifie usizifie kusizifie pasizifie musizifie
c16 nisipafie tusipafie usipafie msipafie asipafie wasipafie usipafie isipafie lisipafie yasipafie kisipafie visipafie isipafie zisipafie usipafie kusipafie pasipafie musipafie
c18 nisimufie tusimufie usimufie msimufie asimufie wasimufie usimufie isimufie lisimufie yasimufie kisimufie visimufie isimufie zisimufie usimufie kusimufie pasimufie musimufie
Positive Present Conditional
1s ningenifia tungenifia ungenifia mngenifia angenifia wangenifia ungenifia ingenifia lingenifia yangenifia kingenifia vingenifia ingenifia zingenifia ungenifia kungenifia pangenifia mungenifia
2s/2p/15/17 ningekufia
ningekufieni
tungekufia
tungekufieni
ungekufia
ungekufieni
mngekufia
mngekufieni
angekufia
angekufieni
wangekufia
wangekufieni
ungekufia
ungekufieni
ingekufia
ingekufieni
lingekufia
lingekufieni
yangekufia
yangekufieni
kingekufia
kingekufieni
vingekufia
vingekufieni
ingekufia
ingekufieni
zingekufia
zingekufieni
ungekufia
ungekufieni
kungekufia
kungekufieni
pangekufia
pangekufieni
mungekufia
mungekufieni
3s ningemfia tungemfia ungemfia mngemfia angemfia wangemfia ungemfia ingemfia lingemfia yangemfia kingemfia vingemfia ingemfia zingemfia ungemfia kungemfia pangemfia mungemfia
1p ningetufia tungetufia ungetufia mngetufia angetufia wangetufia ungetufia ingetufia lingetufia yangetufia kingetufia vingetufia ingetufia zingetufia ungetufia kungetufia pangetufia mungetufia
2p/3p/c2 ningewafia
ningewafieni
tungewafia
tungewafieni
ungewafia
ungewafieni
mngewafia
mngewafieni
angewafia
angewafieni
wangewafia
wangewafieni
ungewafia
ungewafieni
ingewafia
ingewafieni
lingewafia
lingewafieni
yangewafia
yangewafieni
kingewafia
kingewafieni
vingewafia
vingewafieni
ingewafia
ingewafieni
zingewafia
zingewafieni
ungewafia
ungewafieni
kungewafia
kungewafieni
pangewafia
pangewafieni
mungewafia
mungewafieni
Reflexive ningejifia tungejifia ungejifia mngejifia angejifia wangejifia ungejifia ingejifia lingejifia yangejifia kingejifia vingejifia ingejifia zingejifia ungejifia kungejifia pangejifia mungejifia
c3/c11/c14 ningeufia tungeufia ungeufia mngeufia angeufia wangeufia ungeufia ingeufia lingeufia yangeufia kingeufia vingeufia ingeufia zingeufia ungeufia kungeufia pangeufia mungeufia
c4/c9 ningeifia tungeifia ungeifia mngeifia angeifia wangeifia ungeifia ingeifia lingeifia yangeifia kingeifia vingeifia ingeifia zingeifia ungeifia kungeifia pangeifia mungeifia
c5 ningelifia tungelifia ungelifia mngelifia angelifia wangelifia ungelifia ingelifia lingelifia yangelifia kingelifia vingelifia ingelifia zingelifia ungelifia kungelifia pangelifia mungelifia
c6 ningeyafia tungeyafia ungeyafia mngeyafia angeyafia wangeyafia ungeyafia ingeyafia lingeyafia yangeyafia kingeyafia vingeyafia ingeyafia zingeyafia ungeyafia kungeyafia pangeyafia mungeyafia
c7 ningekifia tungekifia ungekifia mngekifia angekifia wangekifia ungekifia ingekifia lingekifia yangekifia kingekifia vingekifia ingekifia zingekifia ungekifia kungekifia pangekifia mungekifia
c8 ningevifia tungevifia ungevifia mngevifia angevifia wangevifia ungevifia ingevifia lingevifia yangevifia kingevifia vingevifia ingevifia zingevifia ungevifia kungevifia pangevifia mungevifia
c10 ningezifia tungezifia ungezifia mngezifia angezifia wangezifia ungezifia ingezifia lingezifia yangezifia kingezifia vingezifia ingezifia zingezifia ungezifia kungezifia pangezifia mungezifia
c16 ningepafia tungepafia ungepafia mngepafia angepafia wangepafia ungepafia ingepafia lingepafia yangepafia kingepafia vingepafia ingepafia zingepafia ungepafia kungepafia pangepafia mungepafia
c18 ningemufia tungemufia ungemufia mngemufia angemufia wangemufia ungemufia ingemufia lingemufia yangemufia kingemufia vingemufia ingemufia zingemufia ungemufia kungemufia pangemufia mungemufia
Negative Present Conditional
1s singenifia hatungenifia hungenifia hamngenifia hangenifia hawangenifia haungenifia haingenifia halingenifia hayangenifia hakingenifia havingenifia haingenifia hazingenifia haungenifia hakungenifia hapangenifia hamungenifia
2s/2p/15/17 singekufia
singekufieni
hatungekufia
hatungekufieni
hungekufia
hungekufieni
hamngekufia
hamngekufieni
hangekufia
hangekufieni
hawangekufia
hawangekufieni
haungekufia
haungekufieni
haingekufia
haingekufieni
halingekufia
halingekufieni
hayangekufia
hayangekufieni
hakingekufia
hakingekufieni
havingekufia
havingekufieni
haingekufia
haingekufieni
hazingekufia
hazingekufieni
haungekufia
haungekufieni
hakungekufia
hakungekufieni
hapangekufia
hapangekufieni
hamungekufia
hamungekufieni
3s singemfia hatungemfia hungemfia hamngemfia hangemfia hawangemfia haungemfia haingemfia halingemfia hayangemfia hakingemfia havingemfia haingemfia hazingemfia haungemfia hakungemfia hapangemfia hamungemfia
1p singetufia hatungetufia hungetufia hamngetufia hangetufia hawangetufia haungetufia haingetufia halingetufia hayangetufia hakingetufia havingetufia haingetufia hazingetufia haungetufia hakungetufia hapangetufia hamungetufia
2p/3p/c2 singewafia
singewafieni
hatungewafia
hatungewafieni
hungewafia
hungewafieni
hamngewafia
hamngewafieni
hangewafia
hangewafieni
hawangewafia
hawangewafieni
haungewafia
haungewafieni
haingewafia
haingewafieni
halingewafia
halingewafieni
hayangewafia
hayangewafieni
hakingewafia
hakingewafieni
havingewafia
havingewafieni
haingewafia
haingewafieni
hazingewafia
hazingewafieni
haungewafia
haungewafieni
hakungewafia
hakungewafieni
hapangewafia
hapangewafieni
