Open main menu
See also: fià, fía, Fia, and FIA

Contents

CatalanEdit

VerbEdit

fia

  1. third-person singular present indicative form of fiar
  2. second-person singular imperative form of fiar

EsperantoEdit

EtymologyEdit

From fi- (shameful, immoral, corrupt, dissolute, dirty, slutty) +‎ -a (adjectival suffix).

PronunciationEdit

  • (file)
  • IPA(key): /ˈfia/
  • Hyphenation: fi‧a
  • Rhymes: -ia

AdjectiveEdit

fia (accusative singular fian, plural fiaj, accusative plural fiajn)

  1. shameful, ignoble
    La ekzekutisto, spite lia fia metio, estis bonkora viro.The executioner, despite his shameful trade, was a kind man.
  2. naughty
    Nudpugan pugfrapadon la fiaj knabinetoj ricevis.A bare bottom spanking [is what] the naughty little girls got.

EweEdit

PronunciationEdit

NounEdit

fia (plural fiawo)

  1. king

VerbEdit

fia

  1. to burn
  2. to demonstrate
  3. to show
  4. to teach

FrenchEdit

PronunciationEdit

VerbEdit

fia

  1. third-person singular past historic of fier

HungarianEdit

EtymologyEdit

From the fi variant of fiú (son) +‎ -a (possessive suffix).

PronunciationEdit

  • IPA(key): [ˈfiʲɒ]
  • Hyphenation: fia

NounEdit

fia

  1. third-person singular single-possession possessive of fiú
    A fia egy másik városban él.His/her son lives in another city.

Usage notesEdit

  • Fia is only used in the sense of one’s son, while one’s boyfriend is fiúja.

DeclensionEdit

Inflection (stem in long/high vowel, back harmony)
singular plural
nominative fia
accusative fiát
dative fiának
instrumental fiával
causal-final fiáért
translative fiává
terminative fiáig
essive-formal fiaként
essive-modal fiául
inessive fiában
superessive fián
adessive fiánál
illative fiába
sublative fiára
allative fiához
elative fiából
delative fiáról
ablative fiától

IrishEdit

Alternative formsEdit

PronunciationEdit

Etymology 1Edit

From Old Irish fíad (wild animals, game, especially deer), from fid m (wood).

NounEdit

fia m (genitive singular fia, nominative plural fianna)

  1. deer
DeclensionEdit
Derived termsEdit

AdjectiveEdit

fia

  1. wild
Derived termsEdit
  • diasa fia m (corn-cockle)
  • fia- (wild; large, outsize)

Etymology 2Edit

From Old Irish fíad (uncultivated land, a waste spot; a territory, land).

NounEdit

fia m (genitive singular fia)

  1. waste, wilderness
  2. land, territory
DeclensionEdit

MutationEdit

Irish mutation
Radical Lenition Eclipsis
fia fhia bhfia
Note: Some of these forms may be hypothetical. Not every possible mutated form of every word actually occurs.

Further readingEdit


PortugueseEdit

VerbEdit

fia

  1. third-person singular (ele and ela, also used with você and others) present indicative of fiar
  2. second-person singular (tu, sometimes used with você) affirmative imperative of fiar

RomanschEdit

Alternative formsEdit

  • fieu (Rumantsch Grischun)
  • fiug (Sursilvan)
  • fiac (Sutsilvan)
  • fi (Surmiran)
  • (Puter, Vallader)

EtymologyEdit

From Latin focus (hearth, fireplace).

NounEdit

fia m

  1. (Sutsilvan) fire

SamoanEdit

VerbEdit

fia

  1. want to do something

SpanishEdit

VerbEdit

fia

  1. (Latin America) Informal second-person singular (voseo) affirmative imperative form of fiar.

