See also: Oka, oká, öka, øka, oka', ö'ka, and ọka

English edit

 
English Wikipedia has an article on:
Wikipedia

Alternative forms edit

Etymology edit

From Italian oca, from French oque, from Ottoman Turkishاوقه(okka). Doublet of ounce, inch, uncia, ouguiya, and awqiyyah.

Pronunciation edit

Noun edit

oka (plural okas)

  1. (historical) A former Turkish, Egyptian, Hungarian, and Romanian unit of weight, usually of a little more than a kilogram.
  2. A unit of volume in Egypt (and formerly Turkey) corresponding to about 1.2 litres.

Meronyms edit

Anagrams edit

Ainu edit

Etymology edit

Contraction of okay.

Pronunciation edit

Pronoun edit

oka (Kana spelling オカ)

  1. (Saru dialect) they (third-person plural pronoun)

Usage notes edit

This word is not actually a proper pronoun, but is often used when it is absolutely necessary to point directly to a third person in conversation. The proper third-person pronoun in Ainu would be the lack of any personal pronoun at all, i.e., it has a null value.

See also edit

Basque edit

Pronunciation edit

Noun edit

oka inan

  1. nausea, indigestion
  2. vomit

Declension edit

Related terms edit

Further reading edit

  • "oka" in Euskaltzaindiaren Hiztegia [Dictionary of the Basque Academy], euskaltzaindia.eus
  • oka” in Orotariko Euskal Hiztegia [General Basque Dictionary], euskaltzaindia.eus

Bilba edit

Etymology edit

From Proto-Central-Eastern Malayo-Polynesian *(w)akaʀ, from Proto-Malayo-Polynesian *(w)akaʀ.

Noun edit

oka

  1. root (of plant)

Choctaw edit

Noun edit

oka

  1. water

References edit

  • Cyrus Byington, John Reed Swanton, Henry Sale Halbert, A Dictionary of the Choctaw Language (1915)

Czech edit

Pronunciation edit

Noun edit

oka

  1. inflection of oko:
    1. genitive singular
    2. nominative/accusative/vocative plural

Esperanto edit

Esperanto numbers (edit)
80
 ←  7 8 9  → 
    Cardinal: ok
    Ordinal: oka
    Adverbial: oke
    Multiplier: okobla, okopa
    Fractional: okona, okono

Etymology edit

ok +‎ -a

Pronunciation edit

  • IPA(key): /ˈoka/
  • (file)
  • Hyphenation: o‧ka

Adjective edit

oka (accusative singular okan, plural okaj, accusative plural okajn)

  1. eighth

Finnish edit

Pronunciation edit

  • IPA(key): /ˈokɑ/, [ˈo̞kɑ̝]
  • Rhymes: -okɑ
  • Syllabification(key): o‧ka

Etymology 1 edit

From Proto-Finnic *oka, a variant of *ogas (whence oas).

