EnglishEdit

Etymology 1Edit

NounEdit

wa

 
English Wikipedia has an article on:
Wikipedia
  1. A traditional proa-style outrigger canoe of the Caroline Islands.

Etymology 2Edit

From Thai วา (waa)

NounEdit

wa (plural wa)

 
English Wikipedia has an article on:
Wikipedia
  1. A traditional Thai unit of length, approximately two metres.

Etymology 3Edit

 
English Wikipedia has an article on:
Wikipedia

NounEdit

wa (uncountable)

  1. In Japanese society, the favouring of a harmonious community over one's personal interests.

AnagramsEdit


AfrikaansEdit

EtymologyEdit

From Dutch wagen.

PronunciationEdit

  • IPA(key): /vɑː/
  • (file)

NounEdit

wa (plural waens, diminutive waentjie)

  1. wagon
  2. cart
  3. automobile, car

SynonymsEdit


AmeleEdit

NounEdit

wa

  1. water

ReferencesEdit


BambaraEdit

PronunciationEdit

ParticleEdit

wa

  1. final interrogative particle on a yes/no question

BauEdit

NounEdit

wa

  1. water

Further readingEdit


Butmas-TurEdit

NounEdit

wa

  1. water

ReferencesEdit


EgyptianEdit

RomanizationEdit

wa

  1. Manuel de Codage transliteration of wꜥ.

EtuloEdit

VerbEdit

  1. drink
    ḿ wēnîI drink water
    ḿ wēnīI drank water

ReferencesEdit

  • Rose-Juliet Anyanwu, Fundamentals of Phonetics, Phonology and Tonology (2008)

GermanEdit

EtymologyEdit

From dialectal wat (what).

Pronunciation 1Edit

AdverbEdit

wa

  1. (colloquial, regional, parts of northern and central Germany) right?; is it?; is it not?
    Wir müssen da lang, wa?
    We need to go this way, don't we?

SynonymsEdit

Pronunciation 2Edit

  • IPA(key): /vah/, /vhah/
    • IPA(key): [ʋæh], [ʋhæh] (parts of northern Germany)

ParticleEdit

wa

  1. (colloquial, potentially rude) what, huh (expresses that something was extremely hard to understand acoustically or outlandish in content)
Usage notesEdit
  • Also spelled wat. Especially common in Hamburg and western Holstein, where dialects traditionally drop final /t/ (especially after fricatives).
SynonymsEdit

Haitian CreoleEdit

EtymologyEdit

From French roi (king)

NounEdit

wa

  1. king
    Synonym: rwa

See alsoEdit


JapaneseEdit

RomanizationEdit

wa

  1. Rōmaji transcription of
  2. Rōmaji transcription of
  3. Rōmaji transcription of
  4. Rōmaji transcription of
  5. Rōmaji transcription of わっ
  6. Rōmaji transcription of ワッ

KapampanganEdit

InterjectionEdit

wa

  1. yes

AntonymsEdit


KashubianEdit

EtymologyEdit

From Proto-Slavic *va

PronounEdit

wa

  1. you (second-person plural)

DeclensionEdit

Plural only
Nominative wa
Genitive was/wôs/waju/waji
Dative wóm/wama/wami
Accusative was/wôs
Instrumental wami/wama
Locative was/wôs
Vocative

MandarinEdit

RomanizationEdit

wa (Zhuyin ˙ㄨㄚ)

  1. Pinyin transcription of

wa

  1. Nonstandard spelling of .
  2. Nonstandard spelling of .
  3. Nonstandard spelling of .
  4. Nonstandard spelling of .

Usage notesEdit

  • English transcriptions of Mandarin speech often fail to distinguish between the critical tonal differences employed in the Mandarin language, using words such as this one without the appropriate indication of tone.

MarshalleseEdit

EtymologyEdit

From Proto-Oceanic *waŋka. Cognate with Maori waka, Tongan vaka, Hawaiian waʻa.

PronunciationEdit

NounEdit

wa

  1. canoe, ship, boat
  2. vehicle

ReferencesEdit


Northern SothoEdit

EtymologyEdit

From Proto-Bantu *-gʊ̀a.

VerbEdit

wa

  1. to fall

Old EnglishEdit

Alternative formsEdit

EtymologyEdit

From Proto-Germanic *wai, from Proto-Indo-European *wai.

PronunciationEdit

NounEdit

 n

  1. woe

DeclensionEdit

This noun needs an inflection-table template.

Derived termsEdit

Related termsEdit

DescendantsEdit

  • Middle English: wa, wo, woo

PanimEdit

PronunciationEdit

NounEdit

wa

  1. water

Further readingEdit


PhuthiEdit

EtymologyEdit

From Proto-Nguni *-wa, from Proto-Bantu *-gʊ̀a.

VerbEdit

-wa

  1. to fall

InflectionEdit

This entry needs an inflection-table template.


SaEdit

NounEdit

wa

  1. water

ScotsEdit

Alternative formsEdit

EtymologyEdit

From Old English weall, ultimately from Latin vallum.

NounEdit

wa (plural was)

  1. wall

VerbEdit

wa (third-person singular present was, present participle wain, past wad, past participle wad)

  1. to wall

SothoEdit

EtymologyEdit

From Proto-Bantu *-gʊ̀a.

VerbEdit

wa

  1. to fall

SwahiliEdit

ParticleEdit

wa

  1. M class inflected form of -a.
  2. U class inflected form of -a.
  3. Wa class inflected form of -a.

VerbEdit

-wa (infinitive kuwa)