SwahiliEdit

VerbEdit

-fia (infinitive kufia)

  1. Applicative form of -fa

ConjugationEdit

Conjugation of -fia
Non-finite forms
Form Positive Negative
Infinitive kufia kutofia
Simple finite forms
Positive form Singular Plural
Imperative fia fieni
Habitual hufia
Complex finite forms
Polarity Persons Persons / Classes Classes
1st 2nd 3rd / M-wa M-mi Ma Ki-vi N U Ku Pa Mu
Sg. Pl. Sg. Pl. Sg. / 1 Pl. / 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 / 14 15 / 17 16 18
Past
Positive nilifia
nalifia
tulifia
twalifia
ulifia
walifia
mlifia
mwalifia
alifia walifia ulifia ilifia lilifia yalifia kilifia vilifia ilifia zilifia ulifia kulifia palifia mulifia
Negative sikufia hatukufia hukufia hamkufia hakufia hawakufia haukufia haikufia halikufia hayakufia hakikufia havikufia haikufia hazikufia haukufia hakukufia hapakufia hamukufia
Present
Positive ninafia
nafia
tunafia unafia mnafia anafia wanafia unafia inafia linafia yanafia kinafia vinafia inafia zinafia unafia kunafia panafia munafia
Negative sifii hatufii hufii hamfii hafii hawafii haufii haifii halifii hayafii hakifii havifii haifii hazifii haufii hakufii hapafii hamufii
Future
Positive nitafia tutafia utafia mtafia atafia watafia utafia itafia litafia yatafia kitafia vitafia itafia zitafia utafia kutafia patafia mutafia
Negative sitafia hatutafia hutafia hamtafia hatafia hawatafia hautafia haitafia halitafia hayatafia hakitafia havitafia haitafia hazitafia hautafia hakutafia hapatafia hamutafia
Subjunctive
Positive nifie tufie ufie mfie afie wafie ufie ifie lifie yafie kifie vifie ifie zifie ufie kufie pafie mufie
Negative nisifie tusifie usifie msifie asifie wasifie usifie isifie lisifie yasifie kisifie visifie isifie zisifie usifie kusifie pasifie musifie
Present Conditional
Positive ningefia tungefia ungefia mngefia angefia wangefia ungefia ingefia lingefia yangefia kingefia vingefia ingefia zingefia ungefia kungefia pangefia mungefia
Negative nisingefia
singefia
tusingefia
hatungefia
usingefia
hungefia
msingefia
hamngefia
asingefia
hangefia
wasingefia
hawangefia
usingefia
haungefia
isingefia
haingefia
lisingefia
halingefia
yasingefia
hayangefia
kisingefia
hakingefia
visingefia
havingefia
isingefia
haingefia
zisingefia
hazingefia
usingefia
haungefia
kusingefia
hakungefia
pasingefia
hapangefia
musingefia
hamungefia
Past Conditional
Positive ningalifia tungalifia ungalifia mngalifia angalifia wangalifia ungalifia ingalifia lingalifia yangalifia kingalifia vingalifia ingalifia zingalifia ungalifia kungalifia pangalifia mungalifia
Negative nisingalifia
singalifia
tusingalifia
hatungalifia
usingalifia
hungalifia
msingalifia
hamngalifia
asingalifia
hangalifia
wasingalifia
hawangalifia
usingalifia
haungalifia
isingalifia
haingalifia
lisingalifia
halingalifia
yasingalifia
hayangalifia
kisingalifia
hakingalifia
visingalifia
havingalifia
isingalifia
haingalifia
zisingalifia
hazingalifia
usingalifia
haungalifia
kusingalifia
hakungalifia
pasingalifia
hapangalifia
musingalifia
hamungalifia
Conditional Contrary to Fact
Positive ningelifia tungelifia ungelifia mngelifia angelifia wangelifia ungelifia ingelifia lingelifia yangelifia kingelifia vingelifia ingelifia zingelifia ungelifia kungelifia pangelifia mungelifia
Gnomic
Positive nafia twafia wafia mwafia afia wafia wafia yafia lafia yafia chafia vyafia yafia zafia wafia kwafia pafia mwafia
Perfect