hamungewafia
hamungewafieni
Reflexive singejifia hatungejifia hungejifia hamngejifia hangejifia hawangejifia haungejifia haingejifia halingejifia hayangejifia hakingejifia havingejifia haingejifia hazingejifia haungejifia hakungejifia hapangejifia hamungejifia
c3/c11/c14 singeufia hatungeufia hungeufia hamngeufia hangeufia hawangeufia haungeufia haingeufia halingeufia hayangeufia hakingeufia havingeufia haingeufia hazingeufia haungeufia hakungeufia hapangeufia hamungeufia
c4/c9 singeifia hatungeifia hungeifia hamngeifia hangeifia hawangeifia haungeifia haingeifia halingeifia hayangeifia hakingeifia havingeifia haingeifia hazingeifia haungeifia hakungeifia hapangeifia hamungeifia
c5 singelifia hatungelifia hungelifia hamngelifia hangelifia hawangelifia haungelifia haingelifia halingelifia hayangelifia hakingelifia havingelifia haingelifia hazingelifia haungelifia hakungelifia hapangelifia hamungelifia
c6 singeyafia hatungeyafia hungeyafia hamngeyafia hangeyafia hawangeyafia haungeyafia haingeyafia halingeyafia hayangeyafia hakingeyafia havingeyafia haingeyafia hazingeyafia haungeyafia hakungeyafia hapangeyafia hamungeyafia
c7 singekifia hatungekifia hungekifia hamngekifia hangekifia hawangekifia haungekifia haingekifia halingekifia hayangekifia hakingekifia havingekifia haingekifia hazingekifia haungekifia hakungekifia hapangekifia hamungekifia
c8 singevifia hatungevifia hungevifia hamngevifia hangevifia hawangevifia haungevifia haingevifia halingevifia hayangevifia hakingevifia havingevifia haingevifia hazingevifia haungevifia hakungevifia hapangevifia hamungevifia
c10 singezifia hatungezifia hungezifia hamngezifia hangezifia hawangezifia haungezifia haingezifia halingezifia hayangezifia hakingezifia havingezifia haingezifia hazingezifia haungezifia hakungezifia hapangezifia hamungezifia
c16 singepafia hatungepafia hungepafia hamngepafia hangepafia hawangepafia haungepafia haingepafia halingepafia hayangepafia hakingepafia havingepafia haingepafia hazingepafia haungepafia hakungepafia hapangepafia hamungepafia
c18 singemufia hatungemufia hungemufia hamngemufia hangemufia hawangemufia haungemufia haingemufia halingemufia hayangemufia hakingemufia havingemufia haingemufia hazingemufia haungemufia hakungemufia hapangemufia hamungemufia
Positive Past Conditional
1s ningalinifia tungalinifia ungalinifia mngalinifia angalinifia wangalinifia ungalinifia ingalinifia lingalinifia yangalinifia kingalinifia vingalinifia ingalinifia zingalinifia ungalinifia kungalinifia pangalinifia mungalinifia
2s/2p/15/17 ningalikufia
ningalikufieni
tungalikufia
tungalikufieni
ungalikufia
ungalikufieni
mngalikufia
mngalikufieni
angalikufia
angalikufieni
wangalikufia
wangalikufieni
ungalikufia
ungalikufieni
ingalikufia
ingalikufieni
lingalikufia
lingalikufieni
yangalikufia
yangalikufieni
kingalikufia
kingalikufieni
vingalikufia
vingalikufieni
ingalikufia
ingalikufieni
zingalikufia
zingalikufieni
ungalikufia
ungalikufieni
kungalikufia
kungalikufieni
pangalikufia
pangalikufieni
mungalikufia
mungalikufieni
3s ningalimfia tungalimfia ungalimfia mngalimfia angalimfia wangalimfia ungalimfia ingalimfia lingalimfia yangalimfia kingalimfia vingalimfia ingalimfia zingalimfia ungalimfia kungalimfia pangalimfia mungalimfia
1p ningalitufia tungalitufia ungalitufia mngalitufia angalitufia wangalitufia ungalitufia ingalitufia lingalitufia yangalitufia kingalitufia vingalitufia ingalitufia zingalitufia ungalitufia kungalitufia pangalitufia mungalitufia
2p/3p/c2 ningaliwafia
ningaliwafieni
tungaliwafia
tungaliwafieni
ungaliwafia
ungaliwafieni
mngaliwafia
mngaliwafieni
angaliwafia
angaliwafieni
wangaliwafia
wangaliwafieni
ungaliwafia
ungaliwafieni
ingaliwafia
ingaliwafieni
lingaliwafia
lingaliwafieni
yangaliwafia
yangaliwafieni
kingaliwafia
kingaliwafieni
vingaliwafia
vingaliwafieni
ingaliwafia
ingaliwafieni
zingaliwafia
zingaliwafieni
ungaliwafia
ungaliwafieni
kungaliwafia
kungaliwafieni
pangaliwafia
pangaliwafieni
mungaliwafia
mungaliwafieni
Reflexive ningalijifia tungalijifia ungalijifia mngalijifia angalijifia wangalijifia ungalijifia ingalijifia lingalijifia yangalijifia kingalijifia vingalijifia ingalijifia zingalijifia ungalijifia kungalijifia pangalijifia mungalijifia
c3/c11/c14 ningaliufia tungaliufia ungaliufia mngaliufia angaliufia wangaliufia ungaliufia ingaliufia lingaliufia yangaliufia kingaliufia vingaliufia ingaliufia zingaliufia ungaliufia kungaliufia pangaliufia mungaliufia
c4/c9 ningaliifia tungaliifia ungaliifia mngaliifia angaliifia wangaliifia ungaliifia ingaliifia lingaliifia yangaliifia kingaliifia vingaliifia ingaliifia zingaliifia ungaliifia kungaliifia pangaliifia mungaliifia
c5 ningalilifia tungalilifia ungalilifia mngalilifia angalilifia wangalilifia ungalilifia ingalilifia lingalilifia yangalilifia kingalilifia vingalilifia ingalilifia zingalilifia ungalilifia kungalilifia pangalilifia mungalilifia
c6 ningaliyafia tungaliyafia ungaliyafia mngaliyafia angaliyafia wangaliyafia ungaliyafia ingaliyafia lingaliyafia yangaliyafia kingaliyafia vingaliyafia ingaliyafia zingaliyafia ungaliyafia kungaliyafia pangaliyafia mungaliyafia
c7 ningalikifia tungalikifia ungalikifia mngalikifia angalikifia wangalikifia ungalikifia ingalikifia lingalikifia yangalikifia kingalikifia vingalikifia ingalikifia zingalikifia ungalikifia kungalikifia pangalikifia mungalikifia
