Open main menu

Contents

EnglishEdit

Etymology 1Edit

NounEdit

wa

 
English Wikipedia has an article on:
Wikipedia
  1. A traditional proa-style outrigger canoe of the Caroline Islands.

Etymology 2Edit

From Thai วา (waa)

NounEdit

wa (plural wa)

 
English Wikipedia has an article on:
Wikipedia
  1. A traditional Thai unit of length, approximately two metres.

Etymology 3Edit

 
English Wikipedia has an article on:
Wikipedia

NounEdit

wa (uncountable)

  1. In Japanese society, the favouring of a harmonious community over one's personal interests.

AnagramsEdit


AfrikaansEdit

EtymologyEdit

From Dutch wagen.

PronunciationEdit

  • IPA(key): /vɑː/
  • (file)

NounEdit

wa (plural waens)

  1. wagon
  2. cart
  3. automobile, car

SynonymsEdit


AmeleEdit

NounEdit

wa

  1. water

ReferencesEdit


BambaraEdit

PronunciationEdit

ParticleEdit

wa

  1. final interrogative particle on a yes/no question

BauEdit

NounEdit

wa

  1. water

Further readingEdit


Butmas-TurEdit

NounEdit

wa

  1. water

ReferencesEdit


EgyptianEdit

EtuloEdit

VerbEdit

  1. drink
    ḿ wēnîI drink water
    ḿ wēnīI drank water

ReferencesEdit

  • Rose-Juliet Anyanwu, Fundamentals of Phonetics, Phonology and Tonology (2008)

GermanEdit

EtymologyEdit

From dialectal wat (what).

Pronunciation 1Edit

AdverbEdit

wa

  1. (colloquial, regional, parts of northern and central Germany) right?; is it?; is it not?
    Wir müssen da lang, wa?
    We need to go this way, don't we?

SynonymsEdit

Pronunciation 2Edit

  • IPA(key): /vah/, /vhah/
    • IPA(key): [ʋæh], [ʋhæh] (parts of northern Germany)

ParticleEdit

wa

  1. (colloquial, potentially rude) what, huh (expresses that something was extremely hard to understand acoustically or outlandish in content)
Usage notesEdit
  • Also spelled wat. Especially common in Hamburg and western Holstein, where dialects traditionally drop final /t/ (especially after fricatives).
SynonymsEdit

Haitian CreoleEdit

EtymologyEdit

From French roi (king)

NounEdit

wa

  1. king

See alsoEdit


JapaneseEdit

RomanizationEdit

wa

  1. Rōmaji transcription of
  2. Rōmaji transcription of
  3. Rōmaji transcription of
  4. Rōmaji transcription of
  5. Rōmaji transcription of わっ
  6. Rōmaji transcription of ワッ

KapampanganEdit

InterjectionEdit

wa

  1. yes

AntonymsEdit


KashubianEdit

EtymologyEdit

From Proto-Slavic *va

PronounEdit

wa

  1. you (second-person plural)

DeclensionEdit

Plural only
Nominative wa
Genitive was/wôs/waju/waji
Dative wóm/wama/wami
Accusative was/wôs
Instrumental wami/wama
Locative was/wôs
Vocative

MandarinEdit

RomanizationEdit

wa (Zhuyin ˙ㄨㄚ)

  1. Pinyin transcription of

wa

  1. Nonstandard spelling of .
  2. Nonstandard spelling of .
  3. Nonstandard spelling of .
  4. Nonstandard spelling of .

Usage notesEdit

  • English transcriptions of Mandarin speech often fail to distinguish between the critical tonal differences employed in the Mandarin language, using words such as this one without the appropriate indication of tone.

MarshalleseEdit

EtymologyEdit

From Proto-Oceanic *waŋka. Cognate with Maori waka, Tongan vaka, Hawaiian waʻa.