Positive nimefia tumefia umefia mmefia amefia wamefia umefia imefia limefia yamefia kimefia vimefia imefia zimefia umefia kumefia pamefia mumefia
"Already"
Positive nimeshafia tumeshafia umeshafia mmeshafia ameshafia wameshafia umeshafia imeshafia limeshafia yameshafia kimeshafia vimeshafia imeshafia zimeshafia umeshafia kumeshafia pameshafia mumeshafia
"Not yet"
Negative sijafia hatujafia hujafia hamjafia hajafia hawajafia haujafia haijafia halijafia hayajafia hakijafia havijafia haijafia hazijafia haujafia hakujafia hapajafia hamujafia
"If/When"
Positive nikifia tukifia ukifia mkifia akifia wakifia ukifia ikifia likifia yakifia kikifia vikifia ikifia zikifia ukifia kukifia pakifia mukifia
"If not"
Negative nisipofia tusipofia usipofia msipofia asipofia wasipofia usipofia isipofia lisipofia yasipofia kisipofia visipofia isipofia zisipofia usipofia kusipofia pasipofia musipofia
Consecutive
Positive nikafia tukafia ukafia mkafia akafia wakafia ukafia ikafia likafia yakafia kikafia vikafia ikafia zikafia ukafia kukafia pakafia mukafia
Relative Forms
Past
ye naliyefia twaliyefia waliyefia mwaliyefia aliyefia waliyefia uliyefia iliyefia liliyefia yaliyefia kiliyefia viliyefia iliyefia ziliyefia uliyefia kuliyefia paliyefia muliyefia
o naliofia twaliofia waliofia mwaliofia aliofia waliofia uliofia iliofia liliofia yaliofia kiliofia viliofia iliofia ziliofia uliofia kuliofia paliofia muliofia
yo naliyofia twaliyofia waliyofia mwaliyofia aliyofia waliyofia uliyofia iliyofia liliyofia yaliyofia kiliyofia viliyofia iliyofia ziliyofia uliyofia kuliyofia paliyofia muliyofia
lo nalilofia twalilofia walilofia mwalilofia alilofia walilofia ulilofia ililofia lililofia yalilofia kililofia vililofia ililofia zililofia ulilofia kulilofia palilofia mulilofia
cho nalichofia twalichofia walichofia mwalichofia alichofia walichofia ulichofia ilichofia lilichofia yalichofia kilichofia vilichofia ilichofia zilichofia ulichofia kulichofia palichofia mulichofia
vyo nalivyofia twalivyofia walivyofia mwalivyofia alivyofia walivyofia ulivyofia ilivyofia lilivyofia yalivyofia kilivyofia vilivyofia ilivyofia zilivyofia ulivyofia kulivyofia palivyofia mulivyofia
zo nalizofia twalizofia walizofia mwalizofia alizofia walizofia ulizofia ilizofia lilizofia yalizofia kilizofia vilizofia ilizofia zilizofia ulizofia kulizofia palizofia mulizofia
ko nalikofia twalikofia walikofia mwalikofia alikofia walikofia ulikofia ilikofia lilikofia yalikofia kilikofia vilikofia ilikofia zilikofia ulikofia kulikofia palikofia mulikofia
po nalipofia twalipofia walipofia mwalipofia alipofia walipofia ulipofia ilipofia lilipofia yalipofia kilipofia vilipofia ilipofia zilipofia ulipofia kulipofia palipofia mulipofia
mo nalimofia twalimofia walimofia mwalimofia alimofia walimofia ulimofia ilimofia lilimofia yalimofia kilimofia vilimofia ilimofia zilimofia ulimofia kulimofia palimofia mulimofia
Present
ye nayefia tunayefia unayefia mnayefia anayefia wanayefia unayefia inayefia linayefia yanayefia kinayefia vinayefia inayefia zinayefia unayefia kunayefia panayefia munayefia
o naofia tunaofia unaofia mnaofia anaofia wanaofia unaofia inaofia linaofia yanaofia kinaofia vinaofia inaofia zinaofia unaofia kunaofia panaofia munaofia
yo nayofia tunayofia unayofia mnayofia anayofia wanayofia unayofia inayofia linayofia yanayofia kinayofia vinayofia inayofia zinayofia unayofia kunayofia panayofia munayofia
