Open main menu
See also: Tia, TIA, tía, tiā, tỉa, tiʻa, and ti'a

Contents

EnglishEdit

Alternative formsEdit

Proper nounEdit

tia

  1. Initialism of Telecommunications Industry Association.
  2. Initialism of This is Africa, a business newspaper.

NounEdit

tia (plural tias)

  1. (medicine) Initialism of transient ischemic attack.

PhraseEdit

tia

  1. Initialism of thanks in advance.

AnagramsEdit


ArabelaEdit

NounEdit

tia (pl: tiaca)

  1. house

CatalanEdit

PronunciationEdit

NounEdit

tia f (plural ties)

  1. aunt
  2. (colloquial) gal

See alsoEdit


EsperantoEdit

EtymologyEdit

From ti- (demonstrative correlative prefix) +‎ -a (correlative suffix of "kind").

PronunciationEdit

  • (file)
  • IPA(key): /ˈtia/
  • Hyphenation: ti‧a
  • Rhymes: -ia

DeterminerEdit

tia (accusative singular tian, plural tiaj, accusative plural tiajn)

  1. that kind of, such a (demonstrative correlative of kind)

Usage notesEdit

When combined with ĉi, the adverbial particle of proximity, tia ĉi means this kind of.

Derived termsEdit


Italiot GreekEdit

EtymologyEdit

Borrowed from Italian tia, from Latin thia.

NounEdit

tia f

  1. (Italiot Dialect) aunt

PortugueseEdit

EtymologyEdit

From Old Portuguese tia, from Late Latin thīa, from Ancient Greek θεία (theía).

PronunciationEdit

NounEdit

tia f (plural tias) (masculine tio)

  1. aunt (sister of someone's father or mother, or an uncle's wife)
  2. (slang) aunt (colloquial term of address for an older woman)
  3. (slang, by extension) colloquial term of address for any female person
  4. (slang) a female clerk who performs a regular activity
    tia da limpezacleaning woman, janitor

SwahiliEdit

VerbEdit

-tia (infinitive kutia)

