See also: Láki, lak'i, and łąki

Aiwoo edit

Adjective edit

laki

  1. small

References edit

Brunei Malay edit

Etymology edit

Cognate with Malay laki

Pronunciation edit

Noun edit

laki

  1. husband

Usage notes edit

If reduplicated as laki-laki, it means male.

Antonyms edit

Cebuano edit

Etymology edit

From Proto-Malayo-Polynesian *laki.

Pronunciation edit

  • Hyphenation: la‧ki
  • IPA(key): /ˈlaki/, [ˈl̪a.kɪ]

Noun edit

laki

  1. male (of plants and non-human animals)
  2. male paramour

Derived terms edit

Anagrams edit

Dupaningan Agta edit

Noun edit

laki

  1. squid

Faroese edit

Etymology edit

Likely from Middle Low German lake.

Pronunciation edit

Noun edit

laki m (genitive singular laka, plural lakar)

  1. brine, pickle

Declension edit

Declension of laki
m1 singular plural
indefinite definite indefinite definite
nominative laki lakin lakar lakarnir
accusative laka lakan lakar lakarnar
dative laka lakanum lakum lakunum
genitive laka lakans laka lakanna

Derived terms edit

Further reading edit

Finnish edit

Pronunciation edit

  • IPA(key): /ˈlɑki/, [ˈlɑ̝k̟i]
  • Rhymes: -ɑki
  • Syllabification(key): la‧ki

Etymology 1 edit

Borrowed from Old Swedish lagh (compare Swedish lag), from Old Norse lǫg. Doublet of lako and laki (summit; ceiling).