c8 ningalivifia tungalivifia ungalivifia mngalivifia angalivifia wangalivifia ungalivifia ingalivifia lingalivifia yangalivifia kingalivifia vingalivifia ingalivifia zingalivifia ungalivifia kungalivifia pangalivifia mungalivifia
c10 ningalizifia tungalizifia ungalizifia mngalizifia angalizifia wangalizifia ungalizifia ingalizifia lingalizifia yangalizifia kingalizifia vingalizifia ingalizifia zingalizifia ungalizifia kungalizifia pangalizifia mungalizifia
c16 ningalipafia tungalipafia ungalipafia mngalipafia angalipafia wangalipafia ungalipafia ingalipafia lingalipafia yangalipafia kingalipafia vingalipafia ingalipafia zingalipafia ungalipafia kungalipafia pangalipafia mungalipafia
c18 ningalimufia tungalimufia ungalimufia mngalimufia angalimufia wangalimufia ungalimufia ingalimufia lingalimufia yangalimufia kingalimufia vingalimufia ingalimufia zingalimufia ungalimufia kungalimufia pangalimufia mungalimufia
Negative Past Conditional
1s singalinifia hatungalinifia hungalinifia hamngalinifia hangalinifia hawangalinifia haungalinifia haingalinifia halingalinifia hayangalinifia hakingalinifia havingalinifia haingalinifia hazingalinifia haungalinifia hakungalinifia hapangalinifia hamungalinifia
2s/2p/15/17 singalikufia
singalikufieni
hatungalikufia
hatungalikufieni
hungalikufia
hungalikufieni
hamngalikufia
hamngalikufieni
hangalikufia
hangalikufieni
hawangalikufia
hawangalikufieni
haungalikufia
haungalikufieni
haingalikufia
haingalikufieni
halingalikufia
halingalikufieni
hayangalikufia
hayangalikufieni
hakingalikufia
hakingalikufieni
havingalikufia
havingalikufieni
haingalikufia
haingalikufieni
hazingalikufia
hazingalikufieni
haungalikufia
haungalikufieni
hakungalikufia
hakungalikufieni
hapangalikufia
hapangalikufieni
hamungalikufia
hamungalikufieni
3s singalimfia hatungalimfia hungalimfia hamngalimfia hangalimfia hawangalimfia haungalimfia haingalimfia halingalimfia hayangalimfia hakingalimfia havingalimfia haingalimfia hazingalimfia haungalimfia hakungalimfia hapangalimfia hamungalimfia
1p singalitufia hatungalitufia hungalitufia hamngalitufia hangalitufia hawangalitufia haungalitufia haingalitufia halingalitufia hayangalitufia hakingalitufia havingalitufia haingalitufia hazingalitufia haungalitufia hakungalitufia hapangalitufia hamungalitufia
2p/3p/c2 singaliwafia
singaliwafieni
hatungaliwafia
hatungaliwafieni
hungaliwafia
hungaliwafieni
hamngaliwafia
hamngaliwafieni
hangaliwafia
hangaliwafieni
hawangaliwafia
hawangaliwafieni
haungaliwafia
haungaliwafieni
haingaliwafia
haingaliwafieni
halingaliwafia
halingaliwafieni
hayangaliwafia
hayangaliwafieni
hakingaliwafia
hakingaliwafieni
havingaliwafia
havingaliwafieni
haingaliwafia
haingaliwafieni
hazingaliwafia
hazingaliwafieni
haungaliwafia
haungaliwafieni
hakungaliwafia
hakungaliwafieni
hapangaliwafia
hapangaliwafieni
hamungaliwafia
hamungaliwafieni
Reflexive singalijifia hatungalijifia hungalijifia hamngalijifia hangalijifia hawangalijifia haungalijifia haingalijifia halingalijifia hayangalijifia hakingalijifia havingalijifia haingalijifia hazingalijifia haungalijifia hakungalijifia hapangalijifia hamungalijifia
c3/c11/c14 singaliufia hatungaliufia hungaliufia hamngaliufia hangaliufia hawangaliufia haungaliufia haingaliufia halingaliufia hayangaliufia hakingaliufia havingaliufia haingaliufia hazingaliufia haungaliufia hakungaliufia hapangaliufia hamungaliufia
c4/c9 singaliifia hatungaliifia hungaliifia hamngaliifia hangaliifia hawangaliifia haungaliifia haingaliifia halingaliifia hayangaliifia hakingaliifia havingaliifia haingaliifia hazingaliifia haungaliifia hakungaliifia hapangaliifia hamungaliifia
c5 singalilifia hatungalilifia hungalilifia hamngalilifia hangalilifia hawangalilifia haungalilifia haingalilifia halingalilifia hayangalilifia hakingalilifia havingalilifia haingalilifia hazingalilifia haungalilifia hakungalilifia hapangalilifia hamungalilifia
c6 singaliyafia hatungaliyafia hungaliyafia hamngaliyafia hangaliyafia hawangaliyafia haungaliyafia haingaliyafia halingaliyafia hayangaliyafia hakingaliyafia havingaliyafia haingaliyafia hazingaliyafia haungaliyafia hakungaliyafia hapangaliyafia hamungaliyafia
c7 singalikifia hatungalikifia hungalikifia hamngalikifia hangalikifia hawangalikifia haungalikifia haingalikifia halingalikifia hayangalikifia hakingalikifia havingalikifia haingalikifia hazingalikifia haungalikifia hakungalikifia hapangalikifia hamungalikifia
c8 singalivifia hatungalivifia hungalivifia hamngalivifia hangalivifia hawangalivifia haungalivifia haingalivifia halingalivifia hayangalivifia hakingalivifia havingalivifia haingalivifia hazingalivifia haungalivifia hakungalivifia hapangalivifia hamungalivifia
c10 singalizifia hatungalizifia hungalizifia hamngalizifia hangalizifia hawangalizifia haungalizifia haingalizifia halingalizifia hayangalizifia hakingalizifia havingalizifia haingalizifia hazingalizifia haungalizifia hakungalizifia hapangalizifia hamungalizifia
c16 singalipafia hatungalipafia hungalipafia hamngalipafia hangalipafia hawangalipafia haungalipafia haingalipafia halingalipafia hayangalipafia hakingalipafia havingalipafia haingalipafia hazingalipafia haungalipafia hakungalipafia hapangalipafia hamungalipafia
c18 singalimufia hatungalimufia hungalimufia hamngalimufia hangalimufia hawangalimufia haungalimufia haingalimufia halingalimufia hayangalimufia hakingalimufia havingalimufia haingalimufia hazingalimufia haungalimufia hakungalimufia hapangalimufia hamungalimufia
Conditional Contrary to Fact