  1. to be

ConjugationEdit

Conjugation of -wa
Non-finite forms
Form Positive Negative
Infinitive kuwa kutokuwa
Simple finite forms
Positive form Singular Plural
Imperative kuwa
iwe
kuweni
iweni
Habitual huwa
Complex finite forms
Polarity Persons Persons / Classes Classes
1st 2nd 3rd / M-wa M-mi Ma Ki-vi N U Ku Pa Mu
Sg. Pl. Sg. Pl. Sg. / 1 Pl. / 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 / 14 15 / 17 16 18
Past
Positive nilikuwa
nalikuwa
tulikuwa
twalikuwa
ulikuwa
walikuwa
mlikuwa
mwalikuwa
alikuwa walikuwa ulikuwa ilikuwa lilikuwa yalikuwa kilikuwa vilikuwa ilikuwa zilikuwa ulikuwa kulikuwa palikuwa mulikuwa
Negative sikuwa hatukuwa hukuwa hamkuwa hakuwa hawakuwa haukuwa haikuwa halikuwa hayakuwa hakikuwa havikuwa haikuwa hazikuwa haukuwa hakukuwa hapakuwa hamukuwa
Present
Positive ninakuwa
nakuwa
tunakuwa unakuwa mnakuwa anakuwa wanakuwa unakuwa inakuwa linakuwa yanakuwa kinakuwa vinakuwa inakuwa zinakuwa unakuwa kunakuwa panakuwa munakuwa
Negative siwi hatuwi huwi hamwi hawi hawawi hauwi haiwi haliwi hayawi hakiwi haviwi haiwi haziwi hauwi hakuwi hapawi hamuwi
Future
Positive nitakuwa tutakuwa utakuwa mtakuwa atakuwa watakuwa utakuwa itakuwa litakuwa yatakuwa kitakuwa vitakuwa itakuwa zitakuwa utakuwa kutakuwa patakuwa mutakuwa
Negative sitakuwa hatutakuwa hutakuwa hamtakuwa hatakuwa hawatakuwa hautakuwa haitakuwa halitakuwa hayatakuwa hakitakuwa havitakuwa haitakuwa hazitakuwa hautakuwa hakutakuwa hapatakuwa hamutakuwa
Subjunctive
Positive niwe tuwe uwe mwe awe wawe uwe iwe liwe yawe kiwe viwe iwe ziwe uwe kuwe pawe muwe
Negative nisiwe tusiwe usiwe msiwe asiwe wasiwe usiwe isiwe lisiwe yasiwe kisiwe visiwe isiwe zisiwe usiwe kusiwe pasiwe musiwe
Present Conditional
Positive ningekuwa tungekuwa ungekuwa mngekuwa angekuwa wangekuwa ungekuwa ingekuwa lingekuwa yangekuwa kingekuwa vingekuwa ingekuwa zingekuwa ungekuwa kungekuwa pangekuwa mungekuwa
Negative nisingekuwa
singekuwa
tusingekuwa
hatungekuwa
usingekuwa
hungekuwa
msingekuwa
hamngekuwa
asingekuwa
hangekuwa
wasingekuwa
hawangekuwa
usingekuwa
haungekuwa
isingekuwa
haingekuwa
lisingekuwa
halingekuwa
yasingekuwa
hayangekuwa
kisingekuwa
hakingekuwa
visingekuwa
havingekuwa
isingekuwa
haingekuwa
zisingekuwa
hazingekuwa
usingekuwa
haungekuwa
kusingekuwa
hakungekuwa
pasingekuwa
hapangekuwa
musingekuwa
hamungekuwa
Past Conditional
Positive ningalikuwa tungalikuwa ungalikuwa mngalikuwa angalikuwa wangalikuwa ungalikuwa ingalikuwa lingalikuwa yangalikuwa kingalikuwa vingalikuwa ingalikuwa zingalikuwa ungalikuwa kungalikuwa pangalikuwa mungalikuwa
Negative nisingalikuwa
singalikuwa
tusingalikuwa
hatungalikuwa
usingalikuwa
hungalikuwa
msingalikuwa
hamngalikuwa
asingalikuwa
hangalikuwa
wasingalikuwa
hawangalikuwa
usingalikuwa
haungalikuwa
isingalikuwa
haingalikuwa
lisingalikuwa
halingalikuwa
yasingalikuwa
hayangalikuwa
kisingalikuwa
hakingalikuwa
visingalikuwa
havingalikuwa
isingalikuwa
haingalikuwa
zisingalikuwa
hazingalikuwa
usingalikuwa
haungalikuwa
kusingalikuwa
hakungalikuwa
pasingalikuwa
hapangalikuwa
musingalikuwa
hamungalikuwa
Conditional Contrary to Fact
Positive ningelikuwa tungelikuwa ungelikuwa mngelikuwa angelikuwa wangelikuwa ungelikuwa ingelikuwa lingelikuwa yangelikuwa kingelikuwa vingelikuwa ingelikuwa zingelikuwa ungelikuwa kungelikuwa pangelikuwa mungelikuwa
Gnomic
Positive nawa twawa wawa mwawa awa wawa wawa yawa lawa yawa chawa vyawa yawa zawa wawa kwawa pawa mwawa
Perfect
Positive nimekuwa tumekuwa umekuwa mmekuwa amekuwa wamekuwa umekuwa imekuwa limekuwa yamekuwa kimekuwa vimekuwa imekuwa zimekuwa umekuwa kumekuwa pamekuwa mumekuwa
"Already"
Positive nimeshakuwa tumeshakuwa umeshakuwa mmeshakuwa ameshakuwa wameshakuwa umeshakuwa imeshakuwa limeshakuwa yameshakuwa kimeshakuwa vimeshakuwa imeshakuwa zimeshakuwa umeshakuwa kumeshakuwa pameshakuwa mumeshakuwa
"Not yet"
Negative sijawa hatujawa hujawa hamjawa hajawa hawajawa haujawa haijawa halijawa hayajawa hakijawa havijawa haijawa hazijawa haujawa hakujawa hapajawa hamujawa
"If/When"
Positive nikiwa tukiwa ukiwa mkiwa akiwa wakiwa ukiwa ikiwa likiwa yakiwa kikiwa vikiwa ikiwa zikiwa ukiwa kukiwa pakiwa mukiwa
"If not"
Negative nisipokuwa tusipokuwa usipokuwa msipokuwa asipokuwa wasipokuwa usipokuwa isipokuwa lisipokuwa yasipokuwa kisipokuwa visipokuwa isipokuwa zisipokuwa usipokuwa kusipokuwa pasipokuwa musipokuwa
Consecutive
Positive nikawa tukawa ukawa mkawa akawa wakawa ukawa ikawa likawa yakawa kikawa vikawa ikawa zikawa ukawa kukawa pakawa mukawa
Relative Forms
Past
1s/2s/3s/c1 niliyekuwa
niliyekuwapo
niliyekuwako
niliyekuwamo
naliyekuwa
naliyekuwapo
naliyekuwako
naliyekuwamo
tuliyekuwa
tuliyekuwapo
tuliyekuwako
tuliyekuwamo
twaliyekuwa
twaliyekuwapo
twaliyekuwako
twaliyekuwamo
uliyekuwa
uliyekuwapo
uliyekuwako
uliyekuwamo
waliyekuwa
waliyekuwapo
waliyekuwako
waliyekuwamo
mliyekuwa
mliyekuwapo
mliyekuwako
mliyekuwamo
mwaliyekuwa
mwaliyekuwapo
mwaliyekuwako
mwaliyekuwamo
aliyekuwa
aliyekuwapo
aliyekuwako
aliyekuwamo
waliyekuwa
waliyekuwapo
waliyekuwako
waliyekuwamo
uliyekuwa
uliyekuwapo
uliyekuwako
uliyekuwamo
iliyekuwa
iliyekuwapo
iliyekuwako
iliyekuwamo
liliyekuwa
liliyekuwapo
liliyekuwako
liliyekuwamo
yaliyekuwa
yaliyekuwapo
yaliyekuwako
yaliyekuwamo
kiliyekuwa
kiliyekuwapo
kiliyekuwako
kiliyekuwamo
viliyekuwa
viliyekuwapo
viliyekuwako
viliyekuwamo
iliyekuwa
iliyekuwapo
iliyekuwako
iliyekuwamo
ziliyekuwa
ziliyekuwapo
ziliyekuwako
ziliyekuwamo
uliyekuwa
uliyekuwapo
uliyekuwako
uliyekuwamo
kuliyekuwa
kuliyekuwapo
kuliyekuwako
kuliyekuwamo
paliyekuwa
paliyekuwapo
paliyekuwako
paliyekuwamo
muliyekuwa
muliyekuwapo
muliyekuwako
muliyekuwamo
*p/2/3/11/14 niliokuwa
niliokuwapo
niliokuwako
niliokuwamo
naliokuwa
naliokuwapo
naliokuwako
naliokuwamo
tuliokuwa
tuliokuwapo
tuliokuwako
tuliokuwamo
twaliokuwa
twaliokuwapo
twaliokuwako
twaliokuwamo
uliokuwa
uliokuwapo
uliokuwako
uliokuwamo
waliokuwa
waliokuwapo
waliokuwako
waliokuwamo
mliokuwa
mliokuwapo
mliokuwako
mliokuwamo
mwaliokuwa
mwaliokuwapo
mwaliokuwako
mwaliokuwamo
aliokuwa
aliokuwapo
aliokuwako
aliokuwamo
waliokuwa
waliokuwapo
waliokuwako
waliokuwamo
uliokuwa
uliokuwapo
uliokuwako
uliokuwamo
iliokuwa
iliokuwapo
iliokuwako
iliokuwamo
liliokuwa
liliokuwapo
liliokuwako
liliokuwamo
yaliokuwa
yaliokuwapo
yaliokuwako
yaliokuwamo
kiliokuwa
kiliokuwapo
kiliokuwako
kiliokuwamo
viliokuwa
viliokuwapo
viliokuwako
viliokuwamo
iliokuwa
iliokuwapo
iliokuwako
iliokuwamo
ziliokuwa
ziliokuwapo
ziliokuwako
ziliokuwamo
uliokuwa
uliokuwapo
uliokuwako
uliokuwamo
kuliokuwa
kuliokuwapo
kuliokuwako
kuliokuwamo
paliokuwa
paliokuwapo
paliokuwako
paliokuwamo
muliokuwa
muliokuwapo
muliokuwako
muliokuwamo
c4/c6/c9 niliyokuwa
niliyokuwapo
niliyokuwako
niliyokuwamo
naliyokuwa
naliyokuwapo
naliyokuwako
naliyokuwamo
tuliyokuwa
tuliyokuwapo
tuliyokuwako
tuliyokuwamo
twaliyokuwa
twaliyokuwapo
twaliyokuwako
twaliyokuwamo
uliyokuwa
uliyokuwapo
uliyokuwako
uliyokuwamo
waliyokuwa
waliyokuwapo
waliyokuwako
waliyokuwamo
mliyokuwa
mliyokuwapo
mliyokuwako
mliyokuwamo
mwaliyokuwa
mwaliyokuwapo
mwaliyokuwako
mwaliyokuwamo
aliyokuwa
aliyokuwapo
aliyokuwako
aliyokuwamo
waliyokuwa
waliyokuwapo
waliyokuwako
waliyokuwamo
uliyokuwa
uliyokuwapo
uliyokuwako
uliyokuwamo
iliyokuwa
iliyokuwapo
iliyokuwako
iliyokuwamo
liliyokuwa
liliyokuwapo
liliyokuwako
liliyokuwamo
yaliyokuwa
yaliyokuwapo
yaliyokuwako
yaliyokuwamo
kiliyokuwa
kiliyokuwapo
kiliyokuwako
kiliyokuwamo
viliyokuwa
viliyokuwapo
viliyokuwako
viliyokuwamo
iliyokuwa
iliyokuwapo
iliyokuwako
iliyokuwamo
ziliyokuwa
ziliyokuwapo
ziliyokuwako
ziliyokuwamo
uliyokuwa
uliyokuwapo
uliyokuwako
uliyokuwamo
kuliyokuwa
kuliyokuwapo
kuliyokuwako
kuliyokuwamo
paliyokuwa
paliyokuwapo
paliyokuwako
paliyokuwamo
muliyokuwa
muliyokuwapo
muliyokuwako
muliyokuwamo
c5 nililokuwa
nililokuwapo
nililokuwako
nililokuwamo
nalilokuwa
nalilokuwapo
nalilokuwako
nalilokuwamo
tulilokuwa
tulilokuwapo
tulilokuwako
tulilokuwamo
twalilokuwa
twalilokuwapo
twalilokuwako
twalilokuwamo
ulilokuwa
ulilokuwapo
ulilokuwako
ulilokuwamo
walilokuwa
walilokuwapo
walilokuwako
walilokuwamo
mlilokuwa
mlilokuwapo
mlilokuwako
mlilokuwamo
mwalilokuwa
mwalilokuwapo
mwalilokuwako
mwalilokuwamo
alilokuwa
alilokuwapo
alilokuwako
alilokuwamo
walilokuwa
walilokuwapo
walilokuwako
walilokuwamo
ulilokuwa
ulilokuwapo
ulilokuwako
ulilokuwamo
ililokuwa
ililokuwapo
ililokuwako
ililokuwamo
lililokuwa
lililokuwapo
lililokuwako
lililokuwamo
yalilokuwa
yalilokuwapo
yalilokuwako
yalilokuwamo
kililokuwa
kililokuwapo
kililokuwako
kililokuwamo
vililokuwa
vililokuwapo
vililokuwako
vililokuwamo
ililokuwa
ililokuwapo
ililokuwako
ililokuwamo
zililokuwa
zililokuwapo
zililokuwako
zililokuwamo
ulilokuwa
ulilokuwapo
ulilokuwako
ulilokuwamo
kulilokuwa
kulilokuwapo
kulilokuwako
kulilokuwamo
palilokuwa
palilokuwapo
palilokuwako
palilokuwamo
mulilokuwa
mulilokuwapo
mulilokuwako
mulilokuwamo
c7 nilichokuwa
nilichokuwapo
nilichokuwako
nilichokuwamo
nalichokuwa
nalichokuwapo
nalichokuwako
nalichokuwamo
tulichokuwa
tulichokuwapo
tulichokuwako
tulichokuwamo
twalichokuwa
twalichokuwapo
twalichokuwako
twalichokuwamo
ulichokuwa
ulichokuwapo
ulichokuwako
ulichokuwamo
walichokuwa
walichokuwapo
walichokuwako
walichokuwamo
mlichokuwa
mlichokuwapo
mlichokuwako
mlichokuwamo
mwalichokuwa
mwalichokuwapo
mwalichokuwako
mwalichokuwamo
alichokuwa
alichokuwapo
alichokuwako
alichokuwamo
walichokuwa
walichokuwapo
walichokuwako
walichokuwamo
ulichokuwa
ulichokuwapo
ulichokuwako
ulichokuwamo
ilichokuwa
ilichokuwapo
ilichokuwako
ilichokuwamo
lilichokuwa
lilichokuwapo
lilichokuwako
lilichokuwamo
yalichokuwa
yalichokuwapo
yalichokuwako
yalichokuwamo
kilichokuwa
kilichokuwapo
kilichokuwako
kilichokuwamo
vilichokuwa
vilichokuwapo
vilichokuwako
vilichokuwamo
ilichokuwa
ilichokuwapo
ilichokuwako
ilichokuwamo
zilichokuwa
zilichokuwapo
zilichokuwako
zilichokuwamo
ulichokuwa
ulichokuwapo
ulichokuwako
ulichokuwamo
kulichokuwa
kulichokuwapo
kulichokuwako
kulichokuwamo
palichokuwa
palichokuwapo
palichokuwako
palichokuwamo
mulichokuwa
mulichokuwapo
mulichokuwako
mulichokuwamo
c8 nilivyokuwa
nilivyokuwapo
nilivyokuwako
nilivyokuwamo
nalivyokuwa
nalivyokuwapo
nalivyokuwako
nalivyokuwamo
tulivyokuwa
tulivyokuwapo
tulivyokuwako
tulivyokuwamo
twalivyokuwa
twalivyokuwapo
twalivyokuwako
twalivyokuwamo
ulivyokuwa
ulivyokuwapo
ulivyokuwako
ulivyokuwamo
walivyokuwa
walivyokuwapo
walivyokuwako
walivyokuwamo
mlivyokuwa
mlivyokuwapo
mlivyokuwako
mlivyokuwamo
mwalivyokuwa
mwalivyokuwapo
mwalivyokuwako
mwalivyokuwamo
alivyokuwa
alivyokuwapo
alivyokuwako
alivyokuwamo
walivyokuwa
walivyokuwapo
walivyokuwako
walivyokuwamo
ulivyokuwa
ulivyokuwapo
ulivyokuwako
ulivyokuwamo
ilivyokuwa
ilivyokuwapo
ilivyokuwako
ilivyokuwamo
lilivyokuwa
lilivyokuwapo
lilivyokuwako
lilivyokuwamo
yalivyokuwa
yalivyokuwapo
yalivyokuwako
yalivyokuwamo
kilivyokuwa
kilivyokuwapo
kilivyokuwako
kilivyokuwamo
vilivyokuwa
vilivyokuwapo
vilivyokuwako
vilivyokuwamo
ilivyokuwa
ilivyokuwapo
ilivyokuwako
ilivyokuwamo
zilivyokuwa
zilivyokuwapo
zilivyokuwako
zilivyokuwamo
ulivyokuwa
ulivyokuwapo
ulivyokuwako
ulivyokuwamo
kulivyokuwa
kulivyokuwapo
kulivyokuwako
kulivyokuwamo
palivyokuwa
palivyokuwapo
palivyokuwako
palivyokuwamo
mulivyokuwa
mulivyokuwapo
mulivyokuwako
mulivyokuwamo
c10 nilizokuwa
nilizokuwapo
nilizokuwako
nilizokuwamo
nalizokuwa
nalizokuwapo
nalizokuwako
nalizokuwamo
tulizokuwa
tulizokuwapo
tulizokuwako
tulizokuwamo
twalizokuwa
twalizokuwapo
twalizokuwako
twalizokuwamo
ulizokuwa
ulizokuwapo
ulizokuwako
ulizokuwamo
walizokuwa
walizokuwapo
walizokuwako
walizokuwamo
mlizokuwa
mlizokuwapo
mlizokuwako
mlizokuwamo
mwalizokuwa
mwalizokuwapo
mwalizokuwako
mwalizokuwamo
alizokuwa
alizokuwapo
alizokuwako
alizokuwamo
walizokuwa
walizokuwapo
walizokuwako
walizokuwamo
ulizokuwa
ulizokuwapo
ulizokuwako
ulizokuwamo
ilizokuwa
ilizokuwapo
ilizokuwako
ilizokuwamo
lilizokuwa
lilizokuwapo
lilizokuwako
lilizokuwamo
yalizokuwa
yalizokuwapo
yalizokuwako
yalizokuwamo
kilizokuwa
kilizokuwapo
kilizokuwako
kilizokuwamo
vilizokuwa
vilizokuwapo
vilizokuwako
vilizokuwamo
ilizokuwa
ilizokuwapo
ilizokuwako
ilizokuwamo
zilizokuwa
zilizokuwapo
zilizokuwako
zilizokuwamo
ulizokuwa
ulizokuwapo
ulizokuwako
ulizokuwamo
kulizokuwa
kulizokuwapo
kulizokuwako
kulizokuwamo
palizokuwa
palizokuwapo
palizokuwako
palizokuwamo
mulizokuwa
mulizokuwapo
mulizokuwako
mulizokuwamo
c15 nilikokuwa
nilikokuwapo
nilikokuwako
nilikokuwamo
nalikokuwa
nalikokuwapo
nalikokuwako
nalikokuwamo
tulikokuwa
tulikokuwapo
tulikokuwako
tulikokuwamo
twalikokuwa
twalikokuwapo
twalikokuwako
twalikokuwamo
ulikokuwa
ulikokuwapo
ulikokuwako
ulikokuwamo
walikokuwa
walikokuwapo
walikokuwako
walikokuwamo
mlikokuwa
mlikokuwapo
mlikokuwako
mlikokuwamo
mwalikokuwa
mwalikokuwapo
mwalikokuwako
mwalikokuwamo
alikokuwa
alikokuwapo
alikokuwako
alikokuwamo
walikokuwa
walikokuwapo
walikokuwako
walikokuwamo
ulikokuwa
ulikokuwapo
ulikokuwako
ulikokuwamo
ilikokuwa
ilikokuwapo
ilikokuwako
ilikokuwamo
lilikokuwa
lilikokuwapo
lilikokuwako
lilikokuwamo
yalikokuwa
yalikokuwapo
yalikokuwako
yalikokuwamo
kilikokuwa
kilikokuwapo
kilikokuwako
kilikokuwamo
vilikokuwa
vilikokuwapo
vilikokuwako
vilikokuwamo
ilikokuwa
ilikokuwapo
ilikokuwako
ilikokuwamo
zilikokuwa
zilikokuwapo
zilikokuwako
zilikokuwamo
ulikokuwa
ulikokuwapo
ulikokuwako
ulikokuwamo
kulikokuwa
kulikokuwapo
kulikokuwako
kulikokuwamo
palikokuwa
palikokuwapo
palikokuwako
palikokuwamo
mulikokuwa
mulikokuwapo
mulikokuwako
mulikokuwamo
c16 nilipokuwa
nilipokuwapo
nilipokuwako
nilipokuwamo
nalipokuwa
nalipokuwapo
nalipokuwako
nalipokuwamo
tulipokuwa
tulipokuwapo
tulipokuwako
tulipokuwamo
twalipokuwa
twalipokuwapo
twalipokuwako
twalipokuwamo
ulipokuwa
ulipokuwapo
ulipokuwako
ulipokuwamo
walipokuwa
walipokuwapo
walipokuwako
walipokuwamo
mlipokuwa
mlipokuwapo
mlipokuwako
mlipokuwamo
mwalipokuwa
mwalipokuwapo
mwalipokuwako
mwalipokuwamo
alipokuwa
alipokuwapo
alipokuwako
alipokuwamo
walipokuwa
walipokuwapo
walipokuwako
walipokuwamo
ulipokuwa
ulipokuwapo
ulipokuwako
ulipokuwamo
ilipokuwa
ilipokuwapo
ilipokuwako
ilipokuwamo
lilipokuwa
lilipokuwapo
lilipokuwako
lilipokuwamo
yalipokuwa
yalipokuwapo
yalipokuwako
yalipokuwamo
kilipokuwa
kilipokuwapo
kilipokuwako
kilipokuwamo
vilipokuwa
vilipokuwapo
vilipokuwako
vilipokuwamo
ilipokuwa
ilipokuwapo
ilipokuwako
ilipokuwamo
zilipokuwa
zilipokuwapo
zilipokuwako
zilipokuwamo
ulipokuwa
ulipokuwapo
ulipokuwako
ulipokuwamo
kulipokuwa
kulipokuwapo
kulipokuwako
kulipokuwamo
palipokuwa
palipokuwapo
palipokuwako
palipokuwamo
mulipokuwa
mulipokuwapo
mulipokuwako
mulipokuwamo
c17 nilimokuwa
nilimokuwapo
nilimokuwako
nilimokuwamo
nalimokuwa
nalimokuwapo
nalimokuwako
nalimokuwamo
tulimokuwa
tulimokuwapo
tulimokuwako
tulimokuwamo
twalimokuwa
twalimokuwapo
twalimokuwako
twalimokuwamo
ulimokuwa
ulimokuwapo
ulimokuwako
ulimokuwamo
walimokuwa
walimokuwapo
walimokuwako
walimokuwamo
mlimokuwa
mlimokuwapo
mlimokuwako
mlimokuwamo
mwalimokuwa
mwalimokuwapo
mwalimokuwako
mwalimokuwamo
alimokuwa
alimokuwapo
alimokuwako
alimokuwamo
walimokuwa
walimokuwapo
walimokuwako
walimokuwamo
ulimokuwa
ulimokuwapo
ulimokuwako
ulimokuwamo
ilimokuwa
ilimokuwapo
ilimokuwako
ilimokuwamo
lilimokuwa
lilimokuwapo
lilimokuwako
lilimokuwamo
yalimokuwa
yalimokuwapo
yalimokuwako
yalimokuwamo
kilimokuwa
kilimokuwapo
kilimokuwako
kilimokuwamo
vilimokuwa
vilimokuwapo
vilimokuwako
vilimokuwamo
ilimokuwa
ilimokuwapo
ilimokuwako
ilimokuwamo
zilimokuwa
zilimokuwapo
zilimokuwako
zilimokuwamo
ulimokuwa
ulimokuwapo
ulimokuwako
ulimokuwamo
kulimokuwa
kulimokuwapo
kulimokuwako
kulimokuwamo
palimokuwa
palimokuwapo
palimokuwako
palimokuwamo
mulimokuwa
mulimokuwapo
mulimokuwako
mulimokuwamo
Present
1s/2s/3s/c1 ninayekuwa
nayekuwa
tunayekuwa unayekuwa mnayekuwa anayekuwa wanayekuwa unayekuwa inayekuwa linayekuwa yanayekuwa kinayekuwa vinayekuwa inayekuwa zinayekuwa unayekuwa kunayekuwa panayekuwa munayekuwa
*p/2/3/11/14 ninaokuwa
naokuwa
tunaokuwa unaokuwa mnaokuwa anaokuwa wanaokuwa unaokuwa inaokuwa linaokuwa yanaokuwa kinaokuwa vinaokuwa inaokuwa zinaokuwa unaokuwa kunaokuwa panaokuwa munaokuwa
c4/c6/c9 ninayokuwa
nayokuwa
tunayokuwa unayokuwa mnayokuwa anayokuwa wanayokuwa unayokuwa inayokuwa linayokuwa yanayokuwa kinayokuwa vinayokuwa inayokuwa zinayokuwa unayokuwa kunayokuwa panayokuwa munayokuwa
c5 ninalokuwa
nalokuwa
tunalokuwa unalokuwa mnalokuwa analokuwa wanalokuwa unalokuwa inalokuwa linalokuwa yanalokuwa kinalokuwa vinalokuwa inalokuwa zinalokuwa unalokuwa kunalokuwa panalokuwa munalokuwa
c7 ninachokuwa
nachokuwa
tunachokuwa unachokuwa mnachokuwa anachokuwa wanachokuwa unachokuwa inachokuwa linachokuwa yanachokuwa kinachokuwa vinachokuwa inachokuwa zinachokuwa unachokuwa kunachokuwa panachokuwa munachokuwa
c8 ninavyokuwa
navyokuwa
tunavyokuwa unavyokuwa mnavyokuwa anavyokuwa wanavyokuwa unavyokuwa inavyokuwa linavyokuwa yanavyokuwa kinavyokuwa vinavyokuwa inavyokuwa zinavyokuwa unavyokuwa kunavyokuwa panavyokuwa munavyokuwa
c10 ninazokuwa
nazokuwa
tunazokuwa unazokuwa mnazokuwa anazokuwa wanazokuwa unazokuwa inazokuwa linazokuwa yanazokuwa kinazokuwa vinazokuwa inazokuwa zinazokuwa unazokuwa kunazokuwa panazokuwa munazokuwa
c15 ninakokuwa
nakokuwa
tunakokuwa unakokuwa mnakokuwa anakokuwa wanakokuwa unakokuwa inakokuwa linakokuwa yanakokuwa kinakokuwa vinakokuwa inakokuwa zinakokuwa unakokuwa kunakokuwa panakokuwa munakokuwa
c16 ninapokuwa
napokuwa
tunapokuwa unapokuwa mnapokuwa anapokuwa wanapokuwa unapokuwa inapokuwa linapokuwa yanapokuwa kinapokuwa vinapokuwa inapokuwa zinapokuwa unapokuwa kunapokuwa panapokuwa munapokuwa
c17 ninamokuwa
namokuwa
tunamokuwa unamokuwa mnamokuwa anamokuwa wanamokuwa unamokuwa inamokuwa linamokuwa yanamokuwa kinamokuwa vinamokuwa inamokuwa zinamokuwa unamokuwa kunamokuwa panamokuwa munamokuwa
Future
1s/2s/3s/c1 nitakayekuwa
nitakayekuwapo
nitakayekuwako
nitakayekuwamo
tutakayekuwa
tutakayekuwapo
tutakayekuwako
tutakayekuwamo
utakayekuwa
utakayekuwapo
utakayekuwako
utakayekuwamo
mtakayekuwa
mtakayekuwapo
mtakayekuwako
mtakayekuwamo
atakayekuwa
atakayekuwapo
atakayekuwako
atakayekuwamo
watakayekuwa
watakayekuwapo
watakayekuwako
watakayekuwamo
utakayekuwa
utakayekuwapo
utakayekuwako
utakayekuwamo
itakayekuwa
itakayekuwapo
itakayekuwako
itakayekuwamo
litakayekuwa
litakayekuwapo
litakayekuwako
litakayekuwamo
yatakayekuwa
yatakayekuwapo
yatakayekuwako
yatakayekuwamo
kitakayekuwa
kitakayekuwapo
kitakayekuwako
kitakayekuwamo
vitakayekuwa
vitakayekuwapo
vitakayekuwako
vitakayekuwamo
itakayekuwa
itakayekuwapo
itakayekuwako
itakayekuwamo
zitakayekuwa
zitakayekuwapo
zitakayekuwako
zitakayekuwamo
utakayekuwa
utakayekuwapo
utakayekuwako
utakayekuwamo
kutakayekuwa
kutakayekuwapo
kutakayekuwako
kutakayekuwamo
patakayekuwa
patakayekuwapo
patakayekuwako
patakayekuwamo
mutakayekuwa
mutakayekuwapo
mutakayekuwako
mutakayekuwamo
*p/2/3/11/14 nitakaokuwa
nitakaokuwapo
nitakaokuwako
nitakaokuwamo
tutakaokuwa
tutakaokuwapo
tutakaokuwako
tutakaokuwamo
utakaokuwa
utakaokuwapo
utakaokuwako
utakaokuwamo
mtakaokuwa
mtakaokuwapo
mtakaokuwako
mtakaokuwamo
atakaokuwa
atakaokuwapo
atakaokuwako
atakaokuwamo
watakaokuwa
watakaokuwapo
watakaokuwako
watakaokuwamo
utakaokuwa
utakaokuwapo
utakaokuwako
utakaokuwamo
itakaokuwa
itakaokuwapo
itakaokuwako
itakaokuwamo
litakaokuwa
litakaokuwapo
litakaokuwako
litakaokuwamo
yatakaokuwa
yatakaokuwapo
yatakaokuwako
yatakaokuwamo
kitakaokuwa
kitakaokuwapo
kitakaokuwako
kitakaokuwamo
vitakaokuwa
vitakaokuwapo
vitakaokuwako
vitakaokuwamo
itakaokuwa
itakaokuwapo
itakaokuwako
itakaokuwamo
zitakaokuwa
zitakaokuwapo
zitakaokuwako
zitakaokuwamo
utakaokuwa
utakaokuwapo
utakaokuwako
utakaokuwamo
kutakaokuwa
kutakaokuwapo
kutakaokuwako
kutakaokuwamo
patakaokuwa
patakaokuwapo
patakaokuwako
patakaokuwamo
mutakaokuwa
mutakaokuwapo
mutakaokuwako
mutakaokuwamo
c4/c6/c9 nitakayokuwa
nitakayokuwapo
nitakayokuwako
nitakayokuwamo
tutakayokuwa
tutakayokuwapo
tutakayokuwako
tutakayokuwamo
utakayokuwa
utakayokuwapo
utakayokuwako
utakayokuwamo
mtakayokuwa
mtakayokuwapo
mtakayokuwako
mtakayokuwamo
atakayokuwa
atakayokuwapo
atakayokuwako
atakayokuwamo
watakayokuwa
watakayokuwapo
watakayokuwako
watakayokuwamo
