-in

Contents

EnglishEdit

Alternative formsEdit

EtymologyEdit

EB1911 - Volume 01 - Page 001 - 1.svg This entry lacks etymological information. If you are familiar with the origin of this term, please add it to the page per etymology instructions.
Particularly: “from -ing, etc.”

SuffixEdit

-in

  1. (proscribed, dialect or eye dialect) Alternative form of -ing
  2. (biochemistry) Used, as a modification of -ine, to form the names of a variety of types of compound; examples include proteins (globulin), carbohydrates (dextrin), dyes (alizarin) and others (vanillin).

Derived termsEdit



ChuukeseEdit

SuffixEdit

-in

  1. of

SynonymsEdit


CzechEdit

PronunciationEdit

EtymologyEdit

From Proto-Slavic *-inъ.

SuffixEdit

-in

  1. Suffix deriving possessive adjectives from nouns of feminine gender, usually from proper and common personal nouns, sometimes also from nouns referring to animals.
    matčin bratr‎ ― mother's brother

DeclensionEdit

Derived termsEdit


External linksEdit


DutchEdit

PronunciationEdit

SuffixEdit

-in f ‎(plural -innen, diminutive -innetje)

  1. Forms nouns for the female counterpart of something.

Derived termsEdit


Related termsEdit


FinnishEdit

Etymology 1Edit

SuffixEdit

-in

  1. Suffix variant for the illative singular, see -Vn.

Etymology 2Edit

SuffixEdit

-in

  1. Instructive case suffix.
    kaksin käsin = with two hands
    paljain silmin = with bare eyes
    pitkin askelin = with long steps
    hyvissä ajoin = in good time
Usage notesEdit

No distinction is made between singular and plural, the -i- is always present. The suffix is added by replacing the inessive plural ending -ssa/-ssä with -n.

Etymology 3Edit

SuffixEdit

-in

  1. (poetic) A variant for the first-person singular possessive suffix -ni.
    rakkaani = rakkain

Etymology 4Edit

SuffixEdit

-in

  1. (rare) Forms the genitive plural.
Usage notesEdit
  • Suffixed to the nominative singular but the final -i changes to -e-.
  • Note, however, that the more common suffix for the genitive plural is -en added to the plural stem ending with i or j. A link consonant d is also also sometimes present.
  • Nowadays This suffix is rare and usually gives archaic tone. Certain names, however, retain this, e.g. Yhdysvaltain, from Yhdysvallat (singular stem Yhdysvalta-), where also the more modern form Yhdysvaltojen is possible.
See alsoEdit

Etymology 5Edit

SuffixEdit

-in

  1. Forms superlative adjectives.
    heikko ‎(weak) → heikoin ‎(weakest)
    matala ‎(low, shallow) → matalin ‎(lowest, shallowest)
    ruma ‎(ugly) → rumin ‎(ugliest)
    suuri ‎(large, big) → suurin ‎(largest, biggest)
DeclensionEdit

Back vowel harmony declension (includes vowels a, o, u)

Inflection of -in (Kotus type 36/sisin, mp-mm gradation)
nominative -in -immat
genitive -imman -impien
-inten
partitive -inta -impia
illative -impaan -impiin
singular plural
nominative -in -immat
accusative nom. -in -immat
gen. -imman
genitive -imman -impien
-inten
-impainrare
partitive -inta -impia
inessive -immassa -immissa
elative -immasta -immista
illative -impaan -impiin
adessive -immalla -immilla
ablative -immalta -immilta
allative -immalle -immille
essive -impana -impina
translative -immaksi -immiksi
instructive -immin
abessive -immatta -immitta
comitative -impine

Front vowel harmony declension (includes vowels ä, ö, y)

Inflection of -in (Kotus type 36/sisin, mp-mm gradation)
nominative -in -immät
genitive -immän -impien
-inten
partitive -intä -impiä
illative -impään -impiin
singular plural
nominative -in -immät
accusative nom. -in -immät
gen. -immän
genitive -immän -impien
-inten
-impäinrare
partitive -intä -impiä
inessive -immässä -immissä
elative -immästä -immistä
illative -impään -impiin
adessive -immällä -immillä
ablative -immältä -immiltä
allative -immälle -immille
essive -impänä -impinä
translative -immäksi -immiksi
instructive -immin
abessive -immättä -immittä
comitative -impine
See alsoEdit

Etymology 6Edit

From Proto-Finnic *-in.

