See also: IVA, Iva, Ivã, íva, Íva, -iva, and iva'

Anuta edit

Etymology edit

Borrowed from Tikopia iva.

Numeral edit

iva

  1. nine

References edit

Catalan edit

Etymology edit

From Latin īva.

Pronunciation edit

Noun edit

iva f (plural ives)

  1. southern bugle (Ajuga iva)

Derived terms edit

Further reading edit

Estonian edit

Etymology edit

From Proto-Finnic *jivä, variant of *jüvä, from Proto-Finno-Permic *jewä, ultimately borrowed from Proto-Indo-European *yéwos.

Pronunciation edit

Noun edit

iva (genitive iva, partitive iva)

  1. grain
  2. gobbet

Declension edit

Declension of iva (ÕS type 17/elu, no gradation)
singular plural
nominative iva ivad
accusative nom.
gen. iva
genitive ivade
partitive iva ivasid
illative ivasse ivadesse
inessive ivas ivades
elative ivast ivadest
allative ivale ivadele
adessive ival ivadel
ablative ivalt ivadelt
translative ivaks ivadeks
terminative ivani ivadeni
essive ivana ivadena
abessive ivata ivadeta
comitative ivaga ivadega

Further reading edit

  • iva in Sõnaveeb
  • M. Langemets, M. Tiits, T. Valdre, L. Veskis, Ü. Viks, P. Voll, editors (2009), “iva”, in [EKSS] Eesti keele seletav sõnaraamat [Descriptive Dictionary of the Estonian Language]‎[1] (online dictionary, in Estonian), 2nd edition, Tallinn: Eesti Keele Sihtasutus (Estonian Language Foundation)

Faroese edit

Pronunciation edit

Noun edit

iva

  1. accusative singular of ivi
  2. dative singular of ivi
  3. genitive singular of ivi

Anagrams edit

Finnish edit

Etymology edit

Unknown etymology. No cognates in closely related languages.

First attested in Daniel Juslenius: Suomalaisen Sana-Lugun Coetus ("Attempt at Listing Finnish Words", 1745).

Pronunciation edit

  • IPA(key): /ˈiʋɑ/, [ˈiʋɑ̝]
  • Rhymes: -iʋɑ
  • Syllabification(key): i‧va

Noun edit

iva

  1. ridicule, sarcasm, mockery, derision
  2. (rare) irony
    kohtalon ivathe irony of fate