utakayokuwa
utakayokuwapo
utakayokuwako
utakayokuwamo
itakayokuwa
itakayokuwapo
itakayokuwako
itakayokuwamo
litakayokuwa
litakayokuwapo
litakayokuwako
litakayokuwamo
yatakayokuwa
yatakayokuwapo
yatakayokuwako
yatakayokuwamo
kitakayokuwa
kitakayokuwapo
kitakayokuwako
kitakayokuwamo
vitakayokuwa
vitakayokuwapo
vitakayokuwako
vitakayokuwamo
itakayokuwa
itakayokuwapo
itakayokuwako
itakayokuwamo
zitakayokuwa
zitakayokuwapo
zitakayokuwako
zitakayokuwamo
utakayokuwa
utakayokuwapo
utakayokuwako
utakayokuwamo
kutakayokuwa
kutakayokuwapo
kutakayokuwako
kutakayokuwamo
patakayokuwa
patakayokuwapo
patakayokuwako
patakayokuwamo
mutakayokuwa
mutakayokuwapo
mutakayokuwako
mutakayokuwamo
c5 nitakalokuwa
nitakalokuwapo
nitakalokuwako
nitakalokuwamo
tutakalokuwa
tutakalokuwapo
tutakalokuwako
tutakalokuwamo
utakalokuwa
utakalokuwapo
utakalokuwako
utakalokuwamo
mtakalokuwa
mtakalokuwapo
mtakalokuwako
mtakalokuwamo
atakalokuwa
atakalokuwapo
atakalokuwako
atakalokuwamo
watakalokuwa
watakalokuwapo
watakalokuwako
watakalokuwamo
utakalokuwa
utakalokuwapo
utakalokuwako
utakalokuwamo
itakalokuwa
itakalokuwapo
itakalokuwako
itakalokuwamo
litakalokuwa
litakalokuwapo
litakalokuwako
litakalokuwamo
yatakalokuwa
yatakalokuwapo
yatakalokuwako
yatakalokuwamo
kitakalokuwa
kitakalokuwapo
kitakalokuwako
kitakalokuwamo
vitakalokuwa
vitakalokuwapo
vitakalokuwako
vitakalokuwamo
itakalokuwa
itakalokuwapo
itakalokuwako
itakalokuwamo
zitakalokuwa
zitakalokuwapo
zitakalokuwako
zitakalokuwamo
utakalokuwa
utakalokuwapo
utakalokuwako
utakalokuwamo
kutakalokuwa
kutakalokuwapo
kutakalokuwako
kutakalokuwamo
patakalokuwa
patakalokuwapo
patakalokuwako
patakalokuwamo
mutakalokuwa
mutakalokuwapo
mutakalokuwako
mutakalokuwamo
c7 nitakachokuwa
nitakachokuwapo
nitakachokuwako
nitakachokuwamo
tutakachokuwa
tutakachokuwapo
tutakachokuwako
tutakachokuwamo
utakachokuwa
utakachokuwapo
utakachokuwako
utakachokuwamo
mtakachokuwa
mtakachokuwapo
mtakachokuwako
mtakachokuwamo
atakachokuwa
atakachokuwapo
atakachokuwako
atakachokuwamo
watakachokuwa
watakachokuwapo
watakachokuwako
watakachokuwamo
utakachokuwa
utakachokuwapo
utakachokuwako
utakachokuwamo
itakachokuwa
itakachokuwapo
itakachokuwako
itakachokuwamo
litakachokuwa
litakachokuwapo
litakachokuwako
litakachokuwamo
yatakachokuwa
yatakachokuwapo
yatakachokuwako
yatakachokuwamo
kitakachokuwa
kitakachokuwapo
kitakachokuwako
kitakachokuwamo
vitakachokuwa
vitakachokuwapo
vitakachokuwako
vitakachokuwamo
itakachokuwa
itakachokuwapo
itakachokuwako
itakachokuwamo
zitakachokuwa
zitakachokuwapo
zitakachokuwako
zitakachokuwamo
utakachokuwa
utakachokuwapo
utakachokuwako
utakachokuwamo
kutakachokuwa
kutakachokuwapo
kutakachokuwako
kutakachokuwamo
patakachokuwa
patakachokuwapo
patakachokuwako
patakachokuwamo
mutakachokuwa
mutakachokuwapo
mutakachokuwako
mutakachokuwamo
c8 nitakavyokuwa
nitakavyokuwapo
nitakavyokuwako
nitakavyokuwamo
tutakavyokuwa
tutakavyokuwapo
tutakavyokuwako
tutakavyokuwamo
utakavyokuwa
utakavyokuwapo
utakavyokuwako
utakavyokuwamo
mtakavyokuwa
mtakavyokuwapo
mtakavyokuwako
mtakavyokuwamo
atakavyokuwa
atakavyokuwapo
atakavyokuwako
atakavyokuwamo
watakavyokuwa
watakavyokuwapo
watakavyokuwako
watakavyokuwamo
utakavyokuwa
utakavyokuwapo
utakavyokuwako
utakavyokuwamo
itakavyokuwa
itakavyokuwapo
itakavyokuwako
itakavyokuwamo
litakavyokuwa
litakavyokuwapo
litakavyokuwako
litakavyokuwamo
yatakavyokuwa
yatakavyokuwapo
yatakavyokuwako
yatakavyokuwamo
kitakavyokuwa
kitakavyokuwapo
kitakavyokuwako
kitakavyokuwamo
vitakavyokuwa
vitakavyokuwapo
vitakavyokuwako
vitakavyokuwamo
itakavyokuwa
itakavyokuwapo
itakavyokuwako
itakavyokuwamo
zitakavyokuwa
zitakavyokuwapo
zitakavyokuwako
zitakavyokuwamo
utakavyokuwa
utakavyokuwapo
utakavyokuwako
utakavyokuwamo
kutakavyokuwa
kutakavyokuwapo
kutakavyokuwako
kutakavyokuwamo
patakavyokuwa
patakavyokuwapo
patakavyokuwako
patakavyokuwamo
mutakavyokuwa
mutakavyokuwapo
mutakavyokuwako
mutakavyokuwamo
c10 nitakazokuwa
nitakazokuwapo
nitakazokuwako
nitakazokuwamo
tutakazokuwa
tutakazokuwapo
tutakazokuwako
tutakazokuwamo
utakazokuwa
utakazokuwapo
utakazokuwako
utakazokuwamo
mtakazokuwa
mtakazokuwapo
mtakazokuwako
mtakazokuwamo
atakazokuwa
atakazokuwapo
atakazokuwako
atakazokuwamo
watakazokuwa
watakazokuwapo
watakazokuwako
watakazokuwamo
utakazokuwa
utakazokuwapo
utakazokuwako
utakazokuwamo
itakazokuwa
itakazokuwapo
itakazokuwako
itakazokuwamo
litakazokuwa
litakazokuwapo
litakazokuwako
litakazokuwamo
yatakazokuwa
yatakazokuwapo
yatakazokuwako
yatakazokuwamo
kitakazokuwa
kitakazokuwapo
kitakazokuwako
kitakazokuwamo
vitakazokuwa
vitakazokuwapo
vitakazokuwako
vitakazokuwamo
itakazokuwa
itakazokuwapo
itakazokuwako
itakazokuwamo
zitakazokuwa
zitakazokuwapo
zitakazokuwako
zitakazokuwamo
utakazokuwa
utakazokuwapo
utakazokuwako
utakazokuwamo
kutakazokuwa
kutakazokuwapo
kutakazokuwako
kutakazokuwamo
patakazokuwa
patakazokuwapo
patakazokuwako
patakazokuwamo
mutakazokuwa
mutakazokuwapo
mutakazokuwako
mutakazokuwamo
c15 nitakakokuwa
nitakakokuwapo
nitakakokuwako
nitakakokuwamo
tutakakokuwa
tutakakokuwapo
tutakakokuwako
tutakakokuwamo
utakakokuwa
utakakokuwapo
utakakokuwako
utakakokuwamo
mtakakokuwa
mtakakokuwapo
mtakakokuwako
mtakakokuwamo
atakakokuwa
atakakokuwapo
atakakokuwako
atakakokuwamo
watakakokuwa
watakakokuwapo
watakakokuwako
watakakokuwamo
utakakokuwa
utakakokuwapo
utakakokuwako
utakakokuwamo
itakakokuwa
itakakokuwapo
itakakokuwako
itakakokuwamo
litakakokuwa
litakakokuwapo
litakakokuwako
litakakokuwamo
yatakakokuwa
yatakakokuwapo
yatakakokuwako
yatakakokuwamo
kitakakokuwa
kitakakokuwapo
kitakakokuwako
kitakakokuwamo
vitakakokuwa
vitakakokuwapo
vitakakokuwako
vitakakokuwamo
itakakokuwa
itakakokuwapo
itakakokuwako
itakakokuwamo
zitakakokuwa
zitakakokuwapo
zitakakokuwako
zitakakokuwamo
utakakokuwa
utakakokuwapo
utakakokuwako
utakakokuwamo
kutakakokuwa
kutakakokuwapo
kutakakokuwako
kutakakokuwamo
patakakokuwa
patakakokuwapo
patakakokuwako
patakakokuwamo
mutakakokuwa
mutakakokuwapo
mutakakokuwako
mutakakokuwamo
c16 nitakapokuwa
nitakapokuwapo
nitakapokuwako
nitakapokuwamo
tutakapokuwa
tutakapokuwapo
tutakapokuwako
tutakapokuwamo
utakapokuwa
utakapokuwapo
utakapokuwako
utakapokuwamo
mtakapokuwa
mtakapokuwapo
mtakapokuwako
mtakapokuwamo
atakapokuwa
atakapokuwapo
atakapokuwako
atakapokuwamo
watakapokuwa
watakapokuwapo
watakapokuwako
watakapokuwamo
utakapokuwa
utakapokuwapo
utakapokuwako
utakapokuwamo
itakapokuwa
itakapokuwapo
itakapokuwako
itakapokuwamo
litakapokuwa
litakapokuwapo
litakapokuwako
litakapokuwamo
yatakapokuwa
yatakapokuwapo
yatakapokuwako
yatakapokuwamo
kitakapokuwa
kitakapokuwapo
kitakapokuwako
kitakapokuwamo
vitakapokuwa
vitakapokuwapo
vitakapokuwako
vitakapokuwamo
itakapokuwa
itakapokuwapo
itakapokuwako
itakapokuwamo
zitakapokuwa
zitakapokuwapo
zitakapokuwako
zitakapokuwamo
utakapokuwa
utakapokuwapo
utakapokuwako
utakapokuwamo
kutakapokuwa
kutakapokuwapo
kutakapokuwako
kutakapokuwamo
patakapokuwa
patakapokuwapo
patakapokuwako
patakapokuwamo
mutakapokuwa
mutakapokuwapo
mutakapokuwako
mutakapokuwamo
c17 nitakamokuwa
nitakamokuwapo
nitakamokuwako
nitakamokuwamo
tutakamokuwa
tutakamokuwapo
tutakamokuwako
tutakamokuwamo
utakamokuwa
utakamokuwapo
utakamokuwako
utakamokuwamo
mtakamokuwa
mtakamokuwapo
mtakamokuwako
mtakamokuwamo
atakamokuwa
atakamokuwapo
atakamokuwako
atakamokuwamo
watakamokuwa
watakamokuwapo
watakamokuwako
watakamokuwamo
utakamokuwa
utakamokuwapo
utakamokuwako
utakamokuwamo
itakamokuwa
itakamokuwapo
itakamokuwako
itakamokuwamo
litakamokuwa
litakamokuwapo
litakamokuwako
litakamokuwamo
yatakamokuwa
yatakamokuwapo
yatakamokuwako
yatakamokuwamo
kitakamokuwa
kitakamokuwapo
kitakamokuwako
kitakamokuwamo
vitakamokuwa
vitakamokuwapo
vitakamokuwako
vitakamokuwamo
itakamokuwa
itakamokuwapo
itakamokuwako
itakamokuwamo
zitakamokuwa
zitakamokuwapo
zitakamokuwako
zitakamokuwamo
utakamokuwa
utakamokuwapo
utakamokuwako
utakamokuwamo
kutakamokuwa
kutakamokuwapo
kutakamokuwako
kutakamokuwamo
patakamokuwa
patakamokuwapo
patakamokuwako
patakamokuwamo
mutakamokuwa
mutakamokuwapo
mutakamokuwako
mutakamokuwamo
General Positive
1s/2s/3s/c1 niliye
niliyepo
niliyeko
niliyemo
tuliye
tuliyepo
tuliyeko
tuliyemo
uliye
uliyepo
uliyeko
uliyemo
mliye
mliyepo
mliyeko
mliyemo
aliye
aliyepo
aliyeko
aliyemo
waliye
waliyepo
waliyeko
waliyemo
uliye
uliyepo
uliyeko
uliyemo
iliye
iliyepo
iliyeko
iliyemo
liliye
liliyepo
liliyeko
liliyemo
yaliye
yaliyepo
yaliyeko
yaliyemo
kiliye
kiliyepo
kiliyeko
kiliyemo
viliye
viliyepo
viliyeko
viliyemo
iliye
iliyepo
iliyeko
iliyemo
ziliye
ziliyepo
ziliyeko
ziliyemo
uliye
uliyepo
uliyeko
uliyemo
kuliye
kuliyepo
kuliyeko
kuliyemo
paliye
paliyepo
paliyeko
paliyemo
muliye
muliyepo
muliyeko
muliyemo
*p/2/3/11/14 nilio
niliopo
nilioko
niliomo
tulio
tuliopo
tulioko
tuliomo
ulio
uliopo
ulioko
uliomo
mlio
mliopo
mlioko
mliomo
alio
aliopo
alioko
aliomo
walio
waliopo
walioko
waliomo
ulio
uliopo
ulioko
uliomo
ilio
iliopo
ilioko
iliomo
lilio
liliopo
lilioko
liliomo
yalio
yaliopo
yalioko
yaliomo
kilio
kiliopo
kilioko
kiliomo
vilio
viliopo
vilioko
viliomo
ilio
iliopo
ilioko
iliomo
zilio
ziliopo
zilioko
ziliomo
ulio
uliopo
ulioko
uliomo
kulio
kuliopo
kulioko
kuliomo
palio
paliopo
palioko
paliomo
mulio
muliopo
mulioko
muliomo
c4/c6/c9 niliyo
niliyopo
niliyoko
niliyomo
tuliyo
tuliyopo
tuliyoko
tuliyomo
uliyo
uliyopo
uliyoko
uliyomo
mliyo
mliyopo
mliyoko
mliyomo
aliyo
aliyopo
aliyoko
aliyomo
waliyo
waliyopo
waliyoko
waliyomo
uliyo
uliyopo
uliyoko
uliyomo
iliyo
iliyopo
iliyoko
iliyomo
liliyo
liliyopo
liliyoko
liliyomo
yaliyo
yaliyopo
yaliyoko
yaliyomo
kiliyo
kiliyopo
kiliyoko
kiliyomo
viliyo
viliyopo
viliyoko
viliyomo
iliyo
iliyopo
iliyoko
iliyomo
ziliyo
ziliyopo
ziliyoko
ziliyomo
uliyo
uliyopo
uliyoko
uliyomo
kuliyo
kuliyopo
kuliyoko
kuliyomo
paliyo
paliyopo
paliyoko
paliyomo
muliyo
muliyopo
muliyoko
muliyomo
c5 nililo
nililopo
nililoko
nililomo
tulilo
tulilopo
tuliloko
tulilomo
ulilo
ulilopo
uliloko
ulilomo
mlilo
mlilopo
mliloko
mlilomo
alilo
alilopo
aliloko
alilomo
walilo
walilopo
waliloko
walilomo
ulilo
ulilopo
uliloko
ulilomo
ililo
ililopo
ililoko
ililomo
lililo
lililopo
lililoko
lililomo
yalilo
yalilopo
yaliloko
yalilomo
kililo
kililopo
kililoko
kililomo
vililo
vililopo
vililoko
vililomo
ililo
ililopo
ililoko
ililomo
zililo
zililopo
zililoko
zililomo
ulilo
ulilopo
uliloko
ulilomo
kulilo
kulilopo
kuliloko
kulilomo
palilo
palilopo
paliloko
palilomo
mulilo
mulilopo
muliloko
mulilomo
c7 nilicho
nilichopo
nilichoko
nilichomo
tulicho
tulichopo
tulichoko
tulichomo
ulicho
ulichopo
ulichoko
ulichomo
mlicho
mlichopo
mlichoko
mlichomo
alicho
alichopo
alichoko
alichomo
walicho
walichopo
walichoko
walichomo
ulicho
ulichopo
ulichoko
ulichomo
ilicho
ilichopo
ilichoko
ilichomo
lilicho
lilichopo
lilichoko
lilichomo
yalicho
yalichopo
yalichoko
yalichomo
kilicho
kilichopo
kilichoko
kilichomo
vilicho
vilichopo
vilichoko
vilichomo
ilicho
ilichopo
ilichoko
ilichomo
zilicho
zilichopo
zilichoko
zilichomo
ulicho
ulichopo
ulichoko
ulichomo
kulicho
kulichopo
kulichoko
kulichomo
palicho
palichopo
palichoko
palichomo
mulicho
mulichopo
mulichoko
mulichomo
c8 nilivyo
nilivyopo
nilivyoko
nilivyomo
tulivyo
tulivyopo
tulivyoko
tulivyomo
ulivyo
ulivyopo
ulivyoko
ulivyomo
mlivyo
mlivyopo
mlivyoko
mlivyomo
alivyo
alivyopo
alivyoko
alivyomo
walivyo
walivyopo
walivyoko
walivyomo
ulivyo
ulivyopo
ulivyoko
ulivyomo
ilivyo
ilivyopo
ilivyoko
ilivyomo
lilivyo
lilivyopo
lilivyoko
lilivyomo
yalivyo
yalivyopo
yalivyoko
yalivyomo
kilivyo
kilivyopo
kilivyoko
kilivyomo
vilivyo
vilivyopo
vilivyoko
vilivyomo
ilivyo
ilivyopo
ilivyoko
ilivyomo
zilivyo
zilivyopo
zilivyoko
zilivyomo
ulivyo
ulivyopo
ulivyoko
ulivyomo
kulivyo
kulivyopo
kulivyoko
kulivyomo
palivyo
palivyopo
palivyoko
palivyomo
mulivyo
mulivyopo
mulivyoko
mulivyomo
c10 nilizo
nilizopo
nilizoko
nilizomo
tulizo
tulizopo
tulizoko
tulizomo
ulizo
ulizopo
ulizoko
ulizomo
mlizo
mlizopo
mlizoko
mlizomo
alizo
alizopo
alizoko
alizomo
walizo
walizopo
walizoko
walizomo
ulizo
ulizopo
ulizoko
ulizomo
ilizo
ilizopo
ilizoko
ilizomo
lilizo
lilizopo
lilizoko
lilizomo
yalizo
yalizopo
yalizoko
yalizomo
kilizo
kilizopo
kilizoko
kilizomo
vilizo
vilizopo
vilizoko
vilizomo
ilizo
ilizopo
ilizoko
ilizomo
zilizo
zilizopo
zilizoko
zilizomo
ulizo
ulizopo
ulizoko
ulizomo
kulizo
kulizopo
kulizoko
kulizomo
palizo
palizopo
palizoko
palizomo
mulizo
mulizopo
mulizoko
mulizomo
c15 niliko
nilikopo
nilikoko
nilikomo
tuliko
tulikopo
tulikoko
tulikomo
uliko
ulikopo
ulikoko
ulikomo
mliko
mlikopo
mlikoko
mlikomo
aliko
alikopo
alikoko
alikomo
waliko
walikopo
walikoko
walikomo
uliko
ulikopo
ulikoko
ulikomo
iliko
ilikopo
ilikoko
ilikomo
liliko
lilikopo
lilikoko
lilikomo
yaliko
yalikopo
yalikoko
yalikomo
kiliko
kilikopo
kilikoko
kilikomo
viliko
vilikopo
vilikoko
vilikomo
iliko
ilikopo
ilikoko
ilikomo
ziliko
zilikopo
zilikoko
zilikomo
uliko
ulikopo
ulikoko
ulikomo
kuliko
kulikopo
kulikoko
kulikomo
paliko
palikopo
palikoko
palikomo
muliko
mulikopo
mulikoko
mulikomo
c16 nilipo
nilipopo
nilipoko
nilipomo
tulipo
tulipopo
tulipoko
tulipomo
ulipo
ulipopo
ulipoko
ulipomo
mlipo
mlipopo
mlipoko
mlipomo
alipo
alipopo
alipoko
alipomo
walipo
walipopo
walipoko
walipomo
ulipo
ulipopo
ulipoko
ulipomo
ilipo
ilipopo
ilipoko
ilipomo
lilipo
lilipopo
lilipoko
lilipomo
yalipo
yalipopo
yalipoko
yalipomo
kilipo
kilipopo
kilipoko
kilipomo
vilipo
vilipopo
vilipoko
vilipomo
ilipo
ilipopo
ilipoko
ilipomo
zilipo
zilipopo
zilipoko
zilipomo
ulipo
ulipopo
ulipoko
ulipomo
kulipo
kulipopo
kulipoko
kulipomo
palipo
palipopo
palipoko
palipomo
mulipo
mulipopo
mulipoko
mulipomo
c17 nilimo
nilimopo
nilimoko
nilimomo
tulimo
tulimopo
tulimoko
tulimomo
ulimo
ulimopo
ulimoko
ulimomo
mlimo
mlimopo
mlimoko
mlimomo
alimo
alimopo
alimoko
alimomo
walimo
walimopo
walimoko
walimomo
ulimo
ulimopo
ulimoko
ulimomo
ilimo
ilimopo
ilimoko
ilimomo
lilimo
lilimopo
lilimoko
lilimomo
yalimo
yalimopo
yalimoko
yalimomo
kilimo
kilimopo
kilimoko
kilimomo
vilimo
vilimopo
vilimoko
vilimomo
ilimo
ilimopo
ilimoko
ilimomo
zilimo
zilimopo
zilimoko
zilimomo
ulimo
ulimopo
ulimoko
ulimomo
kulimo
kulimopo
kulimoko
kulimomo
palimo
palimopo
palimoko
palimomo
mulimo
mulimopo
mulimoko
mulimomo
General Negative
1s/2s/3s/c1 nisiye
nisiyepo
nisiyeko
nisiyemo
tusiye
tusiyepo
tusiyeko
tusiyemo
usiye
usiyepo
usiyeko
usiyemo
msiye
msiyepo
msiyeko
msiyemo
asiye
asiyepo
asiyeko
asiyemo
wasiye
wasiyepo
wasiyeko
wasiyemo
usiye
usiyepo
usiyeko
usiyemo
isiye
isiyepo
isiyeko
isiyemo
lisiye
lisiyepo
lisiyeko
lisiyemo
yasiye
yasiyepo
yasiyeko
yasiyemo
kisiye
kisiyepo
kisiyeko
kisiyemo
visiye
visiyepo
visiyeko
visiyemo
isiye
isiyepo
isiyeko
isiyemo
zisiye
zisiyepo
zisiyeko
zisiyemo
usiye
usiyepo
usiyeko
usiyemo
kusiye
kusiyepo
kusiyeko
kusiyemo
pasiye
pasiyepo
pasiyeko
pasiyemo
musiye
musiyepo
musiyeko
musiyemo
*p/2/3/11/14 nisio
nisiopo
nisioko
nisiomo
tusio
tusiopo
tusioko
tusiomo
usio
usiopo
usioko
usiomo
msio
msiopo
msioko
msiomo
asio
asiopo
asioko
asiomo
wasio
wasiopo
wasioko
wasiomo
usio
usiopo
usioko
usiomo
isio
isiopo
isioko
isiomo
lisio
lisiopo
lisioko
lisiomo
yasio
yasiopo
yasioko
yasiomo
kisio
kisiopo
kisioko
kisiomo
visio
visiopo
visioko
visiomo
isio
isiopo
isioko
isiomo
zisio
zisiopo
zisioko
zisiomo
usio
usiopo
usioko
usiomo
kusio
kusiopo
kusioko
kusiomo
pasio
pasiopo
pasioko
pasiomo
musio
musiopo
musioko
musiomo
c4/c6/c9 nisiyo
nisiyopo
nisiyoko
nisiyomo
tusiyo
tusiyopo
tusiyoko
tusiyomo
usiyo
usiyopo
usiyoko
usiyomo
msiyo
msiyopo
msiyoko
msiyomo
asiyo
asiyopo
asiyoko
asiyomo
wasiyo
wasiyopo
wasiyoko
wasiyomo
usiyo
usiyopo
usiyoko
usiyomo
isiyo
isiyopo
isiyoko
isiyomo
lisiyo
lisiyopo
lisiyoko
lisiyomo
yasiyo
yasiyopo
yasiyoko
yasiyomo
kisiyo
kisiyopo
kisiyoko
kisiyomo
visiyo
visiyopo
visiyoko
visiyomo
isiyo
isiyopo
isiyoko
isiyomo
zisiyo
zisiyopo
zisiyoko
zisiyomo
usiyo
usiyopo
usiyoko
usiyomo
kusiyo
kusiyopo
kusiyoko
kusiyomo
pasiyo
pasiyopo
pasiyoko
pasiyomo
musiyo
musiyopo
musiyoko
musiyomo
c5 nisilo
nisilopo
nisiloko
nisilomo
tusilo
tusilopo
tusiloko
tusilomo
usilo
usilopo
usiloko
usilomo
msilo
msilopo
msiloko
msilomo
asilo
asilopo
asiloko
asilomo
wasilo
wasilopo
wasiloko
wasilomo
usilo
usilopo
usiloko
usilomo
isilo
isilopo
isiloko
isilomo
lisilo
lisilopo
lisiloko
lisilomo
yasilo
yasilopo
yasiloko
yasilomo
kisilo
kisilopo
kisiloko
kisilomo
visilo
visilopo
visiloko
visilomo
isilo
isilopo
isiloko
isilomo
zisilo
zisilopo
zisiloko
zisilomo
usilo
usilopo
usiloko
usilomo
kusilo
kusilopo
kusiloko
kusilomo
pasilo
pasilopo
pasiloko
pasilomo
musilo
musilopo
musiloko
musilomo
c7 nisicho
nisichopo
nisichoko
nisichomo
tusicho
tusichopo
tusichoko
tusichomo
usicho
usichopo
usichoko
usichomo
msicho
msichopo
msichoko
msichomo
asicho
asichopo
asichoko
asichomo
wasicho
wasichopo
wasichoko
wasichomo
usicho
usichopo
usichoko
usichomo
isicho
isichopo
isichoko
isichomo
lisicho
lisichopo
lisichoko
lisichomo
yasicho
yasichopo
yasichoko
yasichomo
kisicho
kisichopo
kisichoko
kisichomo
visicho
visichopo
visichoko
visichomo
isicho
isichopo
isichoko
isichomo
zisicho
zisichopo
zisichoko
zisichomo
usicho
usichopo
usichoko
usichomo
kusicho
kusichopo
kusichoko
kusichomo
pasicho
pasichopo
pasichoko
pasichomo
musicho
musichopo
musichoko
musichomo
c8 nisivyo
nisivyopo
nisivyoko
nisivyomo
tusivyo
tusivyopo
tusivyoko
tusivyomo
usivyo
usivyopo
usivyoko
usivyomo
msivyo
msivyopo
msivyoko
msivyomo
asivyo
asivyopo
asivyoko
asivyomo
wasivyo
wasivyopo
wasivyoko
wasivyomo
usivyo
usivyopo
usivyoko
usivyomo
isivyo
isivyopo
isivyoko
isivyomo
lisivyo
lisivyopo
lisivyoko
lisivyomo
yasivyo
yasivyopo
yasivyoko
yasivyomo
kisivyo
kisivyopo
kisivyoko
kisivyomo
visivyo
visivyopo
visivyoko
visivyomo
isivyo
isivyopo
isivyoko
isivyomo
zisivyo
zisivyopo
zisivyoko
zisivyomo
usivyo
usivyopo
usivyoko
usivyomo
kusivyo
kusivyopo
kusivyoko
kusivyomo
pasivyo
pasivyopo
pasivyoko
pasivyomo
musivyo
musivyopo
musivyoko
musivyomo
c10 nisizo
nisizopo
nisizoko
nisizomo
tusizo
tusizopo
tusizoko
tusizomo
usizo
usizopo
usizoko
usizomo
msizo
msizopo
msizoko
msizomo
asizo
asizopo
asizoko
asizomo
wasizo
wasizopo
wasizoko
wasizomo
usizo
usizopo
usizoko
usizomo
isizo
isizopo
isizoko
isizomo
lisizo
lisizopo
lisizoko
lisizomo
yasizo
yasizopo
yasizoko
yasizomo
kisizo
kisizopo
kisizoko
kisizomo
visizo
visizopo
visizoko
visizomo
isizo
isizopo
isizoko
isizomo
zisizo
zisizopo
zisizoko
zisizomo
usizo
usizopo
usizoko
usizomo
kusizo
kusizopo
kusizoko
kusizomo
pasizo
pasizopo
pasizoko
pasizomo
musizo
musizopo
musizoko
musizomo
c15 nisiko
nisikopo
nisikoko
nisikomo
tusiko
tusikopo
tusikoko
tusikomo
usiko
usikopo
usikoko
usikomo
msiko
msikopo
msikoko
msikomo
asiko
asikopo
asikoko
asikomo
wasiko
wasikopo
wasikoko
wasikomo
usiko
usikopo
usikoko
usikomo
isiko
isikopo
isikoko
isikomo
lisiko
lisikopo
lisikoko
lisikomo
yasiko
yasikopo
yasikoko
yasikomo
kisiko
kisikopo
kisikoko
kisikomo
visiko
visikopo
visikoko
visikomo
isiko
isikopo
isikoko
isikomo
zisiko
zisikopo
zisikoko
zisikomo
usiko
usikopo
usikoko
usikomo
kusiko
kusikopo
kusikoko
kusikomo
pasiko
pasikopo
pasikoko
pasikomo
musiko
musikopo
musikoko
musikomo
c16 nisipo
nisipopo
nisipoko
nisipomo
tusipo
tusipopo
tusipoko
tusipomo
usipo
usipopo
usipoko
usipomo
msipo
msipopo
msipoko
msipomo
asipo
asipopo
asipoko
asipomo
wasipo
wasipopo
wasipoko
wasipomo
usipo
usipopo
usipoko
usipomo
isipo
isipopo
isipoko
isipomo
lisipo
lisipopo
lisipoko
lisipomo
yasipo
yasipopo
yasipoko
yasipomo
kisipo
kisipopo
kisipoko
kisipomo
visipo
visipopo
visipoko
visipomo
isipo
isipopo
isipoko
isipomo
zisipo
zisipopo
zisipoko
zisipomo
usipo
usipopo
usipoko
usipomo
kusipo
kusipopo
kusipoko
kusipomo
pasipo
pasipopo
pasipoko
pasipomo
musipo
musipopo
musipoko
musipomo
c17 nisimo
nisimopo
nisimoko
nisimomo
tusimo
tusimopo
tusimoko
tusimomo
usimo
usimopo
usimoko
usimomo
msimo
msimopo
msimoko
msimomo
asimo
asimopo
asimoko
asimomo
wasimo
wasimopo
wasimoko
wasimomo
usimo
usimopo
usimoko
usimomo
isimo
isimopo
isimoko
isimomo
lisimo
lisimopo
lisimoko
lisimomo
yasimo
yasimopo
yasimoko
yasimomo
kisimo
kisimopo
kisimoko
kisimomo
visimo
visimopo
visimoko
visimomo
isimo
isimopo
isimoko
isimomo
zisimo
zisimopo
zisimoko
zisimomo
usimo
usimopo
usimoko
usimomo
kusimo
kusimopo