Noun edit

oka

  1. thorn, prickle
Declension edit
Inflection of oka (Kotus type 10*D/koira, k- gradation)
nominative oka oat
genitive oan okien
partitive okaa okia
illative okaan okiin
singular plural
nominative oka oat
accusative nom. oka oat
gen. oan
genitive oan okien
okainrare
partitive okaa okia
inessive oassa oissa
elative oasta oista
illative okaan okiin
adessive oalla oilla
ablative oalta oilta
allative oalle oille
essive okana okina
translative oaksi oiksi
abessive oatta oitta
instructive oin
comitative See the possessive forms below.
Possessive forms of oka (Kotus type 10*D/koira, k- gradation)
first-person singular possessor
singular plural
nominative okani okani
accusative nom. okani okani
gen. okani
genitive okani okieni
okainirare
partitive okaani okiani
inessive oassani oissani
elative oastani oistani
illative okaani okiini
adessive oallani oillani
ablative oaltani oiltani
allative oalleni oilleni
essive okanani okinani
translative oakseni oikseni
abessive oattani oittani
instructive
comitative okineni
second-person singular possessor
singular plural
nominative okasi okasi
accusative nom. okasi okasi
gen. okasi
genitive okasi okiesi
okaisirare
partitive okaasi okiasi
inessive oassasi oissasi
elative oastasi oistasi
illative okaasi okiisi
adessive oallasi oillasi
ablative oaltasi oiltasi
allative oallesi oillesi
essive okanasi okinasi
translative oaksesi oiksesi
abessive oattasi oittasi
instructive
comitative okinesi
first-person plural possessor
singular plural
nominative okamme okamme
accusative nom. okamme okamme
gen. okamme
genitive okamme okiemme
okaimmerare
partitive okaamme okiamme
inessive oassamme oissamme
elative oastamme oistamme
illative okaamme okiimme
adessive oallamme oillamme
ablative oaltamme oiltamme
allative oallemme oillemme
essive okanamme okinamme
translative oaksemme oiksemme
abessive oattamme oittamme
instructive
comitative okinemme
second-person plural possessor
singular plural
nominative okanne okanne
accusative nom. okanne okanne
gen. okanne
genitive okanne okienne
okainnerare
partitive okaanne okianne
inessive oassanne oissanne
elative oastanne oistanne
illative okaanne okiinne
adessive oallanne oillanne
ablative oaltanne oiltanne
allative oallenne oillenne
essive okananne okinanne
translative oaksenne oiksenne
abessive oattanne oittanne
instructive
comitative okinenne
third-person possessor
singular plural
nominative okansa okansa
accusative nom. okansa okansa
gen. okansa
genitive okansa okiensa
okainsarare
partitive okaansa okiaan
okiansa
inessive oassaan
oassansa
oissaan
oissansa
elative oastaan
oastansa
oistaan
oistansa
illative okaansa okiinsa
adessive oallaan
oallansa
oillaan
oillansa
ablative oaltaan
oaltansa
oiltaan
oiltansa
allative oalleen
oallensa
oilleen
oillensa
essive okanaan
okanansa
okinaan
okinansa
translative oakseen
oaksensa
oikseen
oiksensa
abessive oattaan
oattansa
oittaan
oittansa
instructive
comitative okineen
okinensa
Synonyms edit

Further reading edit

Etymology 2 edit

From Spanish oca, from Quechua uqa.

Noun edit

oka

  1. oca
Declension edit
Inflection of oka (Kotus type 10/koira, no gradation)
nominative oka okat
genitive okan okien
partitive okaa okia
illative okaan okiin
singular plural
nominative oka okat
accusative nom. oka okat
gen. okan
genitive okan okien
okainrare
partitive okaa okia
inessive okassa okissa
elative okasta okista
illative okaan okiin
adessive okalla okilla
ablative okalta okilta
allative okalle okille
essive okana okina
translative okaksi okiksi
abessive okatta okitta
instructive okin
comitative See the possessive forms below.
Possessive forms of oka (Kotus type 10/koira, no gradation)
first-person singular possessor
singular plural
nominative okani okani
accusative nom. okani okani
gen. okani
genitive okani okieni
okainirare
partitive okaani okiani
inessive okassani okissani
elative okastani okistani
illative okaani okiini
adessive okallani okillani
ablative okaltani okiltani
allative okalleni okilleni
essive okanani okinani
translative okakseni okikseni
abessive okattani okittani
instructive
comitative okineni
second-person singular possessor
singular plural
nominative okasi okasi
accusative nom. okasi okasi
gen. okasi
genitive okasi okiesi
okaisirare
partitive okaasi okiasi
inessive okassasi okissasi
elative okastasi okistasi
illative okaasi okiisi
adessive okallasi okillasi
ablative okaltasi okiltasi
allative okallesi okillesi
essive okanasi okinasi
translative okaksesi okiksesi
abessive okattasi okittasi
instructive
comitative okinesi
first-person plural possessor
singular plural
nominative okamme okamme
accusative nom. okamme okamme
gen. okamme
genitive okamme okiemme
okaimmerare
partitive okaamme okiamme
inessive okassamme okissamme
elative okastamme okistamme
illative okaamme okiimme
adessive okallamme okillamme
ablative okaltamme okiltamme
allative okallemme okillemme
essive okanamme okinamme
translative okaksemme okiksemme
abessive okattamme okittamme
instructive
comitative okinemme
second-person plural possessor
singular plural
nominative okanne okanne
accusative nom. okanne okanne
gen. okanne
genitive okanne okienne
okainnerare
partitive okaanne okianne
inessive okassanne okissanne
elative okastanne okistanne
illative okaanne okiinne
adessive okallanne okillanne
ablative okaltanne okiltanne
allative okallenne okillenne
essive okananne okinanne
translative okaksenne okiksenne
abessive okattanne okittanne
instructive
comitative okinenne
third-person possessor
singular plural
nominative okansa okansa
accusative nom. okansa okansa
gen. okansa
genitive okansa okiensa
okainsarare
partitive okaansa okiaan
okiansa
inessive okassaan
okassansa
okissaan
okissansa
elative okastaan
okastansa
okistaan
okistansa
illative okaansa okiinsa
adessive okallaan
okallansa
okillaan
okillansa
ablative okaltaan
okaltansa
okiltaan
okiltansa
allative okalleen
okallensa
okilleen
okillensa
essive okanaan
okanansa
okinaan
okinansa
translative okakseen
okaksensa
okikseen
okiksensa
abessive okattaan
okattansa
okittaan
okittansa
instructive
comitative okineen
okinensa