SuffixEdit

-in

  1. Forms inanimate instrumental nouns from verbs.
    avata ‎(to open) → avain ‎(key)
    keittää ‎(to cook, boil) → keitin ‎(appliance for cooking/boiling)
    puhella ‎(to chat, chatter) → puhelin ‎(telephone)

DeclensionEdit

Back vowel harmony declension (includes vowels a, o, u)

Inflection of -in (Kotus type 33/kytkin, no gradation)
nominative -in -imet
genitive -imen -imien
-inten
partitive -inta -imia
illative -imeen -imiin
singular plural
nominative -in -imet
accusative nom. -in -imet
gen. -imen
genitive -imen -imien
-inten
partitive -inta -imia
inessive -imessa -imissa
elative -imesta -imista
illative -imeen -imiin
adessive -imella -imilla
ablative -imelta -imilta
allative -imelle -imille
essive -imena -imina
translative -imeksi -imiksi
instructive -imin
abessive -imetta -imitta
comitative -imineen

Front vowel harmony declension (includes vowels ä, ö, y)

Inflection of -in (Kotus type 33/kytkin, no gradation)
nominative -in -imet
genitive -imen -imien
-inten
partitive -intä -imiä
illative -imeen -imiin
singular plural
nominative -in -imet
accusative nom. -in -imet
gen. -imen
genitive -imen -imien
-inten
partitive -intä -imiä
inessive -imessä -imissä
elative -imestä -imistä
illative -imeen -imiin
adessive -imellä -imillä
ablative -imeltä -imiltä
allative -imelle -imille
essive -imenä -iminä
translative -imeksi -imiksi
instructive -imin
abessive -imettä -imittä
comitative -imineen

Derived termsEdit


See alsoEdit


FrenchEdit

EtymologyEdit

From Latin -inus

SuffixEdit

-in

  1. adjectival suffix
    enfantin, from enfant
  2. nominal suffix
    crottin, from crotte

Derived termsEdit


GermanEdit

Alternative formsEdit

EtymologyEdit

unclear

PronunciationEdit

SuffixEdit

-in ‎(plural -innen)

  1. creates the female form of animals or persons or occupations; umlaut takes place on some occasions
    Autor ‎(author) + ‎-in → ‎Autorin ‎(female author)
    Gott ‎(god) + ‎-in → ‎Göttin ‎(female god (goddess))
    Hund ‎(dog) + ‎-in → ‎Hündin ‎(female dog, she-dog (bitch))
    Katze ‎(cat) + ‎-in → ‎Kätzin ‎(female cat, she-cat)
    Sänger ‎(singer) + ‎-in → ‎Sängerin ‎(female singer)
    Pastor ‎(pastor) + ‎-in → ‎Pastorin ‎(female pastor)
  2. (dated) names the wife of a person
    Pastor ‎(pastor) + ‎-in → ‎Pastorin ‎(wife of a pastor)
  3. (dated) creates female personal names (for wifes and daughters)
    Schwarz (proper noun) → Schwarzin (a female person with the name Schwarz, that is the wife or daugther of someone named Schwarz)
    • 1743, Grosses vollständiges Universal Lexicon aller Wissenschaften und Künste, Welche bishero durch menschlichen Verstand und Witz erfunden und verbessert worden […] Fünf und Dreyßigster Band Schle-Schwa, Leipzig & Hallle, p.2007:
    Schwartzin, (Sibylle) […] war eine Tochter Christian Schwartzens, […] gebohren 1621 […] und starb 1638 den 13 Jul.

Derived termsEdit



IdoEdit

SuffixEdit

-in

  1. See -in-.

JapaneseEdit

RomanizationEdit

-in

  1. rōmaji reading of いん

LuxembourgishEdit

EtymologyEdit

Cognate with German -in.