  1. to put, to place
  2. to apply, to bring to bear

ConjugationEdit

Conjugation of -tia
Non-finite forms
Form Positive Negative
Infinitive kutia kutotia
Simple finite forms
Positive form Singular Plural
Imperative tia tieni
Habitual hutia
Complex finite forms
Polarity Persons Persons / Classes Classes
1st 2nd 3rd / M-wa M-mi Ma Ki-vi N U Ku Pa Mu
Sg. Pl. Sg. Pl. Sg. / 1 Pl. / 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 / 14 15 / 17 16 18
Past
Positive nilitia
nalitia
tulitia
twalitia
ulitia
walitia
mlitia
mwalitia
alitia walitia ulitia ilitia lilitia yalitia kilitia vilitia ilitia zilitia ulitia kulitia palitia mulitia
Negative sikutia hatukutia hukutia hamkutia hakutia hawakutia haukutia haikutia halikutia hayakutia hakikutia havikutia haikutia hazikutia haukutia hakukutia hapakutia hamukutia
Present
Positive ninatia
natia
tunatia unatia mnatia anatia wanatia unatia inatia linatia yanatia kinatia vinatia inatia zinatia unatia kunatia panatia munatia
Negative sitii hatutii hutii hamtii hatii hawatii hautii haitii halitii hayatii hakitii havitii haitii hazitii hautii hakutii hapatii hamutii
Future
Positive nitatia tutatia utatia mtatia atatia watatia utatia itatia litatia yatatia kitatia vitatia itatia zitatia utatia kutatia patatia mutatia
Negative sitatia hatutatia hutatia hamtatia hatatia hawatatia hautatia haitatia halitatia hayatatia hakitatia havitatia haitatia hazitatia hautatia hakutatia hapatatia hamutatia
Subjunctive
Positive nitie tutie utie mtie atie watie utie itie litie yatie kitie vitie itie zitie utie kutie patie mutie
Negative nisitie tusitie usitie msitie asitie wasitie usitie isitie lisitie yasitie kisitie visitie isitie zisitie usitie kusitie pasitie musitie
Present Conditional
Positive ningetia tungetia ungetia mngetia angetia wangetia ungetia ingetia lingetia yangetia kingetia vingetia ingetia zingetia ungetia kungetia pangetia mungetia
Negative nisingetia
singetia
tusingetia
hatungetia
usingetia
hungetia
msingetia
hamngetia
asingetia
hangetia
wasingetia
hawangetia
usingetia
haungetia
isingetia
haingetia
lisingetia
halingetia
yasingetia
hayangetia
kisingetia
hakingetia
visingetia
havingetia
isingetia
haingetia
zisingetia
hazingetia
usingetia
haungetia
kusingetia
hakungetia
pasingetia
hapangetia
musingetia
hamungetia
Past Conditional
Positive ningalitia tungalitia ungalitia mngalitia angalitia wangalitia ungalitia ingalitia lingalitia yangalitia kingalitia vingalitia ingalitia zingalitia ungalitia kungalitia pangalitia mungalitia
Negative nisingalitia
singalitia
tusingalitia
hatungalitia
usingalitia
hungalitia
msingalitia
hamngalitia
asingalitia
hangalitia
wasingalitia
hawangalitia
usingalitia
haungalitia
isingalitia
haingalitia
lisingalitia
halingalitia
yasingalitia
hayangalitia
kisingalitia
hakingalitia
visingalitia
havingalitia
isingalitia
haingalitia
zisingalitia
hazingalitia
usingalitia
haungalitia
kusingalitia
hakungalitia
pasingalitia
hapangalitia
musingalitia
hamungalitia
Conditional Contrary to Fact
Positive ningelitia tungelitia ungelitia mngelitia angelitia wangelitia ungelitia ingelitia lingelitia yangelitia kingelitia vingelitia ingelitia zingelitia ungelitia kungelitia pangelitia mungelitia
Gnomic
Positive natia twatia watia mwatia atia watia watia yatia latia yatia chatia vyatia yatia zatia watia kwatia patia mwatia
Perfect
Positive nimetia tumetia umetia mmetia ametia wametia umetia imetia limetia yametia kimetia vimetia imetia zimetia umetia kumetia pametia mumetia
"Already"