Anagrams edit

Hungarian edit

Etymology edit

ok (cause, reason, motive) +‎ -a (possessive suffix)

Pronunciation edit

Noun edit

oka

  1. third-person singular single-possession possessive of ok
    a halál okathe cause of death

Declension edit

Inflection (stem in long/high vowel, back harmony)
singular plural
nominative oka
accusative okát
dative okának
instrumental okával
causal-final okáért
translative okává
terminative okáig
essive-formal okaként
essive-modal okául
inessive okában
superessive okán
adessive okánál
illative okába
sublative okára
allative okához
elative okából
delative okáról
ablative okától
non-attributive
possessive - singular
okáé
non-attributive
possessive - plural
okáéi

Japanese edit

Romanization edit

oka

  1. Rōmaji transcription of おか

Laboya edit

Noun edit

oka

  1. cage

References edit

  • Rina, A. Dj.; Kabba, John Lado B. (2011), “oka”, in Kamus Bahasa Lamboya, Kabupaten Sumba Bakat [Dictionary of Lamboya Language, West Sumba Regency], Waikabubak: Dinas Kebudayaan dan Pariwisata, Kabupaten Sumba Bakat, page 75

Maori edit

Noun edit

oka

  1. yam

See also edit

Old Tupi edit

 
oka

Etymology edit

Inherited from Proto-Tupi-Guarani *ok, *rok, from Proto-Tupian *ekʷ.[1][2]

Cognate with Sateré-Mawé sok, Guaraní óga.

Pronunciation edit

Noun edit

oka (IIc class pluriform, absolute oka, R1 roka, R2 soka) (possessable)

  1. house
    Tatá osapy oré roka.
    The fire burned our house.
    • 16th century, Anchieta, Auto de S. Lourenço, São Paulo, published 1948:
      Eîori i mosykyîébo, t'oîkó umé oka rupi oré 'anga monguébo.
      Come to scare them away, so that they may be no longer in our houses corrupting our souls.
  2. den, burrow
    Synonym: kûara
  3. (figurative) refuge, hiding place

Derived terms edit

Descendants edit

  • Nheengatu: uka, ruka, suka
  • Portuguese: oca

See also edit

References edit

  1. ^ Andrey Nikulin (2020) Proto-Macro-Jê: um estudo reconstrutivo[1] (in Portuguese), Brasília: UnB, page 570
  2. ^ Kamaiurá, Warý (2012) Awetï e Tupí–Guaraní, relações genéticas e contato linguístico[2] (in Portuguese), page 35

Further reading edit

Polish edit

Pronunciation edit

Noun edit

oka n

  1. inflection of oko:
    1. genitive singular
    2. nominative/accusative/vocative plural (some meanings)

Rapa Nui edit

Verb edit

oka

  1. stab

Serbo-Croatian edit

Etymology edit

Borrowed from Ottoman Turkishاوقه(okka).

Pronunciation edit

  • IPA(key): /ǒka/
  • Hyphenation: o‧ka

Noun edit

òka f (Cyrillic spelling о̀ка)

  1. an oka, a former Turkish unit of weight, usually a little more than a kilogram

Declension edit

Noun edit

oka

  1. genitive singular of oko

Slovak edit

Pronunciation edit

Noun edit

oka

  1. genitive singular of oko

Swahili edit

Etymology edit

From Proto-Bantu *-jòka.