PronunciationEdit

  • MED phonemes: {wah}
  • IPA(key): /waɰ/, [ɒ̯ɒ͡ɑɑ̯]

NounEdit

wa

  1. canoe, ship, boat
  2. vehicle

ReferencesEdit


Old EnglishEdit

Alternative formsEdit

EtymologyEdit

From Proto-Germanic *wai, from Proto-Indo-European *wai.

PronunciationEdit

NounEdit

 n

  1. woe

DeclensionEdit

This noun needs an inflection-table template.

Derived termsEdit

Related termsEdit

DescendantsEdit


PanimEdit

PronunciationEdit

NounEdit

wa

  1. water

Further readingEdit


PhuthiEdit

EtymologyEdit

From Proto-Nguni *-wa, from Proto-Bantu *-gʊ̀a.

VerbEdit

-wa

  1. to fall

InflectionEdit

This entry needs an inflection-table template.


SaEdit

NounEdit

wa

  1. water

ScotsEdit

Alternative formsEdit

EtymologyEdit

From Old English weall, ultimately from Latin vallum.

NounEdit

wa (plural was)

  1. wall

VerbEdit

wa (third-person singular present was, present participle wain, past wad, past participle wad)

  1. to wall

SwahiliEdit

ParticleEdit

wa

  1. M class inflected form of -a.
  2. U class inflected form of -a.
  3. Wa class inflected form of -a.

VerbEdit

-wa (infinitive kuwa)