kusimoko
kusimomo
pasimo
pasimopo
pasimoko
pasimomo
musimo
musimopo
musimoko
musimomo
Forms with Object Concords
Infinitives Habituals
1s kuniwa huniwa
2s/2p/15/17 kukuwa
kukuweni
hukuwa
hukuweni
3s kumwa humwa
1p kutuwa hutuwa
2p/3p/c2 kuwawa
kuwaweni
huwawa
huwaweni
Reflexive kujiwa hujiwa
c3/c11/c14 kuuwa huuwa
c4/c9 kuiwa huiwa
c5 kuliwa huliwa
c6 kuyawa huyawa
c7 kukiwa hukiwa
c8 kuviwa huviwa
c10 kuziwa huziwa
c16 kupawa hupawa
c18 kumuwa humuwa
Positive Past
1s nilinikuwa
nalinikuwa
tulinikuwa
twalinikuwa
ulinikuwa
walinikuwa
mlinikuwa
mwalinikuwa
alinikuwa walinikuwa ulinikuwa ilinikuwa lilinikuwa yalinikuwa kilinikuwa vilinikuwa ilinikuwa zilinikuwa ulinikuwa kulinikuwa palinikuwa mulinikuwa
2s/2p/15/17 nilikukuwa
nilikukuweni
nalikukuwa
nalikukuweni
tulikukuwa
tulikukuweni
twalikukuwa
twalikukuweni
ulikukuwa
ulikukuweni
walikukuwa
walikukuweni
mlikukuwa
mlikukuweni
mwalikukuwa
mwalikukuweni
alikukuwa
alikukuweni
walikukuwa
walikukuweni
ulikukuwa
ulikukuweni
ilikukuwa
ilikukuweni
lilikukuwa
lilikukuweni
yalikukuwa
yalikukuweni
kilikukuwa
kilikukuweni
vilikukuwa
vilikukuweni
ilikukuwa
ilikukuweni
zilikukuwa
zilikukuweni
ulikukuwa
ulikukuweni
kulikukuwa
kulikukuweni
palikukuwa
palikukuweni
mulikukuwa
mulikukuweni
3s nilimkuwa
nalimkuwa
tulimkuwa
twalimkuwa
ulimkuwa
walimkuwa
mlimkuwa
mwalimkuwa
alimkuwa walimkuwa ulimkuwa ilimkuwa lilimkuwa yalimkuwa kilimkuwa vilimkuwa ilimkuwa zilimkuwa ulimkuwa kulimkuwa palimkuwa mulimkuwa
1p nilitukuwa
nalitukuwa
tulitukuwa
twalitukuwa
ulitukuwa
walitukuwa
mlitukuwa
mwalitukuwa
alitukuwa walitukuwa ulitukuwa ilitukuwa lilitukuwa yalitukuwa kilitukuwa vilitukuwa ilitukuwa zilitukuwa ulitukuwa kulitukuwa palitukuwa mulitukuwa
2p/3p/c2 niliwakuwa
niliwakuweni
naliwakuwa
naliwakuweni
tuliwakuwa
tuliwakuweni
twaliwakuwa
twaliwakuweni
uliwakuwa
uliwakuweni
waliwakuwa
waliwakuweni
mliwakuwa
mliwakuweni
mwaliwakuwa
mwaliwakuweni
aliwakuwa
aliwakuweni
waliwakuwa
waliwakuweni
uliwakuwa
uliwakuweni
iliwakuwa
iliwakuweni
liliwakuwa
liliwakuweni
yaliwakuwa
yaliwakuweni
kiliwakuwa
kiliwakuweni
viliwakuwa
viliwakuweni
iliwakuwa
iliwakuweni
ziliwakuwa
ziliwakuweni
uliwakuwa
uliwakuweni
kuliwakuwa
kuliwakuweni
paliwakuwa
paliwakuweni
muliwakuwa
muliwakuweni
Reflexive nilijikuwa
nalijikuwa
tulijikuwa
twalijikuwa
ulijikuwa
walijikuwa
mlijikuwa
mwalijikuwa
alijikuwa walijikuwa ulijikuwa ilijikuwa lilijikuwa yalijikuwa kilijikuwa vilijikuwa ilijikuwa zilijikuwa ulijikuwa kulijikuwa palijikuwa mulijikuwa
c3/c11/c14 niliukuwa
naliukuwa
tuliukuwa
twaliukuwa
uliukuwa
waliukuwa
mliukuwa
mwaliukuwa
aliukuwa waliukuwa uliukuwa iliukuwa liliukuwa yaliukuwa kiliukuwa viliukuwa iliukuwa ziliukuwa uliukuwa kuliukuwa paliukuwa muliukuwa
c4/c9 niliikuwa
naliikuwa
tuliikuwa
twaliikuwa
uliikuwa
waliikuwa
mliikuwa
mwaliikuwa
aliikuwa waliikuwa uliikuwa iliikuwa liliikuwa yaliikuwa kiliikuwa viliikuwa iliikuwa ziliikuwa uliikuwa kuliikuwa paliikuwa muliikuwa
c5 nililikuwa
nalilikuwa
tulilikuwa
twalilikuwa
ulilikuwa
walilikuwa
mlilikuwa
mwalilikuwa
alilikuwa walilikuwa ulilikuwa ililikuwa lililikuwa yalilikuwa kililikuwa vililikuwa ililikuwa zililikuwa ulilikuwa kulilikuwa palilikuwa mulilikuwa
c6 niliyakuwa
naliyakuwa
tuliyakuwa
twaliyakuwa
uliyakuwa
waliyakuwa
mliyakuwa
mwaliyakuwa
aliyakuwa waliyakuwa uliyakuwa iliyakuwa liliyakuwa yaliyakuwa kiliyakuwa viliyakuwa iliyakuwa ziliyakuwa uliyakuwa kuliyakuwa paliyakuwa muliyakuwa
c7 nilikikuwa
nalikikuwa
tulikikuwa
twalikikuwa
ulikikuwa
walikikuwa
mlikikuwa
mwalikikuwa
alikikuwa walikikuwa ulikikuwa ilikikuwa lilikikuwa yalikikuwa kilikikuwa vilikikuwa ilikikuwa zilikikuwa ulikikuwa kulikikuwa palikikuwa mulikikuwa
c8 nilivikuwa
nalivikuwa
tulivikuwa
twalivikuwa
ulivikuwa
walivikuwa
mlivikuwa
mwalivikuwa
alivikuwa walivikuwa ulivikuwa ilivikuwa lilivikuwa yalivikuwa kilivikuwa vilivikuwa ilivikuwa zilivikuwa ulivikuwa kulivikuwa palivikuwa mulivikuwa
c10 nilizikuwa
nalizikuwa
tulizikuwa
twalizikuwa
ulizikuwa
walizikuwa
mlizikuwa
mwalizikuwa
alizikuwa walizikuwa ulizikuwa ilizikuwa lilizikuwa yalizikuwa kilizikuwa vilizikuwa ilizikuwa zilizikuwa ulizikuwa kulizikuwa palizikuwa mulizikuwa
c16 nilipakuwa
nalipakuwa
tulipakuwa
twalipakuwa
ulipakuwa
walipakuwa
mlipakuwa
mwalipakuwa
alipakuwa walipakuwa ulipakuwa ilipakuwa lilipakuwa yalipakuwa kilipakuwa vilipakuwa ilipakuwa zilipakuwa ulipakuwa kulipakuwa palipakuwa mulipakuwa
c18 nilimukuwa
nalimukuwa
tulimukuwa
twalimukuwa
ulimukuwa
walimukuwa
mlimukuwa
mwalimukuwa
alimukuwa walimukuwa ulimukuwa ilimukuwa lilimukuwa yalimukuwa kilimukuwa vilimukuwa ilimukuwa zilimukuwa ulimukuwa kulimukuwa palimukuwa mulimukuwa
Negative Past
1s sikuniwa hatukuniwa hukuniwa hamkuniwa hakuniwa hawakuniwa haukuniwa haikuniwa halikuniwa hayakuniwa hakikuniwa havikuniwa haikuniwa hazikuniwa haukuniwa hakukuniwa hapakuniwa hamukuniwa
2s/2p/15/17 sikukuwa
sikukuweni
hatukukuwa
hatukukuweni
hukukuwa
hukukuweni
hamkukuwa
hamkukuweni
hakukuwa
hakukuweni
hawakukuwa
hawakukuweni
haukukuwa
haukukuweni
haikukuwa
haikukuweni
halikukuwa
halikukuweni
hayakukuwa
hayakukuweni
hakikukuwa
hakikukuweni
havikukuwa
havikukuweni
haikukuwa
haikukuweni
hazikukuwa
hazikukuweni
haukukuwa
haukukuweni
hakukukuwa
hakukukuweni
hapakukuwa
hapakukuweni
hamukukuwa
hamukukuweni
3s sikumwa hatukumwa hukumwa hamkumwa hakumwa hawakumwa haukumwa haikumwa halikumwa hayakumwa hakikumwa havikumwa haikumwa hazikumwa haukumwa hakukumwa hapakumwa hamukumwa
1p sikutuwa hatukutuwa hukutuwa hamkutuwa hakutuwa hawakutuwa haukutuwa haikutuwa halikutuwa hayakutuwa hakikutuwa havikutuwa haikutuwa hazikutuwa haukutuwa hakukutuwa hapakutuwa hamukutuwa
2p/3p/c2 sikuwawa
sikuwaweni
hatukuwawa
hatukuwaweni
hukuwawa
hukuwaweni
hamkuwawa
hamkuwaweni
hakuwawa
hakuwaweni
hawakuwawa
hawakuwaweni
haukuwawa
haukuwaweni
haikuwawa
haikuwaweni
halikuwawa
halikuwaweni
hayakuwawa
hayakuwaweni
hakikuwawa
hakikuwaweni
havikuwawa
havikuwaweni
haikuwawa
haikuwaweni
hazikuwawa
hazikuwaweni
haukuwawa
haukuwaweni
hakukuwawa
hakukuwaweni
hapakuwawa
hapakuwaweni
hamukuwawa
hamukuwaweni
Reflexive sikujiwa hatukujiwa hukujiwa hamkujiwa hakujiwa hawakujiwa haukujiwa haikujiwa halikujiwa hayakujiwa hakikujiwa havikujiwa haikujiwa hazikujiwa haukujiwa hakukujiwa hapakujiwa hamukujiwa
c3/c11/c14 sikuuwa hatukuuwa hukuuwa hamkuuwa hakuuwa hawakuuwa haukuuwa haikuuwa halikuuwa hayakuuwa hakikuuwa havikuuwa haikuuwa hazikuuwa haukuuwa hakukuuwa hapakuuwa hamukuuwa
c4/c9 sikuiwa hatukuiwa hukuiwa hamkuiwa hakuiwa hawakuiwa haukuiwa haikuiwa halikuiwa hayakuiwa hakikuiwa havikuiwa haikuiwa hazikuiwa haukuiwa hakukuiwa hapakuiwa hamukuiwa
c5 sikuliwa hatukuliwa hukuliwa hamkuliwa hakuliwa hawakuliwa haukuliwa haikuliwa halikuliwa hayakuliwa hakikuliwa havikuliwa haikuliwa hazikuliwa haukuliwa hakukuliwa hapakuliwa hamukuliwa
c6 sikuyawa hatukuyawa hukuyawa hamkuyawa hakuyawa hawakuyawa haukuyawa haikuyawa halikuyawa hayakuyawa hakikuyawa havikuyawa haikuyawa hazikuyawa haukuyawa hakukuyawa hapakuyawa hamukuyawa
c7 sikukiwa hatukukiwa hukukiwa hamkukiwa hakukiwa hawakukiwa haukukiwa haikukiwa halikukiwa hayakukiwa hakikukiwa havikukiwa haikukiwa hazikukiwa haukukiwa hakukukiwa hapakukiwa hamukukiwa
c8 sikuviwa hatukuviwa hukuviwa hamkuviwa hakuviwa hawakuviwa haukuviwa haikuviwa halikuviwa hayakuviwa hakikuviwa havikuviwa haikuviwa hazikuviwa haukuviwa hakukuviwa hapakuviwa hamukuviwa
c10 sikuziwa hatukuziwa hukuziwa hamkuziwa hakuziwa hawakuziwa haukuziwa haikuziwa halikuziwa hayakuziwa hakikuziwa havikuziwa haikuziwa hazikuziwa haukuziwa hakukuziwa hapakuziwa hamukuziwa
c16 sikupawa hatukupawa hukupawa hamkupawa hakupawa hawakupawa haukupawa haikupawa halikupawa hayakupawa hakikupawa havikupawa haikupawa hazikupawa haukupawa hakukupawa hapakupawa hamukupawa
c18 sikumuwa hatukumuwa hukumuwa hamkumuwa hakumuwa hawakumuwa haukumuwa haikumuwa halikumuwa hayakumuwa hakikumuwa havikumuwa haikumuwa hazikumuwa haukumuwa hakukumuwa hapakumuwa hamukumuwa
Positive Present
1s ninanikuwa
nanikuwa
tunanikuwa unanikuwa mnanikuwa ananikuwa wananikuwa unanikuwa inanikuwa linanikuwa yananikuwa kinanikuwa vinanikuwa inanikuwa zinanikuwa unanikuwa kunanikuwa pananikuwa munanikuwa
2s/2p/15/17 ninakukuwa
ninakukuweni
nakukuwa
nakukuweni
tunakukuwa
tunakukuweni
unakukuwa
unakukuweni
mnakukuwa
mnakukuweni
anakukuwa
anakukuweni
wanakukuwa
wanakukuweni
unakukuwa
unakukuweni
inakukuwa
inakukuweni
linakukuwa
linakukuweni
yanakukuwa
yanakukuweni
kinakukuwa
kinakukuweni
vinakukuwa
vinakukuweni
inakukuwa
inakukuweni
zinakukuwa
zinakukuweni
unakukuwa
unakukuweni
kunakukuwa
kunakukuweni
panakukuwa
panakukuweni
munakukuwa
munakukuweni
3s ninamkuwa
namkuwa
tunamkuwa unamkuwa mnamkuwa anamkuwa wanamkuwa unamkuwa inamkuwa linamkuwa yanamkuwa kinamkuwa vinamkuwa inamkuwa zinamkuwa unamkuwa kunamkuwa panamkuwa munamkuwa
1p ninatukuwa
natukuwa
tunatukuwa unatukuwa mnatukuwa anatukuwa wanatukuwa unatukuwa inatukuwa linatukuwa yanatukuwa kinatukuwa vinatukuwa inatukuwa zinatukuwa unatukuwa kunatukuwa panatukuwa munatukuwa
2p/3p/c2 ninawakuwa
ninawakuweni
nawakuwa
nawakuweni
tunawakuwa
tunawakuweni
unawakuwa
unawakuweni
mnawakuwa
mnawakuweni
anawakuwa
anawakuweni
wanawakuwa
wanawakuweni
unawakuwa
unawakuweni
inawakuwa
inawakuweni
linawakuwa
linawakuweni
yanawakuwa
yanawakuweni
kinawakuwa
kinawakuweni
vinawakuwa
vinawakuweni
inawakuwa
inawakuweni
zinawakuwa
zinawakuweni
unawakuwa
unawakuweni
kunawakuwa
kunawakuweni
panawakuwa
panawakuweni
munawakuwa
munawakuweni
Reflexive ninajikuwa
najikuwa
tunajikuwa unajikuwa mnajikuwa anajikuwa wanajikuwa unajikuwa inajikuwa linajikuwa yanajikuwa kinajikuwa vinajikuwa inajikuwa zinajikuwa unajikuwa kunajikuwa panajikuwa munajikuwa
c3/c11/c14 ninaukuwa
naukuwa
tunaukuwa unaukuwa mnaukuwa anaukuwa wanaukuwa unaukuwa inaukuwa linaukuwa yanaukuwa kinaukuwa vinaukuwa inaukuwa zinaukuwa unaukuwa kunaukuwa panaukuwa munaukuwa
c4/c9 ninaikuwa
naikuwa
tunaikuwa unaikuwa mnaikuwa anaikuwa wanaikuwa unaikuwa inaikuwa linaikuwa yanaikuwa kinaikuwa vinaikuwa inaikuwa zinaikuwa unaikuwa kunaikuwa panaikuwa munaikuwa
c5 ninalikuwa
nalikuwa
tunalikuwa unalikuwa mnalikuwa analikuwa wanalikuwa unalikuwa inalikuwa linalikuwa yanalikuwa kinalikuwa vinalikuwa inalikuwa zinalikuwa unalikuwa kunalikuwa panalikuwa munalikuwa
c6 ninayakuwa
nayakuwa
tunayakuwa unayakuwa mnayakuwa anayakuwa wanayakuwa unayakuwa inayakuwa linayakuwa yanayakuwa kinayakuwa vinayakuwa inayakuwa zinayakuwa unayakuwa kunayakuwa panayakuwa munayakuwa
c7 ninakikuwa
nakikuwa
tunakikuwa unakikuwa mnakikuwa anakikuwa wanakikuwa unakikuwa inakikuwa linakikuwa yanakikuwa kinakikuwa vinakikuwa inakikuwa zinakikuwa unakikuwa kunakikuwa panakikuwa munakikuwa
c8 ninavikuwa
navikuwa
tunavikuwa unavikuwa mnavikuwa anavikuwa wanavikuwa unavikuwa inavikuwa linavikuwa yanavikuwa kinavikuwa vinavikuwa inavikuwa zinavikuwa unavikuwa kunavikuwa panavikuwa munavikuwa
c10 ninazikuwa
nazikuwa
tunazikuwa unazikuwa mnazikuwa anazikuwa wanazikuwa unazikuwa inazikuwa linazikuwa yanazikuwa kinazikuwa vinazikuwa inazikuwa zinazikuwa unazikuwa kunazikuwa panazikuwa munazikuwa
c16 ninapakuwa
napakuwa
tunapakuwa unapakuwa mnapakuwa anapakuwa wanapakuwa unapakuwa inapakuwa linapakuwa yanapakuwa kinapakuwa vinapakuwa inapakuwa zinapakuwa unapakuwa kunapakuwa panapakuwa munapakuwa
c18 ninamukuwa
namukuwa
tunamukuwa unamukuwa mnamukuwa anamukuwa wanamukuwa unamukuwa inamukuwa linamukuwa yanamukuwa kinamukuwa vinamukuwa inamukuwa zinamukuwa unamukuwa kunamukuwa panamukuwa munamukuwa
Negative Present
1s siniwi hatuniwi huniwi hamniwi haniwi hawaniwi hauniwi hainiwi haliniwi hayaniwi hakiniwi haviniwi hainiwi haziniwi hauniwi hakuniwi hapaniwi hamuniwi
2s/2p/15/17 sikuwi
sikuwini
hatukuwi
hatukuwini
hukuwi
hukuwini
hamkuwi
hamkuwini
hakuwi
hakuwini
hawakuwi
hawakuwini
haukuwi
haukuwini
haikuwi
haikuwini
halikuwi
halikuwini
hayakuwi
hayakuwini
hakikuwi
hakikuwini
havikuwi
havikuwini
haikuwi
haikuwini
hazikuwi
hazikuwini
haukuwi
haukuwini
hakukuwi
hakukuwini
hapakuwi
hapakuwini
hamukuwi
hamukuwini
3s simwi hatumwi humwi hammwi hamwi hawamwi haumwi haimwi halimwi hayamwi hakimwi havimwi haimwi hazimwi haumwi hakumwi hapamwi hamumwi
1p situwi hatutuwi hutuwi hamtuwi hatuwi hawatuwi hautuwi haituwi halituwi hayatuwi hakituwi havituwi haituwi hazituwi hautuwi hakutuwi hapatuwi hamutuwi
2p/3p/c2 siwawi
siwawini
hatuwawi
hatuwawini
huwawi
huwawini
hamwawi
hamwawini
hawawi
hawawini
hawawawi
hawawawini
hauwawi
hauwawini
haiwawi
haiwawini
haliwawi
haliwawini
hayawawi
hayawawini
hakiwawi
hakiwawini
haviwawi
haviwawini
haiwawi
haiwawini
haziwawi
haziwawini
hauwawi
hauwawini
hakuwawi
hakuwawini
hapawawi
hapawawini
hamuwawi
hamuwawini
Reflexive sijiwi hatujiwi hujiwi hamjiwi hajiwi hawajiwi haujiwi haijiwi halijiwi hayajiwi hakijiwi havijiwi haijiwi hazijiwi haujiwi hakujiwi hapajiwi hamujiwi
c3/c11/c14 siuwi hatuuwi huuwi hamuwi hauwi hawauwi hauuwi haiuwi haliuwi hayauwi hakiuwi haviuwi haiuwi haziuwi hauuwi hakuuwi hapauwi hamuuwi
c4/c9 siiwi hatuiwi huiwi hamiwi haiwi hawaiwi hauiwi haiiwi haliiwi hayaiwi hakiiwi haviiwi haiiwi haziiwi hauiwi hakuiwi hapaiwi hamuiwi
c5 siliwi hatuliwi huliwi hamliwi haliwi hawaliwi hauliwi hailiwi haliliwi hayaliwi hakiliwi haviliwi hailiwi haziliwi hauliwi hakuliwi hapaliwi hamuliwi
c6 siyawi hatuyawi huyawi hamyawi hayawi hawayawi hauyawi haiyawi haliyawi hayayawi hakiyawi haviyawi haiyawi haziyawi hauyawi hakuyawi hapayawi hamuyawi
c7 sikiwi hatukiwi hukiwi hamkiwi hakiwi hawakiwi haukiwi haikiwi halikiwi hayakiwi hakikiwi havikiwi haikiwi hazikiwi haukiwi hakukiwi hapakiwi hamukiwi
c8 siviwi hatuviwi huviwi hamviwi haviwi hawaviwi hauviwi haiviwi haliviwi hayaviwi hakiviwi haviviwi haiviwi haziviwi hauviwi hakuviwi hapaviwi hamuviwi
c10 siziwi hatuziwi huziwi hamziwi haziwi hawaziwi hauziwi haiziwi haliziwi hayaziwi hakiziwi haviziwi haiziwi haziziwi hauziwi hakuziwi hapaziwi hamuziwi
c16 sipawi hatupawi hupawi hampawi hapawi hawapawi haupawi haipawi halipawi hayapawi hakipawi havipawi haipawi hazipawi haupawi hakupawi hapapawi hamupawi
c18 simuwi hatumuwi humuwi hammuwi hamuwi hawamuwi haumuwi haimuwi halimuwi hayamuwi hakimuwi havimuwi haimuwi hazimuwi haumuwi hakumuwi hapamuwi hamumuwi
Positive Future
1s nitanikuwa tutanikuwa utanikuwa mtanikuwa atanikuwa watanikuwa utanikuwa itanikuwa litanikuwa yatanikuwa kitanikuwa vitanikuwa itanikuwa zitanikuwa utanikuwa kutanikuwa patanikuwa mutanikuwa
2s/2p/15/17 nitakukuwa
nitakukuweni
tutakukuwa
tutakukuweni
utakukuwa
utakukuweni
mtakukuwa
mtakukuweni
atakukuwa
atakukuweni
watakukuwa
watakukuweni
utakukuwa
utakukuweni
itakukuwa
itakukuweni
litakukuwa
litakukuweni
yatakukuwa
yatakukuweni
kitakukuwa
kitakukuweni
vitakukuwa
vitakukuweni
itakukuwa
itakukuweni
zitakukuwa
zitakukuweni
utakukuwa
utakukuweni
kutakukuwa
kutakukuweni
patakukuwa
patakukuweni
mutakukuwa
mutakukuweni
3s nitamkuwa tutamkuwa utamkuwa mtamkuwa atamkuwa watamkuwa utamkuwa itamkuwa litamkuwa yatamkuwa kitamkuwa vitamkuwa itamkuwa zitamkuwa utamkuwa kutamkuwa patamkuwa mutamkuwa
1p nitatukuwa tutatukuwa utatukuwa mtatukuwa atatukuwa watatukuwa utatukuwa itatukuwa litatukuwa yatatukuwa kitatukuwa vitatukuwa itatukuwa zitatukuwa utatukuwa kutatukuwa patatukuwa mutatukuwa
2p/3p/c2 nitawakuwa
nitawakuweni
tutawakuwa
tutawakuweni
utawakuwa
utawakuweni
mtawakuwa
mtawakuweni
atawakuwa
atawakuweni
watawakuwa
watawakuweni
utawakuwa
utawakuweni
itawakuwa
itawakuweni
litawakuwa
litawakuweni
yatawakuwa
yatawakuweni
kitawakuwa
kitawakuweni
vitawakuwa
vitawakuweni
itawakuwa
itawakuweni
zitawakuwa
zitawakuweni
utawakuwa
utawakuweni
kutawakuwa
kutawakuweni
patawakuwa
patawakuweni
mutawakuwa
mutawakuweni
Reflexive nitajikuwa tutajikuwa utajikuwa mtajikuwa atajikuwa watajikuwa utajikuwa itajikuwa litajikuwa yatajikuwa kitajikuwa vitajikuwa itajikuwa zitajikuwa utajikuwa kutajikuwa patajikuwa mutajikuwa
c3/c11/c14 nitaukuwa tutaukuwa utaukuwa mtaukuwa ataukuwa wataukuwa utaukuwa itaukuwa litaukuwa yataukuwa kitaukuwa vitaukuwa itaukuwa zitaukuwa utaukuwa kutaukuwa pataukuwa mutaukuwa
c4/c9 nitaikuwa tutaikuwa utaikuwa mtaikuwa ataikuwa wataikuwa utaikuwa itaikuwa litaikuwa yataikuwa kitaikuwa vitaikuwa itaikuwa zitaikuwa utaikuwa kutaikuwa pataikuwa mutaikuwa
c5 nitalikuwa tutalikuwa utalikuwa mtalikuwa atalikuwa watalikuwa utalikuwa italikuwa litalikuwa yatalikuwa kitalikuwa vitalikuwa italikuwa zitalikuwa utalikuwa kutalikuwa patalikuwa mutalikuwa
c6 nitayakuwa tutayakuwa utayakuwa mtayakuwa atayakuwa watayakuwa utayakuwa itayakuwa litayakuwa yatayakuwa kitayakuwa vitayakuwa itayakuwa zitayakuwa utayakuwa kutayakuwa patayakuwa mutayakuwa
c7 nitakikuwa tutakikuwa utakikuwa mtakikuwa atakikuwa watakikuwa utakikuwa itakikuwa litakikuwa yatakikuwa kitakikuwa vitakikuwa itakikuwa zitakikuwa utakikuwa kutakikuwa patakikuwa mutakikuwa
c8 nitavikuwa tutavikuwa utavikuwa mtavikuwa atavikuwa watavikuwa utavikuwa itavikuwa litavikuwa yatavikuwa kitavikuwa vitavikuwa itavikuwa zitavikuwa utavikuwa kutavikuwa patavikuwa mutavikuwa
c10 nitazikuwa tutazikuwa utazikuwa mtazikuwa atazikuwa watazikuwa utazikuwa itazikuwa litazikuwa yatazikuwa kitazikuwa vitazikuwa itazikuwa zitazikuwa utazikuwa kutazikuwa patazikuwa mutazikuwa
c16 nitapakuwa tutapakuwa utapakuwa mtapakuwa atapakuwa watapakuwa utapakuwa itapakuwa litapakuwa yatapakuwa kitapakuwa vitapakuwa itapakuwa zitapakuwa utapakuwa kutapakuwa patapakuwa mutapakuwa
c18 nitamukuwa tutamukuwa utamukuwa mtamukuwa atamukuwa watamukuwa utamukuwa itamukuwa litamukuwa yatamukuwa kitamukuwa vitamukuwa itamukuwa zitamukuwa utamukuwa kutamukuwa patamukuwa mutamukuwa
Negative Future
1s sitanikuwa hatutanikuwa hutanikuwa hamtanikuwa hatanikuwa hawatanikuwa hautanikuwa haitanikuwa halitanikuwa hayatanikuwa hakitanikuwa havitanikuwa haitanikuwa hazitanikuwa hautanikuwa hakutanikuwa hapatanikuwa hamutanikuwa
2s/2p/15/17 sitakukuwa
sitakukuweni
hatutakukuwa
hatutakukuweni
hutakukuwa
hutakukuweni
hamtakukuwa
hamtakukuweni
hatakukuwa
hatakukuweni
hawatakukuwa
hawatakukuweni
hautakukuwa
hautakukuweni
haitakukuwa
haitakukuweni
halitakukuwa
halitakukuweni
hayatakukuwa
hayatakukuweni
hakitakukuwa
hakitakukuweni
havitakukuwa
havitakukuweni
haitakukuwa
haitakukuweni
hazitakukuwa
hazitakukuweni
hautakukuwa
hautakukuweni
hakutakukuwa
hakutakukuweni
hapatakukuwa
hapatakukuweni
hamutakukuwa
hamutakukuweni
3s sitamkuwa hatutamkuwa hutamkuwa hamtamkuwa hatamkuwa hawatamkuwa hautamkuwa haitamkuwa halitamkuwa hayatamkuwa hakitamkuwa havitamkuwa haitamkuwa hazitamkuwa hautamkuwa hakutamkuwa hapatamkuwa hamutamkuwa
1p sitatukuwa hatutatukuwa hutatukuwa hamtatukuwa hatatukuwa hawatatukuwa hautatukuwa haitatukuwa halitatukuwa hayatatukuwa hakitatukuwa havitatukuwa haitatukuwa hazitatukuwa hautatukuwa hakutatukuwa hapatatukuwa hamutatukuwa
2p/3p/c2 sitawakuwa
sitawakuweni
hatutawakuwa
hatutawakuweni
hutawakuwa
hutawakuweni
hamtawakuwa
hamtawakuweni
hatawakuwa
hatawakuweni
hawatawakuwa
hawatawakuweni
hautawakuwa
hautawakuweni
haitawakuwa
haitawakuweni
halitawakuwa
halitawakuweni
hayatawakuwa
hayatawakuweni
hakitawakuwa
hakitawakuweni
havitawakuwa
havitawakuweni
haitawakuwa
haitawakuweni
hazitawakuwa
hazitawakuweni
hautawakuwa
hautawakuweni
hakutawakuwa
hakutawakuweni
hapatawakuwa
hapatawakuweni
hamutawakuwa
hamutawakuweni
Reflexive sitajikuwa hatutajikuwa hutajikuwa hamtajikuwa hatajikuwa hawatajikuwa hautajikuwa haitajikuwa halitajikuwa hayatajikuwa hakitajikuwa havitajikuwa haitajikuwa hazitajikuwa hautajikuwa hakutajikuwa hapatajikuwa hamutajikuwa
c3/c11/c14 sitaukuwa hatutaukuwa hutaukuwa hamtaukuwa hataukuwa hawataukuwa hautaukuwa haitaukuwa halitaukuwa hayataukuwa hakitaukuwa havitaukuwa haitaukuwa hazitaukuwa hautaukuwa hakutaukuwa hapataukuwa hamutaukuwa
c4/c9 sitaikuwa hatutaikuwa hutaikuwa hamtaikuwa hataikuwa hawataikuwa hautaikuwa haitaikuwa halitaikuwa hayataikuwa hakitaikuwa havitaikuwa haitaikuwa hazitaikuwa hautaikuwa hakutaikuwa hapataikuwa hamutaikuwa