Pronunciation edit

Verb edit

-oka (infinitive kuoka)

  1. to bake
  2. to roast
  3. to fire pottery

Conjugation edit

Conjugation of -oka
Positive present -naoka
Subjunctive -oke
Negative -oki
Imperative singular oka
Infinitives
Positive kuoka
Negative kutooka
Imperatives
Singular oka
Plural okeni
Tensed forms
Habitual huoka
Positive past positive subject concord + -lioka
Negative past negative subject concord + -kuoka
Positive present (positive subject concord + -naoka)
Singular Plural
1st person ninaoka/naoka tunaoka
2nd person unaoka mnaoka
3rd person m-wa(I/II) anaoka wanaoka
other classes positive subject concord + -naoka
Negative present (negative subject concord + -oki)
Singular Plural
1st person sioki hatuoki
2nd person huoki hamwoki
3rd person m-wa(I/II) haoki hawaoki
other classes negative subject concord + -oki
Positive future positive subject concord + -taoka
Negative future negative subject concord + -taoka
Positive subjunctive (positive subject concord + -oke)
Singular Plural
1st person nioke tuoke
2nd person uoke mwoke
3rd person m-wa(I/II) aoke waoke
other classes positive subject concord + -oke
Negative subjunctive positive subject concord + -sioke
Positive present conditional positive subject concord + -ngeoka
Negative present conditional positive subject concord + -singeoka
Positive past conditional positive subject concord + -ngalioka
Negative past conditional positive subject concord + -singalioka
Gnomic (positive subject concord + -aoka)
Singular Plural
1st person naoka twaoka
2nd person waoka mwaoka
3rd person m-wa(I/II) aoka waoka
m-mi(III/IV) waoka yaoka
ji-ma(V/VI) laoka yaoka
ki-vi(VII/VIII) chaoka vyaoka
n(IX/X) yaoka zaoka
u(XI) waoka see n(X) or ma(VI) class
ku(XV/XVII) kwaoka
pa(XVI) paoka
mu(XVIII) mwaoka
Perfect positive subject concord + -meoka
"Already" positive subject concord + -meshaoka
"Not yet" negative subject concord + -jaoka
"If/When" positive subject concord + -kioka
"If not" positive subject concord + -sipooka
Consecutive kaoka / positive subject concord + -kaoka
Consecutive subjunctive positive subject concord + -kaoke
Object concord (indicative positive)
Singular Plural
1st person -nioka -tuoka
2nd person -kuoka -waoka/-kuokeni/-waokeni
3rd person m-wa(I/II) -mwoka -waoka
m-mi(III/IV) -uoka -ioka
ji-ma(V/VI) -lioka -yaoka
ki-vi(VII/VIII) -kioka -vioka
n(IX/X) -ioka -zioka
u(XI) -uoka see n(X) or ma(VI) class
ku(XV/XVII) -kuoka
pa(XVI) -paoka
mu(XVIII) -muoka
Reflexive -jioka
Relative forms
General positive (positive subject concord + (object concord) + -oka- + relative marker)
Singular Plural
m-wa(I/II) -okaye -okao
m-mi(III/IV) -okao -okayo
ji-ma(V/VI) -okalo -okayo
ki-vi(VII/VIII) -okacho -okavyo
n(IX/X) -okayo -okazo
u(XI) -okao see n(X) or ma(VI) class
ku(XV/XVII) -okako
pa(XVI) -okapo
mu(XVIII) -okamo
Other forms (subject concord + tense marker + relative marker + (object concord) + -oka)
Singular Plural
m-wa(I/II) -yeoka -ooka
m-mi(III/IV) -ooka -yooka
ji-ma(V/VI) -looka -yooka
ki-vi(VII/VIII) -chooka -vyooka
n(IX/X) -yooka -zooka
u(XI) -ooka see n(X) or ma(VI) class
ku(XV/XVII) -kooka
pa(XVI) -pooka
mu(XVIII) -mooka
Some forms not commonly seen in modern Standard Swahili are absent from the table. See Appendix:Swahili verbs for more information.

Derived terms edit