Declension edit

Inflection of iva (Kotus type 9/kala, no gradation)
nominative iva ivat
genitive ivan ivojen
partitive ivaa ivoja
illative ivaan ivoihin
singular plural
nominative iva ivat
accusative nom. iva ivat
gen. ivan
genitive ivan ivojen
ivainrare
partitive ivaa ivoja
inessive ivassa ivoissa
elative ivasta ivoista
illative ivaan ivoihin
adessive ivalla ivoilla
ablative ivalta ivoilta
allative ivalle ivoille
essive ivana ivoina
translative ivaksi ivoiksi
abessive ivatta ivoitta
instructive ivoin
comitative See the possessive forms below.
Possessive forms of iva (Kotus type 9/kala, no gradation)
first-person singular possessor
singular plural
nominative ivani ivani
accusative nom. ivani ivani
gen. ivani
genitive ivani ivojeni
ivainirare
partitive ivaani ivojani
inessive ivassani ivoissani
elative ivastani ivoistani
illative ivaani ivoihini
adessive ivallani ivoillani
ablative ivaltani ivoiltani
allative ivalleni ivoilleni
essive ivanani ivoinani
translative ivakseni ivoikseni
abessive ivattani ivoittani
instructive
comitative ivoineni
second-person singular possessor
singular plural
nominative ivasi ivasi
accusative nom. ivasi ivasi
gen. ivasi
genitive ivasi ivojesi
ivaisirare
partitive ivaasi ivojasi
inessive ivassasi ivoissasi
elative ivastasi ivoistasi
illative ivaasi ivoihisi
adessive ivallasi ivoillasi
ablative ivaltasi ivoiltasi
allative ivallesi ivoillesi
essive ivanasi ivoinasi
translative ivaksesi ivoiksesi
abessive ivattasi ivoittasi
instructive
comitative ivoinesi
first-person plural possessor
singular plural
nominative ivamme ivamme
accusative nom. ivamme ivamme
gen. ivamme
genitive ivamme ivojemme
ivaimmerare
partitive ivaamme ivojamme
inessive ivassamme ivoissamme
elative ivastamme ivoistamme
illative ivaamme ivoihimme
adessive ivallamme ivoillamme
ablative ivaltamme ivoiltamme
allative ivallemme ivoillemme
essive ivanamme ivoinamme
translative ivaksemme ivoiksemme
abessive ivattamme ivoittamme
instructive
comitative ivoinemme
second-person plural possessor
singular plural
nominative ivanne ivanne
accusative nom. ivanne ivanne
gen. ivanne
genitive ivanne ivojenne
ivainnerare
partitive ivaanne ivojanne
inessive ivassanne ivoissanne
elative ivastanne ivoistanne
illative ivaanne ivoihinne
adessive ivallanne ivoillanne
ablative ivaltanne ivoiltanne
allative ivallenne ivoillenne
essive ivananne ivoinanne
translative ivaksenne ivoiksenne
abessive ivattanne ivoittanne
instructive
comitative ivoinenne
third-person possessor
singular plural
nominative ivansa ivansa
accusative nom. ivansa ivansa
gen. ivansa
genitive ivansa ivojensa
ivainsarare
partitive ivaansa ivojaan
ivojansa
inessive ivassaan
ivassansa
ivoissaan
ivoissansa
elative ivastaan
ivastansa
ivoistaan
ivoistansa
illative ivaansa ivoihinsa
adessive ivallaan
ivallansa
ivoillaan
ivoillansa
ablative ivaltaan
ivaltansa
ivoiltaan
ivoiltansa
allative ivalleen
ivallensa
ivoilleen
ivoillensa
essive ivanaan
ivanansa
ivoinaan
ivoinansa
translative ivakseen
ivaksensa
ivoikseen
ivoiksensa
abessive ivattaan
ivattansa
ivoittaan
ivoittansa
instructive
comitative ivoineen
ivoinensa

Derived terms edit

Compounds edit

Further reading edit

Anagrams edit

Interlingua edit

Verb edit

iva

  1. past of ir

Maltese edit

Etymology edit

From Arabicإِي وَ(ʔī wa-, yes, by...), which is to be followed by someone or something to swear by. Common combinations are, for example, ⁧إِي وَٱللّٰه(ʔī wa-llāh, yes, by God) or ⁧إِي وَرَبِّي(ʔī wa-rabbī, yes, by my Lord). Eventually the following word was left out. Compare the same in Hijazi Arabicإِيوَه(ʔīwa) and similar forms in other dialects. The shift from w to v is irregular, and iva is perhaps the only inherited Maltese word with this phoneme. Although when conversing informally, ijwa (ايوه) pronunciation is commonly used amongst others such as ijja and eħe.

Pronunciation edit

Adverb edit

iva

  1. yes
    Synonyms: (colloquial) ijwa, (colloquial) ijja, (colloquial) eħe

See also edit

Middle English edit

Noun edit

iva

  1. Alternative form of fo

Pali edit

Alternative forms edit

Particle edit

iva

  1. like, as

Pukapukan edit

Pukapukan cardinal numbers
 <  8 9 10  > 
    Cardinal : iva
    Ordinal : iva

Etymology edit

From Proto-Polynesian *hiwa, from Proto-Oceanic *hiwa, from Proto-Malayo-Polynesian *hiwa, from Proto-Austronesian *Siwa.

Numeral edit

iva

  1. nine
  2. ninth

Further reading edit

Rapa Nui edit

Rapa Nui cardinal numbers
 <  8 9 10  > 
    Cardinal : iva

Etymology edit

From Proto-Polynesian *hiwa. Cognates include Hawaiian iwa and Maori iwa.