  1. to be

ConjugationEdit

Conjugation of -wa
Non-finite forms
Form Positive Negative
Infinitive kuwa kutokuwa
Simple finite forms
Positive form Singular Plural
Imperative kuwa kuweni
Habitual huwa
Complex finite forms
Polarity Persons Persons / Classes Classes
1st 2nd 3rd / M-wa M-mi Ma Ki-vi N U Ku Pa Mu
Sg. Pl. Sg. Pl. Sg. / 1 Pl. / 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 / 14 15 / 17 16 18
Past
Positive nilikuwa
nalikuwa
tulikuwa
twalikuwa
ulikuwa
walikuwa
mlikuwa
mwalikuwa
alikuwa walikuwa ulikuwa ilikuwa lilikuwa yalikuwa kilikuwa vilikuwa ilikuwa zilikuwa ulikuwa kulikuwa palikuwa mulikuwa
Relative niliokuwa
naliokuwa
tuliokuwa
twaliokuwa
uliokuwa
waliokuwa
mliokuwa
mwaliokuwa
aliokuwa waliokuwa uliokuwa iliokuwa liliokuwa yaliokuwa kiliokuwa viliokuwa iliokuwa ziliokuwa uliokuwa kuliokuwa paliokuwa muliokuwa
Negative sikuwa hatukuwa hukuwa hamkuwa hakuwa hawakuwa haukuwa haikuwa halikuwa hayakuwa hakikuwa havikuwa haikuwa hazikuwa haukuwa hakukuwa hapakuwa hamukuwa
Present
Positive ninakuwa
nakuwa
tunakuwa unakuwa mnakuwa anakuwa wanakuwa unakuwa inakuwa linakuwa yanakuwa kinakuwa vinakuwa inakuwa zinakuwa unakuwa kunakuwa panakuwa munakuwa
Relative ninaokuwa
naokuwa
tunaokuwa unaokuwa mnaokuwa anaokuwa wanaokuwa unaokuwa inaokuwa linaokuwa yanaokuwa kinaokuwa vinaokuwa inaokuwa zinaokuwa unaokuwa kunaokuwa panaokuwa munaokuwa
Negative siwi hatuwi huwi hamwi hawi hawawi hauwi haiwi haliwi hayawi hakiwi haviwi haiwi haziwi hauwi hakuwi hapawi hamuwi
Future
Positive nitakuwa tutakuwa utakuwa mtakuwa atakuwa watakuwa utakuwa itakuwa litakuwa yatakuwa kitakuwa vitakuwa itakuwa zitakuwa utakuwa kutakuwa patakuwa mutakuwa
Relative nitakaokuwa tutakaokuwa utakaokuwa mtakaokuwa atakaokuwa watakaokuwa utakaokuwa itakaokuwa litakaokuwa yatakaokuwa kitakaokuwa vitakaokuwa itakaokuwa zitakaokuwa utakaokuwa kutakaokuwa patakaokuwa mutakaokuwa
Negative sitakuwa hatutakuwa hutakuwa hamtakuwa hatakuwa hawatakuwa hautakuwa haitakuwa halitakuwa hayatakuwa hakitakuwa havitakuwa haitakuwa hazitakuwa hautakuwa hakutakuwa hapatakuwa hamutakuwa
Subjunctive
Positive niwe tuwe uwe mwe awe wawe uwe iwe liwe yawe kiwe viwe iwe ziwe uwe kuwe pawe muwe
Negative nisiwe tusiwe usiwe msiwe asiwe wasiwe usiwe isiwe lisiwe yasiwe kisiwe visiwe isiwe zisiwe usiwe kusiwe pasiwe musiwe
Present Conditional
Positive ningekuwa tungekuwa ungekuwa mngekuwa angekuwa wangekuwa ungekuwa ingekuwa lingekuwa yangekuwa kingekuwa vingekuwa ingekuwa zingekuwa ungekuwa kungekuwa pangekuwa mungekuwa
Negative nisingekuwa
singekuwa
tusingekuwa
hatungekuwa
usingekuwa
hungekuwa
msingekuwa
hamngekuwa
asingekuwa
hangekuwa
wasingekuwa
hawangekuwa
usingekuwa
haungekuwa
isingekuwa
haingekuwa
lisingekuwa
halingekuwa
yasingekuwa
hayangekuwa
kisingekuwa
hakingekuwa
visingekuwa
havingekuwa
isingekuwa
haingekuwa
zisingekuwa