Positive nimeshatia tumeshatia umeshatia mmeshatia ameshatia wameshatia umeshatia imeshatia limeshatia yameshatia kimeshatia vimeshatia imeshatia zimeshatia umeshatia kumeshatia pameshatia mumeshatia
"Not yet"
Negative sijatia hatujatia hujatia hamjatia hajatia hawajatia haujatia haijatia halijatia hayajatia hakijatia havijatia haijatia hazijatia haujatia hakujatia hapajatia hamujatia
"If/When"
Positive nikitia tukitia ukitia mkitia akitia wakitia ukitia ikitia likitia yakitia kikitia vikitia ikitia zikitia ukitia kukitia pakitia mukitia
"If not"
Negative nisipotia tusipotia usipotia msipotia asipotia wasipotia usipotia isipotia lisipotia yasipotia kisipotia visipotia isipotia zisipotia usipotia kusipotia pasipotia musipotia
Consecutive
Positive nikatia tukatia ukatia mkatia akatia wakatia ukatia ikatia likatia yakatia kikatia vikatia ikatia zikatia ukatia kukatia pakatia mukatia
Relative Forms
Past
ye naliyetia twaliyetia waliyetia mwaliyetia aliyetia waliyetia uliyetia iliyetia liliyetia yaliyetia kiliyetia viliyetia iliyetia ziliyetia uliyetia kuliyetia paliyetia muliyetia
o naliotia twaliotia waliotia mwaliotia aliotia waliotia uliotia iliotia liliotia yaliotia kiliotia viliotia iliotia ziliotia uliotia kuliotia paliotia muliotia
yo naliyotia twaliyotia waliyotia mwaliyotia aliyotia waliyotia uliyotia iliyotia liliyotia yaliyotia kiliyotia viliyotia iliyotia ziliyotia uliyotia kuliyotia paliyotia muliyotia
lo nalilotia twalilotia walilotia mwalilotia alilotia walilotia ulilotia ililotia lililotia yalilotia kililotia vililotia ililotia zililotia ulilotia kulilotia palilotia mulilotia
cho nalichotia twalichotia walichotia mwalichotia alichotia walichotia ulichotia ilichotia lilichotia yalichotia kilichotia vilichotia ilichotia zilichotia ulichotia kulichotia palichotia mulichotia
vyo nalivyotia twalivyotia walivyotia mwalivyotia alivyotia walivyotia ulivyotia ilivyotia lilivyotia yalivyotia kilivyotia vilivyotia ilivyotia zilivyotia ulivyotia kulivyotia palivyotia mulivyotia
zo nalizotia twalizotia walizotia mwalizotia alizotia walizotia ulizotia ilizotia lilizotia yalizotia kilizotia vilizotia ilizotia zilizotia ulizotia kulizotia palizotia mulizotia
ko nalikotia twalikotia walikotia mwalikotia alikotia walikotia ulikotia ilikotia lilikotia yalikotia kilikotia vilikotia ilikotia zilikotia ulikotia kulikotia palikotia mulikotia
po nalipotia twalipotia walipotia mwalipotia alipotia walipotia ulipotia ilipotia lilipotia yalipotia kilipotia vilipotia ilipotia zilipotia ulipotia kulipotia palipotia mulipotia
mo nalimotia twalimotia walimotia mwalimotia alimotia walimotia ulimotia ilimotia lilimotia yalimotia kilimotia vilimotia ilimotia zilimotia ulimotia kulimotia palimotia mulimotia
Present
ye nayetia tunayetia unayetia mnayetia anayetia wanayetia unayetia inayetia linayetia yanayetia kinayetia vinayetia inayetia zinayetia unayetia kunayetia panayetia munayetia
o naotia tunaotia unaotia mnaotia anaotia wanaotia unaotia inaotia linaotia yanaotia kinaotia vinaotia inaotia zinaotia unaotia kunaotia panaotia munaotia
yo nayotia tunayotia unayotia mnayotia anayotia wanayotia unayotia inayotia linayotia yanayotia kinayotia vinayotia inayotia zinayotia unayotia kunayotia panayotia munayotia
lo nalotia tunalotia unalotia mnalotia analotia wanalotia unalotia inalotia linalotia yanalotia kinalotia vinalotia inalotia zinalotia unalotia kunalotia panalotia munalotia
cho nachotia tunachotia unachotia mnachotia anachotia wanachotia unachotia inachotia linachotia yanachotia kinachotia vinachotia inachotia zinachotia unachotia kunachotia panachotia munachotia