Pronunciation edit

  • IPA(key): /ˈi.va/
  • Hyphenation: i‧va

Numeral edit

iva

  1. nine

References edit

  • Veronica Du Feu (1996) Rapanui (Descriptive Grammars), Routledge, →ISBN, page 172
  • Paulus Kieviet (2017) A grammar of Rapa Nui[3], Berlin: Language Science Press, →ISBN, page 147

Rarotongan edit

Rarotongan cardinal numbers
 <  8 9 10  > 
    Cardinal : iva

Etymology edit

From Proto-Polynesian *hiwa, from Proto-Oceanic *hiwa, from Proto-Malayo-Polynesian *hiwa, from Proto-Austronesian *Siwa.

Numeral edit

iva

  1. nine

Romani edit

Noun edit

iva

  1. nominative plural of iv

Romansch edit

Alternative forms edit

Etymology edit

From Latin ūva.

Noun edit

iva f (plural ivas)

  1. (Rumantsch Grischun, Surmiran) grape

Derived terms edit

Samoan edit

Samoan cardinal numbers
 <  8 9 10  > 
    Cardinal : iva

Etymology edit

From Proto-Polynesian *hiwa, from Proto-Oceanic *hiwa, from Proto-Malayo-Polynesian *hiwa, from Proto-Austronesian *Siwa.

Numeral edit

iva

  1. nine

Serbo-Croatian edit

Etymology edit

Inherited from Proto-Slavic *jьva.

Pronunciation edit

  • IPA(key): /ǐːʋa/
  • Hyphenation: i‧va

Noun edit

íva f (Cyrillic spelling и́ва)

  1. osier

Declension edit

References edit

  • iva” in Hrvatski jezični portal

South Marquesan edit

South Marquesan cardinal numbers
 <  8 9 10  > 
    Cardinal : iva

Etymology edit

From Proto-Polynesian *hiwa, from Proto-Oceanic *hiwa, from Proto-Malayo-Polynesian *hiwa, from Proto-Austronesian *Siwa.

Numeral edit

iva

  1. nine

Swahili edit

Pronunciation edit

  • (file)

Verb edit

-iva (infinitive kuiva)

  1. to be ripened (e.g. of fruit)
  2. to be cooked and ready to be eaten (of a meal)

Conjugation edit

Conjugation of -iva
Positive present -naiva
Subjunctive -ive
Negative -ivi
Imperative singular iva
Infinitives
Positive kuiva
Negative kutoiva
Imperatives
Singular iva
Plural iveni
Tensed forms
Habitual huiva
Positive past positive subject concord + -liiva
Negative past negative subject concord + -kuiva
Positive present (positive subject concord + -naiva)
Singular Plural
1st person ninaiva/naiva tunaiva
2nd person unaiva mnaiva
3rd person m-wa(I/II) anaiva wanaiva
other classes positive subject concord + -naiva
Negative present (negative subject concord + -ivi)
Singular Plural
1st person siivi hatuivi
2nd person huivi hamwivi
3rd person m-wa(I/II) haivi hawaivi
other classes negative subject concord + -ivi
Positive future positive subject concord + -taiva
Negative future negative subject concord + -taiva
Positive subjunctive (positive subject concord + -ive)
Singular Plural
1st person niive tuive
2nd person uive mwive
3rd person m-wa(I/II) aive waive
other classes positive subject concord + -ive
Negative subjunctive positive subject concord + -siive
Positive present conditional positive subject concord + -ngeiva
Negative present conditional positive subject concord + -singeiva
Positive past conditional positive subject concord + -ngaliiva
Negative past conditional positive subject concord + -singaliiva
Gnomic (positive subject concord + -aiva)
Singular Plural
1st person naiva twaiva
2nd person waiva mwaiva
3rd person m-wa(I/II) aiva waiva
m-mi(III/IV) waiva yaiva
ji-ma(V/VI) laiva yaiva
ki-vi(VII/VIII) chaiva vyaiva
n(IX/X) yaiva zaiva
u(XI) waiva see n(X) or ma(VI) class
ku(XV/XVII) kwaiva
pa(XVI) paiva
mu(XVIII) mwaiva
Perfect positive subject concord + -meiva
"Already" positive subject concord + -meshaiva
"Not yet" negative subject concord + -jaiva
"If/When" positive subject concord + -kiiva
"If not" positive subject concord + -sipoiva
Consecutive kaiva / positive subject concord + -kaiva
Consecutive subjunctive positive subject concord + -kaive
Object concord (indicative positive)
Singular Plural
1st person -niiva -tuiva
2nd person -kuiva -waiva/-kuiveni/-waiveni
3rd person m-wa(I/II) -mwiva -waiva
m-mi(III/IV) -uiva -iiva
ji-ma(V/VI) -liiva -yaiva
ki-vi(VII/VIII) -kiiva -viiva
n(IX/X) -iiva -ziiva
u(XI) -uiva see n(X) or ma(VI) class
ku(XV/XVII) -kuiva
pa(XVI) -paiva
mu(XVIII) -muiva
Reflexive -jiiva
Relative forms
General positive (positive subject concord + (object concord) + -iva- + relative marker)
Singular Plural
m-wa(I/II) -ivaye -ivao
m-mi(III/IV) -ivao -ivayo
ji-ma(V/VI) -ivalo -ivayo
ki-vi(VII/VIII) -ivacho -ivavyo
n(IX/X) -ivayo -ivazo
u(XI) -ivao see n(X) or ma(VI) class
ku(XV/XVII) -ivako
pa(XVI) -ivapo
mu(XVIII) -ivamo
Other forms (subject concord + tense marker + relative marker + (object concord) + -iva)
Singular Plural
m-wa(I/II) -yeiva -oiva
m-mi(III/IV) -oiva -yoiva
ji-ma(V/VI) -loiva -yoiva
ki-vi(VII/VIII) -choiva -vyoiva
n(IX/X) -yoiva -zoiva
u(XI) -oiva see n(X) or ma(VI) class
ku(XV/XVII) -koiva
pa(XVI) -poiva
mu(XVIII) -moiva
Some forms not commonly seen in modern Standard Swahili are absent from the table. See Appendix:Swahili verbs for more information.