1s ningelinifia tungelinifia ungelinifia mngelinifia angelinifia wangelinifia ungelinifia ingelinifia lingelinifia yangelinifia kingelinifia vingelinifia ingelinifia zingelinifia ungelinifia kungelinifia pangelinifia mungelinifia
2s/2p/15/17 ningelikufia
ningelikufieni
tungelikufia
tungelikufieni
ungelikufia
ungelikufieni
mngelikufia
mngelikufieni
angelikufia
angelikufieni
wangelikufia
wangelikufieni
ungelikufia
ungelikufieni
ingelikufia
ingelikufieni
lingelikufia
lingelikufieni
yangelikufia
yangelikufieni
kingelikufia
kingelikufieni
vingelikufia
vingelikufieni
ingelikufia
ingelikufieni
zingelikufia
zingelikufieni
ungelikufia
ungelikufieni
kungelikufia
kungelikufieni
pangelikufia
pangelikufieni
mungelikufia
mungelikufieni
3s ningelimfia tungelimfia ungelimfia mngelimfia angelimfia wangelimfia ungelimfia ingelimfia lingelimfia yangelimfia kingelimfia vingelimfia ingelimfia zingelimfia ungelimfia kungelimfia pangelimfia mungelimfia
1p ningelitufia tungelitufia ungelitufia mngelitufia angelitufia wangelitufia ungelitufia ingelitufia lingelitufia yangelitufia kingelitufia vingelitufia ingelitufia zingelitufia ungelitufia kungelitufia pangelitufia mungelitufia
2p/3p/c2 ningeliwafia
ningeliwafieni
tungeliwafia
tungeliwafieni
ungeliwafia
ungeliwafieni
mngeliwafia
mngeliwafieni
angeliwafia
angeliwafieni
wangeliwafia
wangeliwafieni
ungeliwafia
ungeliwafieni
ingeliwafia
ingeliwafieni
lingeliwafia
lingeliwafieni
yangeliwafia
yangeliwafieni
kingeliwafia
kingeliwafieni
vingeliwafia
vingeliwafieni
ingeliwafia
ingeliwafieni
zingeliwafia
zingeliwafieni
ungeliwafia
ungeliwafieni
kungeliwafia
kungeliwafieni
pangeliwafia
pangeliwafieni
mungeliwafia
mungeliwafieni
Reflexive ningelijifia tungelijifia ungelijifia mngelijifia angelijifia wangelijifia ungelijifia ingelijifia lingelijifia yangelijifia kingelijifia vingelijifia ingelijifia zingelijifia ungelijifia kungelijifia pangelijifia mungelijifia
c3/c11/c14 ningeliufia tungeliufia ungeliufia mngeliufia angeliufia wangeliufia ungeliufia ingeliufia lingeliufia yangeliufia kingeliufia vingeliufia ingeliufia zingeliufia ungeliufia kungeliufia pangeliufia mungeliufia
c4/c9 ningeliifia tungeliifia ungeliifia mngeliifia angeliifia wangeliifia ungeliifia ingeliifia lingeliifia yangeliifia kingeliifia vingeliifia ingeliifia zingeliifia ungeliifia kungeliifia pangeliifia mungeliifia
c5 ningelilifia tungelilifia ungelilifia mngelilifia angelilifia wangelilifia ungelilifia ingelilifia lingelilifia yangelilifia kingelilifia vingelilifia ingelilifia zingelilifia ungelilifia kungelilifia pangelilifia mungelilifia
c6 ningeliyafia tungeliyafia ungeliyafia mngeliyafia angeliyafia wangeliyafia ungeliyafia ingeliyafia lingeliyafia yangeliyafia kingeliyafia vingeliyafia ingeliyafia zingeliyafia ungeliyafia kungeliyafia pangeliyafia mungeliyafia
c7 ningelikifia tungelikifia ungelikifia mngelikifia angelikifia wangelikifia ungelikifia ingelikifia lingelikifia yangelikifia kingelikifia vingelikifia ingelikifia zingelikifia ungelikifia kungelikifia pangelikifia mungelikifia
c8 ningelivifia tungelivifia ungelivifia mngelivifia angelivifia wangelivifia ungelivifia ingelivifia lingelivifia yangelivifia kingelivifia vingelivifia ingelivifia zingelivifia ungelivifia kungelivifia pangelivifia mungelivifia
c10 ningelizifia tungelizifia ungelizifia mngelizifia angelizifia wangelizifia ungelizifia ingelizifia lingelizifia yangelizifia kingelizifia vingelizifia ingelizifia zingelizifia ungelizifia kungelizifia pangelizifia mungelizifia
c16 ningelipafia tungelipafia ungelipafia mngelipafia angelipafia wangelipafia ungelipafia ingelipafia lingelipafia yangelipafia kingelipafia vingelipafia ingelipafia zingelipafia ungelipafia kungelipafia pangelipafia mungelipafia
c18 ningelimufia tungelimufia ungelimufia mngelimufia angelimufia wangelimufia ungelimufia ingelimufia lingelimufia yangelimufia kingelimufia vingelimufia ingelimufia zingelimufia ungelimufia kungelimufia pangelimufia mungelimufia
Gnomic
1s nanifia twanifia wanifia mwanifia anifia wanifia wanifia yanifia lanifia yanifia chanifia vyanifia yanifia zanifia wanifia kwanifia panifia mwanifia
2s/2p/15/17 nakufia
nakufieni
twakufia
twakufieni
wakufia
wakufieni
mwakufia
mwakufieni
akufia
akufieni
wakufia
wakufieni
wakufia
wakufieni
yakufia
yakufieni
lakufia
lakufieni
yakufia
yakufieni
chakufia
chakufieni
vyakufia
vyakufieni
yakufia
yakufieni
zakufia
zakufieni
wakufia
wakufieni
kwakufia
kwakufieni
pakufia
pakufieni
mwakufia
mwakufieni
3s namfia twamfia wamfia mwamfia amfia wamfia wamfia yamfia lamfia yamfia chamfia vyamfia yamfia zamfia wamfia kwamfia pamfia mwamfia
1p natufia twatufia watufia mwatufia atufia watufia watufia yatufia latufia yatufia chatufia vyatufia yatufia zatufia watufia kwatufia patufia mwatufia
2p/3p/c2 nawafia
nawafieni
twawafia
twawafieni
wawafia
wawafieni
mwawafia
mwawafieni
awafia
awafieni
wawafia
wawafieni
wawafia
wawafieni
yawafia
yawafieni
lawafia
lawafieni
yawafia
yawafieni
chawafia
chawafieni
vyawafia
vyawafieni
yawafia
yawafieni
zawafia
zawafieni
wawafia
wawafieni
kwawafia
kwawafieni
pawafia
pawafieni
mwawafia
mwawafieni
Reflexive najifia twajifia wajifia mwajifia ajifia wajifia wajifia yajifia lajifia yajifia chajifia vyajifia yajifia zajifia wajifia kwajifia pajifia mwajifia
c3/c11/c14 naufia twaufia waufia mwaufia aufia waufia waufia yaufia laufia yaufia chaufia vyaufia yaufia zaufia waufia kwaufia paufia mwaufia