vyo navyotia tunavyotia unavyotia mnavyotia anavyotia wanavyotia unavyotia inavyotia linavyotia yanavyotia kinavyotia vinavyotia inavyotia zinavyotia unavyotia kunavyotia panavyotia munavyotia
zo nazotia tunazotia unazotia mnazotia anazotia wanazotia unazotia inazotia linazotia yanazotia kinazotia vinazotia inazotia zinazotia unazotia kunazotia panazotia munazotia
ko nakotia tunakotia unakotia mnakotia anakotia wanakotia unakotia inakotia linakotia yanakotia kinakotia vinakotia inakotia zinakotia unakotia kunakotia panakotia munakotia
po napotia tunapotia unapotia mnapotia anapotia wanapotia unapotia inapotia linapotia yanapotia kinapotia vinapotia inapotia zinapotia unapotia kunapotia panapotia munapotia
mo namotia tunamotia unamotia mnamotia anamotia wanamotia unamotia inamotia linamotia yanamotia kinamotia vinamotia inamotia zinamotia unamotia kunamotia panamotia munamotia
Future
ye nitakayetia tutakayetia utakayetia mtakayetia atakayetia watakayetia utakayetia itakayetia litakayetia yatakayetia kitakayetia vitakayetia itakayetia zitakayetia utakayetia kutakayetia patakayetia mutakayetia
o nitakaotia tutakaotia utakaotia mtakaotia atakaotia watakaotia utakaotia itakaotia litakaotia yatakaotia kitakaotia vitakaotia itakaotia zitakaotia utakaotia kutakaotia patakaotia mutakaotia
yo nitakayotia tutakayotia utakayotia mtakayotia atakayotia watakayotia utakayotia itakayotia litakayotia yatakayotia kitakayotia vitakayotia itakayotia zitakayotia utakayotia kutakayotia patakayotia mutakayotia
lo nitakalotia tutakalotia utakalotia mtakalotia atakalotia watakalotia utakalotia itakalotia litakalotia yatakalotia kitakalotia vitakalotia itakalotia zitakalotia utakalotia kutakalotia patakalotia mutakalotia
cho nitakachotia tutakachotia utakachotia mtakachotia atakachotia watakachotia utakachotia itakachotia litakachotia yatakachotia kitakachotia vitakachotia itakachotia zitakachotia utakachotia kutakachotia patakachotia mutakachotia
vyo nitakavyotia tutakavyotia utakavyotia mtakavyotia atakavyotia watakavyotia utakavyotia itakavyotia litakavyotia yatakavyotia kitakavyotia vitakavyotia itakavyotia zitakavyotia utakavyotia kutakavyotia patakavyotia mutakavyotia
zo nitakazotia tutakazotia utakazotia mtakazotia atakazotia watakazotia utakazotia itakazotia litakazotia yatakazotia kitakazotia vitakazotia itakazotia zitakazotia utakazotia kutakazotia patakazotia mutakazotia
ko nitakakotia tutakakotia utakakotia mtakakotia atakakotia watakakotia utakakotia itakakotia litakakotia yatakakotia kitakakotia vitakakotia itakakotia zitakakotia utakakotia kutakakotia patakakotia mutakakotia
po nitakapotia tutakapotia utakapotia mtakapotia atakapotia watakapotia utakapotia itakapotia litakapotia yatakapotia kitakapotia vitakapotia itakapotia zitakapotia utakapotia kutakapotia patakapotia mutakapotia
mo nitakamotia tutakamotia utakamotia mtakamotia atakamotia watakamotia utakamotia itakamotia litakamotia yatakamotia kitakamotia vitakamotia itakamotia zitakamotia utakamotia kutakamotia patakamotia mutakamotia
General Positive
ye nitiaye tutiaye utiaye mtiaye atiaye watiaye utiaye itiaye litiaye yatiaye kitiaye vitiaye itiaye zitiaye utiaye kutiaye patiaye mutiaye
o nitiao tutiao utiao mtiao atiao watiao utiao itiao litiao yatiao kitiao vitiao itiao zitiao utiao kutiao patiao mutiao
yo nitiayo tutiayo utiayo mtiayo atiayo watiayo utiayo itiayo litiayo yatiayo kitiayo vitiayo itiayo zitiayo utiayo kutiayo patiayo mutiayo
lo nitialo tutialo utialo mtialo atialo watialo utialo itialo litialo yatialo kitialo vitialo itialo zitialo utialo kutialo patialo mutialo