Noun edit

laki

  1. (countable) act (a specific legal statute, inferior to a constitution)
  2. (countable) statute (written law, either a constitution or an act, as laid down by the legislature)
  3. (uncountable) law (collection of acts, sense 1)
    lain mukaanby law
  4. code (official collection of laws)
    Hammurabin lakicode of Hammurabi
  5. (sciences) law
    fysiikan laitlaws of physics
Usage notes edit
  • As a legal statute in Finland, laki is superior to asetus and inferior to perustuslaki. Names of acts are decapitalised. The names of acts are either unhyphenated compounds, e.g. avioliittolaki (Marriage Act (1929/234)), or noun phrases consisting of the word laki and a subsequent elative qualifier (-sta/-stä), e.g. laki eräistä asbestipurkutyötä koskevista vaatimuksista (Act on Certain Requirements Concerning Asbestos Removal Work (684/2015)). The official names of legal statutes adopted in plenary session following the same, normal procedure include:
  • laki (act)
  • kaari (code) (e.g. oikeudenkäymiskaari (the Code of Judicial Procedure))
  • eduskunnan työjärjestys (the Parliament's Rules of Procedure)
Declension edit
Inflection of laki (Kotus type 5*D/risti, k- gradation)
nominative laki lait
genitive lain lakien
partitive lakia lakeja
illative lakiin lakeihin
singular plural
nominative laki lait
accusative nom. laki lait
gen. lain
genitive lain lakien
partitive lakia lakeja
inessive laissa laeissa
elative laista laeista
illative lakiin lakeihin
adessive lailla laeilla
ablative lailta laeilta
allative laille laeille
essive lakina lakeina
translative laiksi laeiksi
abessive laitta laeitta
instructive laein
comitative See the possessive forms below.
Possessive forms of laki (Kotus type 5*D/risti, k- gradation)
first-person singular possessor
singular plural
nominative lakini lakini
accusative nom. lakini lakini
gen. lakini
genitive lakini lakieni
partitive lakiani lakejani
inessive laissani laeissani
elative laistani laeistani
illative lakiini lakeihini
adessive laillani laeillani
ablative lailtani laeiltani
allative lailleni laeilleni
essive lakinani lakeinani
translative laikseni laeikseni
abessive laittani laeittani
instructive
comitative lakeineni
second-person singular possessor
singular plural
nominative lakisi lakisi
accusative nom. lakisi lakisi
gen. lakisi
genitive lakisi lakiesi
partitive lakiasi lakejasi
inessive laissasi laeissasi
elative laistasi laeistasi
illative lakiisi lakeihisi
adessive laillasi laeillasi
ablative lailtasi laeiltasi
allative laillesi laeillesi
essive lakinasi lakeinasi
translative laiksesi laeiksesi
abessive laittasi laeittasi
instructive
comitative lakeinesi
first-person plural possessor
singular plural
nominative lakimme lakimme
accusative nom. lakimme lakimme
gen. lakimme
genitive lakimme lakiemme
partitive lakiamme lakejamme
inessive laissamme laeissamme
elative laistamme laeistamme
illative lakiimme lakeihimme
adessive laillamme laeillamme
ablative lailtamme laeiltamme
allative laillemme laeillemme
essive lakinamme lakeinamme
translative laiksemme laeiksemme
abessive laittamme laeittamme
instructive
comitative lakeinemme
second-person plural possessor
singular plural
nominative lakinne lakinne
accusative nom. lakinne lakinne
gen. lakinne
genitive lakinne lakienne
partitive lakianne lakejanne
inessive laissanne laeissanne
elative laistanne laeistanne
illative lakiinne lakeihinne
adessive laillanne laeillanne
ablative lailtanne laeiltanne
allative laillenne laeillenne
essive lakinanne lakeinanne
translative laiksenne laeiksenne
abessive laittanne laeittanne
instructive
comitative lakeinenne
third-person possessor
singular plural
nominative lakinsa lakinsa
accusative nom. lakinsa lakinsa
gen. lakinsa
genitive lakinsa lakiensa
partitive lakiaan
lakiansa
lakejaan
lakejansa
inessive laissaan
laissansa
laeissaan
laeissansa
elative laistaan
laistansa
laeistaan
laeistansa
illative lakiinsa lakeihinsa
adessive laillaan
laillansa
laeillaan
laeillansa
ablative lailtaan
lailtansa
laeiltaan
laeiltansa
allative lailleen
laillensa
laeilleen
laeillensa
essive lakinaan
lakinansa
lakeinaan
lakeinansa
translative laikseen
laiksensa
laeikseen
laeiksensa
abessive laittaan
laittansa
laeittaan
laeittansa
instructive
comitative lakeineen
lakeinensa
Derived terms edit
adjectives
phrases
compounds
See also edit

Further reading edit

Etymology 2 edit

From Proto-Finnic *laki, probably borrowed from Proto-Germanic [Term?] (whence Old Norse flaki). Doublet of laki (law, statute) and lako.