lo nalofia tunalofia unalofia mnalofia analofia wanalofia unalofia inalofia linalofia yanalofia kinalofia vinalofia inalofia zinalofia unalofia kunalofia panalofia munalofia
cho nachofia tunachofia unachofia mnachofia anachofia wanachofia unachofia inachofia linachofia yanachofia kinachofia vinachofia inachofia zinachofia unachofia kunachofia panachofia munachofia
vyo navyofia tunavyofia unavyofia mnavyofia anavyofia wanavyofia unavyofia inavyofia linavyofia yanavyofia kinavyofia vinavyofia inavyofia zinavyofia unavyofia kunavyofia panavyofia munavyofia
zo nazofia tunazofia unazofia mnazofia anazofia wanazofia unazofia inazofia linazofia yanazofia kinazofia vinazofia inazofia zinazofia unazofia kunazofia panazofia munazofia
ko nakofia tunakofia unakofia mnakofia anakofia wanakofia unakofia inakofia linakofia yanakofia kinakofia vinakofia inakofia zinakofia unakofia kunakofia panakofia munakofia
po napofia tunapofia unapofia mnapofia anapofia wanapofia unapofia inapofia linapofia yanapofia kinapofia vinapofia inapofia zinapofia unapofia kunapofia panapofia munapofia
mo namofia tunamofia unamofia mnamofia anamofia wanamofia unamofia inamofia linamofia yanamofia kinamofia vinamofia inamofia zinamofia unamofia kunamofia panamofia munamofia
Future
ye nitakayefia tutakayefia utakayefia mtakayefia atakayefia watakayefia utakayefia itakayefia litakayefia yatakayefia kitakayefia vitakayefia itakayefia zitakayefia utakayefia kutakayefia patakayefia mutakayefia
o nitakaofia tutakaofia utakaofia mtakaofia atakaofia watakaofia utakaofia itakaofia litakaofia yatakaofia kitakaofia vitakaofia itakaofia zitakaofia utakaofia kutakaofia patakaofia mutakaofia
yo nitakayofia tutakayofia utakayofia mtakayofia atakayofia watakayofia utakayofia itakayofia litakayofia yatakayofia kitakayofia vitakayofia itakayofia zitakayofia utakayofia kutakayofia patakayofia mutakayofia
lo nitakalofia tutakalofia utakalofia mtakalofia atakalofia watakalofia utakalofia itakalofia litakalofia yatakalofia kitakalofia vitakalofia itakalofia zitakalofia utakalofia kutakalofia patakalofia mutakalofia
cho nitakachofia tutakachofia utakachofia mtakachofia atakachofia watakachofia utakachofia itakachofia litakachofia yatakachofia kitakachofia vitakachofia itakachofia zitakachofia utakachofia kutakachofia patakachofia mutakachofia
vyo nitakavyofia tutakavyofia utakavyofia mtakavyofia atakavyofia watakavyofia utakavyofia itakavyofia litakavyofia yatakavyofia kitakavyofia vitakavyofia itakavyofia zitakavyofia utakavyofia kutakavyofia patakavyofia mutakavyofia
zo nitakazofia tutakazofia utakazofia mtakazofia atakazofia watakazofia utakazofia itakazofia litakazofia yatakazofia kitakazofia vitakazofia itakazofia zitakazofia utakazofia kutakazofia patakazofia mutakazofia
ko nitakakofia tutakakofia utakakofia mtakakofia atakakofia watakakofia utakakofia itakakofia litakakofia yatakakofia kitakakofia vitakakofia itakakofia zitakakofia utakakofia kutakakofia patakakofia mutakakofia
po nitakapofia tutakapofia utakapofia mtakapofia atakapofia watakapofia utakapofia itakapofia litakapofia yatakapofia kitakapofia vitakapofia itakapofia zitakapofia utakapofia kutakapofia patakapofia mutakapofia
mo nitakamofia tutakamofia utakamofia mtakamofia atakamofia watakamofia utakamofia itakamofia litakamofia yatakamofia kitakamofia vitakamofia itakamofia zitakamofia utakamofia kutakamofia patakamofia mutakamofia
General Positive