hazingekuwa
usingekuwa
haungekuwa
kusingekuwa
hakungekuwa
pasingekuwa
hapangekuwa
musingekuwa
hamungekuwa
Past Conditional
Positive ningalikuwa tungalikuwa ungalikuwa mngalikuwa angalikuwa wangalikuwa ungalikuwa ingalikuwa lingalikuwa yangalikuwa kingalikuwa vingalikuwa ingalikuwa zingalikuwa ungalikuwa kungalikuwa pangalikuwa mungalikuwa
Negative nisingalikuwa
singalikuwa
tusingalikuwa
hatungalikuwa
usingalikuwa
hungalikuwa
msingalikuwa
hamngalikuwa
asingalikuwa
hangalikuwa
wasingalikuwa
hawangalikuwa
usingalikuwa
haungalikuwa
isingalikuwa
haingalikuwa
lisingalikuwa
halingalikuwa
yasingalikuwa
hayangalikuwa
kisingalikuwa
hakingalikuwa
visingalikuwa
havingalikuwa
isingalikuwa
haingalikuwa
zisingalikuwa
hazingalikuwa
usingalikuwa
haungalikuwa
kusingalikuwa
hakungalikuwa
pasingalikuwa
hapangalikuwa
musingalikuwa
hamungalikuwa
Conditional Contrary to Fact
Positive ningelikuwa tungelikuwa ungelikuwa mngelikuwa angelikuwa wangelikuwa ungelikuwa ingelikuwa lingelikuwa yangelikuwa kingelikuwa vingelikuwa ingelikuwa zingelikuwa ungelikuwa kungelikuwa pangelikuwa mungelikuwa
General Relative
Positive niwao tuwao uwao mwao awao wawao uwao iwao liwao yawao kiwao viwao iwao ziwao uwao kuwao pawao muwao
Negative nisiokuwa tusiokuwa usiokuwa msiokuwa asiokuwa wasiokuwa usiokuwa isiokuwa lisiokuwa yasiokuwa kisiokuwa visiokuwa isiokuwa zisiokuwa usiokuwa kusiokuwa pasiokuwa musiokuwa
Gnomic
Positive nawa twawa wawa mwawa awa wawa wawa yawa lawa yawa chawa vyawa yawa zawa wawa kwawa pawa mwawa
Perfect
Positive nimekuwa tumekuwa umekuwa mmekuwa amekuwa wamekuwa umekuwa imekuwa limekuwa yamekuwa kimekuwa vimekuwa imekuwa zimekuwa umekuwa kumekuwa pamekuwa mumekuwa
"Already"
Positive nimeshakuwa tumeshakuwa umeshakuwa mmeshakuwa ameshakuwa wameshakuwa umeshakuwa imeshakuwa limeshakuwa yameshakuwa kimeshakuwa vimeshakuwa imeshakuwa zimeshakuwa umeshakuwa kumeshakuwa pameshakuwa mumeshakuwa
"Not yet"
Negative sijawa hatujawa hujawa hamjawa hajawa hawajawa haujawa haijawa halijawa hayajawa hakijawa havijawa haijawa hazijawa haujawa hakujawa hapajawa hamujawa
"If/When"
Positive nikiwa tukiwa ukiwa mkiwa akiwa wakiwa ukiwa ikiwa likiwa yakiwa kikiwa vikiwa ikiwa zikiwa ukiwa kukiwa pakiwa mukiwa
"If not"
Negative nisipokuwa tusipokuwa usipokuwa msipokuwa asipokuwa wasipokuwa usipokuwa isipokuwa lisipokuwa yasipokuwa kisipokuwa visipokuwa isipokuwa zisipokuwa usipokuwa kusipokuwa pasipokuwa musipokuwa
Consecutive
Positive nikawa tukawa ukawa mkawa akawa wakawa ukawa ikawa likawa yakawa kikawa vikawa ikawa zikawa ukawa kukawa pakawa mukawa
Not all possible forms are listed in the table. Transitive verbs can take object concords, relative concords can agree with all noun classes, and many other forms not commonly seen in modern Standard Swahili are absent from the table. See Appendix:Swahili verbs for more information.