c5 sitalikuwa hatutalikuwa hutalikuwa hamtalikuwa hatalikuwa hawatalikuwa hautalikuwa haitalikuwa halitalikuwa hayatalikuwa hakitalikuwa havitalikuwa haitalikuwa hazitalikuwa hautalikuwa hakutalikuwa hapatalikuwa hamutalikuwa
c6 sitayakuwa hatutayakuwa hutayakuwa hamtayakuwa hatayakuwa hawatayakuwa hautayakuwa haitayakuwa halitayakuwa hayatayakuwa hakitayakuwa havitayakuwa haitayakuwa hazitayakuwa hautayakuwa hakutayakuwa hapatayakuwa hamutayakuwa
c7 sitakikuwa hatutakikuwa hutakikuwa hamtakikuwa hatakikuwa hawatakikuwa hautakikuwa haitakikuwa halitakikuwa hayatakikuwa hakitakikuwa havitakikuwa haitakikuwa hazitakikuwa hautakikuwa hakutakikuwa hapatakikuwa hamutakikuwa
c8 sitavikuwa hatutavikuwa hutavikuwa hamtavikuwa hatavikuwa hawatavikuwa hautavikuwa haitavikuwa halitavikuwa hayatavikuwa hakitavikuwa havitavikuwa haitavikuwa hazitavikuwa hautavikuwa hakutavikuwa hapatavikuwa hamutavikuwa
c10 sitazikuwa hatutazikuwa hutazikuwa hamtazikuwa hatazikuwa hawatazikuwa hautazikuwa haitazikuwa halitazikuwa hayatazikuwa hakitazikuwa havitazikuwa haitazikuwa hazitazikuwa hautazikuwa hakutazikuwa hapatazikuwa hamutazikuwa
c16 sitapakuwa hatutapakuwa hutapakuwa hamtapakuwa hatapakuwa hawatapakuwa hautapakuwa haitapakuwa halitapakuwa hayatapakuwa hakitapakuwa havitapakuwa haitapakuwa hazitapakuwa hautapakuwa hakutapakuwa hapatapakuwa hamutapakuwa
c18 sitamukuwa hatutamukuwa hutamukuwa hamtamukuwa hatamukuwa hawatamukuwa hautamukuwa haitamukuwa halitamukuwa hayatamukuwa hakitamukuwa havitamukuwa haitamukuwa hazitamukuwa hautamukuwa hakutamukuwa hapatamukuwa hamutamukuwa
Positive Subjunctive
1s niniwe tuniwe uniwe mniwe aniwe waniwe uniwe iniwe liniwe yaniwe kiniwe viniwe iniwe ziniwe uniwe kuniwe paniwe muniwe
2s/2p/15/17 nikuwe
nikuweni
tukuwe
tukuweni
ukuwe
ukuweni
mkuwe
mkuweni
akuwe
akuweni
wakuwe
wakuweni
ukuwe
ukuweni
ikuwe
ikuweni
likuwe
likuweni
yakuwe
yakuweni
kikuwe
kikuweni
vikuwe
vikuweni
ikuwe
ikuweni
zikuwe
zikuweni
ukuwe
ukuweni
kukuwe
kukuweni
pakuwe
pakuweni
mukuwe
mukuweni
3s nimwe tumwe umwe mmwe amwe wamwe umwe imwe limwe yamwe kimwe vimwe imwe zimwe umwe kumwe pamwe mumwe
1p nituwe tutuwe utuwe mtuwe atuwe watuwe utuwe ituwe lituwe yatuwe kituwe vituwe ituwe zituwe utuwe kutuwe patuwe mutuwe
2p/3p/c2 niwawe
niwaweni
tuwawe
tuwaweni
uwawe
uwaweni
mwawe
mwaweni
awawe
awaweni
wawawe
wawaweni
uwawe
uwaweni
iwawe
iwaweni
liwawe
liwaweni
yawawe
yawaweni
kiwawe
kiwaweni
viwawe
viwaweni
iwawe
iwaweni
ziwawe
ziwaweni
uwawe
uwaweni
kuwawe
kuwaweni
pawawe
pawaweni
muwawe
muwaweni
Reflexive nijiwe tujiwe ujiwe mjiwe ajiwe wajiwe ujiwe ijiwe lijiwe yajiwe kijiwe vijiwe ijiwe zijiwe ujiwe kujiwe pajiwe mujiwe
c3/c11/c14 niuwe tuuwe uuwe muwe auwe wauwe uuwe iuwe liuwe yauwe kiuwe viuwe iuwe ziuwe uuwe kuuwe pauwe muuwe
c4/c9 niiwe tuiwe uiwe miwe aiwe waiwe uiwe iiwe liiwe yaiwe kiiwe viiwe iiwe ziiwe uiwe kuiwe paiwe muiwe
c5 niliwe tuliwe uliwe mliwe aliwe waliwe uliwe iliwe liliwe yaliwe kiliwe viliwe iliwe ziliwe uliwe kuliwe paliwe muliwe
c6 niyawe tuyawe uyawe myawe ayawe wayawe uyawe iyawe liyawe yayawe kiyawe viyawe iyawe ziyawe uyawe kuyawe payawe muyawe
c7 nikiwe tukiwe ukiwe mkiwe akiwe wakiwe ukiwe ikiwe likiwe yakiwe kikiwe vikiwe ikiwe zikiwe ukiwe kukiwe pakiwe mukiwe
c8 niviwe tuviwe uviwe mviwe aviwe waviwe uviwe iviwe liviwe yaviwe kiviwe viviwe iviwe ziviwe uviwe kuviwe paviwe muviwe
c10 niziwe tuziwe uziwe mziwe aziwe waziwe uziwe iziwe liziwe yaziwe kiziwe viziwe iziwe ziziwe uziwe kuziwe paziwe muziwe
c16 nipawe tupawe upawe mpawe apawe wapawe upawe ipawe lipawe yapawe kipawe vipawe ipawe zipawe upawe kupawe papawe mupawe
c18 nimuwe tumuwe umuwe mmuwe amuwe wamuwe umuwe imuwe limuwe yamuwe kimuwe vimuwe imuwe zimuwe umuwe kumuwe pamuwe mumuwe
Negative Subjunctive
1s nisiniwe tusiniwe usiniwe msiniwe asiniwe wasiniwe usiniwe isiniwe lisiniwe yasiniwe kisiniwe visiniwe isiniwe zisiniwe usiniwe kusiniwe pasiniwe musiniwe
2s/2p/15/17 nisikuwe
nisikuweni
tusikuwe
tusikuweni
usikuwe
usikuweni
msikuwe
msikuweni
asikuwe
asikuweni
wasikuwe
wasikuweni
usikuwe
usikuweni
isikuwe
isikuweni
lisikuwe
lisikuweni
yasikuwe
yasikuweni
kisikuwe
kisikuweni
visikuwe
visikuweni
isikuwe
isikuweni
zisikuwe
zisikuweni
usikuwe
usikuweni
kusikuwe
kusikuweni
pasikuwe
pasikuweni
musikuwe
musikuweni
3s nisimwe tusimwe usimwe msimwe asimwe wasimwe usimwe isimwe lisimwe yasimwe kisimwe visimwe isimwe zisimwe usimwe kusimwe pasimwe musimwe
1p nisituwe tusituwe usituwe msituwe asituwe wasituwe usituwe isituwe lisituwe yasituwe kisituwe visituwe isituwe zisituwe usituwe kusituwe pasituwe musituwe
2p/3p/c2 nisiwawe
nisiwaweni
tusiwawe
tusiwaweni
usiwawe
usiwaweni
msiwawe
msiwaweni
asiwawe
asiwaweni
wasiwawe
wasiwaweni
usiwawe
usiwaweni
isiwawe
isiwaweni
lisiwawe
lisiwaweni
yasiwawe
yasiwaweni
kisiwawe
kisiwaweni
visiwawe
visiwaweni
isiwawe
isiwaweni
zisiwawe
zisiwaweni
usiwawe
usiwaweni
kusiwawe
kusiwaweni
pasiwawe
pasiwaweni
musiwawe
musiwaweni
Reflexive nisijiwe tusijiwe usijiwe msijiwe asijiwe wasijiwe usijiwe isijiwe lisijiwe yasijiwe kisijiwe visijiwe isijiwe zisijiwe usijiwe kusijiwe pasijiwe musijiwe
c3/c11/c14 nisiuwe tusiuwe usiuwe msiuwe asiuwe wasiuwe usiuwe isiuwe lisiuwe yasiuwe kisiuwe visiuwe isiuwe zisiuwe usiuwe kusiuwe pasiuwe musiuwe
c4/c9 nisiiwe tusiiwe usiiwe msiiwe asiiwe wasiiwe usiiwe isiiwe lisiiwe yasiiwe kisiiwe visiiwe isiiwe zisiiwe usiiwe kusiiwe pasiiwe musiiwe
c5 nisiliwe tusiliwe usiliwe msiliwe asiliwe wasiliwe usiliwe isiliwe lisiliwe yasiliwe kisiliwe visiliwe isiliwe zisiliwe usiliwe kusiliwe pasiliwe musiliwe
c6 nisiyawe tusiyawe usiyawe msiyawe asiyawe wasiyawe usiyawe isiyawe lisiyawe yasiyawe kisiyawe visiyawe isiyawe zisiyawe usiyawe kusiyawe pasiyawe musiyawe
c7 nisikiwe tusikiwe usikiwe msikiwe asikiwe wasikiwe usikiwe isikiwe lisikiwe yasikiwe kisikiwe visikiwe isikiwe zisikiwe usikiwe kusikiwe pasikiwe musikiwe
c8 nisiviwe tusiviwe usiviwe msiviwe asiviwe wasiviwe usiviwe isiviwe lisiviwe yasiviwe kisiviwe visiviwe isiviwe zisiviwe usiviwe kusiviwe pasiviwe musiviwe
c10 nisiziwe tusiziwe usiziwe msiziwe asiziwe wasiziwe usiziwe isiziwe lisiziwe yasiziwe kisiziwe visiziwe isiziwe zisiziwe usiziwe kusiziwe pasiziwe musiziwe
c16 nisipawe tusipawe usipawe msipawe asipawe wasipawe usipawe isipawe lisipawe yasipawe kisipawe visipawe isipawe zisipawe usipawe kusipawe pasipawe musipawe
c18 nisimuwe tusimuwe usimuwe msimuwe asimuwe wasimuwe usimuwe isimuwe lisimuwe yasimuwe kisimuwe visimuwe isimuwe zisimuwe usimuwe kusimuwe pasimuwe musimuwe
Positive Present Conditional
1s ningenikuwa tungenikuwa ungenikuwa mngenikuwa angenikuwa wangenikuwa ungenikuwa ingenikuwa lingenikuwa yangenikuwa kingenikuwa vingenikuwa ingenikuwa zingenikuwa ungenikuwa kungenikuwa pangenikuwa mungenikuwa
2s/2p/15/17 ningekukuwa
ningekukuweni
tungekukuwa
tungekukuweni
ungekukuwa
ungekukuweni
mngekukuwa
mngekukuweni
angekukuwa
angekukuweni
wangekukuwa
wangekukuweni
ungekukuwa
ungekukuweni
ingekukuwa
ingekukuweni
lingekukuwa
lingekukuweni
yangekukuwa
yangekukuweni
kingekukuwa
kingekukuweni
vingekukuwa
vingekukuweni
ingekukuwa
ingekukuweni
zingekukuwa
zingekukuweni
ungekukuwa
ungekukuweni
kungekukuwa
kungekukuweni
pangekukuwa
pangekukuweni
mungekukuwa
mungekukuweni
3s ningemkuwa tungemkuwa ungemkuwa mngemkuwa angemkuwa wangemkuwa ungemkuwa ingemkuwa lingemkuwa yangemkuwa kingemkuwa vingemkuwa ingemkuwa zingemkuwa ungemkuwa kungemkuwa pangemkuwa mungemkuwa
1p ningetukuwa tungetukuwa ungetukuwa mngetukuwa angetukuwa wangetukuwa ungetukuwa ingetukuwa lingetukuwa yangetukuwa kingetukuwa vingetukuwa ingetukuwa zingetukuwa ungetukuwa kungetukuwa pangetukuwa mungetukuwa
2p/3p/c2 ningewakuwa
ningewakuweni
tungewakuwa
tungewakuweni
ungewakuwa
ungewakuweni
mngewakuwa
mngewakuweni
angewakuwa
angewakuweni
wangewakuwa
wangewakuweni
ungewakuwa
ungewakuweni
ingewakuwa
ingewakuweni
lingewakuwa
lingewakuweni
yangewakuwa
yangewakuweni
kingewakuwa
kingewakuweni
vingewakuwa
vingewakuweni
ingewakuwa
ingewakuweni
zingewakuwa
zingewakuweni
ungewakuwa
ungewakuweni
kungewakuwa
kungewakuweni
pangewakuwa
pangewakuweni
mungewakuwa
mungewakuweni
Reflexive ningejikuwa tungejikuwa ungejikuwa mngejikuwa angejikuwa wangejikuwa ungejikuwa ingejikuwa lingejikuwa yangejikuwa kingejikuwa vingejikuwa ingejikuwa zingejikuwa ungejikuwa kungejikuwa pangejikuwa mungejikuwa
c3/c11/c14 ningeukuwa tungeukuwa ungeukuwa mngeukuwa angeukuwa wangeukuwa ungeukuwa ingeukuwa lingeukuwa yangeukuwa kingeukuwa vingeukuwa ingeukuwa zingeukuwa ungeukuwa kungeukuwa pangeukuwa mungeukuwa
c4/c9 ningeikuwa tungeikuwa ungeikuwa mngeikuwa angeikuwa wangeikuwa ungeikuwa ingeikuwa lingeikuwa yangeikuwa kingeikuwa vingeikuwa ingeikuwa zingeikuwa ungeikuwa kungeikuwa pangeikuwa mungeikuwa
c5 ningelikuwa tungelikuwa ungelikuwa mngelikuwa angelikuwa wangelikuwa ungelikuwa ingelikuwa lingelikuwa yangelikuwa kingelikuwa vingelikuwa ingelikuwa zingelikuwa ungelikuwa kungelikuwa pangelikuwa mungelikuwa
c6 ningeyakuwa tungeyakuwa ungeyakuwa mngeyakuwa angeyakuwa wangeyakuwa ungeyakuwa ingeyakuwa lingeyakuwa yangeyakuwa kingeyakuwa vingeyakuwa ingeyakuwa zingeyakuwa ungeyakuwa kungeyakuwa pangeyakuwa mungeyakuwa
c7 ningekikuwa tungekikuwa ungekikuwa mngekikuwa angekikuwa wangekikuwa ungekikuwa ingekikuwa lingekikuwa yangekikuwa kingekikuwa vingekikuwa ingekikuwa zingekikuwa ungekikuwa kungekikuwa pangekikuwa mungekikuwa
c8 ningevikuwa tungevikuwa ungevikuwa mngevikuwa angevikuwa wangevikuwa ungevikuwa ingevikuwa lingevikuwa yangevikuwa kingevikuwa vingevikuwa ingevikuwa zingevikuwa ungevikuwa kungevikuwa pangevikuwa mungevikuwa
c10 ningezikuwa tungezikuwa ungezikuwa mngezikuwa angezikuwa wangezikuwa ungezikuwa ingezikuwa lingezikuwa yangezikuwa kingezikuwa vingezikuwa ingezikuwa zingezikuwa ungezikuwa kungezikuwa pangezikuwa mungezikuwa
c16 ningepakuwa tungepakuwa ungepakuwa mngepakuwa angepakuwa wangepakuwa ungepakuwa ingepakuwa lingepakuwa yangepakuwa kingepakuwa vingepakuwa ingepakuwa zingepakuwa ungepakuwa kungepakuwa pangepakuwa mungepakuwa
c18 ningemukuwa tungemukuwa ungemukuwa mngemukuwa angemukuwa wangemukuwa ungemukuwa ingemukuwa lingemukuwa yangemukuwa kingemukuwa vingemukuwa ingemukuwa zingemukuwa ungemukuwa kungemukuwa pangemukuwa mungemukuwa
Negative Present Conditional
1s nisingenikuwa
singenikuwa
tusingenikuwa
hatungenikuwa
usingenikuwa
hungenikuwa
msingenikuwa
hamngenikuwa
asingenikuwa
hangenikuwa
wasingenikuwa
hawangenikuwa
usingenikuwa
haungenikuwa
isingenikuwa
haingenikuwa
lisingenikuwa
halingenikuwa
yasingenikuwa
hayangenikuwa
kisingenikuwa
hakingenikuwa
visingenikuwa
havingenikuwa
isingenikuwa
haingenikuwa
zisingenikuwa
hazingenikuwa
usingenikuwa
haungenikuwa
kusingenikuwa
hakungenikuwa
pasingenikuwa
hapangenikuwa
musingenikuwa
hamungenikuwa
2s/2p/15/17 nisingekukuwa
nisingekukuweni
singekukuwa
singekukuweni
tusingekukuwa
tusingekukuweni
hatungekukuwa
hatungekukuweni
usingekukuwa
usingekukuweni
hungekukuwa
hungekukuweni
msingekukuwa
msingekukuweni
hamngekukuwa
hamngekukuweni
asingekukuwa
asingekukuweni
hangekukuwa
hangekukuweni
wasingekukuwa
wasingekukuweni
hawangekukuwa
hawangekukuweni
usingekukuwa
usingekukuweni
haungekukuwa
haungekukuweni
isingekukuwa
isingekukuweni
haingekukuwa
haingekukuweni
lisingekukuwa
lisingekukuweni
halingekukuwa
halingekukuweni
yasingekukuwa
yasingekukuweni
hayangekukuwa
hayangekukuweni
kisingekukuwa
kisingekukuweni
hakingekukuwa
hakingekukuweni
visingekukuwa
visingekukuweni
havingekukuwa
havingekukuweni
isingekukuwa
isingekukuweni
haingekukuwa
haingekukuweni
zisingekukuwa
zisingekukuweni
hazingekukuwa
hazingekukuweni
usingekukuwa
usingekukuweni
haungekukuwa
haungekukuweni
kusingekukuwa
kusingekukuweni
hakungekukuwa
hakungekukuweni
pasingekukuwa
pasingekukuweni
hapangekukuwa
hapangekukuweni
musingekukuwa
musingekukuweni
hamungekukuwa
hamungekukuweni
3s nisingemkuwa
singemkuwa
tusingemkuwa
hatungemkuwa
usingemkuwa
hungemkuwa
msingemkuwa
hamngemkuwa
asingemkuwa
hangemkuwa
wasingemkuwa
hawangemkuwa
usingemkuwa
haungemkuwa
isingemkuwa
haingemkuwa
lisingemkuwa
halingemkuwa
yasingemkuwa
hayangemkuwa
kisingemkuwa
hakingemkuwa
visingemkuwa
havingemkuwa
isingemkuwa
haingemkuwa
zisingemkuwa
hazingemkuwa
usingemkuwa
haungemkuwa
kusingemkuwa
hakungemkuwa
pasingemkuwa
hapangemkuwa
musingemkuwa
hamungemkuwa
1p nisingetukuwa
singetukuwa
tusingetukuwa
hatungetukuwa
usingetukuwa
hungetukuwa
msingetukuwa
hamngetukuwa
asingetukuwa
hangetukuwa
wasingetukuwa
hawangetukuwa
usingetukuwa
haungetukuwa
isingetukuwa
haingetukuwa
lisingetukuwa
halingetukuwa
yasingetukuwa
hayangetukuwa
kisingetukuwa
hakingetukuwa
visingetukuwa
havingetukuwa
isingetukuwa
haingetukuwa
zisingetukuwa
hazingetukuwa
usingetukuwa
haungetukuwa
kusingetukuwa
hakungetukuwa
pasingetukuwa
hapangetukuwa
musingetukuwa
hamungetukuwa
2p/3p/c2 nisingewakuwa
nisingewakuweni
singewakuwa
singewakuweni
tusingewakuwa
tusingewakuweni
hatungewakuwa
hatungewakuweni
usingewakuwa
usingewakuweni
hungewakuwa
hungewakuweni
msingewakuwa
msingewakuweni
hamngewakuwa
hamngewakuweni
asingewakuwa
asingewakuweni
hangewakuwa
hangewakuweni
wasingewakuwa
wasingewakuweni
hawangewakuwa
hawangewakuweni
usingewakuwa
usingewakuweni
haungewakuwa
haungewakuweni
isingewakuwa
isingewakuweni
haingewakuwa
haingewakuweni
lisingewakuwa
lisingewakuweni
halingewakuwa
halingewakuweni
yasingewakuwa
yasingewakuweni
hayangewakuwa
hayangewakuweni
kisingewakuwa
kisingewakuweni
hakingewakuwa
hakingewakuweni
visingewakuwa
visingewakuweni
havingewakuwa
havingewakuweni
isingewakuwa
isingewakuweni
haingewakuwa
haingewakuweni
zisingewakuwa
zisingewakuweni
hazingewakuwa
hazingewakuweni
usingewakuwa
usingewakuweni
haungewakuwa
haungewakuweni
kusingewakuwa
kusingewakuweni
hakungewakuwa
hakungewakuweni
pasingewakuwa
pasingewakuweni
hapangewakuwa
hapangewakuweni
musingewakuwa
musingewakuweni
hamungewakuwa
hamungewakuweni
Reflexive nisingejikuwa
singejikuwa
tusingejikuwa
hatungejikuwa
usingejikuwa
hungejikuwa
msingejikuwa
hamngejikuwa
asingejikuwa
hangejikuwa
wasingejikuwa
hawangejikuwa
usingejikuwa
haungejikuwa
isingejikuwa
haingejikuwa
lisingejikuwa
halingejikuwa
yasingejikuwa
hayangejikuwa
kisingejikuwa
hakingejikuwa
visingejikuwa
havingejikuwa
isingejikuwa
haingejikuwa
zisingejikuwa
hazingejikuwa
usingejikuwa
haungejikuwa
kusingejikuwa
hakungejikuwa
pasingejikuwa
hapangejikuwa
musingejikuwa
hamungejikuwa
c3/c11/c14 nisingeukuwa
singeukuwa
tusingeukuwa
hatungeukuwa
usingeukuwa
hungeukuwa
msingeukuwa
hamngeukuwa
asingeukuwa
hangeukuwa
wasingeukuwa
hawangeukuwa
usingeukuwa
haungeukuwa
isingeukuwa
haingeukuwa
lisingeukuwa
halingeukuwa
yasingeukuwa
hayangeukuwa
kisingeukuwa
hakingeukuwa
visingeukuwa
havingeukuwa
isingeukuwa
haingeukuwa
zisingeukuwa
hazingeukuwa
usingeukuwa
haungeukuwa
kusingeukuwa
hakungeukuwa
pasingeukuwa
hapangeukuwa
musingeukuwa
hamungeukuwa
c4/c9 nisingeikuwa
singeikuwa
tusingeikuwa
hatungeikuwa
usingeikuwa
hungeikuwa
msingeikuwa
hamngeikuwa
asingeikuwa
hangeikuwa
wasingeikuwa
hawangeikuwa
usingeikuwa
haungeikuwa
isingeikuwa
haingeikuwa
lisingeikuwa
halingeikuwa
yasingeikuwa
hayangeikuwa
kisingeikuwa
hakingeikuwa
visingeikuwa
havingeikuwa
isingeikuwa
haingeikuwa
zisingeikuwa
hazingeikuwa
usingeikuwa
haungeikuwa
kusingeikuwa
hakungeikuwa
pasingeikuwa
hapangeikuwa
musingeikuwa
hamungeikuwa
c5 nisingelikuwa
singelikuwa
tusingelikuwa
hatungelikuwa
usingelikuwa
hungelikuwa
msingelikuwa
hamngelikuwa
asingelikuwa
hangelikuwa
wasingelikuwa
hawangelikuwa
usingelikuwa
haungelikuwa
isingelikuwa
haingelikuwa
lisingelikuwa
halingelikuwa
yasingelikuwa
hayangelikuwa
kisingelikuwa
hakingelikuwa
visingelikuwa
havingelikuwa
isingelikuwa
haingelikuwa
zisingelikuwa
hazingelikuwa
usingelikuwa
haungelikuwa
kusingelikuwa
hakungelikuwa
pasingelikuwa
hapangelikuwa
musingelikuwa
hamungelikuwa
c6 nisingeyakuwa
singeyakuwa
tusingeyakuwa
hatungeyakuwa
usingeyakuwa
hungeyakuwa
msingeyakuwa
hamngeyakuwa
asingeyakuwa
hangeyakuwa
wasingeyakuwa
hawangeyakuwa
usingeyakuwa
haungeyakuwa
isingeyakuwa
haingeyakuwa
lisingeyakuwa
halingeyakuwa
yasingeyakuwa
hayangeyakuwa
kisingeyakuwa
hakingeyakuwa
visingeyakuwa
havingeyakuwa
isingeyakuwa
haingeyakuwa
zisingeyakuwa
hazingeyakuwa
usingeyakuwa
haungeyakuwa
kusingeyakuwa
hakungeyakuwa
pasingeyakuwa
hapangeyakuwa
musingeyakuwa
hamungeyakuwa
c7 nisingekikuwa
singekikuwa
tusingekikuwa
hatungekikuwa
usingekikuwa
hungekikuwa
msingekikuwa
hamngekikuwa
asingekikuwa
hangekikuwa
wasingekikuwa
hawangekikuwa
usingekikuwa
haungekikuwa
isingekikuwa
haingekikuwa
lisingekikuwa
halingekikuwa
yasingekikuwa
hayangekikuwa
kisingekikuwa
hakingekikuwa
visingekikuwa
havingekikuwa
isingekikuwa
haingekikuwa
zisingekikuwa
hazingekikuwa
usingekikuwa
haungekikuwa
kusingekikuwa
hakungekikuwa
pasingekikuwa
hapangekikuwa
musingekikuwa
hamungekikuwa
c8 nisingevikuwa
singevikuwa
tusingevikuwa
hatungevikuwa
usingevikuwa
hungevikuwa
msingevikuwa
hamngevikuwa
asingevikuwa
hangevikuwa
wasingevikuwa
hawangevikuwa
usingevikuwa
haungevikuwa
isingevikuwa
haingevikuwa
lisingevikuwa
halingevikuwa
yasingevikuwa
hayangevikuwa
kisingevikuwa
hakingevikuwa
visingevikuwa
havingevikuwa
isingevikuwa
haingevikuwa
zisingevikuwa
hazingevikuwa
usingevikuwa
haungevikuwa
kusingevikuwa
hakungevikuwa
pasingevikuwa
hapangevikuwa
musingevikuwa
hamungevikuwa
c10 nisingezikuwa
singezikuwa
tusingezikuwa
hatungezikuwa
usingezikuwa
hungezikuwa
msingezikuwa
hamngezikuwa
asingezikuwa
hangezikuwa
wasingezikuwa
hawangezikuwa
usingezikuwa
haungezikuwa
isingezikuwa
haingezikuwa
lisingezikuwa
halingezikuwa
yasingezikuwa
hayangezikuwa
kisingezikuwa
hakingezikuwa
visingezikuwa
havingezikuwa
isingezikuwa
haingezikuwa
zisingezikuwa
hazingezikuwa
usingezikuwa
haungezikuwa
kusingezikuwa
hakungezikuwa
pasingezikuwa
hapangezikuwa
musingezikuwa
hamungezikuwa
c16 nisingepakuwa
singepakuwa
tusingepakuwa
hatungepakuwa
usingepakuwa
hungepakuwa
msingepakuwa
hamngepakuwa
asingepakuwa
hangepakuwa
wasingepakuwa
hawangepakuwa
usingepakuwa
haungepakuwa
isingepakuwa
haingepakuwa
lisingepakuwa
halingepakuwa
yasingepakuwa
hayangepakuwa
kisingepakuwa
hakingepakuwa
visingepakuwa
havingepakuwa
isingepakuwa
haingepakuwa
zisingepakuwa
hazingepakuwa
usingepakuwa
haungepakuwa
kusingepakuwa
hakungepakuwa
pasingepakuwa
hapangepakuwa
musingepakuwa
hamungepakuwa
c18 nisingemukuwa
singemukuwa
tusingemukuwa
hatungemukuwa
usingemukuwa
hungemukuwa
msingemukuwa
hamngemukuwa
asingemukuwa
hangemukuwa
wasingemukuwa
hawangemukuwa
usingemukuwa
haungemukuwa
isingemukuwa
haingemukuwa
lisingemukuwa
halingemukuwa
yasingemukuwa
hayangemukuwa
kisingemukuwa
hakingemukuwa
visingemukuwa
havingemukuwa
isingemukuwa
haingemukuwa
zisingemukuwa
hazingemukuwa
usingemukuwa
haungemukuwa
kusingemukuwa
hakungemukuwa
pasingemukuwa
hapangemukuwa
musingemukuwa
hamungemukuwa
Positive Past Conditional
1s ningalinikuwa tungalinikuwa ungalinikuwa mngalinikuwa angalinikuwa wangalinikuwa ungalinikuwa ingalinikuwa lingalinikuwa yangalinikuwa kingalinikuwa vingalinikuwa ingalinikuwa zingalinikuwa ungalinikuwa kungalinikuwa pangalinikuwa mungalinikuwa
2s/2p/15/17 ningalikukuwa
ningalikukuweni
tungalikukuwa
tungalikukuweni
ungalikukuwa
ungalikukuweni
mngalikukuwa
mngalikukuweni
angalikukuwa
angalikukuweni
wangalikukuwa
wangalikukuweni
ungalikukuwa
ungalikukuweni
ingalikukuwa
ingalikukuweni
lingalikukuwa
lingalikukuweni
yangalikukuwa
yangalikukuweni
kingalikukuwa
kingalikukuweni
vingalikukuwa
vingalikukuweni
ingalikukuwa
ingalikukuweni
zingalikukuwa
zingalikukuweni
ungalikukuwa
ungalikukuweni
kungalikukuwa
kungalikukuweni
pangalikukuwa
pangalikukuweni
mungalikukuwa
mungalikukuweni
3s ningalimkuwa tungalimkuwa ungalimkuwa mngalimkuwa angalimkuwa wangalimkuwa ungalimkuwa ingalimkuwa lingalimkuwa yangalimkuwa kingalimkuwa vingalimkuwa ingalimkuwa zingalimkuwa ungalimkuwa kungalimkuwa pangalimkuwa mungalimkuwa
1p ningalitukuwa tungalitukuwa ungalitukuwa mngalitukuwa angalitukuwa wangalitukuwa ungalitukuwa ingalitukuwa lingalitukuwa yangalitukuwa kingalitukuwa vingalitukuwa ingalitukuwa zingalitukuwa ungalitukuwa kungalitukuwa pangalitukuwa mungalitukuwa
2p/3p/c2 ningaliwakuwa
ningaliwakuweni
tungaliwakuwa