Noun edit

laki

  1. summit (topmost point of e.g. a hill or trajectory)
    Synonym: huippu
  2. ceiling
    Synonyms: sisäkatto, laipio
Declension edit
Inflection of laki (Kotus type 7*D/ovi, k- gradation)
nominative laki laet
genitive laen lakien
partitive lakea lakia
illative lakeen lakiin
singular plural
nominative laki laet
accusative nom. laki laet
gen. laen
genitive laen lakien
partitive lakea lakia
inessive laessa laissa
elative laesta laista
illative lakeen lakiin
adessive laella lailla
ablative laelta lailta
allative laelle laille
essive lakena lakina
translative laeksi laiksi
abessive laetta laitta
instructive lain
comitative See the possessive forms below.
Possessive forms of laki (Kotus type 7*D/ovi, k- gradation)
first-person singular possessor
singular plural
nominative lakeni lakeni
accusative nom. lakeni lakeni
gen. lakeni
genitive lakeni lakieni
partitive lakeani lakiani
inessive laessani laissani
elative laestani laistani
illative lakeeni lakiini
adessive laellani laillani
ablative laeltani lailtani
allative laelleni lailleni
essive lakenani lakinani
translative laekseni laikseni
abessive laettani laittani
instructive
comitative lakineni
second-person singular possessor
singular plural
nominative lakesi lakesi
accusative nom. lakesi lakesi
gen. lakesi
genitive lakesi lakiesi
partitive lakeasi lakiasi
inessive laessasi laissasi
elative laestasi laistasi
illative lakeesi lakiisi
adessive laellasi laillasi
ablative laeltasi lailtasi
allative laellesi laillesi
essive lakenasi lakinasi
translative laeksesi laiksesi
abessive laettasi laittasi
instructive
comitative lakinesi
first-person plural possessor
singular plural
nominative lakemme lakemme
accusative nom. lakemme lakemme
gen. lakemme
genitive lakemme lakiemme
partitive lakeamme lakiamme
inessive laessamme laissamme
elative laestamme laistamme
illative lakeemme lakiimme
adessive laellamme laillamme
ablative laeltamme lailtamme
allative laellemme laillemme
essive lakenamme lakinamme
translative laeksemme laiksemme
abessive laettamme laittamme
instructive
comitative lakinemme
second-person plural possessor
singular plural
nominative lakenne lakenne
accusative nom. lakenne lakenne
gen. lakenne
genitive lakenne lakienne
partitive lakeanne lakianne
inessive laessanne laissanne
elative laestanne laistanne
illative lakeenne lakiinne
adessive laellanne laillanne
ablative laeltanne lailtanne
allative laellenne laillenne
essive lakenanne lakinanne
translative laeksenne laiksenne
abessive laettanne laittanne
instructive
comitative lakinenne
third-person possessor
singular plural
nominative lakensa lakensa
accusative nom. lakensa lakensa
gen. lakensa
genitive lakensa lakiensa
partitive lakeaan
lakeansa
lakiaan
lakiansa
inessive laessaan
laessansa
laissaan
laissansa
elative laestaan
laestansa
laistaan
laistansa
illative lakeensa lakiinsa
adessive laellaan
laellansa
laillaan
laillansa
ablative laeltaan
laeltansa
lailtaan
lailtansa
allative laelleen
laellensa
lailleen
laillensa
essive lakenaan
lakenansa
lakinaan
lakinansa
translative laekseen
laeksensa
laikseen
laiksensa
abessive laettaan
laettansa
laittaan
laittansa
instructive
comitative lakineen
lakinensa
Derived terms edit
compounds

Further reading edit

Anagrams edit

Iban edit

Etymology edit

From Proto-Malayic *laki, from Proto-Malayo-Polynesian *laki.

Pronunciation edit

  • IPA(key): /ˈlaki/
  • Hyphenation: la‧ki

Noun edit

laki

  1. male, man
  2. husband

Derived terms edit

Icelandic edit

Pronunciation edit

Noun edit

laki

  1. indefinite dative singular of lak

Indonesian edit

Etymology edit

From Malay laki, from Classical Malay [Term?], from Old Malay lāki, from Proto-Malayo-Polynesian *laki, from Proto-Austronesian *laki.

Pronunciation edit

  • IPA(key): /ˈlaki/
  • Hyphenation: la‧ki

Noun edit

laki (first-person possessive lakiku, second-person possessive lakimu, third-person possessive lakinya)

  1. male
    Synonym: pria
  2. husband
    Synonym: suami

Usage notes edit

If reduplicated as laki-laki, it is specifically means male.

Derived terms edit

Further reading edit

Ingrian edit

Etymology edit

From Proto-Finnic *laki. Cognates include Finnish laki and Estonian lagi.

Pronunciation edit

Noun edit

laki

  1. ceiling

Declension edit

Declension of laki (type 5/lehti, k- gradation, gemination)
singular plural
nominative laki laet
genitive laen lakkiin, lakiloin
partitive lakkia lakija, lakiloja
illative lakkee lakkii, lakiloihe
inessive laes lais, lakilois
elative laest laist, lakiloist
allative laelle laille, lakiloille
adessive lael lail, lakiloil
ablative laelt lailt, lakiloilt
translative laeks laiks, lakiloiks
essive lakenna, lakkeen lakinna, lakiloinna, lakkiin, lakiloin
exessive1) lakent lakint, lakiloint
1) obsolete
*) the accusative corresponds with either the genitive (sg) or nominative (pl)
**) the comitative is formed by adding the suffix -ka? or -kä? to the genitive.