PrefixEdit

wa

  1. Marks a verb's object as 3rd person plural.
    ninawapenda
    I like them

2. Marks a verb's object as 2nd person plural.

ninawaona
I see you

UnamiEdit

PronunciationEdit

PronounEdit

wa

  1. this (animate)

West FrisianEdit

PronounEdit

wa

  1. who (interrogative)
    Wa binne jo?
    Who are you?

Further readingEdit

  • wa (I)”, in Wurdboek fan de Fryske taal (in Dutch), 2011

XhosaEdit

EtymologyEdit

From Proto-Nguni *-wa, from Proto-Bantu *-gʊ̀a.

VerbEdit

-wa

  1. (intransitive) to fall

InflectionEdit

This verb needs an inflection-table template.


ZayEdit

EtymologyEdit

Cognate to Silt'e [script needed] (-wa:).

ConjunctionEdit

wa

  1. and

ReferencesEdit

  • Initial SLLE Survey of the Zway Area by Klaus Wedekind and Charlotte Wedekind

ZuluEdit

EtymologyEdit

From Proto-Nguni *-wa, from Proto-Bantu *-gʊ̀a.

VerbEdit

-wa

  1. (intransitive) to fall, to drop

InflectionEdit

Tone L
Infinitive ukuwa
Positive Negative
Infinitive ukuwa ukungawi
Imperative
Simple + object concord
Singular yiwa -we
Plural yiwani -weni
Present
Positive absolute Positive relative Positive participial Negative absolute Negative relative Negative participial
1st singular ngiyawa, ngiwa engiwayo, engiwa ngiwa angiwi engingawi ngingawi
2nd singular uyawa, uwa owayo, owa uwa awuwi ongawi ungawi
1st plural siyawa, siwa esiwayo, esiwa siwa asiwi esingawi singawi
2nd plural niyawa, niwa eniwayo, eniwa niwa aniwi eningawi ningawi
Class 1 uyawa, uwa owayo, owa ewa akawi ongawi engawi
Class 2 bayawa, bawa abawayo, abawa bewa abawi abangawi bengawi
Class 3 uyawa, uwa owayo, owa uwa awuwi ongawi ungawi
Class 4 iyawa, iwa ewayo, ewa iwa ayiwi engawi ingawi
Class 5 liyawa, liwa eliwayo, eliwa liwa aliwi elingawi lingawi
Class 6 ayawa, awa awayo, awa ewa awawi angawi engawi
Class 7 siyawa, siwa esiwayo, esiwa siwa asiwi esingawi singawi
Class 8 ziyawa, ziwa eziwayo, eziwa ziwa aziwi ezingawi zingawi
Class 9 iyawa, iwa ewayo, ewa iwa ayiwi engawi ingawi
Class 10 ziyawa, ziwa eziwayo, eziwa ziwa aziwi ezingawi zingawi
Class 11 luyawa, luwa oluwayo, oluwa luwa aluwi olungawi lungawi
Class 14 buyawa, buwa obuwayo, obuwa buwa abuwi obungawi bungawi
Class 15 kuyawa, kuwa okuwayo, okuwa kuwa akuwi okungawi kungawi
Class 17 kuyawa, kuwa okuwayo, okuwa kuwa akuwi okungawi kungawi
Recent past
Positive absolute Positive relative Positive participial Negative absolute Negative relative Negative participial
1st singular ngiwile, ngiwē engiwile, engiwē ngiwile, ngiwē angiwanga engingawanga ngingawanga
2nd singular uwile, uwē owile, owē uwile, uwē awuwanga ongawanga ungawanga
1st plural siwile, siwē esiwile, esiwē siwile, siwē asiwanga esingawanga singawanga
2nd plural niwile, niwē eniwile, eniwē niwile, niwē aniwanga eningawanga ningawanga
Class 1 uwile, uwē owile, owē ewile, ewē akawanga ongawanga engawanga
Class 2 bawile, bawē abawile, abawē bewile, bewē abawanga abangawanga bengawanga
Class 3 uwile, uwē owile, owē uwile, uwē awuwanga ongawanga ungawanga
Class 4 iwile, iwē ewile, ewē iwile, iwē ayiwanga engawanga ingawanga
Class 5 liwile, liwē eliwile, eliwē liwile, liwē aliwanga elingawanga lingawanga
Class 6 awile, awē awile, awē ewile, ewē awawanga angawanga engawanga
Class 7 siwile, siwē esiwile, esiwē siwile, siwē asiwanga esingawanga singawanga