tungaliwakuweni
ungaliwakuwa
ungaliwakuweni
mngaliwakuwa
mngaliwakuweni
angaliwakuwa
angaliwakuweni
wangaliwakuwa
wangaliwakuweni
ungaliwakuwa
ungaliwakuweni
ingaliwakuwa
ingaliwakuweni
lingaliwakuwa
lingaliwakuweni
yangaliwakuwa
yangaliwakuweni
kingaliwakuwa
kingaliwakuweni
vingaliwakuwa
vingaliwakuweni
ingaliwakuwa
ingaliwakuweni
zingaliwakuwa
zingaliwakuweni
ungaliwakuwa
ungaliwakuweni
kungaliwakuwa
kungaliwakuweni
pangaliwakuwa
pangaliwakuweni
mungaliwakuwa
mungaliwakuweni
Reflexive ningalijikuwa tungalijikuwa ungalijikuwa mngalijikuwa angalijikuwa wangalijikuwa ungalijikuwa ingalijikuwa lingalijikuwa yangalijikuwa kingalijikuwa vingalijikuwa ingalijikuwa zingalijikuwa ungalijikuwa kungalijikuwa pangalijikuwa mungalijikuwa
c3/c11/c14 ningaliukuwa tungaliukuwa ungaliukuwa mngaliukuwa angaliukuwa wangaliukuwa ungaliukuwa ingaliukuwa lingaliukuwa yangaliukuwa kingaliukuwa vingaliukuwa ingaliukuwa zingaliukuwa ungaliukuwa kungaliukuwa pangaliukuwa mungaliukuwa
c4/c9 ningaliikuwa tungaliikuwa ungaliikuwa mngaliikuwa angaliikuwa wangaliikuwa ungaliikuwa ingaliikuwa lingaliikuwa yangaliikuwa kingaliikuwa vingaliikuwa ingaliikuwa zingaliikuwa ungaliikuwa kungaliikuwa pangaliikuwa mungaliikuwa
c5 ningalilikuwa tungalilikuwa ungalilikuwa mngalilikuwa angalilikuwa wangalilikuwa ungalilikuwa ingalilikuwa lingalilikuwa yangalilikuwa kingalilikuwa vingalilikuwa ingalilikuwa zingalilikuwa ungalilikuwa kungalilikuwa pangalilikuwa mungalilikuwa
c6 ningaliyakuwa tungaliyakuwa ungaliyakuwa mngaliyakuwa angaliyakuwa wangaliyakuwa ungaliyakuwa ingaliyakuwa lingaliyakuwa yangaliyakuwa kingaliyakuwa vingaliyakuwa ingaliyakuwa zingaliyakuwa ungaliyakuwa kungaliyakuwa pangaliyakuwa mungaliyakuwa
c7 ningalikikuwa tungalikikuwa ungalikikuwa mngalikikuwa angalikikuwa wangalikikuwa ungalikikuwa ingalikikuwa lingalikikuwa yangalikikuwa kingalikikuwa vingalikikuwa ingalikikuwa zingalikikuwa ungalikikuwa kungalikikuwa pangalikikuwa mungalikikuwa
c8 ningalivikuwa tungalivikuwa ungalivikuwa mngalivikuwa angalivikuwa wangalivikuwa ungalivikuwa ingalivikuwa lingalivikuwa yangalivikuwa kingalivikuwa vingalivikuwa ingalivikuwa zingalivikuwa ungalivikuwa kungalivikuwa pangalivikuwa mungalivikuwa
c10 ningalizikuwa tungalizikuwa ungalizikuwa mngalizikuwa angalizikuwa wangalizikuwa ungalizikuwa ingalizikuwa lingalizikuwa yangalizikuwa kingalizikuwa vingalizikuwa ingalizikuwa zingalizikuwa ungalizikuwa kungalizikuwa pangalizikuwa mungalizikuwa
c16 ningalipakuwa tungalipakuwa ungalipakuwa mngalipakuwa angalipakuwa wangalipakuwa ungalipakuwa ingalipakuwa lingalipakuwa yangalipakuwa kingalipakuwa vingalipakuwa ingalipakuwa zingalipakuwa ungalipakuwa kungalipakuwa pangalipakuwa mungalipakuwa
c18 ningalimukuwa tungalimukuwa ungalimukuwa mngalimukuwa angalimukuwa wangalimukuwa ungalimukuwa ingalimukuwa lingalimukuwa yangalimukuwa kingalimukuwa vingalimukuwa ingalimukuwa zingalimukuwa ungalimukuwa kungalimukuwa pangalimukuwa mungalimukuwa
Negative Past Conditional
1s nisingalinikuwa
singalinikuwa
tusingalinikuwa
hatungalinikuwa
usingalinikuwa
hungalinikuwa
msingalinikuwa
hamngalinikuwa
asingalinikuwa
hangalinikuwa
wasingalinikuwa
hawangalinikuwa
usingalinikuwa
haungalinikuwa
isingalinikuwa
haingalinikuwa
lisingalinikuwa
halingalinikuwa
yasingalinikuwa
hayangalinikuwa
kisingalinikuwa
hakingalinikuwa
visingalinikuwa
havingalinikuwa
isingalinikuwa
haingalinikuwa
zisingalinikuwa
hazingalinikuwa
usingalinikuwa
haungalinikuwa
kusingalinikuwa
hakungalinikuwa
pasingalinikuwa
hapangalinikuwa
musingalinikuwa
hamungalinikuwa
2s/2p/15/17 nisingalikukuwa
nisingalikukuweni
singalikukuwa
singalikukuweni
tusingalikukuwa
tusingalikukuweni
hatungalikukuwa
hatungalikukuweni
usingalikukuwa
usingalikukuweni
hungalikukuwa
hungalikukuweni
msingalikukuwa
msingalikukuweni
hamngalikukuwa
hamngalikukuweni
asingalikukuwa
asingalikukuweni
hangalikukuwa
hangalikukuweni
wasingalikukuwa
wasingalikukuweni
hawangalikukuwa
hawangalikukuweni
usingalikukuwa
usingalikukuweni
haungalikukuwa
haungalikukuweni
isingalikukuwa
isingalikukuweni
haingalikukuwa
haingalikukuweni
lisingalikukuwa
lisingalikukuweni
halingalikukuwa
halingalikukuweni
yasingalikukuwa
yasingalikukuweni
hayangalikukuwa
hayangalikukuweni
kisingalikukuwa
kisingalikukuweni
hakingalikukuwa
hakingalikukuweni
visingalikukuwa
visingalikukuweni
havingalikukuwa
havingalikukuweni
isingalikukuwa
isingalikukuweni
haingalikukuwa
haingalikukuweni
zisingalikukuwa
zisingalikukuweni
hazingalikukuwa
hazingalikukuweni
usingalikukuwa
usingalikukuweni
haungalikukuwa
haungalikukuweni
kusingalikukuwa
kusingalikukuweni
hakungalikukuwa
hakungalikukuweni
pasingalikukuwa
pasingalikukuweni
hapangalikukuwa
hapangalikukuweni
musingalikukuwa
musingalikukuweni
hamungalikukuwa
hamungalikukuweni
3s nisingalimkuwa
singalimkuwa
tusingalimkuwa
hatungalimkuwa
usingalimkuwa
hungalimkuwa
msingalimkuwa
hamngalimkuwa
asingalimkuwa
hangalimkuwa
wasingalimkuwa
hawangalimkuwa
usingalimkuwa
haungalimkuwa
isingalimkuwa
haingalimkuwa
lisingalimkuwa
halingalimkuwa
yasingalimkuwa
hayangalimkuwa
kisingalimkuwa
hakingalimkuwa
visingalimkuwa
havingalimkuwa
isingalimkuwa
haingalimkuwa
zisingalimkuwa
hazingalimkuwa
usingalimkuwa
haungalimkuwa
kusingalimkuwa
hakungalimkuwa
pasingalimkuwa
hapangalimkuwa
musingalimkuwa
hamungalimkuwa
1p nisingalitukuwa
singalitukuwa
tusingalitukuwa
hatungalitukuwa
usingalitukuwa
hungalitukuwa
msingalitukuwa
hamngalitukuwa
asingalitukuwa
hangalitukuwa
wasingalitukuwa
hawangalitukuwa
usingalitukuwa
haungalitukuwa
isingalitukuwa
haingalitukuwa
lisingalitukuwa
halingalitukuwa
yasingalitukuwa
hayangalitukuwa
kisingalitukuwa
hakingalitukuwa
visingalitukuwa
havingalitukuwa
isingalitukuwa
haingalitukuwa
zisingalitukuwa
hazingalitukuwa
usingalitukuwa
haungalitukuwa
kusingalitukuwa
hakungalitukuwa
pasingalitukuwa
hapangalitukuwa
musingalitukuwa
hamungalitukuwa
2p/3p/c2 nisingaliwakuwa
nisingaliwakuweni
singaliwakuwa
singaliwakuweni
tusingaliwakuwa
tusingaliwakuweni
hatungaliwakuwa
hatungaliwakuweni
usingaliwakuwa
usingaliwakuweni
hungaliwakuwa
hungaliwakuweni
msingaliwakuwa
msingaliwakuweni
hamngaliwakuwa
hamngaliwakuweni
asingaliwakuwa
asingaliwakuweni
hangaliwakuwa
hangaliwakuweni
wasingaliwakuwa
wasingaliwakuweni
hawangaliwakuwa
hawangaliwakuweni
usingaliwakuwa
usingaliwakuweni
haungaliwakuwa
haungaliwakuweni
isingaliwakuwa
isingaliwakuweni
haingaliwakuwa
haingaliwakuweni
lisingaliwakuwa
lisingaliwakuweni
halingaliwakuwa
halingaliwakuweni
yasingaliwakuwa
yasingaliwakuweni
hayangaliwakuwa
hayangaliwakuweni
kisingaliwakuwa
kisingaliwakuweni
hakingaliwakuwa
hakingaliwakuweni
visingaliwakuwa
visingaliwakuweni
havingaliwakuwa
havingaliwakuweni
isingaliwakuwa
isingaliwakuweni
haingaliwakuwa
haingaliwakuweni
zisingaliwakuwa
zisingaliwakuweni
hazingaliwakuwa
hazingaliwakuweni
usingaliwakuwa
usingaliwakuweni
haungaliwakuwa
haungaliwakuweni
kusingaliwakuwa
kusingaliwakuweni
hakungaliwakuwa
hakungaliwakuweni
pasingaliwakuwa
pasingaliwakuweni
hapangaliwakuwa
hapangaliwakuweni
musingaliwakuwa
musingaliwakuweni
hamungaliwakuwa
hamungaliwakuweni
Reflexive nisingalijikuwa
singalijikuwa
tusingalijikuwa
hatungalijikuwa
usingalijikuwa
hungalijikuwa
msingalijikuwa
hamngalijikuwa
asingalijikuwa
hangalijikuwa
wasingalijikuwa
hawangalijikuwa
usingalijikuwa
haungalijikuwa
isingalijikuwa
haingalijikuwa
lisingalijikuwa
halingalijikuwa
yasingalijikuwa
hayangalijikuwa
kisingalijikuwa
hakingalijikuwa
visingalijikuwa
havingalijikuwa
isingalijikuwa
haingalijikuwa
zisingalijikuwa
hazingalijikuwa
usingalijikuwa
haungalijikuwa
kusingalijikuwa
hakungalijikuwa
pasingalijikuwa
hapangalijikuwa
musingalijikuwa
hamungalijikuwa
c3/c11/c14 nisingaliukuwa
singaliukuwa
tusingaliukuwa
hatungaliukuwa
usingaliukuwa
hungaliukuwa
msingaliukuwa
hamngaliukuwa
asingaliukuwa
hangaliukuwa
wasingaliukuwa
hawangaliukuwa
usingaliukuwa
haungaliukuwa
isingaliukuwa
haingaliukuwa
lisingaliukuwa
halingaliukuwa
yasingaliukuwa
hayangaliukuwa
kisingaliukuwa
hakingaliukuwa
visingaliukuwa
havingaliukuwa
isingaliukuwa
haingaliukuwa
zisingaliukuwa
hazingaliukuwa
usingaliukuwa
haungaliukuwa
kusingaliukuwa
hakungaliukuwa
pasingaliukuwa
hapangaliukuwa
musingaliukuwa
hamungaliukuwa
c4/c9 nisingaliikuwa
singaliikuwa
tusingaliikuwa
hatungaliikuwa
usingaliikuwa
hungaliikuwa
msingaliikuwa
hamngaliikuwa
asingaliikuwa
hangaliikuwa
wasingaliikuwa
hawangaliikuwa
usingaliikuwa
haungaliikuwa
isingaliikuwa
haingaliikuwa
lisingaliikuwa
halingaliikuwa
yasingaliikuwa
hayangaliikuwa
kisingaliikuwa
hakingaliikuwa
visingaliikuwa
havingaliikuwa
isingaliikuwa
haingaliikuwa
zisingaliikuwa
hazingaliikuwa
usingaliikuwa
haungaliikuwa
kusingaliikuwa
hakungaliikuwa
pasingaliikuwa
hapangaliikuwa
musingaliikuwa
hamungaliikuwa
c5 nisingalilikuwa
singalilikuwa
tusingalilikuwa
hatungalilikuwa
usingalilikuwa
hungalilikuwa
msingalilikuwa
hamngalilikuwa
asingalilikuwa
hangalilikuwa
wasingalilikuwa
hawangalilikuwa
usingalilikuwa
haungalilikuwa
isingalilikuwa
haingalilikuwa
lisingalilikuwa
halingalilikuwa
yasingalilikuwa
hayangalilikuwa
kisingalilikuwa
hakingalilikuwa
visingalilikuwa
havingalilikuwa
isingalilikuwa
haingalilikuwa
zisingalilikuwa
hazingalilikuwa
usingalilikuwa
haungalilikuwa
kusingalilikuwa
hakungalilikuwa
pasingalilikuwa
hapangalilikuwa
musingalilikuwa
hamungalilikuwa
c6 nisingaliyakuwa
singaliyakuwa
tusingaliyakuwa
hatungaliyakuwa
usingaliyakuwa
hungaliyakuwa
msingaliyakuwa
hamngaliyakuwa
asingaliyakuwa
hangaliyakuwa
wasingaliyakuwa
hawangaliyakuwa
usingaliyakuwa
haungaliyakuwa
isingaliyakuwa
haingaliyakuwa
lisingaliyakuwa
halingaliyakuwa
yasingaliyakuwa
hayangaliyakuwa
kisingaliyakuwa
hakingaliyakuwa
visingaliyakuwa
havingaliyakuwa
isingaliyakuwa
haingaliyakuwa
zisingaliyakuwa
hazingaliyakuwa
usingaliyakuwa
haungaliyakuwa
kusingaliyakuwa
hakungaliyakuwa
pasingaliyakuwa
hapangaliyakuwa
musingaliyakuwa
hamungaliyakuwa
c7 nisingalikikuwa
singalikikuwa
tusingalikikuwa
hatungalikikuwa
usingalikikuwa
hungalikikuwa
msingalikikuwa
hamngalikikuwa
asingalikikuwa
hangalikikuwa
wasingalikikuwa
hawangalikikuwa
usingalikikuwa
haungalikikuwa
isingalikikuwa
haingalikikuwa
lisingalikikuwa
halingalikikuwa
yasingalikikuwa
hayangalikikuwa
kisingalikikuwa
hakingalikikuwa
visingalikikuwa
havingalikikuwa
isingalikikuwa
haingalikikuwa
zisingalikikuwa
hazingalikikuwa
usingalikikuwa
haungalikikuwa
kusingalikikuwa
hakungalikikuwa
pasingalikikuwa
hapangalikikuwa
musingalikikuwa
hamungalikikuwa
c8 nisingalivikuwa
singalivikuwa
tusingalivikuwa
hatungalivikuwa
usingalivikuwa
hungalivikuwa
msingalivikuwa
hamngalivikuwa
asingalivikuwa
hangalivikuwa
wasingalivikuwa
hawangalivikuwa
usingalivikuwa
haungalivikuwa
isingalivikuwa
haingalivikuwa
lisingalivikuwa
halingalivikuwa
yasingalivikuwa
hayangalivikuwa
kisingalivikuwa
hakingalivikuwa
visingalivikuwa
havingalivikuwa
isingalivikuwa
haingalivikuwa
zisingalivikuwa
hazingalivikuwa
usingalivikuwa
haungalivikuwa
kusingalivikuwa
hakungalivikuwa
pasingalivikuwa
hapangalivikuwa
musingalivikuwa
hamungalivikuwa
c10 nisingalizikuwa
singalizikuwa
tusingalizikuwa
hatungalizikuwa
usingalizikuwa
hungalizikuwa
msingalizikuwa
hamngalizikuwa
asingalizikuwa
hangalizikuwa
wasingalizikuwa
hawangalizikuwa
usingalizikuwa
haungalizikuwa
isingalizikuwa
haingalizikuwa
lisingalizikuwa
halingalizikuwa
yasingalizikuwa
hayangalizikuwa
kisingalizikuwa
hakingalizikuwa
visingalizikuwa
havingalizikuwa
isingalizikuwa
haingalizikuwa
zisingalizikuwa
hazingalizikuwa
usingalizikuwa
haungalizikuwa
kusingalizikuwa
hakungalizikuwa
pasingalizikuwa
hapangalizikuwa
musingalizikuwa
hamungalizikuwa
c16 nisingalipakuwa
singalipakuwa
tusingalipakuwa
hatungalipakuwa
usingalipakuwa
hungalipakuwa
msingalipakuwa
hamngalipakuwa
asingalipakuwa
hangalipakuwa
wasingalipakuwa
hawangalipakuwa
usingalipakuwa
haungalipakuwa
isingalipakuwa
haingalipakuwa
lisingalipakuwa
halingalipakuwa
yasingalipakuwa
hayangalipakuwa
kisingalipakuwa
hakingalipakuwa
visingalipakuwa
havingalipakuwa
isingalipakuwa
haingalipakuwa
zisingalipakuwa
hazingalipakuwa
usingalipakuwa
haungalipakuwa
kusingalipakuwa
hakungalipakuwa
pasingalipakuwa
hapangalipakuwa
musingalipakuwa
hamungalipakuwa
c18 nisingalimukuwa
singalimukuwa
tusingalimukuwa
hatungalimukuwa
usingalimukuwa
hungalimukuwa
msingalimukuwa
hamngalimukuwa
asingalimukuwa
hangalimukuwa
wasingalimukuwa
hawangalimukuwa
usingalimukuwa
haungalimukuwa
isingalimukuwa
haingalimukuwa
lisingalimukuwa
halingalimukuwa
yasingalimukuwa
hayangalimukuwa
kisingalimukuwa
hakingalimukuwa
visingalimukuwa
havingalimukuwa
isingalimukuwa
haingalimukuwa
zisingalimukuwa
hazingalimukuwa
usingalimukuwa
haungalimukuwa
kusingalimukuwa
hakungalimukuwa
pasingalimukuwa
hapangalimukuwa
musingalimukuwa
hamungalimukuwa
Conditional Contrary to Fact
1s ningelinikuwa tungelinikuwa ungelinikuwa mngelinikuwa angelinikuwa wangelinikuwa ungelinikuwa ingelinikuwa lingelinikuwa yangelinikuwa kingelinikuwa vingelinikuwa ingelinikuwa zingelinikuwa ungelinikuwa kungelinikuwa pangelinikuwa mungelinikuwa
2s/2p/15/17 ningelikukuwa
ningelikukuweni
tungelikukuwa
tungelikukuweni
ungelikukuwa
ungelikukuweni
mngelikukuwa
mngelikukuweni
angelikukuwa
angelikukuweni
wangelikukuwa
wangelikukuweni
ungelikukuwa
ungelikukuweni
ingelikukuwa
ingelikukuweni
lingelikukuwa
lingelikukuweni
yangelikukuwa
yangelikukuweni
kingelikukuwa
kingelikukuweni
vingelikukuwa
vingelikukuweni
ingelikukuwa
ingelikukuweni
zingelikukuwa
zingelikukuweni
ungelikukuwa
ungelikukuweni
kungelikukuwa
kungelikukuweni
pangelikukuwa
pangelikukuweni
mungelikukuwa
mungelikukuweni
3s ningelimkuwa tungelimkuwa ungelimkuwa mngelimkuwa angelimkuwa wangelimkuwa ungelimkuwa ingelimkuwa lingelimkuwa yangelimkuwa kingelimkuwa vingelimkuwa ingelimkuwa zingelimkuwa ungelimkuwa kungelimkuwa pangelimkuwa mungelimkuwa
1p ningelitukuwa tungelitukuwa ungelitukuwa mngelitukuwa angelitukuwa wangelitukuwa ungelitukuwa ingelitukuwa lingelitukuwa yangelitukuwa kingelitukuwa vingelitukuwa ingelitukuwa zingelitukuwa ungelitukuwa kungelitukuwa pangelitukuwa mungelitukuwa
2p/3p/c2 ningeliwakuwa
ningeliwakuweni
tungeliwakuwa
tungeliwakuweni
ungeliwakuwa
ungeliwakuweni
mngeliwakuwa
mngeliwakuweni
angeliwakuwa
angeliwakuweni
wangeliwakuwa
wangeliwakuweni
ungeliwakuwa
ungeliwakuweni
ingeliwakuwa
ingeliwakuweni
lingeliwakuwa
lingeliwakuweni
yangeliwakuwa
yangeliwakuweni
kingeliwakuwa
kingeliwakuweni
vingeliwakuwa
vingeliwakuweni
ingeliwakuwa
ingeliwakuweni
zingeliwakuwa
zingeliwakuweni
ungeliwakuwa
ungeliwakuweni
kungeliwakuwa
kungeliwakuweni
pangeliwakuwa
pangeliwakuweni
mungeliwakuwa
mungeliwakuweni
Reflexive ningelijikuwa tungelijikuwa ungelijikuwa mngelijikuwa angelijikuwa wangelijikuwa ungelijikuwa ingelijikuwa lingelijikuwa yangelijikuwa kingelijikuwa vingelijikuwa ingelijikuwa zingelijikuwa ungelijikuwa kungelijikuwa pangelijikuwa mungelijikuwa
c3/c11/c14 ningeliukuwa tungeliukuwa ungeliukuwa mngeliukuwa angeliukuwa wangeliukuwa ungeliukuwa ingeliukuwa lingeliukuwa yangeliukuwa kingeliukuwa vingeliukuwa ingeliukuwa zingeliukuwa ungeliukuwa kungeliukuwa pangeliukuwa mungeliukuwa
c4/c9 ningeliikuwa tungeliikuwa ungeliikuwa mngeliikuwa angeliikuwa wangeliikuwa ungeliikuwa ingeliikuwa lingeliikuwa yangeliikuwa kingeliikuwa vingeliikuwa ingeliikuwa zingeliikuwa ungeliikuwa kungeliikuwa pangeliikuwa mungeliikuwa
c5 ningelilikuwa tungelilikuwa ungelilikuwa mngelilikuwa angelilikuwa wangelilikuwa ungelilikuwa ingelilikuwa lingelilikuwa yangelilikuwa kingelilikuwa vingelilikuwa ingelilikuwa zingelilikuwa ungelilikuwa kungelilikuwa pangelilikuwa mungelilikuwa
c6 ningeliyakuwa tungeliyakuwa ungeliyakuwa mngeliyakuwa angeliyakuwa wangeliyakuwa ungeliyakuwa ingeliyakuwa lingeliyakuwa yangeliyakuwa kingeliyakuwa vingeliyakuwa ingeliyakuwa zingeliyakuwa ungeliyakuwa kungeliyakuwa pangeliyakuwa mungeliyakuwa
c7 ningelikikuwa tungelikikuwa ungelikikuwa mngelikikuwa angelikikuwa wangelikikuwa ungelikikuwa ingelikikuwa lingelikikuwa yangelikikuwa kingelikikuwa vingelikikuwa ingelikikuwa zingelikikuwa ungelikikuwa kungelikikuwa pangelikikuwa mungelikikuwa
c8 ningelivikuwa tungelivikuwa ungelivikuwa mngelivikuwa angelivikuwa wangelivikuwa ungelivikuwa ingelivikuwa lingelivikuwa yangelivikuwa kingelivikuwa vingelivikuwa ingelivikuwa zingelivikuwa ungelivikuwa kungelivikuwa pangelivikuwa mungelivikuwa
c10 ningelizikuwa tungelizikuwa ungelizikuwa mngelizikuwa angelizikuwa wangelizikuwa ungelizikuwa ingelizikuwa lingelizikuwa yangelizikuwa kingelizikuwa vingelizikuwa ingelizikuwa zingelizikuwa ungelizikuwa kungelizikuwa pangelizikuwa mungelizikuwa
c16 ningelipakuwa tungelipakuwa ungelipakuwa mngelipakuwa angelipakuwa wangelipakuwa ungelipakuwa ingelipakuwa lingelipakuwa yangelipakuwa kingelipakuwa vingelipakuwa ingelipakuwa zingelipakuwa ungelipakuwa kungelipakuwa pangelipakuwa mungelipakuwa
c18 ningelimukuwa tungelimukuwa ungelimukuwa mngelimukuwa angelimukuwa wangelimukuwa ungelimukuwa ingelimukuwa lingelimukuwa yangelimukuwa kingelimukuwa vingelimukuwa ingelimukuwa zingelimukuwa ungelimukuwa kungelimukuwa pangelimukuwa mungelimukuwa
Gnomic
1s naniwa twaniwa waniwa mwaniwa aniwa waniwa waniwa yaniwa laniwa yaniwa chaniwa vyaniwa yaniwa zaniwa waniwa kwaniwa paniwa mwaniwa
2s/2p/15/17 nakuwa
nakuweni
twakuwa
twakuweni
wakuwa
wakuweni
mwakuwa
mwakuweni
akuwa
akuweni
wakuwa
wakuweni
wakuwa
wakuweni
yakuwa
yakuweni
lakuwa
lakuweni
yakuwa
yakuweni
chakuwa
chakuweni
vyakuwa
vyakuweni
yakuwa
yakuweni
zakuwa
zakuweni
wakuwa
wakuweni
kwakuwa
kwakuweni
pakuwa
pakuweni
mwakuwa
mwakuweni
3s namwa twamwa wamwa mwamwa amwa wamwa wamwa yamwa lamwa yamwa chamwa vyamwa yamwa zamwa wamwa kwamwa pamwa mwamwa
1p natuwa twatuwa watuwa mwatuwa atuwa watuwa watuwa yatuwa latuwa yatuwa chatuwa vyatuwa yatuwa zatuwa watuwa kwatuwa patuwa mwatuwa
2p/3p/c2 nawawa
nawaweni
twawawa
twawaweni
wawawa
wawaweni
mwawawa
mwawaweni
awawa
awaweni
wawawa
wawaweni
wawawa
wawaweni
yawawa
yawaweni
lawawa
lawaweni
yawawa
yawaweni
chawawa
chawaweni
vyawawa
vyawaweni
yawawa
yawaweni
zawawa
zawaweni
wawawa
wawaweni
kwawawa
kwawaweni
pawawa
pawaweni
mwawawa
mwawaweni
Reflexive najiwa twajiwa wajiwa mwajiwa ajiwa wajiwa wajiwa yajiwa lajiwa yajiwa chajiwa vyajiwa yajiwa zajiwa wajiwa kwajiwa pajiwa mwajiwa
c3/c11/c14 nauwa twauwa wauwa mwauwa auwa wauwa wauwa yauwa lauwa yauwa chauwa vyauwa yauwa zauwa wauwa kwauwa pauwa mwauwa
c4/c9 naiwa twaiwa waiwa mwaiwa aiwa waiwa waiwa yaiwa laiwa yaiwa chaiwa vyaiwa yaiwa zaiwa waiwa kwaiwa paiwa mwaiwa
c5 naliwa twaliwa waliwa mwaliwa aliwa waliwa waliwa yaliwa laliwa yaliwa chaliwa vyaliwa yaliwa zaliwa waliwa kwaliwa paliwa mwaliwa
c6 nayawa twayawa wayawa mwayawa ayawa wayawa wayawa yayawa layawa yayawa chayawa vyayawa yayawa zayawa wayawa kwayawa payawa mwayawa
c7 nakiwa twakiwa wakiwa mwakiwa akiwa wakiwa wakiwa yakiwa lakiwa yakiwa chakiwa vyakiwa yakiwa zakiwa wakiwa kwakiwa pakiwa mwakiwa
c8 naviwa twaviwa waviwa mwaviwa aviwa waviwa waviwa yaviwa laviwa yaviwa chaviwa vyaviwa yaviwa zaviwa waviwa kwaviwa paviwa mwaviwa
c10 naziwa twaziwa waziwa mwaziwa aziwa waziwa waziwa yaziwa laziwa yaziwa chaziwa vyaziwa yaziwa zaziwa waziwa kwaziwa paziwa mwaziwa
c16 napawa twapawa wapawa mwapawa apawa wapawa wapawa yapawa lapawa yapawa chapawa vyapawa yapawa zapawa wapawa kwapawa papawa mwapawa
c18 namuwa twamuwa wamuwa mwamuwa amuwa wamuwa wamuwa yamuwa lamuwa yamuwa chamuwa vyamuwa yamuwa zamuwa wamuwa kwamuwa pamuwa mwamuwa
Perfect
1s nimenikuwa tumenikuwa umenikuwa mmenikuwa amenikuwa wamenikuwa umenikuwa imenikuwa limenikuwa yamenikuwa kimenikuwa vimenikuwa imenikuwa zimenikuwa umenikuwa kumenikuwa pamenikuwa mumenikuwa
2s/2p/15/17 nimekukuwa
nimekukuweni
tumekukuwa
tumekukuweni
umekukuwa
umekukuweni
mmekukuwa
mmekukuweni
amekukuwa
amekukuweni
wamekukuwa
wamekukuweni
umekukuwa
umekukuweni
imekukuwa
imekukuweni
limekukuwa
limekukuweni
yamekukuwa
yamekukuweni
kimekukuwa
kimekukuweni
vimekukuwa
vimekukuweni
imekukuwa
imekukuweni
zimekukuwa
zimekukuweni
umekukuwa
umekukuweni
kumekukuwa
kumekukuweni
pamekukuwa
pamekukuweni
mumekukuwa
mumekukuweni