Derived terms edit

References edit

  • Ruben E. Nirvi (1971) Inkeroismurteiden Sanakirja, Helsinki: Suomalais-Ugrilainen Seura, page 243

Javanese edit

Javanese register set
ꦏꦿꦩꦲꦶꦁꦒꦶꦭ꧀ (krama inggil): garwa kakung
ꦏꦿꦩꦔꦺꦴꦏꦺꦴ (krama-ngoko): laki
ꦔꦺꦴꦏꦺꦴ (ngoko): bojo lanang

Noun edit

laki

  1. (dialectal) husband

Lindu edit

Adjective edit

laki

  1. male

Lubuagan Kalinga edit

Noun edit

laki

  1. male carabao

Makasar edit

Etymology edit

From Proto-South Sulawesi *laki, from Proto-Malayo-Polynesian *laki.

Pronunciation edit

  • IPA(key): /ˈlaki/, [ˈla.kʰi]
  • Hyphenation: la‧ki

Adjective edit

laki (Lontara spelling ᨒᨀᨗ)

  1. male (of animals and plants)
    Jangang lakiaThe cock

Synonyms edit

Antonyms edit

  • gana (of animals and plants)
  • baine (of humans)

Derived terms edit

Malay edit

Etymology edit

First attested in the Talang Tuo inscription, 684 AD, as Old Malay [script needed] (lāki).

Pronunciation edit

Noun edit

laki (Jawi spelling لاکي, plural laki-laki, informal 1st possessive lakiku, 2nd possessive lakimu, 3rd possessive lakinya)

  1. (probably vulgar) husband
    Synonym: suami

Usage notes edit

In many dialects this term considered vulgar. If reduplicated as laki-laki, it means male.

Further reading edit

Mansaka edit

Adjective edit

laki

  1. industrious; hardworking

Old Norse edit

Etymology 1 edit

Adjective edit

laki

  1. positive degree weak masculine nominative singular of lakr

Etymology 2 edit

Uncertain; possibly from Proto-Germanic *wlakuz (moist, slimey), from Proto-Indo-European *welg- (wet, moist).[1]

Noun edit

laki m (genitive laka)[2]

  1. burbot (Lota lota spp.)
  2. (anatomy) omasum
Declension edit
Descendants edit
  • Icelandic: laki
  • Elfdalian: latji
  • Norwegian Nynorsk: lake
  • Old Swedish: laki
  • Danish: lake

References edit

  1. ^ Hellquist, Elof (1922), “2. lake”, in Svensk etymologisk ordbok [Swedish etymological dictionary] (in Swedish), Lund: C. W. K. Gleerups förlag, pages 394-395
  2. ^ laki”, in Geir T. Zoëga (1910) A Concise Dictionary of Old Icelandic, Oxford: Clarendon Press

Polish edit

Pronunciation edit

  • IPA(key): /ˈla.ki/
  • Rhymes: -aki
  • Syllabification: la‧ki

Noun edit

laki m inan

  1. nominative/accusative/vocative plural of lak

Noun edit

laki f

  1. inflection of laka:
    1. genitive singular
    2. nominative/accusative/vocative plural

Remontado Agta edit

Etymology edit

Inherited from Proto-Malayo-Polynesian *laki.