c4/c9 naifia twaifia waifia mwaifia aifia waifia waifia yaifia laifia yaifia chaifia vyaifia yaifia zaifia waifia kwaifia paifia mwaifia
c5 nalifia twalifia walifia mwalifia alifia walifia walifia yalifia lalifia yalifia chalifia vyalifia yalifia zalifia walifia kwalifia palifia mwalifia
c6 nayafia twayafia wayafia mwayafia ayafia wayafia wayafia yayafia layafia yayafia chayafia vyayafia yayafia zayafia wayafia kwayafia payafia mwayafia
c7 nakifia twakifia wakifia mwakifia akifia wakifia wakifia yakifia lakifia yakifia chakifia vyakifia yakifia zakifia wakifia kwakifia pakifia mwakifia
c8 navifia twavifia wavifia mwavifia avifia wavifia wavifia yavifia lavifia yavifia chavifia vyavifia yavifia zavifia wavifia kwavifia pavifia mwavifia
c10 nazifia twazifia wazifia mwazifia azifia wazifia wazifia yazifia lazifia yazifia chazifia vyazifia yazifia zazifia wazifia kwazifia pazifia mwazifia
c16 napafia twapafia wapafia mwapafia apafia wapafia wapafia yapafia lapafia yapafia chapafia vyapafia yapafia zapafia wapafia kwapafia papafia mwapafia
c18 namufia twamufia wamufia mwamufia amufia wamufia wamufia yamufia lamufia yamufia chamufia vyamufia yamufia zamufia wamufia kwamufia pamufia mwamufia
Perfect
1s nimenifia tumenifia umenifia mmenifia amenifia wamenifia umenifia imenifia limenifia yamenifia kimenifia vimenifia imenifia zimenifia umenifia kumenifia pamenifia mumenifia
2s/2p/15/17 nimekufia
nimekufieni
tumekufia
tumekufieni
umekufia
umekufieni
mmekufia
mmekufieni
amekufia
amekufieni
wamekufia
wamekufieni
umekufia
umekufieni
imekufia
imekufieni
limekufia
limekufieni
yamekufia
yamekufieni
kimekufia
kimekufieni
vimekufia
vimekufieni
imekufia
imekufieni
zimekufia
zimekufieni
umekufia
umekufieni
kumekufia
kumekufieni
pamekufia
pamekufieni
mumekufia
mumekufieni
3s nimemfia tumemfia umemfia mmemfia amemfia wamemfia umemfia imemfia limemfia yamemfia kimemfia vimemfia imemfia zimemfia umemfia kumemfia pamemfia mumemfia
1p nimetufia tumetufia umetufia mmetufia ametufia wametufia umetufia imetufia limetufia yametufia kimetufia vimetufia imetufia zimetufia umetufia kumetufia pametufia mumetufia
2p/3p/c2 nimewafia
nimewafieni
tumewafia
tumewafieni
umewafia
umewafieni
mmewafia
mmewafieni
amewafia
amewafieni
wamewafia
wamewafieni
umewafia
umewafieni
imewafia
imewafieni
limewafia
limewafieni
yamewafia
yamewafieni
kimewafia
kimewafieni
vimewafia
vimewafieni
imewafia
imewafieni
zimewafia
zimewafieni
umewafia
umewafieni
kumewafia
kumewafieni
pamewafia
pamewafieni
mumewafia
mumewafieni
Reflexive nimejifia tumejifia umejifia mmejifia amejifia wamejifia umejifia imejifia limejifia yamejifia kimejifia vimejifia imejifia zimejifia umejifia kumejifia pamejifia mumejifia
c3/c11/c14 nimeufia tumeufia umeufia mmeufia ameufia wameufia umeufia imeufia limeufia yameufia kimeufia vimeufia imeufia zimeufia umeufia kumeufia pameufia mumeufia
c4/c9 nimeifia tumeifia umeifia mmeifia ameifia wameifia umeifia imeifia limeifia yameifia kimeifia vimeifia imeifia zimeifia umeifia kumeifia pameifia mumeifia
c5 nimelifia tumelifia umelifia mmelifia amelifia wamelifia umelifia imelifia limelifia yamelifia kimelifia vimelifia imelifia zimelifia umelifia kumelifia pamelifia mumelifia
c6 nimeyafia tumeyafia umeyafia mmeyafia ameyafia wameyafia umeyafia imeyafia limeyafia yameyafia kimeyafia vimeyafia imeyafia zimeyafia umeyafia kumeyafia pameyafia mumeyafia
c7 nimekifia tumekifia umekifia mmekifia amekifia wamekifia umekifia imekifia limekifia yamekifia kimekifia vimekifia imekifia zimekifia umekifia kumekifia pamekifia mumekifia
c8 nimevifia tumevifia umevifia mmevifia amevifia wamevifia umevifia imevifia limevifia yamevifia kimevifia vimevifia imevifia zimevifia umevifia kumevifia pamevifia mumevifia
c10 nimezifia tumezifia umezifia mmezifia amezifia wamezifia umezifia imezifia limezifia yamezifia kimezifia vimezifia imezifia zimezifia umezifia kumezifia pamezifia mumezifia
c16 nimepafia tumepafia umepafia mmepafia amepafia wamepafia umepafia imepafia limepafia yamepafia kimepafia vimepafia imepafia zimepafia umepafia kumepafia pamepafia mumepafia
c18 nimemufia tumemufia umemufia mmemufia amemufia wamemufia umemufia imemufia limemufia yamemufia kimemufia vimemufia imemufia zimemufia umemufia kumemufia pamemufia mumemufia
"Already"
1s nimeshanifia tumeshanifia umeshanifia mmeshanifia ameshanifia wameshanifia umeshanifia imeshanifia limeshanifia yameshanifia kimeshanifia vimeshanifia imeshanifia zimeshanifia umeshanifia kumeshanifia pameshanifia mumeshanifia
2s/2p/15/17 nimeshakufia
nimeshakufieni
tumeshakufia
tumeshakufieni
umeshakufia
umeshakufieni
mmeshakufia
mmeshakufieni
ameshakufia
ameshakufieni
wameshakufia
wameshakufieni
umeshakufia
umeshakufieni
imeshakufia
imeshakufieni
limeshakufia
limeshakufieni
yameshakufia
yameshakufieni
kimeshakufia
kimeshakufieni
vimeshakufia
vimeshakufieni
imeshakufia
imeshakufieni
zimeshakufia
zimeshakufieni
umeshakufia
umeshakufieni
kumeshakufia
kumeshakufieni
pameshakufia
pameshakufieni
mumeshakufia
mumeshakufieni
3s nimeshamfia tumeshamfia umeshamfia mmeshamfia ameshamfia wameshamfia umeshamfia imeshamfia limeshamfia yameshamfia kimeshamfia vimeshamfia imeshamfia zimeshamfia umeshamfia kumeshamfia pameshamfia mumeshamfia
1p nimeshatufia tumeshatufia umeshatufia mmeshatufia ameshatufia wameshatufia umeshatufia imeshatufia limeshatufia yameshatufia kimeshatufia vimeshatufia imeshatufia zimeshatufia umeshatufia kumeshatufia pameshatufia mumeshatufia
2p/3p/c2 nimeshawafia