Class 8 ziwile, ziwē eziwile, eziwē ziwile, ziwē aziwanga ezingawanga zingawanga
Class 9 iwile, iwē ewile, ewē iwile, iwē ayiwanga engawanga ingawanga
Class 10 ziwile, ziwē eziwile, eziwē ziwile, ziwē aziwanga ezingawanga zingawanga
Class 11 luwile, luwē oluwile, oluwē luwile, luwē aluwanga olungawanga lungawanga
Class 14 buwile, buwē obuwile, obuwē buwile, buwē abuwanga obungawanga bungawanga
Class 15 kuwile, kuwē okuwile, okuwē kuwile, kuwē akuwanga okungawanga kungawanga
Class 17 kuwile, kuwē okuwile, okuwē kuwile, kuwē akuwanga okungawanga kungawanga
Remote past
Positive absolute Positive relative Positive participial Negative absolute Negative relative Negative participial
1st singular ngāwa engāwa ngāwa angiwanga engingawanga ngingawanga
2nd singular wāwa owāwa wāwa awuwanga ongawanga ungawanga
1st plural sāwa esāwa sāwa asiwanga esingawanga singawanga
2nd plural nāwa enāwa nāwa aniwanga eningawanga ningawanga
Class 1 wāwa owāwa āwa akawanga ongawanga engawanga
Class 2 bāwa abāwa bāwa abawanga abangawanga bengawanga
Class 3 wāwa owāwa wāwa awuwanga ongawanga ungawanga
Class 4 yāwa eyāwa yāwa ayiwanga engawanga ingawanga
Class 5 lāwa elāwa lāwa aliwanga elingawanga lingawanga
Class 6 āwa āwa āwa awawanga angawanga engawanga
Class 7 sāwa esāwa sāwa asiwanga esingawanga singawanga
Class 8 zāwa ezāwa zāwa aziwanga ezingawanga zingawanga
Class 9 yāwa eyāwa yāwa ayiwanga engawanga ingawanga
Class 10 zāwa ezāwa zāwa aziwanga ezingawanga zingawanga
Class 11 lwāwa olwāwa lwāwa aluwanga olungawanga lungawanga
Class 14 bāwa obāwa bāwa abuwanga obungawanga bungawanga
Class 15 kwāwa okwāwa kwāwa akuwanga okungawanga kungawanga
Class 17 kwāwa okwāwa kwāwa akuwanga okungawanga kungawanga
Potential
Positive absolute Positive relative Positive participial Negative absolute Negative relative Negative participial
1st singular ngingawa ngingawa ngingewe ngingewe
2nd singular ungawa ungawa ungewe ungewe
1st plural singawa singawa singewe singewe
2nd plural ningawa ningawa ningewe ningewe
Class 1 angawa engawa angewe engewe
Class 2 bangawa bengawa bangewe bengewe
Class 3 ungawa ungawa ungewe ungewe
Class 4 ingawa ingawa ingewe ingewe
Class 5 lingawa lingawa lingewe lingewe
Class 6 angawa engawa angewe engewe
Class 7 singawa singawa singewe singewe
Class 8 zingawa zingawa zingewe zingewe
Class 9 ingawa ingawa ingewe ingewe
Class 10 zingawa zingawa zingewe zingewe
Class 11 lungawa lungawa lungewe lungewe
Class 14 bungawa bungawa bungewe bungewe
Class 15 kungawa kungawa kungewe kungewe
Class 17 kungawa kungawa kungewe kungewe
Immediate future
Positive absolute Positive relative Positive participial Negative absolute Negative relative Negative participial
1st singular ngizokuwa engizokuwa ngizokuwa angizukuwa engingezukuwa ngingezukuwa
2nd singular uzokuwa ozokuwa uzokuwa awuzukuwa ongezukuwa ungezukuwa
1st plural sizokuwa esizokuwa sizokuwa asizukuwa esingezukuwa singezukuwa
2nd plural nizokuwa enizokuwa nizokuwa anizukuwa eningezukuwa ningezukuwa
Class 1 uzokuwa ozokuwa ezokuwa akazukuwa ongezukuwa engezukuwa
Class 2 bazokuwa abazokuwa bezokuwa abazukuwa abangezukuwa bengezukuwa
Class 3 uzokuwa ozokuwa uzokuwa awuzukuwa ongezukuwa ungezukuwa
Class 4 izokuwa ezokuwa izokuwa ayizukuwa engezukuwa ingezukuwa