Noun edit

láki

  1. male; man

Serbo-Croatian edit

Adjective edit

laki

  1. inflection of lak:
    1. masculine nominative/vocative plural
    2. definite masculine nominative/vocative singular
    3. definite inanimate masculine accusative singular

Sikaiana edit

Noun edit

laki

  1. west

Swahili edit

Swahili numbers (edit)
 ←  100  ←  10,000 100,000 1,000,000 (106)  →  10,000,000 (107)  → 
    Cardinal: laki

Pronunciation edit

  • (file)

Etymology 1 edit

 
Swahili Wikipedia has an article on:
Wikipedia sw

Borrowed from Omani Arabic لك (lakk), from Hindi लाख (lākh), from Sanskrit लक्ष (lakṣa).[1]

Numeral edit

laki (invariable)

  1. hundred thousand, lakh

Etymology 2 edit

Borrowed from Arabic لَاقَى (lāqā).

Verb edit

-laki (infinitive kulaki)

  1. to meet
Conjugation edit
Conjugation of -laki
Positive present -nalaki
Subjunctive -laki
Negative -laki
Imperative singular laki
Infinitives
Positive kulaki
Negative kutolaki
Imperatives
Singular laki
Plural lakini
Tensed forms
Habitual hulaki
Positive past positive subject concord + -lilaki
Negative past negative subject concord + -kulaki
Positive present (positive subject concord + -nalaki)
Singular Plural
1st person ninalaki/nalaki tunalaki
2nd person unalaki mnalaki
3rd person m-wa(I/II) analaki wanalaki
other classes positive subject concord + -nalaki
Negative present (negative subject concord + -laki)
Singular Plural
1st person silaki hatulaki
2nd person hulaki hamlaki
3rd person m-wa(I/II) halaki hawalaki
other classes negative subject concord + -laki
Positive future positive subject concord + -talaki
Negative future negative subject concord + -talaki
Positive subjunctive (positive subject concord + -laki)
Singular Plural
1st person nilaki tulaki
2nd person ulaki mlaki
3rd person m-wa(I/II) alaki walaki
other classes positive subject concord + -laki
Negative subjunctive positive subject concord + -silaki
Positive present conditional positive subject concord + -ngelaki
Negative present conditional positive subject concord + -singelaki
Positive past conditional positive subject concord + -ngalilaki
Negative past conditional positive subject concord + -singalilaki
Gnomic (positive subject concord + -alaki)
Singular Plural
1st person nalaki twalaki
2nd person walaki mwalaki
3rd person m-wa(I/II) alaki walaki
m-mi(III/IV) walaki yalaki
ji-ma(V/VI) lalaki yalaki
ki-vi(VII/VIII) chalaki vyalaki
n(IX/X) yalaki zalaki
u(XI) walaki see n(X) or ma(VI) class
ku(XV/XVII) kwalaki
pa(XVI) palaki
mu(XVIII) mwalaki
Perfect positive subject concord + -melaki
"Already" positive subject concord + -meshalaki
"Not yet" negative subject concord + -jalaki
"If/When" positive subject concord + -kilaki
"If not" positive subject concord + -sipolaki
Consecutive kalaki / positive subject concord + -kalaki
Consecutive subjunctive positive subject concord + -kalaki
Object concord (indicative positive)
Singular Plural
1st person -nilaki -tulaki
2nd person -kulaki -walaki/-kulakini/-walakini
3rd person m-wa(I/II) -mlaki -walaki
m-mi(III/IV) -ulaki -ilaki
ji-ma(V/VI) -lilaki -yalaki
ki-vi(VII/VIII) -kilaki -vilaki
n(IX/X) -ilaki -zilaki
u(XI) -ulaki see n(X) or ma(VI) class
ku(XV/XVII) -kulaki
pa(XVI) -palaki
mu(XVIII) -mulaki
Reflexive -jilaki
Relative forms
General positive (positive subject concord + (object concord) + -laki- + relative marker)
Singular Plural
m-wa(I/II) -lakiye -lakio
m-mi(III/IV) -lakio -lakiyo
ji-ma(V/VI) -lakilo -lakiyo
ki-vi(VII/VIII) -lakicho -lakivyo
n(IX/X) -lakiyo -lakizo
u(XI) -lakio see n(X) or ma(VI) class
ku(XV/XVII) -lakiko
pa(XVI) -lakipo
mu(XVIII) -lakimo
Other forms (subject concord + tense marker + relative marker + (object concord) + -laki)
Singular Plural
m-wa(I/II) -yelaki -olaki
m-mi(III/IV) -olaki -yolaki
ji-ma(V/VI) -lolaki -yolaki
ki-vi(VII/VIII) -cholaki -vyolaki
n(IX/X) -yolaki -zolaki
u(XI) -olaki see n(X) or ma(VI) class
ku(XV/XVII) -kolaki
pa(XVI) -polaki
mu(XVIII) -molaki
Some forms not commonly seen in modern Standard Swahili are absent from the table. See Appendix:Swahili verbs for more information.