Derived terms edit

Tahitian edit

Tahitian cardinal numbers
 <  8 9 10  > 
    Cardinal : iva

Etymology edit

From Proto-Polynesian *hiwa, from Proto-Oceanic *hiwa, from Proto-Malayo-Polynesian *hiwa, from Proto-Austronesian *Siwa.

Numeral edit

iva

  1. nine
    nā taʻata/tā’ata e ivafive people

Derived terms edit

Tokelauan edit

Tokelauan cardinal numbers
 <  8 9 10  > 
    Cardinal : iva

Etymology edit

From Proto-Polynesian *hiwa. Cognates include Hawaiian iwa and Samoan iva.

Pronunciation edit

  • IPA(key): [ˈi.va]
  • Hyphenation: i‧va

Verb edit

iva

  1. (stative) to be nine

References edit

  • R. Simona, editor (1986) Tokelau Dictionary[4], Auckland: Office of Tokelau Affairs, page 32

Tuvaluan edit

Tuvaluan cardinal numbers
 <  8 9 10  > 
    Cardinal : iva

Etymology edit

From Proto-Polynesian *hiwa, from Proto-Oceanic *hiwa, from Proto-Malayo-Polynesian *hiwa, from Proto-Austronesian *Siwa.

Numeral edit

iva

  1. nine

Zulu edit

Etymology edit

Cognate with Northern Ndebele iliva.

Pronunciation edit

Noun edit

ī́va class 5 (plural améva class 6)

  1. thorn

Inflection edit

Class 5/6
Singular Plural
Full form iva ameva
Locative eveni emeveni
Singular Plural
Full form iva ameva
Simple form liva meva
Locative eveni emeveni
Copulative yiva ngameva
Possessive forms
Singular Plural
Modifier Substantive Modifier Substantive
Class 1 weva oweva wameva owameva
Class 2 beva abeva bameva abameva
Class 3 weva oweva wameva owameva
Class 4 yeva eyeva yameva eyameva
Class 5 leva eleva lameva elameva
Class 6 eva aweva ameva awameva
Class 7 seva eseva sameva esameva
Class 8 zeva ezeva zameva ezameva
Class 9 yeva eyeva yameva eyameva
Class 10 zeva ezeva zameva ezameva
Class 11 lweva olweva lwameva olwameva
Class 14 beva obeva bameva obameva
Class 15 kweva okweva kwameva okwameva
Class 17 kweva okweva kwameva okwameva

References edit