PronunciationEdit

SuffixEdit

-in

  1. used to form the female versions of agent nouns

Derived termsEdit



Middle DutchEdit

Alternative formsEdit

EtymologyEdit

From Old Dutch *-īn, from Proto-Germanic *-īnaz.

SuffixEdit

-in

  1. -en; creates adjectives for the material of which something is made.

Derived termsEdit

Category Middle Dutch words suffixed with -in not found


DescendantsEdit


Northern SamiEdit

Etymology 1Edit

From Proto-Samic *-jnē, originally the essive case of a possessive adjective in *-j-.

SuffixEdit

-in

  1. The ending of the comitative singular case.
Usage notesEdit

This suffix triggers the weak grade on a preceding stressed syllable.

Etymology 2Edit

From Proto-Samic *-jnē, originally the plural essive form.

SuffixEdit

-in

  1. The ending of the locative plural case.
Usage notesEdit

This suffix triggers the weak grade on a preceding stressed syllable.


Old High GermanEdit

EtymologyEdit

From Proto-Germanic *-īnaz.

SuffixEdit

-īn

  1. used to create adjectives from nouns
    steinīn ‎(made of stone) from stein ‎(stone)
    guldīn ‎(golden) from gold ‎(gold)


DescendantsEdit


TagalogEdit

Suffix/InfixEdit

-in

VerbalEdit

  1. to do something to a person or a thing
  2. to do something in the (physical or psychological) direction of
  3. to be affected or overtaken by a condition, feeling or phenomenon

Examples:

Root word Meaning Infinitive Perfect Progressive Contemplative
kain eating kainin kinain kinakain kakainin
dalaw entering dalawin dinalaw dinadalaw dadalawin
baha flood bahain binaha binabaha babahain

AdjectivalEdit

  1. prone to, susceptible to

Examples:

Root Word Meaning Affixed Word Meaning
sakit illness sakitin prone to illness
lagnat fever lagnatin prone to fever

Usage notesEdit

  • If the root word ends with a vowel, the suffix becomes "-hin" or "-nin".
    sabi - sabihin
    talo - talunin

But:

  • luto - lutuin
    halo - haluin
  • Sometimes, the final vowel of the root word disappears when the suffix is added.
    sunod - sundin
    kamit - kamtin

TurkishEdit

SuffixEdit

-in

  1. Second-person singular possessive suffix denoting singular possession in words ending in a consonant.
    ev - evin
    house - your house
    ofis - ofisin
    office - your office
  2. Genitive case suffix for the nouns which end in a consonant
    öğretmen - öğretmenin
    teacher - teacher's/of the teacher

Usage notesEdit

  • If the noun ends in a vowel, it becomes "-n" (for the possession suffix)
    kedi - kedin
  • It's used only when the word's last vowel is "e" or "i". It may change into "-ün", "-ın" and "-un" according to the last vowel of the word. (possession suffix)
    yüz - yüzün (the last vowel is "ö" or "ü")
    saç - saçın (the last vowel is "a" or "ı")
    yol - yolun (the last vowel is "o" or "u")
  • If the word ends in "p", "ç", "t" or "k", it may change them into "b", "c", "d" and "ğ".
    sebep - sebebin
    köpek - köpeğin
    çekiç - çekicin
    senet - senedin
  • It may cause the last vowel of the word dropped.
    beyin - beynin
  • If the word ends in a vowel, it's used with an auxiliary consonant; "n". (for the genitive case suffix)
    peri - perinin
  • It must be used with an apostrophe if it's appended to a proper noun.
    Canberk - Canberk'in

WelshEdit

EtymologyEdit

From Proto-Brythonic *-in, from Proto-Celtic *-īnos, from Proto-Indo-European *-iHnos.

SuffixEdit

-in

  1. forms adjectives from nouns, usually nouns of material
  2. forms adjectives from other adjectives

Derived termsEdit

Category Welsh words suffixed with -in not found


ReferencesEdit

Read in another language