nimeshawafieni
tumeshawafia
tumeshawafieni
umeshawafia
umeshawafieni
mmeshawafia
mmeshawafieni
ameshawafia
ameshawafieni
wameshawafia
wameshawafieni
umeshawafia
umeshawafieni
imeshawafia
imeshawafieni
limeshawafia
limeshawafieni
yameshawafia
yameshawafieni
kimeshawafia
kimeshawafieni
vimeshawafia
vimeshawafieni
imeshawafia
imeshawafieni
zimeshawafia
zimeshawafieni
umeshawafia
umeshawafieni
kumeshawafia
kumeshawafieni
pameshawafia
pameshawafieni
mumeshawafia
mumeshawafieni
Reflexive nimeshajifia tumeshajifia umeshajifia mmeshajifia ameshajifia wameshajifia umeshajifia imeshajifia limeshajifia yameshajifia kimeshajifia vimeshajifia imeshajifia zimeshajifia umeshajifia kumeshajifia pameshajifia mumeshajifia
c3/c11/c14 nimeshaufia tumeshaufia umeshaufia mmeshaufia ameshaufia wameshaufia umeshaufia imeshaufia limeshaufia yameshaufia kimeshaufia vimeshaufia imeshaufia zimeshaufia umeshaufia kumeshaufia pameshaufia mumeshaufia
c4/c9 nimeshaifia tumeshaifia umeshaifia mmeshaifia ameshaifia wameshaifia umeshaifia imeshaifia limeshaifia yameshaifia kimeshaifia vimeshaifia imeshaifia zimeshaifia umeshaifia kumeshaifia pameshaifia mumeshaifia
c5 nimeshalifia tumeshalifia umeshalifia mmeshalifia ameshalifia wameshalifia umeshalifia imeshalifia limeshalifia yameshalifia kimeshalifia vimeshalifia imeshalifia zimeshalifia umeshalifia kumeshalifia pameshalifia mumeshalifia
c6 nimeshayafia tumeshayafia umeshayafia mmeshayafia ameshayafia wameshayafia umeshayafia imeshayafia limeshayafia yameshayafia kimeshayafia vimeshayafia imeshayafia zimeshayafia umeshayafia kumeshayafia pameshayafia mumeshayafia
c7 nimeshakifia tumeshakifia umeshakifia mmeshakifia ameshakifia wameshakifia umeshakifia imeshakifia limeshakifia yameshakifia kimeshakifia vimeshakifia imeshakifia zimeshakifia umeshakifia kumeshakifia pameshakifia mumeshakifia
c8 nimeshavifia tumeshavifia umeshavifia mmeshavifia ameshavifia wameshavifia umeshavifia imeshavifia limeshavifia yameshavifia kimeshavifia vimeshavifia imeshavifia zimeshavifia umeshavifia kumeshavifia pameshavifia mumeshavifia
c10 nimeshazifia tumeshazifia umeshazifia mmeshazifia ameshazifia wameshazifia umeshazifia imeshazifia limeshazifia yameshazifia kimeshazifia vimeshazifia imeshazifia zimeshazifia umeshazifia kumeshazifia pameshazifia mumeshazifia
c16 nimeshapafia tumeshapafia umeshapafia mmeshapafia ameshapafia wameshapafia umeshapafia imeshapafia limeshapafia yameshapafia kimeshapafia vimeshapafia imeshapafia zimeshapafia umeshapafia kumeshapafia pameshapafia mumeshapafia
c18 nimeshamufia tumeshamufia umeshamufia mmeshamufia ameshamufia wameshamufia umeshamufia imeshamufia limeshamufia yameshamufia kimeshamufia vimeshamufia imeshamufia zimeshamufia umeshamufia kumeshamufia pameshamufia mumeshamufia
"Not yet"
1s sijanifia hatujanifia hujanifia hamjanifia hajanifia hawajanifia haujanifia haijanifia halijanifia hayajanifia hakijanifia havijanifia haijanifia hazijanifia haujanifia hakujanifia hapajanifia hamujanifia
2s/2p/15/17 sijakufia
sijakufieni
hatujakufia
hatujakufieni
hujakufia
hujakufieni
hamjakufia
hamjakufieni
hajakufia
hajakufieni
hawajakufia
hawajakufieni
haujakufia
haujakufieni
haijakufia
haijakufieni
halijakufia
halijakufieni
hayajakufia
hayajakufieni
hakijakufia
hakijakufieni
havijakufia
havijakufieni
haijakufia
haijakufieni
hazijakufia
hazijakufieni
haujakufia
haujakufieni
hakujakufia
hakujakufieni
hapajakufia
hapajakufieni
hamujakufia
hamujakufieni
3s sijamfia hatujamfia hujamfia hamjamfia hajamfia hawajamfia haujamfia haijamfia halijamfia hayajamfia hakijamfia havijamfia haijamfia hazijamfia haujamfia hakujamfia hapajamfia hamujamfia
1p sijatufia hatujatufia hujatufia hamjatufia hajatufia hawajatufia haujatufia haijatufia halijatufia hayajatufia hakijatufia havijatufia haijatufia hazijatufia haujatufia hakujatufia hapajatufia hamujatufia
2p/3p/c2 sijawafia
sijawafieni
hatujawafia
hatujawafieni
hujawafia
hujawafieni
hamjawafia
hamjawafieni
hajawafia
hajawafieni
hawajawafia
hawajawafieni
haujawafia
haujawafieni
haijawafia
haijawafieni
halijawafia
halijawafieni
hayajawafia
hayajawafieni
hakijawafia
hakijawafieni
havijawafia
havijawafieni
haijawafia
haijawafieni
hazijawafia
hazijawafieni
haujawafia
haujawafieni
hakujawafia
hakujawafieni
hapajawafia
hapajawafieni
hamujawafia
hamujawafieni
Reflexive sijajifia hatujajifia hujajifia hamjajifia hajajifia hawajajifia haujajifia haijajifia halijajifia hayajajifia hakijajifia havijajifia haijajifia hazijajifia haujajifia hakujajifia hapajajifia hamujajifia
c3/c11/c14 sijaufia hatujaufia hujaufia hamjaufia hajaufia hawajaufia haujaufia haijaufia halijaufia hayajaufia hakijaufia havijaufia haijaufia hazijaufia haujaufia hakujaufia hapajaufia hamujaufia
c4/c9 sijaifia hatujaifia hujaifia hamjaifia hajaifia hawajaifia haujaifia haijaifia halijaifia hayajaifia hakijaifia havijaifia haijaifia hazijaifia haujaifia hakujaifia hapajaifia hamujaifia
c5 sijalifia hatujalifia hujalifia hamjalifia hajalifia hawajalifia haujalifia haijalifia halijalifia hayajalifia hakijalifia havijalifia haijalifia hazijalifia haujalifia hakujalifia hapajalifia hamujalifia
c6 sijayafia hatujayafia hujayafia hamjayafia hajayafia hawajayafia haujayafia haijayafia halijayafia hayajayafia hakijayafia havijayafia haijayafia hazijayafia haujayafia hakujayafia hapajayafia hamujayafia