Class 5 lizokuwa elizokuwa lizokuwa alizukuwa elingezukuwa lingezukuwa
Class 6 azokuwa azokuwa ezokuwa awazukuwa angezukuwa engezukuwa
Class 7 sizokuwa esizokuwa sizokuwa asizukuwa esingezukuwa singezukuwa
Class 8 zizokuwa ezizokuwa zizokuwa azizukuwa ezingezukuwa zingezukuwa
Class 9 izokuwa ezokuwa izokuwa ayizukuwa engezukuwa ingezukuwa
Class 10 zizokuwa ezizokuwa zizokuwa azizukuwa ezingezukuwa zingezukuwa
Class 11 luzokuwa oluzokuwa luzokuwa aluzukuwa olungezukuwa lungezukuwa
Class 14 buzokuwa obuzokuwa buzokuwa abuzukuwa obungezukuwa bungezukuwa
Class 15 kuzokuwa okuzokuwa kuzokuwa akuzukuwa okungezukuwa kungezukuwa
Class 17 kuzokuwa okuzokuwa kuzokuwa akuzukuwa okungezukuwa kungezukuwa
Remote future
Positive absolute Positive relative Positive participial Negative absolute Negative relative Negative participial
1st singular ngiyokuwa engiyokuwa ngiyokuwa angiyukuwa engingeyukuwa ngingeyukuwa
2nd singular uyokuwa oyokuwa uyokuwa awuyukuwa ongeyukuwa ungeyukuwa
1st plural siyokuwa esiyokuwa siyokuwa asiyukuwa esingeyukuwa singeyukuwa
2nd plural niyokuwa eniyokuwa niyokuwa aniyukuwa eningeyukuwa ningeyukuwa
Class 1 uyokuwa oyokuwa eyokuwa akayukuwa ongeyukuwa engeyukuwa
Class 2 bayokuwa abayokuwa beyokuwa abayukuwa abangeyukuwa bengeyukuwa
Class 3 uyokuwa oyokuwa uyokuwa awuyukuwa ongeyukuwa ungeyukuwa
Class 4 iyokuwa eyokuwa iyokuwa ayiyukuwa engeyukuwa ingeyukuwa
Class 5 liyokuwa eliyokuwa liyokuwa aliyukuwa elingeyukuwa lingeyukuwa
Class 6 ayokuwa ayokuwa eyokuwa awayukuwa angeyukuwa engeyukuwa
Class 7 siyokuwa esiyokuwa siyokuwa asiyukuwa esingeyukuwa singeyukuwa
Class 8 ziyokuwa eziyokuwa ziyokuwa aziyukuwa ezingeyukuwa zingeyukuwa
Class 9 iyokuwa eyokuwa iyokuwa ayiyukuwa engeyukuwa ingeyukuwa
Class 10 ziyokuwa eziyokuwa ziyokuwa aziyukuwa ezingeyukuwa zingeyukuwa
Class 11 luyokuwa oluyokuwa luyokuwa aluyukuwa olungeyukuwa lungeyukuwa
Class 14 buyokuwa obuyokuwa buyokuwa abuyukuwa obungeyukuwa bungeyukuwa
Class 15 kuyokuwa okuyokuwa kuyokuwa akuyukuwa okungeyukuwa kungeyukuwa
Class 17 kuyokuwa okuyokuwa kuyokuwa akuyukuwa okungeyukuwa kungeyukuwa
Present subjunctive
Positive Negative
1st singular ngiwe ngingawi
2nd singular uwe ungawi
1st plural siwe singawi
2nd plural niwe ningawi
Class 1 awe angawi
Class 2 bawe bangawi
Class 3 uwe ungawi
Class 4 iwe ingawi
Class 5 liwe lingawi
Class 6 awe angawi
Class 7 siwe singawi
Class 8 ziwe zingawi
Class 9 iwe ingawi
Class 10 ziwe zingawi
Class 11 luwe lungawi
Class 14 buwe bungawi
Class 15 kuwe kungawi
Class 17 kuwe kungawi
Past subjunctive
Positive Negative
1st singular ngawa ngangawa, angawa, angangawa
2nd singular wawa wangawa, awawa, awangawa
1st plural sawa sangawa, asawa, asangawa
2nd plural nawa nangawa, anawa, anangawa
Class 1 wawa wangawa, akawa, akangawa
Class 2 bawa bangawa, abawa, abangawa
Class 3 wawa wangawa, awawa, awangawa
Class 4 yawa yangawa, ayawa, ayangawa
Class 5 lawa langawa, alawa, alangawa
Class 6 awa angawa, awawa, awangawa
Class 7 sawa sangawa, asawa, asangawa
Class 8 zawa zangawa, azawa, azangawa
Class 9 yawa yangawa, ayawa, ayangawa
Class 10 zawa zangawa, azawa, azangawa
Class 11 lwawa lwangawa, alwawa, alwangawa
Class 14 bawa bangawa, abawa, abangawa
Class 15 kwawa kwangawa, akwawa, akwangawa
Class 17 kwawa kwangawa, akwawa, akwangawa

Derived termsEdit

ReferencesEdit