3s nimemkuwa tumemkuwa umemkuwa mmemkuwa amemkuwa wamemkuwa umemkuwa imemkuwa limemkuwa yamemkuwa kimemkuwa vimemkuwa imemkuwa zimemkuwa umemkuwa kumemkuwa pamemkuwa mumemkuwa
1p nimetukuwa tumetukuwa umetukuwa mmetukuwa ametukuwa wametukuwa umetukuwa imetukuwa limetukuwa yametukuwa kimetukuwa vimetukuwa imetukuwa zimetukuwa umetukuwa kumetukuwa pametukuwa mumetukuwa
2p/3p/c2 nimewakuwa
nimewakuweni
tumewakuwa
tumewakuweni
umewakuwa
umewakuweni
mmewakuwa
mmewakuweni
amewakuwa
amewakuweni
wamewakuwa
wamewakuweni
umewakuwa
umewakuweni
imewakuwa
imewakuweni
limewakuwa
limewakuweni
yamewakuwa
yamewakuweni
kimewakuwa
kimewakuweni
vimewakuwa
vimewakuweni
imewakuwa
imewakuweni
zimewakuwa
zimewakuweni
umewakuwa
umewakuweni
kumewakuwa
kumewakuweni
pamewakuwa
pamewakuweni
mumewakuwa
mumewakuweni
Reflexive nimejikuwa tumejikuwa umejikuwa mmejikuwa amejikuwa wamejikuwa umejikuwa imejikuwa limejikuwa yamejikuwa kimejikuwa vimejikuwa imejikuwa zimejikuwa umejikuwa kumejikuwa pamejikuwa mumejikuwa
c3/c11/c14 nimeukuwa tumeukuwa umeukuwa mmeukuwa ameukuwa wameukuwa umeukuwa imeukuwa limeukuwa yameukuwa kimeukuwa vimeukuwa imeukuwa zimeukuwa umeukuwa kumeukuwa pameukuwa mumeukuwa
c4/c9 nimeikuwa tumeikuwa umeikuwa mmeikuwa ameikuwa wameikuwa umeikuwa imeikuwa limeikuwa yameikuwa kimeikuwa vimeikuwa imeikuwa zimeikuwa umeikuwa kumeikuwa pameikuwa mumeikuwa
c5 nimelikuwa tumelikuwa umelikuwa mmelikuwa amelikuwa wamelikuwa umelikuwa imelikuwa limelikuwa yamelikuwa kimelikuwa vimelikuwa imelikuwa zimelikuwa umelikuwa kumelikuwa pamelikuwa mumelikuwa
c6 nimeyakuwa tumeyakuwa umeyakuwa mmeyakuwa ameyakuwa wameyakuwa umeyakuwa imeyakuwa limeyakuwa yameyakuwa kimeyakuwa vimeyakuwa imeyakuwa zimeyakuwa umeyakuwa kumeyakuwa pameyakuwa mumeyakuwa
c7 nimekikuwa tumekikuwa umekikuwa mmekikuwa amekikuwa wamekikuwa umekikuwa imekikuwa limekikuwa yamekikuwa kimekikuwa vimekikuwa imekikuwa zimekikuwa umekikuwa kumekikuwa pamekikuwa mumekikuwa
c8 nimevikuwa tumevikuwa umevikuwa mmevikuwa amevikuwa wamevikuwa umevikuwa imevikuwa limevikuwa yamevikuwa kimevikuwa vimevikuwa imevikuwa zimevikuwa umevikuwa kumevikuwa pamevikuwa mumevikuwa
c10 nimezikuwa tumezikuwa umezikuwa mmezikuwa amezikuwa wamezikuwa umezikuwa imezikuwa limezikuwa yamezikuwa kimezikuwa vimezikuwa imezikuwa zimezikuwa umezikuwa kumezikuwa pamezikuwa mumezikuwa
c16 nimepakuwa tumepakuwa umepakuwa mmepakuwa amepakuwa wamepakuwa umepakuwa imepakuwa limepakuwa yamepakuwa kimepakuwa vimepakuwa imepakuwa zimepakuwa umepakuwa kumepakuwa pamepakuwa mumepakuwa
c18 nimemukuwa tumemukuwa umemukuwa mmemukuwa amemukuwa wamemukuwa umemukuwa imemukuwa limemukuwa yamemukuwa kimemukuwa vimemukuwa imemukuwa zimemukuwa umemukuwa kumemukuwa pamemukuwa mumemukuwa
"Already"
1s nimeshanikuwa tumeshanikuwa umeshanikuwa mmeshanikuwa ameshanikuwa wameshanikuwa umeshanikuwa imeshanikuwa limeshanikuwa yameshanikuwa kimeshanikuwa vimeshanikuwa imeshanikuwa zimeshanikuwa umeshanikuwa kumeshanikuwa pameshanikuwa mumeshanikuwa
2s/2p/15/17 nimeshakukuwa
nimeshakukuweni
tumeshakukuwa
tumeshakukuweni
umeshakukuwa
umeshakukuweni
mmeshakukuwa
mmeshakukuweni
ameshakukuwa
ameshakukuweni
wameshakukuwa
wameshakukuweni
umeshakukuwa
umeshakukuweni
imeshakukuwa
imeshakukuweni
limeshakukuwa
limeshakukuweni
yameshakukuwa
yameshakukuweni
kimeshakukuwa
kimeshakukuweni
vimeshakukuwa
vimeshakukuweni
imeshakukuwa
imeshakukuweni
zimeshakukuwa
zimeshakukuweni
umeshakukuwa
umeshakukuweni
kumeshakukuwa
kumeshakukuweni
pameshakukuwa
pameshakukuweni
mumeshakukuwa
mumeshakukuweni
3s nimeshamkuwa tumeshamkuwa umeshamkuwa mmeshamkuwa ameshamkuwa wameshamkuwa umeshamkuwa imeshamkuwa limeshamkuwa yameshamkuwa kimeshamkuwa vimeshamkuwa imeshamkuwa zimeshamkuwa umeshamkuwa kumeshamkuwa pameshamkuwa mumeshamkuwa
1p nimeshatukuwa tumeshatukuwa umeshatukuwa mmeshatukuwa ameshatukuwa wameshatukuwa umeshatukuwa imeshatukuwa limeshatukuwa yameshatukuwa kimeshatukuwa vimeshatukuwa imeshatukuwa zimeshatukuwa umeshatukuwa kumeshatukuwa pameshatukuwa mumeshatukuwa
2p/3p/c2 nimeshawakuwa
nimeshawakuweni
tumeshawakuwa
tumeshawakuweni
umeshawakuwa
umeshawakuweni
mmeshawakuwa
mmeshawakuweni
ameshawakuwa
ameshawakuweni
wameshawakuwa
wameshawakuweni
umeshawakuwa
umeshawakuweni
imeshawakuwa
imeshawakuweni
limeshawakuwa
limeshawakuweni
yameshawakuwa
yameshawakuweni
kimeshawakuwa
kimeshawakuweni
vimeshawakuwa
vimeshawakuweni
imeshawakuwa
imeshawakuweni
zimeshawakuwa
zimeshawakuweni
umeshawakuwa
umeshawakuweni
kumeshawakuwa
kumeshawakuweni
pameshawakuwa
pameshawakuweni
mumeshawakuwa
mumeshawakuweni
Reflexive nimeshajikuwa tumeshajikuwa umeshajikuwa mmeshajikuwa ameshajikuwa wameshajikuwa umeshajikuwa imeshajikuwa limeshajikuwa yameshajikuwa kimeshajikuwa vimeshajikuwa imeshajikuwa zimeshajikuwa umeshajikuwa kumeshajikuwa pameshajikuwa mumeshajikuwa
c3/c11/c14 nimeshaukuwa tumeshaukuwa umeshaukuwa mmeshaukuwa ameshaukuwa wameshaukuwa umeshaukuwa imeshaukuwa limeshaukuwa yameshaukuwa kimeshaukuwa vimeshaukuwa imeshaukuwa zimeshaukuwa umeshaukuwa kumeshaukuwa pameshaukuwa mumeshaukuwa
c4/c9 nimeshaikuwa tumeshaikuwa umeshaikuwa mmeshaikuwa ameshaikuwa wameshaikuwa umeshaikuwa imeshaikuwa limeshaikuwa yameshaikuwa kimeshaikuwa vimeshaikuwa imeshaikuwa zimeshaikuwa umeshaikuwa kumeshaikuwa pameshaikuwa mumeshaikuwa
c5 nimeshalikuwa tumeshalikuwa umeshalikuwa mmeshalikuwa ameshalikuwa wameshalikuwa umeshalikuwa imeshalikuwa limeshalikuwa yameshalikuwa kimeshalikuwa vimeshalikuwa imeshalikuwa zimeshalikuwa umeshalikuwa kumeshalikuwa pameshalikuwa mumeshalikuwa
c6 nimeshayakuwa tumeshayakuwa umeshayakuwa mmeshayakuwa ameshayakuwa wameshayakuwa umeshayakuwa imeshayakuwa limeshayakuwa yameshayakuwa kimeshayakuwa vimeshayakuwa imeshayakuwa zimeshayakuwa umeshayakuwa kumeshayakuwa pameshayakuwa mumeshayakuwa
c7 nimeshakikuwa tumeshakikuwa umeshakikuwa mmeshakikuwa ameshakikuwa wameshakikuwa umeshakikuwa imeshakikuwa limeshakikuwa yameshakikuwa kimeshakikuwa vimeshakikuwa imeshakikuwa zimeshakikuwa umeshakikuwa kumeshakikuwa pameshakikuwa mumeshakikuwa
c8 nimeshavikuwa tumeshavikuwa umeshavikuwa mmeshavikuwa ameshavikuwa wameshavikuwa umeshavikuwa imeshavikuwa limeshavikuwa yameshavikuwa kimeshavikuwa vimeshavikuwa imeshavikuwa zimeshavikuwa umeshavikuwa kumeshavikuwa pameshavikuwa mumeshavikuwa
c10 nimeshazikuwa tumeshazikuwa umeshazikuwa mmeshazikuwa ameshazikuwa wameshazikuwa umeshazikuwa imeshazikuwa limeshazikuwa yameshazikuwa kimeshazikuwa vimeshazikuwa imeshazikuwa zimeshazikuwa umeshazikuwa kumeshazikuwa pameshazikuwa mumeshazikuwa
c16 nimeshapakuwa tumeshapakuwa umeshapakuwa mmeshapakuwa ameshapakuwa wameshapakuwa umeshapakuwa imeshapakuwa limeshapakuwa yameshapakuwa kimeshapakuwa vimeshapakuwa imeshapakuwa zimeshapakuwa umeshapakuwa kumeshapakuwa pameshapakuwa mumeshapakuwa
c18 nimeshamukuwa tumeshamukuwa umeshamukuwa mmeshamukuwa ameshamukuwa wameshamukuwa umeshamukuwa imeshamukuwa limeshamukuwa yameshamukuwa kimeshamukuwa vimeshamukuwa imeshamukuwa zimeshamukuwa umeshamukuwa kumeshamukuwa pameshamukuwa mumeshamukuwa
"Not yet"
1s sijaniwa hatujaniwa hujaniwa hamjaniwa hajaniwa hawajaniwa haujaniwa haijaniwa halijaniwa hayajaniwa hakijaniwa havijaniwa haijaniwa hazijaniwa haujaniwa hakujaniwa hapajaniwa hamujaniwa
2s/2p/15/17 sijakuwa
sijakuweni
hatujakuwa
hatujakuweni
hujakuwa
hujakuweni
hamjakuwa
hamjakuweni
hajakuwa
hajakuweni
hawajakuwa
hawajakuweni
haujakuwa
haujakuweni
haijakuwa
haijakuweni
halijakuwa
halijakuweni
hayajakuwa
hayajakuweni
hakijakuwa
hakijakuweni
havijakuwa
havijakuweni
haijakuwa
haijakuweni
hazijakuwa
hazijakuweni
haujakuwa
haujakuweni
hakujakuwa
hakujakuweni
hapajakuwa
hapajakuweni
hamujakuwa
hamujakuweni
3s sijamwa hatujamwa hujamwa hamjamwa hajamwa hawajamwa haujamwa haijamwa halijamwa hayajamwa hakijamwa havijamwa haijamwa hazijamwa haujamwa hakujamwa hapajamwa hamujamwa
1p sijatuwa hatujatuwa hujatuwa hamjatuwa hajatuwa hawajatuwa haujatuwa haijatuwa halijatuwa hayajatuwa hakijatuwa havijatuwa haijatuwa hazijatuwa haujatuwa hakujatuwa hapajatuwa hamujatuwa
2p/3p/c2 sijawawa
sijawaweni
hatujawawa
hatujawaweni
hujawawa
hujawaweni
hamjawawa
hamjawaweni
hajawawa
hajawaweni
hawajawawa
hawajawaweni
haujawawa
haujawaweni
haijawawa
haijawaweni
halijawawa
halijawaweni
hayajawawa
hayajawaweni
hakijawawa
hakijawaweni
havijawawa
havijawaweni
haijawawa
haijawaweni
hazijawawa
hazijawaweni
haujawawa
haujawaweni
hakujawawa
hakujawaweni
hapajawawa
hapajawaweni
hamujawawa
hamujawaweni
Reflexive sijajiwa hatujajiwa hujajiwa hamjajiwa hajajiwa hawajajiwa haujajiwa haijajiwa halijajiwa hayajajiwa hakijajiwa havijajiwa haijajiwa hazijajiwa haujajiwa hakujajiwa hapajajiwa hamujajiwa
c3/c11/c14 sijauwa hatujauwa hujauwa hamjauwa hajauwa hawajauwa haujauwa haijauwa halijauwa hayajauwa hakijauwa havijauwa haijauwa hazijauwa haujauwa hakujauwa hapajauwa hamujauwa
c4/c9 sijaiwa hatujaiwa hujaiwa hamjaiwa hajaiwa hawajaiwa haujaiwa haijaiwa halijaiwa hayajaiwa hakijaiwa havijaiwa haijaiwa hazijaiwa haujaiwa hakujaiwa hapajaiwa hamujaiwa
c5 sijaliwa hatujaliwa hujaliwa hamjaliwa hajaliwa hawajaliwa haujaliwa haijaliwa halijaliwa hayajaliwa hakijaliwa havijaliwa haijaliwa hazijaliwa haujaliwa hakujaliwa hapajaliwa hamujaliwa
c6 sijayawa hatujayawa hujayawa hamjayawa hajayawa hawajayawa haujayawa haijayawa halijayawa hayajayawa hakijayawa havijayawa haijayawa hazijayawa haujayawa hakujayawa hapajayawa hamujayawa
c7 sijakiwa hatujakiwa hujakiwa hamjakiwa hajakiwa hawajakiwa haujakiwa haijakiwa halijakiwa hayajakiwa hakijakiwa havijakiwa haijakiwa hazijakiwa haujakiwa hakujakiwa hapajakiwa hamujakiwa
c8 sijaviwa hatujaviwa hujaviwa hamjaviwa hajaviwa hawajaviwa haujaviwa haijaviwa halijaviwa hayajaviwa hakijaviwa havijaviwa haijaviwa hazijaviwa haujaviwa hakujaviwa hapajaviwa hamujaviwa
c10 sijaziwa hatujaziwa hujaziwa hamjaziwa hajaziwa hawajaziwa haujaziwa haijaziwa halijaziwa hayajaziwa hakijaziwa havijaziwa haijaziwa hazijaziwa haujaziwa hakujaziwa hapajaziwa hamujaziwa
c16 sijapawa hatujapawa hujapawa hamjapawa hajapawa hawajapawa haujapawa haijapawa halijapawa hayajapawa hakijapawa havijapawa haijapawa hazijapawa haujapawa hakujapawa hapajapawa hamujapawa
c18 sijamuwa hatujamuwa hujamuwa hamjamuwa hajamuwa hawajamuwa haujamuwa haijamuwa halijamuwa hayajamuwa hakijamuwa havijamuwa haijamuwa hazijamuwa haujamuwa hakujamuwa hapajamuwa hamujamuwa
"If/When"
1s nikiniwa tukiniwa ukiniwa mkiniwa akiniwa wakiniwa ukiniwa ikiniwa likiniwa yakiniwa kikiniwa vikiniwa ikiniwa zikiniwa ukiniwa kukiniwa pakiniwa mukiniwa
2s/2p/15/17 nikikuwa
nikikuweni
tukikuwa
tukikuweni
ukikuwa
ukikuweni
mkikuwa
mkikuweni
akikuwa
akikuweni
wakikuwa
wakikuweni
ukikuwa
ukikuweni
ikikuwa
ikikuweni
likikuwa
likikuweni
yakikuwa
yakikuweni
kikikuwa
kikikuweni
vikikuwa
vikikuweni
ikikuwa
ikikuweni
zikikuwa
zikikuweni
ukikuwa
ukikuweni
kukikuwa
kukikuweni
pakikuwa
pakikuweni
mukikuwa
mukikuweni
3s nikimwa tukimwa ukimwa mkimwa akimwa wakimwa ukimwa ikimwa likimwa yakimwa kikimwa vikimwa ikimwa zikimwa ukimwa kukimwa pakimwa mukimwa
1p nikituwa tukituwa ukituwa mkituwa akituwa wakituwa ukituwa ikituwa likituwa yakituwa kikituwa vikituwa ikituwa zikituwa ukituwa kukituwa pakituwa mukituwa
2p/3p/c2 nikiwawa
nikiwaweni
tukiwawa
tukiwaweni
ukiwawa
ukiwaweni
mkiwawa
mkiwaweni
akiwawa
akiwaweni
wakiwawa
wakiwaweni
ukiwawa
ukiwaweni
ikiwawa
ikiwaweni
likiwawa
likiwaweni
yakiwawa
yakiwaweni
kikiwawa
kikiwaweni
vikiwawa
vikiwaweni
ikiwawa
ikiwaweni
zikiwawa
zikiwaweni
ukiwawa
ukiwaweni
kukiwawa
kukiwaweni
pakiwawa
pakiwaweni
mukiwawa
mukiwaweni
Reflexive nikijiwa tukijiwa ukijiwa mkijiwa akijiwa wakijiwa ukijiwa ikijiwa likijiwa yakijiwa kikijiwa vikijiwa ikijiwa zikijiwa ukijiwa kukijiwa pakijiwa mukijiwa
c3/c11/c14 nikiuwa tukiuwa ukiuwa mkiuwa akiuwa wakiuwa ukiuwa ikiuwa likiuwa yakiuwa kikiuwa vikiuwa ikiuwa zikiuwa ukiuwa kukiuwa pakiuwa mukiuwa
c4/c9 nikiiwa tukiiwa ukiiwa mkiiwa akiiwa wakiiwa ukiiwa ikiiwa likiiwa yakiiwa kikiiwa vikiiwa ikiiwa zikiiwa ukiiwa kukiiwa pakiiwa mukiiwa
c5 nikiliwa tukiliwa ukiliwa mkiliwa akiliwa wakiliwa ukiliwa ikiliwa likiliwa yakiliwa kikiliwa vikiliwa ikiliwa zikiliwa ukiliwa kukiliwa pakiliwa mukiliwa
c6 nikiyawa tukiyawa ukiyawa mkiyawa akiyawa wakiyawa ukiyawa ikiyawa likiyawa yakiyawa kikiyawa vikiyawa ikiyawa zikiyawa ukiyawa kukiyawa pakiyawa mukiyawa
c7 nikikiwa tukikiwa ukikiwa mkikiwa akikiwa wakikiwa ukikiwa ikikiwa likikiwa yakikiwa kikikiwa vikikiwa ikikiwa zikikiwa ukikiwa kukikiwa pakikiwa mukikiwa
c8 nikiviwa tukiviwa ukiviwa mkiviwa akiviwa wakiviwa ukiviwa ikiviwa likiviwa yakiviwa kikiviwa vikiviwa ikiviwa zikiviwa ukiviwa kukiviwa pakiviwa mukiviwa
c10 nikiziwa tukiziwa ukiziwa mkiziwa akiziwa wakiziwa ukiziwa ikiziwa likiziwa yakiziwa kikiziwa vikiziwa ikiziwa zikiziwa ukiziwa kukiziwa pakiziwa mukiziwa
c16 nikipawa tukipawa ukipawa mkipawa akipawa wakipawa ukipawa ikipawa likipawa yakipawa kikipawa vikipawa ikipawa zikipawa ukipawa kukipawa pakipawa mukipawa
c18 nikimuwa tukimuwa ukimuwa mkimuwa akimuwa wakimuwa ukimuwa ikimuwa likimuwa yakimuwa kikimuwa vikimuwa ikimuwa zikimuwa ukimuwa kukimuwa pakimuwa mukimuwa
"If not"
1s nisiponikuwa tusiponikuwa usiponikuwa msiponikuwa asiponikuwa wasiponikuwa usiponikuwa isiponikuwa lisiponikuwa yasiponikuwa kisiponikuwa visiponikuwa isiponikuwa zisiponikuwa usiponikuwa kusiponikuwa pasiponikuwa musiponikuwa
2s/2p/15/17 nisipokukuwa
nisipokukuweni
tusipokukuwa
tusipokukuweni
usipokukuwa
usipokukuweni
msipokukuwa
msipokukuweni
asipokukuwa
asipokukuweni
wasipokukuwa
wasipokukuweni
usipokukuwa
usipokukuweni
isipokukuwa
isipokukuweni
lisipokukuwa
lisipokukuweni
yasipokukuwa
yasipokukuweni
kisipokukuwa
kisipokukuweni
visipokukuwa
visipokukuweni
isipokukuwa
isipokukuweni
zisipokukuwa
zisipokukuweni
usipokukuwa
usipokukuweni
kusipokukuwa
kusipokukuweni
pasipokukuwa
pasipokukuweni
musipokukuwa
musipokukuweni
3s nisipomkuwa tusipomkuwa usipomkuwa msipomkuwa asipomkuwa wasipomkuwa usipomkuwa isipomkuwa lisipomkuwa yasipomkuwa kisipomkuwa visipomkuwa isipomkuwa zisipomkuwa usipomkuwa kusipomkuwa pasipomkuwa musipomkuwa
1p nisipotukuwa tusipotukuwa usipotukuwa msipotukuwa asipotukuwa wasipotukuwa usipotukuwa isipotukuwa lisipotukuwa yasipotukuwa kisipotukuwa visipotukuwa isipotukuwa zisipotukuwa usipotukuwa kusipotukuwa pasipotukuwa musipotukuwa
2p/3p/c2 nisipowakuwa
nisipowakuweni
tusipowakuwa
tusipowakuweni
usipowakuwa
usipowakuweni
msipowakuwa
msipowakuweni
asipowakuwa
asipowakuweni
wasipowakuwa
wasipowakuweni
usipowakuwa
usipowakuweni
isipowakuwa
isipowakuweni
lisipowakuwa
lisipowakuweni
yasipowakuwa
yasipowakuweni
kisipowakuwa
kisipowakuweni
visipowakuwa
visipowakuweni
isipowakuwa
isipowakuweni
zisipowakuwa
zisipowakuweni
usipowakuwa
usipowakuweni
kusipowakuwa
kusipowakuweni
pasipowakuwa
pasipowakuweni
musipowakuwa
musipowakuweni
Reflexive nisipojikuwa tusipojikuwa usipojikuwa msipojikuwa asipojikuwa wasipojikuwa usipojikuwa isipojikuwa lisipojikuwa yasipojikuwa kisipojikuwa visipojikuwa isipojikuwa zisipojikuwa usipojikuwa kusipojikuwa pasipojikuwa musipojikuwa
c3/c11/c14 nisipoukuwa tusipoukuwa usipoukuwa msipoukuwa asipoukuwa wasipoukuwa usipoukuwa isipoukuwa lisipoukuwa yasipoukuwa kisipoukuwa visipoukuwa isipoukuwa zisipoukuwa usipoukuwa kusipoukuwa pasipoukuwa musipoukuwa
c4/c9 nisipoikuwa tusipoikuwa usipoikuwa msipoikuwa asipoikuwa wasipoikuwa usipoikuwa isipoikuwa lisipoikuwa yasipoikuwa kisipoikuwa visipoikuwa isipoikuwa zisipoikuwa usipoikuwa kusipoikuwa pasipoikuwa musipoikuwa
c5 nisipolikuwa tusipolikuwa usipolikuwa msipolikuwa asipolikuwa wasipolikuwa usipolikuwa isipolikuwa lisipolikuwa yasipolikuwa kisipolikuwa visipolikuwa isipolikuwa zisipolikuwa usipolikuwa kusipolikuwa pasipolikuwa musipolikuwa
c6 nisipoyakuwa tusipoyakuwa usipoyakuwa msipoyakuwa asipoyakuwa wasipoyakuwa usipoyakuwa isipoyakuwa lisipoyakuwa yasipoyakuwa kisipoyakuwa visipoyakuwa isipoyakuwa zisipoyakuwa usipoyakuwa kusipoyakuwa pasipoyakuwa musipoyakuwa
c7 nisipokikuwa tusipokikuwa usipokikuwa msipokikuwa asipokikuwa wasipokikuwa usipokikuwa isipokikuwa lisipokikuwa yasipokikuwa kisipokikuwa visipokikuwa isipokikuwa zisipokikuwa usipokikuwa kusipokikuwa pasipokikuwa musipokikuwa
c8 nisipovikuwa tusipovikuwa usipovikuwa msipovikuwa asipovikuwa wasipovikuwa usipovikuwa isipovikuwa lisipovikuwa yasipovikuwa kisipovikuwa visipovikuwa isipovikuwa zisipovikuwa usipovikuwa kusipovikuwa pasipovikuwa musipovikuwa
c10 nisipozikuwa tusipozikuwa usipozikuwa msipozikuwa asipozikuwa wasipozikuwa usipozikuwa isipozikuwa lisipozikuwa yasipozikuwa kisipozikuwa visipozikuwa isipozikuwa zisipozikuwa usipozikuwa kusipozikuwa pasipozikuwa musipozikuwa
c16 nisipopakuwa tusipopakuwa usipopakuwa msipopakuwa asipopakuwa wasipopakuwa usipopakuwa isipopakuwa lisipopakuwa yasipopakuwa kisipopakuwa visipopakuwa isipopakuwa zisipopakuwa usipopakuwa kusipopakuwa pasipopakuwa musipopakuwa
c18 nisipomukuwa tusipomukuwa usipomukuwa msipomukuwa asipomukuwa wasipomukuwa usipomukuwa isipomukuwa lisipomukuwa yasipomukuwa kisipomukuwa visipomukuwa isipomukuwa zisipomukuwa usipomukuwa kusipomukuwa pasipomukuwa musipomukuwa
Consecutive
1s nikaniwa tukaniwa ukaniwa mkaniwa akaniwa wakaniwa ukaniwa ikaniwa likaniwa yakaniwa kikaniwa vikaniwa ikaniwa zikaniwa ukaniwa kukaniwa pakaniwa mukaniwa
2s/2p/15/17 nikakuwa
nikakuweni
tukakuwa
tukakuweni
ukakuwa
ukakuweni
mkakuwa
mkakuweni
akakuwa
akakuweni
wakakuwa
wakakuweni
ukakuwa
ukakuweni
ikakuwa
ikakuweni
likakuwa
likakuweni
yakakuwa
yakakuweni
kikakuwa
kikakuweni
vikakuwa
vikakuweni
ikakuwa
ikakuweni
zikakuwa
zikakuweni
ukakuwa
ukakuweni
kukakuwa
kukakuweni
pakakuwa
pakakuweni
mukakuwa
mukakuweni
3s nikamwa tukamwa ukamwa mkamwa akamwa wakamwa ukamwa ikamwa likamwa yakamwa kikamwa vikamwa ikamwa zikamwa ukamwa kukamwa pakamwa mukamwa
1p nikatuwa tukatuwa ukatuwa mkatuwa akatuwa wakatuwa ukatuwa ikatuwa likatuwa yakatuwa kikatuwa vikatuwa ikatuwa zikatuwa ukatuwa kukatuwa pakatuwa mukatuwa
2p/3p/c2 nikawawa
nikawaweni
tukawawa
tukawaweni
ukawawa
ukawaweni
mkawawa
mkawaweni
akawawa
akawaweni
wakawawa
wakawaweni
ukawawa
ukawaweni
ikawawa
ikawaweni
likawawa
likawaweni
yakawawa
yakawaweni
kikawawa
kikawaweni
vikawawa
vikawaweni
ikawawa
ikawaweni
zikawawa
zikawaweni
ukawawa
ukawaweni
kukawawa
kukawaweni
pakawawa
pakawaweni
mukawawa
mukawaweni
Reflexive nikajiwa tukajiwa ukajiwa mkajiwa akajiwa wakajiwa ukajiwa ikajiwa likajiwa yakajiwa kikajiwa vikajiwa ikajiwa zikajiwa ukajiwa kukajiwa pakajiwa mukajiwa
c3/c11/c14 nikauwa tukauwa ukauwa mkauwa akauwa wakauwa ukauwa ikauwa likauwa yakauwa kikauwa vikauwa ikauwa zikauwa ukauwa kukauwa pakauwa mukauwa
c4/c9 nikaiwa tukaiwa ukaiwa mkaiwa akaiwa wakaiwa ukaiwa ikaiwa likaiwa yakaiwa kikaiwa vikaiwa ikaiwa zikaiwa ukaiwa kukaiwa pakaiwa mukaiwa
c5 nikaliwa tukaliwa ukaliwa mkaliwa akaliwa wakaliwa ukaliwa ikaliwa likaliwa yakaliwa kikaliwa vikaliwa ikaliwa zikaliwa ukaliwa kukaliwa pakaliwa mukaliwa
c6 nikayawa tukayawa ukayawa mkayawa akayawa wakayawa ukayawa ikayawa likayawa yakayawa kikayawa vikayawa ikayawa zikayawa ukayawa kukayawa pakayawa mukayawa
c7 nikakiwa tukakiwa ukakiwa mkakiwa akakiwa wakakiwa ukakiwa ikakiwa likakiwa yakakiwa kikakiwa vikakiwa ikakiwa zikakiwa ukakiwa kukakiwa pakakiwa mukakiwa
c8 nikaviwa tukaviwa ukaviwa mkaviwa akaviwa wakaviwa ukaviwa ikaviwa likaviwa yakaviwa kikaviwa vikaviwa ikaviwa zikaviwa ukaviwa kukaviwa pakaviwa mukaviwa
c10 nikaziwa tukaziwa ukaziwa mkaziwa akaziwa wakaziwa ukaziwa ikaziwa likaziwa yakaziwa kikaziwa vikaziwa ikaziwa zikaziwa ukaziwa kukaziwa pakaziwa mukaziwa
c16 nikapawa tukapawa ukapawa mkapawa akapawa wakapawa ukapawa ikapawa likapawa yakapawa kikapawa vikapawa ikapawa zikapawa ukapawa kukapawa pakapawa mukapawa
c18 nikamuwa tukamuwa ukamuwa mkamuwa akamuwa wakamuwa ukamuwa ikamuwa likamuwa yakamuwa kikamuwa vikamuwa ikamuwa zikamuwa ukamuwa kukamuwa pakamuwa mukamuwa
Some forms not commonly seen in modern Standard Swahili are absent from the table. See Appendix:Swahili verbs for more information.