c7 sijakifia hatujakifia hujakifia hamjakifia hajakifia hawajakifia haujakifia haijakifia halijakifia hayajakifia hakijakifia havijakifia haijakifia hazijakifia haujakifia hakujakifia hapajakifia hamujakifia
c8 sijavifia hatujavifia hujavifia hamjavifia hajavifia hawajavifia haujavifia haijavifia halijavifia hayajavifia hakijavifia havijavifia haijavifia hazijavifia haujavifia hakujavifia hapajavifia hamujavifia
c10 sijazifia hatujazifia hujazifia hamjazifia hajazifia hawajazifia haujazifia haijazifia halijazifia hayajazifia hakijazifia havijazifia haijazifia hazijazifia haujazifia hakujazifia hapajazifia hamujazifia
c16 sijapafia hatujapafia hujapafia hamjapafia hajapafia hawajapafia haujapafia haijapafia halijapafia hayajapafia hakijapafia havijapafia haijapafia hazijapafia haujapafia hakujapafia hapajapafia hamujapafia
c18 sijamufia hatujamufia hujamufia hamjamufia hajamufia hawajamufia haujamufia haijamufia halijamufia hayajamufia hakijamufia havijamufia haijamufia hazijamufia haujamufia hakujamufia hapajamufia hamujamufia
"If/When"
1s nikinifia tukinifia ukinifia mkinifia akinifia wakinifia ukinifia ikinifia likinifia yakinifia kikinifia vikinifia ikinifia zikinifia ukinifia kukinifia pakinifia mukinifia
2s/2p/15/17 nikikufia
nikikufieni
tukikufia
tukikufieni
ukikufia
ukikufieni
mkikufia
mkikufieni
akikufia
akikufieni
wakikufia
wakikufieni
ukikufia
ukikufieni
ikikufia
ikikufieni
likikufia
likikufieni
yakikufia
yakikufieni
kikikufia
kikikufieni
vikikufia
vikikufieni
ikikufia
ikikufieni
zikikufia
zikikufieni
ukikufia
ukikufieni
kukikufia
kukikufieni
pakikufia
pakikufieni
mukikufia
mukikufieni
3s nikimfia tukimfia ukimfia mkimfia akimfia wakimfia ukimfia ikimfia likimfia yakimfia kikimfia vikimfia ikimfia zikimfia ukimfia kukimfia pakimfia mukimfia
1p nikitufia tukitufia ukitufia mkitufia akitufia wakitufia ukitufia ikitufia likitufia yakitufia kikitufia vikitufia ikitufia zikitufia ukitufia kukitufia pakitufia mukitufia
2p/3p/c2 nikiwafia
nikiwafieni
tukiwafia
tukiwafieni
ukiwafia
ukiwafieni
mkiwafia
mkiwafieni
akiwafia
akiwafieni
wakiwafia
wakiwafieni
ukiwafia
ukiwafieni
ikiwafia
ikiwafieni
likiwafia
likiwafieni
yakiwafia
yakiwafieni
kikiwafia
kikiwafieni
vikiwafia
vikiwafieni
ikiwafia
ikiwafieni
zikiwafia
zikiwafieni
ukiwafia
ukiwafieni
kukiwafia
kukiwafieni
pakiwafia
pakiwafieni
mukiwafia
mukiwafieni
Reflexive nikijifia tukijifia ukijifia mkijifia akijifia wakijifia ukijifia ikijifia likijifia yakijifia kikijifia vikijifia ikijifia zikijifia ukijifia kukijifia pakijifia mukijifia
c3/c11/c14 nikiufia tukiufia ukiufia mkiufia akiufia wakiufia ukiufia ikiufia likiufia yakiufia kikiufia vikiufia ikiufia zikiufia ukiufia kukiufia pakiufia mukiufia
c4/c9 nikiifia tukiifia ukiifia mkiifia akiifia wakiifia ukiifia ikiifia likiifia yakiifia kikiifia vikiifia ikiifia zikiifia ukiifia kukiifia pakiifia mukiifia
c5 nikilifia tukilifia ukilifia mkilifia akilifia wakilifia ukilifia ikilifia likilifia yakilifia kikilifia vikilifia ikilifia zikilifia ukilifia kukilifia pakilifia mukilifia
c6 nikiyafia tukiyafia ukiyafia mkiyafia akiyafia wakiyafia ukiyafia ikiyafia likiyafia yakiyafia kikiyafia vikiyafia ikiyafia zikiyafia ukiyafia kukiyafia pakiyafia mukiyafia
c7 nikikifia tukikifia ukikifia mkikifia akikifia wakikifia ukikifia ikikifia likikifia yakikifia kikikifia vikikifia ikikifia zikikifia ukikifia kukikifia pakikifia mukikifia
c8 nikivifia tukivifia ukivifia mkivifia akivifia wakivifia ukivifia ikivifia likivifia yakivifia kikivifia vikivifia ikivifia zikivifia ukivifia kukivifia pakivifia mukivifia
c10 nikizifia tukizifia ukizifia mkizifia akizifia wakizifia ukizifia ikizifia likizifia yakizifia kikizifia vikizifia ikizifia zikizifia ukizifia kukizifia pakizifia mukizifia
c16 nikipafia tukipafia ukipafia mkipafia akipafia wakipafia ukipafia ikipafia likipafia yakipafia kikipafia vikipafia ikipafia zikipafia ukipafia kukipafia pakipafia mukipafia
c18 nikimufia tukimufia ukimufia mkimufia akimufia wakimufia ukimufia ikimufia likimufia yakimufia kikimufia vikimufia ikimufia zikimufia ukimufia kukimufia pakimufia mukimufia
"If not"
1s nisiponifia tusiponifia usiponifia msiponifia asiponifia wasiponifia usiponifia isiponifia lisiponifia yasiponifia kisiponifia visiponifia isiponifia zisiponifia usiponifia kusiponifia pasiponifia musiponifia
2s/2p/15/17 nisipokufia
nisipokufieni
tusipokufia
tusipokufieni
usipokufia
usipokufieni
msipokufia
msipokufieni
asipokufia
asipokufieni
wasipokufia
wasipokufieni
usipokufia
usipokufieni
isipokufia
isipokufieni
lisipokufia
lisipokufieni
yasipokufia
yasipokufieni
kisipokufia
kisipokufieni
visipokufia
visipokufieni
isipokufia
isipokufieni
zisipokufia
zisipokufieni
usipokufia
usipokufieni
kusipokufia
kusipokufieni
pasipokufia
pasipokufieni
musipokufia
musipokufieni
3s nisipomfia tusipomfia usipomfia msipomfia asipomfia wasipomfia usipomfia isipomfia lisipomfia yasipomfia kisipomfia visipomfia isipomfia zisipomfia usipomfia kusipomfia pasipomfia musipomfia
1p nisipotufia tusipotufia usipotufia msipotufia asipotufia wasipotufia usipotufia isipotufia lisipotufia yasipotufia kisipotufia visipotufia isipotufia zisipotufia usipotufia kusipotufia pasipotufia musipotufia
2p/3p/c2 nisipowafia
nisipowafieni
tusipowafia
tusipowafieni
usipowafia
usipowafieni
msipowafia
msipowafieni
asipowafia
asipowafieni
wasipowafia
wasipowafieni
usipowafia
usipowafieni
isipowafia
isipowafieni
lisipowafia
lisipowafieni
yasipowafia
yasipowafieni
kisipowafia
kisipowafieni
visipowafia
visipowafieni
isipowafia
isipowafieni