ye nifiaye tufiaye ufiaye mfiaye afiaye wafiaye ufiaye ifiaye lifiaye yafiaye kifiaye vifiaye ifiaye zifiaye ufiaye kufiaye pafiaye mufiaye
o nifiao tufiao ufiao mfiao afiao wafiao ufiao ifiao lifiao yafiao kifiao vifiao ifiao zifiao ufiao kufiao pafiao mufiao
yo nifiayo tufiayo ufiayo mfiayo afiayo wafiayo ufiayo ifiayo lifiayo yafiayo kifiayo vifiayo ifiayo zifiayo ufiayo kufiayo pafiayo mufiayo
lo nifialo tufialo ufialo mfialo afialo wafialo ufialo ifialo lifialo yafialo kifialo vifialo ifialo zifialo ufialo kufialo pafialo mufialo
cho nifiacho tufiacho ufiacho mfiacho afiacho wafiacho ufiacho ifiacho lifiacho yafiacho kifiacho vifiacho ifiacho zifiacho ufiacho kufiacho pafiacho mufiacho
vyo nifiavyo tufiavyo ufiavyo mfiavyo afiavyo wafiavyo ufiavyo ifiavyo lifiavyo yafiavyo kifiavyo vifiavyo ifiavyo zifiavyo ufiavyo kufiavyo pafiavyo mufiavyo
zo nifiazo tufiazo ufiazo mfiazo afiazo wafiazo ufiazo ifiazo lifiazo yafiazo kifiazo vifiazo ifiazo zifiazo ufiazo kufiazo pafiazo mufiazo
ko nifiako tufiako ufiako mfiako afiako wafiako ufiako ifiako lifiako yafiako kifiako vifiako ifiako zifiako ufiako kufiako pafiako mufiako
po nifiapo tufiapo ufiapo mfiapo afiapo wafiapo ufiapo ifiapo lifiapo yafiapo kifiapo vifiapo ifiapo zifiapo ufiapo kufiapo pafiapo mufiapo
mo nifiamo tufiamo ufiamo mfiamo afiamo wafiamo ufiamo ifiamo lifiamo yafiamo kifiamo vifiamo ifiamo zifiamo ufiamo kufiamo pafiamo mufiamo
General Negative
ye nisiyefia tusiyefia usiyefia msiyefia asiyefia wasiyefia usiyefia isiyefia lisiyefia yasiyefia kisiyefia visiyefia isiyefia zisiyefia usiyefia kusiyefia pasiyefia musiyefia
o nisiofia tusiofia usiofia msiofia asiofia wasiofia usiofia isiofia lisiofia yasiofia kisiofia visiofia isiofia zisiofia usiofia kusiofia pasiofia musiofia
yo nisiyofia tusiyofia usiyofia msiyofia asiyofia wasiyofia usiyofia isiyofia lisiyofia yasiyofia kisiyofia visiyofia isiyofia zisiyofia usiyofia kusiyofia pasiyofia musiyofia
lo nisilofia tusilofia usilofia msilofia asilofia wasilofia usilofia isilofia lisilofia yasilofia kisilofia visilofia isilofia zisilofia usilofia kusilofia pasilofia musilofia
cho nisichofia tusichofia usichofia msichofia asichofia wasichofia usichofia isichofia lisichofia yasichofia kisichofia visichofia isichofia zisichofia usichofia kusichofia pasichofia musichofia
vyo nisivyofia tusivyofia usivyofia msivyofia asivyofia wasivyofia usivyofia isivyofia lisivyofia yasivyofia kisivyofia visivyofia isivyofia zisivyofia usivyofia kusivyofia pasivyofia musivyofia
zo nisizofia tusizofia usizofia msizofia asizofia wasizofia usizofia isizofia lisizofia yasizofia kisizofia visizofia isizofia zisizofia usizofia kusizofia pasizofia musizofia
ko nisikofia tusikofia usikofia msikofia asikofia wasikofia usikofia isikofia lisikofia yasikofia kisikofia visikofia isikofia zisikofia usikofia kusikofia pasikofia musikofia
po nisipofia tusipofia usipofia msipofia asipofia wasipofia usipofia isipofia lisipofia yasipofia kisipofia visipofia isipofia zisipofia usipofia kusipofia pasipofia musipofia
mo nisimofia tusimofia usimofia msimofia asimofia wasimofia usimofia isimofia lisimofia yasimofia kisimofia visimofia isimofia zisimofia usimofia kusimofia pasimofia musimofia
Not all possible forms are listed in the table. Transitive verbs can take object concords and many other forms not commonly seen in modern Standard Swahili are absent from the table. See Appendix:Swahili verbs for more information.