cho nitiacho tutiacho utiacho mtiacho atiacho watiacho utiacho itiacho litiacho yatiacho kitiacho vitiacho itiacho zitiacho utiacho kutiacho patiacho mutiacho
vyo nitiavyo tutiavyo utiavyo mtiavyo atiavyo watiavyo utiavyo itiavyo litiavyo yatiavyo kitiavyo vitiavyo itiavyo zitiavyo utiavyo kutiavyo patiavyo mutiavyo
zo nitiazo tutiazo utiazo mtiazo atiazo watiazo utiazo itiazo litiazo yatiazo kitiazo vitiazo itiazo zitiazo utiazo kutiazo patiazo mutiazo
ko nitiako tutiako utiako mtiako atiako watiako utiako itiako litiako yatiako kitiako vitiako itiako zitiako utiako kutiako patiako mutiako
po nitiapo tutiapo utiapo mtiapo atiapo watiapo utiapo itiapo litiapo yatiapo kitiapo vitiapo itiapo zitiapo utiapo kutiapo patiapo mutiapo
mo nitiamo tutiamo utiamo mtiamo atiamo watiamo utiamo itiamo litiamo yatiamo kitiamo vitiamo itiamo zitiamo utiamo kutiamo patiamo mutiamo
General Negative
ye nisiyetia tusiyetia usiyetia msiyetia asiyetia wasiyetia usiyetia isiyetia lisiyetia yasiyetia kisiyetia visiyetia isiyetia zisiyetia usiyetia kusiyetia pasiyetia musiyetia
o nisiotia tusiotia usiotia msiotia asiotia wasiotia usiotia isiotia lisiotia yasiotia kisiotia visiotia isiotia zisiotia usiotia kusiotia pasiotia musiotia
yo nisiyotia tusiyotia usiyotia msiyotia asiyotia wasiyotia usiyotia isiyotia lisiyotia yasiyotia kisiyotia visiyotia isiyotia zisiyotia usiyotia kusiyotia pasiyotia musiyotia
lo nisilotia tusilotia usilotia msilotia asilotia wasilotia usilotia isilotia lisilotia yasilotia kisilotia visilotia isilotia zisilotia usilotia kusilotia pasilotia musilotia
cho nisichotia tusichotia usichotia msichotia asichotia wasichotia usichotia isichotia lisichotia yasichotia kisichotia visichotia isichotia zisichotia usichotia kusichotia pasichotia musichotia
vyo nisivyotia tusivyotia usivyotia msivyotia asivyotia wasivyotia usivyotia isivyotia lisivyotia yasivyotia kisivyotia visivyotia isivyotia zisivyotia usivyotia kusivyotia pasivyotia musivyotia
zo nisizotia tusizotia usizotia msizotia asizotia wasizotia usizotia isizotia lisizotia yasizotia kisizotia visizotia isizotia zisizotia usizotia kusizotia pasizotia musizotia
ko nisikotia tusikotia usikotia msikotia asikotia wasikotia usikotia isikotia lisikotia yasikotia kisikotia visikotia isikotia zisikotia usikotia kusikotia pasikotia musikotia
po nisipotia tusipotia usipotia msipotia asipotia wasipotia usipotia isipotia lisipotia yasipotia kisipotia visipotia isipotia zisipotia usipotia kusipotia pasipotia musipotia
mo nisimotia tusimotia usimotia msimotia asimotia wasimotia usimotia isimotia lisimotia yasimotia kisimotia visimotia isimotia zisimotia usimotia kusimotia pasimotia musimotia
Not all possible forms are listed in the table. Transitive verbs can take object concords and many other forms not commonly seen in modern Standard Swahili are absent from the table. See Appendix:Swahili verbs for more information.

Derived termsEdit


SwedishEdit

EtymologyEdit

From the number tio (ten)

NounEdit

tia c

  1. a number 10 (ten)
  2. a person or an object by context associated with the number ten, for instance in sports and other forms of competing
    • a tenth place holder
  3. a coin or banknote worth ten of a currency
    • most commonly referring to the Swedish ten kronor (SEK) coin or the now deprecated banknote

DeclensionEdit

Declension of tia 
Singular Plural
Indefinite Definite Indefinite Definite
Nominative tia tian tior tiorna
Genitive tias tians tiors tiornas

See alsoEdit


VietnameseEdit

PronunciationEdit

NounEdit

tia (, 𣈢)

  1. (of light) a beam or a ray
    tia nắng
    a beam of sunshine
  2. (of liquid) a jet
  3. (geometry) a ray