zisipowafia
zisipowafieni
usipowafia
usipowafieni
kusipowafia
kusipowafieni
pasipowafia
pasipowafieni
musipowafia
musipowafieni
Reflexive nisipojifia tusipojifia usipojifia msipojifia asipojifia wasipojifia usipojifia isipojifia lisipojifia yasipojifia kisipojifia visipojifia isipojifia zisipojifia usipojifia kusipojifia pasipojifia musipojifia
c3/c11/c14 nisipoufia tusipoufia usipoufia msipoufia asipoufia wasipoufia usipoufia isipoufia lisipoufia yasipoufia kisipoufia visipoufia isipoufia zisipoufia usipoufia kusipoufia pasipoufia musipoufia
c4/c9 nisipoifia tusipoifia usipoifia msipoifia asipoifia wasipoifia usipoifia isipoifia lisipoifia yasipoifia kisipoifia visipoifia isipoifia zisipoifia usipoifia kusipoifia pasipoifia musipoifia
c5 nisipolifia tusipolifia usipolifia msipolifia asipolifia wasipolifia usipolifia isipolifia lisipolifia yasipolifia kisipolifia visipolifia isipolifia zisipolifia usipolifia kusipolifia pasipolifia musipolifia
c6 nisipoyafia tusipoyafia usipoyafia msipoyafia asipoyafia wasipoyafia usipoyafia isipoyafia lisipoyafia yasipoyafia kisipoyafia visipoyafia isipoyafia zisipoyafia usipoyafia kusipoyafia pasipoyafia musipoyafia
c7 nisipokifia tusipokifia usipokifia msipokifia asipokifia wasipokifia usipokifia isipokifia lisipokifia yasipokifia kisipokifia visipokifia isipokifia zisipokifia usipokifia kusipokifia pasipokifia musipokifia
c8 nisipovifia tusipovifia usipovifia msipovifia asipovifia wasipovifia usipovifia isipovifia lisipovifia yasipovifia kisipovifia visipovifia isipovifia zisipovifia usipovifia kusipovifia pasipovifia musipovifia
c10 nisipozifia tusipozifia usipozifia msipozifia asipozifia wasipozifia usipozifia isipozifia lisipozifia yasipozifia kisipozifia visipozifia isipozifia zisipozifia usipozifia kusipozifia pasipozifia musipozifia
c16 nisipopafia tusipopafia usipopafia msipopafia asipopafia wasipopafia usipopafia isipopafia lisipopafia yasipopafia kisipopafia visipopafia isipopafia zisipopafia usipopafia kusipopafia pasipopafia musipopafia
c18 nisipomufia tusipomufia usipomufia msipomufia asipomufia wasipomufia usipomufia isipomufia lisipomufia yasipomufia kisipomufia visipomufia isipomufia zisipomufia usipomufia kusipomufia pasipomufia musipomufia
Consecutive
1s nikanifia tukanifia ukanifia mkanifia akanifia wakanifia ukanifia ikanifia likanifia yakanifia kikanifia vikanifia ikanifia zikanifia ukanifia kukanifia pakanifia mukanifia
2s/2p/15/17 nikakufia
nikakufieni
tukakufia
tukakufieni
ukakufia
ukakufieni
mkakufia
mkakufieni
akakufia
akakufieni
wakakufia
wakakufieni
ukakufia
ukakufieni
ikakufia
ikakufieni
likakufia
likakufieni
yakakufia
yakakufieni
kikakufia
kikakufieni
vikakufia
vikakufieni
ikakufia
ikakufieni
zikakufia
zikakufieni
ukakufia
ukakufieni
kukakufia
kukakufieni
pakakufia
pakakufieni
mukakufia
mukakufieni
3s nikamfia tukamfia ukamfia mkamfia akamfia wakamfia ukamfia ikamfia likamfia yakamfia kikamfia vikamfia ikamfia zikamfia ukamfia kukamfia pakamfia mukamfia
1p nikatufia tukatufia ukatufia mkatufia akatufia wakatufia ukatufia ikatufia likatufia yakatufia kikatufia vikatufia ikatufia zikatufia ukatufia kukatufia pakatufia mukatufia
2p/3p/c2 nikawafia
nikawafieni
tukawafia
tukawafieni
ukawafia
ukawafieni
mkawafia
mkawafieni
akawafia
akawafieni
wakawafia
wakawafieni
ukawafia
ukawafieni
ikawafia
ikawafieni
likawafia
likawafieni
yakawafia
yakawafieni
kikawafia
kikawafieni
vikawafia
vikawafieni
ikawafia
ikawafieni
zikawafia
zikawafieni
ukawafia
ukawafieni
kukawafia
kukawafieni
pakawafia
pakawafieni
mukawafia
mukawafieni
Reflexive nikajifia tukajifia ukajifia mkajifia akajifia wakajifia ukajifia ikajifia likajifia yakajifia kikajifia vikajifia ikajifia zikajifia ukajifia kukajifia pakajifia mukajifia
c3/c11/c14 nikaufia tukaufia ukaufia mkaufia akaufia wakaufia ukaufia ikaufia likaufia yakaufia kikaufia vikaufia ikaufia zikaufia ukaufia kukaufia pakaufia mukaufia
c4/c9 nikaifia tukaifia ukaifia mkaifia akaifia wakaifia ukaifia ikaifia likaifia yakaifia kikaifia vikaifia ikaifia zikaifia ukaifia kukaifia pakaifia mukaifia
c5 nikalifia tukalifia ukalifia mkalifia akalifia wakalifia ukalifia ikalifia likalifia yakalifia kikalifia vikalifia ikalifia zikalifia ukalifia kukalifia pakalifia mukalifia
c6 nikayafia tukayafia ukayafia mkayafia akayafia wakayafia ukayafia ikayafia likayafia yakayafia kikayafia vikayafia ikayafia zikayafia ukayafia kukayafia pakayafia mukayafia
c7 nikakifia tukakifia ukakifia mkakifia akakifia wakakifia ukakifia ikakifia likakifia yakakifia kikakifia vikakifia ikakifia zikakifia ukakifia kukakifia pakakifia mukakifia
c8 nikavifia tukavifia ukavifia mkavifia akavifia wakavifia ukavifia ikavifia likavifia yakavifia kikavifia vikavifia ikavifia zikavifia ukavifia kukavifia pakavifia mukavifia
c10 nikazifia tukazifia ukazifia mkazifia akazifia wakazifia ukazifia ikazifia likazifia yakazifia kikazifia vikazifia ikazifia zikazifia ukazifia kukazifia pakazifia mukazifia
c16 nikapafia tukapafia ukapafia mkapafia akapafia wakapafia ukapafia ikapafia likapafia yakapafia kikapafia vikapafia ikapafia zikapafia ukapafia kukapafia pakapafia mukapafia
c18 nikamufia tukamufia ukamufia mkamufia akamufia wakamufia ukamufia ikamufia likamufia yakamufia kikamufia vikamufia ikamufia zikamufia ukamufia kukamufia pakamufia mukamufia
Some forms not commonly seen in modern Standard Swahili are absent from the table. See Appendix:Swahili verbs for more information.