Usage notesEdit

You can add the -po, -ko, or -mo locative class markers to the end of any conjugated future tense, past tense, or general relative form of wa to indicate presence at a place, either definite, indefinite, or internal, even if there is already a different object concord. In the present tense, the subject markers can just be added to the beginning of -po, -ko, or -mo directly per their inflection tables.

In the positive general relative of wa, the subject marker is prepended to -li- (different from the past tense "-li-") rather than "wa". In the negative general relative, the -kuwa suffix is dropped.

For conjugation of the verb to have, represented in the infinitive as kuwa na, see -wa na.

PrefixEdit

wa

  1. Marks a verb's object as 3rd person plural.
    ninawapenda
    I like them

2. Marks a verb's object as 2nd person plural.

ninawaona
I see you

TswanaEdit

EtymologyEdit

From Proto-Bantu *-gʊ̀a.

VerbEdit

wa

  1. to fall

UnamiEdit

PronunciationEdit

PronounEdit

wa

  1. this (animate)

VendaEdit

EtymologyEdit

From Proto-Bantu *-gʊ̀a.

VerbEdit

wa

  1. to fall

West FrisianEdit

PronounEdit

wa

  1. who (interrogative)
    Wa binne jo?
    Who are you?

Further readingEdit

  • wa (I)”, in Wurdboek fan de Fryske taal (in Dutch), 2011

XhosaEdit

EtymologyEdit

From Proto-Nguni *-wa, from Proto-Bantu *-gʊ̀a.

VerbEdit

-wa

  1. (intransitive) to fall

InflectionEdit

This verb needs an inflection-table template.


ZayEdit

EtymologyEdit

Cognate to Silt'e [script needed] (-wa:).

ConjunctionEdit

wa

  1. and

ReferencesEdit

  • Initial SLLE Survey of the Zway Area by Klaus Wedekind and Charlotte Wedekind

ZuluEdit

EtymologyEdit

From Proto-Nguni *-wa, from Proto-Bantu *-gʊ̀a.

VerbEdit

-wa

  1. (intransitive) to fall, to drop

InflectionEdit

Tone L
Infinitive ukuwa
Positive Negative
Infinitive ukuwa ukungawi
Imperative
Simple + object concord
Singular yiwa -we
Plural yiwani -weni
Present
Positive absolute Positive relative Positive participial Negative absolute Negative relative Negative participial
1st singular ngiyawa, ngiwa engiwayo, engiwa ngiwa angiwi engingawi ngingawi
2nd singular uyawa, uwa owayo, owa uwa awuwi ongawi ungawi
1st plural siyawa, siwa esiwayo, esiwa siwa asiwi esingawi singawi
2nd plural niyawa, niwa eniwayo, eniwa niwa aniwi eningawi ningawi
Class 1 uyawa, uwa owayo, owa ewa akawi ongawi engawi
Class 2 bayawa, bawa abawayo, abawa bewa abawi abangawi bengawi
Class 3 uyawa, uwa owayo, owa uwa awuwi ongawi ungawi
Class 4 iyawa, iwa ewayo, ewa iwa ayiwi engawi ingawi
Class 5 liyawa, liwa eliwayo, eliwa liwa aliwi elingawi lingawi
Class 6 ayawa, awa awayo, awa ewa awawi angawi engawi
Class 7 siyawa, siwa esiwayo, esiwa siwa asiwi esingawi singawi
Class 8 ziyawa, ziwa eziwayo, eziwa ziwa aziwi ezingawi zingawi
Class 9 iyawa, iwa ewayo, ewa iwa ayiwi engawi ingawi
Class 10 ziyawa, ziwa eziwayo, eziwa ziwa aziwi ezingawi zingawi
Class 11 luyawa, luwa oluwayo, oluwa luwa aluwi olungawi lungawi
Class 14 buyawa, buwa obuwayo, obuwa buwa abuwi obungawi bungawi
Class 15 kuyawa, kuwa okuwayo, okuwa kuwa akuwi okungawi kungawi
Class 17 kuyawa, kuwa okuwayo, okuwa kuwa akuwi okungawi kungawi
Recent past
Positive absolute Positive relative Positive participial Negative absolute Negative relative Negative participial
1st singular ngiwile, ngiwē engiwile, engiwē ngiwile, ngiwē angiwanga engingawanga ngingawanga
2nd singular uwile, uwē owile, owē uwile, uwē awuwanga ongawanga ungawanga
1st plural siwile, siwē esiwile, esiwē siwile, siwē asiwanga esingawanga singawanga
2nd plural niwile, niwē eniwile, eniwē niwile, niwē aniwanga eningawanga ningawanga
Class 1 uwile, uwē owile, owē ewile, ewē akawanga ongawanga engawanga
Class 2 bawile, bawē abawile, abawē bewile, bewē abawanga abangawanga bengawanga
Class 3 uwile, uwē owile, owē uwile, uwē awuwanga ongawanga ungawanga
Class 4 iwile, iwē ewile, ewē iwile, iwē ayiwanga engawanga ingawanga
Class 5 liwile, liwē eliwile, eliwē liwile, liwē aliwanga elingawanga lingawanga
Class 6 awile, awē awile, awē ewile, ewē awawanga angawanga engawanga
Class 7 siwile, siwē esiwile, esiwē siwile, siwē asiwanga esingawanga singawanga
Class 8 ziwile, ziwē eziwile, eziwē ziwile, ziwē aziwanga ezingawanga zingawanga
Class 9 iwile, iwē ewile, ewē iwile, iwē ayiwanga engawanga ingawanga
Class 10 ziwile, ziwē eziwile, eziwē ziwile, ziwē aziwanga ezingawanga zingawanga
Class 11 luwile, luwē oluwile, oluwē luwile, luwē aluwanga olungawanga lungawanga
Class 14 buwile, buwē obuwile, obuwē buwile, buwē abuwanga obungawanga bungawanga
Class 15 kuwile, kuwē okuwile, okuwē kuwile, kuwē akuwanga okungawanga kungawanga
Class 17 kuwile, kuwē okuwile, okuwē kuwile, kuwē akuwanga okungawanga kungawanga
Remote past
Positive absolute Positive relative Positive participial Negative absolute Negative relative Negative participial
1st singular ngāwa engāwa ngāwa angiwanga engingawanga ngingawanga
2nd singular wāwa owāwa wāwa awuwanga ongawanga ungawanga
1st plural sāwa esāwa sāwa asiwanga esingawanga singawanga
2nd plural nāwa enāwa nāwa aniwanga eningawanga ningawanga
Class 1 wāwa owāwa āwa akawanga ongawanga engawanga
Class 2 bāwa abāwa bāwa abawanga abangawanga bengawanga
Class 3 wāwa owāwa wāwa awuwanga ongawanga ungawanga
Class 4 yāwa eyāwa yāwa ayiwanga engawanga ingawanga
Class 5 lāwa elāwa lāwa aliwanga elingawanga lingawanga
Class 6 āwa āwa āwa awawanga angawanga engawanga
Class 7 sāwa esāwa sāwa asiwanga esingawanga singawanga
Class 8 zāwa ezāwa zāwa aziwanga ezingawanga zingawanga
Class 9 yāwa eyāwa yāwa ayiwanga engawanga ingawanga
Class 10 zāwa ezāwa zāwa aziwanga ezingawanga zingawanga
Class 11 lwāwa olwāwa lwāwa aluwanga olungawanga lungawanga
Class 14 bāwa obāwa bāwa abuwanga obungawanga bungawanga
Class 15 kwāwa okwāwa kwāwa akuwanga okungawanga kungawanga
Class 17 kwāwa okwāwa kwāwa akuwanga okungawanga kungawanga
Potential
Positive absolute Positive relative Positive participial Negative absolute Negative relative Negative participial
1st singular ngingawa ngingawa ngingewe ngingewe
2nd singular ungawa ungawa ungewe ungewe
1st plural singawa singawa singewe singewe
2nd plural ningawa ningawa ningewe ningewe
Class 1 angawa engawa angewe engewe
Class 2 bangawa bengawa bangewe bengewe
Class 3 ungawa ungawa ungewe ungewe
Class 4 ingawa ingawa ingewe ingewe
Class 5 lingawa lingawa lingewe lingewe
Class 6 angawa engawa angewe engewe
Class 7 singawa singawa singewe singewe
Class 8 zingawa zingawa zingewe zingewe
Class 9 ingawa ingawa ingewe ingewe
Class 10 zingawa zingawa zingewe zingewe
Class 11 lungawa lungawa lungewe lungewe
Class 14 bungawa bungawa bungewe bungewe
Class 15 kungawa kungawa kungewe kungewe
Class 17 kungawa kungawa kungewe kungewe
Immediate future
Positive absolute Positive relative Positive participial Negative absolute Negative relative Negative participial
1st singular ngizokuwa engizokuwa ngizokuwa angizukuwa engingezukuwa ngingezukuwa
2nd singular uzokuwa ozokuwa uzokuwa awuzukuwa ongezukuwa ungezukuwa
1st plural sizokuwa esizokuwa sizokuwa asizukuwa esingezukuwa singezukuwa
2nd plural nizokuwa enizokuwa nizokuwa anizukuwa eningezukuwa ningezukuwa
Class 1 uzokuwa ozokuwa ezokuwa akazukuwa ongezukuwa engezukuwa
Class 2 bazokuwa abazokuwa bezokuwa abazukuwa abangezukuwa bengezukuwa
Class 3 uzokuwa ozokuwa uzokuwa awuzukuwa ongezukuwa ungezukuwa
Class 4 izokuwa ezokuwa izokuwa ayizukuwa engezukuwa ingezukuwa
Class 5 lizokuwa elizokuwa lizokuwa alizukuwa elingezukuwa lingezukuwa
Class 6 azokuwa azokuwa ezokuwa awazukuwa angezukuwa engezukuwa
Class 7 sizokuwa esizokuwa sizokuwa asizukuwa esingezukuwa singezukuwa
Class 8 zizokuwa ezizokuwa zizokuwa azizukuwa ezingezukuwa zingezukuwa
Class 9 izokuwa ezokuwa izokuwa ayizukuwa engezukuwa ingezukuwa
Class 10 zizokuwa ezizokuwa zizokuwa azizukuwa ezingezukuwa zingezukuwa
Class 11 luzokuwa oluzokuwa luzokuwa aluzukuwa olungezukuwa lungezukuwa
Class 14 buzokuwa obuzokuwa buzokuwa abuzukuwa obungezukuwa bungezukuwa
Class 15 kuzokuwa okuzokuwa kuzokuwa akuzukuwa okungezukuwa kungezukuwa
Class 17 kuzokuwa okuzokuwa kuzokuwa akuzukuwa okungezukuwa kungezukuwa
Remote future
Positive absolute Positive relative Positive participial Negative absolute Negative relative Negative participial
1st singular ngiyokuwa engiyokuwa ngiyokuwa angiyukuwa engingeyukuwa ngingeyukuwa
2nd singular uyokuwa oyokuwa uyokuwa awuyukuwa ongeyukuwa ungeyukuwa
1st plural siyokuwa esiyokuwa siyokuwa asiyukuwa esingeyukuwa singeyukuwa
2nd plural niyokuwa eniyokuwa niyokuwa aniyukuwa eningeyukuwa ningeyukuwa
Class 1 uyokuwa oyokuwa eyokuwa akayukuwa ongeyukuwa engeyukuwa
Class 2 bayokuwa abayokuwa beyokuwa abayukuwa abangeyukuwa bengeyukuwa
Class 3 uyokuwa oyokuwa uyokuwa awuyukuwa ongeyukuwa ungeyukuwa
Class 4 iyokuwa eyokuwa iyokuwa ayiyukuwa engeyukuwa ingeyukuwa
Class 5 liyokuwa eliyokuwa liyokuwa aliyukuwa elingeyukuwa lingeyukuwa
Class 6 ayokuwa ayokuwa eyokuwa awayukuwa angeyukuwa engeyukuwa
Class 7 siyokuwa esiyokuwa siyokuwa asiyukuwa esingeyukuwa singeyukuwa
Class 8 ziyokuwa eziyokuwa ziyokuwa aziyukuwa ezingeyukuwa zingeyukuwa
Class 9 iyokuwa eyokuwa iyokuwa ayiyukuwa engeyukuwa ingeyukuwa
Class 10 ziyokuwa eziyokuwa ziyokuwa aziyukuwa ezingeyukuwa zingeyukuwa
Class 11 luyokuwa oluyokuwa luyokuwa aluyukuwa olungeyukuwa lungeyukuwa
Class 14 buyokuwa obuyokuwa buyokuwa abuyukuwa obungeyukuwa bungeyukuwa
Class 15 kuyokuwa okuyokuwa kuyokuwa akuyukuwa okungeyukuwa kungeyukuwa
Class 17 kuyokuwa okuyokuwa kuyokuwa akuyukuwa okungeyukuwa kungeyukuwa
Present subjunctive
Positive Negative
1st singular ngiwe ngingawi
2nd singular uwe ungawi
1st plural siwe singawi
2nd plural niwe ningawi
Class 1 awe angawi
Class 2 bawe bangawi
Class 3 uwe ungawi
Class 4 iwe ingawi
Class 5 liwe lingawi
Class 6 awe angawi
Class 7 siwe singawi
Class 8 ziwe zingawi
Class 9 iwe ingawi
Class 10 ziwe zingawi
Class 11 luwe lungawi
Class 14 buwe bungawi
Class 15 kuwe kungawi
Class 17 kuwe kungawi
Past subjunctive
Positive Negative
1st singular ngawa ngangawa, angawa, angangawa
2nd singular wawa wangawa, awawa, awangawa
1st plural sawa sangawa, asawa, asangawa
2nd plural nawa nangawa, anawa, anangawa
Class 1 wawa wangawa, akawa, akangawa
Class 2 bawa bangawa, abawa, abangawa
Class 3 wawa wangawa, awawa, awangawa
Class 4 yawa yangawa, ayawa, ayangawa
Class 5 lawa langawa, alawa, alangawa
Class 6 awa angawa, awawa, awangawa
Class 7 sawa sangawa, asawa, asangawa
Class 8 zawa zangawa, azawa, azangawa
Class 9 yawa yangawa, ayawa, ayangawa
Class 10 zawa zangawa, azawa, azangawa
Class 11 lwawa lwangawa, alwawa, alwangawa
Class 14 bawa bangawa, abawa, abangawa
Class 15 kwawa kwangawa, akwawa, akwangawa
Class 17 kwawa kwangawa, akwawa, akwangawa

Derived termsEdit

ReferencesEdit