References edit

  1. ^ Brook, Zev (2022), “Which Arabic Dialect Are Swahili Words From?”, in Studia Orientalia Electronica[1], volume 10, issue 1, page 8 of 1-10: “‘Lakh’, Sw laki. From OAr lekk (R: 84) / lakk (Holes 2011: 487), from an Indian language; cf. Hindustani lākh.”

Tagalog edit

Etymology edit

From Proto-Philippine *dakəl, with elision of /l/ then a sound shift of /d/ to /l/. Compare Yami rako, Ilocano dakkel, Pangasinan dakel, Kankanaey dakdakë, Dupaningan Agta dakal, Ibaloi shakel, Isnag dakkal, Kapampangan dakal, Kapampangan dagul, Bikol Central dakol, Cebuano dako, Hiligaynon daku, Agusan Manobo dakey, and Maranao dakel.

Pronunciation edit

  • Hyphenation: la‧ki
  • IPA(key): /laˈki/, [lɐˈxi]
  • IPA(key): /laˈke/, [lɐˈxɛ] (colloquial)

Noun edit

lakí (Baybayin spelling ᜎᜃᜒ)

  1. bigness; largeness
    Synonyms: kalakihan, pagkamalaki
  2. size; measurement (especially in bigness)
    Synonym: sukat
  3. growth (of plants, animals, etc.)
    Synonym: (of plants) pagtubo
  4. bulk
    Synonym: bulto
  5. high tide
    Synonyms: taog, pagtaog, taeb
  6. (colloquial) greatness
    Synonyms: kadakilaan, kabantugan

Derived terms edit

See also edit

Adjective edit

lakí (Baybayin spelling ᜎᜃᜒ)

  1. brought up; grew up (in a certain situation)

Further reading edit

  • laki”, in Pambansang Diksiyonaryo | Diksiyonaryo.ph, Manila, 2018
  • Blust, Robert; Trussel, Stephen (2010–), “*dakél”, in The Austronesian Comparative Dictionary

Votic edit

Alternative forms edit

Etymology edit

Borrowed from Ingrian laki.

Pronunciation edit

  • (Luutsa, Liivtšülä) IPA(key): /ˈlɑki/, [ˈɫɑkʲi]
  • Rhymes: -ɑki
  • Hyphenation: la‧ki

Noun edit

laki

  1. ceiling

Inflection edit

Declension of laki (type VII/nimi, k-g gradation)
singular plural
nominative laki lagõd
genitive lagõ lakijõ, lakii
partitive lakkia lakiitõ, lakii
illative lakkõsõ, lakkõ lakiisõ
inessive lagõz lakiiz
elative lagõssõ lakiissõ
allative lagõlõ lakiilõ
adessive lagõllõ lakiillõ
ablative lagõltõ lakiiltõ
translative lagõssi lakiissi
*) the accusative corresponds with either the genitive (sg) or nominative (pl)
**) the terminative is formed by adding the suffix -ssaa to the short illative (sg) or the genitive.
***) the comitative is formed by adding the suffix -ka to the genitive.

References edit

  • Hallap, V.; Adler, E.; Grünberg, S.; Leppik, M. (2012), “latši”, in Vadja keele sõnaraamat [A dictionary of the Votic language], 2nd edition, Tallinn